Asus MemoPad 8 ME581CL

Asus MemoPad 8 ME581CL

Asus nastavlja sa širenjem svoje ponude MemoPad tableta, tako da se u našoj redakciji zatekla nova, osvežena i unapređena "osmica". Neke od ključnih odlika uključuju trenutno najmoćniji Intelov 64-bitni čipset u ponudi, ekran visoke rezolucije, a vrlo interesantna osobina ekrana je Any Pen karakteristika koja dozvoljava korišćenje bilo koje olovke (grafitne ili hemijske) za pisanje/upravljanje. Tu su i Stereo zvučnici, NFC podrška, LTE 4G konektivnost i još nekoliko stvari koje ga čine primamljivim high-end modelom...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      ASUS je jedna od retkih kompanija na našem tržištu koja se trudi da što pre donese svoje najaktuelnije proizvode u Srbiju i omogući njihovu kupovinu. Model koji bi uskoro trebalo da se pojavi u ponudi domaćih retail prodavaca nosi oznaku ME581CL i direktan je naslednik ME181C tableta.
      Krajem godine imali smo priliku da testiramo manji MemoPad 7 ME572CL sličnih, ali ne istih specifikacija, tako da u ovom modelu imamo još brži Intel Atom čipset. U odnosu na prethodni Asus MemoPad 8 ME181C, može se reći da je sasvim korektno osvežen. Donosi veću rezoluciju ekrana, više radne memorije, napredniji čipset, i još par korisnih opcija kao što je NFC i Any Pen podrška. Pogledajmo i konkretno šta po pitanju specifikacija donosi novi Memo Pad 8.
      asus_memopad_8_me581cl_s.jpg
      Hardver
      Svakako je reč o high-end tabletu, tako da su specifikacije istog na visokom nivou. Prošli put smo u ME572CL tabletu zatekli Intel Atom Z3560 čipset sa 1.83 GHz quad core Silvermont procesorom. Sada je tu još snažniji Intel Atom Z3580 takođe sa 64-bitnim četvorojezgarnim Silvermontom, mada sa većom frekvencijom rada od 2.3 GHz. Procesorska moć je uporediva pa čak i možda nešto bolja od Snapdragon 805 čipseta, mada je PowerVR G6430 GPU unutar Intela uporediv sa Adreno 330 grafičkim čipom kakav se može naći u Snapdragon 800/801 modelima.
      Najsnažniji Intel Atom čipset uporediv sa Qualcomm Snapdragon 805 modelom
      [modul]uporednaspecifikacija=8269,6062[/modul]
      MemoPad 8 prethodnik ima 1GB radne memorije, dok ME581CL sada dolazi sa 2GB RAM-a. Može se pronaći u 16 ili 32GB varijantama skladišta, a tu je naravno i microSD slot za kartice do 64GB-a. Zadnja kamera je rezolucije 5MP, prednja sa senzorom od 1.2MP, a baterija je kapaciteta 4000 mAh i reč je o Litijum Polimer bateriji.Pošto smo dobili na test engineering radnu verziju tableta uz njega nije došla retail kutija, ali stigao je punjač čije detalje možemo da prenesemo – 5.2V 1.35A, uz koji naravno ide i microUSB kabl. Može se reć da je po izgledu sličan sa ME181C prethodnikom, mada ima par izmena kao što je blago pomeren položaj prednje kamere ili položaj dugmića. Prisutna je i jedna očigledna promena na pozadini a to je dodavanje još jednog zvučnika, pa je sada reč o stereo konfiguraciji. Inače, ivice na ćoškovima su i dalje zaobljene, opet srećemo srebrnu traku na ivicama, kao i Asus logo ispod ekrana. Prostor sa leve i desne strane ekrana je vrlo blago smanjen, pa je sada ceo tablet uži za 2mm.
      Kozmetičke promene u odnosu na prethodnika su manje, ali postoje
      Sa leve strane u vrhu nalazi se samo microSD slot, a na dnu pri sredini smešten je microUSB port. Pošto smo mi dobili 4G LTE verziju tabletu pri dnu desne strane tu je microSIM slot, a dok su na ME181C modelu Power i Volume tasteri bili više na zadnjoj strani, sada su smešteni baš na boku. Ovde se još nalazi i rupica mikrofona, a na vrhu ostavljen je samo 3.5mm priključak za slušalice. Novi ME581CL postoji u tri boje – beloj, plavoj ili pink, a pozadina je izrađena od glossy (sjajne) plastike. Asus uz to napominje da je reč o premium Multi-Layer Coating-u i Non-Conductive Vacuum Metallization tehnologiji izrade. Pozadi u gornjem levom uglu nalazi se 5MP kamera, prorezi za stereo zvučnike na vrhu i dnu tableta, a kao i obično tu je i oznaka da je unutra reč o Intel hardveru.
