ASUS N56DY, prvi laptop sa AMD Richland platformom

ASUS N56DY, prvi laptop sa AMD Richland platformom

ASUS N56 serija se pokazala izuzetnom u proteklom periodu. Dokazano kvalitetna linija multimedijalnih računara više klase kompanije ASUS je sada dodatno obogaćena - predstavnikom baziranim na najnovijoj Richland platformi kompanije AMD. Koliko može AMD u svojoj najnovijoj mobilnoj inkarnaciji, ispitujemo u ovom testu. Ne sumnjamo da će moći puno, posebno imamo li u vidu dokazan kvalitet računara iz N56 serije i visoku dozu očekivanja koje svi računari N serije neminovno nameću...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Benchmark je prilikom boravka u Moskvi već dobio priliku da se upozna sa planovima kompanije AMD na mobilnom polju. Jedan od najbitnijih činilaca u tim planovima je bio Richland, arhitektura namenjena mejnstrim laptopovima. Treba znati da AMD ni na mobilnom polju ne želi da juri svaki promil performansi, već da isporuči dovoljno procesorske snage za mejnstrim upotrebu, uz obilatu “ispomoć” u GPU domenu, što u praksi treba da rezultuje odličnim multimedijalnim, ali i igračkim performansama u odgovarajućoj klasi. Sve to u kombinaciji sa dobrom autonomijom, dabome.

      Kućište u potpunosti izrađeno od aluminijuma, tastatura sa podesivim belim pozadinskim osvetljenjem, mat ekran visoke rezolucije, odlični zvučnici, dobra autonomija, kompletan set USB 3.0 konektora (svi USB priključci su USB 3.0 tipa), sve su to odlike ovog računara. I dalje je aktuelna saradnja sa kompanijom Bang & Olufsen, što rezultuje odličnim setom zvučnika sa pomalo neuobičajenim pristupom isporuke eksternog sabvufera. Takođe, tu je još nekoliko specifičnih Asus softverskih rešenja.
      U suštini, spolja je ovaj računar identičan isprobanim i aktuelnim N56 laptopovima. Međutim, u odnosu na ranije testirani N56, postoje dve velike razlike – manje bitna je da sada računar dolazi sa Windows 8 umesto Windows 7 operativnim sistemom, a daleko bitnija za nas jeste da se računar isporučuje sa novom AMD Richland platformom.
      AMD Richland platforma
      Richlanda predstavlja novu generaciju APU-ova za klasične laptopove koji je ujedno i glavna uzdanica u klasičnom prenosnom segmentu. AMD kategoriše Richland  kao deo elitne ponude za laptopove koji pruža odlične performanse u domenu igara, multimedije, ali i u pogledu procesorske snage. Pritom, Richland donosi i neke nove tehnologije i unapređenja na polju energetske efikasnosti, saradnje sa diskretnom Radeon grafikom i još dosta toga. Trinity je bez dileme odlično rešenje za notebook-ove, a prema AMD-ovim merenjima i pored boljih performansi, Richland pruža duže trajanje baterije u svakom scenariju. Dobici idu sve do 50%, ali ova merenja treba uzeti sa dozom rezerve, jer su dobijena u idealnim uslovima.

      U pogledu grafičkih performansi Richland bi trebalo da odnosi pobedu nad konkurencijom. Zapravo, u prednosti je kada se reč vodi o Intelovim procesorima zasnovanim na Ivy Bridge jezgru. Stoga, najzanimljivije će biti kako će se nova generacija APU-a nositi sa Intelovim mobilnim procesorima sa Haswell jezgrom. Ovo kažemo iz prostog razloga, jer se Intel najviše fokusirao na performanse GPU sekcije u procesoru i za sada je to dalo dobre rezultate. Naravno, ostaje da proverimo kako će stvari stajati kada vidmo novitete od obe kompanije u praksi implementirane u uređaje spremne za prodaju.

