ASUS K53SV

ASUS K53SV

ASUS-ovi prenosni računari poslednjih godina su drastično dobili na kvalitetu. Koliko je ova kompanija uložila truda u svoj notebook segment, govori podatak da su ASUS laptopovi praktično rame uz rame sa dosadašnjim najzvučnijim imenima u preporukama gotovo svih tehnički potkovanijih korisnika. Još jedna stvar zbog koje je ASUS dobar na polju prenosnih računara je dobro balansiranje hardverskih specifikacija, a jedan takav prenosnik atraktivnih karakteristika upravo smo imali na testu

    Sadržaj

      Ivan Todorović ASUS K53SV po svojim karakteristikama predstavlja prelaz između serije K, koju čine mejnstrim modeli srednje klase, i serije N koja se može pohvaliti bogatijom opremom, kvalitetnijom izradom i bržim hardverom. Kompanija kaže i da su novi K53 modeli u proseku 15% tanji od prethodne serije K52, a kako hardverske karakteristike zbog ovoga nisu trpele, ovaj potez ASUS-ovih inženjera predstavlja korak u pravom smeru. Uzorak koji imamo na testu može se pohvaliti jako dobrim karakteristikama uključujući procesor Core i7, ali treba spomenuti da će kod nas u prodaji biti dostupno mnoštvo modela različitih karakteristika. Razlike u hardveru će se svakako odraziti na rezultate u zahtevnijim poslovima, pa brojke koje smo dobili prilikom testiranja ovog uređaja treba uzeti sa delimičnom rezervom.  

       
      Dizajn Glatke „glossy“ površine na ovom laptopu su minimalne, što uvek pozdravljamo poučeni iskustvom iz svakodnevnog rada sa modelima koji na slikama izgledaju divno i sjajno (bukvalno), dok se u praksi pretvaraju vrlo neugledan skup otisaka prstiju. Reljefna tekstura na poklopcu prijatna je na dodir, dok je ASUS logo napravljen od metala i doprinosi otmenijem izgledu računara. Sama konstrukcija je izuzetno čvrsta (otud pomenuto naginjanje ka seriji N) i nema ni govora o savijanju tastature pod prstima tokom redovnog rada. Sviđa nam se i minimalizam u vezi sa čiklet tastaturom – iznad nje je samo taster za uključivanje i to je sve. Nema ni govora o raznim multimedijalnim „smetalima“ koja su pojedinim proizvođačima još uvek interesantna.  

       
      Vrlo atraktivno rešenje predstavljaju Altec Lansing zvučnici smešteni tako da zauzimaju ceo red iznad tastature, što izgleda jako elegantno i diskretno, bez uticaja na kvalitet zvuka. Čiklet tastatura inače poseduje i numerički deo sa nešto užim tasterima, a sam raspored tastera je uobičajen i logičan, tako da je privikavanje ekspresno ukoliko ste već koristili neki prenosni računar. Udobnosti doprinosi i brušeni aluminijumski „oklop“ koji će lepo poslužiti u predstojećem toplom periodu. Jedinu, čisto subjektivnu zamerku, uputili bismo izboru boja – braon kombinacija na promotivnim fotografijama modela koji smo imali na testu izgleda prihvatljivo, ali uživo nije privlačna. Možda se lepši pol neće složiti sa nama, ali srećom, K53SV će moći da udovolji raznim grupama ako govorimo o ovom kriterijumu. Računar će biti dostupan i u metalik sivoj, crvenoj, plavoj, zelenoj, kao i pink varijanti. Ako smo neku boju i zaboravili, oprostićete nam – u svakom slučaju, biće ih poprilično, kao što možete i naslutiti po fotografijama sa ove strane.
       

