ASUS L5E00C

ASUS L5E00C

ASUS je na našem sajtu probio led kada su prenosni računari u pitanju, svojim modelom baziranim na Intel Centrino tehnologiji. Ovoga puta na testu imamo potpuno drugačiji koncept prenosnog računara. Dok je Centrino M2 serijal bio podređen prvenstveno uštedi energije, L5 seriji su u fokusu performanse. One su u slučaju ovog modela zaista impresivne...

    Sadržaj

       

      Delimir Tasić

      Kompanija ASUS je veoma prisutna na našem tržištu, pre svega kroz ponudu svojih matičnih ploča vrhunskog kvaliteta. Još iz vremena 386 i 486 računara ASUS logo je bio svojevrsna garanacija kvaliteta kada je jedna tako vitalna komponenta računarskog sistema u pitanju. Ko je sebi mogao da priušti ASUS ploču retko kada je zažalio. Stečenu reputaciju u kompaniji ASUS su pametno kapitalizovali širenjem polja delatnosti. Tako smo dobili odlične ASUS grafičke kartice koje su dugo bile bez prave konkurencije. Danas ASUS proizvodi mnogo više od grafičkih kartica i matičnih ploča, iako je značajan deo proizvodnog portfolia rezervisan baš za ta dva tipa proizvoda. U ponudi tajvanske kompanije danas možete naći čak i mobilne telefone, PDA (personal digital assistant) računare, barebone SFF sisteme, optičke uređaje, čitače memorijskih kartica, prenosne računare itd…

      Ipak, na tržištu notebook računara vladaju nešto drugačija pravila i tu ipak neki drugi proizvođači drže tapiju na mesto proizvođača sa najdužom tradicijom. Velikani poput IBM-a, Dell-a i Compaq/HP-a, teško daju prostora nekim drugim igračima da nađu svoje mesto na ovom perspektivnom segmentu tržišta. Ipak, neprekidno poboljšavajući kvalitet svojih proizvoda i nudeći što je moguće bolji odnos cena/kvalitet, na našem tržištu sve više postaju popularni notebook računari nekih drugih proizvođača. Tu u prvom redu mislimo upravo na ASUS koji je relativno skoro ušao na naše tržište sa svojom ponudom notebook računara zahvaljujući beogradskoj kompaniji PC Centar. Ipak, bili bismo nepošteni, ako bismo izostavili i druge dve kompanije čiji notebook računari često pronalaze put do svojih kupaca, a to su Gericom i Fujitsu Siemens.
       

      Model kompanije ASUS koji smo našim posetiocima nedavno predstavili je naše simpatije pridobio pre svega, zahvaljujući superiornoj Intel Centrino tehnologiji i povoljnoj ceni, ako se uzme u obzir kolika je cena novih tehnologija (pa još i Intelovih). Kada je Centrino u pitanju, u računarskoj javnosti vlada nepodeljeno mišljenje da se ništa bolje nije moglo dogoditi prenosnim računarima i da je to pravi izbor. Ipak, postoje i kategorije korisnika kojima autonomija u radu dolazi po prioritetu iza performansi. Za takve zahtevne korisnike kreiraju se tzv. “desktop replacement“ modeli prenosnih računara. Centrino i pored svih svojih prednosti ne može brzinski da se nosi sa ovakvim računarima koji su opremljeni veoma brzim procesorima i ogromnim količinama memorije. Redovno takvi modeli predstavljaju “ponos i diku” svakog proizvođača, a kod korisnika koji gledaju reklamu za takve proizvode često izmame po koji uzdah, ali su oni u najvećem broju slučajeva van njihovog domašaja zbog visoke cene. U nastavku teksta moći ćete da uživate u prikazu jednog od takvih modela prenosnih računara…

      Pakovanje

      Pre nego što krenemo na opisivanje karkateristika ovog izuzetno moćnog prenosnog računara, zastaćemo malo na opisivanju celokupnog paketa u kome dolazi ovaj izuzetni proizvod. Ne radi se o pukoj formalnosti, već o realnoj potrebi, zato što je prateća oprema zaista visoke upotrebne vrednosti!
       

