ASUS K53BY, Brazos u akciji

ASUS K53BY, Brazos u akciji

Nakon nedavno testiranog ASUS-ovog prenosnika osvežene serije K, koji se kvalitetom izrade i hardverom pokazao u vrlo pozitivnom svetlu, sada nam stiže model koji se u oznaci razlikuje minorno, a karakteristikama i cenom poprilično. Umesto Intel procesora generacije Sandy Bridge, osnovu ovog sistema čini AMD-ova energetski štedljiva platforma Brazos, što jasno govori o potpuno drugačijoj ciljnoj grupi ovog računara

    Sadržaj

      Ivan Todorović Kućište prenosnika K53BY vizuelno je gotovo identično onome na modelu K53SV i sa njim deli većinu noviteta koje je linija K53 donela, među kojima su prosečno 15% tanji profil i nešto veći tačped. Ono po čemu se model K53BY već na prvi pogled razlikuje jeste poklopac koji je u potpunosti gladak – tekstura ispod sloja providne plastike izgleda jako atraktivno, ali su vidni otisci prstiju posle određenog vremena korišćenja neizbežni. Nije izostao atraktivni ASUS logotip, koji ovom računaru svakako daje dozu elegancije i ozbiljnosti, dok je izbor boja ponovo “ozbiljan”, pa dominiraju tamno smeđi tonovi. Prilično veliku razliku predstavlja i izbor oklopnog materijala donje polovine ovog prenosnika. Umesto aluminijumskih, podloge za dlanove su plastične, ali je sama konstrukcija dovoljno čvrsta da laptop u radu ne ostavlja jeftin utisak. Što se tiče tastature, ne radi se o čiklet tipu već o klasičnoj laptop tastaturi kakva se često sreće na povoljnijim modelima. Ono što raduje je prilično visok nivo upotrebljivosti tastature, pa rad sa njom, naročito u kombinaciji sa sasvim udobnim podlogama za dlanove, neće predstavljati problem čak ni prilikom dužih sesija unosa teksta.

      Za površinu tačpeda izabrana je glatka plastika, ali kao što znamo od ranije, oko udobnosti korišćenja često presuđuju nijanse. Možemo samo konstatovati da je plastika tačpeda takva da ne iritira kožu prstiju i da se sasvim uspešno može koristiti za dobar deo poslovnih potreba, bez nužde za povezivanjem miša. Za druge strane, tasteri ispod tačpeda neprijatno su glasni i nema ni govora o njihovoj upotrebi ako na računaru radite, primera radi, u kasnim večernjim satima u svom domu. Na sreću, klasičan taping radi jako lepo čime eliminišete potrebu za eksplicitnim levim „klikom“, pa vam jedino preostaje da desni klik izbegavate kad god je to moguće. Manja (uslovno govoreći) zamerka može se uputiti na položaj tačpeda, koji je umesto na sredini postavljen bliže levoj ivici. Ako imate veće šake, možete nehotice pomerati kursor miša pri unosu teksta na tastaturi, ali se uz malo vežbe i to može izbeći. Sveukupno, ako se zanemare preglasni tasteri, tačped se može pohvaliti prilično visokim nivoom upotrebljivosti i udobnosti, zajedno sa podjednako ugodnom tastaturom. Ove karakteristike su veoma značajne za jedan laptop koji će se najčešće i koristiti za ovakve poslove.
       

       
      Altec Lansing zvučnici koje smo sreli na prethodnom K53 modelu nisu izostali ni na BY varijanti, što nas je prijatno iznenadilo s obzirom da je cenovna razlika prilično velika. Zvučnici su postavljeni veoma diskretno ispred mrežice koja se prostire celom linijom iznad tastature, tako da se iz malo veće daljine praktično i ne vide. Inače, iznad tastature nalazi se samo taster za uključivanje i to bi bilo sve – multimedijalni tasteri su odavno „demode“ (i zamenjeni su kombinacijom „function“ tastera i nekog od regularnih tastera na tastaturi). Ovakav minimalizam predstavlja pravi spoj lepog i korisnog – proizvođač štedi na delovima, a laptop krase čistije linije bez nepotrebnih detalja.
       

