ASUS N751J

ASUS N751J

Na naš test je stigao N751J, naslednik veoma reprezentativnog N750J modela koji je na najbolji način demonstrirao sposobnost kompanije ASUS da kreira vodeći proizvod u prestižnoj klasi multimedijalnih laptopova. Da deli veliki broj karakteristika sa prethodnikom, sasvim je logično i očekivano. Međutim, tu su i neke razlike, koje će itekako obradovati mnoge korisnike. Novajlija ima dvojaku funkciju – multimedijalnog računara i desktop replacement laptopa, i u obe uloge briljira. Pogledajte zašto.

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Slično kao i nedavno testirani G751J laptop, koji je doneo dah svežine u top modele gejmerske serije laptopova tajvanske kompanije, i novi N751J treba da učini nešto slično u kategoriji multimedijalnih laptopova. Sličnosti su velike, ali ni razlike nisu zanemarljive. Stoga je bitno znati kakve su odlike novajlije, kako biste bili potpuno svesni njegovih karakteristika. Za slučaj da ste zaboravili, podsećamo vas da smo testirali N750J i toplo vam preporučujemo da „obnovite gradivo“ pre nego što nastavite sa čitanjem ovog teksta.
      Laptop namenjen ljubiteljima vrhunske multimedije, ali i onima koji žele desktop replacement, vrhunske performanse ili jednostavno ozbiljan laptop vrhunske izrade
      U najkraćem, ASUS je zadržao sve što je dobro, a unapredio određene aspekte svog top modela multimedijalne linije. Vrhunski dizajn, fenomenalna šasija, odličan ekran, sa svežim hardverom visokih performansi, na papiru sve deluje kako treba. Reč je o sedamnaestoinčnom (17,3 inča, da budemo precizni do kraja) uređaju, namenjenom publici kojoj treba vrhunski laptop odličnih performansi. Naravno, uz mat ekran FullHD rezolucije je IPS tipa, te vrhunski hardver, i dalje je aktuelna saradnja sa kompanijom Bang & Olufsen, što rezultuje odličnim setom zvučnika sa sada već prepoznatljivim dodatkom u obliku eksternog sabvufera.

      Dizajn, konektori
      Naš testirani primerak je takozvani sempl, što znači da smo ga dobili u običnoj kutiji sa osnovnim pakovanjem. Stoga vam ne možemo preneti tačan utisak oko pakovanja koje ćete dobijati u maloprodaji. Sve što nam je bilo najneophodnije je bilo tu – laptop, strujni ispravljač i eksterni sabvufer. Taj eksterni sabvufer će doprineti visokom kvalitetu zvuka ovog računara. Traka za kablove, krpica za brisanje i slični dodaci će – prepostavljamo, obzirom na ranija iskustva – biti u maloprodajnom pakovanju, ali u našem semplu ih nismo zatekli.
      asus_n751_12_s.jpg
      Laptop izgleda izuzetno. Računar je izrađen od brušenog aluminijuma, dok je donji deo računara izrađen od plastike. Na tom delu su smeštene i velike gumirane nožice koje pomažu prijanjanje pozamašne šasije. Pristup komponentama je relativno lak zahvaljujući jednom velikom poklopcu koji je pričvršćen šrafovima i jednostavnim mehanizmom za podizanje. Slično se može reći i za bateriju, koja se lako može izvaditi i vratiti, što nije više tako čest slučaj u današnje vreme.
      asus_n751_9_s.jpg
      Računar izgleda prelepo. Sve je veoma utegnuto, ujednačno. Poklopac je tamno sive boje, sa prepoznatljivom šemom koncentričnih krugova koja je danas karakteristična za gotovo sve luksuzne laptopove kompanije ASUS. Čim dodirnete poklopac, odmah ćete osetiti metalne površine pod prstima, što je jasan signal vrhunskog kvaliteta. ASUS logo na sredini poklopca svetli belom svetlošću kada je uređaj aktivan i to ostavlja zaista lep utisak na posmatrača.
      asus_n751_8_s.jpg
      Napred se nalazi pet indikatora rada/statusa. Desno imamo DVDRW, Kensington lock, dva USB 3.0 porta, ulaze za mikrofon i slušalice, te konektor za subwoofer. Levo se nalaze konektor za strujni ispravljač, HDMI i mini DisplayPort izlazi, LAN konektor, još dva USB 3.0 porta. Na prednjem delu, pri levoj strani zatičemo i čitač memorijskih kartica. Na raspored imamo primedbu kada se radi o konektorima sa desne strane laptopa, budući da dolaze tačno tamo gde biste, hipotetički gledano, držali miša. naročitih primedbi. Glavni otvor za hlađenje se nalazi na levoj strani.
