ASUS UX303LN

ASUS UX303LN

Taman kada pomislimo da se u nekoj tržišnoj kategoriji ne može dalje, industrija nas demantuje. Istina, ultrabukovi u suštinskom smislu jesu to što jesu i ne beleže neke naročite napretke u smislu opštih performansi, ali to se i ne može očekivati pre dolaska Broadwell platforme. Dotle, imamo situaciju da se napredak beleži na nekim drugim poljima, i verovatno nismo ni sami svesni koliki je njegov intenzitet, jer svaka iteracija donosi nešto još bolje i kvalitetnije. To mogu biti veće količine memorije, veći skladišni prostor, integracija ekrana osetljivog na dodir, ekran ultra-visoke rezolucije, i tako dalje. Kada imate sve to u jednom uređaju, znate da se radi o punom pogotku.

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Kompanija ASUS je poznata po tome što voli da eksperimentiše sa inovacijama, ali bi se reklo da ovaj put eksperimentisanju nije bilo mesta. Išlo se na tipičan ultrabuk koncept, sa integracijom što kvalitetnijih komponenti, što boljim kvalitetom izrade i, konačno, implementacijom ekrana osetljivog na dodir veoma visoke rezolucije. Zar možete pomisliti da ima ikakve greške u takvom pristupu? Teško. Klasičan ultrabuk je i dalje nešto što čak i kada se ne prodaje u većim količinama sa sobom nosi prestiž, posebno kada su u pitanju luksuzni modeli.
      Fantastičan dizajn upotpunjuje fenomenalno kućište, izrađeno od aluminijuma u unibody stilu
      Naravno, uvek možete reći da postoje laptopovi visokih performansi koji nude više snage, ili pak još oštriji konkurenti u vidu hibrida, koji nude mogućnost korišćenja uređaja na nekoliko različitih načina (od kojih je barem jedan tablet režim). Međutim, koliko se takvi režimi koriste u praksi? Ne samo da nije naročito pogodno koristiti 13-inčni tablet čija je težina dobrano preko jednog kilograma, već jednostavno većina korisnika, kada kupuje prenosni računar, zapravo ima nameru da ga gro vremena upravo i koristi kao takvog. Stoga ultrabuk gađa daleko širu ciljnu grupu od takvih naprava, koje su još uvek tržišna niša, iako bi možda po nekoj logici trebalo biti obrnuto jer hibridi donose dva uređaja u jednom.
      ux303_13_s.jpg
      Pred nama je UX303 sa sufiksom LN, moćni ultrabuk kompanije ASUS. Zašto kažemo moćni? Pa, ako ništa drugo, ASUS se postarao da ga opremi nešto snažnijim procesorom od konkurencije, nešto kvalitetnijom grafikom, velikim SSD-om, većom količinom memorije…ekran rezolucije 3200 x 1800 piksela da ne spominjemo. Pogledajmo šta uređaj donosi.

      Dizajn
      Naš primerak je obezbedila lokalna kancelarija. U luksuznoj kutiji ćete uz uobičajene prospekte i strujni ispravljač pronaći još nekoliko elemenata koji podižu upotrebnu vrednost celog paketa. Sa jedne strane, tu su VGA adapter i LAN adapter, koje možete povezati na odgovarajuće priključke. Takođe, tu je i bitan dodatak za svakodnevnu upotrebu ovog tankog i lakog računara, a to je futrola za nošenje. Lepo, funkcionalno, adekvatno.
      ux303_05_s.jpg
      Laptop je jednostavan i predivan, ali na to smo se već navikli. Čak vam i slike teško mogu dočarati kako to izgleda u praksi. Sa koncentričnim krugovima koji izviru iz centralnog dela (hairline metalic spun finish, kako to u matičnoj kompaniji navode), vrlo specifičnom bojom koja je negde između braon i metalik sive, laptop je zaista pravi praznik za oči.
       ux303_10_s.jpg
      Fantastičan dizajn upotpunjuje fenomenalno kućište, izrađeno od aluminijuma u unibody stilu. Kvalitet izrade je na najvišem nivou, baš kao i čvrstina kućišta u koje se možete potpuno pouzdati. Zaista, pod prstima hladne površine daju izuzetno elegantan utisak i bićete maksimalno zadovoljni po tom pitanju. Aluminijumske površine se prostiru svuda, kako po spoljnom delu, tako i po unutrašnjosti kućišta.
