ASUS Eee PC 1201N Seashell

ASUS Eee PC 1201N Seashell

Ubrzo nakon “tipičnog” 1201 netbook-a sa sufiksom HA, stiže nam i model sufiksa N. Netbook baziran na ION platformi kompanije NVIDIA. Hardverski, mašina predstavlja cakum-pakum u netbook svetu, pod uslovom da dvanaestoinčni računar smatrate netbook-om. Autonomija je veoma dobra, Windows 7 radi odlično na njoj, ekran i tastatura su takođe veoma solidni, a računar je izuzetno dopadljivog dizajna. Sa dugotrajnom baterijom, po veoma solidnoj ce

    Sadržaj

      Filip Majkić

      ASUS Eee PC 1201N

      Kompanija ASUS je letos želela da unese inovaciju na tržište netbook računara po pitanju dizajna, i to joj je u potpunosti uspelo. Stvorena je nova serija ovih računara, koja je izašla pod jedinstvenom oznakom Seashell (morska školjka), i koja je pobrala brojna priznanja i nagrade, uključujući i naš sajt, gde smo jednom od modela dali sasvim zasluženu Advanced Design nagradu. Radilo se o modelu Eee PC 1008HA, koji je po našem mišljenju bio jednostavno najlepši netbook koga je bilo moguće kupiti. Iskreno rečeno, i dan-danas mislimo tako, i situacija se nije mnogo promenila. Konkurencija je uspešno odgovorila po mnogim pitanjima, ali po pitanju dizajna – nije, makar ne dovoljno uspešno da bismo to okarakterisali adekvatnim odgovorom. No, ASUS želi da ode korak dalje.

      Taj korak jeste Eee PC 1201 serija, čijeg smo jednog predstavnika već prikazali. Toplo vam preporučujemo da pročitate prikaz Eee PC 1201HA računara ukoliko vas interesuju novi ASUS modeli, što zbog relativne unikatnosti samih uređaja (dvanaestice sa Atom procesorima), što zbog toga da bi vam bilo jasnije kakav vam u stvari od ponuđenih uređaja treba, što zbog toga što ćemo često koristiti reference u odnosu na ranije predstavljeni model. Eee PC 1201HA i 1201N su naizgled tako slični, ali po mnogim pitanjima suštinski drugačiji modeli. Razlika umnogome potiče od činjenice da se potonji bazira na Nvidia ION platformi, ali koristi i primetno snažniji dvojezgarni Atom procesor, namenjen prevashodno nettop platformi, što uzrokuje razliku u performansama, ali i u nekim drugim aspektima, kao što su mirnoća rada ili zagrevanje. No, o svemu tome kada dođe trenutak. Za početak, ponovimo priču o Nvidia ION platformi, odnosno o njenom značaju, jer se prvi put sa njom susrećemo u jednom prikazu netbook računara.

      NVIDIA ION

      Bolje nije uvek i popularnije, ili profitabilnije. ION je najbolji dokaz te tvrdnje. Kada posmatramo čisto po mogućnostima i performansama, bez da vam „pokvarimo“ nastavak teksta, Intelova rešenja ne mogu da se mere sa ION-om, osim možda po pitanju energetske efikasnosti, mada je i to pitanje (jedan dugogodišnji član Bench foruma ima običaj da u ovakvim slučajevima ubaci konstataciju „naravno da je štedljiv kada je spor“), a čak ni energetska efikasnost kao takva nije uvek primaran kriterijum, naročito kod nettop računara. Da li će mašina trošiti 18 ili 21 W nije od presudnog značaja za poveću kategoriju kupaca, ali od itekakvog značaja mogu biti neki drugi parametri, poput mogućnosti puštanja video zapisa visoke rezolucije, bolje grafike, eventualno udobnijeg igranja u nekom nezahtevnom naslovu i tako dalje.

      Nvidia svoju platformu naziva „najmanjim potpuno sposobnim PC računarom na svetu“. Inkorporišući celu priču u strategiju potenciranja mogućnosti GPU-a u modernim računarima i naglašavajući njegovu upotrebljivost, Nvidia promoviše mogućnosti svog čipseta, koji je po performansama i mogućnostima zaista daleko ispred konkurenata. Korisnici Apple računara već duže vremena uživaju u pogodnostima GeForce 9400M čipseta sa integrisanom grafikom. Šta je u stvari ION? Najprostije rečeno, platforma koja kombinuje Intel Atom procesor sa GeForce 9400M čipsetom, koji u sebi objedinjuje grafički i memorijski kontroler, kao i southbridge čipset, isporučujući sve to (sa izuzetkom procesora) u okviru jednog čipa.

