ASUS U6V Bamboo

ASUS U6V Bamboo

ASUS je prvi koncept Ecobook uASUS U6V Bambooređaja predstavio pre više od godinu dana, ali ideja o uređaju sa kućištem od bambusovog drveta je naletela na nekoliko problema tehničke prirode. Ipak, ideja o korišćenju neškodljivih, prirodnih materijala je nastavila da živi i sada stiže u vidu novog koncepta, baziranog na V6 seriji, čiji se reprezent ekskluzivno našao u našoj redakciji...

    Sadržaj

      Filip Majkić

      ASUS U6V Bamboo

      Ideja o korišćenju ekološki “prihvatljivih” materijala se postepeno realizuje i u IT industriji. Istina, mikročipove ne možemo dobiti od drveta, a biočipovi su od nas još uvek veoma, veoma daleko. U međuvremenu, ljudi iz IT industrije pokušavaju da se dodvore moćnim lobijima i usklade sa “zelenim” trendovima kroz izradu uređaja (u konkretnom slučaju, računara) od materijala koji se daleko lakše mogu reciklirati od plastike ili legure neko metala. Još važnije je i da li se ti materijali, pri kraju eksploatacije mogu odstraniti na smetlišta bez bojazni da će ugroziti prirodno okruženje. Jedan od logično najefikasnijih načina da se to ostvari kada je reč o računarima jeste kroz kreiranje kućišta od prirodnih materijala. No, da to nije baš tako lako pretočiti iz ideje u praksu govore iskustva brojnih kompanija. Inženjerski pristupi se moraju graničiti sa poduhvatima, a o isplativosti i mogućnostima, odnosno teškoćama sa masovnom proizvodnjom da i ne govorimo. Ekološka industrija je jedna od najvećih u svetu, a uticaj njihovih lobija je neverovatan, te se sa njima nije šaliti. Čak i jedan Apple mora da trpi permanentne udare sa njihove strane, iako se radi o zamerkama i zahtevima koje su par koraka iza granice zdravog razuma. No, ne mora se sve završavati konfliktima. Kompanija ASUS je rešila da iskorači i preuzme vođstvo kada se radi o forsiranju ekoloških notebook računara. Ekološki, odgovorno, napredno, a ako se u određenoj meri ponovi uspeh nalik na onaj doživljen sa Eee PC uređajima, ni to neće škoditi.
       

      Ideja je jasna – kreirati računar sa kućištem od bambusovog drveta. Mislite da je ovo dovoljno da ovako jedinstven računar dobije pohvale ekoloških organizacija? Nemojte se zavaravati, pa unutra je Core 2 Duo procesor, koji je, zaboga, golemi trošadžija. Kao što nam je Alex Roessler, direktor marketinga za region Istočne Evrope u kompaniji Intel, već naveo u intervjuu: “…ne radi se samo o starim računarima i njihovom odlaganju na deponije, nego i o energiji koja je potrebna da se oni naprave i mi se trudimo da trošimo što manje energije, ali i hemikalija, jer bez njih ne možete obraditi silicijum i kreirati vafere i po definiciji, Intel nikad ne može biti „Green Peace loved company”… Takođe, trudimo se da i proizvodi koje prodajemo troše manje električne energije. I proizvodi imaju svoj tržišni vek, pa je jako bitno da je moguće reciklirati što veći deo starih računara i ostalog hardvera…” Ali, koga briga za sertifikate i Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) procedure, kada ASUS nudi “najbolje od oba sveta”? Šta je loše za ekološku industriju često je dobro za korisnika, a oni bi prihvatljivim verovatno smatrali procesor snage i potrošnje jednog digitrona. ASUS ne misli kao oni, mi ne mislimo kao oni, i stoga pozdravljamo odluku tajvanske kompanije da notebook bazira na poslednjim dostignućima tehnologije.

      Tom simbiozom vrhunske tehnologije i plemenite izrade je nastao novi notebook računar. Za njegovo kreiranje je iskorišćena postojeća U6 platforma, te je tako nastao U6V Bamboo računar. Nema mesta zavaravanju, nećete spasiti svet kupovinom ovog notebook-a, kao što ga nećete spasti ni ako kupite Toyotu Prius. Ali ono što vam se itekako može desiti jeste da se izdvojite iz mora sličnih, komercijalnih rešenja, te da će vam se možda pružiti prilika da kroz ovaj uređaj izrazite svoj stil. Zašto da ne, ukoliko imate takve prohteve? Ovaj notebook će vam, barem u teoriji, pružiti priliku da pokažete svoju posebnost. Kakav je u praksi, na nama je da ispitamo. ExpressGate softver se isporučuje uz ASUS Bamboo računar, baš kao i sa svim ostalim srodnim proizvodima, u skladu sa politikom tajvanske kompanije. To je mini-operativni sistem, baziran na Linux distribuciji. Startuje se brzo, i stiže sa namenskim aplikacijama za ispunjavanje bazičnih, nezahtevnih potreba. U praksi, to je mini-OS, koji se poziva posebnim tasterom na notebook-u, sa nekoliko aplikacija koji omogućavaju korisnicima da surfuju webom, slušaju muziku ili pregledaju fotografije, a bez startovanja “velikog” operativnog sistema. ExpressGate će biti implementiran ne samo u nove modele notebook računara, već i na ASUS matičnim pločama. Takav je slučaj i sa U6V Bamboo računarom, koji na taj način nudi korisnicima dodatni kvalitet u odnosu na konkurentska rešenja. Bonus u vidu ove mogućnosti svakako ne škodi.

      Hardver, specifikacija

      U6V Bamboo možda jeste izrađen korišćenjem lakih materijala koji se obično ne asociraju sa računarima, ali to ne znači da je raspoložen za kompromise po pitanju hardvera. Intel procesor koji zatičemo unutra je Core 2 Duo P8600, koji radi na 2.4 GHz, odnosno FSB-u od 1066 MHz, te raspolaže sa 3 MB L2 keš memorije. Ovaj 45-nanometarski procesor poseduje termalnu disipaciju od 25 W. Nvidia GeForce 9300M GS se stara za grafiku, a količina RAM memorije koju poseduje računar je 3 GB. Podsećamo da se radi o 12.1-inčnom uređaju, te da to uvek imate u vidu dok čitate kakve su komponente u njega stavljene. Radna rezolucija ekrana je za ovu kategoriju standardnih 1280 x 800 piksela.

      Specifikacija:

       

      ASUS U6V Bamboo

      LCD

      12.1″, glare

      Wide LCD

      Da

      Procesor

      Intel Core 2 Duo P8600

      Brzina procesora

      2.4 GHz

      Grafika

      Nvidia GeForce 9300M GS

      Sistemska memorija

      3 GB DDR2

      Hard disk

      Seagate Momentus 5400.4 ST9250827AS (250 GB, 8 MB bafera, SATA interfejs)

      Optički uređaj

      DVDRW

      Konekcije

      GigabitLAN, WiFi Draft N, Bluetooth, 3 x USB 2.0, eSATA, HDMI, VGA izlaz

      Ostalo

      Web kamera, čitač memorijskih kartica

      Maksimalna rezolucija

      1280 x 800

      Operativni sistem

      ExpressGate, Windows Vista Service Pack 1

      Softver

      Težina

      1.6 kg

      Dimenzije

      300 x 220 x 31 mm

      Cena

      1700 evra

      Garancija

      24 meseca

      Hard disk stiže iz kompanije Seagate. Raspolaže kapacitetom od 250 GB, odnosno sa 8 MB bafera. Poseduje SATA interfejs. Pozdravimo i prisustvo DVD pisača. Podržani su WiFi i Bluetooth, uključujući i Draft N standard za bežično povezivanje. Računar ima tri USB 2.0 porta, HDMI i VGA izlaze, ali i raritet u vidu prisutnog eSATA porta. Tu su i web kamera i čitač memorijskih kartica.  Uz računar dolazi Windows Vista SP1 operativni sistem, kao i ExpressGate mini-OS, koji može lepo poslužiti manje zahtevnim korisnicima, koji ne moraju da butuju kompletne „prozore“ da bi obavili pojedine operacije. Detaljnije ćemo se na ExpressGate osvrnuti u sekciji utisaka.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      U6V Bamboo stiže u kutiji koja po svom obliku, izgledu i dimenzijama najviše podseća na kutiju za cipele nekog renomiranog proizvođača. Unutar tog pakovanja se, pored samo notebook računara, nalazi i više komada dodatne opreme. Tu su luksuzna torba izrađena u stilu samog uređaja – takođe od prirodnih materijala, strujni adapter, restore diskovi, traka za vezivanje kablova, te dve baterije. Baterija od 2400 mAh se uklapa u linije notebook računara u dizajnerskom smislu, ali ne nudi baš previše autonomije. Za korisnike kojima je ona bitna, tu je druga baterija, kapaciteta 7800 mAh. Problem druge baterije, međutim, jeste u tome što ona štrči iz zadnjeg dela uređaja za celih 4.3 centimetara (merili smo), a pri tome značajno povećava i težinu računara, donekle limitirajući mobilnost na taj način. Pored ovih stavki, u pakovanju zatičemo i adresar, čije su korice takođe izrađene od bambusovog drveta i koji poseduje debeo, skup papir sa odgovarajućim ukrasima. Mi smo dobili press verziju, a najavljeno je da će se u finalnoj naći i odgovarajuće dizajniran optički miš.

