Asus FonePad 7 FE171CG

Asus FonePad 7 FE171CG

Tablet i smartfon u jednom uređaju - Asus nastavlja razvoj ove možda pomalo kontroverzne ideje još jednim u nizu FonePad modela. Sedmoinčna dijagonala ekrana se i dalje koristi na ovom interesantnom gedžetu, a novi model za 2015-u godinu donosi određena unapređenja. Skladište je veće, baš kao i količina radne memorije, a možda i najinteresantniji dodatak je DualSIM podrška, koja je u prethodnim godinama zaobilazila naše tržište...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Ovo je zapravo četvrti model iz FonePad porodice koga imamo priliku da testiramo, počev od prvobitnog uređaja koji je debitovao još u maju 2013. godine. Poslednji model koji smo testirali bio je ME175CG, a Asus redovno osvežava FonePad seriju, tako da se pred nama našao novi FE171CG. FonePad i dalje ostaje uređaj koji je usmeren ka ne tako širokom krugu potrošača (barem na našim prostorima) kojima ne smeta da na uhu drže 7-inčni tablet i koriste ga kao smartfon. To svakako ima svojih prednosti na koje ćemo se osvrnuti dalje u tekstu, a u međuvremenu pogledajmo kakve nam specifikacije donosi osveženi FonePad.
      asus_fonepad_7_fe171cg_s.jpg
      Hardver
      Treću godinu zaredom Asus u svojim FonePad modelima koristi isti Intelov čipset, a danas i nije baš idealna odluka upotrebiti SoC koji je star dve godine. Reč je o Atom Z2520 modelu koji je sačinjen od dvojezgarnog Saltwell procesora sa frekvencijom rada od 1.2 GHz i sada već čak pet godina starim PowerVR SGX544MP2 grafičkim čipom. Istina je da Asus želi smestiti FonePad u što niži cenovni rang – konkretno ispod 150 evra – ali lično smatramo da čipset nije komponenta na kojoj treba “štedeti”.
      Novi FonePad 7 ima veće skladište, postoji verzija sa 2GB RAM-a i boljom kamerom, dok čipset ostaje nepromenjen
      [modul]specifikacija=8632[/modul]
      Novi FonePad dolazi u dve varijante kada je u pitanju radna memorija – sa 1GB ili 2GB RAM-a. Konkretno, za potrebe testa smo obezbedili sempl sa većom radnom memorijom, ali koliko smo upoznati na našem tržištu je moguće nabaviti samo 1GB verziju. Dobra vest je to što je skladište udvostručeno sa 8 na 16GB u poređenju sa prethodnikom, a kao i obično dostupno je proširenje skladišta microSD karticama do 64GB-a. Opet imamo dve varijante što se tiče zadnje kamere, tačnije 5MP ili 8MP. Mi smo testirali primerak sa većom rezolucijom, ali u prodaji je kod nas dostupna 5MP verzija. Prednja kamera je rezolucije 2MP, a baterija kapaciteta 3950 mAh.Asus ne pribegava nekoj drastičnijoj promeni izgleda svojih tableta iz godine u godinu, obično je tu jedan opšteprihvaćeni stil koji dobija blaže korekcije. Baš takvu situaciju imamo i sa FE171CG FonePad-om, ali pre nego što nastavimo – osvrnimo se na pakovanje. Imamo belu kutiju sa ilustracijom dizajna na poklopcu, štikliran kružić sa jednom od četiri dostupne boje i vrlo uprošćenu sadržinu. Unutar kutije imamo samo 5.2V 1.35A punjač i microUSB kabl. Posmatrano spreda, uočavamo prepoznatljivi Asus stil sa zaobljenim ćoškovima, srebrnom slušalicom kakvu smo sreli i kod prethodnika, levo od nje prednju kameru i Asus logo ispod ekrana.
      asus_fonepad_7_fe171cg_1_s.jpg
      asus_fonepad_7_fe171cg_2_s.jpg
      asus_fonepad_7_fe171cg_3_s.jpg
      Nekoliko manjih izmena u dizajnu, dok je primetno uži i tanji od prethodnika
      Treba napomenuti da su odnosu na ME175CG trake sa strane ekrana smanjene, pa je i sam tablet primetno uži, ali i tanji. Ispod poklopca sa leve strane imamo DualSIM slot za microSIM kartice, u dnu nezaštićeni microSD slot a na donjem delu nalazi se samo rupica mikrofona za razgovor. Na desnoj strani pri vrhu imamo Volume taster i ispod njega Power dugme, dok se na gornjoj ivici nalaze 3.5mm priključak i microUSB port. Pozadina je izrađena od mat plastike, sa kamerom skroz u gornjem levom uglu, tu je i srebrni Asus logo, kao i sada već dobro poznata Intel inside oznaka koja ukazuje na prisustvo Atom čipseta.