      ux303_15_s.jpg
      Kada govorimo o unutrašnjosti, treba reći da postoji okvir crne boje oko 13,3-inčnog ekrana. Radi se o QHD+ ekranu, rezolucije 3200 x 1800 piksela. To ga čini jednim od najgušćih ekrana dostupnih na PC tržištu, sa 275 piksela po inču (ppi). No, nije sve u rezoluciji, pošto se radi o izuzetno kvalitetnom PLS ekranu, preko koga je postavljen tačskrin sloj, tako da za unos možete koristiti ekran i sopstvene prste. Nasloni za dlanove su velike površine, baš kao i tačped, no o svemu tome ćemo više govoriti kada za to dođe vreme, u sekciji o utiscima.Konektori Laptop ima sasvim solidnu količinu konektora, naročito za jedan ultrabuk. Po tom pitanju se ne razlikuje mnogo od svojih prethodnika, osim što je tu i tamo raspored konektora blago modifikovan. Na zadnjoj i prednjoj strani se, naravno, ne nalaze konektori, kao ni kod ostalih ultrabukova. Sve je raspoređeno po bokovima i pohvalili bismo raspored, pošto je sve na svojim logičnim mestima.
      ux303_03_s.jpg
      Sa leve strane su smeštena dva USB 3.0 porta, kao i SD čitač kartica. Sa desne strane je smešten još jedan USB 3.0 port, čime je njihov ukupan broj – tri. Zanimljivo je da su prisutna čak dva video izlaza, što nije tako čest slučaj kod ultrabukova, i može biti da je realizovano zahvaljujući prisustvu diskretne grafike. Naime, prisutni su mini-DisplayPort, kao i HDMI izlaz. Osim pomenutog, na desnom boku zatičemo još i audio konektor, kao i priključak za struju. Sve jasno, čisto, pregledno. Za sam kraj, navedimo i da je podržana USB Charger+ tehnologija za punjenje uređaja preko USB porta i kada je računar ugašen.
      ux303_04_s.jpg
      Hardver, specifikacija
      ASUS UX303LN dolazi (nimalo iznenađujuće) sa dobro poznatom Haswell platformom. Naravno, to i jeste izbor za ultrabukove, budući da svi oni dolaze sa Intelovim hardverom, budući da je Intel i definisao ultrabuk standarde, i predvodi razvoj x86 čipova niske potrošnje. Dok čekamo Broadwell, Haswell je jedini izbor sa odgovarajućim ULV procesorima i ostalim čipovima.
      [modul]specifikacija= 7435[/modul]
      Konkretno, u laptopu na našem testu se koristi Intel Core i7-4510U procesor, namenjen ultrabukovima i sličnim sistemima niske potrošnje. Procesor je zapravo veoma interesantan, budući da se radi o procesoru koji radi na 2 GHz podrazumevano, a u Turbo režimu prelazi preko 3 GHz (3.1 GHz, konkretno), što u startu UX303 pomalo uzdiže od konkurencije. Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 4 MB keš memorije, izrađen je u 22-nanometarskoj izradi i maksimalna termalna disipacija mu je deklarisana na 15 W.
      Osim integrisane grafike, zatičemo i diskretni GeForce GT 840M grafički čip
      Njegova karakteristika jeste i prisustvo Intel HD 4400 grafičkog čipa. Grafika radi na 200 MHz bazno, a njen radni takt se penje do 1,1 GHz. Međutim, ne treba izgubiti iz vida da UX303LN zapravo dolazi sa diskretnim grafičkim čipom. Reč je o GeForce GT 840M, jednoj od prvih grafičkih karti nove generacije izrađenim na bazi nove Maxwell arhitekture. Ona je negde između starih GeForce GT 740M i 750M po performansama. Ima 384 šejder jedinice, koje (baš kao i jezgro) rade na 1029 MHz. Raspolaže sa 2 GB DDR3 memorije, pri čemu se sa memorijom komunicira putem 64-bitnog memorijskog interfejsa, što je pomalo šteta. Međutim, kao što ćete videti u rezultatima igara, sasvim se korektno može koristiti za igranje naslova u nižim rezolucijama na srednjim, pa katkad i višim detaljima.
      ux303_18_s.jpg
      Kada je memorija u pitanju, radi se o DDR3-1600 tipu memorije. ASUSov vrhunski ultrabuk stiže sa čak 12 GB RAM memorije, što ga čini sposobnim i za neke zahtevnije zadatke, a ne samo svakodnevne office i zabavne aplikacije. Sve u svemu, ukoliko vam je potrebno više memorije, ovaj laptop je prava stvar za vas.
      ux303_22_s.jpg
      Kao što se može očekivati u ovakvoj mašini, koristi se SSD, koji omogućava i velike brzine i izuzetno malo vreme odziva. Konkretan model ima SSD kompanije SanDisk. Njegov kapacitet iznosi 256 GB. To istovremeno znači da ćete imati preko 200 (i kusur) GB dostupno za svoje podatke (ostatak naravno otpada na operativni sistem). Odlična vest, naročito ukoliko morate da uskladištite puno fajlova.
