ASUS UL30Vt

ASUS UL30Vt

Nedugo nakon UL30A računara, ASUS nam donosi još jednog člana porodice, oznake UL30Vt. Šta nam donosi “mlađi brat”, koji stiže veoma brzo nakon prethodnika? Zanimljivih novina svakako ima...

    Sadržaj

      Filip Majkić

      ASUS UL30Vt

      Tanki i laki notebook računari se trenutno forsiraju iz nekoliko razloga, koji su veoma raznoliki kako po poreklu i motivu, tako i po praktičnim posledicama na primenu uređaja. Što se tiče globalne slike, netbook računari su poprilično ugrozili prodaju klasičnih notebook-ova. Proizvođačima je trebala klasa uređaja koja će predstavljati međukorak između netbook i notebook modela, kako bi prestali da “gube novac” na ultra-jeftinim netbook-ovima i zaustavili širenje nauštrb notebook računara, te usmerili rast u onim domenima gde se njihovo širenje smatra “zdravim” i “neškodljivim” za druge mobilne računare. Intel je stoga kreirao CULV platformu, a AMD takođe ne zaostaje sa svojim platformama za ultramobilne računare nove generacije, a kako se očekuje da prodaja bude dosta uspešna imajući u vidu da se radi o jednom od najlukrativnijih tržišnih segmenata, jasna je motivacija proizvođača čipova da dobro zarade.

      Sa druge strane su korisnici, kojima je vremenom postalo “jasno” da se mobilna mašina ne treba gledati isključivo kroz prizmu performansi, niti treba da juri da bude korak uz korak sa desktopovima po pitanju brzine čipova, pa čak i generacije. Mnogi su navikli da koriste mobilne računare “po potrebi” i treba im nešto sasvim drugačije od zamene za desktop ili snažnog laptopa – treba im mašina visokog stepena mobilnosti i dugotrajne baterije, pogodna za nošenje, koja pri tome ne bi bila veoma skupa. Idealna pozicija za tanke i lake notebook-ove, uz naizgled odlične tržišne pokazatelje. Jednostavno, korisnici su rekli svoje pomamo za netbook uređajima, sada samo treba to pretočiti u notebook ponudu. No, da li je to baš tako lako? Sigurno da nije.

      Nedavno smo imali priliku da isprobamo UL30A notebook računar, koji je baziran na Intel CULV platformi. Sada je pred nama model UL30Vt, koji donosi nekoliko zanimljivih novina. Najznačajnija je, svakako, diskretna grafika, s’tim što kod ovog modela postoji mogućnost da birate da li želite diskretnu ili integrisanu grafiku, odnosno da li želite da koristite Intel GMA X4500MHD ili Nvidia GeForce G210M, a izmena je moguća “u letu”, pritiskom na odgovarajući taster notebook računara u gornjem levom uglu! Ovu tehnologiju ASUS brendira kao GrapiXBoost, i moramo priznati da smo veoma obradovani načinom na koji radi. Korisniku je omogućeno da sam odluči da li su mu u datom trenutku bitnije performanse ili štedljivost računara. Ispitajmo šta nam donosi UL30Vt.

      Pored toga, ASUS koristi Turbo 33 tehnologiju, kako bi izvukao i poslednji promil performansi iz ovog računara. Naime, kroz automatsko uvećavanje radnog takta sa 1,3 na 1,6 GHz, odnosno za oko 33%, ASUS uspeva da isporuči još bolje performanse, koje će ga sigurno postaviti na čelnu poziciju ispred konkurenata, pod uslovom da oni ne odgovore na isti način (što nije nimalo lako na notebook tržištu, naročito kada govorimo i tankim i lakim računarima).

