ASUS Lamborghini VX1

ASUS Lamborghini VX1

Brzi automobili izgleda da su nepresušni izvor inspiracije. Često se računari porede sa automobilima, a u poslednje vreme to je uzelo maha kroz predstavljanje notebookova inspirisanih pojedinim markama sportskih četvorotočkaša. Ovom prilikom, nakon Ferrari-ja, kog u PC verziji pokreće Turion X2, stiže i Lamborghini ispod čije haube je Core Duo...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      I dok sa jedne strane veliki proizvođači stalno objavljuju kako se tržišni udeo PC mašina smanjuje u odnosu na prenosne računare, svedoci smo da tome doprinose i same kompanije koje stoje iz prenosnih računara. Naime, kako je biznis sa prenosnicima unosniji od «odumirućeg» posla sa PC komponentama, mnogi proizvođači koji su se do juče kleli u svoje grafičke kartice i matične ploče, danas fokus prebaciju upravo na notebookove. ASUS, Gigabyte, MSI tri su najveća proizvođača PC komponenti, koji su izuzetno agresivno nastupili protiv američke i japanske konkurencije u segmentu prenosnih računara. Ipak, iskustvo koje ASUS ima u proizvodnji notebookova bilo je očigledno od neprocenjive vrednosti da se ovaj tajvanski gigant afirmiše kao veoma ozbiljan igrač na tržištu prenosnih računara. Za trenutak autor teksta dozvoliće sebi notu subjektivnosti i izneti svoje mišljenje po kome su ASUS notebookovi od same svoje pojave na našem tržištu uvek umeli prijatno da iznenade. Prve serije koje su stizale ostavile su na nas prijatan utisak usled premašenih očekivanja od strane kompanije koja do tada nije bila pod svojim brendom na ovom tržištu. Kasnije su usledile zaista ozbiljne mašine, a autoru teksta se ovom prilikom vrzmaju po glavi M6 i W1. M6 je, da podsetimo, bio jedan od prvih «desktop replacement» računara koji je u ovom segmentu potisnuo «vrele» Pentium 4 M procesore i omogućio i korisnicima koji bi notebookom zamenili desktop da iskuse blagodeti Centrino tehnologije koje se pre svega ogledaju u tihom radu računara bez previše zagrevanja. Sledeći talas usledio je vrlo brzo, a ASUS je predstavljao nebrojeno mnogo modela. Od relativno novijih na nas je utisak ostavio naravno W2 koji praktično, kao i W1 nema konkurneciju u PC svetu, a veoma dobar bio je i V6 koji je po svemu sudeći poslužio kao osnova za Lamborghini VX1 koji vam ovom prilikom predstavljamo.

      ASUS je VX seriju svrstao u klasu računara koji su izrađeni u skladu sa novim konceptom i uz W2 seriju, ovo su najluskuznije mašine koje ASUS nudi u domenu prenosnih računara. Ruku na srce, notebook je postao kao mobilni telefon – pomalo stvar prestiža, za one koji imaju više novca, a pomalo i neophodna stvarčica za one kojima posao zahteva neprekidnu komunikaciju ili rad na dokumentima i van kancelarije. Sasvim logično, ako nešto nosite sa sobom verovatno ćete poželeti da to nešto izgleda dobro i bude kvalitetno, baš kao što svakog jutra idete na posao očešljani, umiveni… Osim dobrog izgleda, kupovina skupljeg prenosnog računara ima uporište i u krajnje praktičnim razlozima. Naime, jeftini modeli izrađeni od lošije plastike, mnogo se više grebu, podložniji su ostećenjima, a ekrani su im mahom lošijih karakteristika što dolazi do izražaja, ako često koristite notebook izvan kuće/kancelarije. Ipak, ASUS VX1 izlazi iz klišea i ne može se striktno svrstati u klasu biznis ili multimedijalnih mašina. Jednostavno, reč je o idelano balansiranom proizvodu koji će podjednako dobro obaviti većinu zadataka koji se stave pred njega…

      Dizajn

      Kako smo ovom prilikom dobili demo primerak, notebook računar nije stigao u ambalaži koja je uobičajena za retail prodaju, već u torbi koja se inače isporučuje u pratećem paketu. Kvalitet torbe koja stiže uz ASUS VX1 je na do sada najvišem nivou koji smo imali prilike da vidmo kada je ovaj deo opreme u pitanju. Materijali koji su korišćeni za izradu svojim kvalitetom nadmašuju i dobar deo sličnih torbi koje se mogu kupiti u prodavnicama, tako da je ovo zaista dodatna vrednost za kupca u pravom smislu te reči. Po našem mišljenu kada bi se torba ovog kvaliteta kupovala posebno, cena koju bi trebalo platiti za istu uveliko bi premašila 50-tak eura, a možda bi se približila i cifri od 100 eur. U samoj tobri ima sasvim dovoljno mesta za notebook, prateću opremu, ali i za dosta dokumenata i sličnih stvari koje biste eventualno poneli sa sobom na put. Žuti elementi koji se nalaze na torbi, uklapaju se uz dizajnersku liniju koju je ASUS pratio prilikom izrade Lamborghini-ja, pa sve izgleda gotovo savršeno…