      Richand će biti prisutan na A10, A8 i A6 čipovima. Suštinski reč je o ispoliranom Trinity-ju, barem u pogledu specifikacija. Osnovu čine dvojezgarni i četvorojezgarni x86 procesori koji raspolažu sa 4 odnonso 2 MB keš memorije. Upareni su sa grafikama Radeon HD 8000 serije, koje raspolažu sa 384 ili 192 Stream procesora u zavisnosti od modela. Za razliku od Kabinija, imaju veće taktove i TDP okvir između 17 i 35 W. Pozicioniranje se nije promenilo u odnosu na raniju generaciju. Core i7 je i dalje ostaje bez konkurencije, a A10 će parirati Core i5, dok će se Core i3 nadmetati sa A8 i A6 verzijama. Model na našem današnjem testu je upravo A8, što znači da bi trebao da se nadmeće sa Core i3 čipovima kada govorimo o procesorskoj snazi.

      Od novih tehnologija treba pomenuti AMD Wireless Display tehnologiju. Reč je konceptu sličnom Intelovom WiDi-u uz unapređenja tako da je AMD-ovo rešenje do četiri puta responsivnije, a zbog niskih latencija ovu bežičnu vezu sa monitorom ili TV-om možete iskoristiti čak i za igranje. Razume se, ovo je još jedna od tvrdnji koje imaju smisla samo nakon provere u praksi. Sa druge strane, AMD obećava znatno veću dostupnost svoje Wireless Display tehnologije, jer će oprema biti komercijalno dostupna i neće biti teška za nabavku. Nadamo se samo da ovo nije rečeno, samo zato što tako lepo zvuči.

      Na kraju, tu je i jedna nova tehnologija koja nam se izuzetno dopala, pre svega zbog jednostavne ideje i činjenice da verujemo da će biti implementirana od strane velikog broja partnera. Suštinski, reč je o pametno iskorišćenom potencijalu DisplayPort interfejsa. Osim prenosa slike i zvuka, ovaj interfejs je obezbeđen mogućnošću velikog protoka podataka. Uz odgovarajući adapter koji je AMD sam dizajnirao, dobija se dock koji kroz jedan miniDP konektor omogućava najrazličitije veze. Tu su video izlazi poput DVI, VGA, HDMI, LAN-a, pa čak i USB-a. Sjajna ideja i nadamo se da ćemo je često viđati, jer na ovaj način može da se reši problem malog broja raspoloživih konektora na prenosnicima sa tankim kućištem.
      Primerak smo dobili u prodajnoj kutiji. Kao što smo pomenuli u uvodu, spolja je potpuno identičan postojećim primercima N56 serije. Računar je u potpunosti izrađen od aluminijuma, sa kombinacijom čiste metalik sive (nasloni za dlanove, okviri) i crne boje (okvir oko ekrana, tastatura) u unutrašnjosti i specifične boje poklopca, koja kao da luta između braon, tamno sive i plavičaste, u zavisnosti od ugla iz koga gledate računar, odnosno od osvetljenja.

      Na dodir – izvanredan. Izrada – vrhunska! Dizajn – sjajan. Zaista imamo samo reči hvale za model koji smo dobili na testu. Imajte na umu da računar nije naročito tanak, niti ima ambicije ka tome, što mu daje notu ozbiljnosti i pouzdanosti, makar kada smo u pitanju mi koji tražimo računar za svakodnevni rad i intenzivnije korišćenje. ASUS N56 vizuelno zaista ostavlja utisak da je u stanju da izađe na kraj sa svakim izazovom, i po tom pitanju ni DY verzija nije izuzetak.