      Kutija standardnih dimenzija ni na koji način ne nagoveštava da je unutar nje zapakovan jedan vrhunski model kompanije ASUS. Pošto nismo dobili nikakav nagoveštaj od domaćeg uvoznika o kakvoj se mašini radi nismo previše očekivali. Tek kada smo ugledali stiker sa strane postali smo svesni šta se u stvari nalazi u kutiji. P4 na 2.8 GHz; 1024 MB DDR-SDRAM-a; ATi Radeon 9000 Mobility; DVD-R/RW nisu komponente koje se baš često sreću kod prenosnih računara. U kutiji se, pored računara, nalaze prateća uputstva (kratko uputstvo za instalaciju i uputstvo za upotrebu); paket pratećeg softvera (programi kompanije CyberLink na tri diska, Nero Express i CD sa drajverima) i ostale manje-više standardne stvari, kao što je adapter za električnu mrežu i sl. Ono što nije uobičejno je da se ASUS setio korisnika koji nisu baš vešti u radu sa touch padom, pa da bi takve korisnike lišio muka privikavanja na taj alternativni upravljački uređaj, u paket je uključio i optički miš kompanije Logitech na kome je, naravno, odštamapan ASUS logo. Miš je identičan onome koji se isporučuje uz M2 seriju koju pokreće Centrino, a čiji je jedan predstavnik prikazan na našem sajtu…
       

      Drugo, još veće, iznenađenje je torba za nošenje računara kompanije Targus. Za razliku od torbe koja se isporučivala uz jeftiniju M2 seriju, ova je drastično bolja. Izuzetno kvalitetna izrada je ono što karakteriše vrhunske proizvode kompanije Targus, uz jedinstvenu kontrolu kvaliteta. Ona nije izostala ni u ovom slučaju pa smo u jednoj od pregrada torbe našli i potvrdu da je torba, pre puštanja u promet, detaljno prekontrolisana i dat je identifikacioni broj radnika koji je izvršio kontrolu kvaliteta (“Inspected With Pride by Targus Inspector number…”). Ono što nas je posebno prijatno iznenadilo je broj pregrada i dodatnih “džepića” na torbi. Zaista, teško da nekoj od “sitnica” nećete naći mesto u ovoj torbi bilo da je reč o CD-u, knjizi, dodatnoj opremi za notebook… Pri tome torba nije prevelika i veoma je zgodna za nošenje. Za svaku pohvalu pogotovu, ako se ima u vidu da je reč o propratnoj opremi od koje se obično ne očekuje ovakav nivo kvaliteta. Sve pohvale za ASUS!
      L5 serija spolja
       

      Verujemo da je svima već poznato da danas računarske komponente kao što je centralni procesor i memorija veoma brzo napreduju. Samim tim, taj tempo je teško na pravi način ispratiti. Zbog toga većina proizvođača na svojim zvaničnim stranicama daje opis generalnih karakteristika pojedinih serija svojih prenosnih računara. Tako postoje razne serije računara koje se mogu razlikovati po nameni, a u okviru svake se pojedini modeli mogu razlikovati po brzini procesora, veličini HDD-a i sl. Ostale karakteristike kao što je npr. kućište, se retko kada menjaju, pa svi računari iz iste serije određenog proizvođača izgledaju identično. ASUS svoju L5 seriju reklamira pod sloganom “Paramount of Performance” što jasno stavlja do znanja potencijalnom kupcu šta može da očekuje u zamenu za svoj novac.
       

      Veoma lepo dizajnirano kućište, pretežno crne boje je prvo što će Vam skrenuti pažnju na L5 seriju. Beskompromisni kvalitet izrade dodatno upotpunjava utisak. I dok jeftine prenosne računare karakteriše glatka i slabo obrađena plastika, kod ASUS modela koji smo imali na testu, kućište je veoma dobre završne obrade i upotpunjeno je dodatnim motivima silver boje. Na poklopcu dominira ASUS logo koji je postavljen na centralno mesto. Zagledajući levu stranu, primetićete veliki ventilacioni otvor, priključak za adapter i otvor ugrađenog flopi drajva. Ugrađeni flopi danas i nije prevelika prednost, ali svakako predstavlja bolje rešenje od eksternog USB flopi drajva, pa će korisnici kojima je iz nekog razloga FDD uređaj neophodan, znati da cene ovakvo rešenje.
       