       
      U poslednje vreme navikli smo da tačpedi neprijatno iznenađuju, ali to ovde nije slučaj. Istina, ne radi se o tačpedu vrhunskog kvaliteta, ali makar površina za pomeranje prsta nije iritantna, taping umesto klika se registruje bez specijalnog napora, a tasteri, iako nisu nečujni, nisu ni previše glasni. Sveukupno, ovaj tačpet sa multi-touch funkcionalnošću spada u kategoriju između zadovoljavajućeg i dobrog, što će obradovati one koji su često u pokretu i ne mogu baš u svakoj prilici da koriste miš. Takođe, ispod tačpeda postavljeni su vizuelni indikatori rada hard diska, wireless modula, baterije i sličnog, što nam se čini kao pravo i diskretno mesto za ovakvu signalizaciju. Inače, tačped je nekih 20% veći od onog na K52 modelima, što može biti od značaja korisnicima sa većim šakama i prstima.

      Ekran, konektori Kada se pogledaju specifikacije modela sa testa, manje prijatno iznenađenje može biti ekran koji nije tako visoke rezolucije. Ipak, 1336×768 tačaka zadovoljiće svakodnevne potrebe (o igrama i da ne govorimo), a jedini problem može predstavljati rad u dizajnerskim i CAD alatima, ogromnim Excel tabelama i sličnim primenama gde važi pravilo „što više piksela na ekranu, to bolje“. Ekran je glossy tipa što ne smeta previše, dok je pozadinsko osvetljenje izvedeno u vidu LED dioda i ekranu daje prirodne boje. Ruku na srce, podrazumevano podešeno osvetljenje i kontrast nisu tako sjajni, ali ASUS uz računar isporučuje Splendid alatku za sve korekcije u vezi sa prikazom, tako da se jednostavno može birati između različitih podešavanja (igranje, filmovi, rad, čitanje itd) pa problemi sa osvetljenjem i kontrastom u potpunosti nestaju.
       

       
      Broj priključaka sasvim je očekivan za računar ove kategorije i karakteristika. Na levoj strani se, pored D-Sub, LAN i već obaveznog HDMI konektora, nalazi i jedan USB 2.0 priključak, taman za povezivanje miša, dok su na desnoj strani audio priključci i dva USB 2.0 konektora postavljena na idealnu lokaciju za priključivanje USB fleševa. Ne bi bilo na odmet da je ubačen makar jedan USB 3.0 priključak, ali ugrađeni čipset u sebi nema USB 3.0 kontroler, dok bi ubacivanje dodatnog čipa verovatno poremetilo planove o pravljenju tankog i hladnog laptopa dobrih hardverskih karakteristika. Stoga, opravdanje uvaženo.Konkretan model na testu može se pohvaliti vrlo snažnim hardverom, naročito kada se uzme u obzir da se ipak ne radi o kategoriji „desktop replacementa“. Snažni Core i7 generacije Sandy Bridge sa slovom „Q“ u imenu signalizira da se radi o nativnom četvorojezgarcu, koji se putem hyperthreadinga prijavljuje kao osmojezgarni procesor u operativnom sistemu, i na taj način može doneti koji procenat ubrzanja najzahtevnijim programima za profesionalnu upotrebu. Naravno, od dobitaka zbog hyperthreadinga na polju gledanja filmova i igranja nema ništa, ali zato ima od Turbo Boost tehnologije – ako je aktivno samo jedno ili dva procesorska jezgra, procesor se interno automatski overklokuje, pa njegova frekvencija u takvim slučajevima skače i na celih 2,9 GHz. S obzirom da igre i manje složeni programi najčešće koriste jedno ili dva jezgra, Turbo Boost će im omogućiti nezanemarljiv dobitak u brzini.

      Naravno, ovo važi samo za konkretan testirani primerak. ASUS kancelarija za naše tržište najavljuje varijantu sa procesorom Core i3-2310M po ceni nešto nižoj od 600 evra, a taj procesor se poprilično razlikuje od ovog sa testa (dva fizička jezgra, hyperthreading, duplo manje keš memorije od i7 i odsustvo Turbo Boost-a). Iako ni Core i3 nije za bacanje, ne sumnjamo da se rezultati u procesorskim poslovima drastično razlikuju od onih koje smo izmerili na ovom modelu.
       

