ASUS S5200N

ASUS S5200N

Novi ASUS notebook koji se našao na našem testu je nastavak uspešne linije prenosnih računara velike tajvanske kompanije. Ipak, model S5200N je po mnogo čemu drugačiji od svih prenosnih računara koje smo za vas do sada testirali. Dovoljno je reći da je masa računara svega 1.35 kg, pa će vam biti sasvim jasno da je reč u ultra-laganom i veoma mobilnom notebook računaru...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      Više puta ste na našem sajtu imali prilike da se detaljno upoznate sa različitim konceptima prenosnih računara. Pomiriti dve krajnosti – veliku autonomiju u radu i dobre performanse nije uopšte lako, i projektantima se lako može desiti da, ako ne obrate dovoljno pažnje, padnu na tom ispitu. Baš zbog toga pravi je izazov konstruisati notebook koji teži manje od 2 kg na današnjem stupnju razvoja tehologije kada su procesori sve veći potrošači i greju se mnogo više nego što je to bio slučaj sa njihovim prethodnicima.

       

      Generalno, sve notebookove bismo mogli svrstati u tri klase. Prvu klasu sačinjavaju glomazni „desktop replacement“ računari. Nastali su kao odraz težnji da se korisnicima pruže dobre performanse i kakva-takva mobilnost. U takve računare, verujemo da vam je poznato, ugrađuju se klasični desktop procesori. Zbog čega su se proizvođači odlučili na takav potez? Veliki problemi koje je kompanija Intel imala još od početka proizvodnje Banias procesora tj. Pentium-M kulminirali su u poslednjih pola godine kada je ovaj veoma zanimljiv procesor na veliku žalost proizvođača prenosnih računara stagnirao, kako po pitanju radnog takta tako i po pitanju inovacija. Koliko je problem ozbiljan može se zaključiti na osnovu toga da se različite generacije prenosnih računara međusobno razlikuju ponekad samo po procesorima i čipsetovima. Poznato vam je da je npr. ove godine i pored promocije IBM R50 modela iz IBM-a izostao T50, već je ponuđen samo, minimalno inovirani, IBM T41. Dakle, Centrino više nije mogao da ponudi konkurentne performanse, a po svemu sudeći neće moći ni u bliskoj budućnosti, pa je „desktop replacement“ kategorija nastala kao nužno zlo.

      Drugu klasu prenosnih računara upravo sačinjava spomenuta Centrino platforma, kao suvereni vladar na tronu mobilnosti. Ta tehnologija je omogućila da notebook ostane ono što zaista treba da bude i pored napredovanja po pitanju brzine. Skoro promovisani novi modeli i buduća nova jezgra Pentium M procesora (Dothan u okviru Centino+ kompleta) obećavaju nastavak ove izuzetno uspešne linije procesora. Koliko je taj koncept efikasan najbolje svedoči i činjenica da, kada NetBurst konačno bude otišao u zasluženu penziju, naslediće ga arhitektura veoma slična sadašnjoj Banias arhitekturi (bazirana na budućem Merom jezgru za mobilne procesore) koja se koristi kod P-M procesora.

      Na kraju mogli bismo uočiti seriju ultra-portabilnih notebook računara koji su projektovani isključivo kako bi bili što lakši i kako bi obezbeđivali svojim vlasnicima što veću autonomiju u radu. Baš takva je npr. IBM X serija ili Toshiba R. Pre promocije Centrino tehologije ove računare je pokretala ULV (Ultra Low Voltage) serija Pentium III procesora, a danas postoje specijalno prilagođeni Pentium M procesori koje takođe odlikuje rad na ekstremno niskom naponu, a kao logična posledica toga javlja se zavidno niska potrošnja. ASUS se, nakon velikog broja uspešnih modela i stečenog iskustva u proizvodnji notebookova, (ASUS pored toga što proizvodi notebookove pod svojim brendom je i veliki OEM proizvođač) odlučio da tržištu ponudi jedan lagani notebook koji opasno po dimenzijama i masi konkuriše Tablet PC računarima koji čine klasu za sebe.