       
      Prethodniku serije K53 zamerili smo nešto nižu rezoluciju ekrana, ali ovde takvoj zamerci nema mesta. Kako se radi o prenosniku donekle skromnijih karakteristika, nema poente ugrađivati preveliki ekran koji će potencijalno narušiti energetsku efikasnost ostatka sistema, tako da će 1366×768 tačaka biti sasvim dovoljno za većinu primena u kojima će se ovaj prenosnik naći. Što se tiče kvaliteta slike koju ovaj ekran daje, on je na vrlo zadovoljavajućem nivou, a ASUS uz računar isporučuje softver Splendid kojim se slika može jednostavno prilagoditi konkretnoj primeni. Tu je nekoliko predefinisanih podešavanja (filmovi, igre, rad u programima, čitanje i slično), pa će svi potencijalni problemi u vezi sa kontrastom i osvetljenjem nestati.

      Izbor štedljive platforme Brazos, prvenstveno namenjene ultraprenosnim računarima, ne znači da jedan laptop pune veličine treba da pati od manjka konektora. Raspored je sasvim standardan – tu su dva USB 2.0 priključka levo i jedan desno, DVD uređaj lociran sa desne strane, kao i HDMI konektor koji prenosi i sliku i zvuk, a koji nije smeo izostati pored odličnih multimedijalnih karakteristika integrisanog grafičkog jezgra. Nedostatak USB 3.0 konektora kod prenosnika ove cenovne klase ni slučajno se ne može uzeti kao mana, pa za novim interfejsom ne treba naročito patiti. Osnovu ovog sistema, zbog koga smo ga na početku ocenili kao uređaj na pola puta između netbuka i „pravog“ laptopa, jeste AMD-ova platforma Brazos. Radi se o konceptu Fusion koga je AMD dugo razvijao, a koji predstavlja hibrid centralnog i grafičkog procesora. Tako CPU i GPU dele istu silicijumsku podlogu i zajednički koriste dobar deo kontrolerske logike, čime je postignuta istinska integracija ova dva sistema, za razliku od Intelovih procesora sa integrisanom grafikom gde se prosto radi o ubacivanju dva čipa u isto procesorsko pakovanje.

      U modelu K53BY nalazi se dvojezgarni čip E-350, a prvo slovo u oznaci sugeriše da se radi o jezgru „Zacate“. Postoje još i jači čip Llano kao i slabiji Ontario, koji je jednojezgarna varijanta namenjena tablet računarima veoma niske potrošnje. Zacate tako predstavlja nekakvu zlatnu sredinu za jedan prenosnik opšte namene. Naravno, štedljivost je na prvom mestu, pa frekvencija od 1,7 GHz ipak govori da E-350 ne može da se približi Intel Core procesorima. Specifikacija
       

      ASUS K53SV

      Ekran

      15,6“, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      AMD E-350 1,7 GHz, 1 MB L2 keša, dva jezgra, dva threada

      Grafika

      Integrisan AMD Radeon HD 6310 (80 Stream jezgara), dodatni AMD Radeon HD 6470M (800 Stream jezgara, 1GB GDDR3)

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3 667 MHz Hyundai

      Hard disk

      WD Scorpio Blue 500 GB (2,5“, 8 MB keša, 5400 obrtaja)

      Optički uređaj

      Matshita DVD RAM

      LAN, bežične konekcije

      Realtek 1Gbit LAN, Atheros 802.11b/g/n, Bluetooth

      Konektori

      3 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, LAN, audio konektori, čitač kartica, web kamera (0,3 Mpix)

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium 64-bit

      Masa

      2,6 kg (sa šestoćelijskom baterijom)

