ASUS M2400N

ASUS M2400N

Tržište prenosnih računara je u poslednjih par godina u neprekidnoj ekspanziji. Zbog toga ne čudi činjenica da sve veći broj proizvođača računarskih komponenti ulazi na ovo perspektivno tržište, pokušavajući da ponudi nešto više od konkurencije koja ima dugi niz godina sticanu reputaciju i tradiciju u proizvodnji prenosnih računara. Pogledajmo kako to ASUS radi...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      Za desetak godina, koliko notebook računari egzistiraju na tržištu, prešli su dug put od preskupih uređaja za malobrojne srećnike koji mogu da ih priušte, do relativno povoljnih računara koje će moći da ima svako kome je takav uređaj neophodan. Takođe, nije samo cena bila ta koja se vremenom smanjivala, već su i sami prenosni računari bivali sve manji i manji, ali uz sve bolje performanse, da bi se danas gep u performansama koji postoji između desktop mašina i notebookova opasno smanjio. Osnovni preduslov za to je bio da i proizvođači počnu da proizvode specijalne komponente namenjene prenosnim računarima. Prvo se krenulo od procesora, da bismo danas imali specijalno dizajnirane komponente za notebookove poput hard diskova, optičkih uređaja, periferijskih uređaja i sl…

      Ipak, u poslednje vreme u centru pažnje proizvođača notebook računara je Intel-ova Centrino tehnologija o kojoj smo već detaljno pisali, a ovog puta ćemo se samo osvrnuti na nekoliko njenih osobina kako bi dalji prikaz ASUS notebook računara sa ovog testa bio jasniji…

      Intel je promocijom Centrino brenda odlučio da u centar pažnje ne postavlja samo procesor kao do sada, već kombinaciju koja je sačinjena od čipseta, WiFi adaptera i Pentium M procesora. Dakle, da bi neki notebook mogao da na sebi nosi Centrino etiketu, mora u sebi da ima ova tri elementa u skladu sa Intel specifikacijama.
      Intel Pentium M procesor predstavlja modifikovani, dobro poznati, PIII procesor. Razlika se ogleda u većoj količini L2 keša i proširenoj magistrali kojom se komunicira sa memorijskim kontrolerom, rešenje koje je pozajmljeno od Pentium 4 procesora tj. NetBurst arhitekture. Quad Pumped bus omogućava skok performansi u odnosu na do sada dominantnu liniju PIII procesora, a napredne tehnike uštede energije staviće rešenja bazirana na Centrino tehnologiji na prvo mesto kada je autonomija rada u pitanju. Ostali elementi od kojih se sastoji Centrino koncept su Intel i855 čip-set (sa svojim podvarijantama) i Intel Wireless 2100 adapter.

      ASUS se u svom notebooku, koji nosi oznaku M2400N, odlučio da Intel i855GM čip-set ukombinuje sa Pentium M 1.5 GHz procesorom. Interesantno je da je kod ASUS notebook-ova omogućena i zamena procesora, hard diskova, memorije, pa je tako ponuđen i izvestan stepen modularnosti koji je poznat sa desktop mašina. Ipak, ne treba očekivati da ćete biti u stanju da jednostavno izvadite Pentium M procesor koji radi na 1500 MHz i da ubacite neki koji radi na 2000 MHz (kada se pojavi). Treba imati u vidu da, iako je predviđeno mesto za zamenu procesora i diskova lako dostupno, takve intervencije mora da izvrši ovlašćeni servisni centar jer u suprotnom slučaju gubite garanciju na računar.

      “ASUS” M2400N – iznutra

      Iako potpisnik ovih redova do sada nije imao prilike da se susretne sa notebook računarima koji na sebi nose ASUS logo, mora reći odmah na početku da je model M2400N na njega ostavio izuzetno povoljan utisak. Već na prvi pogled uočava se da je računar pažljivo dizajniran uz želju da se zadovolje zahtevi probirljivih, dugugodišnjih korisnika ovog tipa računara.