      Prednja strana otkriva standardne signalne diode (power, battery, email, i wlan), a odmah do njih je i dodatna grupa LE dioda koje Vam daju informaciju po pitanju trenutne aktivnosti HDD-a, ali i standardne informacije vezane za tastaturu (caps lock, num lock itd…). Infracrveni port je sledeći u nizu zajedno sa tasterima za kontrolu reprodukcije AudioCD-ova.
       

      Desna strana je ugostila i zvezdu ovog uređaja, a to je Toshiba SD-6112 DVD-R/RW combo drajv. Do njega se nalazi i jedan od pet (!) USB 2.0 portova, za notebook računare zbilja impozantan broj. Konektori zvučnog adaptera su na istoj strani, a obuhvataju izlaz za slušalice, ulaz za mikrofon i line in-priključak. Kako se radi o šestokanalnom zvučnom adapteru tu je i neizostavni SPDIF (Sony/Philips Digital Interface) koji je zaštićen poluprovidnim poklopcem ispod kojeg se nazire crvenkasta svetlost kada je računar upaljen što izgleda veoma lepo.
       

      Da dizajn ne bi bio narušen, audio konektori nisu ofarbani standardnim bojama (npr. audio izlaz svetlo zelene boje) već su sva tri priključka takođe crne boje. Dok ste na putu, zvučnu sliku obezbediće par osrednjih zvučnika ugrađenih u kućište računara. Jedan IEEE1394 konketor (ili Firewire po terminologiji kompanije Apple) je pored audio priključaka, a ispod njih su i dva slota za PCMCIA 2.1 kartice. Ne smemo zaboraviti ni ugrađeni čitač flash kartica. Podržani su popularni standardi: MMC, Secure Digital i par varijanti Sony Memory Sticka.
       

      Zadnja strana, kao i uvek najinteresantnija, barem kada su konektori u pitanju. Tu se nalaze ulaz za telefonsku liniju, priključak za mrežni kabal, arhaični portovi kao što su paralelni i serijski, četiri USB 2.0 porta, 15-to pinski monitorski port, S-Video TV Out i Kensington lock port. Pomalo neuobičajeno, kada su notebook računari u pitanju, tu je i reset taster. Kada je reč o Kensington portu, u pitanju je bezbedonosna funkcija koja funkcioniše na poražavajuće jednostavan način. Naime, jedan kraj metalne sajle se vezuje za neki fiksirani predmet u blizini notebook računara, a drugi kraj, preko Kensington bravice, povezuje se sa notebook računarom. Na taj način onemogućeno je “neovlašćeno prenošenje prenosnog računara” (čitaj: krađa). Naravno, niko vam ne garantuje da isfrustrirani lopov neće, posle neuspele operacije otuđivanja računara, smiriti svoje frustracije iskaljivanjem naraslog besa na krhkom ekranu ili kućištu, pa opet dolazite na isto. Perfidnije zaštite bazirane na GPS sistemima su očigledno još uvek preskupe da bi se masovno ugrađivale u računare. Ipak, security opcije stavljanja šifre na HDD i sl. su prisutne u BIOS-u, ali se ne treba preterano oslanjati ni na njih. Priču o spoljnom izgledu i konstrukciji ASUS L5E00C računara privodimo kraju osvrtom na odličnu tastaturu i ekran…
       

      Tastaturu karakteriše veoma prijatan osećaj i “polu-klik” hod tastera. Tekst koji čitate nastao je upravo na ASUS L5 notebook računaru što je još jedna potvrda kvaliteta tastature. Veći razmak između tastera će vam omogućiti da se lako naviknete na nju. Jedina zamerka je što se tastatura pomalo ugiba kada jače pritisnete tastere na njoj, ali to nije toliko uočljiv problem niti smeta u radu.
       

      Touch pad kompanije Synaptics je još jedna svetla tačka sistema. Iako, se ne odvaja po karakteristikama preterano od ostalih touch pad rešenja, veoma je pohvalno to što pri vrhu ima taster kojim se ceo touch pad stavlja van funkcije. Koliko je to korisna stvar zna svaki vlasnik prenosnih računara, kome se bar jednom desilo da prilikom kucanja palcem pomeri kursor i samim tim poremeti trenutni tok unosa podataka. Iako se to kod većine touch padova može regulisati iz softvera, ovo je definitivno najelegantnije i najefikasnije rešenje.
       