      Hardver, specifikacija

      ASUS UL30Vt se odlikuje kako veoma solidnim hardverom, tako i bogatim mogućnostima zahvaljujući istom. Sama mašina se oslanja na kombinaciju Intel čipova, i oni čine osnovu hardvera mašine. Procesor, kao što mnoge često najviše zanima, je Core 2 Duo SU7300 iz tzv. ULV (ultra low voltage) kategorije. Radi se o štedljvim procesorima, kod kojih je izuzetno bitna stavka ušteda energije, a samim tim i niska toplotna disipacija. Ovaj dvojezgarni CPU radi na 1,3 GHz, ima 3 MB L2 keš memorije, 800 MHz FSB, izrađuje se u 45-nanometarskom proizvodnom procesu i ima termalnu disipaciju od 10 W. Površina od 107 mm2 krije čak 410 miliona tranzistora. Za čipset se koristi Intel GS45 Express rešenje sa integrisanom grafikom, a to je GMA X4500MHD. Alternativno, možete koristiti Nvidia GeForce G210M grafiku, sa 512 MB sopstvene memorije. To je DX10.1 grafički čip kodne oznake GT218, sa 16 šejder procesora, kojima je radni takt značajno uvećan u odnosu na rešenje prethodne generacije, izrađivano u 55-nm tehnologiji (naspram 40-nm u ovom slučaju). Interesantno je da se ASUS odlučio da notebook opremi DDR3 memorijom, koja stiže u dvokanalnoj 2 x 2 GB konfiguraciji (ukupno 4 GB), a radi se o modulima koji rade na 1066 MHz.

      Specifikacija:

       

      ASUS UL30Vt

      LCD

      13,3″, 1366 x 768

      Procesor

      Intel Core 2 Duo SU7300 ULV, 1,3 GHz

      Grafika

      Intel  GMA X4500MHD + GeForce G 210M, moguća izmena u letu

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3-1066

      Hard disk

      500 GB, (Seagate, 5400 RPM, 8 MB keš, SATA)

      Optički uređaj

      Nema

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz,  ExpressCard, LAN konektor, 4-u-1 čitač kartica, audio konektori (uz S/PDIF), skener otisaka prstiju, web kamera 0,3 mpx

      Operativni sistem

      Windows 7 Ultimate, 64-bitni

      Težina

      1,5 kg

      Dimenzije

      322 x 233 x 24,6 mm

      Cena

       

      Garancija

      2 godine (1 godina garancije na bateriju)

      Ovaj 13,3-inčni računar nudi HD ekran, rezolucije 1366 x 768 piksela, sa odnosom stranica 16:9 i LED pozadinskim osvetljenjem. Disk stiže iz kompanije Seagate, a radi se o modelu koji nudi kapacitet od 500 GB, stiže u 2,5-inčnom formatu, vrti se na 5400 obrtaja u minutu, koristi SATA interfejs i ima 8 MB bafera. Optičkog drajva nema, što i ne čudi, imajući u vidu fokus na uređaj što manje debljine. Svedoci smo trenda da se optika sve manje smatra neophodnom u dobu u kome dominiraju USB periferije i digitalni sadržaji dostupni preko interneta. Tu su i Gigabit Ethernet, Bluetooth 2.1+EDR i podrška za WiFi Draft N standard, te HD audio. Sliku na eksterni displej možete izbaciti preko VGA ili HDMI izlaza. Prisutna su i tri USB 2.0 konektora, čitač memorijskih kartica je 4-u-1 tipa (SD, MMC, MS, MS-Pro formati), a web kamera ima rezoluciju od 0,3 megapiksela. Zvučnike potpisuje Altec Lansing (zvanično, radi se o kobrendiranim zvučnicima), a u pitanju su stereo zvučnicima sa SRS Premium Sound sertitikatom. Operativni sistem je Windows 7 Ultimate, i to u 64-bitnom izdanju, što je u konkretnom slučaju važno da bi se iskoristila maksimalna količina memorije (32-bitni sistemi vide do 3 GB RAM-a). Konačno, spomenimo i ExpressGate instant-on OS, koji će vam omogućiti da obavite najbazičnije operacije (pogledate film, pustite muziku, započnete surf, pričate preko Skype-a) svega nekoliko sekundi po startovanju računara.

      Pakovanje, dizajn

      Uređaj stiže u pakovanju od krutog kartona, sa ručkicom za nošenje. U pakovanju ćete zateći notebook računar, strujni adapter, bateriju, ali i uputstva za korišćenje. CD-ovi sa pratećim aplikacijama su takođe tu, ali ovaj put morate da se dosetite na koji ćete ih način koristiti, pošto notebook nema optički drajv, pa ćete morati da koristite eksterni drajv, ili pak pomoćni računar za prebacivanje aplikacija sa CD-ova na USB drajvove pa onda sa njih u UL30A. Svakako treba napomenuti da uz računar ide dopadljiv simetričan miš, žičanog tipa, sa tri tastera i ergonomskim udubljenjima na levom i desnom tasteru za smeštanje prstiju.