      ASUS S5200N

      Model sa oznakom S5200N je predstavnik S5 serije prenosnih računara kompanije ASUS. Već prvi pogled na računar otkriva da je reč o zaista malom uređaju, a pogled na specifikaciju uveriće vas da nije napravljen preveliki kompromis po pitanju performansi. Smestiti Pentium M radnog takta od čak 1500 MHz, 512 MB DDR333 memorije i 40 GB HDD u kućište mase značajno ispod 1.5 kg je pravo dizajnersko umeće!

      Inače, pored modela sa sufiksom N postoji model čija oznaka pored slova N uključuje i slovo E, a kod koga su dizajneri sebi dali oduška i odabrali belu za boju kućišta i tastature. Taj računar je lakši za oko 60-tak grama i koristi P-M 1000 MHz ULV procesor. Zbog izgleda i dimenzija neki su skloni da mu daju epitet „ženski“ notebook, mada ne vidimo baš puno razloga za tako nešto.

      Namenjen poslovnim korisnicima koji veliki deo svog vremena provode na putu ili po sastancima S5200N se odlikuje „ozbiljnim“ dizajnom. Preovlađuju crni i tamno sivi tonovi, a upotreba matalnih legura na kućištu dodatno stavlja do znanja koliko je ozbiljno ASUS pristupio izradi ovog modela. Naime, ceo računar oivičen je metalnom lajsnom (duž poklopca na kome se nalazi ekran) koja, pored toga što izgleda veoma lepo, ima i nezamenljivu zaštitnu funkiju. Mehanizam za zatvaranje poklopca (bravica) je, takođe, izrađen od metala, pa smo sigurni da će računar podneti mnogo časova eksploatacije u vozu, avionu ili automobilu – baš kao što i treba kada je jedna ovakva mašina u pitanju.

      Posebno nas je obradovalo i to što je proizvođač ponudio u standardnom pakovanju dve baterije. Jedna, koja je kapaciteta čak 4400 mAh, je nešto veća i kada se postavi u slot malo viri sa zadnje strane. Druga baterija je kapaciteta 2200 mAh, ali nije duplo manja po dimenzijama, kako bi možda neko očekivao, već se savršeno uklapa u liniju računara. Još jednom moramo da pohvalimo dizajnere koji su gornji deo baterije ukrasili srebrnkastim brazdama na kojima je ispisano „Removable Battery Pack“. Naime, to je deo baterije koji se vidi ispod ekrana kada se računar otklopi i postavi u položaj pogodan za rad.

      Nenametljivi ASUS logotip koji se nalazi na donjem okviru ekrana, je još jedan pokazatelj kojoj klasi korisnika je ovaj računar namenjen. Set signalnih dioda smešten je i na poklopac (kako bi bio uočljiv dok je računar zaklopljen) i ispod tastature – nedaleko od TouchPad-a.

      U pitanju su standardne diode koje vas obaveštavaju o tome da li je računar uključen, da li je hard disk u funkciji, statusu WLan adaptera i stanju baterije. Sama dioda koja signalizira aktivnost WiFi adaptera je svetlo plave boje baš kao i power taster koji je oivičen srebrnkastim okvirom i pokriven parčetom providne plastike. Zaista efektni dizajnerski detalji. Kompromis je napravljen kada su zvučnici u pitanju tj. zvučnik – ugrađen je samo jedan zvučnik na nezgodnom mestu. Naime, on je pozicioniran se leve strane računara u prostoru gde se oslanja dlan.

      Ipak, odmah u blizini je priključak za slušalice koji je za ovu priliku, zajedno sa ostalim konektorima obojen u crnu boju kako se ne bi narušio dizajn računara. Ne smemo zaboraviti ni poseban taster ispod leve ivice ekrana koji služi za brzo pristupanje power management funkcijama koje su u ovom slučaju izvedene preko ASUS Power4Gear softvera. Kako izgleda ASUS Power4Gear softver i koje profile uključuje možete videti na nekoliko narednih screenshotova..

      Leva strana kućišta je “ugostila” dodatni analogni petnaestopinski monitorski izlaz DSub tipa, dva brza USB 2.0 porta, čitač SecureDigital, MMC i Sony Memory Stick kartica (podržan je SMS Pro). Ne smemo zaobraviti ni ulaz za mikrofon i izlaz za slušalice ili eksterne zvučnike.

      Na desnoj strani se nalazi još jedan USB 2.0 priključak, jedan Firewire i konektori koji potiču od mrežnog adaptera i ugrađenog 56k modema. PCMCIA slot je takođe sa ove strane.

      Pozadi se nalazi samo još Kensington lock port i priključak za napajanje posredstvom AC/DC adaptera koji se isporučuje u paketu sa računarom.

      Hardver

      Kao što smo već rekli, računar je zasnovan oko Pentium M procesora radnog takta 1500 MHz što je ujedno i najbrži P-M procesor koji smo imali prilike da testiramo do sada. Dodatna pogodnost je unapređeni power managment, pa smo tako u pojedinim trenutcima mogli da se podsetimo davnog vremena kada su se cenili 486DX2 procesori jer je radna frekvencija procesora varirala u veoma širokom intervalima. To se, neusmnjivo, odrazilo pozitivno i na autonomiju koja je sjajna, ali o tome nešto kasnije.

      512 MB DDR333 memorije je prava mera. Ne možemo ovom prilikom iskoristiti često upotrebljavanu frazu „instalirani operativni sistem će odlično raditi sa tolikom količinom memorije“, jer nedostaje operativni sistem. Naime, računar se isporučuje bez operativnog sistema, a mi smo tokom testiranja koristili Windows XP Professional sa Service Pack 1 paketom ispravki. Možemo reći da bilo da je reč o npr. Photoshopu ili radu u Office aplikacijama, sistem je radio solidnom brzinom.

      Ugrađeni hard disk je IBM-ove proizvodnje i reč je o starijem modelu kapaciteta 40 GB čije ploče rotiraju 4200 puta u minuti. Pored toga, disk je opremljen sa skromnih 2 MB keša, ali je to uobičajeno za prenosne računare. Kao kuriozitet valja napomenuti da beli („ženski“ 🙂 ) notebook oznake S5200NE ima ugrađen 1.8 inčni HDD, dok je disk koji se našao u S5200N notebooku sa našeg testa klasičan, 2.5 inčni model.

      Extremna grafika iz kompanije Intel u svojoj drugoj inkarnaciji jeste ekstremna, ali nažalost ne po pitanju dobrih performansi. Ipak, treba biti pošten, pa reći da je gledanje DivX filmova, rad u Office-u i Photoshop-u protekao bez najmanjih znakova inferiornosti ovog rešenja u odnosu na neko mnogo skuplje. Bazična DirectX 7 akceleracija je prisutna, ali u nju ne polažite prevelike nade. Ekran je dijagonale 12.1 inča i obezbeđuje zavidan kvalitet prikaza uz dovoljno kontrasta i osvetljenja, a rezolucija koju prikazuje je XGA tj. 1024×768. Kako igranje igara, ni u kom slučaju, nije namena ovog računara nešto slabiji odziv ugrađenog panela ne zameramo.

      Mrežna podrška je standardna i izvedena je u pomoću Realtek 100 Mbps čipa i Intel 802.11b WiFi adaptera koji je sastavni element Centrino kompleta. Korisnici koji Internetu pristupaju posredstvom telefonske linije ili koriste fax na računaru znaće da cene ugrađeni softverski 56k fax/modem po V92 standardu.