      asus_n751_13_s.jpg
      Unutrašnjost deluje zbilja sjajno! Nasloni za dlanove i prostor oko i iznad tastature su jedna velika kontinualna površina, izrađena (ponovo) od brušenog aluminijuma. Donji deo je potpuno metalik siv (veliki tačped, nasloni za dlanove, tastatura), a oko ekrana je crn okvir. Tu su i prefinjeni detalji fino obrađenog aluminijuma, sa rupičastim delovima u maniru koncentričnih krugova u kojima su zapravo smešteni zvučnici u gornjem delu iznad tastature. Tačped je velikih dimenzija, izrađen “iz jednog komada”. Oko njega se nalazi nešto nalik hromiranim ivicama. Sveukupno gledano, ovaj deo računara zaista ostavlja izuzetno pozitivan utisak na korisnika, kao i posmatrača, a o samim utiscima o korišćenju ćemo govoriti u za to predviđenoj sekciji testa.Procesor na koji se oslanja N751 laptop je Intel Core i7 4710HQ procesor. Na podrazumevanom taktu, ovaj četvorojezgarni procesor radi na 2,5 GHz. No, kada se aktivira Turbo režim, takt mu se značajno uvećava. Tada radni takt dostiže čitavih 3,5 GHz.
      screen_n751_2_s.jpg
      CPU je, baš kao i svi Haswell procesori izrađen korišćenjem 22-nanometarskog proizvodnog procesa. Raspolaže sa 6 MB keš memorije, podržava Hyperthreading (dakle, osam threadova simultano), i ima TDP od 47 W. Koristi integrisano Intel HD 4600 grafičko jezgro, te DDR3 memoriju. Integrisana grafika radi podrazumevano na 400 MHz, a u Turbo režimu može ubrzati svoj rad na 1200 MHz, dok je memorija DDR3-1600 tipa.
      Vrhunski hardver prati fantastičan izgled računara
      Memorije, kada je već pominjemo, na prodajnoj verziji ima 8 GB, što je sasvim dovoljno za sve zahtevne operacije. Na našem semplu je bilo 16 GB RAM memorije, što je impozantna cifra, ali koja je, realno posmatrano, suvišna, izuzev za određene, veoma specifične potrebe. Iako se ovaj računar može koristiti za gejming, teško je verovati da će memorija postati ograničenje pre grafike.
      [modul]specifikacija=8320[/modul]
      Grafika na koju se oslanja N751J je GeForce GTX 850M. Reč je o grafici poslednje generacije kompanije Nvidia, pozicioniranoj u srednju klasu, baziranoj na Maxwell arhitekturi, odnosno GM107 čipu. To u praksi znači da je savršena za potrebe multimedije, ali i da se na njoj može štošta odigrati. Ovaj 28-nanometarski čip raspolaže sa 1870 miliona tranzistora, ima 640 unificiranih šejdera, te radi na taktu od 876 MHz. Propusni opseg memorije je 128-bitni. Nažalost, upotrebljena je sporija varijanta, koja se oslanja na DDR3 umesto na GDDR5 memoriju. Grafičke memorije ima 4 GB. Na spisku podržanih tehnologija su, između ostalog Battery Boost, GameStream, ShadowPlay, GPU Boost 2.0, Optimus, PhysX, CUDA…
      asus_n751_4_s.jpg
      Ekran računara koga smo imali na testu je bio odlični Full HD (1920 x 1080) IPS ekran. Veoma dobar ekran, bez ikakvih glossy nanosa. Više utisaka o ekranu ćemo izneti u utiscima. Hard disk je jedan od bržih modela, ali ipak se radi samo o hard disku. Voleli bismo da je SSD u pitanju, ali treba reći da je hard disk kompanije Hitachi jedan od bržih koje smo viđali u laptopovima, i da mu je prilikom testiranja prosečna brzina transfera bila preko 100 MB/s. Kada je reč o kapacitetu, on iznosi 1 TB.
      screen_n751_3_s.jpg
      Ostatak hardvera čine manje-više standardne stvari za jedan laptop, sa jednim izuzetkom. U pitanju je Blu-ray snimač kompanije Pioneer, koji dodatno naglašava multimedijalne aspekte ASUS N751 računara. Tu su i sve potrebne opcije za mrežnu povezivost – gigabitni Ethernet, b/g/n wireless i Bluetooth 4.0. Spisak dodatnih portova i konektora možete videti u priloženoj tabeli. Svi USB portovi na ovom računaru su USB 3.0 tipa.
      asus_n751_15_s.jpg
      Već smo to spomenuli u uvodnom delu, ali još jednom da primetimo da je analogni (i glomazni) VGA ustupio mesto modernijem, digitalnom mini DisplayPort konektoru. Spomenimo i HD web kameru koja snima u 30 fps, što će uneti dodatni kvalitet u komunikaciju sa prijateljima i kolegama. Na naš test je laptop došao sa instaliranim Windows 8.1 OS-om.