      ASUS puno pažnje poklanja kvalitetu izrade, što je očigledno i ovog puta. Poklopac je izrađen od brušenog aluminijuma, baš kao i unutrašnjost računara, odnosno deo koji prekriva naslone za dlanove i tastaturu, dok je donji deo računara izrađen od kvalitetne plastike. Računar je u potpunosti crne boje, a nasloni za dlanove i okvir oko tastature i ekrana su glossy tipa. Ipak, dominantan utisak su izuzetno tanke ivice. ASUS je garantovao da debljina računara ove serije neće preći jedan inč (2,53 centimetara) i obećanje je u potpunosti ispunio. Na poklopcu se nalazi simbol kompanije ASUS, a pričvršćivač poklopca ne postoji. Na prednjoj strani ne zatičemo ništa od konektora, osim što se pri dnu nalaze otvori za zvučnike, a skroz napred se nalaze i četiri indikatora rada. Levo su otvor za ventilaciju, jedan USB 2.0 port, kao i video izlazi (VGA i HDMI). Desno se nalaze 4-u-1 čitač memorijskih kartica, audio konektori, dva USB 2.0 porta, LAN konektor, kao i priključak za strujni adapter. Pozadi se nalazi baterija i tu nema nikakvih dodatnih konektora niti portova. Raspored konektora je vrlo dobar, ne dolazi do “sukobljavanja” niti problema u eventualnoj interakciji. Na dnu se nalaze nožice za bolje prijanjanje laptopa na podlogu, i moramo reći da isti funkcionišu prilično dobro, imajući u vidu do koje mere sprečavaju “otklizavanje” po podlozi. Takođe, tu su i sekcije za pristup memoriji i hard disku, koje su urađene odvojeno, tako da ne morate da skidate kompletnu masku sa donje strane ako želite da izvršite neku intervenciju na uređaju.

      Pristupanjem unutrašnjosti dolazite u priliku da vidite još neke prednosti ovog laptopa. Ice Cool nasloni za dlanove u stvari označavaju da je gornja površina ovde izrađena od aluminijumskih materijala baš kao i poklopac, tako da izoluje korisnika od unutrašnje toplote tačno tamo gde je najbitnije, odnosno gde on vrši najviše interakcije sa računarom. UL30Vt ima “čiklet” tastaturu, odnosno tastaturu gde pojedini tasteri “izviru” iz uniformne podloge. Za sada samo spomenimo da tastatura ima veliko Enter i naša slova. Takođe, prisutan je i multi-gesture touchpad, koji će vam omogućiti da operacije poput zumiranja, rotacije i slično obavite korišćenjem više prstiju. Taster njegovog touchpad-a je uniforman i deluje kao da se radi o jednom tasteru, a funkciju levog ili desnog tastera obavlja u zavisnosti od toga koji njegov deo pritisnete. Ne zatičemo više nikakve dodatne tastere, osim što se iznad tastature nalaze tasteri za paljenje računara (gornji desni ugao), odnosno aktiviranje ExpressGate OS-a (gornji levi ugao), pri čemu taj isti taster služi za menjanje korišćene grafike “u letu” kada se računar butuje u Windows. Ekran je glossy tipa, oivičen crnim okvirom, ispod njega je simbol kompanije ASUS, a iznad njega web kamerica od 0,3 megapiksela.

      Rezultati testova
      Sa integrisanom grafikom

      ASUS UL30Vt

      PCMark 05

      Score

      3642

      CPU

      3831

      Memory

      3627

      HDD

      5112

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      480/3566

      NuclearMC

      4619

      3Dmark06

      3Dmark score

      748

      CPU score

      1557

      wPrime v 1.63

      32M (speed test)

      54,787 sec

      1024M (stability test)

      1357,406 sec

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      64,5 MB/s

      Access Time

      18,3 ms

      Burst Rate

      70,7 MB/s

      CPU Usage

      3,6%

      Sa diskretnom grafikom (ponovili smo samo testove gde diskretna grafika ima uticaja)