      Računar se isporučuje u zaštitnoj kutiji osrednjih dimenzija koja u sebi krije par iznenađenja kada su notebook računari u pitanju. Pre svega, osim notebook računara u kutiji je svoje mesto našla i torba za nošenje računara što, ako se uzme u obzir cena takvih torbi, predstavlja svakako pohvalan podatak. Razgledajući dalje paket, uočava se prisustvo dodatnog eksternog USB flopi drajva koji je proizveo Mitsumi i dodatnog upravljačkog uređaja u vidu optičkog miša kompanije Logitech. Treba imati u vidu da sve ove komponente, predstavljaju upravo ono zbog čega novopečeni vlasnici notebook računara dodatno izdvajaju novac po kupovini notebooka

      Sam računar odlikuje interesantan dizajn, a pre nego što krenemo u detaljno prikazivanje njegovih karakteristika sublimiraćemo ih u tabelu…

      Processor & BIOS

      Processor
      – Intel Pentium M Processor 1.5 GHz. uFC-PGA package
      BIOS
      – AMI, 4Mb Flash EPROM, PMU, Plug & Play.

      Chipset

      – Intel 855 GM

      Main Memory

      – On board 256 MB DDR266 DRAM design
      – 1 x SODIMM socket for expansion up to 768MB (BTO option) on system bottom side

      Display

      – 14.1″ XGA 1024×768 active matrix TFT, 252K colors max

      Graphics & Video Module

      – Embedded 855 GM internal GFX

      PC Cards Slot

      – PCMCIA 2.1 supports one Type II/I
      – 32-bit PC CardBus 1.0 architecture

      Hard Disk Drive

      – Hitachi IC25N060ATMR04-0 60 GB, 4200 RPM

      Optical Storage Device

      – Interchangeable 5.25″ ATAPI 24/16/10/24X DVD+CDRW Combo module Toshiba SD-R2312
      – Support module warm swap function

      Connectivity

      – Lucent Soft Modem AMR
      – Realtek RTL8139 Fast Ethernet
      – Intel WiFi 2100

      Interface

      – One EPP/ECP Parallel port/D-sub 25-pin
      – One VGA port/Mini D-sub 15-pin for external monitor
      – Two USB ports support USB 2.0
      – Two Audio jacks: Audio-out / Mic-in
      – One LAN RJ-45 and One Phone RJ-11 jack
      – One 1394 B Type jack
      – One Infrared port support IrDA
      – PortBar III 68-pin connector

      Audio

      – Built-in AC'97 compliant audio chip, with 3D effect & full duplex
      – Built-in speakers and mono microphone.

      AC adapter

      – Output : 19V DC, 3.42A, 65W
      – Input : 100~240V AC, 50/60Hz universal
      – 3pin power supply system

      Dimensions/Weight

      – 306 x 246-253 x 22mm front (min) 36-37mm rear (max.)
      – 2.2 kg

      S/W Utility

      Asus Built or modified for Win ME/XP/2000:
      – E-mail Incoming: E-mail checking and in-box indicator
      – Asus Winflash for BIOS Update
      – Power4 Gear: Pre-defined power saving theme
      – HotKey: support instant key function defined
      – Asus PC Probe
      – Asus IDE-Swap Utility
      – Asus DVD 2002/Cyberlink PowerDVD (w/ DVD model)
      – Asus Screen Saver

      Shipment bundle S/W:
      – Trend PC-cillin 2002
      – Ahead Nero v5.0+ (w/ CD-RW model)

      Security

      – BIOS Booting User Password Protection
      – HDD User Password Protection and Security Lock
      – Kensington Lock hole provided

