ASUS Eee Slate B121

ASUS Eee Slate B121

Slate...priznajte, puno je prošlo otkako ste čuli ovaj pojam. Nekada koncipiran da “opiše” Windows tablete, da bi zatim postao sinonim za praktično nepostojeći Windows tablet kompanije HP, ovaj pojam se asocirao sa proizvodima kojih praktično ni nema na tržištu. Sve do sada, kada je ASUS istupio i kreirao specifičan “Slate”, premda je veliko pitanje u kojoj se meri ovaj uređaj može smatrati tabletom, ili pak laptopom. Upoznajte jedan od najspecifičnijih dostupnih hibrida

    Sadržaj

      Filip Majkić Veoma je teško reći precizno šta je zapravo uređaj koji nam stiže pod oznakom B121. U suštini, radi se o Windows tabletu, sa određenim karakteristikama koje ga svrstavaju izvan tog opsega. Po mnogo čemu, ovaj tablet je poseban. Pre svega, usmeren je prevashodno prema poslovnim korisnicima, zahvaljujući brojnim osobinama, među kojima su prisustvo Windowsa u Professional izdanju, x86 hardverske platforme, postojanje olovke za potrebe inputa, i tako dalje.

      Takođe, njegove dimenzije su specifične, imajući u vidu da je ovo prvi tablet na našem testu koji ima ekran veći od 10 inča – zapravo, reč je o 12,1-inčnom IPS ekranu. Samim tim, tablet je i nešto deblji od “klasičnih” modela. Najzad, tu je i Bluetooth tastatura koja je deo kompleta, zajedno sa futrolom koja služi kao neka vrsta postolja, pa tako de facto B121 može da služi i kao “laptop za poneti”, u smislu da možete u svakom trenutku da ga uzmete u jednu ruku i šetate sa mesta na mesto, što u pojedinim slučajevima može biti od velike koristi.

      Drugim rečima, ovo nije klasičan tablet, niti je laptop. Tabletop ili laplet, možda? Mi ćemo ipak za napravu u nastavku teksta koristiti pojam tablet. Ne očekujemo da uređaj ostvari masovnu prodaju, naročito sa njegovom cenom, ali svakako mislimo da će postojati jedna grupa korisnika čije će potrebe B121 odlično da pogodi. Generalno, sa ovolikim brojem nestandardnih uređaja, ASUS nas pomalo podseća na Sony od pre nekoliko godina, koji nudi pregršt sprava koje pokušavaju da odu korak dalje od konfekcije, i to nam se prilično dopada. Upoznajmo karakteristike i mogućnosti ove interesantne naprave.
       

       
      Dizajn, izrada Pakovanje u kome stiže uređaj sadrži više zanimljivih elemenata. Najpre, u oči upada tastatura koju smo već pomenuli. Komunicira sa tabletom preko Bluetooth konekcije, malih je dimenzija, plitkih tastera, te vrlo tanka. Crne je boje i bez numeričkog dela, i zapravo se radi o Microsoft 6000 Portable Bluetooth tastaturi, rebrandiranoj od strane kompanije ASUS. Radi pomoću dve AA baterije koje se isporučuju u paketu, takođe. Deo pakovanja je i svojevrsna futrola, na kojoj se nalaze i nožice za izdizanje uređaja. Na samom tabletu ovakav mehanizam ne postoji, što nas i ne čudi, budući da bi narušio dizajn tableta. Finalni detalj dodatne opreme zatičemo na ispravljaču, koji je inače bele boje, baš kao i kablovi i poleđina B121 tableta. Naime, on na sebi ima i jedan USB port, čime se omogućava punjenje USB naprave direktno na ispravljaču, bez portebe da se pali sam tablet. Spomenimo još i krpicu za brisanje, kojih nikad dosta.