      Sam notebook dosta podseća na ASUS V6 seriju izuzev, naravno, poklopca koji je pokušao da imitira liniju automobila prestižne italijanske marke. Ipak, osim boje koja je upadljiva, ono što oduševljava kod poklopca, jeste kvalitet materijala. Naime, upotrebljena je veoma čvrsta i tvrda plastika što znači da će računar biti veoma dobro zaštićen od raznih udara i sl. Iako je završna obrada veoma dobra, a površina sjajna, ne deluje nam (mada je u pitanju subjektivni utisak) da će se poklopac lako grebati. Uostalom, računar je pre nego što je stigao do nas, bio na testu u nekoliko inostranih redakcija, pa i dalje izgleda kao da je nov.

      Ipak, pravi sud o ovome može se dati samo nakon višemesečne svakodnevne upotrebe, ali to iz razumljivih razloga nije moguće postići u uslovima uobičajenog testa koji traje do nedelju dana. Na poklopcu dominira, logotip kompanije Lamborghini, a tu je i ASUS logo uz signalne diode koje će i kada je računar zaklopljen signalizirati, ako je aktivna Bluetooth ili WiFi konekcija, ali i obaveštavati vas o stanju baterije i tome da li je računar u stand by režimu ili je isključen. Identičan raspored signalnih dioda može se videti i kada se podigne poklopac.

      Ipak, kada se podigne poklopac, malo šta od prvobitnog sjaja ostaje korisniku. Dizajn kućišta u delu oko tastature i ekrana je sasvim uobičajen   i pozajmljen je od V6 serije. Od materijala prevolađuje metal što je veom pohvalno, ali nam se tastatura nije dopala. Hod tastera je sasvim korektan, ali pojedini tasteri pomalo «šetaju» i «zveckaju» tokom kucanja. Da li je u pitanju to što je reč o demo primerku ili će to biti uobičajeno za sve VX1 modele ne možemo, nažalost, sa sigurnošću da tvrdimo, osim što možemo reći da smo očekivali bolju tastaturu kod modela ove klase. Ekran je veoma dobar, ali nije WIDE proporcija, već je u pitanju sada već neuobičajen 4:3 panel sa implementiranom IPS tehnologijom što znači da je preko panela prevučena specijalna masa koja povećava refleksiju, ali poboljšava uglove gledanja i prikaz boja. Bilo kako bilo, ASUS kod ovog modela garantuje 0 mrtvih pixela u prvih mesec dana upotrebe. Još jedna pohvalna stvar je i to što se poklopac ekrana fiksira za kućište pomoću magneta, pa nema mehaničke bravice koja je podložna oštećenjima.

      Veoma tanko kućište po svojim ivicama ima uglavnom uobičajen set priključaka, a sa leve strane nalaze se: analogni monitorski izlaz, 4-pinski IEEE1394 port, IrDA senzor, PCMCIA slot kao i optički uređaj. Na desnoj strani proizvođač je smestio: čak četiri USB 2.0 porta (!), audio portove, priključke za modemski i LAN kabl, čitač kartica i port za povezivanje naponskog adaptera. Sa ove strane smešten je i masivni ventilacioni otvor koji je sasvim dovoljan da se Yonah procesor adekvatno rashladi. Tokom rada u klimatizovanoj prostoriji mašina je bila veoma tiha, a zagrevanje je bilo minimalno.

      Dizajn dela na koji se oslanjaju dlanovi tokom upotrebe računara veoma nam se dopao. Naime, debljina računara se smanjuje u prednjem delu, a prostor na koji se oslanjaju dlanovi tokom rada presvučen je metalnim slojem. Pomalo, nezgodno su postavljeni zvučnici, jer se nalaze upsravo na mestu na koji se oslanjaju dlanovi tokom kucanja. Mnogo bolje rešenje je da su zvučnici smešteni sa leve i desne strane tastature, ali kako se ne radi o modelu sa WIDE ekranom, takav dizajnerski poduhvat nije bio moguć. Touch Pad je odličan uz malo tvrđe tastere za naš ukus. Površina preko koje se prevlači prstom je hrapava što je pohvalno. U delu između ekrana i tastature nalazi se i set dodatnih tastera od kojih su najkorisniji oni za isključivanje Touch Pada i za promenu Power4Gear+ profila. Naime, ASUS uz VX1 isporučuje noviju verziju svog softvera za upravljanje potrošnjom koji se zove Power4Gear+, a koji inkorporira veći spektar raspoloživih profila za uštedu energije. Pritiskom na odgovarajući taster, vrši se promena aktivnog profila, a u gornjem levom uglu ekrana iscrtaće se slika koje reprepzentuje odgovarajući profil. Vredan pažnje je i litijum jonski agregat kapaciteta od čak 5200 mAh, ali test baterije nije pokazao preterano dobar rezultat. Naprotiv, iako smo očekivali rezultat od preko 2h u ovoj cenovnoj klasi, dobili smo skoro 50% lošiji skor.

