Asus Transformer Book T100

Asus Transformer Book T100

Dobili smo priliku da se sretnemo sa još jednim zanimljivim uređajem od kompanije Asus. Transformer porodica nam je svakako poznata u Android svetu, ali ovoga puta reč je o Windows 8 hibridu. Ovde imamo 10-inčni tablet, koji je prisustvom Dock tastature ujedno i laptop. Uzevši u obzir dijagonalu ekrana i Intel Atom čipset, preciznije je reći da ovaj uređaj više spada u netbuk kategoriju. Koncept 2-u-1 deluje primamljivo, pre svega sa cenovne t

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Za one kojima je potreban tablet, ali ujedno tražite i ultraportabilni laptop, Asus je spremio nešto što bi veoma lako moglo pokriti potrebe većeg broja korisnika. Transformer koncept je nastao još početkom 2011. godine, kada je Asus po prvi put najavio nešto što do tog momenta nije bilo viđeno na tržištu Android tableta. Pričamo o popularnom TF101 modelu kod koga je upotrebljena interesantna ideja uključivanja tastature u vidu Dock-a, na taj način da ste od njega ujedno dobijali i funkcionalan laptop. Taj koncept je izuzetno lepo prihvaćen od strane potrošača, tako da ga danas srećemo i na nešto drugačijoj sorti uređaja. Microsoft je sa svojom Windows 8 verzijom operativnog sistema koji uključuje odličnu tačskrin podršku široko sebi otvorio vrata na do tad već razvijeno tržište tableta. Pored Apple-a i Google-a, sada imamo i trećeg ozbiljnog igrača, čije prisustvo postaje sve očiglednije sa porastom broja uređaja sa ekranima osetljivim na dodir. Ne pričamo samo o tabletima i smartfonima, već i laptopovima na kojima sve češće srećemo tačskrin. Danas se ispred nas nalazi uređaj koji je niti tablet, niti laptop u pravom smislu te reči – više je miks između ta dva, tako da mu najbolje odgovara titula hibrida.

      Dok iOS i Android svakako jesu odlične platforme, korisnici se i dalje uveliko oslanjaju na Windows. Jednostavno je većina nas godinama navikla na to okruženje korišćenjem na desktop računarima, tako da zaista možemo videti prednosti prisustva “punokrvne” 8.1 verzije na tabletu. Još kada se u tu jednačinu uključi komotan način povezivanja sa tastaturom, onda zaista dobijamo kompletan uređaj na kojem pored surfovanja, razmene mailova i konzumacije sadržaja, u pokretu zapravo možete da uradite i dobar deo vašeg posla.

       Pre nego što počnemo sa opisom izgleda, osvrnimo se na pakovanje, tačnije na njegovu sadržinu. U kutiji nema ničeg što bi nas preterano iznenadilo, jer smo unutar nje zatekli samo microUSB kabl i punjač sa USB portom. Od slušalica ili dodatne opreme ni traga ni glasa, što zapravo i nije iznenađujuće uzevši u obzir da je Asus ovde hteo da cilja na nešto cenovno pristupačniji paket.
      Dizajn je pomalo karakterističan za Transformer porodicu u kojoj se nalazi. T100 deli dosta sličnosti sa svojom Android braćom koju smo imali prilike da testiramo, mada tu je i određen broj razlika, s obzirom na prisustvo Windowsa. Uopšteno gledano, najsličniji pandan po dizajnu je svakako Asus Transformer TF701, ali ne i po tipu upotrebljenog materijala za izradu. Kako bi cena bila pristupačnija, Asus se ovde odlučio za plastiku umesto aluminijuma.
      Bez dock tastature, T100 deluje kao standardan tablet sa nešto širim crnim trakama nego što bi mi to želeli. Iznad ekrana u sredini nalazi se prednja kamera, dok je ispod njega oslikan beli Windows logo. Na ovom mestu bi inače trebalo biti Home dugme, ali je ono pomereno na levi bok, odmah ispod tastera za kontrolisanje nivoa zvuka. Donja ivica sadrži port koji služi za konekciju sa Dock tastaturom, kao i dve takoreći “rupe” u koje idu metalni delovi sa dock-a koji su tu da obezbede čvrstu vezu. Sa desne strane imamo microSD slot, microHDMI i microUSB portove, i u njihovoj blizini 3.5mm ulaz za slušalice. Na vrhu sa leve strane imamo dugme za uključivanje ekrana.