      ux303_23_s.jpg
      Konektore možete videti u priloženoj tabeli, a o njihovom rasporedu smo već diskutovali na prvoj strani. Dodatno bismo naglasili prisustvo Dual Band Wireless standarda (2,4 / 5 GHz), Bluetooth 4.0 standarda, podršku za WiDi (Wireless Display), HD web kameru, Bang & Olufsen Ice Power zvučnike. Uz UX303 dolazi Windows 8.1 operativni sistem u Professional varijanti.Što se tiče performansi u užem smislu te reči, ne treba da iznenađuje da su nam utisci veoma pozitivni. Nema naročitih iznenađenja, računar raspolaže natprosečnom ultrabuk hardverskom platformom, pojačanom solidnom diskretnom grafikom i ponaša se veoma živahno u svakodnevnim zadacima koji pred jednu kancelarijsku mašinu mogu biti postavljeni.
      ux303_27_s.jpg
      Ukoliko vam treba malko više procesorske snage, tu je procesor koji radi na 2 GHz i u Turbo režimu ide do oko 3 GHz. Ako vam je potrebno dosta RAM memorije, tu je 12 GB na raspolaganju (postoje i verzije sa manje memorije, naravno). SSD je tu da donese živahnost u realnom radu zahvaljujući malim vrednostima odziva. Kad smo kod toga, spomenimo i 2ms Instant On tehnologiju, za koju ASUS garantuje da će probuditi računar iz Stand-by režima u tako kratkom roku, što u praksi zaista tako i radi.
      ux303_24_s.jpg
      Najzad, zahvaljujući diskretnoj grafici u vidu GeForce GT 840M čipa sa 2 GB sopstvene GDDR3 memorije, tu je i sposobnost igranja nezahtevnih igara, baš kao i nešto starijih igara generalno. Za multimedijalne primene je ultrabuk takođe veoma pogodan. Dva video izlaza, veoma dobri Ice Power zvučnici, dosta snage. Sve u svemu, UX303 ultrabuk je veoma upotrebljiv u najrazličitijim režimima primene, i po tome se izdvaja od “standardnih” ultrabukova, kojima se upotrebljivost, ruku na srce, nije puno odmakla od početaka same platforme.
      Utisci vezani za svakodnevnu upotrebu i ponašanje u realnom radu su veoma pozitivni
      Ekran
      Još jedna stvar koja izdiže ovaj laptop jeste prisustvo ekrana osetljivog na dodir. Da ostavimo po strani performanse, ekran osetljiv na dodir donosi jedan novi vid interakcije sa računarom i visok stepen intimizacije zahvaljujući tome što daleko češće imate kontakt sa ekranom i sadržajima na njemu. To važi za sve laptopove sa ekranima osetljivim na dodir, ali posebno za ovaj 10-point tačskrin (i slične ekrane na računarima visoke klase koje ASUS implementira). U eri tableta i smartfona, nije neprirodno navići se na ovaj vid upotrebe. Ne kažemo da je obavezno, ali svakako je lako ući u štos i vršiti interakciju sa laptopom na ovakav način.
      ekran_ux303.jpg
      Kao što smo već rekli, reč je o QHD+ ekranu PLS tipa, rezolucije 3200 x 1800 piksela, sa 275 piksela po inču (ppi). Odlične boje, široki uglovi gledanja od 170 stepeni, visoke vrednosti kada je osvetljenost ekrana u pitanju, realističan kontrast od 770:1, sve to čini rad sa ovim ASUS-om pravim zadovoljstvom.
      Ulazni uređaji
      Tastatura je odlična, sa čiklet tasterima dobrog hoda. Svakako je interesantno spomenuti i prisustvo pozadinskog osvetljenja. Imamo utisak da je ASUS napravio blagi pomak u tom smislu i da su tasteri nešto dubljeg hoda nego ranije. Nismo u to sasvim sigurni, ali nam je utisak da su u prethodnoj generaciji, oličenoj u UX32 ultrabuk računarima, tasteri bili nešto plići.
      ux303_20_s.jpg
      Tačped je takođe veoma dobar, premda imajte u vidu da ćete ga na ovakvim računarima manje koristiti, zahvaljujući sjajnom ekranu osetljivom na dodir. Ukoliko budete unosili komande preko njega, možete se pouzdati u njegovu veliku površinu i gladak rad, pošto prsti tako reći sami klize.
      Buka
      buka_ux303.jpg
      ASUS UX303 je veoma tiha i “kulturna” mašina, tako da nećete imati nikakvih problema sa bukom. Istina, kada se laptop optereti, ventilatori će pojačati rad i to nije ništa čudno, naročito što procesor radi na još višem taktu nego ranije, a tu je i diskretna grafika koju treba ohladiti. No, u režimima neopterećenja ili blagog opterećenja nećete ništa čuti, niti ventilator niti neke čudne zvuke, što svedoči o kvalitetu izrade ultrabuka.
