ASUS Eee Pad Transformer TF101

ASUS Eee Pad Transformer TF101

Pre samo nekoliko godina, mnogi su sa podozrenjem gledali na nekakvu "slabu Atom platformu" i najave tajvanskog ASUS-a da će predvoditi revoluciju u eri računarstva, koja će se bazirati ne na tome da korisniku isporuči što više snage, već onoliko snage koliko mu treba. Danas, par godina kasnije, imamo priliku da vidimo još jedan model na tržištu. On nije prvi uređaj ovakvog tipa, ali jeste po mnogo čemu osoben i mogao bi imati potencijal da potpuno promeni percepciju vezanu za ovaj tržišni segment u očima krajnjih korisnika. Upoznajmo Eee Pad Transformer TF101, najnoviju kreaciju kompanije ASUS, i pogledajmo šta je to što nas toliko intrigira kada je ovaj tablet (i ne samo tablet) u pitanju...

    Sadržaj

      Filip Majkić Bilo je samo pitanje vremena kada će ASUS nastupiti na tržištu tableta. Tajvanski proizvođač je neko vreme koketirao sa različitim platformama, ispitivao tržište, mogućnosti, opcije. Sada nastupa, i to sa kakvim modelom – sasvim je sigurno da isti nikoga neće ostaviti ravnodušnim, zahvaljujući prilično impresivnim karakteristikama, ali i inovativnim pristupima. Kompanija je odabrala da startuje jednim veoma posebnim modelom, koji se izdvaja od većine konkurenata po jednostavnoj mogućnosti – stiže sa postoljem u koje je integrisana tastatura (i još ponešto, što ćete videti u tekstu koji sledi), na koje se može “nakačiti” sam tablet i tako pretvoriti u – Android laptop. Imajući u vidu značajno veću autonomiju ovakvih naprava u odnosu na konvencionalne računare, na ovaj način možete zaista dobiti mogućnost celodnevnog rada. Verovatno je jasno otkuda onda naziv uređaja?  

      Ipak, daleko od toga da je to jedina stavka kojom se Eee Pad Transformer može podičiti. Isti stiže sa mnoštvom noviteta i relativnih, tolikim da se prosto ne zna odakle početi. Dakle, ovo je tablet sa odličnim IPS ekranom (izuzetno važno, a tako puno se zanemaruje), moćnom Tegra 2 mobilnom platformom, sa Android 3.0 Honeycomb operativnim sistemom (već se priprema podrška za Android 3.1), koji se može pretvoriti u mašinu za ozbiljniji rad time što se priključi na postolje, a sve to za prilično prihvatljivu sumu od 55 hiljada dinara…Treba li nabrajati dalje? Verovatno je svim čitaocima, pa čak i onima slabije upućenim koji nisu pratili toliko šta ASUS priprema da ponudi, već jasno da se radi o veoma, veoma zanimljivom proizvodu.
       

      O tablet uređajima kao konceptu pred kojim je velika budućnost je izlišno govoriti. U jednom od prethodnih prikaza smo rekli da su tableti uređaji koji su u poslednjih godinu dana polako izašli iz Star Trek univerzuma i sišli među nas. Sa svakim novim modelom saznajemo sve više i uviđamo nove mogućnosti, te stalno iznova shvatamo koliko je takva konstatacija tačna. To nisu samo skupe igračke, to su naprave za lagodnu konzumaciju sadržaja. Bez obzira da li hoćete da “trknete do interneta”, gledate fotografije, uživate u video zapisima, čitate knjigu ili kuckate mailove, u svakom slučaju se radi o izuzetno dobrim spravama, a mnogi će reći i korisnim, iako to ne mora biti njihova svrha.