      Unutrašnjost takođe deluje izuzetno, naročito prostor oko tastature izrađen od fino obrađenog aluminijuma, sa estetskim detaljima kao što su rupičasti delovi u maniru koncentričnih krugova u kojima su zapravo smešteni zvučnici u gornjim ćoškovima iznad tastature. Sama tastatura je čiklet tipa i nudi pozadinsko osvetljenje i veoma solidno kucanje. Tačped je velikih dimenzija, izrađen “iz jednog komada” i, što je veoma dobro, po proporcijama identičan ekranu kako bi pokreti rezultovali još vernijim kontrolama.

      ASUS se hvali i držačima ekrana, koji su izrađeni od legure cinka, kako bi im se produžila upotrebljivost i ojačala stabilnost držanja ekrana. Prema navodima kompanije, ovo rezultuje poboljšanjem pouzdanosti ovih delova laptopa, koje često zanemaruje, za čitavih 150 odsto u odnosu na mejnstrim laptopove. Najzad – logo na poklopcu laptopa svetli u radu, što je vizuelni detalj koji se mnogima dopada.

      Bočni delovi laptopa su mesta na kojima je “sva akcija”. Na desnoj strani zatičemo dva USB 3.0 porta, audio konektore, DVD pisač, Kensington lock i konektor za struju. Spreda se nalazi samo čitač memorijskih kartica. Levo su VGA i HDMI izlazi, LAN konektor, još dva USB 3.0 porta, priključak za sabvufer, kao i otvori za hlađenje.

      Treba istaći i dodatak u vidu sabvufera. Naime, radi se o eksternom sabvuferu, kakav smo imali priliku da vidimo i kod prethodnog modela. Mišljenje nismo promenili. Prosto, na njega gledamo kao na pogodan dodatak. Malo je komplikovano nositi ga, ali N56DY daje izuzetan zvuk i bez njega, a kamoli sa njim! Sigurno u rangu najboljih zvučnika današnjice u sferi laptopova, a ukoliko korisnik tako želi, može ga dodatno oplemeniti sabvuferom. Stoga na vufer gledamo kao na bonus, čije korišćenje možemo toplo da preporučimo, osim ukoliko ne prenosite laptop, a i bez njega zvuk je odličan za laptop kriterijume. Pređimo sada na novine koje zatičemo „ispod haube“…
       
       APU je u osnovi svakog AMD hardverskog rešenja, pa je tako i ovde. Konkretan APU model je A8-5550M. Reč je o quad-core rešenju, koje nije “pravo” četvorojezgarno već je na pola puta između dvojezgarnog i četvorojezgarnog čipa (znate već za priču o integer i FPU jedinicama – potonjih je duplo manje, nema potrebe da je ponavljamo). Ovaj APU pokriva srednju i nižu srednju klasu. Osim procesorskih jezgara, u APU je integrisana i DirectX11 grafika, te northbridge zajedno sa DDR3 memorijskim kontrolerom.

      U konkretnom slučaju, procesor radi na 2,1 GHz (podrazumevano), pa sve do 3,1 GHz (u Turbo režimu, zahvaljujući Turbo Core 3.0 tehnologiji). Ima 4 MB L2 keš memorije, a termalna disipacija je deklarisana na 35 W. Podsećamo, radi se o 32-nanometarskom čipu koji podržava i koristi DDR3-1600 memoriju. A8-5550M se u suštini bazira na Piledriver mikroarhitekturi. Ne podržava Hyperthreading, odnosno moguća je simultana obrada do 4 threada. Kada već spominjemo memoriju, prisutno je vrlo dobrih 8 GB! Stoga, biće dovoljno memorije za brdo aplikacija kojim biste opteretili računar, ali i za integrisanu grafiku koja se oslanja na sistemski RAM, i u stanju je da pomogne primarnoj, diskretnoj grafici u zahtevenim zadacima, naročito prilikom igranja.
       