      Kada je baterija u pitanju situacija je opet neuobičajena. Naime ASUS je odlučio, kao što smo već rekli, da kao standardnu opremu isporučuje čak dve baterije: jednu kapaciteta 2200 mAh i drugu od čak 4400 mAh. Time se autonomija od celog radnog dana ne čini nedostižnom, a u samoj torbi za nošenje računara lako će se napraviti mesto za jednu dodatnu bateriju.

      Tastatura ima, razumljivo, plitak hod, ali to nije stvar na koju se nećete navići. Važno je da su tasteri na kojima se kuca standardnih dimenzija, a da su umanjeni samo oni tasteri koji se ređe koriste i koji ne utiču na brzinu kucanja teksta. Verujemo da kupac ovog notebooka neće imati mnogo problema da se privikne na ovakvu tastaturu.

      Zamerku na izbor hardvera koji se našao u sklopu ASUS S5200N računara imamo u pogledu odsustva IC porta ili čak Bluetooth konekcije. I dok je IrDA apsolutni standard i višegodišnji izbor mnogih proizvođača, Bluetooth-u su dani, izgleda, odbrojani, jer Intel planira da ponudi tzv. Wireless USB standard, a znajući monopolističke manire kompanije Intel ne bi nas začudilo da i taj Wireless USB adapter postane sastavni deo neke buduće Centrino revizije (glasine su da će se zvati Centrino+) čime će proizvođači, hteli ili ne, morati da koriste taj standard. Ipak, za sada Bluetooth ima veliku podršku kod proizvođača mobilnih telefona, a i jedan HP u modernoj bežičnoj mobilnoj kancelariji vidi baš BT standard, pa tako svoje TabletPC računare i štampače oprema Bluetooth podrškom.

      U delu o mobilnosti treba se osvrnuti i na strujni adapter izuzetno malih dimenzija, koji ćete lako nositi u torbi zajedno sa računarom ukoliko idete na dalji put. Testiranja baterije nam daju za pravo da kažemo da, u slučaju da računar nosite na posao ili na neki sastanak, apsolutno nema potrebe da u torbu stavljate bilo šta osim baterije kapaciteta 4400 mAh ili čak one manje od 2200 mAh. Računar je u oba slučaja bio u samom vrhu po pitanju autonomije, ako ga uporedimo sa do sada testiranim prenosnicima.

      Ostaje samo da vam prezentiramo specifikaciju u vidu pregledne tabele…

      Procesor

      Intel Pentium M 1500 MHz, 1 MB L2 keš memorije

      Čipset i BIOS

      Intel i855GM / Intel ICH4-M

      Memorija

      Apacer 512 MB DDR333

      Ekran

      12.1″ TFT-LCD XGA 1024×768 @ 262k boja

      Grafika

      Intel Graphics Extreme 2 (max. 64 MB memorije)

      PCMCIA

      1 x PCMCIA Type I/II, Ricoh, CardBus interfejs

      Hard Disk

      IBM Travelstar 40 GB (2.5“, 4200 RPM, 2 MB keš memorije)

      Floppy Disk

      Čitač kartica

      Interni SD/MMC/MS(Pro)

      IrDA

      Optički uređaj

      ASUS Slim Combo (24x12x24x8x), eksterni USB 2.0

      LAN

      Realtek RTL8139 100Mbps Fast Ethernet

      WLAN

      Intel PRO/Wireless 2100 (802.11b)

      Modem

      SmartCP AC97 Soft 56k Fax/Modem

      Tastatura

      83 tastera, Windows tasteri, funkcijski tasteri, dodatni tasteri

      Audio

      SoundMax AC 97 tehnologija 3D S/W audio

      Baterija 1

      Litijum jonska, 4400 mAh

      Baterija 2

      Litijum jonska, 2200 mAh

      AC/DC Adapter

      50w

      Upravljački uređaj

      Touch pad sa dva tastera, bežični optički miš

      Dimezije

      275mm x 223mm x 17mm

      Masa

      1.35 kg

      Dodatna oprema

      Sigurno se pitate gde je optički uređaj ? Ne nismo ga zaboravili, on je u ovom slučaju eksterni. Radi se o slim ASUS combo uređaju koji se priključuje na USB 2.0 port i koji se, posredstvom USB kabla koji se račva u delu gde je USB priključak, napaja direktno iz računara čime vas lišava potrebe da sa sobom nosite još jedan adapter za optički drajv.

