ASUS U38N

ASUS U38N

Sve je veći broj prenosnih računara sa APU-ovima što je odličan pokazatelj uspeha ovog koncepta. Ipak, do sada je većina bila zasnovana na štedljivim A4 i A6 varijantama, koje nisu preterano hardverski impresivne. Konačno nam je na test stigao i jedan uređaj koji se oslanja na snažniji APU iz A8 serije. Proizvođač koji često probija led je ASUS. Jedan od najvećih aduta računara je ekran od 13.3 inča koji ima ne 1366x768, pa čak ni 1600x900 rezoluciju, već impresivnih 1920x1080. Upravo tako, APU i FullHD ekran dijagonale 13.3 inča po ceni od 700 evra. Međutim, ni to nije sve, još mnogo zanimljivosti možete pronaći u nastavku

    Sadržaj

      Nebojša Todorović Elegantno pakovanje sugeriše da je reč o nekom od ekskluzivnijih modela. Serija “U” definitivno odgovara opisu, jer je reč o ultra tankim računarima, kvalitetne izrade sa dobrom opremom. Crna kutija je prilično tanka, ali nije ni mala ni lagana. Pri otvaranju, prvo na šta smo naišli je odvojena kutija sa uobičajenom dodatnom opremom kao što je dokumentacija, diskovi i ostale osnovne potrepštine. Dobra vest je da se tu spisak ne završava.


       
      Pored standardnog punjača i kablova, smeštena je posebna vrećica od sintetičkog materijala koja u sebi krije nekoliko dodataka. Punjač je posebno simpatičan zbog činjenice da nije posebno veći od onih koji se koriste za pametne telefone.  


      U vrećici se nalaze dva dodatka. Jedan omogućava da mini-VGA pretvorite u VGA izlaz punih dimenzija. Drugi ćete verovatno češće koristiti, jer je reč o “USB to LAN” adapteru, koji će poslužiit kada WiFi nije opcija. Iako adapteri nisu najsrećnije rešenje, s obzirom na dimenzije, a posebno debljinu Asusovog U38N, ovakav pristup je bolji nego da ga nije ni bilo.

      Nakon pomenutog, možda i najkorisniji dodatak je futrola. Osim što većina nas preferira originalne futrole i zaštite za svoje ljubimce, Asus je isporučio zaista kvalitetnu futrolu. Izrađena je od istog sintetičkog materijala kao i manja vrećica za adaptere i boje koja se slaže sa samim proizvodom. Unutrašnjost je presvučena materijalom koji najviše liči na mikrofiber, tako da će U38N unutra biti zaštićen od grebanja.

       
      Izrada ovog Asusovog modela je prilično “Zenbookolika”. Metal je dominantni materijal, ivice su oštre, a sam uređaj je kompaktan i ostavlja fenomenalan taktilni utisak. Kada ga uzmete, bez da vam neko kaže cenu, svakako ćete pretpostaviti da se radi o nekom od premium proizvodu. Nema lako izmenjljive baterije, niti bilo kakvih elemenata koji štče. Čisto, uredno i veoma kvaitetno.  


      Kada ga otvorite, prijatnosti se nastavljaju. Ekran je prekriven pleksiglasom od ivice do ivice, a iza njega se nalazi sjajan LCD panel. Osim što se oslanja na LED osvetljenje, preciznost je već na prvi pogled izuzetna. Oštrina je moguća zahvaljujući rezoluciji koja iznosi 1920×1080 piksela, što je FullHD rezolucija na na dijagonali od svega 13.3 inča. Mnogi će smatrati da je ovo “overkill” posebno ukoliko im vid nije sjajan, ali će većina umeti da ceni dodatni prostor i kvalitet prikaza.

      Tastatura je fantastična. Osim samih “island” tastera, koji su na idealnom razmaku, mehanizam je odličan. Otpor je baš kakav treba da bude, tako da ćete jasno znati kada ste ga pritisnuli, a oni koji često kucaju na duže staze će biti zasigurno zadovoljni. Pozadinsko osvetljenje je ogroman plus, jer i dalje u ovoj cenovnoj klasi proizvođači “previde” ovu mogućnost. Odmorišta za dlanove su dovoljno velika, a aluminijum predstavlja dobru podlogu.

       
       
      [modul]specifikacija=5532[/modul]Belo pozadinsko osvetljenje je jako prijatno, a dopada nam se mogućnost regulacije intenziteta u tri koraka. Naravno, potpuno gašenje je takođe opcija. Strelice su takođe lepo uklopljene tako da ne “ugrožavaju” tastere “shift” i “enter” koji imaju punu veličinu.


      Dok je površina tačpeda veoma velika i izuzetno glatka, tasteri nisu rešeni tako da bismo mogli da ih pohvalimo. Osim što nisu fizički odvojeni, tehnički predstavljaju deo površine tačpeda. Iskreno rečeno, mi imamo blagu averziju prema ovom rešenju, tako da u slučaju da ste u praksi naviknuti, shvatite naš negativan stav bez velike težine. Nama ovaj sistem jednostavno nije praktičan, za razliku od klasičnih tačpedova kao u slučaju Samsungovog Series 5 Ultra modela.  
       
      Ekran osim odličnih boja isporučuje i jako dobre uglove gledanja. Čak je i po vertikali kontrast dobro kontrolisan, iako se pri približavanju krajnostima menja, što je i očekivano. Kao što možete videti refleksivni premaz je izuzetno jak, tako da je korišćenje napolju izuzetno otežano.

       
      Maksimalno otvaranje ekrana je oko 140 stepeni u odnosu na podlogu. Solidno, ali ne posebno bolje od proseka.  
       
