ASUS W1000NA

ASUS W1000NA

Računar koji bismo najbolje mogli okarakterisati kao Centrino desktop replacement je stigao u okviru najnovije ASUS W serije notebook računara. Da je reč o nečemu posebnom, svedoči i ponosno isticanje beskompromisnog kvaliteta izrade, a da je reč o zanimljivom proizvodu govori i podatak da je pored uobičajene opreme, po prvi put ugrađen čak i TV Tuner...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      Ako se prisetite ili pogledate ponovo prikaz ASUS M6 notebooka, onda vam je možda poznat koncept koji je ASUS započeo sa tom serijom. Ideja je bila da se obezbedi “mašina” koja će, po ugledu na desktop replacement kategoriju „prenosnih“ računara, obezbediti zavidne performanse, ali ne po cenu kratkog trajanja baterije što je odlika modela koji su koncipirani oko klasičnih desktop procesora kompanija Intel i AMD. Sasvim logično, kao što je to i uobičajeno kada se želi postići visoka autonomija u radu, poseglo se za popularnom Intel Centrino tehnologijom, koja je bez premca u segmentu prenosnih računara. Uspeh nije izostao, pa je tako M6 serija naišla na veoma dobar prijem na domaćem tržištu.

       

      Model koji smo imali prilike da pre skoro pola godine vidimo na stranicama časopisa ASUS World zaintrigirao nas je već na prvi pogled. Računar se razlikovao od uobičajenih modela kompanije ASUS, pa i šire. Prilikom posete poslednjem CeBIT-u ekipa sajta Benchmark, takođe je bila u prilici da vidi kako izgleda koncept model W serije.

      Konačno, nakon dosta vremena od prvih najava, stigao je na test model W1000NA. Kako su u ponudi i modeli bez TV tjunera oni u nazivu nemaju sufiks „NA“. Reč je o sample modelu, koji se po nekoliko stvari, koje ćemo posebno naglasiti u tekstu, razlikuje od modela čije specifikacije možete pročitati na sajtu kompanije ASUS ( www.asus.co.yu ).

      U delu teksta koji se odnosi na performanse poredili smo ASUS W1000NA sa modelom iz M6 serije kompanije ASUS, jer bi se W serija mogla okarakterisati kao luksuznija varijanta popularne multimedijalne Centrino serije čuvene tajvanske kompanije .

      Velike dimenzije

      Iako nije reč o modelu koji koristi klasičan desktop procesor, W1000NA je računar pozamašnih gabarita. Kako se kao merilo veličine nekog notebook računara najčešće, pored same težine, uzima njegova debljina koja iznosi čak 3.2 cm priznaćete da je to prilično za jedan Centrino model, barem za one na koje smo svi do sada navikli. Slično je i sa težinom koja iznosi solidnih 3.2 kg.

      Već prvi pogled na računar otkriva da ASUS ne navodi bez razloga da je veliki trud uložen na finalizaciju i spoljašnji izgled računara. Notebook sa testa izrađen je upotrebom aluminijuma i kvalitetne crne plastike što je ukombinovano sa narandžastim LE diodama što stvara prijatan vizuelni utisak…

      Kako je poklopac izrađen od metala ekran je više nego dobro zaštićen, a slično važi i za deo oko tastature na koji se oslanjaju dlanovi. Zanimljivo je da je umesto klasične bravice za otvaranje proklopca iskorišćen magnet, pa je za otvaranje potrebno samo malo jače podići poklopac na kome je ekran. Završna obrada materijala od kojeg je izrađeno kućište je ostavilo metalne površine hrapavim čime je izbegnuto ostavljanje otisaka prstiju po velikim aluminijumskim površinama, kao što je to bio slučaj kod PowerBook-a G4 koji smo skoro prikazali na vašem i našem sajtu. Gde god su smatrali da je bilo potrebno projektanti tajvanske kompanije su dodatno ojačali računar upotrebnom metalnih lajsni.

      Svojim izgledom i organizacijom prostora oko tastature ASUS W1000NA nas je podsetio na Apple PowerBook G4, ali su kod ASUS-a zvučnici smešteni na drugačijim pozicijama. Sa desne strane nalazi se kvalitetno izrađeno „Power“ dugme koje svetli već spomenutom narandžastom bojom kada je računar uključen što stvara zanimljiv vizuelni efekat. Još jedna sličnost sa Apple linijom računara je stand by indikacija posredstvom power tastera. Naime, kod ASUS notebooka sa testa, po ugledu na liniju Apple računara, (od iMac-a, pa do PowerBook-a) u stand by režimu power taster svetli isprekidano, pri čemu je primenjen fade in/out efekat kojim se smenjuju intervali u kojima LE dioda ispod „Power“ tastera emutuje ili ne emituje svetlost. Nedaleko od tastera za uključivanje, nalazi se i set uobičajenih signalnih dioda i dodatnih tastera koji imaju dvojaku funkciju…

      Naime, trend koji je MSI započeo sa MegaPC serijalom, naišao je na topao prijem kupaca, pa je sve veći broj proizvođača odlučio da pridoda svojim proizvodima mogućnost reprodukcije multimedijalnih sadržaja bez pokretanja operativnog sistema. ASUS je obezbedio poseban skriveni displej sa prednje strane kućišta koji će vas obaveštavati o toku reprodukcija MP3 ili Audio CD diskova. Spomenuti dodatni tasteri u ovom režimu preuzimaju tzv. AudioDJ funkcije kao što su Play/Skip/Pause/Stop itd…

      U uobičajenom režimu spomenuti tasteri služe za podešavanje audio moda (2.1/4.1), izbor ASUS Power4Gear+ režima štednje (videti starije prikaze ASUS prenosnih računara na Benchmark-u), pokretanje browser-a i mail klijenta kao i ono što nam se od svega najviše dopada, isključivanje touch pada. Ne treba napominjati koliko ponekad može biti frustrirajuće kucanje sa uključenim touch padom, kada nehotično palcem pomerite, u toku kucanja, kursor. Sam touch pad je u skladu sa klasom kojoj W serija pripada, pa je za ovu priliku od kompanije Synaptics izrađen jedan od boljih touch padova koji smo probali na prenosnim računarima.

      Tastatura se odlikuje tasterima pune veličine, a nekima može zasmetati skraćeni enter taster po ugledu na Microsoft modele. Kako spada u višu kvalitativnu klasu tastatura se savršeno uklapa po kvalitetu u kategoriju sa ugrađenim touch padom.

      Spomenuli smo već da je moguće posebnim tasterom izabrati režim reprodukcije zvuka koji može biti 2.1 i 4.1. Ipak, za 4.1 režim vam nije potreban dodatni set zvučnika, pošto W serija stiže sa ugrađenim 4.1 setom zvučnika. Među tih pet zvučnika, koliko je ASUS ugradio u W seriju, glavni Baja svakako je subwoofer koji se nalazi sa donje strane kućišta i koji daje dubinu zvučnoj slici koja se stvara pomoću ovog audio sistema.

      Preostali deo „4.1 audio družine“ smešten je sa prednje strane kućišta i ispred monitora – po jedan zvučnik na svakoj strani. Audio reprodukcija je glasna, mada ne preglasna, a zvuk je za klasu prenosnih računara vrlo kvalitetan.

      Sa zadnje strane računara je smeštena baterija koja slično S5 seriji ultra-portabilnih ASUS notebookova malo „štrči“ sa zadnje ivice kada se postavi u ležište. Sa te strane računara nema nikakvih priključaka, što je uslovilo da po pitanju portova ASUS W1000NA bude oskudniji nego što bi se to možda očekivalo. Žrtvovani su arhaični paralelni i serijski portovi koji nisu našli svoje mesto na kućištu testiranog računara…

      Leva strana je najbogatija priključcima, a ASUS je konektore zaštitio plastičnim poklopcem koji se zatvara pomoću magneta…

      Pored priključka u koji ćete uključiti adapter dok punite bateriju, tu je DSub 15-pinski VGA izlaz, modemski i LAN priključak, S-Video PCMCIA Type II slot, čitač četiri tipa memorijskih kartica, kao i RF ulaz za antenu, IEEE1394 i dva USB 2.0 prota. Pošto se W serija planira prodavati na različitim tržištima ponuđeni su i adapteri koji se postavljaju u RF priključak i koji na drugom kraju imaju standardni antenski ili F-konektor. Uz računar se isporučuje daljinski upravljač veličine kreditne kartice, a dizajneri su se vešto dosetili da je idealno mesto za skrivanje ovog parčeta plastike PCMCIA slot…

      Optički uređaj smešten je sa uobičajene strane, a do njega nalazi se samo još jedan USB 2.0 port i Kensington security lock port.