      Sam tablet je većih dimenzija i to se vidi i oseća na svakom koraku. Ipak,  to je cena koja se plaća za, u ovom trenutku, verovatno hardverski najmoćniji tablet na svetu. Međutim, treba istaći da su proporcije vrlo skladne i ne odstupaju od okvira koji su danas važeći u tablet svetu. Na gornjoj strani se nalazi 12,1-inčni ekran koji koristi Corning Gorilla Glass tehnologiju da bi bio adekvatno otporan na moguće ogrebotine i oštećenja, odnosno  Advanced Fringe Field Switching (AFFS) tehnologiju kada je prikaz u pitanju, kako bi isporučio velike uglove gledanja.

      Orijentišimo se prema uređaju u horizontalnom položaju, sa njegovom kamerom pri gornjem delu.  U takvoj varijanti, spreda zatičemo već pomenutu web kameru pri vrhu, te taster na desnoj strani koji služi kao Alt-tab u realnom radu (puno ćete ga koristiti u realnom radu, makar je takvo bilo naše iskustvo). Na gornjoj i donjoj bočnoj ivici dominiraju otvori za ventilaciju. Istovremeno na gornjoj ivici, pri levoj strani, zatičemo kontrolne tastere. Desni bočni deo ne sadrži apsolutno ništa (izuzev jednog zvučnika, dok je drugi na suprotnoj strani), već je sav interfejs koncentrisan na levom boku. Tu zatičemo, redom: strujni konektor, taster za pojačanje zvuka, mini-HDMI, ulaz za slušalice, kao i dva USB porta i čitač kartica. USB portovi su prekriveni poklopcima zahvaljujući kojima “ne zjape” i ne narušavaju dizajn. Ispod njih je još jedan mali otvor za ventilaciju, a pored još jedan mali zvučnik.

      Poleđina tableta je potpuno bele boje, naspram crne boje, koja dominira prednjim delom. Kada je izrada u pitanju, tablet se u ruci dobro “oseća”, nema nikakvih problema sa krckanjem ili ugibanjem, što je posebno značajno imamo li u vidu nešto veće dimenzije. Ekran je prekriven staklom od jedne do druge ivice, a poleđina je izrađena od kvalitetne plastike. Budući da smo u poslednje vreme svedoci problema sa tabletima koje imaju svi svetski brendovi koji koriste aluminijum, to više ne smatramo kao manu, naprotiv. Pride, doprinosi smanjivanju mase uređaja.
      Dolazimo do udarne tačke B121 tableta. Naime, on zaista jeste, objektivno gledano, hardverski najsnažniji tablet na tržištu. Međutim, nemojte odmah pomisliti da to što nudi Core i5 procesor znači da su performanse u rangu desktop ili laptop varijanti gde je Core i5 ipak nešto zaista brutalno moćno. Naime, B121 koristi  Intel Core i5-470UM procesor iz Ultra Low Voltage serije. Reč je o posebno prilagođenom i za nisku potrošnju optimizovanom dvojezgarnom procesoru, namenjenom malim i tankim mobilnim uređajima. Radi na 1,3 GHz (prema našem iskustvu, Turbo je ovde isključen; ovaj CPU može da ide i na 1,8 GHz, ali je moguće isključiti Turbo radi uštede energije i smanjivanja zagrevanja).

      Podržan je Hyperthreading, prisutna su 3 MB keš memorije, dok su AES, VT-d i Trusted Execution instrukcije deaktivirane. U principu, brzina je u nivou starijih Core 2 Duo procesora. To i nije tako loše, zar ne, posebno za tablet?  TDP je deklarisan na solidnih 18 W, ali mi nismo primetili veće zagrevanje u praksi (moguće je da je to TDP u Turbo režimu pri maksimalnom opterećenju, dok je ovde situacija znatno manje opterećujuća). Spomenimo i da se koristi Intel HM55 čipset.

      Kada je grafika u pitanju, koristi se integrisani Intel Graphics Media Accelerator HD (GMA HD) grafički čip, koji ima radni takt koji (makar u teoriji) šeta od 166 do 500 MHz, pri čemu, imajući u vidu performanse, pretpostavljamo da je i ovde to šetanje samo teoretsko, imajući u vidu da je Turbo Boost onemogućen, odnosno da grafički čip radi na minimalnih 166 MHz fiksno.
       

