Asus MemoPad ME172

Asus MemoPad ME172

Ako ste zainteresovani za kupovinu tableta, ali vaš budžet  nije preterano visok, Asus ima rešenje za vas. Danas se bavimo modelom iz niže cenovne klase - Asus MemoPad ME172 tabletom. Ovaj cenovno dosta pristupačni 7-inčni model poseduje nešto skromniji hardver - zapravo, može se reći da on ima očekivane specifikacije u ovoj klasi tableta. U te specifikacije spadaju TFT TN tip ekrana, jednojezgarni procesor, 1GB RAM-a - sve to n

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Susretati se za tabletima iz visoke cenovne kategorije je uvek lepo, ali pošto budžeti i prioriteti nisu baš svima jednaki, obraćamo pažnju i na nešto jeftinije modele. Samim tim, pred vama se nalazi test Asus MemoPad ME172 tableta. Zašto potrošiti veliku svotu novca na tablet, ako vam modeli u cenovnoj kategoriji od 150 evra završavaju posao, zar ne?

      Ipak, odluka kupovine tableta iz niže klase sa sobom povlači neke nedostatke – što je i očekivano. Kako bi ovakva cena bila izvodljiva, proizvođač mora pronaći način da upotrebi jeftinije komponente, tako da tablet i dalje ostane dosta upotrebljiv. Smatramo da je Asus to uspeo sa MemoPad modelom. Modeli sa dijagonalom ekrana od 7-inča ne samo što su pristupačniji od 10-inčnih tableta, već su i dosta kompaktniji i lakši – samim tim i prenosiviji. Iako smatramo da je slot za Sim karticu korisna stvar na tabletu, WiFi Only tableti kao što je ovaj mogu da koriste Tethering, tj. deljenje internet konekcije sa smartfona. Naravno, ovakvo korišćenje podruzumeva da već posedujete telefon sa Androidom, ili recimo iOS-om.
      Pominjali smo skromniji hardver koji se nalazi u ovom tabletu, ali koliko je on zapravo skroman? Možda je skroman po nekoj našoj proceni, ali za ono što planirate da koristite tablet, moguće je da su vam ovakve specifikacije sasvim dovoljne. Da vidimo o čemu je reč. Pre svega, krećemo od komponente koju ćemo okarakterisati kao srce tableta, a to je njegov procesor. Asus MemoPad poseduje jednojezgarni WonderMedia PRIZM WM8950 CPU sa frekvencijom rada od 1 GHz. Njega prati ARM Mali-400 MP grafički čip. Obe komponente nisu preterano moćne, ali će vam završiti posao. Radne memorije ima 1GB i DDR3 je tipa, dok je njegovo skladište veličine 16GB-a. Obe stavke su veoma pristojne za ovaj novac. Uz to, on ima i microSD slot, tako da skladište možete proširiti karticama do 32GB-a.

      Ekran Asus MemoPad tableta je dijagonale 7 inča, TFT TN je tipa i ima rezoluciju od 1024 x 600 piksela, koji na ovoj dijagonali pružaju ne tako sjajnih 177 piksela po inču. Takođe, neka inferiornija varijanta IPS panela bi uvek bila poželjna, ali tako je – kako je. Na tabletu se nalazi samo jedna kamera – tačnije prednja – senzora rezolucije 1MP. Njom svakako nećete praviti fotografije okoline zbog svog položaja, ali će vam poslužiti za Skype ili slične aplikacije za video komunikaciju. Baterija na ovom modelu je Litium Polymer tipa i poseduje kapacitet od 4720 mAh. Za nešto više detalja, pogledajte tabelu ispod.   
      [modul]specifikacija=2751[/modul]

      Sadržaj kutije i dizajn

      Asus MemoPad stiže u kutiji sa crno-sivom temom, na kojoj se nalazi slika pozadine tableta, njegove prednje strane i korisničkog interfejsa. Sa strane kutije je naznačeno da tablet dolazi u tri boje – crnoj, pink i sivoj, gde je konkretno kod nas štikliran drugi kvadratić, što znači da smo mi imali roze verziju na testu. Otvaranjem kutije zatičemo tablet upakovan u celofan, na kojem je čak i označeno šta i gde se nalazi na tabletu od dugmića i konekcija.