      Čim se otpakuje, notebook stavlja na znanje korisniku da ima posla sa nečim posebnim. Njegova gornja površina je izrađena od bambusovog drveta, sa aluminijumskim površinama po bokovima, u bazi i donjem delu. Uopšte, ceo računar prožima motiv kontrasta između bambusovog drveta i metalik-sivih površina, kako spolja, tako i iznutra. Bambus površine su potpuno glatke na dodir i ne daju ni najmanje znake hrapavosti, te sa te strane upućujemo čestitku kompaniji ASUS. Na sredini je simbol kompanije ASUS, koji je ugraviran u drvo. Ipak, ono što je evidentno jeste da se poklopac veoma lako ugiba i pri manjem pritisku. Na prednjoj strani računara se nalazi samo otvor za hlađenje, dok su pozadi smešteni LAN konektor i VGA izlaz. Levo su priključak za strujni kabl, veliki otvor za hlađenje, eSATA i dva USB 2.0 porta, kao i HDMI izlaz i ExpressCard slot. Tu je, tik uz prednju stranu, smešten i prekidač za WiFi. Desno je smešten DVD pisač (čije prisustvo uvek pohvaljujemo kada se radi o notebook računarima 12.1“ dimenzija), audio konektori, još jedan USB 2.0 port i Kensington lock. Pomenimo još da obe baterije poseduju obloge koje odaju utisak da se radi o koži kada se dodirnu.

      Nasloni za dlanove su takođe izrađeni od bambusovog drveta, kao i sam touchpad sa tasterima. Između tastera touchpada je smešten biometrijski senzor. Da nema srebrnastog okvira, touchpad bi bio u potpunosti integrisan u pozadinu. Desno, pri mestu gde se dodiruju naslon za dlanove i tastatura se nalazi ugravirana oznaka U6 serije ASUS notebook računara, koja odaje poreklo. Tastatura je sive boje i tradicionalno je dobra – već smo navikli na to da se tastaturama na ASUS računarima ima malo šta zameriti, čak i kada se radi o modelima sa ovako malim dimenzijama, što uslovljava određena ograničenja što se tiče tastature. Ipak, tasteri na kojima su slova su veliki i pregledni, osećaj kucanja je dobar, a tu i tamo je napravljen poneki neizbežan kompromis sa širinama pojedinih tastera. Iznad tastature se na valjkastoj površini nalaze taster za paljenje, indikatori rada sa belim i narandžastim pozadinskim osvetljenjem, kao i taster za direktno aktiviranje ExpressGate operativnog sistema. Ekran je oivičen metalik sivim okvirom, iznad njega se nalazi web kamera, a u levom gornjem uglu je i simbol kompanije ASUS.

      Rezultati testova
       

      ASUS U6V Bamboo

      PCMark 05

      Score

      4410

      CPU

      5966

      Memory

      5147

      HDD

      4032

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      2871/4985

      NuclearMC

      8366

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      22442/17623

      Multimedia

      155665/72256

      Memory Bandwidth

      5456/5407

      Multi-Core Efficiency

      7258 MB/s, 38 ns

      HDDDrive Index

      45 MB/s

      3DMark06

      3D mark score

      1851

      CPU score

      2152

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      47.0 MB/s

      Access Time

      16.6 ms

      Burst Rate

      47.0 MB/s

      CPU Usage

      12.3%

      Super PI

      Calculate 1M

      20 sec

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      29 min 51 sec

      Utisci

      Prvo ćemo reći nešto o ExpressGate softveru. Kao što smo već pomenuli u uvodu, radi se o mini-operativnom sistemu, koji se pokreće pritiskom na odgovarajući taster i pokreće veoma brzo, postajući spreman za rad u roku od svega par sekundi. Po njegovom pokretanju, na donjem delu ekrana se prikazuje traka sa koje su dostupne i aplikacije i podešavanja – nešto nalik na Dock u Mac OS X operativnim sistemima kompanije Apple. Dostupni su internet pretraživač (povezivanje sa internetom podržano i preko WiFi i preko LAN konekcije), muzički plejer, foto viewer, ali i Skype za četovanje, odnosno instantnu komunikaciju. Tu je i bazični fajl menadžer. Moguće je pristupiti i online igrama. Dostupna su i podešavanja raznih parametara, uglavnom rudimentarnih opcija. Kada se završi sa radom, mogu se odabrati opcije za gašenje računara, ili pak za nastavak ulaska u “veliki” OS Korisnici koji žele da zadovolje neku od navedenih potreba tako ne moraju da pokreću kompletan operativni sistem, koji je i veći potrošač. Pride, ova opcija je izuzetno korisna u slučaju kada iskrsne neki problem sa Windows operativnim sistemom, a neophodno je pristupiti nekim fajlovima, potražiti savet na internetu i slično. Istina, u takve “probleme” će pre upasti vlasnici matičnih ploča usmerenih prema entuzijastima, koji će da overklokuju svoje mašine, ali i tu mogućnost treba imati u vidu.