      Kada govorimo o koristima, bitno je da imamo na umu da se to odnosi uglavnom na direktnog konkurenta u odgovarajućem segmentu, odnosno Intel 945 čipsetove i slične derivate. U odnosu na njih, tu su daleko bolje performanse grafičkog podsistema, bolja podrška za iste kroz redovno osvežavanje drajvera (Intelu je, recimo, trebalo više od pola godine da izbaci DX10 drajver za svoj DX10 grafički čip), akceleracija video sadržaja visoke definicije zahvaljujući čemu je moguće uživati u Full HD video sadržajima (blagodareći unapređenjima odgovarajućih aplikacija, čak i bez potrebe da se koriste „originalni sadržaji“, već je sve to moguće koristiti i u trenutno „vrlo popularnim“ x.264 video zapisima). Na to treba dodati mogućnosti kao što su 7.1-kanalni HD audio, podrška za Windows Vista operativni sistem (mašine koje se baziraju na Intelovoj kombinaciji čipova moraju da se zadovolje Windows XP Home rešenjem), a uskoro i Windows 7, te stavke kao što su CUDA i GPGPU, PhysX, za koje je diskutabilno koliko će biti korišćene, ali i nešto opipljivija maksimalna podržana rezolucija od 2560 x 1600 piksela – sve to možemo okarakterisati prednošću ove platforme. Danak se, kao što smo već pomenuli, plaća u potrošnji i toplotnoj disipaciji. Iako je i po tim pitanjima ION sasvim korektan, pa čak i u relativnom smislu kada gledamo odnos tih parametara i performansi stoji dosta bolje, u apsolutnom smislu su te brojke veće od kompletno Intel rešenja.

      GeForce 9400M čipset donosi GPU koji podržava DirectX 10 tehnologiju, i ima 16 šejder procesora. GPU radi na 450 MHz, a šejder procesori na 1100 MHz. Tu je i integrisan DDR2 i DDR3 memorijski kontroler. Podržani su PCI Express 2.0, šest SATA portova, HD audio, Gigabit Ethernet (takođe može biti značajna stavka u odnosu na tipičan 10/100 LAN kod konkurencije ukoliko imate nameru da ovakvu mašinu intenzivnije koristite u mrežnim okruženjima). Sam čipset se izrađuje primenom 65-nanometarskog proizvodnog procesa. No, sve ove stavke neće puno značiti dok ih ne stavimo pod lupu, odnosno dok ne provrtimo bateriju testova. Pre nego što to učinimo, pogledajmo kakav hardver karakteriše novi računar koji je predmet našeg prikaza.

      Hardver, specifikacija

      Kao i ostali nettop računari nove generacije, i model sa našeg testa ima već pomenuti Intel Atom procesor. Ovaj put se radi o snažnijoj varijanti istog, odnosno Atom 330 procesoru. To je dvojezgarni CPU koji radi na 1,6 GHz. Kako ima podršku za Hyperthreading, na ovaj način je obezbeđena podrška za simultano izvršavanje do 4 thread-a. Sam procesor se izrađuje u 45-nanometarskoj izradi. Raspolaže sa 1 MB L2 keš memorije, odnosno sa 512 KB po jezgru. Ima FSB od 533 MHz, a termalna disipacija mu je deklarisana na svega 8 W, što je višestruko niže od 25-35 W za laptop, odnosno 45-65 W za desktop platformu. U stanju je da omogući sasvim zadovoljavajuće performanse u kancelarijskim okruženjima, za Office i browsing i slične nezahtevne potrebe, što može sasvim pogodovati malim i srednjim preduzećima, trafikama i slično.
      Čipset je već pomenuti i obrađeni GeForce 9400M sa integrisanom grafikom, koja koristi sistemsku memoriju za sopstvene potrebe (konkretno, maksimalno „otkinuće“ iznosi 512 MB). Netbook raspolaže sa 2 GB RAM memorije. Ekran ima dijagonalu od 12,1 inča i radnu rezoluciju od 1366 x 768 piksela i podržava tehnologiju LED pozadinskog osvetljenja. Ekran je glare tipa, što znači da ima refleksivan premaz visokog sjaja. Memorije ima sasvim dovoljno za jedan netbook, imajući u vidu da je korisnicima na raspolaganju 2 GB DDR2 RAM-a.

      Specifikacija:

       

      ASUS Eee PC 1201N

      LCD

      12,1″, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Atom 330, 1,6 GHz

      Grafika

      Nvidia ION

      Sistemska memorija

      2 GB DDR2

      Hard disk

      Hitachi, 250 GB, 2,5”, 8 MB keša, 5400 rpm

      LAN

      Atheros AR8132 PCI-E Fast Ethernet Controller (Ethernet 10/100)

      Wireless LAN

      Realtek RTL8191SE Wireless LAN 802.11n

      Konekcije

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, čitač kartica MMC/SD/SDHC, audio izlaz, web kamera 0,3 mpx, Bluetooth 2.1 + EDR

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium

      Masa

      1,38 kg

      Dimenzije

      296 x 208 x 27,3 mm

      Cena

      39,990 dinara

      Garancija

      1 godina

      Za skladištenje podataka se koristi hard disk koji izrađuje kompanija Hitachi, kapaciteta 250 GB. Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku koji se vrti na 5400 rpm, ima 8 MB bafera i SATA interfejs. Pored ovoga, na raspolaganju vam je i još 500 GB online prostora za skladištenje podataka na Eee Storage servisu. Novi Seashell ima tri USB 2.0 porta, što je korak napred u odnosu na prethodnika, koji je raspolagao sa svega dva ovakva konektora. održava 10/100 LAN, kao i WiFi Draft N konekcije, te Bluetooth 2.1+EDR. Ima VGA izlaz, ali za razliku od 1201HA modela nudi i HDMI izlaz, pomoću koga možete izbaciti i sliku i zvuk na eksterni displej poput televizora. Čitač kartica prepoznaje SDHC, SD i MMC formate, a treba spomenuti i audio izlaze i web kamericu sa mikrofonom od 0,3 megapiksela. Računar stiže sa Windows 7 operativnim sistemom, i to Home Premium verzijom u 32-bitnoj varijanti. Pomenimo još da su ovi netbook računari dostupni u više boja. Na našem testu, kao što možete videti sa priloženih slika, je bio model svetlo srebrne boje.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Kartonska kutija dizajnirana u skladu sa modelom koji se nalazi unutra, sa sve ručkicom za nošenje – to je i dalje zaštitni znak ASUS Eee PC računara. Unutar pakovanja zatičemo strujni adapter, te uputstvo. Atraktivnost dizajna je nešto što je ASUS očito postavio kao prioritet i u 12-inčnoj seriji Seashell računara, i taj cilj je u potpunosti ispunjen. Svi koji prate netbook tržište znaju da je polazna ideja bila „što pristupačniji, mali, kompaktan računar za nezahtevne potrebe“, a u skladu sa tim je bio i dizajn i kvalitet izrade. Međutim, vremenom su netbook računari poprilično izašli iz tih okvira. Ne samo cenovno, već i po nekim drugim parametrima. Stoga se neminovno pojavila stavka kao što je dizajn. Ako se za 500-600 evra može naći vrlo pristojan notebook sasvim korektnog izgleda i kvaliteta izrade, zašto se ne bi nešto slično videlo u netbook uređaju cene 350, 400 i više evra, u koliko vidimo da aktuelni uređaji dobrano zalaze? Kada se uređaj ima u rukama, deluje izuzetno „plemenito“, mekih i zaobljenih linija, kompaktan i vrlo privlačan, pokazuje da se uvećanje dimenzija nije reflektovalo u negativnom smislu na dizajn uređaja. Sam računar je izrađen od kvalitetne plastike i prosto se „kupa“ u boji visokog sjaja.

      Model koji smo mi dobili na prikaz je bele boje, a postoje i srebrnasto-bela, plava i crvena varijanta ovog računara (premda ne znamo da li će sve ove verzije doći i do našeg tržišta). Na prednjoj strani se nalaze indikatori rada (prema desnoj strani), kao i zvučnici koji su smešteni ispod. Pozadi je baterija i tamo nema konektora. Levo zatičemo VGA izlaz, priključak za strujni adapter (nikada manjih dimenzija, moramo priznati), jedan USB 2.0 pora, HDMI izlaz, kao i otvore za hlađenje. Na desnoj strani se nalaze čitač kartica, audio konektori, još dva USB 2.0 porta, LAN priključak, te Kensington lock. Pozadina je izrađena od tvrde plastike.

      Unutrašnjošću ponovo dominira svetlo srebrna boja, a jedini izuzetak od ovog pravila su tasteri za paljenje, odnosno tasteri touchpad-a, koji su metalik sivi. Nasloni za dlanove su takođe srebrno bele boje i u njih je „utisnut“ touchpad. On se izdvaja po tome što poseduje blage izbočinice, koje pružaju taktilnu povratnu informaciju o kretanju prstiju. Treba istaći da je i unutrašnjost, sa izuzetkom tastature, takođe u boji visokog sjaja. Sama tastatura je „čiklet“ tipa, sa individualnim tasterima koji „niču“ iz uniformne podloge. Takođe, ekran je oivičen srebrnim okvirom, sa Eee PC simbolom u gornjem levom uglu, odnosno web kamerom od 0,3 megapiksela iznad ekrana. Dopalo nam se što je unutrašnjost čista i pregledna, i što prati stil koji odlikuje kompletan računar. Nema bespotrebnih detalja, niti se narušava kompaktnost po bilo kom pitanju.

      Rezultati testova

      Ovo je prvi netbook koji nam je stigao sa Windows 7 operativnim sistemom, te ovom prilikom dajemo njegove rezultate koje postiže u standardnoj bateriji testova:

      ASUS EeePC 1201N

      PCMark 05

      Score

      1892

      CPU

      1880

      Memory

      2684

      HDD

      4244

      3DMark 06

      3DMarks

      858

      CPU Score

      801

      Cinebench 10

      OpenGL/CPU rendering

      946/1485

      NuclearMC

      2426

      Autonomija

      Trajanje baterije

      4h 55 min

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      58,0 MB/s

      Access Time

      18,9 ms

      Burst Rate

      144,3 MB/s

      CPU Usage

      9,3 %

      Utisci

      Kao što smo već spomenuli, ASUS Eee PC 1201N se isporučuje sa Windows 7 Home Premium operativnim sistemom. Kod ranije testiranog 1201HA modela, sporiji procesor i grafika uzrokuju da uživanje ne bude baš maksimalno. Mnoštvo animacija i međuanimacija kada prevlačite prozore, opterećujete sistem ili radite neku sličnu operaciju nisu bile glatke, ali sada sa zadovoljstvom možemo konstatovati da kod 1201N modela sve radi kao podmazano i Windows 7 radi baš kao što bi i trebao. Tu je i dosta memorije i solidan hard disk, koji pomažu u domenu performansi, tako da možemo reći da 1201N nudi odlično iskustvo u radu. Ono najbitnije je svakako – 1201N se lako nosi sa HD sadržajima, što 720p, što 1080p tipa. Istina, kada smo pustili najzahtevnije filmove u 1080p rezoluciji sa niskim bitrejtom, umeo je da “štucne”, ali to isključivo kada smo sliku izbacivali na televizor preko HDMI-ja (naravno, teško da ćete gledati HD film na malom ekranu, mada…). Konfiguracija je izuzetno pogodna za udoban rad u Office aplikacijama, internet browsing, kuckanje, vođenje evidencija, i sve druge tipove nezahtevnih upotreba koje možete da smislite, pa čak i igranje u relativno nezahtevnim naslovima. Nemamo praktično nikakvih zamerki na rad računara kada su performanse u pitanju. Spomenimo da se uz netbook, pored Microsoft Office Trial verzije, dobija i Trend-Micro Internet Security softver.

      Zaštitni znak Eee PC računara, kao i ASUS mobilnih računara uopšte, su kvalitetna tastatura i touchpad, a tako je i ovog puta. Tastatura se prostire preko cele unutrašnje površine, a već smo spomenuli da se radi o “čiklet” tastaturi. Ima veliki Enter, a kada se jednom naviknete na nešto manju površinu samih tastera, što je neizbežan kompromis kada se radi o tastaturi na mobilnom računaru manjih dimenzija, kucanje postaje veoma intuitivno i prijatno iskustvo. Touchpad takođe pohvaljujemo, pre svega zbog veoma solidne površine sa dobrim povratnim feedback-om, ali i tastera.

      Ekran računara je veoma dobar. Iako ne volimo glossy ekrane u principu, Eee PC 1201N se može podičiti sasvim dobrim ekranom, solidnih boja i uglova gledanja, kao i ravnomernog osvetljenja. Treba spomenuti da ekran podržava LED tehnologiju pozadinskog osvetljenja, kao i da je njegova radna rezolucija 1366 x 768 piksela, odnosno da stiže sa 16:9 formatom stranica. To je postala svakodnevica na notebook i netbook tržištu. ASUS Eee PC 1201HA je gotovo imun na klasičan problem sa zagrevanjem kod malih, prenosnih uređaja. Em nema u sebi čipove koji su ozbiljniji potrošači, em stiže u 12-inčnoj formi, sa dosta više prostora u odnosu na klasičan 10-inčni netbook, u kome stiže sličan hardver. Međutim, kod 1201N modela je priča nešto drugačija. Iako je zagrevanje i dalje veoma niskog intenziteta, kuleri su bučniji, i u “leru” i pri intenzivnijem opterećenju, za šta moramo reći da smo i očekivali, imajući u vidu viši stepen zagrevanja i disipacije čipova, kako čipseta sa integrisanom grafikom, tako i centralnog procesora (u odnosu na druge Seashell modele). Srećom, površine na kojima korisnik dolazi u kontakt sa računarom se ne zagrevaju previše, osim što je uočljivo da se levi kraj zagreje podosta, i u tom pogledu su naši strahovi ostali neosnovani, što nam je drago.

      Prijatna novost kod nove serije Seashell računara jeste što je ASUS implementirao bateriju koja se može zameniti, za razliku od 1008HA. Ugrađena je šestoćelijska Li-ion baterija od 5600 mAh, za razliku od 1201HA modela gde je baterija 4400 mAh. Međutim, iako je baterija većeg kapaciteta, treba imati na umu i da je mašina veći potrošač, tako da Eee PC 1201N ostvaruje gotovo sat vremena manju autonomiju. Srećom, i dalje se radi o popriličnoj autonomiji, pošto računar “na leru” bez gašenja WiFi-ja i zatamnjivanja ekrana radi gotovo pet sati, odnosno oko  4 sata i 55 minuta, odnosno tik ispod pet sati. To je svakako odličan rezultat.

      Rezime

      Na osnovu svega što smo do sada rekli, prednosti i mane Eee PC 1201N računara su vrlo jasne. Hardverski, mašina predstavlja cakum-pakum u netbook svetu, pod uslovom da dvanaestoinčni računar smatrate netbook-om. Autonomija je veoma dobra, Windows 7 radi odlično na njoj, ekran i tastatura su takođe veoma solidni, a računar je izuzetno dopadljivog dizajna. Sa dugotrajnom baterijom, po veoma solidnoj ceni, skloni smo da konstatujemo da je sa hardverske strane ovo najbolji računar baziran na Atom platformi koga smo imali prilike da isprobamo do sada.  – ne zvuči loše, zar ne? Jednostavno, ovaj uređaj pruža odlično uživanje u korišćenju, uprkos svojoj mani u vidu nešto bučnijeg kulera. Takođe, pohvaljujemo što novi modeli Seashell netbook-ova nemaju integrisanu bateriju koja se ne može ukloniti. Na manjim modelima je delovalo da bi takva baterija narušila dizajn. Ovde je sve daleko lakše, jer je računar nešto većih dimenzija. Naravno, ovde se uvek povlači dilema da li vam je potreban netbook hardver u tolikom pakovanju i obrnuto, a na to pitanje samo korisnici individualno mogu dati odgovor. Što se nas tiče, ASUS je napravio odličan posao sa Eee PC 1201N modelom i omogućio korisnicima nešto novo.
       


      ASUS EeePC 1201N Seashell – BenchIT Highly Recommended Award

      Prednosti:

      – Dizajn
      – Performanse
      – Kvalitet izrade
      – Solidan ekran i tastatura
      – Autonomija
      – HDMI, ION

      Nedostaci:

      – Kuler relativno bučan
      – Dvanaestica kao netbook – od vas zavisi da li na ovo gledate kao na prednost ili manu

      Netbook na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test