      Pozadina je izrađena od visoko sjajne plastike, koja na sebi sadrži karakterističnu i već poznatu šaru, tačnije koncentrične krugove koji se šire iz centra srebrnog Asus logoa. Zadnja kamera nije prisutna, a ne možemo reći ni da nam je preterano žao što je nema, pošto fotografisanje na tabletu ove dijagonale i nije baš praktično. Dock tastatura je takođe plastična i karakteriše je imitacija brušenog aluminijuma. Jedna stvar koja zapravo jeste metalna je šarka koja dozvoljava promenu ugla gledanja tableta, baš kao kod klasičnog laptopa. Spajanje sa dock-om je jednostavno, a to važi i za odvajanje, koje se vrši pritiskom na srebrno dugme i povlčanjem tableta na gore. Dock pored tastera sadrži i tačped, a sa leve strane tu je i USB 3.0 port. Ovako spojen, T100 deluje kao omanji laptop – tačnije netbuk. Odvojen, on teži 550 grama, dok se ta cifra penje na 1.07 kilograma kada je na njega prikačena tastatura. Po pitanju debljine, ni jedan ni drugi element nisu preterano tanki. Za razliku od Android Transformer varijanti, u Dock-u nema dodatne baterije, što je pomalo šteta. Nije najlepši niti najtanji na tržištu, ali je generalno dopadljiv.


       Stižemo i do hardvera koji se nalazi unutar Asus Transformer Book T100 hibrida. Sa jedne strane, on se po pitanju snage ne može direktno nametati sa čistim laptopovima u ovom cenovnom rangu, dok je sa druge dosta moćan kada bi ga poredili sa Android ili iOS tabletima. U odnosu na prošlogodišnju Clover Trail Atom platformu, koju smo sreli u Samsung Ativ Smart PC 500T ili HP Envy X2 modelima, nova Bay Trail generacija je znatno brža. Ona svakako i dalje nije na nivou današnjih Haswell varijanti, ali se može reći da razlika nije više toliko drastična u odnosu na prošlogodišnje Intel Core i3 procesore.
      Konkretan SoC koji se nalazi unutra je Intel Atom Z3740, kodnog imena Bay Trail. Sastoji se iz četvorojezgarnog 1.3 GHz procesora i Intel HD Graphics čipa sa frekvencijom od 311 MHz-a i podrškom za DirectX11. Procesor je štedljiv jer koristi samo 2W snage, izrađen je u 22 nm arhitekturi, ima 2MB keš memorije i njegova maksimalna termalna disipacija je ispod 4W. Što se tiče grafičkog čipa, on svakako neće biti dovoljno moćan da pokreće novije zahtevne igre (ipak je ovo tablet), ali ćete verovatno moći da na njemu odigrate poneki stari omiljeni naslov. Poseduje podršku za Wireless Display, ima baznu frekvenciju od 311 MHz, koja se penje do 667 MHz u Turbo režimu.

      [modul]specifikacija=3703[/modul]
      Kada je u pitanju radna memorija, Asus Transformer Book T100 poseduje 2GB RAM-a. To znači da će multitasking mogućnosti ipak biti ograničene, i da programi neće biti učitavani tom brzinom kao što je slučaj na laptopovima sa četiri ili više gigabajta. Ipak, ovo i nije klasičan laptop, već pre svega tablet, tako da će ovih 2GB ipak morati da posluži. Što se tiče skladišta, postoje dva varijante – 32 ili 64GB-a. U praksi kod našeg 32GB primerka, particija je zapravo 28.2GB, od kojih ćete imati samo oko 15GB na raspolaganju. Upotreba eksternog hard diska ili microSD kartice je u ovom slučaju omogućena i pre svega preporučljiva.
       