      Zvučnici su potpisani od strane danske kompanije Bang & Olufsen. Kvalitet je dobar i čak bolji od onoga na šta smo navikli kada je u pitanju ovakav tip uređaja, ali i dalje ograničen fizičkim dimenzijama kućišta. Jednostavno, nema akustičnog prostora koji bi omogućio posebno dubok zvuk. Asus je ipak učinio sve što je bilo u njihovoj moći da se izdignu od konkurencije u čemu su u principu i uspeli.  
       
      Kako je kućište prilično ograničavajući faktor kada se govori o konekcijama, njihov broj nije ogroman. Ipak, sve što se očekuje od APU baziranog ultratankog modela je tu. Dva USB konektora, od kojih je jedan treće generacije, HDMI i mini-VGA port iza kojih je smešten kombinovani audio džek od 3.5mm. Na ovoj strani je smešten i konektor za punjač. Dopada nam se bela LED indikacija o punjenju.



      Leva ivica smešta samo čitač kartica i jedan USB 2.0 port. Od svega, verujemo da najviše nedostaje još jedan USB 3.0 konektor, dok je za ciljnu grupu kojoj je ovaj model namenjen sve ostalo manje važno.
       
      Za razliku od do sada testiranih modela, Asus je u svoj ultrathin ugradio A8 umesto A6 APU-a. Umesto dvojezgarnog procesora, tu je četiri Piledriver jezgra. A8 4555M je zbog toga znatno snažniji, jer veći broj jezgara prati i veća količina L2 keš memorije što rezultuje boljim rezultatima. Interesantno, ali PCMark testovi su nam dali iznenađujuće slab skor, ali verujemo da je problem u aktuelnim Asus drajverima. Ovaj APU je opremljen i boljim grafičkim delom. Tu je Radeon HD 7600G koji poseduje 50% više Stream procesora od 7500G modela koji se nalazi na A4 i A6 varijantama. Zbog toga, rezultati postignuti u igrama su sasvim solidni i pored činjenice da U38N poseduje FullHD ekran.
       
      Sa 6GB DDR3 memorije, većina korisnika neće nikada ni imati potrebe da dodaje dodatni RAM što je odlična vest. Takođe, hard disk kapaciteta 500 GB je dobar izbor, iako bi možda poneko želeo radije SSD za model ove vrste, a treba napomenuti da je i to opcija.  


       
       Asus je sa U38N napravio odličan posao. Kao računar za svakodnevnu i opštu namenu U38N je sjajan. Solidna konfiguracija obezbeđuje dovoljno snage za gotovo sve zadatke, osim specijalizovanih gde se niko ni ne odlučuje za ovakve uređaje. Svakodnevno korišćenje je posebno udobno zbog IPS ekrana sa 1080p rezolucijom koji obezbeđuje maksimalno dobro iskustvo kome malo koji drugi model može da parira.  

      Spisak dobrih strana ovog modela je zaista poduži. Kvalitet izrade je besprekoran, kao i sam dizajn kome zaista malo ko može naći objektivnu zamerku. Takođe, tastatura ima pozadinsko osvetljenje, pa će i noću u mračnim uslovima korišćenje biti neometano. Tačped je zapravo jedina stavka koja je diskutabilna. Ukolilo ste navikli na takve tačpedove, onda neće biti problema, u suprotnom spremite se na pomalo frustrirajuće iskustvo.

      Rezultati
      ASUS U38N

      3DMark 11 (Performance) Final Score/Graphic/Physics/Combined
      P844 / 1.669 / 1.669 / 661

      PCMark 7
       

      PCMark score
      996

      Lightweight score
      844

      Productivity score
      508

      Creativity score
      2.586

      Entertainment score
      1.028

      Computation score
      3.108

      System storage score
      1.428

      7-Zip 9.20 x64 kompresija/dekompresija [KB/s]
      4.545 / 59.147

      AIDA64 2.0 EE memory read/write/copy [MB/s]
      6.695 / 4.953 / 9.197

      AIDA64 2.0 EE memory latency [ns]
      88.3

      Cinebench R11.5 x64 OpenGL [fps] / CPU [pts]
      22.97 / 1.31

      TrueCrypt (AES / Twofish / Serpent)
      855 / 169 / 93.4

      HD Tune 5.00 average read [MB/s]
      79.4

      Powermark Pro
       

      Entertainment + High Performance power profil [min]
      167

      Productivity + Low Power profil [min]
      323

      1920×1080 0xAA 0xAF
       

      Resident Evil 5 DX10 med/high [fps]
      32.3 / 26.7

      Lost Planet 2 DX11 Test B low/med [fps]
      17.9 / 7.2

      AVP DX11 low/high tess off [fps]
      33.6 / 15.4

      Street Fighter IV low / high [fps]
      65.1 / 34.3


      Zaključak
      Asus U38N je za sada najbolji Ultrathin model sa dijagonalom od 13.3 inča koji smo imali prilike da testiramo. U velikom broju aspekata prosto briljira, a samo par mana ga čini kompletnim proizvodom koji ne poseduje veliki broj kompromisa. Takođe, cena mu je sasvim solidna za ono što nudi, tako da nije preskup što ume da bude problem kod proizvoda koje potpisuje ova kompanija. Sve u svemu, sjajna alternativa Zenbook modelima, koja će verovatno naići na dobrodošlicu kod korisnika. Prednosti: – Kvalitet izrade – Autonomija – Prenosivost – Osvetljena tastatura Nedostaci: – Glossy ekran – Tasteri tačpeda  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test