      Procesor je dakle, već pomenuti Intel Pentium M 1.5 GHz (Banias jezgro) koji ima mogućnost rada na nekoliko radnih brzina u zavisnosti od stanja baterija. Brzina može varirati od maksimalnih 1500 MHz pri 1.485v, pa sve do minimalnih 600 MHz u momentu kada je radna voltaža svega 0,956V.
      ASUS se odlučio za i855GM čipset, što znači da ne postoji dodatni grafički čip, već se koristi Intel-ova integrisana grafika. Sama grafika obezbeđuje dovoljne performanse za office aplikacije i gledanje multimedijalnih sadržaja, ali su zahtevni 3D naslovi van njenog domašaja. Ipak, gledanje DVD /DiVX filmova nije predstavljalo problem za ovaj grafički adapter pa stoga možemo konstatovati da će krajnji korisnici biti zadovoljni sa njegovim performansama, naročito ako se ima u vidu da notebook računari u principu i ne služe za igranje.

      Da bi mogli da gledate DVD filmove, ASUS je odlučio da u izmenjivi slot postavi ” Toshiba” SD-R2312 combo drajv. Sam drajv omogućava narezivanje CD-ova brzinom od 24 x, RW diskova brzinom 10 x, a DVD diskove ćete reprodukovati brzinom od 16 x, što za notebook računare (pa i desktop modele) predstavlja solidne karakteristike.
      Detaljne karakteristike Toshiba combo uređaja pružio nam je Nero Info Tool…

      Moderni operativni sistemi kao minimum sistemske memorije za udoban rad zahtevaju 256 MB. Samim tim, ASUS je za ovu klasu notebok računara predvideo 256 MB DDR 266 (PC2100) memorije koja se može proširiti preko slota za donje strane računara, do maksimalnog kapaciteta od 768 MB. 256 MB memorije bi trebalo da bude sasvim dovoljno za rad u svim operativnim sistemima kompanije Microsoft. Kada smo već kod operativnog sistema, treba napomenuti i to da ASUS uz notebook računare ne isporučuje operativni sistem, dakle hard disk je prazan! Hard disk u modelu koji smo mi imali na testu je Hitachi-jeve proizvodnje i odlikuje ga brzina rotacija ploča od 4200 obrtaja u minuti i kapacitet od 60 GB. Upućeniji čitaoci znaju da je pre par meseci japanski Hitachi otkupio IBM -ovu sekciju za izradu hard diskova.

      Dolazimo i do ekrana koji karakteriše dijagonala od 14.1″ i rezolucija od 1024×760 piksela (XGA). Sam ekran u stanju je da prikaže 262144 boje. Iako su boje veoma dobre, moramo zameriti lošem uglu gledanja koji je otežavao praćenje sadržaja. Nismo uspeli da pronadjemo tačne vrednosti ovog parametra, ali u svakom slučaju nije na nivou modernih TFT ekrana. Takodje ni odziv nije bio jača strana ovog displeja, ali to nije smetalo u tolikoj meri kao loš ugao gledanja.

      Da bi ostvarili vezu “sa svetom” ponuđjeni su mrežni adapter, bežični mrežni adapter koji je standardni deo Centrino kompleta i modem. Mrežni čip je “Realtek” RTL8139, dok je modem potpisao, na našem tržištu veoma poznati, Lucent (Agere). Svi potrebni priključci izvedeni su sa zadnje strane računara, ali ćemo se na dizajn i spoljni izgled osvrnuti nešto kasnije…

      Zvučna podrška je poverena “SigmaTel” Audio AC97 codecu koji radi u tandemu sa dva zvučnika smeštena na prednjoj strani računara obezbeđujući stereo efekat. Zvučnici su standardnog kvaliteta kada su notebook računari u pitanju, a dodatni izlaz omogućava da povežete i slušalice ili neke dodatne zvučnike ukoliko želite kvalitetniju audio reprodukciju.