       

      ASUS SCB-2408D slim combo uređaj je kolega Branko Lukić detaljno prikazao već na našem sajtu. Radi se o uređaju 24x brzinske specifikacije u delu koji se odnosi na narezivanje CD-R diskova, 12x za CD-RW diskove i 24x za čitanje CD-R diskova. DVD diskovi biće čitani brzinom 8x. Zaseban “Play/Skip” taster omogućava laku reprodukciju Audio diskova, a masa celog drajva ne prelazi 250g.

      Jedina uočljiva razlika između uređaja koji je već prikazan na našem sajtu i onog koji smo dobili uz ASUS S5200N notebook je u odsustvu IEEE1394 konektora u slučaju drajva koji ide uz notebook. Treba imati u vidu da je sam uređaj relativno skup u slobodnoj prodaji, a mogućnost isključivanja posredstvom dodatnog tastera ili čak potpunog odvajanja od računara uklanjanjem kabla čini autonomiju u radu još većom.

      Pored optičkog uređaja ASUS je u paketu ponudio i veoma malog miša koji radi po principu bežične tehnologije čineći ideju o računaru bez kablova ostvarivom (ukoliko, naravno, „zaboravite“ kući optički uređaj). Miš je prosečan, previše lagan i sa prosečnom optikom. Autor teksta se za zadovoljstvom vratio svom Microsoft Wireless IntelliMouse Explorer 2.0 mišu posle rada sa ovim minijaturnim ASUS mišem, prevashodno zbog malih dimenzija ASUS miša. Miš se napaja posredstvom dve AAA baterije koje se isporučuju u paketu.

      Spisak dodatne opreme, u najboljoj tradiciji kompanije ASUS, se na tome ne završava. Veoma korisna i praktična futrola za računar, izrađena od specijalnih sintetičkih materijala, će štititi vaš notebook dok ga nosite ispod ruke. Materijal je zaista specifičan i najlakše bi se mogao opisati kao „sendvič“ dva sloja poliestera i sunđera koji ima za cilj da spreči bilo kakva oštećenja računara dok ga nosite npr. u torbi.

      Pored futrole na spisku dodatne opreme se našla još i torba za nošenje računara preko ramena. Torba ima veliki broj dodatnih džepića, pregrada itd.

      I da bi, na kraju, paketu prateće opreme dali „čistu desetku“ pobrinula se i krpica za čišćenje TFT-LCD ekrana izađena od specijalnih materijala koji ne zahtevaju upotrebu vode prilikom čišćenja ekrana. Da stvar zaista i funkcioniše uverio se autor teksta kako na svom kučnom TFT-LCD monitoru tako i na testiranom ASUS S5200N notebooku. Dovoljno je par ravnomernih pokreta, pa da vaš TFT-LCD ekran bude kao nov.

      Standardni set softvera uključuje CD sa drajverima, ASUS DVDXP, Nero Express, PowerDirector i Media Show. Dakle, reč je o standardnoj softverskoj ponudi kada su ASUS proizvodi u pitanju.

      Performanse

      Naravno, kao ozbiljan hardveraški sajt, nismo se zadržali samo na deskripciji računara koji smo dobili na test, već smo ga propustili kroz najpopularnije benchmarking alate kako biste lako uporedili performanse sa vašim prenosnim računarom i utvrdili kakav je odnos snaga kada svoj hardver suprostavite ASUS S5200N računaru.