      Pogledajte kompletne rezultate koje postiže Asus N751J, u direktnom okršaju sa N750J.
      [modul]test=400[/modul]Puno toga se menja, ali naši utisci o vodećim ASUS laptopovima ostaju isti, ili makar veoma slični. Ukupno gledano, utisci su veoma pozitivni. Da, voleli bismo SSD u računaru, ali i Hitachi hard disk ima transfere preko 100 MB/s. Računar je izuzetno brz, i sa te strane pobira lovorike koje itekako zaslužuje.
      screen_n751_1_s.jpg
      Snažna konfiguracija je odlična podloga za bilo šta što poželite da radite na ovom računaru. Međutim, čak i pre nego što počnete da koristite računar, treba reći da je on sa stilske strane tako izuzetno odrađen da je zapravo vrlo realno da na njega počnete da gledate kao na dodatak enterijeru, odnosno elementu nameštaja koji će doprinositi opštoj atmosferi vašeg doma u pozitivnom smislu. Kada je počinjala saradnja sa Bang & Olufsenom, predstavnici kompanije ASUS su nam govorili o tome i tada smo na takve najave, moramo priznati, gledali sumnjičavo. Danas, nakon toliko dizajnerski sjajnih modela, ne možemo reći da su naše sumnje bile opravdane.
      Najupečatljiviji utisak je da je izrada ovog laptopa zaista vrhunska, u praktično svim detaljima i elementima
      ASUS isporučuje određen broj aplikacija i optimizacija, koje niti su bloatware, niti samo neka stavka u čeklisti koja je tu da se nađe. Treba li uopšte govoriti o predivnom zvuku koji isporučuje N751, zahvaljujući Sonic Master Premium tehnologiji i saradnji sa Bang & Olufsenom? Jednostavno, ovako nešto se na laptopovima ne sreće van N serije, naročito kada upotrebite i eksterni sabvufer. Dok bi se kod manjeg modela od 15,6 inča još i moglo postaviti pitanje svrsishodnosti sabvufera, naročito kada govorimo o prenošenju, kod velikog 17,3-inčnog modela nema nikakve dileme – koristićete ga lako i često, budući da je mašina upravo napravljena da bude na stolu.
      asus_n751_1_s.jpg
      Ipak, ne možemo a da se ne vratimo na najupečatljiviji utisak, a to je da je izrada ovog laptopa zaista vrhunska, u praktično svim detaljima i elementima. Ovakav stil je postao svojevrsni znak prepoznavanja vrhunskih ASUS modela, i pravo je uživanje i poslastica za oči raditi za ovakvim računarom. To sve ističemo tim pre što se radi o 17-inčnom laptopu, koji bi po definiciji trebao biti nezgrapan, nedopadljiv i neskladan. Ekran ASUS je N751 opremio odličnim mat ekranom Full HD (1920 x 1080) rezolucije. Koristi se IPS panel sa odličnim bojama i uglovima gledanja, a tu su i visok nivo osvetljenja i1 odličan kontrast. Krajnji rezultat je sjajan, i korisnik može biti izuzetno zadovoljan dobijenim.
      ekran_n751.jpg
      Zanimljivo je kako bi danas korisnici gledali na ovakav ekran u eri kada već dobijamo i QHD modele u raznim segmentima. Što se nas tiče, kvalitetan Full HD ekran bi ipak imao prednost jer je zaista potrebno specifično korišćenje da bi ekrani višestruko veće rezolucije došli do izražaja. Uostalom, to i poskupljuje krajnju cenu uređaja, a ne dobije se toliko kolika bi bila razlika u ceni. U najkraćem, razlika u praksi ne bi bila ni približno onakvom kakvom se čini na papiru. Tastatura, tačped Tastatura je čiklet tipa, sa numeričkim delom sa veoma dobrom dubinom kucanja. Ona bi trebala da iznosi tačno 1,8 milimetara. Osećaj u kucanju je izuzetno dobar. Ne samo da tastatura izgleda lepo, već ima i belo pozadinsko osvetljenje, čiji se intenzitet može dozirati zahvaljujući odgovarajućim funkcijskim tasterima. Oko gornjeg dela tastature su rupičaste površine. Nema nikakvih ugibanja, osećaj u korišćenju je maksimalno prijatan.
      asus_n751_11_s.jpg
      Tačped je veoma dobar, i drago nam je da je dotični popravljen u odnosu na prethodnike. Velike je površine i veoma udoban za rad. Što se multitač komandi i gestura tiče, nemamo nikakvih primedbi.