      Kao što se iz prethodnih redova vidi, malo šta se može zameriti “ASUS” M2400N računaru. Tu je sve što je potrebno za udoban rad, a kvalitet i karakteristike ugrađenih komponenti obezbediće da jaz u performansama između notebook i desktop računara jedva primetite. Jasno je da ugrađene komponente predstavljaju najbolji mogući kompromis između dobrih performansi i povoljne cene. Dodavanje bržeg hard diska, boljeg ekrana i dodatnog grafičkog adaptera bi znatno podiglo cenu računara, a ASUS je ovaj model očigledno pozicionirao u mid-range tržišni segment. Mišljenja smo da je proizvođač zaista uspeo da na najbolji mogući način, obezbedi balans performanse/cena. Ne možemo da se opet ne osvrnemo da dodatne komponente kao što je izuzetno lepo dizajnirani Mitsumi USB flopi drajv i solidan optički USB miš malih dimenzija, a koji je proizveo Logitech koji važi za jednog od najboljih proizvođača miševa i ostalih upravljačkih uređaja. Inače, na samom mišu je utisnut ASUS logo, dok sa donje strane miša jasno stoji natpis Logitech. Očigledno je da je ASUS odlučio da Logitech logotip ostavi kao potvrdu kvaliteta.

      “ASUS” M2400N – spolja

      Pošto smo pomalo neuobičajeno prvo zavirili u unutrašnjost računara, u ovom delu teksta osvnućemo se na dizajn ovog ASUS notebooka. Već prvi pogled na kućište ovog modela otkriva veliki broj priključaka kojima su “ukrašene” bukvalno sve strane notebooka.

      Ukoliko krenemo od prednje strane uočavamo kontrolne tastere za Audio CD reprodukciju (ispod tastera za kontrolu CD-a nalazi se, sa donje strane računara, prekidač kojim se CD uključuje nezavisno od glavnog power dugmeta) i četiri LE diode (power on, battery recharge, E-Mail indicator, Wireless lan indicator send/receive). Većini korisnika prenosnih računara jasno je čemu služe dodatni tasteri za reprodukciju CD-ova. Naime, kada je računar sklopljen a želite da slušate audio diskove, ovi tasteri će tako nešto omogućiti bez potrebe da rasklapate računar i “podižete” operativni sistem.

      Pogled na levu bočnu stranu otkriva još dodatnih priljučaka od kojih izdvajamo mini IEEE1394 port, IrDA port, PC Card socket. Prisustvo firewire porta svakako je pohvalno, a infracrveni port omogućiće vam da na lak način sinhronizujete podatke između notebook računara i desktop mašine, ili pak da povežete notebook i mobilni telefon ili recimo, surfujete Internetom preko GPRS protokola, što je kod nas u poslednje vreme veoma popularno. PC Card slot je standard kada su proširenja kod notebook računara u pitanju. PCMCIA 2.1 slot inkorporiran u ASUS M2400N podržava kartice tipa II/I.
      Inače, PCMCIA slotovi su počeli da se pojavljuju pre desetak godina, i od tada su se zadržali na notebook računarima, iako je bilo pokušaja da se implementiraju i na kućne mašine (npr. Amiga računari). Sumnjamo da postoje korisnici notebook računara koji se nisu susreli sa nekom od PCMCIA kartica. Same PCMCIA kartice su nalik kreditnim karticama, a u zavisnosti od toga kog su tipa i namene, varira i njihova veličina, ali generalno odlikuju ih male dimenzije. Takodje, na levoj strani se nalazi i ventilacioni otvor koji obezbeđuje optimalnu radnu temperaturu računara.

      Najveći deo desne strane računara zauzima integrisani CD/DVD Combo uredjaj, a pored njega tu su i priključci za slušalice, mikrofon i naponski priključak za adapater.

      Zadnja strana računara otkriva standardni Kensington lock port (omogućava fixiranje notebooka specijalnim metalnim kablom za odgovarajucu površinu u cilju onemogućavanja pomeranja notebooka – čitaj krađe), modem port, LAN port, external expansion port (ASUS portbar, dodatni portovi itd…), dva USB 2.0 porta, monitorski izlaz, paralelni port i neizbežne ventilacione otvore.