       
      [modul]specifikacija=2866[/modul]
      ASUS N56DY stiže sa dve grafike; ima grafiku koja je integrisana u procesor, baš kao i diskretnu grafiku. Osnovni benefit ovakvog pristupa je što i u režimu štednje radi integrisana grafika koja raspolaže veoma solidnim performansama, a u režimu “napregnutosti” diskretna grafika preuzima dobar deo posla na sebe, dok joj integrisana grafika i dalje pomaže zahvaljujući AMD tehnologiji i algoritmima. Sve to skupa nazivamo AMD Enduro tehnologijom. To u praksi rezultuje odličnim ponašanjem gde god imamo video, multimediju, igre. Jednostavno, grafika je udarni adut AMDa.

      Integrisana grafika nosi oznaku Radeon HD 8550G. Raspolaže sa 256 šejder jedinica i u praksi ima nešto više klokove od prethodnika iz prošlih generacija, kao što Radeon HD 7640G. Otprilike, performanse ove grafike su u nivou diskretne grafike Radeon HD 7570M, što je zaista impresivno. Kada je diskretna grafika u pitanju, Radeon HD 8750M je baziran na 28-nanometarskom Mars čipu. Ima 384 šejder jezgara, 24 TMU-a i 8 ROP-ova. Jezgro se klokuje na 620-775 MHz u normalnom režimu, odnosno 670-825 MHz u Boost varijanti. Čip radi sa DDR3 ili GDDR5 memorijama. Nažalost, ASUS se u konkretnom slučaju odlučio za sporiju DDR3 memoriju. Memorijski propusni opseg je 128-bitni.

      Ekran računara koga smo imali na testu je bio odlični Full HD (1920 x 1080), bez ikakvih glossy nanosa. Više utisaka o ekranu ćemo izneti u završnim redovima. Sve u svemu, pozdravljamo implementaciju izuzetno kvalitetnog ekrana u ovaj laptop. Istovremeno, to omogućava grafičkim čipovima da isporuče još bolje iskustvo korisniku – ili obrnuto, grafike omogućavaju ekranu da korisniku isporuči dobro iskustvo. Svejedno, bitno je da je korisnik na dobitku.
      Što se skladišnog prostora tiče, ASUS se odlučio za klasičan hard disk. Ovde zatičemo hard disk kapaciteta 1 TB. Radi se o disku kompanije Hitachi, koji se vrti na 5400 obrtaja u minutu. Ne možemo a da ne primetimo da po tom pitanju nije bilo puno štednje u Intel modelima, čiji se diskovi vrte na 7200 rpm. Ali dobro, šta je tu je.

      Ostatak hardvera čine klasični DVD uređaj i sve potrebne opcije za mrežnu povezivost – gigabitni Ethernet, b/g/n wireless i Bluetooth 4.0. Spisak dodatnih portova i konektora možete videti u priloženoj tabeli. Želimo da istaknemo da se ASUS odlučio da svi USB portovi na ovom računaru budu USB 3.0, od čega jedan port podržava USB Charger+ tehnologiju. Zahvaljujući tome se USB uređaji (plejeri, smartfoni…) ne samo mogu puniti dok je laptop ugašen, već se mogu puniti daleko, daleko brže.

      Spomenimo i HD web kameru koja snima u 30 fps, zahvaljujući čemu će video confrencing ili komunikacija sa prijateljima doživeti dodatni kvalitet. Na našem N56DY semplu je došao Windows 8. Tu je i više ASUSovih softverskih dodataka, o čemu ćemo više pisati u poglavlju o utiscima. No, da pogledamo kakve su performanse ovog računara…
       Ovde možete pronaći rezultate koje ostvaruje ASUS N56DY laptop, direktno poređen sa N56VM laptopom. Rezultate uzmite sa određenom dozom rezerve, budući da je na našem današnjem testu A8 APU, što znači da bi trebao da se nadmeće sa Core i3 čipovima kada govorimo o procesorskoj snazi. Dotle, ranije testirani N56VM ima Core i7 CPU, ali smo želeli da vidimo gde je novajlija u odnosu na nešto što je manje-više vrh Intelove ponude.
       