      asus_fonepad_7_fe171cg_4_s.jpg
      asus_fonepad_7_fe171cg_5_s.jpg
      asus_fonepad_7_fe171cg_6_s.jpg
      asus_fonepad_7_fe171cg_7_s.jpgKoliko smo imali prilike da saznamo, za Asus FonePad 7 FE171CG planirana je nadogradnja na Lollipop, a dok se to ne desi u međuvremenu pokreće stariju KitKat 4.4.2 verziju Androida. U odnosu na prethodnika ME175CG koji smo testirali sa 4.3 Jelly Bean verzijom, svakako da postoje razne izmene u interfejsu, uglavnom vezane za JellyBean>KitKat tranziciju. ZenUI interfejs je dosta sličan sa novijim MemoPad modelima kao što su ME581CL ili ME572CL, naravno sa razlikom da ovde postoji mogućnost obavljanja poziva. Ključna stvar FonePad modela jeste da je pored tableta ujedno i veliki smartfon, u ovom slučaju konkretno sa DualSIM podrškom.
      asus_fonepad_7_fe171cg_softver_1_s.jpg
      asus_fonepad_7_fe171cg_softver_2_s.jpg
      asus_fonepad_7_fe171cg_softver_3_s.jpg
      Poznat ZenUI interfejs uz DualSIM podršku, mogućnost obavljanja poziva i slanje SMS-ova
      Vrlo zgodna stvar koju možete podesiti u opcijama je da recimo SIM2 kartica bude zadužena za surfovanje putem mobilnog interneta, dok SIM1 koristite za glasovne pozive i poruke. Naravno, postoji i mogućnost da pre pozivanja svaki put birate kojom ćete karticom pozvati nekog, a isto važi i za poruke gde dobijate dve dugmeta za slanje. Interfejs je blizak Stock verziji Androida, mada je Asus napravio svoje vizuelne izmene u vidu ikonica, fonta, drugačije rešenih boja grafičkih elemenata, itd, a tu su takođe i brojne Asus aplikacije. Sa te strane ne možemo reći da je softver FonePad 7 modela neopterećujuć. Kao i uvek, ima korisnih i manje korisnih sada već dobro poznatih Asus aplikacija, sve zavisi šta vam je potrebno, dok recimo ono što vam nije potrebno ne možete ukloniti.
      asus_fonepad_7_fe171cg_softver_4_s.jpg
      asus_fonepad_7_fe171cg_softver_5_s.jpg
      asus_fonepad_7_fe171cg_softver_6_s.jpg
      asus_fonepad_7_fe171cg_softver_7_s.jpgNapredak koji je Asus napravio u odnosu na ME175CG je vrlo blago smanjena visina tableta, ali i dosta bitnije, primetno korigovana širina i debljina – konkretno za ceo santimetar je uži i 2.6mm tanji. Kvalitet izrade je vrlo solidan, ne do te mere kao kod nekog premium metalnog tableta, ali spojevi su glatki, pozadina je blago gumirana i samim tim prijatna pri držanju, a uz sve to lakši je čitavih 48 grama u poređenju sa prethodnikom. Uvek ostaje pitanje da li ćete se osećati prijatno dok držite 7-inčni tablet na licu dok razgovarate, ali i za to postoji rešenje u vidu bluetooth slušalice, ukoliko smatrate da je FonePad preveliki fablet.
      asus_fonepad_7_fe171cg_8_s.jpg
      asus_fonepad_7_fe171cg_9_s.jpg
      Nismo sigurni da li je razlog ukupno smanjivanje cene uređaja ili nešto drugo, ali novi FonePad 7 zapravo dolazi sa nižom rezolucijom ekrana. Prethodnici poseduju rezoluciju od 1280×800 piksela, dok se FE171CG vraća na rezoluciju modela iz 2013. godine – 1024×600, nudeći skromnu oštrinu od 170 tačaka po inču. Panel jeste IPS tipa, ali je inferiornijeg kvaliteta, pošto smo zaključili da boje nisu tačne i da je manje osetljiv na dodir. Neretko se dešava da morate ponoviti tapkanje prstom, jer prvi put nije prepoznato. Izmerena DeltaE vrednost nije sjajna uz cifru od 10.08, svetlina ekrana je solidna sa 346cd/m2, dok je temperatura boja od 7236K u redu i vrlo blago naginje ka hladnijim tonovima. Gamma vrednost od 2.48 ukazuje da su određene nijanse tamnije nego što bi trebale da budu. Ekran svakako nije sjajan, ali završava posao.
      asus_fonepad_7_fe171cg_10_s.jpg
      asus_fonepad_7_fe171cg_calman_s.jpg
      asus_fonepad_7_fe171cg_svetlina_s.jpg
      Odluka da se treću godinu zaredom koristi isti čipset je pomalo upitna, jer je ipak naš zaključak da je vreme pregazilo Atom Z2520. Jasno je da su godine učinile svoje, i da za današnje standarde FonePad 7 FE171CG nije brz uređaj. Sa jedne strane postoje trenuci kada su performanse sasvim dobre i bez seckanja, ali takođe i momenti kada se oseti koliko ovaj hibrid može biti trom. Razni sintetički benchmark testovi koje pokrećemo potvrđuju da je novi FonePad 7 slabiji uređaj iz niže klase, što možda i najlakše možete videti iz popularnog Antutu testa koji nam je vratio rezultat od samo 18792 poena. Performanse sveukupno nisu loše, ima tu povremenog seckanja i utisaka da je uređaj zarobljen u 2013. godini, ali kao low-end hibrid smartfona i tableta, svakako je upotrebljiv.