      ASUS UL30Vt

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      2608/3566

      3Dmark06

      3Dmark score

      3433

      CPU score

      1557

      Utisci

      Sledi naš standardni pasus o ExpressGate softveru. Radi se o mini-operativnom sistemu baziranom na Linuxu, koji se pokreće pritiskom na odgovarajući taster i startuje veoma brzo, postajući spreman za rad u roku od svega par sekundi. Po njegovom pokretanju, na donjem delu ekrana se prikazuje traka sa koje su dostupne i aplikacije i podešavanja – nešto nalik na Dock u Mac OS X operativnim sistemima kompanije Apple, u kombinaciji sa kružnim menijem. Dostupni su internet pretraživač (povezivanje sa internetom podržano i preko WiFi i preko LAN konekcije), muzički plejer, foto viewer, ali i Skype za četovanje, odnosno instantnu komunikaciju. Tu je i bazični fajl menadžer. Moguće je pristupiti i online igrama. Dostupna su i podešavanja raznih parametara, uglavnom rudimentarnih opcija. Kada se završi sa radom, mogu se odabrati opcije za gašenje računara, ili pak za nastavak ulaska u “veliki” OS Korisnici koji žele da zadovolje neku od navedenih potreba tako ne moraju da pokreću kompletan operativni sistem, koji je i veći potrošač. Pride, ova opcija je izuzetno korisna u slučaju kada iskrsne neki problem sa Windows operativnim sistemom, a neophodno je pristupiti nekim fajlovima, potražiti savet na internetu i slično, pa i tu mogućnost treba imati u vidu.

      Mašina je testirana pod operativnim sistemom sa kojim se isporučuje, a to je 64-bitno izdanje Windows 7 Ultimate OS-a, najnovije kreacije kompanije Microsoft. Redizajnirani (u odnosu na Vistu) Windows Experience Index sada daje nešto drugačije vrednosti, a maksimalna ocena u bilo kojoj kategoriji je 7,9. ASUS UL30A je dobio sledeće ocene: 4,9 za CPU, 5,0 za memoriju, 3,9 za 2D i 3,4 za 3D biznis grafiku, te 5,6 za hard disk. Ukupna ocena je jednaka najnižoj, tako da u konkretnom slučaju iznosi 3,4. No, situacija je drugačija kada se u igru uključi diskretna grafika. Tada ocene za grafiku rastu na 4,9 za 2D i 5,9 za 3D grafiku, pa tada ukupna ocena ide na 4,9. Windows 7 je kreiran sa znatno nižom zahtevnošću u odnosu na neka ranija Windows izdanja, i na ovoj mašini radi odlično. Tome doprinosi i velika količina memorije, a moramo reći i brz (za ovu klasu) hard disk kompanije Seagate, koji je takođe i prilično prostran. Što bi se reklo, “sve leti”. Bićete u mogućnosti da pogledate i Full HD sadržaj bez problema, sistem je veoma odzivan i jednostavno gledano, Windows 7 Home Premium je prava stvar za ovu “mašinicu”. Od dodatnog softvera bismo istakli Power4Gear Hybrid Engine, koji optimizuje potrošnju u zavisnosti od načina korišćenja računara, te ga toplo preporučujemo potencijalnim korisnicima kao vrhunsku Power Management alatku. GraphiXBoost se aktivira pritiskom na taster smešten u gornjem levom uglu i animacija na centralnom delu ekrana jasno stavlja korisniku do znanja koji je mod aktivan, odnosno da li radi Intel ili Nvidia grafika.

      Ekran je relativno solidan i teško da ćete naći bolje rešenje u ovoj klasi. Umerena doza refleksije je, nažalost, u današnje vreme gotovo neizbežna. Uglovi gledanja su solidni, osvetljenje prilično ravnomerno, a reprodukcija boja zadovoljavajuća za jedan notebook panel. Radna rezolucija je 1366 x 768 tačaka, te ćete moći da uživate u video sadržajima visoke definicije. Šteta je što kontrast nije malo veći, ali i ovako su performanse ekrana sasvim zadovoljavajuće.

      Tastatura je veoma dobra, uz malu manu u vidu veoma blagog savijanja u donjem levom uglu, ali je situacija primetno bolja u odnosu na UL30A. Ovog ugibanja jedva da ima, te ne smeta. Što se ostalih stvari tiče, tastatura je izvrsna! Veličina tastera je dobra, raspored odličan, prisutno je veliko Enter, nema naših slova, Fn se lako i intuitivno koristi, te samo iskustvo nimalo nije opterećeno, naprotiv. Touchpad je zaista dobar gledajući već samo osnovne funkcije, a na multi-touch funkcije gledamo kao na dodatni bonus i kvalitet u korišćenju. Teksturisana površina dodatno olakšava snalaženje. Konačno, tu su i veoma dobri zvučnici, za koje možemo konstatovati da daju sasvim solidan zvuk imajući u vidu klasu računara.