       

      ASUS N56VM

      ASUS N56DY

      Battery Eater – Reader test

      3:55

      5:20

      3DMark 11 Extreme (1080p)

      X390

      X862

      3DMark 11 Performance (720p)

      P1323

      P2520

      PC Mark 7

      2711

      1939

      Cinebench 11.5 OpenGL

      28,76 fps

      39,21 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      5,46 pts

      2,04 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      65,4 fps

      76,1 fps

      Resident Evil 5 (High, 1920 x 1080, no AA, no AF)

      38,3 fps

      47,8 fps

      Unigine  (High, 1920 x 1080, no AA, no AF)

      12,5 fps 315 poena

      21,6 fps 543 poena

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      18,4 fps 464 poena

      37,4 fps 943 poena

      Nuclear MC

      22552

      9714

      wPrime 32M (sec)

      14,164

      25,318

      HD Tune Transfer (MB/s)

      91,5

      76,5

       
      Kao što vidite, ASUS N56DY zaista odlično funkcioniše u igrama. Bolje reći, Richland odlično funkcioniše u igrama, ostavljajući primetno iza sebe Intel + Nvidia kombinaciju, koja je primetno skuplja. Plus, primetno duže trajanje baterije (identična baterija je u oba testirana modela). Stoga oni kojima su bitne multimedijalne performanse više nego sirove performanse računara, kao i oni kojima je igranje od značaja na ovakvom laptopu, odlično znaju šta im je činiti i na koju kombinaciju da idu…
      Utisci
      Izložićemo naše utiske nakon višednevnog druženja sa ovim laptopom. U suštini, i to možemo odmah reći, utisci su izrazito pozitivni.
      Ekran
       
      Baterija
      Menadžment potrošnje je na vrlo visokom nivou, standardno za ASUS, zahvaljujući pratećim Power4Gear aplikacijama. Tu je i InstantON, tehnologija koja omogućava da se laptop vrati iz standby stanja u vrlo kratkom roku. Kombinacija 32-nanometarskog procesora, dva grafička čipa visokog stepena skaliranja potrošnje i snažna šestoćelijska baterija od 5200 mAh / 56 Wh omogućili su vrlo zanimljiv splet karakteristika. Na kraju, baterija traje nešto manje od pet i po sati, pri čemu treba reći da N56 laptopovi imaju, prema našem mišljenju, ispodprosečnu autonomiju za svoju klasu. Tako smo merili sa Intelovim varijantama, tako sada merimo sa AMD modelom. No, bez obzira što smo mišljenja da bi autonomija trebala biti još duža sa 5200 mAh baterijom, možemo konstatovati da se AMD sasvim lepo pokazao i na ovom polju.

      Tastatura, tačped
      Tastatura je osvajač iF Design priznanja, i moramo reći da razumemo zbog čega. Osećaj u kucanju je odličan! Reč je o čiklet tastaturi sa numeričkim delom sa dubinom kucanja od 1,8 milimetara, odnosno razmakom između centralnih delova tastera od 19,05 milimetara, čime je maksimalno ispoštovana ergonomija i redukovana mogućnost grešaka u kucanju. Takođe, ASUS se diči i povećanjem broja tačaka kojima se tasatatura pričvršćuje za podlogu na skoro 100.

      Takođe, estetika je veoma važan faktor kod ove tastature. Najpre, ona deluje veoma lepo, i kompletno područje gde je tastatura smeštena deluje izuzetno, naročito sa meširanim površinama. Međutim, tu nije kraj, jer tastatura podržava pozadinsko osvetljenje bele boje, kao što smo već napomenuli. Intenzitet osvetljenja se može precizno podesiti putem odgovarajućeg funkcijskog tastera…

      Kada je tačped u pitanju, imamo situaciju se radi o multitaču, sa raspoznavanjem do tri dodira simultano, izuzetno prijatnom na dodir, i uniformnog dizajna. Njegove proporcije su identične kao proporcije ekrana, čime se kontrola dodatno čini još prirodnijom. Takođe, njegove dimenzije su poveće, i omogućiće veoma udobno iskustvo u radu.
      Zagrevanje