      SiSoft Sandra 2004

      CPU

      4717/2094(2677)

      Multimedia

      14294/15821

      Memory

      2028/2021

      PC Mark 2002

      Battery test 2200 mAh (50%)

      56min 39sec

      Battery test 4400 mAh (50%)

      2h 10min 59sec

      PC Mark 04

      System

      2376

      CPU

      2886

      Memory

      2310

      Graphics

      519

      HDD

      2196

      3D Mark 2001SE

      640x480x16

      3566

      1024x768x32

      2380

      PC Magazine testovi

      Business Winstone 2004

      16

      HDD Tach 2.7

      Transfer (max/min), mb/s

      30.6/8.8

      Transfer (prosek), mb/s

      22.5

      Vreme pristupa, ms

      21.7

      Opterećeja procesora, %

      2.8%

      Dakle, i pored veoma malih dimenzija ASUS S5200N se odlikuje veoma brzim radom kada su prenosni računari u pitanju. Sasvim ravnopravan po performansama sa drugim Centrino modelima, a od dobrog dela njih i brži uz neuporedivo manje dimenzije: sasvim je jasno zašto je ASUS S5200N dobar izbor.

      Kada su testovi baterije u pitanju svi su vršeni dok je bio aktivan Max. Power Savings profil u ASUS Power4Gear softveru. Da odabir pravog power profila ima itekako smisla, najbolje ilustruje podatak da je bez aktivnog Power4Gear softvera Battery test sa baterijom kapaciteta 2200 mAh u PC Mark 2002 programu dao rezultat od svega 23min 16sec, dok je sa aktivnim Power4Gear softverom autonomija više nego udvostručena (56min 39sec). Kako ASUS S5200N stoji po tom pitanju kada se uporedi sa drugim prenosnim računarima koje smo do sada testirali vidi se na sledećem grafiku…

      Završni utisci

      Naše impresije nakon završenog testiranja ASUS-ovog S5200N notebook računara su zaista sjajne! Neiskusni korisnici veoma lako otpisuju prednosti notebooka po pitanju malih dimenzija i uglavnom obraćaju pažnju na što veću brzinu. Koliko je to neispravan rezon pokazuje se već prvom prilikom kada je potrebno negde poneti takav računar i raditi nezavisno od električne mreže. Najčešće nesrećni korisnik bude ostavljen na cedilu. ASUS S5200N vas ni u kom slučaju neće staviti u takvu situaciju. Npr. nakon tri sata, koliko je trajalo naše putovanje autoputem od Beograda, intentenzivnog surfovanja po Internetu pomoću aktivne Bluetooth konekcije (koristili smo MSI BToes) sa mobilnim telefonom te slušanja MP3 muzike, baterija je bila na 45% svog kapaciteta (koristili smo bateriju kapaciteta 4400 mAh). Dakle, računar je sve vreme bio preko Bluetooth konekcije povezan sa mobilnim telefonom, reprodukovao je audio zapis i služio za pregled Internet stranica. Zaista impresivno. Ekran je i pored obilja svetlosti (dan je bio veoma sunčan) obezbeđivao konzistentnost prikaza bilo da je reč o tekstu ili fotografijama.

      Delimično skučena tastatura je, kao što smo već rekli, zahvaljujući visokom kvalitetu izrade računara veoma laka za privikavanje, a ugrađeni touch pad omogućava normalan rad kada vam miš nije dostupan, ako već imate iskustva sa prenosnim računarima.

      Teško je ostati ravnodušan kada su u pitanju ovakvi proizvodi i malo je verovatno da većina korisnika koji imaju potrebu za prenosnim računarom neće poželeti jedan ovakav model u svom vlasništvu. Da stvar bude još bolja ni cena nije previsoka i mogli bismo reći da je sasvim primerena kvalitetu, obilju dodatne opreme i vrhunskim performansama koje ASUS S5200N računar svrtavaju u sam vrh domaće ponude prenosnih računara. Očigledno je da ASUS napreduje krupnim koracima na tržištu mobilnih računara!

      Notebook za potrebe testa ustupio “PC Centar“, oficijalni distributer ASUS notebookova za SCG

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test