Asus Memo Pad 7 ME572CL

Asus Memo Pad 7 ME572CL

Asusova ponuda tableta je raznolika, te se može pronaći za svakog po nešto. Model sa kojim smo se družili ističe se izuzetno otmenim dizajnom, ali takođe i visokim performansama. Ovaj 7-inčni tablet dolazi sa FullHD rezolucijom ekrana, snažnim Intel Atom čipsetom i u našem konkretnom slučaju sa LTE podrškom. Uz ekran ove dijagonale veoma je prenosiv, stiže sa KitKat verzijom Androida, a kako sve to deluje praksi možete saznati u nastavku teksta...

    Sadržaj

       Dragoljub Radovanović
      Napraviti tablet koji se po nečemu ističe na tržištu nije lak posao, ponajviše zbog velikog broja konkurentnih proizvoda i proizvođača sa istom namerom. Ideja da se napravi nešto što takoreći nije već viđeno je sve manje kako vreme protiče, ali Asus je “iz džepa” uspeo da izvuče interesantan dizajnerski pristup sa novim MeMO Pad 7 modelom. Inspirisan izgledom ženskih ručnih torbica, tajvanski proizvođač donosi nam tablet sa elegantnom estetikom u tri različita dezena, o kojima ćemo diskutovati u određenoj sekciji teksta. Ne može se reći da je ovo isključivo ženski tablet pošto se izgled može protumačiti na više načina, ali definitivno je jedan od retkih modela koji može biti deo aksesoara nežnijeg pola. Pored toga što izgleda lepo, ME572CL donosi i dobre specifikacije, tako da fokus nije isključivo stavljen na dizajn.
      asus_memo_pad_7_me572cl_s.jpg
      Hardver
      Može se reći da je u pitanju naprednija i samim tim skuplja alternativa pristupačnog Asus MeMo Pad 7 ME176CX modela koji smo testirali krajem jula meseca. Dok pomenuti poseduje čipset u rangu Snapdragon 800 modela, ME572CL donosi Intel Atom Z3560 koji “napada” Qualcomm Snapdragon 805. Čipset je deo Moorefield platforme, a u pitanju je četvorojezgarni Silvermont procesor sa frekvencijom rada od 1.83 GHz ispraćen PowerVR G6430 grafičkim čipom sa performansama uporedivim sa Adrenom 330 GPU-om. Dostupan je u 16 ili 32GB varijanti skladišta, kao i obično uz prisustvo microSD slota za proširenje karticama kapaciteta do 64GB-a. Što se tiče radne memorije, ME572CL poseduje 2GB RAM-a. Za fotografisanje Asus se opredelio za 5MP senzor zadnje kamere, dok je za video komunikaciju kod prednje kamere prisutan senzor rezolucije 2MP…
      asus_memo_pad_7_me572cl_2_s.jpg
      [modul]specifikacija=7876[/modul]Iako je pogodan kao modni detalj ženskoj populaciji, elegancija kojom odiše dopašće se i jačem polu. Sa druge strane, pakovanje nije ništa svečanije nego inače, bela kutija sa ilustracijom modela i uobičajnom sadržinom – punjač, microUSB kabl, i pošto je reč o LTE varijanti, alatkica za otvaranje slota za Sim karticu. Nedavno smo pominjali kako nas Lenovo Tab S8 donekle podseća na dizajn Lumia 720 modela, a ME572CL takođe ima takoreći “Lumia odlike”. Konkretno nam liči na uvećani Lumia 920 smartfon, barem sa prednje strane, ako ništa drugo. Ovo pominjemo iz razloga što je staklo blago izdignuto iznad površine kućišta, ne prostire se celom površinom, zaobljeno je na ćoškovima, dok su krajnje ivice ravne, a bokovi su obli – baš kao kod pomenutog smartfona.
      Ovaj Memo Pad 7 model je takođe i “Nexusolik”, tačnije deli odlike sa Asusovim Nexus 7 2013 modelom u vidu širih traka ispod i iznad ekrana, ali takođe i ne tako uzanog prostora levo i desno od ekrana. Iznad ekrana bliže desnom ćošku smeštena je 2MP kamera, što je ujedno i jedini vidljivi element sa prednje strane – ostatak je skroz crn, neupadljiv i sveukupno minimalističan. Sa leve strane nalazi se samo microSD slot, na donje strane jedan od dva stereo zvučnika i microUSB port, sa desne u dnu prostor u koji ide Sim kartica, a pri vrhu tu su i Power i Volume tasteri. Na vrhu je 3.5mm priključak i drugi zvučnik, pozicioniran na sredini kako ne bi bio zaklonjen pri držanju u horizontalnom režimu.