      ASUS Eee Pad Transformer je baziran na NVidia Tegra 2 platformi, koja je specijalno razvijena za uređaje kao što su pametni telefoni, PDA uređaji i tableti. Tegra je zapravo ceo sistem na jednom čipu u kojem se nalaze integrisani CPU, GPU, severni i južni most, kao i memorijski kontroler. Naglasak prilikom projektovanja Tegra platforme je na maloj potrošnji energije i visokim performansama prilikom audio i video reprodukcije. U konkretnom slučaju uređaja koji je pred nama, to znači da ga pokreće ARM procesor, Nvidia GPU, čak 1 GB memorije, a sve to je spakovano u kućište sa 10,1-inčnim kapacitivnim ekranom IPS panela, osetljivim na dodir, natprosečne rezolucije od 1280×800 piksela! Istovremeno, tablet ima i HDMI izlaz koji podržava rezolucije do 1080p, zahvaljujući čemu možete na vrlo lak način da ga pretvorite u svojevrsni multimedijalni centar vašeg kućnog okruženja! Dizajn, izrada Transformer izgleda izuzetno dopadljivo, u suštini. Tankog je profila, posebno na ivicama gde je dodatno istanjen. Same ivice, kao i pozadina tableta su braon boje, a poleđina ima na desetine malih šara u specifičnom raspredu, tako da se dobija utisak hrapavosti uređaja. Kvalitet izrade je na vrlo solidnom nivou. Nema krckanja, niti čudnih zvukova dok idemo prstima po ivicama ili površinama tableta. Ipak, zadnji deo nije kao kod “glatkih aluminijumskih tableta”, u nedostatku boljeg izraza, tako da će vaš utisak možda biti drugačiji u zavisnosti od toga šta očekujete. Sve u svemu, izrada je na odličnom nivou, kakav se i očekuje od vrhunskog proizvoda firme sa takvim renomeom kakav ima ASUS. U principu, to bi bilo to vezano za dizajn i izgled. Uporedimo po tom pitanju nakratko sada…
       

      Pogledajmo sada šta nudi hardver Eee Pad Transformer tableta.Puno se toga može naći u Transformeru. Za početak, ponovimo da je ovaj tablet baziran na NVidia Tegra 2 platformi. U konkretnom slučaju, zatičemo dvojezgarni ARM (Cortex-A9) procesor, Nvidia GPU, i sve to u kućištu od 10.1 inča. O izgledu uređaja smo već pisali, a šta možemo reći o njegovim sposobnostima? Za početak, naglasimo impresivan podatak da ovaj tablet dolazi sa 1 GB memorije, što je odlično! Naravno, ne govorimo o memoriji za smeštanje podataka, koje ima 16 GB. Što se konekcija tiče, primećujemo odsustvo 3G podrške. Od senzora, zatičemo “sve što treba”, i tu je sve na mestu, što možete videti i u priloženoj tabeli. Kamere? 5 megapiksela pozadi, 1,2 megapiksela napred. Za kompletne specifikacije, kliknite na sliku za uvećanje (JPG, 100 KB).
       

      Kako idemo duž uređaja, zatičemo različite konektore. Za početak, orijentišimo se tako da držimo tablet u horizontalnom, tj. vodoravnom položaju, u skladu sa time da se natpis ASUS nalazi u prirodnom položaju čitanja. Idući sada duž oboda (koji su neprekidni, odnosno uniformni), nalazimo različite priključke. Na gornjoj strani nema ničega, dok se u takvoj varijanti na levoj strani nalaze tasteri za paljenje/gašenje, odnosno plus/minus tasteri.  

      Desno se nalaze 3,5-milimetarski konektor za slušalice, slot za microSD kartice, kao i mini HDMI konektor. Drugim rečima, možete direktno da izbacite sliku i zvuk na eksterni displej pretvarajući, ponavljamo, tablet u multimedijalni centar, naročito zahvaljujući sposobnosti Tegra 2 čipa da u saradnji sa odgovarajućim softverom pušta video fajlove i u 1080p rezoluciji. Zvučnici se nalaze na levoj i desnoj strani (gledano, ponavljamo, u horizontalnom položaju tableta).