       
      Buka

      Generalni utisak u radu
      Windows 8 koji se isporučuje uz ovaj laptop odlično radi, i zahvaljujući veoma dobrom hardveru koji melje sve pred sobom! U tom smislu, sve pohvale. ASUS isporučuje više aplikacija, kao što je ASUS WebStorage koji omogućava korisnicima deljenje sadržaja i instantnu sinhronizaciju, kao i nekoliko aplikacija za rad sa fotografijama, kao što su ASUS Photo Designer ili ASUS Photo Manager. Takođe, tu je i MaxxAudio 3, odlična alatka za kalibraciju i fino podešavanje audio podsistema, što vam takođe može biti veoma korisno, budući da su zvučnici računara odlični i zaista ima smisla posvetiti se malo i tom segmentu.
       ASUS N56DY je novi predstavnik serije koja predstavlja pokazni rad na temu multimedijalnih računara srednje klase i kao takav postavlja visoke kriterijume pred sebe. Nama ostaje da konstatujemo da je te kriterijume N56DY ispunio na veoma zadovoljavajuć način. ASUS ništa nije promenio u izradi ili u dizajnu. Puno je pažnje posvećeno detaljima i izradi, uz obilato korišćenje kvalitetnih materijala, prelepe unutrašnjosti, sa detaljima kao što su rupičasti koncentrični krugovi oko zvučnika, odličnim tačpedom i tastaturom.

      Poseban utisak i dalje ostavlja izvanredan ekran. Mat ekran visoke rezolucije je prosto odličan i predstavlja svakako jedan od najlepših ekrana viđenih na bilo kom laptopu. Sam ekran je odličnog kvaliteta, sa Full HD rezolucijom od 1920 x 1200 piksela i bez glossy nanosa, zahvaljujući čemu nas neće proganjati refleksija.

      Kada zagrebemo ispod haube, shvatamo koliko je dobar posao napravio AMD. Kompanija je donela alternativu svakome ko želi nešto drugačije koncepiran računar od nečega što je doskora ipak bila, da se tako izrazimo, “standardna varijanta”. Posebno je važno što to nije učinjeno prostim linearnim pozicioniranjem u tu i tu klasu po pitanju performansi, već se istinski radi o drugačije koncepiranom računaru. Kome je grafika bitna, kome je multimedija prva stavka (gle čuda, govorimo o tipičnoj klasi multimedijalnih laptopova) sada ima izbor da između procesorske snage i nešto slabije grafike (Intel + Nvidia kombinacija) i nešto manje procesorske snage ali zato odlične grafike (AMD Richland) odabere ovo drugo, ukoliko su mu prohtevi takvi. Da sve bude još lepše, po nešto povoljnijoj ceni.

      Svi oni koji znaju šta im treba od laptopa će sasvim sigurno znati da itekako cene novu AMD inicijativu. Iako se ne radi o jeftinom računaru kao takvom, smatramo da svojim donošenjem solidnih performansi u odgovarajućoj klasi za tačno ciljanu grupu korisnika N56DY predstavlja odličan izbor za tu ciljnu grupu. Stoga mu dodeljujemo Value for Money priznanje.
      Ocena: 90%
      Prednosti:
      – Odličan all-round laptop – Odličan ekran – Odličan balans performansi prema domenu grafike i multimedije – Sjajan zvuk – Odlična tastatura, dobar tačped – Izuzetan dizajn i kvalitet izrade
      Nedostaci:
      – Šteta što diskretna grafika nema GDDR5 umesto GDDR3 memoriju – Ukoliko vas je uhvatio trend tankih i lakih laptopova, ovo nije model za vas – (Uslovno) Voleli bismo da je autonomija još veća…

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test