      Zagrevanje
      Najzad smo našli jednu stavku u kojoj ultrabuk ne briljira. Logično, moglo bi se reći, kada pogledamo kakav se sve hardver u njemu nalazi. Naime, UX303LN se solidno zagreva kada se optereti. Temperature u pojedinim delovima idu i preko 50 stepeni, pri čemu se to ne dešava u onim delovima na kojima korisnik prevashodno ima kontakt sa ultrabukom, kao što su nasloni za dlanove.
      tempmin_ux303.jpg
      tempmax_ux303.jpg
      Prosto, postoji velika disproporcija u potrošnji (samim tim, i termalnoj disipaciji) između mirovanja i opterećenja pre svega zbog brzog cpua i grafike, i to se jasno oseća. Opet, u praksi to nije problematično i ako nas pitate da li bismo uzeli sporiji ultrabuk sa integrušom koji će biti 3-5 stepeni hladniji ili UX303, naš odgovor bi bio nedvosmislen u korist ovog drugog.
      Baterija
      Baterija ostvaruje dobar rezultat. Izmerili smo oko 7 sati i 40 minuta autonomije u nezahtevnom režimu rada. Ultra-štedljivi korisnici bi lako izvukli i više od toga. Li-Pol baterija je takođe dobila unapređenje, jer je njen kapacitet uvećan na 50 Wh. Opet, imajte u vidu da je naš primerak sempl i da bi se prodajna verzija mogla naći na policama sa nešto drugačijom baterijom, ali kako god da okrenete, dobićete sate i sate autonomije bez ikakvih problema.ASUS UX303LN je izuzetan računar. Ponajviše nam se dopada što uspeva da se izdigne iz svoje klase i kategorije, donoseći korisniku nešto više. Naravno, po višoj ceni, ali dobre stvari se ipak moraju platiti. Gotovo u svakom segmentu on donosi nešto bolje, kvalitetnije, više. To važi bez obzira da li govorimo o performansama (procesorskim ili grafičkim), količini memorije, prostoru na SSD-u, kvalitetu izrade, zvučnicima, odličnom ekranu. Sasvim je jasno da ovakav računar zaista vredi svakome ko je čest putnik i potreban mu je pouzdan, kvalitetan i elegantan ultrabuk. Pa sad sami procenite koliki je broj ljudi u njegovoj direktnoj ciljnoj grupi.

      Tu su i njegove mane, premda one ni po čemu nisu krucijalne. Sa jedne strane, cena je visoka kako god da se okrene i postavi, a tu je i nešto viši stepen zagrejanosti njegovih površina u najzahtevnijim režimima rada. Kada se postavi naspram svih benefita koje donosi, sve je u sasvim prihvatljivom balansu. Takođe, treba imati u vidu da će u ponudi bi i daleko pristupačnije varijante, gotovo duplo jeftinije, za one koji žele elegantan, tanak i lagan računar u ovakvom kućištu, ali im ne treba najsnažniji hardver koji se u njega može zapakovati.
      award_ux303_s.jpg
      Mišljenja smo da su ultrabukovi postali pomalo neprijatelji samima sebi, pa tako i UX303LN (a i njegove “kolege”, poput Lenovo X1 Carbona i slični) ponajviše konkurenata, direktnih ili indirektnih, imaju iz dva pravca. Najpre, tu su hibridi, koji čak i nisu toliko dobro izvedeni u praksi kako deluju na papiru, ali mnogi korisnici će zbog njih klasičnim ultrabukovima spočitati manjak funkcionalnosti, ma koliko (ne) bili u pravu. Drugi pravac jesu – prethodnici. Ko je kupio ultrabuk verovatno je prebrinuo sve brige i ne mora da razmišlja o novom, tim pre što platforma, takav utisak imamo, tapka u mestu. Stoga je dobro što UX303 donosi viši nivo iskustva u skoro svakom pogledu, i to mu pomaže da se izdvoji iz mase tankih i lakih laptopova. Koliko, to će vreme presuditi, a od naše redakcije mu sleduje zasluženo priznanje.
      Prednosti:
      – Odlična izrada i aluminijumska šasija – Dopadljiv dizajn – Ukupan utisak lake i tanke mašine koji ostavlja – Dobre performanse – Odličan ekran sa veoma upotrebljivom kontrolom na dodir – Sposoban za povremeni, nezahtevni gejming, znatno više od klasičnih ultrabukova
      Nedostaci:
      – Solidno se greje – Visoka cena
      Računar na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test