      Za trenutak se vratimo na ekran. Još jednom naglašavamo da se radi o IPS ekranu, što nas je oduševilo! Umesto običnih LCD ekrana koji su manje-više samo prenešeni sa netbook uređaja, čemu su pribegli mnogi kreatori tableta (da ne kažemo, “Tajvanci”), ASUS se opredelio za kvalitetniji pristup. Ipak je zadržao 16:9 odnos stranica (čiji nismo preterani ljubitelji, makar kada je o tabletima reč), ali sa daleko kvalitetnijim panelom, te rezolucijom od 1280 x 800 piksela (gro konkurencije se drži za ove proporcije i dimenzije tipičnih 1024 x 600). Time je jedan od retkih uređaja koji (baš kao i iPad) nudi korisniku kvalitetan IPS panel, i to veće rezolucije nego Apple tablet. Mnoge firme zaboravljaju da običan LCD daleko gore funkcioniše u tabletu nego u, recimo, netbook računaru, pošto ekran nije fiksan, stalno se menjaju uglovi i time narušava doživljaj, u slučaju da su ekrani slabijeg kvaliteta i uglova gledanja… Transformer kao Android laptop Konačno, na donjem delu tableta zatičemo samo jedan konektor. Reč je o 50-pinskom konektoru za priključivanje punjača (pomoću koga možete puniti internu bateriju), ali i povezati tablet na – postolje koje se isporučuje uz njega, a koje mu omogućava da se transformiše u pravi pravcati Android laptop! Samo povezivanje je jednostavno i intuitivno – samo treba pogoditi, tj. usaglasiti konektor sa odgovarajućim mestom na ležištu, nakon čega će se on zaključati.

      Ovo svojevrsno podnožje je istinski multifunkcionalno, na više načina, i to na mnogo više načina nego što možete naslutiti sa slike. Najpre, pođimo od najočiglednijih stvari. Dobijate tastaturu i multitač tačped. Oboje su vrlo kvalitetni, dobre izrade. Tastatura je čiklet tipa sa razmakom između tastera i laka na navikavanje. Što je naročito bitno, ASUS nije samo nakalemio određenu tastaturu, već se radi o tastaturi sa posebnim Android funkcijskim tasterima i mnoštvom prečica za pojedine komande (šta će Androidu F1-F12, pravilna je logika kojom su se rukovodili u firmi), koji će značajno unaprediti i olakšati rad. Evo i kompletnog spiska funkcijskih tastera: Back Wifi toggle Bluetooth toggle Trackpad toggle Display brightness up Display brightness down Auto brightness Screenshot Browser Settings Reverse Play/pause Forward Mute Volume down Volume up Lock/screen off

      Postolje je, izuzev tastature koja je crna, takođe braon boje, stilski u skladu sa računarom. Ono na svojim krajevima nudi dva USB porta (treba otvoriti vratanca da bi im se pristupilo), čitač SD kartica, kao i konektor za priključivanje napajanja. Ono što se ne vidi jeste dodatna baterija u postolju. Zahvaljujući njoj se autonomija tableta povećava sa 9-9,5 časova na 16-16,5 časova, što daje dodatnu vrednost korišćenja ovakvoj napravi. Na donjoj strani postolja se nalaze četiri velike gumirane nožice za bolje prijanjanje za podlogu. Za kraj, primetimo da tablet nema USB portova “na sebi”, već je za korišćenje i sinhornizaciju potrebno njegovo kačenje na postolje.
      Mnoštvo inovacija koje karakterišu Transformer dolaze iz samog njegovog formata, odnosno hardverskih mogućnosti i sposobnosti transformacije. Ipak, dobar deo dolazi i iz softvera. Eee Pad Transformer stiže sa Android 3.0 operativnim sistemom (kodna oznaka Honeycomb). Tegra 2 hardver je “vrlo veseo” za saradnju, tako da Honeycomb odlično dopunjava ovaj tablet. Honeycomb je specijalno dizajniran za tablete, odnosno naprave većih ekrana (u odnosu na smartfonove, za koje su inicijalno dizajnirani Android OS-ovi). Iako se u početku forsirala unificirana platforma, ubrzo je industrija shvatila da postoji niz problema vezanih za ranije verzije Androida i njihovu implementaciju na tablete, te se posegnulo za razdvajanjem ekosistema.