      Sa donje strane zatekli smo otvor za zamenu HDD -a , reset taster (otkud ovo kod notebook-a 🙂 ) , CPU i memory ležište (sa ventilacionim otvorima) , battery slot , nosač identifikacione kartice , poluga kojom se uklanja optički uređaj i zamenjuje nekim drugim ponuđenim uređajem .

      Ispred ekrana nalazi se par dodatnih programabilnih tastera, a ASUS je uz ovaj model isporučio i dodatni softver koji bi trebalo da omogući lako konfigurisanje ovih tastera…

      Od dodatnih tastera uočavaju se: Power Gear Key (power managment on/off), email (pokreće email aplikaciju), Internet launch (pokreće Internet browser), dva programabilna tastera, a u toj grupi nalazi se i power taster i signalne diode ( HDD , num lock, caps lock). Iznad grupe dodatnih tastera nalazi se i mono mikrofon. Nažalost, nema dodatnih multimedijalnih tastera.

      Dodatni softver

      Odmah na počeku, kada govorimo o softveru moramo da se osvrnemo na već pomenutu situaciju sa operativnim sistemom. Naime, ASUS ne isporučuje OS uz svoj notebook pa će vas po uključivanju računara dočekati samo crn ekran. Hard disk nije bio ni particionisan, tako da ne postoji uobičajena skrivena particija na kojoj se nalazi kopija instalacije OS-a. Restore CD-ovi koji bi trebalo da omoguće vraćanje operativnog sistema na HDD su opcija. Samim tim, po kupovini ovog modela bićete u situaciji kao i sa desktop mašinom – odmah morate pokrenuti instalaciju operativnog sistema. Mi smo se odlučili za Windows XP SP1 operativni sistem.

      Sa instalacijom nećete imati nikakvih problema, a kada bude došlo vreme da se instaliraju drajveri za specifične ureeđaje koje ima “ASUS” M2400N ubacićete dodatni CD koji je ASUS uključio u paket, a na kome su svi potrebni drajveri. Nakon par resetovanja računar će biti u potpunosti spreman za rad. Iako nije uobičajeno, neisporučivanje operativnog sistema uz računar ima i svojih prednosti, kao što je npr. niža cena i mogućnost izbora OS-a koji najbolje odgovara vašim potrebama.
      Kada instalirate dodatne aplikacije imaćete na raspolaganju, pored spomenute aplikacije za programiranje dodatnih tastera i nekoliko programčića koji će se brinuti o npr. power managment funkcijama kao što je ASUS PowerGear4…

      Ostale aplikacije su manje-više standardne, ali ipak nisu na nivou aplikacija koje isporučuje npr. IBM . Naravno, IBM treba i platiti…

      Od dodatnih programa ASUS je obezbedio softverski paket kompanija sa kojima ima poslovnu saradnju. Tu pre svih mislimo na kompaniju CyberLink koja je za ASUS preradila svoj PowerDVD 4 u ASUS DVD . Od ostalih programa tu su diskovi koji sadrže PowerDirector 2.5ME, M@diaShow 2.0SE, Ahead Nero 5.5.10.38 Express. U principu, softverski paket je niti previše izdašan niti oskudan. Očigledno se vodilo računa o ceni krajnjeg produkta, jer ASUS na tržištu notebook računara ne može sebi da priušti luksuz koji ima na tržištu matičnih ploča i grafičkih kartica tj. da bude najskuplji. Na tržištu notebook računara su neki drugi tržišni vladari, a ostali, kao npr. ASUS, krče svoj put cenom i obiljem dodatne opreme…

      Utisci o radu

      Na malo stvari bismo mogli da se požalimo tokom rada sa ASUS M2400N modelom. Očigledno je da je ASUS velika kompanija sa jakim R&D sektorom, pa je projektovanje ovog notebook računara urađeno zaista na vrhunskom nivou. Procesor respektabilnih performansi obezbedio je udoban rad sa standardnim aplikacijama. Pritužba na lošiji ekran stoji, ali treba imati u vidu koliko novca treba izdvojiti za ovako opremljen računar. Do skora se za nekih 1400 eura mogla dobiti samo najniža klasa računara bazirana na Celeron procesorima, sa malo memorije i sa jako malo (ili nimalo) dodatne opreme.