      Nekoliko dodatnih tastera, pozicioniranih iznad tastature, omogućavaju da kontrolišete power managment funkcije, pokrećete email aplikaciju i browser. Jedan taster je prepušten korisnikovoj mašti na volju, a tu je i power taster. Donja strana je posebno interesantna po velikim otvorima zaštićenim mrežicama, a ispod kojih se nalaze dva ventilatora čija je funkcija da rashlade sistem u kombinaciji sa masivnim bakarnim hladnjacima.

      Ono što nas je ipak najviše oduševilo u radu sa ovim računarom je ekran. Ako bi hteli da jednom rečju prenesemo naše utiske u radu sa ovim ekranom one bi se svele na sledeću reč – izvanredno! Primenjena IPS (In-Plane Switch) tehologija, čije prisustvo ćete prepoznati po velikom stikeru “ASUS ACE VIEW” (ASUS ovakve ekrane još naziva i Super TFT-LCD), je ono po čemu je ovaj TFT-LCD ekran specifičan. Skraćenica ACE, pored svoje primarne asocijacije, ima sledeće značenje: Advanced Color-Contrast Enhancement. Neko će možda reći: “Marketing je jedno, a realni rad je nešto sasvim drugo”. Ipak, naš utisak o superiornosti ekrana na ASUS L5 notebooku je nastao pre nego što smo pogledali specifikaciju ekrana. Tačnije, upravo su nas odlične karakteristike ekrana naterale da detaljnije proučimo o kakvom se ekranu radi. Prvo što upada u oči je odličan prikaz boja kojima jako malo fali pa da budu identične kao kod najboljih CRT modela (u odnosu na konfekcijske CRT ekrane svako poređenje je izlišno). Ono što će vas defintivno ostaviti bez teksta je fenomenalan ugao gledanja. Horizontalni ugao gledanja, slobodno možemo reći, identičan je kao kod CRT ekrana, dok je vertikalni ugao gledanja u rangu najboljih TFT-LCD ekrana. Glavni krivac za ovako dobre karkateristike ekrana je specijalni sloj kojim je ekran prevučen. Jedina mana ove tehnologije je u tome što je refleksija svetlosti drastično povećana tako da ćete verovatno imati problem ukoliko je iza vas jak izvor svetlosti (lampa, prozor i sl.). Ipak, ovo je jedan od ekrana sa najboljim uglom gledanja koji smo videli u poslednje vreme tako da mu taj sitan nedostatak definitivno opraštamo.
       

      Iako, ima dijagonalu od 15.1″ ekran je rezolucije 1024×768. Napominjeno ovo, jer nisu retki modeli prenosnih računara koji pri ekranu ovolike dijagonale prikazuju 1400×1050 piksela. Mišljenja smo da je za ekran ovih dimenzija najbolji izbor ipak rezolucija 1024×768, ako ni zbog čega drugog, onda zbog veličine grafičkih elemenata na ekranu koji su pri većoj rezoluciji na ovoj dijagonali ipak sitni, pa se na taj način nepotrebno naprežu oči. Najbolnija tačka TFT-LCD ekrana, vreme odziva, kod ASUS-ovog displeja nije uopšte problem, što je već postalo karakteristično za najbolje TFT-LCD ekrane ovih dimenzija. Problem sa odzivom se veoma dobro uočava prilikom skrolovanja teksta, ali ne i kod ovog ekrana! Naime, skrol teksta je proticao sa jedva primetnim zamućenjima koja ni u kom slučaju ne predstavljaju problem. Zaista smo ostali oduševljeni displejem koji je ugrađen u ASUS L5 notebook!
      ASUS L5E00N iznutra

      Kao što je već rečeno, kategorija desktop replacement računara je zamišljena tako da korisniku omogući ugodnost rada sa jednim takvim prenosnim računarom, kako bi se inferiornost u odnosu na neku glomaznu stonu mašinu svela na što je moguće manje meru…
       

      Za odlične performanse brine se moćni Intel P4 procesor na 2.8 GHz baziran na Northwood jezgru što u praksi znači da je veličina drugostepenog keša 512k. Na osnovu radnog takta, jasno je da se ne radi o P4-M štedljivom modelu procesora, već o desktop veziji, što je postalo već uobičajena praksa kod prenosnih računara ove klase. Iako to ima svojih dobrih strana, kroz nižu cenu (koja u ovoj klasi računara i nije neki argument), prisutne su i negativne strane. Loše je pre svega, to što rad takvih procesora nije podređen uštedi energije. Iako omogućavaju dinamičko obaranje performansi, to se čini na dosta primitivniji način nego kada su u pitanju mobile verzije ili Centrino rešenja. Naime, iz rezultata naših testova jasno se vidi da je rad procesorskog takta posledica obaranja FSB-a, a ne množioca kao kod mobilnih verzija, jer su obični P4 procesori zaključani za promenu množioca. To ima za posledicu veći pad performansi. Ipak, inicijalno veći radni takt procesora koji se na ovaj način koriste u prenosnim računarima omogućava da taj pad performansi ne bude toliko značajan.

      Kontrolerska logika poverena je proverenim čipovima kompanije SiS koja je u proteklom periodu pobrala velike simpatije kada su čipsetovi za Intel procesore klase Pentium 4 i Celeron u pitanju. SiS 648 je dobro poznat proizvod i odlikuje ga brz rad sa memorijom. FSB 533 na kome radi P4 procesor ugrađen u testirani notebook je pomalo prevaziđen, ali ni u kom slučaju nije usko grlo i još uvek je dominantan kada su P4 procesori u pitanju.
       

      Ugrađenih 1024 MB RAM-a (DDR-SDRAM) je i više nego dovoljno za sasvim komotan rad u bilo kom operativnom sistemu. Kada smo već kod operativnog sistema možda nije loše još jednom napomenuti da se uz ovaj model OS ne isporučuje, pa vas po prvom uključivanju dočekuje samo nemi crni ekran sa porukom “Press Any Key to reboot”. U upustvu piše da ASUS preporučuje Windows XP za svoje prenosne računare, a ako poslušate njihovu preporuku spremite se za dodatni trošak od 70-tak eura koliko košta Windows XP Home Edition.
       

      Gledajući dalje, uočavamo prisustvo DVD rezača. Pad cena ovih uređaja će ih vrlo brzo učiniti standardnim delom svake prosečne konfiguracije, a do tada krasiće samo ovakve, ekstravagantne, modele.

      Hard disk, potpisan od strane kompanije Hitachi, je više nego dovoljnog kapaciteta od 80 GB, ali slabijih karakteristika pri čemu mislimo, pre svega, na 4200 obrtaja u minuti. Disk stiže neparticionisan, pa je poželjno, ukoliko niste vešti u praticionisanju hard diskova, da se konsultujete sa distributerom oko optimalnog konfigurisanja i instalacije sistema. Naravno, svi prateći drajveri su u paketu i podržani su svi aktuelni operativni sistemi iz kompanije Microsoft, tako da problema sa instalacijom ne može biti.
       

      Za brzu grafiku i nabolji mogući kvalitet 3D prikaza zadužen je grafički adapter aktuelnog lidera u proizvodnji grafičkih čipova – kanadske kompanije ATi. Mobility Radeon 9000 je čest izbor za vrhunske prenosne računare, pa je tako i u ovom slučaju. Za skladištenje tekstura obezbeđeno je 64 MB sopstvene memorije tako da će 1024 sistemske memorije ostati netaknuto od strane grafičkog adaptera. Sam Radeon 9000 čip je dobro poznat i kartice bazirane na njemu bile su u par navrata predmet prikaza na našem sajtu. DirectX 8.1 kompatibilnost će obezbediti superioran kvalitet 3D prikaza u novijim naslovima.
       

      Zvuk je poveren, ne baš sjajnom, Realtek ALC650 AC'97 5.1 zvučnom rešenju. Ipak, on predstavlja standard kada je integrisani zvuk u pitanju. Podešavanja u drajverima su brojna i dobro poznata svim korisnicima koji na svojim matičnim pločama imaju neko od sličnih rešenja. Koga ovakav zvuk ne zadovoljava, kao potencijalno rešenje nameće se jeftini Sound Blaster MP3+, a za najzahtevnije tu je i dosta skuplji Sound Blaster Audigy2 NS. Svako od ovih rešenja se povezuje preko USB porta i, kao takvo, predviđeno je za prenosne računare. U svakom slučaju, mišljenja smo da će potrebe većine korisnika zadovoljiti i ponuđeno AC97 rešenje.
       