      Multimedijalna mašina bez audio priključaka ne bi bila previše zanimljiva, pa su ovi priključci implementirani sa prednje strane, nedaleko od IC porta, putem koga je moguća komunikacija kako sa drugim računarima i periferijama, tako i sa daljinskim upravljačem za kontrolu ugrađenog TV Tjunera. Tu je i Video-In port.

      Ispod haube

      Iako na sajtu kompanije ASUS stoji da će se W serija isporučivati sa Pentium M procesorima koji imaju 2 MB L2 keša, sample primerak je stigao na test sa Banias-om na 1700 MHz što je najbrži Pentium M procesor izrađen u 130 nm procesu sa 1 MB L2 keša.

      Čak 1024 Apacer DDR266 memorije je po ovom pitanju ASUS W1000NA postavilo daleko ispred svih do sada testiranih modela, ali nam se nije dopalo što su time u startu popunjena oba memorijska ležišta. Ipak, postavlja se pitanje hoće li korisnik zaista imati potrebu da u doglednoj budućnosti vršu nadogradnju sistemske memorije?

      Slično ASUS M6 notebooku i u W seriju se ugrađuje ATi Mobility Radeon 9600 koji koristi sopstvenih 64 MB brze VRAM memorije čime gigabajt sistemske memorije ostaje netaknut od strane grafičkog adaptera. Valja napomenuti da je od skoro u M6 seriji promovisan ATi Mobility Radeon 9700, pa nije isključeno da će, kada krene zvanična prodaja W serije, i ona imati u sebi nešto noviji grafički adapter ili čak neki iz najnovije ATi Mobility Radeon X serije akceleratora.

      Ugrađeni ekran rezolucije 1280×864 piksela pri dijagonali od 15.4 inča ima wide-screen proporcije (16:10), pa je idealan za gledanje filmova i sl. Ugao gledanja je zaista odličan, pa je celokupni utisak o ugrađenom panelu na najvišem nivou. Možda je problem što su pikseli zaista sitni, ali to ne predstavlja problem, ako ste na uobičajenoj udaljenosti od ekrana.

      TV tuner koji je smešten u Mini PCI slot kontrolisan je od strane Philips SAA7134 čipa koji je vlasnicima novijih modela TV Tuner kartica dobro poznat. Nažalost uz sample primerak nismo dobili ASUS Mobile Theatre softver za gledanje TV programa, pa smo tjuner probali sa InterVideo WinDVR 3 programom. Slika je visokog kvaliteta i nema nikakvih interferencija. Sasvim je sigurno da će daljim usavršavanjem dekoderskih čipova pojava interferencija na slici TV kartica biti svedene na najmanju moguću meru, ali će to biti tema nekog budućeg prikaza TV kartica na vašem i našem sajtu.

      Kako je IDE podsistem najuže grlo modernih računara, sa nestrpljenjem čekamo novu Intel kontrolersku logiku koja će, u okviru nove Centrino 2 platforme, doneti podršku za SATA standard povezivanja diskova. Do tada će diskovi na 5400 RPM i sa 8 MB keša biti jedino rešenje za notebookove vrhunskih performansi. ASUS W notebook je ovog puta ugostio Hitachi TravelStar disk kapaciteta od čak 80 GB i brzinom rotacije ploča od 5400 obrtaja u minuti. Keš memorija ugrađenog HDD-a je 8 MB. Dakle, po specifikacijama ovaj HDD se ne razlikuje previše od Toshiba HDD-a koji smo imali prilike da vidimo u Apple PowerBook G4 računaru.

      Na žalost kada je povezivanje u pitanju, minus za ASUS ide jer nije obezbeđena Bluetooth podrška, pored IrDA veze. Intel 2200BG adapter omogućava bežično umrežavanje po 802.11g standardu tj. 54 Mbps što polako postaje standard. Ethernet LAN omogućen je posredstvom Marvel Gigabitnog LAN adaptera.

      Jedan od aduta testiranog računara svakako je dual DVD snimač kompanije Toshiba koji DVD diskove oba dominantna standarda (dakle, plus i minus) narezuje u skladu sa 4x brzinskom specifikacijom. Ipak, brzina narezivanja CD-R diskova je skromna – svega 16x.