      Ekran poseduje nisku rezoluciju, lošiji digitajzer, a performanse nisu baš na najboljem nivou
      asus_fonepad_7_fe171cg_11_s.jpg
      Kvalitet zvuka koji dolazi sa slušalice je sasvim dobar za slušanje sagovornika tokom razgovora koristeći spikerfon opciju, mada je zvuk pomalo mekan za slušanje muzike, mada sveukupno nije loš. Kvalitet zvuka u slušalici dok se vrši razgovor bez spikerfona je vrlo solidan, a uz to je i prijem signala na visokom nivou, tako da neće biti nikakvih poteškoća koristiti ga u smartfon ulozi, ukoliko izuzmemo fizičku veličinu. Zadnja kamera rezolucije 8MP pruža ok rezultate za jedan tablet. Boje su u redu, možda blago zasićenije, količina detalja nije najbolja i primećuje se efekat prevelikog oštrenja kao kompenzacija. Šum nije prisutan u većoj meri u dnevnim fotografijama, pa su fotografije upotrebljive za kačenje na društvene mreže, dok neki veći kvalitet od toga ne možete očekivati u FonePad 7 tablet/smartfonu.
      Video primer:
      asus_fonepad_7_fe171cg_1080p.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      S obzirom na nešto slabiji čipset i nižu 1024×600 rezoluciju ekrana, očekivali smo da će autonomija biti dobra sa kapacitetom baterije od 3950 mAh i nismo pogrešili u našoj proceni. Kao i obično, postavljamo svetlinu ekrana na 250 cd/m2 i pristupamo testiranju neprekidnim surfovanjem dok ne spustimo bateriju na pet procenata, gde je Asus FonePad 7 FE171CG ostvario sasvim dobar rezultat od 7 časova i 25 minuta uključenosti ekrana. To je svakako u rangu sa smartfonima koji donose najbolju autonomiju, tako da u kombinovanoj ulozi smartfona/tableta neće biti poteškoća pregurati čitav dan učestalijeg korišćenja.
      asus_fonepad_7_fe171cg_baterija_s.jpgKada je u pitanju osvežavanje FonePad linije uređaja, jasno je da ovoga puta nema drastičnog unapređenja, ali pogrešno bi bilo reći da nismo videli napredak u odnosu na prethodnu generaciju. Svakako da jesmo, na poljima kao što su kompaktnost kućišta, veće skladište, opcije veće radne memorije i takođe opcije kamere veće rezolucije. Sa druge strane, voleli bismo da se i ta naprednija varijanta koju smo testirali nalazi u ponudi na našem tržištu, pa čak i da je cena ipak nešto veća od “slabije” verzije koja se nalazi u prodavnicama. Sa druge strane, lepo je videti da je DualSIM slot na FonePadu najzad postao dostupan u Srbiji.
      asus_fonepad_7_fe171cg_s.jpg
      FonePad 7 vidimo kao zamenu smartfona isključivo kod osoba koje nemaju striktnu granicu koliko veliki uređaj su spremni da drže prislonjen uz lice i da obavljaju razgovor. Još jedna prednost je to što je FonePad faktički i 3G tablet, pa ubacivanjem kartice sa internet protokom rešavate problem konektivnosti u pokretu.
      Uzevši u obzir nisku cenu, FonePad 7 FE171CG je uređaj kod kojeg se mora pristati na kompromise. Neki od njih su niska rezolucija ekrana, digitajzer sa slabijom osetljivošću na dodir, pa delimično i performanse koje su zarobljene u 2013. godini. Kamera je u redu za pojam tableta i ovu cenovnu kategoriju, a autonomija je vrlo zadovoljavajuća. Baš kao i prethodnici iz FonePad serije, rekli bismo da ovaj uređaj nije za svakog, ali nekome ko želi da reši pitanje tableta i smartfona u jednom uređaju, itekako može biti zanimljiv…
      Interesantan hibrid smartfona i tableta pristupačne kategorije za osobe koje žele da ubiju dve muve jednim udarcem
      Prednosti
      – DualSIM tablet/smartfon – Dobra autonomija – Solidan dizajn – Pristupačna cena Mane – Niska 1024×600 rezolucija – Stari čipset – Osetljivost na dodir
      Cena: 17.490 RSD
      Uređaj na test ustupio Asus.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test