       

      Asus Eee Slate B121

      LCD

      12,1″, 1280 x 800, Electromagnetic Panel + AFFS

      Procesor

      Intel Core i5-470UM, 1,3 GHz

      Grafika

      Intel GMA, integrisana u CPU

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3-1066

      Hard disk

      Sandisk SSD, 64 GB

      Kamere

      5 mpx pozadi, 2 mpx spreda

      Povezivanje

      WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0+HS

      Konekcije

      2 x USB 2.0, mini-HDMI izlaz, čitač kartica MMC/ SD(SDHC/SDXC), audio izlaz

      Ostalo

      Trusted Platform Modul (TPM), digitizer pen

      Operativni sistem

      Windows 7 Professional

      Masa

      1,16 kg

      Dimenzije

      312 x 207 x 17 mm

      Cena

      109,990 dinara

      Garancija

      2 godine

       
      Kada je reč o skladišnom prostoru, koristi se SSD kompanije Sandisk, kapaciteta 64 GB. Iako se ne radi o preterano brzom SSD-u, već modelu čija je brzina relativno konzervativnih 100-ak MB/s (precizne podatke sa testiranja videćete već na narednoj stranici), njegova odzivnost daje sasvim dovoljnu živahnost u radu kao i bilo koji drugi mejnstrim SSD. RAM memorija je, sa druge strane, nešto uobičajeno na Windows platformi, ali pomalo neobično za tablete. Naime, prisutno je čak 4 GB DDR3-1066 memorije.

      Ekran tableta je vrlo interesantan. Reč je o kapacitivnom ekranu, dijagonale 12,1 inča i rezolucije 1280 x 800 piksela (obratite pažnju da je odnos stranica 16:10, a ne 16:9). Takođe, on koristi Advanced Fringe Field Switching (AFFS) tehnologiju, koja prema tvrdnjama matične kompanije rezultuje boljim osvetljenjem i kvalitetom reprodukcije boja u odnosu na standardne IPS (In-Plane Switching) displeje, zadržavajući pri tome odlične uglove gledanja od 178 stepeni. Već smo spominjali Corning Gorilla Glass koji ekran dodatno štiti od fizičkih oštećenja.

      Biznis aspekti uređaja su naglašeni po više osnova, a dve stvari su posebno zanimljive. Prva je svakako Trusted Platform Modul, bez koga se pravi poslovni notebook u suštini ne može zamisliti, te je zanimljivo videti isti prenešen na polje tableta. Druga je korišćenje olovke, koja stiže ugrađena u tablet i predstavlja dodatnu mogućnost inputa, uz tastaturu i sam tablet, i njegovu virtuelnu tastaturu na ekranu.

      Kamere uređaja su pozicionirane na klasičan način – pozadi je kamera od 5 megapiksela, a spreda kamera od 2 megapiksela za video komunikaciju. Tu su još i MMC/ SD(SDHC/SDXC) čitač kartica, audio konektori, te dva USB 2.0 porta. Za bežičnu komunikaciju se koriste WiFi i Bluetooth, takođe podržani od strane laptopa. Ne zaboravimo i mini-HDMI port kojim možete da izbacite sliku direktno na eksterni displej. Sa svojom masom od 1,16 kilograma tablet je zapravo negde u ranku netbook računara. Sa Windows 7 Professional operativnim sistemom, dobijamo zaokruženu platformu, spremnu za poslovne izazove.
        
       

       

      ASUS Eee Slate B121

      PC Mark 7

      1179

      Battery Eater 2.70 Classic test

      129 min

      Battery Eater 2.70 Reader test

      258 min

      wPrime 32M (sec)

      39,559

      Cinebench 11.5 OpenGL

      0.81 pts

      Cinebench 11.5 Rendering

      1.27 pts

      Nuclear

      6236

      Fritz Chess

      2683

      Unigine 1280×800, No AA, No AF

      1 fps 25 points

      WinRAR

      502

      HD Tune Transfer (MB/s)