      asus_memo_pad_7_me572cl_img_1948_s.jpg
      asus_memo_pad_7_me572cl_img_1983_s.jpg
      asus_memo_pad_7_me572cl_img_1951_s.jpg
      asus_memo_pad_7_me572cl_img_1954_s.jpg
      Asus MeMO Pad 7 ME572CL dostupan je u tri varijante pozadina- trula višnja, hrapavo crna i šampanjac zlatna, boja u kojoj je bio naš primerak. Izdignuta površina i ostavljanje santimetra nižeg dela zaista podseća na torbicu ili pak neki novčanik. Nama se dopada kako je sve to rešeno, jer čini tablet unikatnim i neobičnim, pa samim tim odskače od tradicionalnog ravnog dizajna kakav poseduje većina modela. U gornjem levom ćošku tu je 5MP kamera, i samo srebrni Asus logo postavljen tako da prati horizontalnu orijentaciju prilikom nošenja u ruci, kao što se nosi torbica ili novčanik.
      asus_memo_pad_7_me572cl_img_1956_s.jpg
      asus_memo_pad_7_me572cl_img_1960_s.jpg
      asus_memo_pad_7_me572cl_img_1970_s.jpg
      asus_memo_pad_7_me572cl_img_1978_s.jpgNe tako davno smo testirali Asus MeMO Pad 7 ME176CX i moramo reći da je interfejs u poređenju sa pomenutim skoro pa identičan. Na naprednijem ME572CL modelu takođe možete očekivati KitKat verziju Androida, kao i nedavno osveženi Asus ZenUI korisnički interfejs. U odnosu na prošlogodišnje modele kao što je recimo Memo Pad HD7 sada su tu novi widgeti, providne trake u vrhu i dnu ekrana, čistiji i ravniji elementi, ali takođe i novi Roboto font koji nam se sviđa.
      Ekran za otključavanje je doživeo promene nabolje. Ovde se pored časovnika i datuma nalaze i prečice ka kameri, mailovima i browseru. Dostupna je i trenutna temperatura, ali i vremenska prognoza za sutrašnji dan. Kao i obično, ovde takođe možete staviti i određene widgete, kao što su Gmail, calendar, Google Plus, itd. Na početnom ekranu nalazi se widget sa časovnikom i vremenskom prognozom, polje za Goole pretragu i šest ikonica/foldera. Na drugom početnom ekranu nalazi se What’s Next widget, koji vam pokazuje vaše predstojeće podsetnike, rođendane, alarme, sastanke, ali takođe i kakvo vreme možete očekivati sutra. U dnu ekrana nalaze se četiri prečice i peta ka fioci za aplikacije.
      asus_memo_pad_7_me572cl_softver_1_s.jpg
      asus_memo_pad_7_me572cl_softver_2_s.jpg
      Panel sa notifikacijama je dobio kompletan redizajn u odnosu na prethodnu godinu. Ona sada poseduje plavo-belu temu i veoma čist izgled. U vrhu se nalaze datum i vreme, kao i kružne prečice ka podešavanjima, brzim beleškama i ekranu sa brzim uključivanjem opcija. Tu se može promeniti nivo osvetljenja, i postaviti 20 opcija koje možete brzo uključiti/isključiti. Fioka sa aplikacijama ima blago providnu pozadinu i ikonice u 6×5 mreži. Ovde pored standardnih metoda sortiranja postoje i dve kategorije za aplikacije koje ste lično preuzeli i one koje najčešće koristite.
      asus_memo_pad_7_me572cl_softver_3_s.jpg
      asus_memo_pad_7_me572cl_softver_4_s.jpg
      asus_memo_pad_7_me572cl_softver_5_s.jpg
      asus_memo_pad_7_me572cl_softver_6_s.jpgU odnosu na pristupačniji ME176CX, ovaj model je tanji i lakši, konkretno 8.3mm debljine i 279g težine, što ga čini laganim i lako prenosivim. Iako deluje otmeno, dužina i širina tableta je mogla biti bolja, tačnije bio bi još prenosiviji da je malo kraći i uži, a na to negavitno utiču nešto šire trake oko ekrana. Vrlo slične dimenzije poseduje i Asusov Nexus 7 2013 modela, a i kod njega su široke trake primedba koja se neretko može čuti od strane korisnika. Bitno je da je kvalitet izrade na nivou, a nama se uz to dopada i nesvakidašnji dizajn ME572CL modela.
      asus_memo_pad_7_me572cl_img_1985_s.jpg
      Dok ME176CX dolazi sa 1280 x 800 rezolucijom, ovaj napredniji model poseduje višu rezoluciju ekrana i samim tim veću oštrinu prikaza – 1920 x 1200 i pratećih 323 piksela po inču. To je cifra koja osigurava da nećete primetiti krzavost slova i ostalih elemenata, pa je prikaz oštar i prijatan za gledanje. Boje su takođe prijatne i relativno tačne, uz Delta E 4.80 prosečnu vrednost. Temperatura boja od 7937K jeste blago hladnija, pa se u beloj boji se nazire stepen plavičaste nijanse.