      Ispod tableta u plastičnom delu nema puno toga, tačnije ovde smo zatekli samo punjač i USB kabl. Neko bi rekao da je pakovanje siromašno, ali zaista ne treba očekivati bog zna kakvu opremu kod tableta u ovom cenovnom rangu.

      Može se reći da MemoPad poseduje dosta sličnosti sa Nexus 7 modelom po pitanju dimenzija i izgleda, ali svakako postoje razlike između njih. Na primer, Memo Pad nema tu srebrnu traku sa na ivicama tableta – već nešto tanju crnu traku koja se slaže sa širokim crnim trakama oko ekrana. Kamera im je na istom mestu – u sredini crne trake iznad ekrana.

      Još jedna razlika, tamo gde je bio prazan prostor ispod ekrana, sada je smešten Asus logo. Svakako dobar potez koji dodatno povećava prepoznatljivost uređaja.

      Pomenuta crna ivica se nastavlja na bokove uređaja, negde do četvrtine od ukupne debljine. Dugmići i konekcije na tabletu imaju sledeći raspored. Leva bočna strana u vrhu sadrži Power dugme i odmah ispod njega dvodelno dugme za kontrolisanje jačine zvuka. Na donjem boku smešteni su nezaštićeni slot za microSD karticu i desno od njega microUSB port za punjenje i vezu sa računarom.

      Desna bočna stranica sadrži ništa osim male rupice u vrhu, koja služi za resetovanje tableta spajalicom ukoliko se on ukoči. Na kraju, na gornjem boku se nalazi 3.5mm ulaz za slušalice, kao i rupica mikrofona.

      Zadnja strana tableta je svakako drugačija u odnosu na Nexus 7. Ona poseduje teksturu od velikog broja blago ispupčenih šestougaonika, tako da je zadnja površina neravna i samim tim pruža bolji stisak.

      Pomenuli smo da leđa mogu biti crna, siva, ili kao što je to bio slučaj kod nas – roza. Ova boja svakako više odgovara nežnijem polu, tako da ako ste osetljivi na takve stvari, možda je bolje nabaviti jednu od druge dve varijante. Pozadi na samoj sredini imamo utisnut Asus logo, ali i srebrnu rupičastu mrežicu blizu donjoj ivici, iza koje se nalazi zvučnik. Kao što je to obično slučaj kod tableta, zadnju stranu nije moguće otvoriti i pristupiti bateriji.

       

      Softver

      Za razliku od Nexus 7 tableta koji je pre svega Google uređaj, MemoPad je isključivo Asusov tablet. To znači da Jelly Bean 4.1.1 verzija Androida koju on poseduje nije potpuno Stock kao na Nexus 7, već je on presvučen Asus WaveShare korisničkim interfejsom. On zapravo i ne odskače toliko od Stock verzije kao kod nekih drugih proizvođača, već su u pitanju manje izmene kojih ima nekoliko, koje ćemo se truditi da spomenemo u ovoj sekciji testa.

      Na glavnom početnom ekranu se nalaze uobičajne stvari koje smo viđali ranije na Asus tabletima. Pre svega u samom vrhu imamo Google Search bar sa ikonicom za glasovnu pretragu, zatim ispod toga Asus vremenski widget sa imenom grada, temperaturom i grafičkom prezentacijom vremenskih uslova. Ispod se nalazi koristan widget za status napunjenosti baterije. Desno od njega smešten je E-mail widget sa brojem nepročitanih mailova, a ispod njega se nalazi widget sa datumom i danom u nedelji. Još od Ice Cream Sandwich-a, prevlačenje jedne ikonice na drugu stvara folder, koji može biti postavljen čak i u Dock-u. Dock ima osam ikonica, koje je moguće menjati sa drugima po želji.