      ASUS K53SV

      Ekran

      15,6“, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Core i7-2630QM 2,0 GHz, 6MB L3 keša, četiri jezgra, osam threadova

      Grafika

      Intel HD 3000 Graphics + NVIDIA GeForce GT 540M 1 GB DDR3

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3 1333 MHz Elpida

      Hard disk

      Seagate Momentus 500 GB (2,5“, 8 MB keša, 5400 obrtaja)

      Optički uređaj

      Pioneer DVRTD10RS

      LAN, bežične konekcije

      Realtek 1Gbit LAN, Atheros 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0

      Konektori

      3 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, audio konektori, čitač kartica, web kamera (0,3 Mpix)

      Operativni sistem

      Windows 7 Ultimate 64-bit

      Masa

      2,6 kg (sa šestoćelijskom baterijom)

      Dimenzije

      378 x 253 x 28-35 mm

      Cena

      uzorak

      Garancija

      2 godine

       
      Grafički podsistem čini GeForce GT 540M sa gigabajtom sopstvene DDR3 memorije i 96 CUDA jezgara, što na prvi pogled ne deluje tako impresivno. Sa druge strane, tu dolazi do izražaja relativno niska rezolucija ekrana – zbog nje, nema igre koju ovaj grafički čip neće uspešno pokrenuti, makar na srednjem nivou detalja. Kada se u to uključe i veoma dobre multimedijalne sposobnosti uz ugrađen HDMI izlaz, kao i mogućnost akcelerisanja profesionalnih aplikacija koristeći CUDA ekstenzije grafičkog čipa, nema mesta za ozbiljnije prigovore ovom segmentu računara. „Bekap“ grafičkog podsistema čini Intel HD grafika unutar sistemskog procesora, a NVIDIA Optimus tehnologija pobrinuće se da GeForce bude aktivan samo pri aktiviranju intenzivnijih grafičkih poslova čime se trajanje baterije drastično produžava.
      Ostatak internog hardvera ne odskače od konkurencije u ovom cenovnom rangu, pa je tu disk na 5400 obrtaja, klasični DVD uređaj i sve potrebne opcije za mrežnu povezivost – gigabitni Ethernet, b/g/n wireless modul i Bluetooth 3.0. Za zvuk se brinu pomenuti Altec Lansing zvučnici, bolji od „bezimenih“ zvučnih podsistema na većini ostalih laptopova, koji će korektno pokriti potrebe povremenog gledanja filmova i igranja video igara. Zvučni sistem ima i adekvatnu softversku ispomoć, pa se uz laptop dobija program zvani Sonic Focus Studio pomoću koga se mogu pojačavati frekvencije glasa ili bas u pesmama i filmovima, kao i stvoriti osećaj surround zvuka. Ako laptop koristite u okruženju sa drugim osobama, tu je i opcija za normalizaciju, odnosno „adaptivni volumen“ koja funkcioniše na globalnom nivou pa se neće desiti da nehotice naglo aktivirate aplikaciju koja će biti mnogo glasnija od ostalih i tako narušiti radnu atmosferu.

      Menadžment potrošnje struje je na vrlo visokom nivou. Kombinacija 32-nanometarskog procesora, dva grafička čipa visokog stepena skaliranja potrošnje i snažna šestoćelijska baterija od 5200 mAh (naspram 4400 mAh na modelima K52) omogućili su gotovo pet i po sati rada u najštedljivijem režimu i cela dva sata pri intenzivnom korišćenju ključnih komponenti. Za jedan računar sa ovako snažnim hardverom, to je sjajan rezultat, a očekujemo da će prodajna varijanta sa procesorom Core i3 ostvariti još bolju minutažu. Ono što nas je naročito impresioniralo jeste fantastičan sistem hlađenja koji je ASUS nazvao IceCool. Potpuno neočekivano, čak i pri intenzivnom testiranju površina laptopa koja je pod dlanovima ostajala je hladna, uz buku koja je sasvim podnošljiva. I u ostalim delovima laptop je bio tek mlak, tako da IceCool hlađenje radi odličan posao.