      Pored, pratećeg softvera, adaptera veoma malih dimenzija i više puta spomenute torbe uz ASUS Lamborghini VX1 dobili smo još i bluetooth miša koji, dakle, ne zahteva nikakvu bazu koja se povezuje na USB port i sl. Naime, Bluetooth modul nalazi se u samom računaru i zadužen je za komunikaciju sa mišem.

      Specifikacija

      Intel je skoro predstavio novu Centrino platformu čiju okosnicu čini Core Duo, dual core procesor i nova 945 Express serija čipsetova. Kako se ASUS odlučio za odvojeni GPU, implementiran je i945PM čipset… Za grafiku se brine nVidia GeForce 7400VX čip koji koristi TurboCache tehnologiju kojom se sistemski RAM deli sa grafičkom karticom. Ugrađeno je sasvim dovoljnih 1024 MB DDR2-667 RAM memorije. Brzinska specifikacija memorije u skladu je sa novim FSB-om na kome rade Core Duo procesori zasnovani na Yonah jezgru. Ugrađeni Yonah Core Duo procesor model ratinga T2500 radi na taktu od 2 GHz i ima 2 MB L2 keša. Hard disk je iz Seagate Momentus 5400.2 serije. Kapacitet je čak 120 GB, a ploče se rotiraju 5400 puta u minuti uz 8 MB keša. DVD snimači postali su uobičajena opcija, pa je tako i u slučaju VX1 modela ugrađen Matshita UJ-8325 i reč je o 8X DVD snimaču. Drajvove ovog proizvođača ugrađuje Apple u svoje Mac Book i Mac Book Pro mašine. Celinu Centrino sklopa zaokružuje Intel Pro 3945ABG Wireless adapter. Reč je o dual band rešenju koje je u stanju da radi sa 802.11a, 802.11b i 802.11g standardima.

      Dakle, ugrađene su zaista vrhunske komponente kada su prenosni računari u pitanju i sa te strane teško da bi mogli da uputimo bilo kakvu ozbiljniju zamerku. Tokom testova prijatno nas je svojim performansama iznenadio manje poznati nVidia GeForce 7400VX akcelerator, a sveukupno cela mašina je zahvalujući širem FSB-u i bržem hard disku radila sasvim solidno u svakodnevnim poslovima pod Windows XPoperativnim sistemom.

      Ostatak specifikacije prenosimo sa zvaničnog sajta kompanije ASUS…

      Rezultati testova

      SiSoft Sandra 2007 Pro

      CPU

      13580/10028

      Multimedia

      31170/42410

      Memory

      3806/3800

      PC Mark 05 Pro

      CPU

      4657

      Memory

      3133

      Graphics

      2551

      HDD

      3353

      3D Mark 03

      Default

      2268

      CPU

      6056

      3D Mark 05

      Default

      2265

      CPU

      5481

      HD Tach 3

      Average

      33 MB/s

      AquaMark3

      Default

      41518

      CPU

      9474

      GFX

      5316

      Business Winstone 2004

      Total Score

      23,4

      PC Mark 2002

      Battery test

      1h 17min

      Doom III

      High Quality

      58

      Low Quality

      84,4

      Quake III

      Fastest

      549,8

      Cinebench 9.5

      Render Time (manje je bolje)

      40 sec.

      Nakon testa

      ASUS Lamborghini je, ako nista drugo, drugačiji od ostatka ponude. Nesumnjivo je da je reč o zaista specifičnom modelu prenosnig računara koji cilja na višu klasu. Vrhunska hardverska specifikacija, upotpunjena je odličnom izradom, ali je utisak delimično pokvarila lošija tastatura i ekran klasičnog 4:3 odnosa stranica. To ASUS Lamborghini VX1 prevashodno predodređuje kao mašinu namenjenu poslovnim korisnicima koji bi želeli da se razlikuju. Ipak, najveća zamerka odnosi se na test baterije koji je dao neočekivani nizak skor za ovu klasu prenosnih računara. Iako se unutra nalazi dual core procesor i brz hard disk, imali smo već prilike da probamo slične računare koji su uz skoro identičnu hardversku specifikaciju, davali sličan skor na testu baterije. To posebno čudi, ako se ima u vidu da smo tokom testa Lamborghini VX1 mašine koristili odgovarajući profil u Power4Gear+ softveru koji obezbeđuje maksimalnu uštedu energije, a i u samom notebooku ugrađen je moćan agregat kapaciteta 5200 mAh. Izgleda da je ASUS i potrošnju prilagodio po ugledu na Lamborghini automobile.

      Sve u svemu, reč je o jednom od najkvalitetnijih po pitanju spoljašnje izradem, prenosnom računaru koji smo imali prilike da testiramo, a povrh svega performanse su u samom vrhu ponude. Dostupnost na domaćem tržištu je pod znakom pitanja za sada, ali ponuda ionako zavisi od tražnje, pa smo sigurni da će i domaći kupci, ukoliko su psremni da izdvoje pozamašnu svotu novca, biti u prilici da dođu u posed jednog ovakvog računara.

      Računar za potrebe testa ustupio Kimtec.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi