Delimir Tasić
Tržište komponenti za računare je već dugi niz godina u krizi. Naime, PC je odavno prestao da bude sredstvo za rad uskog kruga zaljubljenika, a danas ga je čak i u našoj zemlji moguće naći u velikom broju domova. Svakako, da takvo omasovljenje PC duguje velikom pojeftinjenju i omasovljenju, ali je sa druge strane to i veliki udar na kompanije koje su bile orijentisane na tzv. core komponente kao što su matične ploče, grafičke kartice, optički uređaji itd… Niske profitne margine, naterale su skoro sve proizvođače koje smo ranije vezivali isključivo za matične ploče i grafičke kartice da se posvete raznim barebone sistemima, notebookovima i sličnim uređajima.
ASUS kao veliki OEM proizvođač prenosnih računara do sada je proizvodio za mnoge kompanije koje imaju odličan „brand awareness“. Da li je potrebno ići dalje od prestižnog Apple-a i njihovih notebookova koji su po mnogima najbolje što možete postaviti u svoje krilo, a predstavlja računar 🙂 Naime, određene serije iBook i PowerBook računara za Apple proizvodio je upravo tajvanski ASUS uz poštovanje stroge specifikacije koju propisuje Jobsova kompanija iz Kupertina. Samim tim veliko iskustvo koje je ASUS stekao u ovakvim i sličnim poslovima neosporno je dovelo do jačanja sopstvenog brenda, pa ASUS trenutno na tržištu nudi verovatno najviše za uloženi novac kada su prenosni računari u pitanju. Ako ste čitali naše prethodne prikaze prenosnih računara iz ASUS-a sigurno ste primetili da smo ozbiljne zamerke imali na retko koji model. Da se ASUS ne šali kada su notebookovi u pitanju pokazao nam je kroz model W1000Na, a u ovom trenutku jedan od najboljih PC notebookova nosi oznaku ASUS W2. Dok, nam na test ne stigne W2 pozabavili smo se srednjom-višom klasom, ako se poslužimo terminologijom automobilske industrije, koja nam ovog puta stiže oličena u ASUS V6 seriji.
ASUS V6800V
Paket u kome stiže ASUS V6 sastoji se od dve kutije – manja je, logično smeštena U vezi veću. Razlika u veličini između male i velike kutije popunjena je sintetičkom torbom (pređašnje torbe je za ASUS izrađivao Targus, pa pretpostavljamo da su i ove sašivene u pogonima iste firme) i veoma korisnim dodatkom – futrolom za notebook. Takav dodatak smo prvi put videli kod S5 notebooka koji je imao ekran dijagonale 12“. Ovakav dodatak je nesumnjivo veoma koristan kada su u pitanju notebookovi malih dimenzija, ali je pitanje ko će „ispod miške“ nositi 15“ notebook. Ipak, kako što smo već rekli tu je i torba koja se može nositi preko ramena.
Iako kartonska kutija u kojoj je smešten ceo paket nije previše atraktivna, ambalaža u kojoj je smešten sam notebook i prateća oprema veoma podseća na ambalažu u koju se pakuje Apple PowerBook. „Masan“ karton sa siluetama ili obrisima na kojima se vide linije ASUS V6 notebooka. Unutar kutije, manje-više, standardna oprema. Set softvera koji ASUS uobičajeno isporučuje uz svoje prenosne računare i koji bi konačno mogao biti osvežen nekim novim softverskim paketima. Operativni sistem je opcija, a domaći distributer obezbedio je, kroz akciju, budite legalno mobilni veoma pristupačne cene za Microsoft proizvode ukoliko ih kupite uz neki od ASUS notebookova.
Tako uz doplatu od 150 eura možete dobiti MS Office Basic ukoliko ste već odabrali Windows XP home Edition uz vaš novi ASUS notebook. Doplata za Office 2003 Serbian Edition je 195 eura, a treba imati u vidu da je u pitanju nešto komplksnija verzija Office-a u odnosu na Basic, a pored toga je kompletno prevedena na srpski jezik i ima ugrađenu proveru gramatike na srpskom. Ukoliko smatrate da vam je potreban windows XP Professional na navedene cene treba dodati još 50 eura kolika je doplata za taj paket. Cena samog notebooka je relativno povoljna imajući u vidu mogućnosti i dodatnu opremu. Preporučena maloprodajna cena je 1650 eura.
Sam ASUS na svom sajtu navodi sa preporučuje Microsoft Windows XP operativni sistem za svoje prenosne računare, ali to ni u kom slučaju ne znači da na ASUS V6 notebooku neće raditi npr. Linux ili jednog dana MacOS X 10.4.x Intel Edition 🙂
Punjač ili adapter kako ga mnogi vole nazivati je malih dimenzija što je direktna posledica male potrošnje Pentium M procesora, a posebno modela zasnovanih na Dothan jezgru koje je izrađeno upotrebom 90nm proizvodnog postupka. Da ASUS uvek daje više od većine konkurenata uz svoje prenosne računare pokazalo se i na primeru ASUS V6 notebooka. Naime, i uz ovaj model dobićete veoma atraktivni miš malih dimenzija koji se savršeno uklapa uz liniju V6 modela. Miš je potpisao švajcarski Logitech, ali ne sramežljivo sa donje strane miša, veće je veliki i upadljivi Logijev logo ugraviran na poziciji kao da je u pitanju retail produkt, a ne OEM komponenta koja se „deli“ uz notebook. U svakom slučaju, ASUS je očigledno svestan da je Logitech veliko ime kada su periferije u pitanju i da će taj logo uliti dodatno poverenje među kupcima.
Spoljašnost
Eksterijer V6 modela je u svakom slučaju prijatno osveženje postojeće linije ASUS prenosnih računara. Bez pretenzija da bude previše originalan, pa ode u vode kiča, ASUS je kod modela V6800V obezbedio skladne linije bez previše nametljivih detalja, a kućšte je izrađeno od karbon-fibera. Takav dizajn je okrenut ka grupaciji ozbiljnih korisnika, pa se može reći da je ovaj model namenjen i korporativnim korisnicima. Robusnost je postignuta upotrebom čvrste plastike tj. spomenutog kabon-fibera i aluminijuma kojim je prevučen dobar deo površine testiranog modela. Na samom poklopcu nema suvišnih detalja, pa deo gde se nalazi zglob koji spaja ekran i ostatak kućišta poslužio je da se smesti set signalnih dioda i mali ASUS logo. Sam poklopac je za kućište, po ugledu na fenomenalni
ASUS W1 notebook, fiksiran kada je zatvoren pomoću magneta umesto bravice, pa nema suvišnih i ružnih žabica kojima se zatvara bravica kada se notebook zaklopi.
Sa leve strane nalazi se monitorski DSub 15-pinski izlaz, 4-pinski IEEE1394A konektor, infracrveni port, PCMCIA slot za kartice tipa 1 i 2 kao i dual DVD-/+R optički uređaj.
Na desnoj strani pozicionirani su USB 2.0 portovi, čitač SD/MMC kartica, audio konektori, kao i priključci za modem i mrežni kabl.
Ispod ekrana su smešteni svi potrebni dodatni tasteri, kao što je onaj kojim se brzo menjaju Power4Gear profili uštede energije ili taster kojim se stavlja van funkcije Touch Pad što je veoma korisna funkcija ukoliko dosta koristite tastaturu. Kada već govorimo o ekranu valja napomenuti da ASUS na globalnom nivou za ovaj model garantuje zero dead pixels policz tj. reč je o klasi A panela. Kako je računar opremljen i Bluetooth modulom svoje mesto u grupi dodatnih tastera našlo je i dugme kojim se kontroliše i ovaj dodatak. Deo oko tastature je prekriven aluminijumskom oplatom što ASUS V6 notebooku daje poseban šmek. Osnovni ulazni uređaju kod notebooka su tastatura i touch pad, a u slučaju ASUS V6 notebooka reč je o izuzetno kvalitetnim elementima. Tastatura je veoma dobra i odaje dobar utisak tokom upotrebe, mada je to delimično i stvar ličnih preferencija svakog korisnika ponaosob. Međutim touch pad je teško mogao biti bolji.
Autor teksta svakodnevno radeći na svom Apple PowerBook G4 Alluminium notebooku najviše zamerki ima upravo na ovaj elemenat. Ako se stave po strani boljke koje muče Apple-ov Touch Pad (jedan taster i nedostatak skrol porvšine) dolazi se do najveće mane, a to je izuzetno glatka površina od koje je izrađen sam touch pad. Nakon malo duže upotrebe kada se ova površina zagreje upotreba nije previše prijatna i postaje naporna. Kod ASUS V6 notebooka površina osetljiva na dodir je izrađena od hrapavog materijala koga karakteriše izuzetna osetljivost, pa je omogućen maksimum komfora koji možete očekivati od jednog touch pada. Takođe omogućena je upotreba i specijalne površine koja služi za skrolovanje sadržaja na ekranu. Ako tome dodano i poseban taster za isključivanje touch pada onda je priča o veoma kvalitetnim ulaznim uređajima na ASUS V6 notebooku upotpunjena. Na donjoj levoj ivici nalazi se set signalnih dioda koje će vas obaveštavati o tome da li je touch pad aktivan; kakav je status Bluetooth konekcije; stanje baterije itd.
Hardverska specifikacija
Preko 90 procenata modela koja ASUS prodaje pod svojim brendom zasnovano je na Intel tehnologiji, a pad cene Centrino sklopa uslovio je da lavovski deo tržišnog kolača pripadne notebookovima baziranim na ovom tehnologiji. ASUS V6800V se odlikuje upotrebom Pentium M 750 procesora koji radi na taktu od 1866 MHz što je više nego dovoljno čak i za zahtevnije primene (npr. Athlon 64 3000+ radi na taktu od 1800 MHz). Pola gigabajta radne memorije je prava mera za jednu mašinu koja pretenduje da se dobro nosi i sa multimedijalnim softverom, a pošto je u pitanju Sonoma platforma, tip ugrađene memorije je DDR2-400. Možda bi bilo bolje da je ugrađena DDR-533 memorija i tako se isprati FSB od 533 MHz na koliko rade novi Pentium M procesori. Ali, šta je tu je. Grafički adapter je Ati Radeon X600 sa 64 MB sopstvene memorije, pa po pitanju ključnih specifikacija, ASUS V6 koji smo ovom prilikom testirali dosta podseća na LG LW70 Express model notebooka koji je takođe prikazan na našem sajtu. Ono što je bolje kod ASUS V6 modela svakako je brzi hard disk sa brzinom rotacija ploča od 5400 RPM i 8 MB keš memorije. Kapacitet diska od 60 GB je kada su prenosni računari u pitanju i dalje viša klasa, pa je i po ovom pitanju ispraćen celokupni imidž V6 modela koa univerzalne radne stanice. Optički uređaj je potpisala japanska Matshita i reč je o dual layer snimaču. Naime, do skoro se ovakvi uređaji nisu ugrađivali u prenosne računare, pa je ASUS V6 jedan od prvih notebook računara na domaćem tržištu koji ima ugrađen ovaj tip DVD snimača. Na narednoj strani možete videti deltaljnu specifikaciju u vidu pregledne tabele…
Detaljna specifikacija
Model
ASUS V6800V
Procesor
Intel Pentium M 750
Cipset
i915PM + ICH6M
Memorija
512MB DDR2 400
Hard disk
Fujitsu, 60 GB, 5400 RPM, 8 MB Cache
Graficka karta
ATi Radeon X600 64MB VRAM
Zvucna karta
Intel High Definition Audio
DVD-RW uredaj
Matshita Dual Layer 2x DVD-RW VD-R/RW: 8X/4X or 4X/2X, DVD+R/RW: 8X/4X or 4X/2.4X, CD-R/RW:24X/10X or 16X/10X, DVD-ROM:8X, CD-ROM: 24X
Povezivanje
Intel 802.11g, Marvell GB LAN, 56k V92 Modem
IrDA
FastIR port
Bluetooth
Bluetooth Class 2 + Toshiba Bluetooth stack
Citac kartica
SD/MMC/MS/MS PRO
Ekran
TFT-LCD 15″ XGA 1024x768x32
Tastatura
99 full size tastera, numericki deo, dodatni tasteri, 19 mm full size 86 key with MS-Windows function keys, 2.5mm hod taster
Dodatni tasteri
Instant launch Keys
5 buttons: Touchpad Lock, Power4 Gear +, Bluetooth, Internet access, Wireless
Function Keys
Fn+F1 Suspend switch
Fn+F2 Wireless switch
Fn+F4 Suspend to Disk
Fn+F5 Brightness down
Fn+F6 Brightness up
Fn+F7 LCD on/off
Fn+F8 LCD/CRT switch display
Fn+F10 Volume on/mute
Fn+F11 Volume down
Fn+F12 Volume up
Baterija
8 cells / 4800mAh
Adapter
19V, 4,74A, 90W Output: 19 V DC, 3.42 A, 65W
Input: 100— 240V AC, 50/60Hz universal
Dimenzije
331x 272x 25.4- 30 mm
Masa
2.36 Kg (4-cell battery pack)
2.49Kg (8-cell battery pack)
Operativni sistem
Opcija
Kontakt
Testiranje
SiSoft Sandra 2005 SR1
CPU Benchmark
7998/3296
Multimedia
17652/19351
Memory
2946/2953
Cache Index
5160
PC Mark 04
System
3899
CPU
3572
Memory
3322
Graphics
2145
HDD
2922
3DMark03
Default Test
3122
CPU Test
821
3D Mark 2001SE
1024x768x32
11200
1024x768x16
16276
PC Mark 2002
Battery Test (50%)
1h 49min
HD Tach 2.7
Average transfer (MB/s)
28.3
Nakon testa
ASUS V6800V, Bench-Market Highly Recommended
Dobro se sećam situacije kada me je jedan prijatelj pitao za savet oko sklapanja konfiguracije. Na moje pitanje, koje sasvim logično u takvim situacijama postavljam odmah na početku, o koliko para pričamo. Dobio sam odgovor da je budžet fleksibilan, što znači novac nije problem. Da, mnogo je lakše sastaviti dobar računar visoke cene nego pravit bezbroj kompromisa u cilju snižavanja ukupne cene što je najčešći slučaj. Ako i vi imate «fleksibilan budžet» i potreban vam je prenosni računar vrhunske specifikacije i izrade, ASUS V6 je idealan izbor. Iako 1650 eura nije ni u kom slučaju malo novca, treba imati i vidu da se unutar samog računara nalazi poslednji krik mode kada su notebook računari u pitanju. Izuzetna autonomija i pored velike brzine sistemskog procesora, pokazuju da je ASUS V6800V školski primer dobre implementacije najnovije generacije Intele Centrino platforme, poznatije pod kodnim imenom Sonoma. Velika autonomija, je preduslov za visok stepen mobilnosti, a svega 2.4 kg mase dodatno nas uveravaju da ASUS V6800V preporučimo. I tačku na i kada je priča i superiornosti ponude kompanije ASUS stavlja veoma kvalitetna izrada postignuta upotrebon nekonvencionalnih materijala uz umeren i nenametljiv dizajn koji opet nije ružan kao u slučaju HP-a ili IBM-a. Naravno, da li je neki prenosni računar ružan ili ne subjektivna je stvar, a iskreni da budemo vizuelno nam se ASUS V6800V nije previše dopao, pre svega zbog nesrećno odabrane kombinacije boja. Autor teksta bi svakako više voleo silver boju po ugledu na PowerBook. Ipak, oprema koja je ugrađena u ASUS V6 kao što su IrDA port i Bluetooth modul uz poslovično dobru implementaciju Intel Pro 2200 BG WiFi adaptera značajno proširuju polja primene testiranog modela. Baš zato, ali i zbog veoma dobre autonomije, ASUS V6800V model nagrađujemo Highly Recommended nagradom što znači da ga Bench-Market.com sajt toplo preporučuje!
Notebook na test ustupio DirectLink, zvanični distributer ASUS proizvoda.