      Honeycomb pored podrške za veće ekrane donosi unapređenja u korisničkom interfejsu, podržava višejezgarne procesore i hardversku akceleraciju grafike, kao i Adobe Flash 10.2. Nažalost, ostaje da se vidi koliko će ovakvo rešenje dati rezultata i da li se smatra samo privremenim. Naime, Google je odlučio da ne izbaci Honeycomb izvorni kod, sa obrazloženjem da to neće učiniti dok se Honeycomb “ne spoji” Gingerbread izdanjem u Ice Cream Sandwich verziji Androida, jednoj vrsti novog pokušaja simbioze, odnosno povratka na uniformnu platformu za sve mobilne uređaje, kada bismo opet trebali da dobijemo “One Android tu rule them all”. Ipak, u međuvremenu će se pojaviti i Android 3.1, sveži apdejt na kome se radi i kada je konkretan model u pitanju. U međuvremenu, korisnicima ostaje da se prilagode novim promenama i uživaju u postojećim sadržajima kroz ovaj OS. Možda najveća promena koju Android 3.0 donosi u odnosu na prethodne verzije u svakodnevnom radu jeste izostavljanje hardverskih Android tastera, kao i uvođenje navigacionog bara koji, šire posmatrano, možemo uporediti sa funkcijskim trakama kakve viđamo na operativnim sistemima računara (Windows, Mac OS). Prisutno je dosta izmena u notifikacijama, mogućnostima za widgete, a tu je i brz pristup krucijalnim opcijama (WiFi, osvetljenje ekrana i slično). Postoje još neke izmene generalnog tipa, kao i onih u samim aplikacijama, ali o njima ćemo naknadno, tokom utisaka vezanih za rad konkretnog tableta… U radu… Najpre ćemo obratiti pažnju na ono što je najbitnije za korisničko iskustvo – ASUS je na Eee Pad Transformer implementirao svoj ASUS Waveshare UI, kao i ASUS Launcher koji modifikuju “nativni” Android interfejs. Moramo reći da zamerki, za divno čudo, nemamo (mada ne isključujemo da bismo ih našli sa dugotrajnom eksploatacijom, ali…). Što se tiče ugrađenog softvera, ASUS isporučuje MyNet, MyLibrary, MyCloud, kao i još neke aplikacije (ASUS Sync, na primer), koje imaju posebne namene. Na primer, ASUS je organizovao posebno mesto sa koga možete skidati knjige, online magazine i slično (pogađate, MyLibrary ikonicom mu lako pristupate) i za svakog korisnika odvojio poseban prostor za skladištenje podataka kako bi svojim fajlovima korisnik pristupio bilo odakle, ukoliko postoji internet konekcija (MyCloud) i tako dalje. Sync aplikacija omogućava sinhronizaciju sa PC računarom, na kome instalirate Eee Pad PC Suite i nakon čega možete da sinhronizujete kalendare, kontakte i slično. Tu je i ugrađeni fajl menadžer. Transformer podržava i DLNA, omogućavajući bežično deljenje sadržaja (muzika, filmovi, fotografije) sa drugim uređajima koji su DLNA-kompatibilni.

      U suštini, za većinu ovih primena možete i sami da se postarate, ali će za veliki broj korisnika puno značiti mogućnost pristupa ovim opcijama “out of the box”. Generalno gledano, rad je vrlo udoban. Sve se odvija vrlo tečno, a iako postoji određeni broj stavki na koje možemo staviti primedbu (nedovoljno tečne animacije, ili nedovoljno brza reakcija akcelerometra), te primedbe idu na dušu Androidu, a ne konkretnom uređaju. Nažalost, u ovom trenutku (još jedna “krivica” Androida) nema previše aplikacija optimizovanih za tablete, odnosno Honeycomb. Ili bolje rečeno, ni slučajno ih nema toliko kao klasičnih smartfon aplikacija. Naravno, to će se vremenom popravljati i stanje će se unapređivati. ASUS je zamenio nativnu tastaturu svojom verzijom – možda ne toliko bitno, jer funkcionalnosti ni na koji način nisu narušene, ali čisto da se zna. Za kraj utisaka navedimo da je ekran odličan, ali pomalo previše glossy. Takođe, format od 16:9 nije najsrećnije rešenje, iako Transformer podržava visoku rezoluciju. Prosto, radi se o tome da se tablet većinu vremena drži uspravno (pa bi i razmeru bilo korisnije posmatrati kao 9:16 umesto 16:9), a sam broj piksela nije dovoljan – dosta se zumira i šeta prstima po ekranu nezavisno od bilo kakvih parametara, samo još više na 9:16 ekranima.Browsing generalno radi odlično. Stari problem sa Flash konceptom je i ovde prisutan – mnoštvo Flash sadržaja lako opterećuje i četvorojezgarne PC procesore, a kamoli mobilne čipove. Ukoliko preterate, očekujte usporenje. Gotovo da smo skloni da kažemo da je Džobs bio u pravu kada je rekao da Flash kao softver ne valja i da ga ne treba podržavati…Google planira da u narednom većem apdejtu (3.1) sredi performanse donekle, ali nam se čini da će to jednostavno zahtevati snažnije tablete koji će se pojavljivati tek u narednim godinama. Van toga, browsing je veoma udobno iskustvo. Nemojte samo otvarati po više desetina tabova, ukoliko ste stekli takvu naviku na svojim PC računarima…kao i vaš autor, uostalom. Podrazumevani browser i dalje nije savršen, pa se može desiti da napravi grešku na nekoj strani (na primer, da oglase ili neke elemente sa određenih sajtova prikazuje potpuno nepravilno), ali broj alternativnih browsera je veliki, i rade sasvim lepo. Na primer, mi smo imali dobro iskustvo sa Operom tokom testiranja.