      Uređaj dolazi sa Windows Vista SP1 operativnim sistemom. Uprkos svojoj minimalističkoj formi, on raspolaže izuzetnom hardverskom snagom, na kojoj bi mu pozavideli mnogi notebook računari većih dimenzija. 3 GB RAM memorije su prava mera za 32-bitni operativni sistem i on radi vrlo živahno. Ekran je sasvim solidan – niti izaziva ushićenja, niti se može svrstati u donju kategoriju, a odnos uglova gledanja, osvetljenja i kontrasta vrlo korektan, sve dok se ne zatraži verna reprodukcija boja, ili ne poželi gledanje iz nekog većeg ugla, ali to je ionako standardna boljka svih ekrana za laptopove. Impresionira veoma malo zagrevanje računara. Doduše, nasloni za dlanove će postati mlaki nakon intenzivnijeg rada – levo od touchpada više nego desno – ali ništa više od toga. Zanimljivo je da tastatura ostaje praktično hladna nakon dugotrajnog maltretiranja test programima. Tastatura je veoma udobna za kucanje i u praksi odlično funkcioniše, premda će verovatno trebati određeni period privikavanja na skraćene tastere sa desne strane (na primer, Enter). Touchpad je veoma solidan, ali mala mana koju smo uočili dok smo radili jeste problem sa levim tasterom touchpada, koji povremeno čudno reaguje. Ipak, najviše zamerki ide na račun rad hard diska, koji povremeno bez “ikakvog razloga” krene da “drlja”. Međutim, razlog mora da postoji, a ako nas pitate, verovatno je na relaciji Windows Vista – NVIDIA chipset driver, a onda je jasno da ASUS za to nije kriv i, što je još važnije, da je će problem verovatno biti rešen u narednoj reviziji drajvera. ASUS UV6 Bamboo stiže sa dve baterije, od 2400 i 7800 mAh. Fizičke razlike između njih smo već opisali. Sa prvom računar ima autonomiju nešto veću od sat i po vremena, dok je sa većom u stanju da radi i do četiri sata. Možda bi neko srećnije rešenje mogla biti baterija srednjih dimenzija i kapaciteta, ali to ostavljamo vama da procenite.

      Rezime

      ASUS U6V Bamboo je u suštini kategorija za sebe. Raspolaže odličnim performansama, posebno za ovu kategoriju uređaja. Ima vrlo dobar grafički podsistem, pogotovo ako posmatramo ovaj “format” prenosnih računara, a tu su i dodaci poput dodatne, jače baterije (7600 mAh) i eSATA priključka. Iznos koji treba platiti za njega je pozamašan, a sa druge strane, svakako se radi o posebnom računaru, koji se ne može tek tako procenjivati kroz direktno poređenje sa ostatkom tržišne ponude. Bamboo je svakako interesantan model koji može ukazati na neke od budućih pravaca razvoja. On će pogodovati pre svih korisnicima koji žele da se izdvoje, da pokažu da su drugačiji. Efekat koji izaziva računar prilikom susretanja sa njim je sve, samo ne ravnodušan. Sam za sebe, U6V Bamboo je veoma dobar prenosni računar. Ako ga posmatrate kroz odnos cene i performansi, uvek ćete naći nešto drugo što bi dalo više za određenu sumu novca. Međutim, ovako unikatan uređaj ćete već malo teže pronaći. Cena jeste visoka, ali ekskluzivnost se uvek mora platiti – toga smo itekako svesni i upravo zbog toga mu sledi naša nagrada za napredan dizajn. Biće zanimljivo videti šta će ASUS uraditi sa ovim konceptom u budućnosti i da li će doneti neke nove uređaje, drugačijih kategorija, koji neće biti bazirani na postojećoj platformi. Kompanija ekološki pristup promoviše kao jedan od dva glavna pravca razvoja u budućnosti. Za neke od vas koji su dovoljno imućni i žele da poseduju ovako koncepiran računar budućnost je već stigla.

      Performanse

      14

      CPU

      8

      Grafika

      3

      Hard disk

      3

      Autonomija

      6

      LCD panel

      6

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      20

      Dizajn

      12

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      3

      Softver

      3

      Garancija

      2

       

       

      UKUPNO POENA:

      59

      ASUS UV6 Bamboo – Benchmark Advanced Design Award

      Pogledajmo i ostatak slika ovog nesvakidašnjeg notebook računara:

       

      Prednosti:

      – Dizajn
      – Performanse
      – Masa notebook-a
      – Jedinstvene mogućnosti koje daju računari manjih dimenzija
      – Kvalitetna tastatura
      – eSATA
      – Dodatna baterija velikog kapaciteta

      Nedostaci:

      – Cena

      Notebook na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test