      Osim hardverskih komponenti, odličnoj autonomiji doprinosi i prateći softver PowerGear 4 koji na jednom mestu nudi sva bitna podešavanja: isključivanje hard diska, skaliranje procesorske frekvencije, prebacivanje u hibernaciju i slično, uz četiri preseta od najsnažnijeg do najštedljivijeg režima. PowerGear 4 je podrazumevano postavljen kao gedžet na desktop pa mu je pristup izuzetno lak, a u najštedljivijem režimu ide se dotle da se isključuje Aero grafička tema. 

      ASUS K53SV

      PC Mark Vantage – Score

      7.572

      PC Mark Vantage – Memory

      4.123

      PC Mark Vantage – Gaming

      5.492

      PC Mark Vantage – Productivity

      6.470

      PC Mark Vantage – HDD

      3.390

      Cinebench 11.5 – OpenGL

      24,93 fps

      Cinebench 11.5 – CPU rendering

      4,89 pts

      NucleaRUS 2.0

      17.039

      Resident Evil 5 (1360×768, medium)

      77,4 fps

      Resident Evil 5 (1360×768, high)

      49,4 fps

      Unigine Heaven 2.0 (1366×768, medium)

      25,8 fps

      Unigine Heaven 2.0 (1366×768, high)

      23,5 fps

      wPrime (32M)

      15,08 s

      HDTune HDD average transfer

      61,8 MB/s

      HDTune HDD access time

      18,4 ms

      Battery Eater min/max

      2h 1m / 5h 28m

       
      Zbog 4 GB ugrađene RAM memorije, prirodan izbor operativnog sistema je 64-bitni Windows 7. U slučaju računara na testu, to je Ultimate izdanje, mada saznajemo da će se u prodajnoj verziji naći Home Premium, što za najveći broj primena nije ništa lošiji izbor. ASUS uz laptop daje i dosta sopstvenog softvera manje ili veće upotrebljivosti: tu su Game Park Console, LifeFrame, Smart Logon Manager, Vibe Fun Center, AI Recovery Burner, kao i pomenuti Splendid Utility za korekciju boja i osvetljenja, i Sonic Focus za podešavanje reprodukcije zvuka. Od korisnog softvera ostalih proizvođača, tu su već neizostavni Microsoft Office 2010 Starter i CyberLink Blu-ray Disc Suite, pa će najveći broj ostalih funkcija na ovom računaru vrlo lepo pokriti i besplatni softver sa Interneta.

      Utisak koji je na nas ostavio konkretan model sa testa je veoma, veoma pozitivan. Snažan hardver, vrhunsko hlađenje i zaokružene multimedijalne sposobnosti su sve što bismo ikad poželeli od jednog laptopa. Šteta je samo što se ovakav model neće naći u prodaji kod nas, ali ako ga zateknete negde u inostranstvu i ne žalite novca, nemojte ga propustiti. Sa druge strane, model sa procesorom Core i3 po očekivanoj ceni nešto nižoj od 600 evra takođe ne predstavlja lošu kupovinu – procesorski intenzivne aplikacije će malo trpeti, ali su procesori Sandy Bridge generacije svejedno brži od Nehalem modela koje nasleđuju, tako da svakako treba očekivati dobre performanse. Ipak, kako nismo bili u prilici da istestiramo takav model, ovoga puta ćemo se suzdržati od ocene, koju inače dajemo na kraju svakog našeg testa prenosnog računara. Ono što možemo sa sigurnošću tvrditi jeste da bi testirani model sa Core i7 dobio bi vrlo visoku ocenu, jer se zaista dugo nismo susreli sa prenosnikom koji predstavlja ovako dobru zaokruženu celinu. Prednosti:

      Intel Huron River platforma (Sandy Bridge za prenosnike)
      GeForce grafički čip pogodan za igranje i filmove
      Odlična autonomija, fenomenalno hlađenje
      Čiklet tastatura, upotrebljiv tačped
      Čvrsta konstrukcija

      Nedostaci:

      (Uslovno) Nešto niža rezolucija ekrana za ovu klasu, imajući u vidu ostatak karakteristika
      Odsustvo USB 3.0 konektora
      Model sa testa neće se naći u prodaji

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test