      Autonomija od napona električne mreže je jaka strana Centrino tehnologije, a to se pokazalo i kod “ASUS” notebooka. Sa litijum-jonskom baterijom od 4400 mAh računar je radio nešto duže od 3h 30min u Windows okruženju, što je rezultat za respekt. Isporučeni punjač baterija, je omogućavao da se baterija napuni za nekih 2-2.5 časova što nije dugo vreme.

      Da bismo Vam prikazali kakve performanse obezbeđuje ASUS M2400N “propustili” smo ga kroz par standardnih test aplikacija…

      PC Mark 2002

      Napajanje

      Baterija

      Električna mreža

      CPU score

      3303

      4921

      Memory score

      3560

      4387

      HDD score

      645

      649

      3D Mark 2001SE

      Napajanje

      Baterija

      Električna mreža

      Final score

      1866

      1895

      Kod 3D Marka se moramo osvrnuti na rezultate sa jednim komentarom. Pomalo čudno deluje da je računar postigao skoro iste performanse na bateriji (kada procesor radi na znatno nižem taktu) kao i kada je uključen na naponski adpater. Objašnjenje leži u karkateristikama integrisane grafike. Naime u ovom slučaju usko grlo predstavlja upravo Intel grafički adapter, pa je stoga bez obzira na brzinu procesora rezultat skoro identičan.

      SiSoft Sandra Max3

      Napajanje

      Baterija

      Električna mreža

      CPU benchmark

      5011 MIPS / 2008(1548) MFlops

      3332 MIPS / 1337(1977) MFlops

      CPU multimedia

      Int. 8451 / float 9907

      Int. 5627 / float 6597

      Memory score

      Int. 1706/ float 1706

      Int. 1682 / float 1688

      HDD Score

      19726 mb/s

      19756 mb/s

      Zaključak

      Očigledna je namera ASUS-a da se nametne na tržištu notebook računara kao proizvođač koji stoji rame uz rame sa proizvođačima koji imaju dugu tradiciju u proizvodnji ovkavih uređaja. Po povoljnoj ceni (maloprodajna cena iznosi 1450 eura) dobićete računar zavidnog kvaliteta koga karakteriše kompletan prateći paket, mnoštvo dodatne opreme i moderna tehnološka rešenja.

      Dok smo radili sa ASUS notebook-om nismo naišli ni na jedan problem, a sam sistem je radio besprekorno pod Windows XP operativnim sistemom. Zavidne performanse omogućiće Vam da ovaj računar koristite duži vremenski period, a povoljna cena učiniće ga dostupnim širem krugu korisnika.

      Pitanje koje se logično nameće je da li se isplati dati više novca za računar nekog drugog proizvođača. Pre svega treba imati u vidu da, iako nije sinonim za proizvođača notebook računara, ASUS je kompanija koja je uvek u prvi plan isticala neosporan kvalitet svojih proizvoda. Samim tim, ASUS M2400N može biti idealan izbor za korisnike koji žele da pametno investiraju svoj novac, a da zauzvat dobiju proizvod vrhunskog kvaliteta. Stoga, kada je u pitanju ASUS M2400N model, mirna srca možemo ga preporučiti svima koji žele solidan računar, po povoljnoj ceni, bez većih kompromisa kada je kvalitet i izrada u pitanju. Uostalom, ASUS po pitanju kvaliteta svojih proizvoda nikada nije omanuo, pa to nije slučaj ni sada.

      Uređaj na testiranje ustupio distributer ASUS notebook-ova za SCG, kompanija “PC Centar

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi