ASUS Eee PC 1215N

ASUS Eee PC 1215N

Nove tehnologije se pripremaju mesecima unapred, a slična stvar važi i za proizvode. Asus nam je u više navrata demonstrirao da je u stanju da bude spreman mesecima unapred, pa tako ovaj put imamo priliku da isprobamo uređaj za koji možemo da potpišemo da predstavlja ultra-mobilni računar budućnosti. Sa ION 2 generacijom, iako ION i ION 2 među sobom imaju nekih značajnih, suštinskih razlika, Asus nastavlja ono što je započ

    Sadržaj

       

      Filip Majkić

      ASUS Eee PC 1215N

      Kao jedan od dominantnih brendova današnjice, Asus vredno radi na unapređivanju sopstvene serije prenosnih računara. Eee PC familija je odavno prerasla okvire klasičnih netbook računara, makar ako sudimo po formi. Asus je već ponudio nekoliko atipičnih modela, koji su bili negde između netbook i notebook kategorija. Preciznije, dolazili su u formi notebook računara, sa nešto većim dimenzijama koje su karakteristične za 12-inčne računare, a sa hardverom tipičnim za netbook, ili pak nešto malo snažnijim.

      Sa prvom generacijom ION čipova kompanije Nvidia, Asus je ponudio prve netbook modele koji su mogli da puštaju HD sadržaje nesmetano. Sa ION 2 generacijom, iako ION i ION 2 među sobom imaju nekih značajnih, suštinskih razlika, Asus nastavlja ono što je započeo. Istovremeno, Intel je pripremio dvojezgarne Atom procesore na višim radnim taktovima. Kako će takva kombinacija da se pokaže i preti li ozbiljno low-cost notebook računarima, kako po pitanju funkcionalnosti, tako i po pitanju cene? Naizgled, isti itekako imaju razloga za strah.

      Eee PC 1215N je kreiran u sklopu Seashell 2 linije, karakteristične za gotovo kompletnu liniju netbook računara nove generacije. Morska školjka je jedinstveni dizajn za praktično kompletnu ponudu, odabran da bude osnova za brojne modele koje imamo priliku da vidimo iz Asusa. Svojevremeno je ovaj dizajn zaslužio i naše Advanced Design priznanje, a i dalje smatramo da je objektivno izuzetno funkcionalna podloga za nadgradnju, odnosno za dalje razvijanje pojedinačnih modela sa njihovim specifičnostima. Naravno, konkurencija je veoma oštra, ali Asus ne bi tako brzo napredovao na lestvici proizvođača prenosnih računara kada ne bi bio u stanju da se sa konkurencijom nosi.

      Tako i 1215N ima prepoznatljive, karakteristične zaobljene linije, bez oštrih prelaza ili ivica, sa istanjivanjem kako se ide prema krajevima računara. Računar je tamne boje (crna), izrađen od visokokvalitetne plastike, ali treba reći da će finalni proizvod biti dostupan u raznim bojama, pa tako možemo očekivati belu, crvenu, plavu… Nije lako ponuditi dopadljivu formu sa ovako malim računarom, a zadržati visok nivo funkcionalnosti, ali su dizajneri još jednom pokazali da su dorasli zadatku. U unutrašnjosti zatičemo čiklet tastaturu pune veličine, kao i tačped sa velikim površinama. Ipak, tajna se krije “ispod haube” u ovom slučaju.

      Hardver, specifikacija

      Hardverske posebnosti Eee PC 1215N računara se ogledaju u novim Intel Atom procesorima i novom Nvidia grafičkom čipu. Najpre pogledajmo šta novo donosi Atom D525 CPU, za koji se Asus opredelio. On radi na 1,8 GHz, a već smo spomenuli da ima dva jezgra. U kombinaciji sa podrškom za Hyperthreading, to znači da može da izvršava četiri thread-a simultano. Radi se o procesoru koji je u principu predviđen za rad u nettop računarima, ali kako je ovo prenosni računar nešto većih dimenzija gde je rad D525 CPU-a moguć bez problema, nije bilo razloga za izbegavanje. Raspolaže sa 1 MB L2 keš memorije (po 512 KB po jezgru), izrađuje se u 45-nanometarskom proizvodnom procesu, a maksimalna potrošnja je po TDP rejtingu deklarisana na 13 W. Ima integrisanu grafiku, koja se u nezahtevnim režimima rada aktivira, i uglavnom će ona biti aktivna dok se ne pokrene 3D sadržaj ili zahtevan video. Poznato je da ovaj grafički čip podržava DirectX 9c, da ima 2 pikselna pajplajna, kao i da je njegov radni takt 200 MHz.