      Vezu sa radnim okruženjem ostvarićete posredstvom gigabitnog 3Com LAN adaptera, wireless mrežne kartice ili integrisanog Agere v92 modema. Za proširenja su predviđena čak dva PCMCIA 2.1 slota, pet brzih USB 2.0 portova (480 mbps), jedan Firewire (400 mbps)… Zaista impresivno!

      Karakteristike ćemo na kraju ovog dela prikaza sublimirati u tabelu koju smo preuzeli sa zvanične web lokacije kompanije ASUS i prilagodili testiranom modelu…

      Processor & Socket

      -Intel® Pentium® 4.
      -mPGA 478 Package with Socket-478
      -0.13μProcess
      -533Mhz FSB, 512K Cache – 2.8 GHz

      Chipset & BIOS Chipset:

      – SiS M648+963
      BIOS:
      – AWARD BIOS code
      – 2MB Flash EPROM
      – PMU, Plug & Play

      Main Memory

      – Two SO-DIMM socket for expansion up to 1024 MB DDR 266 SDRAM

      Display

      15.0″ active matrix color TFT – 1024×768 Dual Channel LVDS I/F

      Graphics &Video

      – ATI MOBILITY RADEON 9000
      – External 64MB DDR SDRAM

      PC Card

      – PCMCIA 2.1 compliant
      – Two Type II or one type III
      – Non-ZV port

      Multi-Card Reader

      One built-in card reader support
      – SD (MMC support is subject to different model)
      – Memory Stick

      Hard Disk Drive

      2.5″ 9.5 mm IDE HDD with Ultra DMA100 supported
      Supports capacity up to 80GB

      Floppy Disk Drive

      3.5″ 1.44MB floppy disk drive

      IrDA

      SIR-115.2Kbps supported

      Modem/FAX& LAN

      – AC97 s/w MODEM and 10/100/1000BaseT PCI LAN on board

      CD-ROM/ DVD-ROM/CD-RW

      – 5.25″ 12.7mm high ATAPI 8X DVD-ROM drive
      – 5.25″ 12.7mm high ATAPI DVD 8X & CD-RW
      – 24/10/24X (max.) combo drive
      – 5.25″ 12.7mm high ATAPI DVD-RW
      – 1X/16X/10X/8X/24X (max.)Fixed type

      System Status Indicator

      – Power-on/Suspend
      – Bat. Charging/full/low
      – Storage device access
      – Cap. Lock
      – Scroll Lock
      – Num Lock
      – E-mail in box
      – PAD Lock LED
      – Wireless indicator

      On-screen-Display

      – Brightness
      – Display selection LCD/Ext. Monitor//TV-out
      – LCD on/off
      – AC adapter plug in/ Battery in use
      – Volume On/Off
      – Volume Up/Down
      – Power4 Gear indicator
      – Pad lock enable/disable
      – Fan fail warming (w/ long beeping)

      Interface/Port

      – One EPP/ECP Parallel port/D-sub 25-pin
      – One COM port
      – One Infrared port support IrDA V1.1
      – One S/PDIF output jack
      – One Headphone-out (Stereo) jack
      – One Microphone-in jack (Mono)
      – One Line-in Jack
      – One VGA port/Mini D-sub 15-pin for external DDC monitor
      – One Video Connector which including S-Signal and -video signal
      – One RJ11 Modem jack for phone line
      – One RJ45 LAN Jack for LAN insert
      – 5 USB 2.0 ports (one in right-hand side)
      – One IEEE 1394 port

      Keyboard

      – 19 mm full size 88key with MS-Windows function keys
      – 3mm travel

      Audio DJ

      – DJ buttons for play/pause, stop, fast forward, rewind
      – On the front side

      Audio

      – AC 97 S/W audio
      – SoundBlaster Pro Compatible
      – Build-in stereo speakers

      Hot Keys

      Instant launch Keys
      – 4 buttons
      – Email, Internet, programmable App, Power4 Gear