       

      Procesor

      Intel Pentium M – 1700 MHz, 1 MB L2 keša, Banias

      Čipset

      Intel i855PM + ICH4-M

      Memorija

      2 x 512 MB Apacer DDR-SDRAM DDR266 (FSB-MEM odnos 3:4)

      Ekran

      15.4 inčni TFT-LCD ekran 16:10 (1280x864x24)

      Grafika

      ATi Mobility Radeon 9600 – 64 MB sopstvene video memorije

      PCMCIA

      Ricoh 5C476 PCMCIA Type I/II

      Hard Disk

      Hitachi TravelStar 80 GB, 5400 RPM, 8 MB keša, ATA-6

      LAN

      Marvel Yukon Gigabit LAN Adapter

      WLAN

      Intel 2200BG 802.11g WLAN adapter

      TV tuner kartica

      Philips SAA7134 čip, FlyTV Platinum33 (mini PCI)

      Čitač kartica

      SD/MMC/MS/MS PRO

      IrDA

      115 kbps IrDA 1.1

      Konektori

      3xUSB 2.0, RF, VGA, S-Video/kompozitni, PCMCIA I/II, IEEE1394

      Optički uređaj

      Toshiba DVD +/- R SD-63772 (4x DVD+/-R,16x CD-R)

      Tastatura

      88 tastera, dodatni tasteri

      Audio

      AC97 3D Audio, ugrađen 4.1 sistem zvučnika sa subwooferom

      Modem

      SmartCP AC97 SoftModem (56k, V92, Fax/Data)

      Baterija

      Litijum-jonska, +14.8V, 4400 mAh,

      Adapter

      19 V DC, 3.42 A, 65W

      Upravljački uređaj

      Synaptics Touch Pad sa dva tastera & optički miš*

      Dodatna oprema*

      Torba za nošenje, slušalice i daljinski upravljač

      Dimenzije

      36.4 x 26.4 x 3.2 cm

      Masa

      3.2 KG

      Operativni sistem

      nema

      Distributer

      www.asus.co.yu

      Cena

      sample primerak

      Performanse

      Da za dobre performanse u domenu prenosnih računara nije neophodno ugrađivati desktop procesore uverila nas je M6 serija, a ovom prilikom mogli bismo reći da je ASUS uspeo da dodatno smanji razliku između desktop računara i notebooka oplemenivši W seriju naprednim multimedijalnim opcijama zadržavši pri tome sve dobre osobine uspešne M6 serije. Tu u prvom redu mislimo na audio sistem i ugrađeni TV tuner koji, ukombinovan sa odličnim 16:10 ekranom, čini da pored računara dobijate i napredni LCD-TV sa mogućnošću snimanja video zapisa u digitalnom obliku direktno na HDD.

      Kako prezentiranje rezultata ne bi bilo monotono smenjivanje cifara, odlučili smo da W1000NA računar uporedimo sa predstavnikom M6 serije koji je već bio predmet testa na našem sajtu…

       

       

      ASUS W1000NA

      ASUS M6700

      Procesor

      Intel Pentium M 1.7 GHz, 1024k L2

      Intel Pentium M 1.4 GHz, 1024k L2

      Čipset

      i855PM + ICH4-M

      i855M + ICH4-M

      Memorija

      2 x 512 MB DDR266

      2 x 256 MB DDR266

      Grafika

      ATi Mobility Radeon 9600, 64 MB

      ATi Mobility Radeon 9600, 64 MB

      Hard Disk

      80 GB, 8 MB keša, 5400 RPM

      40 GB, 2 MB keša, 4200 RPM

      Krećemo sa setom sintetičkih testova koji, sasvim logično, više nego očigledno favorizuju 300 MHz brži Banias Pentium M procesor ugrađen u W1000NA.

      Kada je PC Mark 04 u pitanju, opet nas je iznenadila određena nekonzistentnost po pitanju grafičkih performansi. Dakle, i pored na papiru istih grafičkih adaptera i bržeg procesora kod W1000NA modela sa testa, PC Mark je uspeo da izmeri slabije performanse u odnosu na M6 notebook. Obratite pažnju na daleko bolje performanse IDE podsistema u slučaju predstavnika W serije, pa se jasno vidi da 8 MB keš memorije u uslovima velikih ograničenja po pitanju propusne moći IDE podsistema, što je slučaj sa notebookovima, itekako ima značaja na sublimirane performanse…

      Ipak, da PC Mark 04 nije pogrešio kod merenja grafičkih performansi pokazao je drugi proizvod finske kompanije FutureMark, popularni 3D Mark 03 je opet izvesnu prednost dao starijem modelu. Naravno, pokušali smo i sa reinstalacijom drajvera za čipset i grafički adapter, ali je odnos performansi ostao nepromenjen…