      Rezultati testova
      U priloženoj tabeli možete videti rezultate koje ostvaruje Samsung ATIV Book 9 Plus, u direktnom poređenju sa Vaio Duo 13 hibrid ultrabuk/tabletom. Radi se o računarima sa praktično identičnim hardverom baziranim na Intel Haswell platformi, te stoga i ne čudi što su dobijeni rezultati gotovo identični (razlika u PC Marku ide najviše na konto razlike u SSD performansama)…
       

       

      Asus Transformer Book T100

      PC Mark 7

      2282

      Cinebench 11.5 OpenGL

      5.94 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      1,24 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      11.9 fps

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      4.5 fps 113 poena

      Nuclear MC

      5960

      wPrime 32M (sec)

      31.404

      HD Tune Transfer (MB/s)

      62.1

      GFX Bench Egypt

      38 fps offscreen, 35 fps onscreen

      Browsermark

      3014

      Sunspider

      433ms

      Peacekeeper

      1132

      Octane Benchmark

      5204

       
       Windows 8 tableti svakako nude nešto više slobode u određenim sferama korišćenja u odnosu na Android i iOS, a prisustvo tastature je već u startu jedan ogroman plus što se tiče komfora u radu. Činjenica da možete da instalirate svaki program koji koristite na vašem desktopu je takođe jedna od prednosti koje Asus Transformer Book T100 poseduje. Ovoga puta performanse nisu toliko loše kao što smo iskusili recimo na starijim Atom čipovima, štaviše u realnom korišćenju se pokazao i dosta dobro. Nikakvog neobjašnjivog usporenja nije bilo u našem periodu testiranja, tako da je ovaj mali hibrid ostajao prilično živahan. Naravno, u odnosu na desktop, nešto manja količina RAM-a od 2GB-a je rezultovala dužim učitavanjem programa, ali ništa toliko strašno da pokvari užitak u korišćenju.



      Operativni sistem koji je ovde prisutan je Windows 8.1, konkretno 32-bitna verzija. To znači da vam Asus uz ovaj tablet daje originalnu verziju, tačnije licencu za koju biste na laptopu koji ne dolazi sa Windowsom morali da izdvojite oko 100 evra. To nije sve, jer je ovde uključena i licenca za Microsoft Office, konkretno Home & Student verziju, za koju bi takođe morali da izdvojite oko 100 evra kada bi želeli da je nabavite legalnim putevima. Asus takođe uključuje i čitavih 1000GB cloud skladište za godinu dana kroz njihov WebStorage. Od Asusovih aplikacija tu je Live Update, On screen Display, Reading Mode, eManual, WebStore i WinFlash.


      Ekran
      Ono što svakako nećete naći na cenovno pristupačnijim laptopovima, je kvalitetan ekran. Prednost u ovom slučaju je to što zapravo je sam tablet zapravo ekran u ovom hibridnom spoju. Njegova dijagonala od 10.1 inča je sa gledišta tableta sasvim normalna, dok bi ovakav ekran zapravo odgovarao onom iz nekog cenovno pristupačnog netbooka. Može se smatrati malim u tom smislu, ali njegov kvalitet je daleko bolji od onog kakvog bi sreli na nekom netbooku ove veličine. Jeftiniji laptopovi će svakako posedovati TN panel sa ograničenim uglovima gledanja i ne tako dobrim prikazom, dok ovde srećemo IPS tip sa 1366 x 768 rezolucijom.
      Ova rezolucija i dalje nije tako visoka, pa nudi oštrinu od samo 155 piksela po inču, što znači da prikaz neće biti potpuno oštar već pomalo krzav, ako se primaknete dovoljno blizu. Uglovi gledanja su široki, a kontrast i dubina crne boje deluju sasvim dobro. Iako je u pitanju IPS panel, boje nisu preterano tačne i vuku ka hladnijim tonovima. Takođe, kada je u pitanju svetlina ekrana ne bismo se bunili da je ona nešto veća, čisto zbog korišćenja na dnevnom svetlu. Ekran nije savršen, ali je generalno dobar za jedan tablet, još bolji ako ga posmatramo kao ekran laptopa.