      Function Keys
      – Fn+F1 suspend switch
      – Fn+F2 Wireless switch
      – Fn+F5 Brightness down
      – Fn+F6 Brightness up
      – Fn+F7 LCD only
      – Fn+F8 LCD/CRT/TV-out switch display
      – Fn+F10 Volume on/mute
      – Fn+F11 Volume down
      – Fn+F12 Volume up

      Power Management

      – Full feature ACPI power management, supports Stand-by, Suspend to Disk, and Suspend to RAM

      Battery Pack

      – Li-Ion 8 cells, 14.8V, 4400mAh, 65Wh battery pack (Standard)
      – Advanced Power4 Gear TM power management technology.
      – Run-Down life, Car mode: 1.5 hrs
      – Run-Down life, Motor mode: 2 hrs
      – Run-Down life, Walking mode: 2.5hrs
      – Smart battery charger, charging time, 4hrs/2.5 hrs (System On/ Off) to 95%.

      AC adapter

      – Output: 19V DC, 6.3A, 120W
      – Input: 100~240V AC, 50/60Hz universal

      Pointing Device

      – Built-in Touch pad pointing device with fast scroll indicator
      – Fast scroll supported
      – 2 click buttons & 2 scroll buttons

      Security

      – Pre-OS Authentication by programmable key code
      – BIOS Booting User Password Protection
      – HDD User Password Protection and Security Lock
      – Kensington Lock hole provided

      Dimensions

      – 339 x 273 x 39-45mm (W x D x H, typical)

      Weight

      – 3.7kg (w/ 15.0″ LCD, 9.5mm HDD, 24 x COMBO and 8 cells Li-Ion battery pack)

      WLAN 802.11b

      – MiniPCI I/F.
      – Built-in antenna
      – IEEE 802.11b

      Utisci o radu

      Teško je požaliti se na nešto kada su u pitanju performanse L5 notebooka u pitanju. Rezultati testova to najbolje potvrdjuju…
       

       

      Struja

      Baterija

      SiSoft Sandra Max3

      CPU Test

      7103/1589(3640)

      3787/848(1941)

      Memory test

      11088/13994

      5892/7474

      Multimedia test

      1946/1949

      1029/1025

      Hard Drive

      18123

      18050

      3D Mark 2001SE

      640x480x16

      9743

      5343

      1024x768x24

      7452

      5142

      3D Mark03

      Default test

      1227

      1065

      CPU Score

      405

      203

      PC Mark 2002

      CPU

      6696

      3292

      Memory

      5501

      2904

      HDD

      655

      654

      HDD Tach 2.7

      Max. transfer

      30.6 mb/s

      30.6 mb/s

      Min. transfer

      14.8 mb/s

      14.8 mb/s

      Prosečni transfer

      24.2 mb/s

      24.2 mb/s

      Vreme pristupa

      21.3 ms

      20.8 ms

      CPU opterećenje

      2.7 %

      1.9 %

      Naša prethodna tvrdnja da se obaranje brzine procesora vrši pomoću FSB-a, a ne preko množioca, najbolje se potkrepljuje podacima vezanim za merenje performansi memorijskog podsistema u slučaju rada na elektičnoj mreži i “na bateriji“. Skoro duplo slabiji rezultati memorijskog transfera tačno se poklapaju sa duplo slabijim rezultatima koje pokazuje centralni procesor u slučaju napajanja preko ugrađene baterije. Posebnu težinu ovom zaključku daje i to da su slični rezultati dobijeni i u PC Mark i u SiSoft Sandra test softveru.

      Kada su 3D performanse u pitanju, 3D Mark je u oba svoja izdanja dao veoma zanimljive rezultate. Naime pad 3D performansi nije ni izbliza toliki kao što je pad performansi centralnog procesora i memorije kada se sistem napaja preko baterija. Uzrok tome treba tražiti pre svega, u Radeon 9000 grafici čije se performanse ne obaraju u zavisnosti od izvora napajanja, a ugrađenih 64mb grafičke memorije koja je nezavisna od sistemske, utiče na to da pad performansi sistemske memorije toliko ne pogađa integrisani grafički adapter.
       