      98,5

       
      Šta zapravo vidimo odavde? Računar je u pojedinim situacijama vrlo, vrlo dobar. Za igranje definitivno nije, zahvaljujući vrlo slabim performansama GPUa. Sa druge strane, ime “Core i5” vas može zavarati. Verovatno očekujete ultra-brze performanse, no ovakva konfiguracija nije toliko snažna, nešto je snažnija od poslednje iteracije AMD Brazos platforme, poređenja radi, kada se radi o sveukupnim performansama sistema, pri čemu grafika zaostaje, ali procesor i memorija su prilično brži, tako da sveukupno dobijamo mašinu koja je i sa te strane okrenuta produktivnosti, odnosno upotrebi u poslovne svrhe. Utisci Najpre ćemo govoriti o upotrebi. Mašina je solidno gabaritna i pomalo čudna za upotrebu u tablet režimu dok se ne naviknete. Međutim, pretpostavljamo da bi volju za navikavanjem imali samo muškarci, dok bi žene najverovatnije odustale pri prvom pokušaju da se naviknu na uređaj. Moramo reći da je rešenje gde je futrola istovremeno i “odizač” uređaja pomalo nezgrapno. Prosto, druga je priča kada imate futrolu za tablet manjih dimenzija, a druge je priča ovde, gde se gabariti celog paketa uvećavaju. Stoga kada želite da koristite uređaj u laptop formatu priča dobija pomalo čudnu dimenziju. Ne kažemo da je loše koristiti napravu na ovaj način, ali je svakako dosta čudnije u odnosu na, recimo, Transformer, tim pre što morate uvek imati futrolu pored sebe ako hoćete da ga tako koristite.

      Sa druge strane, inputi su veoma zahvalni. Tastatura je zaista dobra i lako je navići se na nju, a dramatično olakšava svaku situaciju gde treba unositi tekst ili raditi bilo koji posao koji se oslanja na tastaturu. Takođe, olovka radi bez ikakvih zamerki – baš kako bi trebalo i kako se očekuje od dva touch pointa i Wacom digitajzera. Sam ekran je, uopšte gledano, u svakom smislu opravdao očekivanja, pa tako i po pitanju odzivnosti. Operativni sistem nije sasvim optimizovan za kontrolu dodirom i to se vidi, ali je to kompromis koji je morao biti načinjen zbog kompatibilnosti i omogućavanja rada u svim Windows programima.

      Uopšte, ekran je zaista odličan! Briljira u svim pitanjima, od uglova gledanja do reprodukcije boja. Čvrstinu nismo isprobavali i verujemo na reč da će Corning Gorilla Glass opravdati epitet super-snažnog materijala. To će biti i potrebno, jer  je tablet većih dimenzija i svako ispuštanje ili grebanje može biti fatalno, a šanse za pad ili oštećenje su veće samim tim što se radi o napravi većih gabarita u odnosu na neke standardne koje očekujemo. Uglovi gledanja su u rangu najboljih tableta dostupnih tržištu, što smo uostalom i očekivali.

      ASUS i na ovom računaru donosu pristup WebStorage servisu, cloud servisu na koji je moguće pohraniti podatke korišćenjem ASUS WebStorage Sync-a. Tu je i više ASUS aplikacija koje su zadužene za razne stvari, pa između ostalog, i za optimizaciju potrošnje. Međutim, kada dolazimo dotle, imamo pomalo neslavnu situaciju. Zaboravite na autonomiju od desetak i više sati, koja je prevashodna u tablet svetu. Zbog x86 procesora i snažnije hardverske platforme, ovde ćete ostvariti u najboljem slučaju nešto preko četiri sata autonomije. Stoga je ovaj aspekat daleko sličniji notebook karakteristikama, nego tablet karakteristikama. Opet, to je iz razumljivih razloga – Core i5 procesor, koji koliko god štedljiv bio nije na nivou ARM rešenja, zatim malo mesta za bateriju zbog čega nije mogla biti iskorišćena drastično veća baterija i tako dalje.

      Kada je zagrevanje u pitanju, nemamo nikakvih primedbi. Isto važi i za rad kulera – sasvim su nečujni. Zamerka koju upućujemo se odnosi na ono šta tablet nema – ne podržava UMTS! Za uređaj orijentisan prema biznisu, ovo je zaista problematično, posebno ukoliko osoba nosi ovakav uređaj na teren.

      Najzad, kako se sam hardver nosi sa Windowsom? Odlično! Svakodnevni rad je vrlo lak i brz, što zahvaljujući solidnom procesoru, što zahvaljujući SSD-u, što zahvaljujući obilnoj količini memorije. Mejlovi, ofis aplikacije, pa čak i neke zahtevnije poslovne aplikacije ili programi, sve će to vrlo fino raditi na ovom tabletu. Puštaće se Full HD video sadržaji bez problema. Generalno, ceo sistem je veoma brz i predstavlja nešto najbrže što tableti u ovom trenutku mogu da postignu, naročito kada je produktivnost u pitanju, kojoj dodatno pomažu i bonus opcije vezane za input kojima se B121 može podičiti.  
       ASUS Eee Slate B121 je zaista dobar uređaj sam po sebi, sa više značajnih prednosti, ali i nekoliko nedostataka koji se vide i uočavaju. Sa jedne strane, imamo najbrži mogući tablet, što se na drugoj strani plaća većom potrošnjom, zbog koje je autonomija mala. Imamo odlične “sastavne delove”, odnosno odličan ekran, super olovku, brz hardver, ali se to plaća visokom cenom. Cena tableta iznosi u ovom trenutku oko 1000 evra, što je zaista dosta. Imamo Windows 7, koji donosi mogućnost korišćenja mnoštva poznatih aplikacija i kompatibilnost koja je naročito važna za poslovne korisnike, ali on sam nije naročito optimizovan za kontrolu dodirom. Imamo mogućnost korišćenja tableta u notebook režimu, ali je za to neophodna futrola povećih gabarita.

      Tim rečeno, nama se tablet izuzetno sviđa. Osećamo da će postojati jedna grupa korisnika koja će se u prisustvu ASUS Eee Slate B121 osećato kao neko ko je “pronašao svoj gedžet”, odnosno neko kome je pružena šansa da dođe u posed nečega što je atipično, što nema svako, što ima posebne karakteristike koje ga odvajaju od kompletne tržišne ponude.  

       
      Nesumnjivo je da je ASUS odradio odličan posao, opremivši tablet vrhunskim komponentama, “utegnuvši” ga do maksimuma, iskoristivši svo znanje i ekspertizu koju je do sada stekao u tablet svetu. Međutim, opet dolazimo do one druge strane, a to je da je naprava ovakva kakva je namenjena prevashodno biznis korisnicima, koji su pak poznati po svojim konzervativnim opredeljenjima i sporijem prihvatanju promena.

      Šta u stvari želimo da kažemo? ASUS Eee Slate B121 nije uređaj kome će težiti mejnstrim korisnici. Obični korisnici će težiti nečemu drugačijem, nečemu standardizovanijem, nečemu što će gravitirati ka mejnstrim rešenjima, sa uobičajenim dimenzijama, uobičajenim karakteristikama, i najzad, uobičajenim cenama. To je i dobro i loše. Loše, jer cenimo da će prodaja uređaja biti manja nego što uređaj zaslužuje. Dobro, jer mislimo da ovo i nije tablet za svakoga, te da bi isti, da su vremena srećnija i situacija u Srbiji bolja u materijalnom smislu, svakako bio barem jedna od opcija svakog IT entuzijaste na ovim prostorima.
      Prednosti:
      – Najsnažniji tablet u hardverskom smislu – Kvalitet izrade – Izvanredan ekran – Olovka, tastatura, mogućnost korišćenja u nekoj vrsti laptop režima (videti tekst) – Kompatibilnost i poznato okruženje koje donosi Windows 7…
      Nedostaci:
      – …ali i nedovoljna optimizovanost za kontrolu dodirom koja karakteriše Windows 7 i njegove najpopularnije aplikacije – Mala autonomija – Nezgrapan u laptop modu zbog obaveze korišćenja futrole – Visoka cena
      Uređaj na test ustupio ASUS Point.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test