      asus_memo_pad_7_me572cl_img_1998_s.jpg
      asus_memo_pad_7_me572cl_img_2000_s.jpg
      asus_memo_pad_7_me572cl_img_2004_s.jpg
      Svetlina ekrana je na visokom nivou uz cifru od 489 cd/m2, a Gamma vrednost je mogla biti bolja, jer uz 1.87 slika je vrlo blago isprana i nedostaje joj detalja u crnim oblastima. Prikaz ima par sitnijih nedostataka, tj. nije savršen, ali generalno gledano IPS ekran ME572CL modela donosi sasvim dobar kvalitet.
      asus_memo_pad_7_me572cl_calman_s.jpg
      asus_memo_pad_7_me572cl_svetlina_s.jpg
      Nova Moorefield platforma nimalo nas nije ostavila ravnodušnim kada su u pitanju performanse. Intel je ozbiljno počeo da parira Qualcomm-u sa svojim Atom čipsetima, a konkretno Z3560 je dosta snažan. Možda ne tako snažan u GPU polju kao Snapdragon 805, ali se poprilično približava ostalim rezultatima sintetičkih testova. Brojke na papiru potvrđuju ono što smo iskusili pri korišćenju ME572CL – visoku brzinu izvršavanja zadataka i komandi. Izuzetno je gladak u radu, munjevito otvara aplikacije, a grafičke performanse čak iako nisu na nivou Adreno 420 GPU-a, svejedno su izuzetno visoke, pa će 3D gejming biti vrlo prijatno iskustvo. U surfovanju smo takođe bili prezadovoljni brzinom učitavanja stranica, pa čak i onih nešto zahtevnijih sa dosta elemenata. Performanse su dakle odlične, a konkretne vrednosti testova kao i obično možete pronaći na stranici proizvoda ME572CL modela.
      Stereo zvučnici definitivno jesu prednost u odnosu na modele sa jednim zvučnikom koji se često nalazi na pozadini, ali kvalitet zvuka koji dopire sa njih je tek prosečan. Zvučnici jesu dovoljno glasni, ali kao što je to slučaj i sa 95% tableta nedostaje im punoće i basa. Zadnja kamera sa rezolucijom od 5 megapiksela ne oduševljava kvalitetom fotografija. Fotke dolaze sa takozvanim “ulje na platnu” efektom, što znači da deluju kao da su naslikane četkicom. Svakako im nedostaje detaljnosti, a šum deluje kao da je preterano agresivno uklonjen. 1080p je korektan, opet mu fali oštrina i detaljnost, ali je frejmrejt barem stabilan na 30 FPS-a. Zadnja kamera je tu tek da posluži da se zabeleži trenutak, ali bilo kakvo ozbiljnije fotografisanje ovim tabletom “pada u vodu”.
      Primeri fotografija: Link
      Primer video:
      asus_memo_pad_7_me572cl_s.jpg
      Baterija ovog modela ponudila nam je dobru autonomiju. Svetlina ekrana je postavljena na 250 cd/m2, što je rezultovalo rezultatom od 6 sati i 40 minuta surfovanja. Za jedan 7-inčni tablet ovo je i više nego dovoljno da vas provede kroz jedan dan učestalijeg korišćenja, bez bojazni da ćete morati da budete u potrazi za utičnicom.
      asus_memo_pad_7_me572cl_baterija_s.jpgKada saberemo i oduzmemo utiske prilikom testiranja, novi Memo Pad 7 nam se čini kao vrlo dobar tablet u kategoriji do 250 evra. Cena od oko 240 evra vezana je za WiFi Only verziju (ME572C) dok je za LTE varijantu potrebno izdvojiti 60-ak evra više. Za taj novac dobijate dosta toga – vrlo otmen i privlačan dizajn sa tankim bokovima i malom masom, poprilično visoke performanse, oštar prikaz i dobru autonomiju baterije. Uz to treba dodati i dosta svetao IPS ekran, za relativno tačnim bojama, ali sa temperaturom boja malo hladnijom za naš ukus.
      asus_memo_pad_7_me572cl_nagrada.jpg
      ZenUI korisnički interfejs je vrlo pregledan i lepo dizajniran, sa KitKat verzijom Androida koja više nije poslednja, pošto je nedavno u priči i Lollipop, koji će ME572CL u jednom trenutku svakako dobiti putem nadogradnje. Zadnja kamera nudi lošije rezultate, mada i nije velika šteta jer tablet nije uređaj kojim ćete fotografisati često. Stereo zvučnici su dobar dodatak, ali svojim kvalitetom nažalost nisu uspeli da nas oduševe. Asus MeMO Pad 7 je tablet interesantnog dizajna, nudi odlične performanse i sveukupno ima dobar odnos uloženog i dobijenog.
      Prednosti
      – Elegantan dizajn – Prilično visoke performanse – Dobra autonomija – Svetao, oštar i relativno tačan ekran
      Mane
      – Zadnja kamera je loša – Nešto šire trake oko ekrana
      Cena: 29.484 RSD (WiFi ME572C)
      Tablet na test ustupio Asus.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test