      No, to nije sve kada govorimo o grafici. Sada već dobro poznata Optimus tehnologija omogućava „šetanje“ između integrisane i diskretne Nvidia grafike. Za Nvidia grafiku je upotrebljen GT218 GPU, poznat još i kao ION 2. Za razliku od prvog ION čipa, koji je u stvari predstavljao čipset sa integrisanom grafikom, ION 2 je u stvari „samo“ grafički čip, pošto moderne platforme predviđaju izuzetno visok stepen integracije u procesoru (memorijski kontroler i drugo), pa nema potrebe za kompletnim čipsetom. ION 2 radi na 475 MHz, ima 16 unficiranih šejdera, 512 MB sopstvene memorije (može da pozajmi još od sistemske memorije) koja radi na 790 MHz i podržava DX10.1. Sistemske memorije ima sasvim dovoljno, 4 GB.

      Specifikacija:
       

       

      Asus Eee PC 1215N

      LCD

      12,1″, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Atom D525, 1,8 GHz

      Grafika

      Nvidia ION 2, Intel GMA 3150 integrisana u CPU (naizmenično se koriste po potrebi)

      Sistemska memorija

      4 GB

      Hard disk

      Seagate, 320 GB, 2,5”, 8 MB keša, 5400 rpm

      LAN

      Atheros AR8132 PCI-E Fast Ethernet Controller (Ethernet 10/100)

      Wireless LAN

      Broadcom 802.11n Network Adapter, Bluetooth

      Konekcije

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, čitač kartica MMC/SD/SDHC, audio izlaz, web kamera

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium, 32-bitni

      Masa

      1,38 kg

      Dimenzije

      296 x 208 x 27 mm

      Cena

      449 evra

      Garancija

      1 godina

      Ekran ima dijagonalu od 12,1 inča. Radna rezolucija ekrana iznosi 1366 x 768 piksela, a on podržava LED pozadinsko osvetljenje. Ekran je glare tipa, što znači da ima refleksivan premaz visokog sjaja, premda je on ovde dosta diskretan. Za skladištenje podataka se koristi hard disk koji izrađuje kompanija Seagate, kapaciteta 320 GB. Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku koji se vrti na 5400 rpm, ima 8 MB bafera i SATA interfejs. Pored ovoga, na raspolaganju vam je i još 500 GB online prostora za skladištenje podataka na Eee Storage servisu. Novi Eee PC 1215N ima tri USB 2.0 porta, podržava 10/100 LAN, kao i WiFi Draft N konekcije, te Bluetooth. Ima VGA izlaz, ali i HDMI izlaz koji se itekako može iskoristiti zahvaljujući ION 2 čipu. Specijalnost USB porta na 1215N modelu je pass-through podrška koja omogućava punjenje USB uređaja (telefoni, plejeri…) i kada je računar ugašen, dokle god je priključen na struju. Čitač kartica prepoznaje SDHC, SD i MMC formate, a tu su i audio izlazi, kao i web kamera. Netbook u paketu stiže sa Windows 7 operativnim sistemom, i to Home Premium verzijom u 32-bitnoj varijanti. Ipak, reč je o sempl modelu, tako da moramo sačekati na prodajnu verziju.

      Rezultati testova

      Najpre ćemo vam izložiti uporedne rezultate u testovima, poredeći novi Eee PC 1215N sa Eee PC 1008P netbook računarom, uređajem koji se u potpunosti bazira na Intel Pine Trail platformi, sa jednojezgarnim Atom procesorom, grafikom integrisanom u njega i tako dalje. Smatramo da je veoma zanimljivo videti kako se ovi računari snalaze u direktnom duelu, odnosno da vidimo gde smo danas, šest meseci kasnije, kakvi su pomaci načinjeni i gde konkretno…
       

       

      Asus Eee PC 1008P Seashell 2

      Asus Eee PC 1215N

      PCMark 05

      Score

      1648

      2228

      CPU

      1356

      2130

      Memory

      2862

      2833

      HDD

      4083

      4827

      Cinebench 10

      OpenGL/CPU rendering

      277/869

      320/1716

      NuclearMC

      1358

      2786

      WPrime

      32M

      117,364 sec

      53,352 sec

      Autonomija

      Trajanje baterije

      4h 20 min

      5h 25 min

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      60,2 MB/s

      57,1 MB/s

      Access Time

      14,2 ms

      19,2 ms

      Burst Rate

      67,4 MB/s

      69,5 MB/s

      CPU Usage

      12,7 %

      5,9 %

      Zanimljivo je da, po ovim brojkama, Cinebench test ne aktivira ION 2 GPU, već da se i dalje koristi Intel integrisana grafika, ali su zato skoro svi testovi više nego jasni i nedvosmisleni po pitanju brzine – Eee PC 1215N donosi veoma lepo ubrzanje po mnogo osnova. Evo još nekih testova koje smo vršili na Eee PC 1215N modelu:
       