      Mail Aplikacija za mail sada izgleda više nego ikada poput nekog PC mail klijenta. Ne možemo se oteti utisku da je vrlo nalik na neku vrstu mešavine Outlook-a i Thunderbird-a, i to mislimo na pozitivan način. Sve se podešava vrlo lako i intuitivno, uključujući i Exchange. Generalno, ovo je stavka kod koje nema iznenađenja niti potrebe za naročitim komentarisanjem. Google (i ostale) aplikacije Na tabletu ćete pronaći standardan set Google aplikacija. Tu se nalaze YouTube, Andorid Market, Gmail, Google Books i tako dalje. Naravno, Eee Pad Transformer nudi korisnicima lak pristup Marketu, sa koga dalje možete skidati aplikacije, i koji svakako daje novu dimenziju korišćenja vašem tabletu. Zamislite PC na kome ne instalirate aplikacije – ne postoji bolje poređenje u odnosu na situaciju u kojoj koristite tablet bez Android Market aplikacija. Već smo spomenuli da je ASUS ponudio i alternativu za neke od ovih standardnih aplikacija, a na vama je da procenite šta ćete koristiti. Naravno, Market je tu najbitnija stavka od koje sve dalje ide…

      Polaris Office Ovo je stavka kod koje treba zastati. ASUS isporučuje Polaris Office na svom tabletu kao out-of-the-box rešenje. Naravno, možete skinuti sa Marketa neku alternativu, ali je vrlo lepo znati da u startu imate rešenje koje omogućava da kreirate ili editujete dokumente, bilo da se radi o dokumentima prevashodno tekstualnog tipa, tabelama ili prezentacijama. Polaris je kompatibilan sa Microsoft Office i Google Docs dokumentima, te ne bi trebalo biti problema prilikom rada sa bilo kojima od njih, uključujući i rad sa dokumentima smeštenim u cloud. Vraćamo vas na priču o mogućnosti korišćenja Transformer tableta u formi laptopa, sa hardverskom tastaturom – sada sve dobija novu, jasniju dimenziju, zar ne? U svakom slučaju, radi se o vrlo zanimljivoj opciji. Kamere Nema naročitih iznenađenja kod ove stavke. Zadnja kamera od 5 megapiksela je manje-više standardna stvar, a slično važi i za frontalnu kameru. Nećete biti oduševljeni kvalitetom slike ili videa, ali će poslužiti u nekoj prilici sasvim fino. Slike su, naravno, dosta zavisne od ambijentalnih uslova i stižu u 2592 x 1944 rezoluciji. Sa videom postoji problem u smislu da snima u manjem broju frejmova u određenim situacijama. U ASUS-u su nam potvrdili da su svesni problema i da se radi na njegovom otklanjanju. Ipak, to je mizerna stvar kada govorimo o tablet napravi. Gaming Stavka koja postaje sve bitnija, naročito sa napretkom hardvera, odnosno prihvatanjem Nvidia Tegra platforme. Hardverska snaga omogućava širok dijapazon igara, i sada je na proizvođačima da pokažu koliko su inovativni. Dosta toga zavisi i od želja i potreba samog korisnika, koliko je (ne)zahtevan po pitanju svog igračkog iskustva. Transformer, kao i drugi tableti sa Tegra platformom, omogućava pristup na Nvidia Tegra Zone, odakle korisnik može skidati igre optimizovane za Tegra hardver, odnosno tablete. Mi već vidimo kako će gomila korisnika skidati Angry Birds (uostalom, i naš test primerak je došao sa istim), na