      asus_memopad_8_me581cl_img_0555_s.jpg
      asus_memopad_8_me581cl_img_0566_s.jpg
      asus_memopad_8_me581cl_img_0556_s.jpg
      asus_memopad_8_me581cl_img_0558_s.jpg
      asus_memopad_8_me581cl_img_0559_s.jpgNema nekih drastičnih iznenađenja kada je u pitanju softverska strana Asus MemoPad ME581CL tableta, tako da baš kao i kod ME572CL modela srećemo Android KitKat 4.4.2 sa ZenUI korisničkim interfejsom. Asus je inače lepo osvežio interfejs kada je usledila smena sa JellyBean-a na KitKat, tako da u odnosu na neke stare modele sad imamo ravnije i čistije elemente. Takođe, trake u vrhu i dnu ekrana su providne, što uvek izgleda lepo, a koristi se i Roboto Condensed font. Ekran za otključavanje sadrži poznate elemente, pa se ovde pored časovnika i datuma nalaze i prečice ka kameri, mailovima i browseru. Dostupna je i trenutna temperatura, ali i vremenska prognoza za sutrašnji dan. Kao i obično, ovde takođe možete staviti i određene widgete, kao što su Gmail, Calendar, Google Plus, itd.
      asus_memopad_me581cl_softver_1_s.jpg
      asus_memopad_me581cl_softver_2_s.jpg
      asus_memopad_me581cl_softver_3_s.jpg
      Na početnom ekranu nalazi se widget sa časovnikom i vremenskom prognozom, polje za Goole pretragu i šest ikonica/foldera. Na drugom početnom ekranu nalazi se What’s Next widget, koji vam pokazuje vaše predstojeće podsetnike, rođendane, alarme, sastanke, ali takođe i kakvo vreme možete očekivati sutra. Pošto je širi od 7-inčne ME572CL verzije ima više mesta u dock-u, tako da se sada tu nalazi šest prečica umesto četiri. Interesantna opcija koju vredi pomenuti je Dual Apps koja podrazumeva deljenje ekrana na dva dela kako bi se dobio Multitasking. Takođe, treba napomenuti da je sa ovim modelom predstavljena visoka osetljivost ekrana, koja dozvolja korišćenje grafitne ili hemijske olovke za pisanje ili upravljnje tabletom (Any Pen).
      ZenUI u prepoznatljivom izdanju uz KitKat 4.4.2 Android
      asus_memopad_me581cl_softver_4_s.jpg
      asus_memopad_me581cl_softver_5_s.jpg
      asus_memopad_me581cl_softver_6_s.jpg
      asus_memopad_me581cl_softver_7_s.jpg

      Dalja unapređenja u odnosu na prethodni Memo Pad 8 ME181C su smanjena masa i sužen profil. Tablet sada ima masu od 299g umesto 320g i širok je 7.5mm umesto 8.3mm, što i nije neko ogromno unapređenje, ali je svakako dobrodošlo. Odmah smo primetili da je kod novog modela kvalitet izrade na vrlo visokom nivou, bez obzira na to što je izrađen od plastike. Veoma je lepo uklopljen, ivice su lepo obrađene i sa čistim prelazima, a sveukupno je čvrstina tableta na visokom nivou. Bela glossy pozadina se ne masti i ne prlja koliko smo očekivali, pa smo po pitanju izrade i više nego zadovoljni.
      asus_memopad_8_me581cl_img_0569_s.jpg
      Veća dijagonala ekrana od standardnih 7 inča je uvek korisna stvar, jer iako su 8-inčni tableti malo većih dimenzija, to nadoknađuju prednošću u vidu znatno veće površine ekrana. IPS ekran koji se ovde koristi sada je dobio i povećanje rezolucije u odnosu na prethodnika, pa sada imamo 1920×1200 umesto 1280×800 piksela. Povećanje u oštrini prikaza sa 189 na 283ppi svakako je primetno. IPS ekran je generalno tačan, mada mu par netačnih boja kvari ukupan rezultat.