      Dimenzije

      378 x 253 x 28-35 mm

      Cena

      39,935 dinara

      Garancija

      2 godine

      Grafičko jezgro unutar čipa E-350 je Radeon HD 6310 i zapravo predstavlja redizajnirani Radeon HD 5450 pa treba očekivati performanse na skromnom nivou. Što zbog deljenja memorijske magistrale sa centralnim procesorom, što zbog malog broja Stream jezgara, HD 6310 nije pogodan za igranje novijih video igara, ali će se zato bez ikakvih problema izboriti sa reprodukcijom HD videa u rezoluciji 1080p, uz minimalno opterećenje ostatka sistema. Za one kojima treba nešto više, tu je dodatni Radeon HD 6470M sa gigabajtom sopstvene memorije i daleko više Stream procesora, koji makar na papiru deluje dovoljno sposobno da pokrene solidan broj relativno novijih igara. S obzirom da računar poseduje dva grafička podsistema, podstavlja se pitanje na koji način se vrši izbor između njih. Za razliku od tehnologije NVIDIA Optimus gde se bira između grafičkih jezgara na osnovu toga koji je naponski profil izabran, ovde je situacija malo drugačija, odnosno fleksibilnija. Instalacijom AMD Catalyst drajvera, u sistemskom tray-u pojavljuje se ikonica preko koje možete konfigurisati koje će jezgro biti aktivno u kojoj situaciji. Za novoinstalirane programe, drajver će sam upitati koje jezgro treba da se koristi, a u svakom trenutku moguće je promeniti podešavanja ili ručno definisati ponašanje za bilo koji .EXE fajl. Na ovaj način ostvaruje se potpuna kontrola nad performansama i potrošnjom struje kada je reč o grafičkom podsistemu. Ipak, Radeon HD 6470M ima prilično usku memorijsku magistralu, što u kombinaciji sa čipom E-350 koji radi na skromnoj frekvenciji i nema previše keš memorije ne pravi tako veliku razliku između integrisanog i odvojenog grafičkog jezgra. Ovo ne znači da manje zahtevne igre poput World of Warcrafta i Simsa 3 neće raditi lepo, ali na najnovije naslove treba zaboraviti.

      Ostatak hardvera je potpuno očekivan za ovu klasu uređaja – tu su standardni hard disk na 5400 obrtaja, regularni DVD RAM uređaj i dobre mrežne opcije, uključujući b/g/n wireless, gigabitni Ethernet i Bluetooth, tako da na ovom polju nema nikakvih iznenađenja. Softversku pratnju Altec Lansing zvučnicima i ovde čini program ASUS Sonic Focus Studio, pa se na jednostavan način može korigovati reprodukcija zvuka, uključujući stvaranje prostornog surround efekta. Za one koji vole da gledaju filmove do kasno u noć ili rade u okruženju u kome nije preporučljivo praviti naglu buku, prisutna je i mogućnost normalizacije glasnoće svog zvuka koji se čuje na računaru, što će eliminisati neprijatna iznenađenja, naročito kod „bombastičnih“ holivudskih filmova kod kojih je razlika između glasnoće zvuka u dijalozima i akcionim scenama prilično velika. Autonomija ovog prenosnika je prosto fantastična. Neverovatnih četrnaest i po časova u najštedljivijem režimu govori o tome da se AMD sa svojim Fusion konceptom uopšte nije šalio, pa je doziranje napona i isključivanje nepotrebne elektronike izvedeno na najozbiljniji mogući način. Niska potrošnja omogućila je da se ne ulaže naročit trud u napredniji ventilacioni sistem računara (kao što je IceCool sistem na prethodnom K53 modelu sa testa), što je sačuvalo njegovu nisku cenu. Zagrevanje je zanemarljivo, čak i pri korišćenju procesorski i grafički veoma intenzivnih aplikacija. Fino štelovanje potrošnje može se vršiti preko alatke Power4Gear Hybrid, kojom se u svakom trenutku može pristupiti sa desktopa jer je izvedena i kao Windows gedžet. Dostupna su četiri režima (battery saving, quiet office, entertainment i high performance), dok se po želji mogu konfigurisati i ostali parametri poput uključivanja i isključivanja kamere i Bluetooth modula, podešavanje hibernacije, isključivanja hard diska ili ekrana i slično. Time se u svakom trenutku može podesiti željeni odnos performansi i potrošnje, a rezultati testova autonomije govore da baterijskog „đusa“ ovde ima na pretek.  
       