      Početni ekran takođe možete gledati i u horizontalnom režimu, koji se automatski prebacuje kako okrećete tablet. Primetili ste da MemoPad kao i većina današnjih tableta poseduje softverske dugmiće na ekranu. Pored standardnih Back, Home i Task Switch dugmića, Asus je ubacio i četvrto koje poziva takozvane Floating aplikacije. U pitanju su popup prozorčići koje možete otvoriti u bilo kom trenutku i oni će biti prikazani preko bilo koje aplikacije u kojoj se nalazite. Ovih lebdećih aplikacija ima ukupno devet i uključuju Audio Wizard, Browser, BuddyBuzz, Calculator, Calendar, Countdown, Email, Stopwatch i Video Player. Na drugim početnim ekranima izbačen je BuddyBuzz widget za društvene mreže, i Widget koji preporučuje aplikacije sa Play Store-a.

      App drawer ostaje u duhu Stock korisničkog interfejsa. Poseduje crnu pozadinu, 5 x 7 redova ikonica , u vrhu Apps i Widgets tabove i prečicu ka Play Store u gornjem desnom uglu.

      Panel sa notifikacijama povlačite sa gornje ivice ekrana, kao kod smartfona. Asus ga je naravno malo izmenio kako bi bolje odgovarao potrebama korisnika i začinio ga ljubičastom temom. U vrhu imamo datum i vreme, prečicu ka podešavanjima i dugme za uklanjanje svih notifikacija. Zatim, kao i većina Asus tableta, MemoPad takođe poseduje tri režima – Power Saving, Balanced i Performance. Pored njih tu su i ikonice sa zaključavanje auto rotacije, kontrolu na WiFi konekcijom, Silent režimom i Auto sinhronizacijom. Ovde je prisutan i korisni slajder za podešavanje nivoa osvetljenosti ekrana. Task Switcher je standardan i kod njega možete uklanjati nedavno korišćene aplikacije prevlačenjem u levo ili desno.

      Google Now je jedna od zanimljivih stvari koje možete naći na Jelly Bean-u. U njemu možete pronaći razne informacije koje bivaju prikupljane tokom koriščenja Google servisa. Ovde dobijate informacije o letovima, sastancima, sportskim rezultatima, vremenskoj prognozi, putanjama do posla, i još mnogo toga. Takođe, unutar ove opcije nalazi se i glasovna pretraga.

      Asus aplikacije

      AppLocker je jedna od nekoliko Asus aplikacija koje se nalaze na MemoPad tabletu. Kao što njeno ime govori, ona služi za zaključavanje bilo koje aplikacije na vašem tabletu, kako bi onemogućili pristup drugom korisniku – ako imate osetljive informacije, ili jednostavno ne želite da neko “čačka” vaše igrice, ili gleda vaše fotografije bez dozvole. Dovoljno je samo dodeliti šifru aplikaciji, nakon čega će aplikacija dobiti katanac u ćošku, a pri njenom sledećom pokretanju, zatražiti šifru koju ste odredili.

      Asus Studio je aplikacija koja nudi alternativu ugrađenoj Galeriji. Unutar nje ćete naći sve fotografije koje se nalaze na vašem tabletu, koje su poređene po folderima. Takođe možete sortirati fotografije po datumu, lokaciji ili po predefinisanim albumima. Još jedna mogućnost je da u podešavanjima namestite da se unutar aplikacije prikazuju fotografije sa Google Plus-a, Asus WebStorage-a ili Dropbox-a.

      Audio Wizard je prosta aplikacija koja vam pruža izbor između sedam predefinisanih režima zvuka. Unutar nje možete odabrati Music, Movie, Recording, Gaming ili Speech Mode.