      Kultura rada je na odličnom nivou. Već smo pomenuli da materijali odlično izoluju korisnika od generisane toplote, koja se oseća na plastičnim delovima donjeg dela i bokova, ali ne i na naslonima za dlanove ili tastaturi. Međutim, stepen zagrevanja, kao što možete pretpostaviti, zavisi od toga koja grafika se koristi. Kada se koristi diskretna grafika, dolazi do nešto osetnijeg generisanja toplote na levoj strani računara. Ako se koristi integrisana grafika, maksimum jeste mlak osećaj pod prstima pri levom boku nakon dužeg intenzivnijeg rada računara. To se reflektuje i na nivo buke, pa tako u slučaju intenzivnijeg korišćenja notebook-a u kombinaciji sa diskretnom grafikom dolazi do osetnog pojačavanja rada od strane ventilatora. Stigli smo i do dela koji najviše fascinira. Računar se isporučuje sa litijum jonskom 84 Whr, tj. 5600 mAh baterijom, za koju ASUS tvrdi da omogućava preko 12 sati autonomije. Mi u praksi nismo dobili takav rezultat, pošto nismo želeli da gasimo WiFi i potpuno zatamnjujemo ekran, već smo ga zatamnili samo do mere koju smatramo prihvatljivom. Rezultat je bio – više nego impresivnih 10 sati autonomije, u kombinaciji sa Power4Gear softverom, odnosno u situaciji kada se koristi integrisana Intel grafika! Treba li reći išta više? Fantastično! Trebate imati na umu da je sada raspon razlika daleko veći ukoliko se posmatra u zavisnosti od režima korišćenja, pa ćete tako gledanjem filmova ili korišćenjem laptopa na neki intenzivniji način drastično smanjiti autonomiju (mi smo samo ostavljali notebook na “leru” uz eventualni povremeni surf). Samo želimo da vam sugerišemo da sada razlika između nezahtevnog i iole zahtevnijeg režima korišćenja neće rezultovati skraćivanjem autonomije za pola sata ili sat, nego za po nekoliko sati. Pored toga, više je nego jasno da korišćenje diskretne grafike ima veliki uticaj na smanjivanje autonomije, pa tako njeno aktiviranje gotovo da propolovljuje autonomiju, ipak je držeći na izuzetno dobrih 6 sati. Ali, rezultat je zaista vredan svake hvale i kreatori platforme zaslužuju čestitke! Mobilan računar u pravom smislu te reči.

      Rezime

      Kao referentnu tačku kada je ocenjivanje računara u pitanju uzeli smo upravo UL30A. I ovaj model, UL30Vt, donosi puno toga dobrog, poput prethodnika, uz dodatke koji ga samo čine još boljim i svestranijim. Štedljiv, efikasan, sa velikom autonomijom, dobrim kvalitetom izrade, solidnim ekranom, odličnom kulturom rada, dobrim touchpad-om i generalno dobrom tastaturom, koji donosi veoma dobre performanse u ovu kategoriju i na kome Windows 7 radi odlično. Sada je tu i izmena grafike u letu, kao i overklokovanje procesora u zavisnosti od opterećenja! Sve to u kombinaciji sa relativno bogatim paketom, kako u smislu softvera, tako i u smislu bonusa kakav predstavlja miš koji se isporučuje, ali i manjim manama, kao što su blago ugibanje tastature ili nedostatak optičkog drajva – po mišljenju autora ovih redova – donosi ASUSu ocenu od 94% za ovaj uređaj, imajući u vidu zahteve i potrebe thin and light klase notebook-ova. ASUS UL30Vt toplo preporučujemo svakome kome treba tanak i efikasan računar sa visokim stepenom autonomije. Još jednom, bravo za ASUS!


      ASUS UL30Vt – BenchIT Innovative Technology Award

      Prednosti:

      – Izvanredna autonomija
      – Izmena grafike u letu
      – Dobre performanse za klasu
      – Odlična izrada
      – Kultura rada
      – HDMI
      – Zaokruženost proizvoda

      Nedostaci:

      – Nema optičkog uređaja
      – Bez ozbiljnijih nedostataka

      Notebook na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test