      Testovi HDD-a otkrivaju glavno usko grlo u sistemu. Identične performanse u oba slučaja ne treba da čude, jer HDD energiju čuva ne obaranjem brzine rotacije ploča, već totalnim prestankom rada. Svega 4200 RPM je podatak koji odavno više ne srećemo u specifikacijama diskova namenjenih stonim računarima, a već su počeli da se pojavljuju i 2.5″ modeli diskova za prenosne računare (diskovi koji se ugrađuju u stone računare su najčešće 3.5-inčni) koje karakteriše brzina rotacije ploča od 7200 RPM. Samim tim, voleli bismo da u budućnosti vidimo baš takav disk u ovako jakom prenosnom računaru kao što je ASUS L5E00C.
       

      Tokom rada je deo kućišta gde su brojni ventilacioni otvori bio vrlo topao, a i tastatura, touch pad i prostor na koji se oslanjaju dlanovi prlikom kucanja je otkrivao da se u kućištu ugrađeni P4 veselo “krčka” dok pogoni računar. Sve u svemu – za srećne vlasnike ovog računara i bukvalno – nema zime! 🙂
       

      Pored viskoke disipacije toplote, karakteristika i sigurno jedna od većih zamerki je i kratka autonomija u radu. Iako, je urgrađena litijum jonska baterija kapaciteta 4400 mAh sa osam ćelija, bez adaptera računar će raditi oko 120 minuta. Posle Centrino modela – malo.
       

      Ipak, Centrino neće dati 7500 poena u 3D Marku sa svojom integrisanom grafikom, niti će vrteti QIII u par stotina frejmova po sekundi. Zgoda u nezgodi, zvanoj malo trajanje baterija, je to što se posredstvom isporučenog punjača baterija puni jako brzo (za nešto više od sat vremena).
       

      Naravno, da bi rad bio što ugodniji ASUS je obezbedio i nekoliko programa za kontrolu parametara sistema. Tu su aplikacije za definisanje dodatnih tastera (blok tastera iznad tastature), monitoring vitalnih parametara sistema (dobro poznati ASUS Probe), podešavanja za WLAN, softver za Synaptics touch-pad i sl…
       

      Zaključak

      Sve slabe tačke koje su mučile klasične prenosne računare a tiču se loših performansi, kod ASUS L5E00E modela su elegantno zaobiđene. Iako nešto većih gabarita i težine, “ispod haube” je sirova snaga. Ako za trenutak subjektivni sud uzmemo kao merodavan, slobodni smo da prokomentarišemo da je dizajn zaista vrhunski. Kvalitet izrade je već objektivna kategorija i ASUS tu ništa nije prepustio slučaju, ali to je već karakteristika ASUS proizvoda dugi niz godina, a prijatno je videti da joj je ASUS ostao dosledan. Pažljivo birane komponente upotpunjuju odličan utisak. Iako rizikujemo da budemo i pomalo dosadni, ponovo ćemo izneti oduševljenje odličnim panelom. Bogat prateći paket upotpunjen odličnom “firmiranom” torbom je još jedna od prednosti koju smo već spomenuli.
       

      Nedostatci? Teško je pronaći neki ozbiljni nedostatak ovakvom računaru, a i one koje bismo eventualno identifikovali ni u kom slučaju nisu ekskluzivitet ASUS-a već muče sve ostale prenosne računare ove klase. Kratko trajanje baterija direktna je posledica brzog procesora. Spor IDE podsistem ostaje na spisku želja za nekog budućeg člana vrhunske L5 serije ASUS prenosnih računara. Veća masa i gabariti su kompromis na koji morate pristati, ali ćete zauzvrat imati računar koji je brži od velike većine stonih konfiguracija koje se prodaju na našem tržištu, a spakovan u 5x manje kućište…

      ASUS je sa L5E00C modelom pokazao da i po kvalitetu i po performansama može da uđe sasvim ravnopravno u društvo sa ostalim cenjenim proizvođačima prenosnih računara. Mi smo imali zaista veliki problem prilikom testiranja ovog modela, a na koji vam nismo ukazali pre – to je obaveza da ga posle završenog testa vratimo distributeru. Svaka preporuka!

      Notebook na test ustupio „PC Centar“, zvanični distributer ASUS prenosnih uređaja
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test