      ASUS K53SV

      PC Mark Vantage – Score

      2.284

      PC Mark Vantage – Memory

      1.697

      PC Mark Vantage – Gaming

      2.340

      PC Mark Vantage – Productivity

      2.234

      PC Mark Vantage – HDD

      2.490

      Cinebench 11.5 – OpenGL

      7,62 fps

      Cinebench 11.5 – CPU rendering

      0,61 pts

      NucleaRUS 2.0

      3.124

      Resident Evil 5 (1360×768, medium)

      14,4 fps

      Resident Evil 5 (1360×768, high)

      12,3 fps

      Unigine Heaven 2.0 (1366×768, medium)

      12,3 fps

      Unigine Heaven 2.0 (1366×768, high)

      11,2 fps

      wPrime (32M)

      69,53 s

      HDTune HDD average transfer

      42,6 MB/s

      HDTune HDD access time

      19,6 ms

      Battery Eater min/max

      2h 38′ / 14h 33′

       
      Na memoriji u prenosnim računarima ovih dana se očigledno ne štedi, pa se i na povoljnijim modelima može naći 4 GB RAM-a. Takav slučaj je i ovde, što je povuklo 64-bitni Windows 7 Home Premium kao izbor operativnog sistema. Nije izostao ni skup redovnog ASUS-ovog softvera, kao što su pomenuti Sonic Focus za podešavanje zvuka, Splendid za korekciju osvetljenja, kontrasta i topline prikaza, kao i nekoliko prečica ka ASUS-ovim servisima poput opcije za sinhronizaciju desktopa i redovnog ažuriranja drajvera i BIOS-a. Od softvera ostalih proizvođača, instalirani su CyberLink Blu-ray Disc Suite i Office 2010 Starter, što predstavlja već standardni paket na ASUS-ovim prenosnicima i na koji nemamo zamerki.

      Na jednom tasu vage nalaze se procesor i grafičko jezgro relativno skromne snage, bolje od dvojezgarnih Atoma koji se mogu naći po većim netbukovima, ali svejedno ne tako blizu procesorima „neštedljive“ klase. Na drugom tasu koji preteže i odnosi definitivnu pobedu su dosta RAM memorije, fantastična autonomija, sjajne multimedijalne mogućnosti i cena koja više nego prijatno iznenađuje. Upravo zbog nje će ovaj prenosnik biti prvi laptop mnogim kupcima koji će biti privučeni cenom, ali zato neće biti razočarani posle nekog vremena korišćenja, kao što je često bio slučaj sa kupcima netbukova sa Intel Atomom. Zbog toga, za svakodnevnu upotrebu poput Interneta, multimedije i povremenog igranja manje zahtevnih igara, ovaj prenosnik ne zaslužuje ništa drugo osim čiste preporuke. Svakako nije među najsnažnijim modelima, ali je među računarima sa najboljim balansom cene, mogućnosti i performansi i u tom smislu uspeva da zablista u najpristupačnijem segmentu, iako smo do pre izvesnog vremena mislili da je u njemu sve rečeno.  
      Ocena: 75%
      Prednosti: – Fantastična autonomija – Zaokružene multimedijalne sposobnosti, uključujući HDMI izlaz – Udobna tastatura i tačped – Cena Nedostaci: – Hardverska platforma bliža netbukovima nego laptopovima pune veličine – Bučni tasteri tačpeda Notebook za potrebe testiranja ustupio ASUS.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test