      Test realnih aplikacija, Business Winstone 2004, je najviše zahvaljujući brzom HDD-u dao prednost novom modelu kompanije ASUS. Inače, po rezultatima iz ovog testa, ali i većine drugih, notebookovi su se opasno po performansama približili desktop računarima više srednje klase, ako su takve klasifikacije uopšte moguće. Smatramo da razlika koja se i dalje oseća potiče isključivo od inferiornih IDE podsistema kod prenosnih računara, a svako ubrzavanje hard diskova koji se ugrađuju u prenosne računare se fatalno, u ovom stadijumu tehnologije, odražava na autonomiju u radu što će kasnije pokazati i Battery Mark test iz popularnog PC Mark 2002 paketa…

      Test performansi hard diska ne treba uopšte komentarisati. Napomenućemo samo da rezultati predstavljaju prosečan transfer u MB/s…

      Za kraj ostaje samo još test baterije koji nas je malo razočarao. Kako su u pitanju vrlo slični računari, mogli bi da zaključimo da je na loš skor W serije po pitanju autonomije (tj. lošiji skor u odnosu na M6 notebook, a i dalje mnogo bolji od klasičnih desktop replacement mašina) najviše uticao brži HDD, jer se ploče sve vreme okreću na 30% većem broju obrtaja…

      Nakon testa…

      …preostaje zaključak 🙂 . ASUS W1000NA je računar koji nas je iznenadio visokim kvalitetom izrade koji doduše nije stran kompaniji ASUS. Ipak, Asus je ovaj model po pitanju kvaliteta uspeo da izdvoji od ostatka svoje ponude.

      Osim neprevaziđene izrade o kojoj se očigledno dosta vodilo računa, ništa manje pažnje nije posvećeno ni izboru i dobrom balansu ugrađenih komponenti čime je porodica Centrino notebookova kompanije ASUS dobila zaista jedinstvenog člana. Računar koji sasvim lepo može služiti kao zamena za desktop mašinu pre svega zahvaljujući odličnim performansama, kvalitetnom ekranu i dobroj tastaturi upotpunjen je više nego zanimljivom implementacijom TV tunera što je još jedna stvar po kojoj je testirani model jedinstven na tržištu. Kako se navodi iz kompanije ASUS uz računar stiže i za ASUS uobičajen set prateće opreme koji sačinjavaju torba i optički miš, ali nekoliko naponskih kablova kako biste bili u prilici da računar koristite na različitim geografskim lokalitetima.

      Desktop replacement mašine u uslovima postojanja računara kao što su modeli iz W serije kompanije ASUS definitivno gube smisao. Ipak, iako je u slučaju W serije upotrebljena Centrino tehnologija ona je tu, pre svega, kako bi se obezbedila povećana autonomija u radu, a ne da bi se postigle što manje dimenzije. Ukoliko su vam dimenzije primarna stavka uz autonomiju u radu svakako bismo vam preporučili da se držite računara kao što su npr. ASUS notebookovi iz S5 serije koji ne zaostaju mnogo po kvalitetu izrade, a teški su manje od 2 kg.

      Prijatnijem radu u odnosu na desktop replacement notebookove svakako doprinosi i veoma nizak nivo buke koji testirani računar generiše tokom rada, a što je još jedna pozitivna osobina ovog koncepta prenosnih računara.

      Dakle, ASUS je sa W i M serijama uspeo pokazati da Centrino može biti osnova ne samo veoma laganih i portabilnih računara, već zahvaljujući svojoj fleksibilnosti može da se proširi i na druge segmente notebook tržišta. Ipak, visoka cena Centrino sklopa usloviće da još izvesno vreme Intel u ovom segmentu ne ostvari apsolutnu dominaciju i monopol, ali imajući u vidu da konkurencija oličena u AMD-u ni na vidiku nema ozbiljno rešen mobile procesor takav ishod je sasvim izvestan. Veliki problemi koje drugi konkurent, kompanija Transmeta ima, ne čine je ozbiljnom konkurencijom Intel-u, baš kao ni „večitog autsajdera sa Tajvana“ kompaniju VIA Tech.

      Danak revije naprednih tehnoloških rešenja koju smo imali prilike da vidimo kod ASUS W1000NA notebooka platićete osetno skuplje nego da ste se odlučili za neki klasični desktop replacement, ali kao što to obično i biva: dobre stvari nisu jeftine…

      Računar za potrebe testa ustupila kompanija „ Pakom

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test