sreću ili žalost…Ali, najbitnije je da imate pristup velikom broju igara, kao i da će se spisak dostupnih igara samo uvećavati, na radost korisnika. Naravno, igre su optimizovane za ekrane osetljive na dodir, ali mnoge zavise i od akcelerometra, pa tako tablet izvadite iz postolja i koristite ga u tablet modu dok se igrate. Zaključak ASUS je napravio odličan posao sa Eee Pad Transformer tabletom. Već smo rekli da će na našem tržištu biti dostupan zajedno sa dock-om, po ceni od 55 hiljada dinara. Kao što ste videli u tekstu, dock nije samo nekakvo postolje za povremeno držanje, već zaista proširuje mogućnosti tableta i omogućava i neke nove vidove upotrebe. Nažalost, tablet nema direktno na sebi USB port, što bismo voleli da je slučaj. Sa druge strane, možda je i bolje da nema USB port, nego da ima mini-USB, kao kod nekih modela dostupnih na tržištu, pa da vam treba kablić-adapter…Takođe, uređaj ne podržava 3G, a žal za njim postaje veća ako se prisetimo da Transformer možemo koristiti i kao laptop.

      Tablet moramo pohvaliti najpre za kvalitet ekrana. Korisnici koji su novi u ovom svetu nemaju dovoljno bitnu predstavu o tome koliko takva stvar znači. Da nije malo većeg (po našem mišljenju) glossy nanosa, ekran bi bio idealan! Zahvaljujući IPS panelu, isporučuje superiorne karakteristike i prosto čisto svu konkurenciju u tom domenu – osim Apple-a, koji takođe koristi IPS panele u svojim tabletima. Generalno, mogućnost “transformacije” tableta nam se izuzetno dopala i iz ASUS-a obećavaju da će se trajanje baterije u režimu mini-laptopa dodatno unaprediti sa narednim firmverom. Pored toga, kompanija kaže da će dock biti kompatibilan sa tabletima budućih generacija, tako da eto lepe vesti za one kojima je ovakva funkcionalnost bitna. Postoje određene sitnice koje smo nabrojali u tekstu, ali one su sve vezane za Honeycomb, odnosno Google i njihov sada već tragično nepažljiv nastup na tržištu tableta, koji koči sve proizvođače koji žele da izbace kompetitivne tablet uređaje na tržište. Uz solidan kvalitet izrade i generalne pomake u svim aspektima na Android sceni, predviđamo da će Eee Pad Transformer imati lepu budućnost, ne samo kratkoročnu, nego i dugoročnu – nimalo nas ne bi iznenadilo da koncept modularnog uređaja koji će se šetati negde između tableta i netbuka ostane sa nama još dugo, dugo godina. ASUS je zaslužan za kompletnu netbook scenu zbog prvog Eee PC-ja, a hoće li njihov prvi tablet imati sličan efekat na tablet tržište, ostaje nam da vidimo. Prednosti: – IPS ekran – Opcija korišćenja u vidu laptopa – Moćna Tegra 2 platforma – HDMI, prisustvo USB konektora (nažalost, samo na dock-u, ne i na samom tabletu) Mane: – Nema 3G – Bez direktne USB konekcije (neophodno postavljanje tableta u laptop dock da bi se vršila USB sinhronizacija)  – (Uslovno) 16:9 ekrani jesu neka vrsta standarda na ne-Apple tabletima, ali ih i dalje ne smatramo naročito ugodnim rešenjem, bez obzira na rezoluciju Tablet za potrebe testiranja ustupio ASUS.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test