      Buddy Buzz aplikaciju smo pominjali u formi Widgeta, ali zapravo postoji i njena puna verzija. Što se tiče društvenih mreža koje možete povezati sa njom, imate izbor između Facebook-a, Twitter-a i Plurk-a.

      File Manager je Asusova aplikacija za upravljanje fajlovima na MemoPad tabletu. Iz nje imate prečice ka Picture, Camera, Music i Download folderima, možete pretraživate fajlove po imenu, praviti nove foldere, itd.

      MyBitCast je aplikacija za beleške u vidu teksta, fotografije ili glasa. Pogodnost kod ove aplikacije je to da su beleške automatski sačuvane u cloud-u Asus Web Storage-a, tako da im možete pristupiti sa velikom lakoćom gde god da se nalazite.

      MyLibrary Lite aplikacija služi za pregled svih vaših knjiga i časopisa u ePub i PDF formatu.

      SuperNote Lite služi za hvatanje beleški pomoću slobodnog rukopisa koji se smanji nakon što ga unesete, kako bi imalo više mesta za beleške na papiru. U ovoj aplikaciji možete birati između osam stilova blokčića na koje ćete unositi tekst.

      WebStorage je Asusov Cloud servis koji vam pruža 5GB prostora za skladištenje vaših fajlova. Zanimljiv dodatak koji ova aplikacija poseduje je ne samo pregled Office fajlova, već i njihovo uređivanje direktno preko interneta. Dužim klikom na Word, Excel ili Powerpoint fajl koji je uploadovan na WebStorage, otvara se Browser i u njemu link sa vašim fajlom sa mogućnosti izmene kao da ga otvarate u Office-u na vašem računaru. Zaista korisna stvar.

      Utisci u radu

      Asus MemoPad je zahvaljujući 7-inčnom faktoru forme dosta lagan, kompaktan i prenosiv uređaj. Utisak koji smo dobili pri držanju ovog tableta je veoma dobar, pogotovo u ovoj cenovnoj kategoriji. Kvalitet izrade je odličan, i tablet je maksimalno utegnut sa svih strana. Takav sličan utisak smo dobili i pri držanju Nexus 7 modela, koji takođe nije imao nikakva ugibanja ili krckanja. Asus nas nijednom nije razočarao kvalitetom izrade, pa ni sada u ovoj niskoj klasi tableta.
       

      Kod tableta sa ovakvo niskom cenom, obično komponenta na kojoj se štedi je ekran, pošto je on ujedno i najskuplji deo tableta. Asus se odlučio za korišćenje TFT TN tipa ekrana ko MemoPad modela, koji zapravo i ne deluje toliko loše kao što zvuči. Ekran je relativno svetao, boje i kontrast deluju pristojno, dok je crna nešto lošija. Oštrina ekrana nije preterano visoka jer se radi o 1024 x 600 rezoluciji, što nudi ne tako sjajnih 177 piksela po inču. Ekran je po ovom pitanju ukupno solidan.

      Ono što nije dobro kod ovog TFT TN tipa ekrana su njegovi uglovi gledanja, koji su ne baš tako sjajni na MemoPad-u. Držanjem u standardnom uspravnom položaju pogled sa leve i desne strane je koliko toliko i dobar, ali pogledom odozgo ili sa donje strane situacija je dosta lošija. Veoma je lako proceniti koliko su uglovi loši iz fotografija ispod. IPS tip panela nije stran pojam u ovakvim jeftinijim tabletima, i smatramo da bi prisustvo istog pružilo mnogo bolji ukupni utisak o modelu. Ipak su  uglovi gledanja i generalno prikaz bolji u poređenju sa TFT-om.