      asus_memopad_8_me581cl_img_0561_s.jpg
      asus_memopad_8_me581cl_img_0562_s.jpg
      Konkretno, većina primarnih boja se kreće ispod granice tačnosti od 5, neke boje čak i manje od 3, ali zbog toga što je plava boja veoma netačna sa vrednošću preko 19 DeltaE, isto i magenta sa preko 10, prosečna DeltaE vrednost iznosi 6.90. Temperatura boja je sasvim u redu sa 7082K, pa je blago hladnija od idealne 6500K granice. Gamma vrednost je dobra i njen prosek iznosi 2.28. Kod ovog ekrana nam se dopada i njegova visoka svetlina, pa smo na maksimalnom osvetljenju izmerili cifru od 537 cd/m2. Ekran je dakle vrlo dobar, jedino što utisak blago kvari netačna plava boja koja je drastično svetlija nego što treba da bude, ali takođe i netačna magenta.
      asus_memopad_8_me581cl_calman_s.jpg
      asus_memopad_8_me581cl_svetlina_s.jpg
      Pošto smo bili prilično zadovoljni performansama ME572CL modela, sada možemo reći da smo još više zadovoljni brzinom ME581CL sa snažnijim Intel Atom Z3580 čipsetom. Kod njega je osetno povećana maksimalna radna frekvencija, pa je samim tim povećana i procesorka snaga. Rezultati koje smo dobili u sintetičkim testovima dosta su visoki, pa ovaj Intel svakako može da parira Qualcomm Snapdragon 805 čipsetu. Grafički rezultati su takođe dobri, ali ne baš toliko dobri kao kod Adreno 420 čipa, ali su definitivno uporedivi sa Adreno 330 GPU-om. Tablet je sveukupno izuzetno brz i prezadovoljni smo glatkoćom i performansama koje nudi.
      Među najbržim tabletima na tržištu, poseduje kvalitetan ekran i ima Intelov čipset koji nije tako štedljiv…
      asus_memopad_8_me581cl_img_0564_s.jpg
      Stereo zvučnici su zaista lep dodatak kod novog MemoPad 8 modela i može se reći da su dosta glasni, ali im fali basa, što je problem i sa većinom zvučnika na tabletima, tako da je zvuk koji dopire sa njih poprilično ravan. Retko kada na tabletu zateknemo kvalitetnu kameru, ali nažalost ME581CL nije izuzetak. Nije toliko bitna stvar jer ne vidimo da će neko fotografisati 8-inčnim tabletom, mada kvalitet 5MP fotografija iako nije dobar, sasvim je prihvatljiv.
      Video primer:
      asus_memopad_8_me581cl_1080p.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Autonomija koju nudi 4000 mAh baterija je solidna, ali možda malo slabija nego što smo očekivali. Kao što je to obično slučaj, ispostavlja se da Intelovi Atom čipseti nisu preterano štedljivi, pa se na 250cd/m2 (42% osvetljenja) može očekivati oko 5 časova surfovanja. Autonomija svakako nije loša, ali da bi bila dobra potrebno je da pruži barem par časova uključenosti ekrana pri ovakvom opterećenju…
      asus_memopad_8_me581cl_baterija_s.jpgAsus je firma koja zaista ume da napravi dobar tablet, što iznova i iznova potvrđuje modelima kao što je ME581CL. Ovde imamo odličan napredak u odnosu na prethodnika, koji donosi sve što jedan moderan high-end tablet treba da poseduje. Kada to kažemo, mislimo na veoma dobar čipset koji nudi visoke performanse, ekran visoke rezolucije sa dobrim, generalno tačnim i svetlim prikazom, a takođe i kvalitetnu izradu bez obzira što je reč o plastici. Ima tu par nedostataka kao što su netačna plava boja i magenta, ali to je zaista sitnica sa sintetičkog testa koja nimalo ne kvari utisak o tabletu.
      asus_memopad_8_me581cl_nagrada.jpg
      Možemo reći da je Intel napredovao dosta po pitanju performansi svojih Atom čipseta, pa je sa 64-bitnim Silvermont procesorom ME581CL vrlo brz tablet, definitivno u vrhu, te u rangu sa najbržim mobilnim uređajima. Sa druge strane, voleli bismo da Intel poradi na optimizaciji potrošnje svojih čipsetova, pa da vidimo i nešto bolju autonomiju u uređajima koji ih poseduju. To bi bila jedina veća stavka koju bismo istakli kao negativnu – trajanje baterije koje je sasvim prosečno. Obzirom da smo inače ovim modelom veoma zadovoljni i da nema većih nedostataka, sa naše strane dobija odličnu preporuku…
      Još jedan u nizu odličnih tableta kompanije Asus uskoro stiže u domaće šopove
      Prednosti
      – Odlične performanse – Kvalitetno izrađen iako je od plastike – Stereo zvučnici – Generalno tačan, svetao i oštar ekran
      Mane – Autonomija je mogla biti bolja
      Cena: oko 35.990 RSD za WiFi verziju, ili 46.990 RSD za LTE primerak
      Tablet na test ustupio Asus.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test