      FutureMark 3DMark 06

      Score

      2673

      CPU Score

      932

      FutureMark PCMark Vantage

      Score

      1926

      Gaming

      782

      Productivity

      1548

      HDD

      3176

      Utisci

      Verovatno je već iz sekcije testova jasno da je načinjen krupan, suštinski korak ka kvalitetnijoj upotrebljivosti mobilnih računara koji se baziraju na Atom procesorima. Naravno, i dalje ne treba očekivati čuda od jedne low-cost mašine, ali se sada može komotno raditi sa više pokrenutih aplikacija, udobno browsovati internetom ili pogledati HD film. Zaštitni znak Eee PC računara, kao i Asus mobilnih računara uopšte, su kvalitetna tastatura i touchpad, a tako je i ovog puta. Tastatura se prostire preko cele unutrašnje površine, a već smo spomenuli da se radi o “čiklet” tastaturi. Kada se jednom naviknete na nešto manju površinu samih tastera, što je neizbežan kompromis kada se radi o tastaturi na mobilnom računaru manjih dimenzija, kucanje postaje veoma intuitivno i prijatno iskustvo. Touchpad takođe pohvaljujemo, pre svega zbog veoma solidne površine sa dobrim povratnim feedback-om, ali i multi-touch podrške. Windows Experience Index ima vrednost od 3,2, odnosno po segmentima 3,5 za CPU, 5,0 za memoriju, 3,2 za GPU, 3,7 za 3D GPU i 5,7 za hard disk.

      Ekran računara je veoma dobar. Iako ne volimo glossy ekrane u principu, Eee PC 1215N se može podičiti odličnim ekranom veoma dobre rezolucije, solidnih boja i uglova gledanja, kao i ravnomernog osvetljenja. Asus Eee PC 1215N se ne zagreva previše. Ponekad njegove površine nakon intenzivnijeg rada postaju mlake, pre nego kod sličnih računara. Računar je praktično bešuman, a jedino ćete ponekad čuti rad hard diska, te možemo konstatovati da kultura rada zadovoljava.

      Računar stiže sa baterijom smeštenom u zadnjem delu koja “štrči”, i na taj način blago izdiže zadnji deo iznad podloge. Za razliku od nekih drugim Eee PC modela sa Seashell dizajnom, ovde se nije toliko išlo u pravcu dizajna nauštrb funkcionalnosti, pa se tako baterija može izvaditi i menjati bez ikakvih problema. Reč je o bateriji od 4400 mAh, koja računaru omogućava autonomiju od skoro pet i po sati. Međutim, ovde je autonomija drastično različita i zavisi od načina upotrebe računara dok radi na bateriju. Konkretno, zavisi od toga da li će se i koliko često aktivirati ION 2 GPU. U slučaju da radi konstantno, autonomija će biti praktično prepolovljena.

      Rezime

      Možda smo trebali da ovo kažemo u samom startu, ali je svakako obavezno istaći na ovom mestu. Uređaj koji smo dobili je sempl, i to morate imati u vidu kada donosite sud o ovom proizvodu. Ono što nam, međutim, pravi najviše problema prilikom procenjivanja ovog uređaja jeste svakako to što se on neće pojaviti narednih nekoliko meseci. Trenutne najave govore o tome da će se pojaviti tokom septembra, Takođe, zna se da će se pojaviti sa Windows 7 Home Premium operativnim sistemom, što je svakako bolje od Starter Edition verzije, na koju smo navikli kod klasičnih netbook računara. Najbitnija stavka koja će odrediti vaš stav prema Asus Eee PC 1215N prenosnom računaru jeste njegova cena, pošto je on sa njom jednostavno “zagazio” u svet snažnijih laptopova.

      Ako vam treba mainstream proizvod, verovatno ćete se opredeliti za nešto drugo, dok je Eee PC 1215N stvar za one koji su jasno opredeljeni prema ultra-mobilnim napravama. Ono što je nesporno jeste da se radi o odličnom proizvodu za koga imamo reči hvale kada su u pitanju funkcionalnost i mogućnosti. Kao zaokruženi proizvod već u ovom trenutku, od nas će dobiti visoku ocenu, koja u principu može da „šeta“ i gore i dole za par procenata, u zavisnosti od termina pojavljivanja i cene. Ukupno gledano, odličan proizvod u svakom pogledu. 

      Ocena: 90%

      Prednosti:

      – Dizajn
      – Kvalitet izrade
      – Dobar ekran
      – Hardverski pomaci napred, Optimus, ION 2…

      Nedostaci:

      – Neće se pojaviti još nekoliko meseci, barem…
      – Bez ozbiljnijih nedostataka

      Notebook na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test