      Tastatura, touchpad
      Asus Transformer Book T100 poseduje tastere na Dock-u, koji su čiklet tipa. Jedna od negativnih strana korišćenja ovog hibrida kao laptop je to što zbog manjih nego obično dimenzija, tasteri su takođe smanjeni. To znači da kucanje na njoj neće biti toliko ugodno kao kod tastatura pune veličine. Unos teksta je ipak veoma prihvatljiv, ali nama se učinilo da su možda malo tvrđi nego što bismo mi to voleli. Pošto se ovde ipak radi o tabletu, velika prednost je to što hardverska tastatura uopšte i postoji. Način na koji se ona povezuje je takođe odličan, jer kada dock-ujete T100 on tehnički postaje umanjeni laptop, što se nama jako dopada. Tastatura je daleko od savršene, ali je i dalje drastično bolji izbor u poređenju sa softverskom on-screen varijantom.

      Korišćenje tačpeda nije preterano pozitivno iskustvo. Pre svega, njegova površina je dosta mala, tako da je manevrisanje prstom ograničeno. Druga stvar, on nam je zadavao nekoliko problema. Prvi od njih je to što je nakon stavljanja prsta sporo registrovao početno pomeranje kursora, ali to smo ispravili isključivanjem Edge gestova u Asus Smart Gesture programu. Drugi problem koji nije imao rešenje je povremeno odbijanje na registruje tap to select akcije, tako da smo morali da pribegnemo korišćenju fizičkog levog klika. To i ne bi bilo toliko loše iskustvo da on nije tvrd i izuzetno bučan, tako da ćete svakako probuditi svakog ko se nalazi u istoj prostoriji sa vama dok ga koristite. Tačped je svakako mogao biti bolji.

      Baterija
      Nova Bay Trail platforma je štedljiva, tako da je jedna od njih prednosti i dugačka autonomija. Po internetu kruže cifre od preko 10 sati korišćenja, ali u našem slučaju situacija je malo drugačija. Nismo sigurni u kom načinu korišćenja i sa kolikim nivoom pozadinskog osvetljenja su te cifre postignute, ali u našem slučaju gde je osvetljenje bilo na maksimumu i u browseru pokrenut Peacekeeper benchmark battery test, dobili smo cifru od tek nekoliko minuta ispod šest sati. Ovo je i dalje dosta dobra autonomija u sferi laptopova, ali smo sretali Android i iOS tablete sa boljim rezultatima.
       Asus Transformer Book T100 je prema našem mišljenju dosta primamljiv uređaj. On po ceni od 40 hiljada dinara nudi dobar odnos uloženog i dobijenog. Pre svega, u njemu dobijate dva uređaja – prvenstveno tablet, ali pošto dolazi sa Dock tastaturom on ujedno postaje i laptop (netbuk). Ovaj hibrid je zapravo jako praktičan model, koji će vam ponuditi sve ono što nude Android i iOS alternative, pa i više. Windows okruženje će vam pružiti veću poslovnu fleksibilnost, sve to u interfejsu na koji ste već navikli na svom desktop računaru. Ekran je nešto manje dijagonale ako ga posmatrate kao laptop, rezolucija vas neće oduševiti ali je sasvim prihvatljiva. IPS ekran će ponuditi široke uglove gledanja, ali on takođe nije savršen, jer pruža boje koje vuku na plavo.

      U odličnu vrednost ulazi i činjenica da uz T100 stiže i potpuno legalna Windows 8.1 licenca, a takođe uz njega ide potpuno besplatno stiže i Microsoft Office, što vam pruža mogućnost da se odmah po kupovini bacite na posao. Tastatura je malo skučena zbog generalnih dimenzija uređaja, ali je miljama ispred alternativnog softverskog rešenja. Tačped nas nimalo nije impresionirao. Performanse uređaja su daleko bolje od onoga što smo imali prilike da testiramo prethodne početkom godine i T100 je veoma živahan tablet. Kome je on namenjen? Svakom ko želi dobar Windows 8 tablet sa fizičkom tastaturom. Sa pristupačnom cenom u odnosu na ono što nudi, može biti i odličan izbor za studente. Veoma praktičan i uopšteno dobar model, koji od nas dobija preporuku.
      Prednosti:
      – Tablet i netbuk u jednom uređaju – Legalan Windows 8.1 i Microsoft Office – Dobre performanse – Široki uglovi kod ekrana – Jako solidna autonomija – Dobar odnos uloženog i dobijenog
      Nedostaci:
      – Netačne boje ekrana – Skučena i pomalo tvrda tastatura – Problematičan tačped
      Cena: 39.990 RSD
      Uređaj na test ustupio Asus.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test