      Buka
      buka_n751.jpg
      Zagrevanje ASUS je u prethodnoj N seriji upotrebio odlično “Dual Thermal System” hlađenje. Provereno dobar recept ne treba menjati, a pored velikog bočnog izduvnika, imamo i dva otvora za hlađenje pozadi, koji se vide kada se laptop otvori. Ono što se zagreva je upravo ta, donja površina pri zadnjem i levom delu. Gornja površina, ona koja je u kontaktu sa korisnikom, se gotovo nimalo ne zagreva.
      temp_min_n751.jpg
       
      U praksi, samo se blago zagreje gornji centralni deo i levi deo i to tek nakon intenzivnog korišćenja u režimu znatnog opterećenja, dok je sve ostalo bukvalno hladno. Neretko područja laptopa nisu čak ni mlaka. U svakom slučaju, veoma smo impresionirani termalnim karakteristikama nove N serije.
      temp_max_n751.jpg
      Baterija Baterija koja se isporučuje ima kapacitet od 56 Wh. Ona omogućava nešto preko 5 i po sati autonomije, što je sasvim pristojan rezultat, naročito za ovako snažan računar. U odnosu na prethodnika N750 baterija ima još jednu karakteristiku koju će mnogi pozdraviti. Naime, njoj se izuzetno lako može pristupiti, odnono ona nije “ugrađena”, tako da je zamena baterije operacija od svega nekoliko sekundi.
      Sve u svemu, menadžment potrošnje je na vrlo visokom nivou, standardno za ASUS, zahvaljujući pratećim aplikacijama i optimizacijama. Rezultat od 340 minuta je veoma dobar, naročito imajući u vidu kakav se hardver ovde nalazi (četvorojezgarni CPU, Full HD IPS ekran visokog osvetljenja i tako dalje).Nekada je veoma lako biti tester laptopova, pošto nam kad-tad dođu modeli oko kojih nema nikakvih dvoumljenja, niti rasprava. Sve je sasvim jasno u slučaju ASUS N751 računara i svaki korisnik će već u samom startu znati da li je ovo računar za njega. Oni koji traže računar visoke mobilnosti ili jeftin računar svakako neće naći sebe u onome što nudi top model multimedijalne linije tajvanske kompanije.
      asus_n751_5_s.jpg
      Sa druge strane, oni kojima treba dobar i kvalitetan desktop replacement, oni koji žele snažnu mašinu ali ne baš gejming tipa, već elegantan i vrhunski multimedijalni uređaj, oni kojima treba veliki i pozdan laptop u N751 dobijaju odličan uređaj koji bi trebao da im se nađe pri samom vrhu kupovne liste, ako ne i na njemu.
      asus_n751_7_s.jpg
      Toliko toga je jasno u samom startu. Odličan računar, vrhunske performanse, izuzetan doživljaj u radu, fantastičan dizajn, zaokružen i kvalitetan proizvod. Zapravo, ovde je dilema u vama, a ne u uređaju, i to je ono što je sjajno kod ovog proizvoda. Da li vam treba mašina ovakvih dimenzija i mase ili ne. I naravno, da li ste voljni da je platite toliko koliko košta.
      Odličan računar, vrhunske performanse, izuzetan doživljaj u radu, fantastičan dizajn, zaokružen i kvalitetan proizvod
      I pored nekih primedbi koje imamo, poput rasporeda portova ili odsustva SSD-a sa konkretnog testiranog modela, to nikako ne bi trebalo da naruši sliku o celini. ASUS N751 je namenjen istoj publici kojoj su namenjeni i njegovi prethodnici, a oni su se pokazali odličnim u tržišnom nadmetanju. Stoga nam samo ostaje da zaključimo da se radi o svestranom i kvalitetnom multimedijalnom računaru i čestitamo ASUS-u na dobro obavljenom poslu.

      Prednosti: – Izuzetan dizajn i kvalitet izrade, naročito za računar ovakvih karakteristika – Performanse – Izvanredan ekran – Odličan zvuk – Svestranost računara – Razne sitnice koje život znače (zvučnici, subwoofer, odličan subjektivan osećaj kvaliteta, dobre termalne performanse…) Nedostaci: – Hard disk, bez SSD-a u konkretnom modelu – Raspored portova na desnoj strani – Sporija varijanta GeForce GTX 850M čipa Računar na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test