      Od jednojezgarnog procesora sa frekvencijom rada od 1GHz se zaista ne može očekivati previše. Performanse u realnom korišćenju su bile generalno zadovoljavajuće, ali ima tu seckanja u animacijama i zastajkivanja. Jednostavno, nema tog nivoa glatkoće i odzivnosti koji nam je ponudio recimo Nexus 7. Mada, nismo ni očekivali takve performanse ovde, pošto je hardver u pomenutom modelu dosta superiorniji. Za neko normalno korišćenje jednojezgarni procesor završava stvari, ali zaboravite na igranje zahtevnih 3D igara kod ovog modela.

      Surfovanje je direktno vezano sa hardverom tableta. Kada tablet nije preterano moćan, iskustvo u surfovanju takođe neće biti preterano dobro. Jednojezgarni procesori u poređenju sa dvojezgarnim ili četvorojezgarnim nisu toliko dobri po pitanju brzine otvaranja stranica ili renderovanjem elemanata na stranicama. Nekom sekunde znače dosta, neko je i malo više strpljiv dok čeka na duže učitavanje stranica, ili  na brzinu renderovanja elementa pri zumiranju, odzumiranju ili skrolovanju. Situacija sa jednojezgarnim procesorima nije baš toliko loša kao što deluje, ali ne očekujte previše od njega po pitanju surfovanja.
       

      Trajanje baterije kod Asus MemoPad tableta je veoma solidno za 7-inčni tablet. U situaciji gde je tablet bio pod nešto većim opterećenjem usled pokretanja benchmark aplikacija i nešto dužeg surfovanja, sve to na maksimalnom nivou osvetljenosti, MemoPad nam je pružio rezultat od 4 sata i 37 minuta uključenosti ekrana. Kao što rekosmo – veoma solidan rezultat.

      Rezultati Benchmark aplikacija

      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikaciju, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
       

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

       

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, gde je očigledno koliko je Prime dobio veći rezultat u poređenju sa TF101 modelom.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

      Zaključak

      Asus je uspeo da napravi veoma solidan tablet, takoreći “za male pare” i mi smo zadovoljni onim što nam je MemoPad pružio tokom testiranja. Naravno, nijedan tablet u ovoj cenovnoj kategoriji nije savršen i svaki će imati neke svoje mane – MemoPad nije izuzetak. Da krenemo prvo od dobrih stvari kod njega. Kvalitet izrade je za ovu cenovnu klasu odličan, i sviđa nam se kako ovaj model leži u ruci. Lagan, čvrst, kompaktan, prenosiv. TFT TN ekran je zapravo i pristojan sam po sebi, ali njegovi uglovi nisu i smatramo da bi IPS panel bio bolji izbor za korisnika. Veoma smo zadovoljni po pitanju veličine skladišta i njegovog proširenja, a ni 1GB DDR3 RAM-a uopšte nije loša stvar.
       

      Sa druge strane, jednojezgarni procesor sa nižom frekvencijom rada nam se nije dopao. Performanse u korišćenju mogu da prođu, ali uz seckanje animacija i dužim vremenom odziva. Surfovanje zbog ovakvog procesora takođe nije toliko dobro. Opet odlična stvar koja “vadi” ovaj tablet je Jelly Bean, ne tako agresivni Asus WaveShare interfejs i veoma dobar broj korisnih Asus aplikacija. Autonomija tableta je takođe dosta solidna. Zbog svoje niske cene i onoga što nudi u odnosu na nju, smatramo da je MemoPad sasvim dobra kupovina. Iz tog razloga, dodeli smo mu i i Value For Money nagradu.

      Prednosti

      – Odličan kvalitet izrade
      – Kompaktan, lagan i prenosiv
      – Prostrano skladište i mogućnost njegovog proširenja
      – Jelly Bean, interfejs blizak Stock-u
      – Dobar broj korisnih Asus aplikacija
      – Dosta solidna autonomija

      Mane

      – Performanse jednojezgarnog procesora nisu dobre
      – Iskustvo pri surfovanju je nešto slabije
      – Uglovi gledanja ekrana su loši
      – Nema GPS i Bluetooth

      Cena: 155 evra

      Uređaj na test ustupio Asus.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test