ASUS W2U00Vc

ASUS W2U00Vc

Sigurno se sećate našeg testa ASUS W1 notebook računara koji je u to vreme bio nešto neviđeno u klasi PC prenosnih računara. ASUS-ov “odgovor na Apple PowerBook” dobio je i svog naslednika. Kućište od aluminijuma, izuzetan ekran, moćan hardver samo su neke od stvari koje su nas podsetile da ASUS ume da napravi odličan notebook i da to radi sve češće!

    Sadržaj

      Delimir Tasić

                  U poslednje vreme trend pravljenja prenosnih računara koji svojom snagom sve više mogu da pariraju klasičnim desktop računarima dodatno se zahuktao i sve više uzima maha. Posle početnog, očigledno promašenog koncepta, sa ugrađivanjem desktop Pentium 4 procesora u prenosne računare usledilo je otrežnjenje i potenciranje Centrino tehnologije u svim segmentima prenosnih računara, ali i dodavanje raznih multimedijalnih mogućnosti koje su do skora bile svojstvene samo desktop PC računarima. Ipak, za tako nešto ipak je bilo potrebno i da Intel usavrši samu Centrino tehnologiju, ubrza Pentium M procesore i ponudi nove čipsetove. Tržište očigledno traži i u segmentu prenosnih računara velike ekrane, što brže procesore, mnogo memorije i jake grafičke adaptere. To svakako onemogućava konstrukciju laganog i tankog notebook-a, pa se postavlja pitanje ciljne grupe. Poslovni korisnici uvek će mobilnost podrediti performansama što je i logično. Naime, rad na javnom mestu sa notebook računarom koji teži skoro četiri kilograma nije nimalo prijatno iskustvo. Baš zato, prenosni računari sa ekranim dijagonale 15” i masom koja se kreće oko “magične” vrednosti od 2.5 kg su i dalje ono što poslovni korisnici zahtevaju i čemu daju svoje poverenje.

      Sa druge strane, proizvođači su sve češće počeli da nude čak i notebook računare koji u sebi imaju dva hard diska povezana u RAID niz, sa grafikom koja čak i u desktop sistemima ume prilično da se ugreje i povuče priličnu količinu struje. Kod takvih računara autonomija je svakako stvaljena u drugi plan, a delimično i prenosivost. Naime, kada se u torbi nađe notebook mase četiri kilograma, punjač i još neka sitnica – nošenje takvog bremena nije nimalo lak posao. ASUS W2 je na pola puta između dva spomenuta koncepta. Naime, celokupno kućište je veoma tanko, čak i kada se uporedi sa klasičnim business notebook računarima, a sa druge strane obezbeđen je ekran dijagonale 17” i moćan hardver u unutrašnjosti. Naravno, RAID nije implementiran, kao ni najnovija grafička kartica, ali zauzvrat testirani notebook odiše velikom dozom ozbiljnosti, a prenosivost i autonomija su i dalje održani u granicama (više nego) prihvatljivog. Multimedijalnu crtu cele “W” serije opravdava i ugrađeni TV tjuner sa podrškom za DVB-T i odlični ASUS Mobile Thaeter softver koji je pandan Microsoft Media Center (eHome) aplikaciji koja dolazi uz Windows XP Media Center Edition 2005 operativni sistem.

      Pakovanje

      Za ASUS notebook računare je karakteristično da stižu zajedno sa torbom za nošenje, pa je to i ovog puta slučaj. Torba je sasvim solidna, kakva i dolikuje jednom ovakvom računaru. Sve je smešteno u veliku kartonsku kutiju unutar koje je spomenuta torba i druga kutija u kojoj se nalazi notebook i sva prateća oprema. Ova kutija (videti sliku) je prilagođena retail prodaji i po našem mišljenju veoma podseća na ambalažu u koju Apple pakuje svoje prestižne PowerBook prenosne računare. To na sreću nije jedina sličnost sa proizvodima kultne kalifornijske kompanije. Prateće opreme u kutiji ima zaista mnogo i prosto je neverovatno o kakvim je sitnicama proizvođač mislio.

      Naime, pored samog računara, dobićete dva daljinska upravljaća (jedan u obliku PCMCIA kartice i drugi klasičan, veći – za kućnu upotrebu), digitalnu antenu, Logitech Bluetooth miš (koristi se ugrađeni Bluetooth adapter), set diskova sa pretećim softverom, ilustrovana uputstva za upotrebu i ostalu manje-više uobičajenu opremu. Dakle, proizvođač je dosta pažnje posvetio multimedijalnoj komponenti W2 serije i nije se zadržao na prostoj implementaciji digitalnog tjunera, već je omogućio i puno iskorišćenje potencijala ove opcije (daljinski upravljači, antena, solidan softver…).

      Kako sve to izgleda…

       

      …za one koji vole sažeto, reći ćemo: odlično! Autor teksta, kada je kvalitet izrade prenosnog računara u pitanju, ima veoma visoke kriterijume, čemu svedoči i to da je svoje poverenje poklonio Apple PowerBook G4 Aluminium prenosnom računaru koji važe za, po pitanju završne obrade, najkvalitetnije na tržištu. ASUS W2 je takođe veoma kvalitetan računar. Celo kućište izrađeno je, kao i u slučaju PowerBook G4 računara, od aluminijuma, ali je kod ASUS W2 korišćeno nešto više plastike (PowerBook, osim tanke zaštitne lajsne sa strane, nema nigde na sebi plastičnih elemenata). Ipak, materijal od kojeg je izrađen W2 je, čini nam se, nešto kvalitetniji od onog koji Apple koristi za svoje PowerBook-ove. Poklopac na kome je smešten ekran ima na sebi teksturu koja podseća na brušeni metal (“brushed metal”, još jedna sličnost sa Apple svetom) i koja izgleda fenomenalno uživo. Dodir samog poklopca i “hladan osećaj” koji potiče od metala, daju neponovljiv utisak! Oštre ivice i tamna boja, upotpunjene su diskretnim plavičastim diodama koje su tu da daju informacije o radu računara, a ne da prave kič i cirkus od istog. Mišljenja smo da je to pravi koncept i da je veoma ružno videti prenosni računar “načičkan” razno-raznim šarenim diodama (Apple PowerBook ima na sebi samo jednu, skrivenu, signalnu diodu). Veoma velike površine ispod tastature su morale da se pojave zbog dimanzija samog računara (395x293x28mm) , ali će veoma dobro doći da na njih oslonite dlanove tokom upotrebe tastature. Kako je ceo računar izuzetno tanak, neće biti zamora usled duže upotrebe tastature, jer se ruke neće nalaziti u neprirodnom položaju. I ovde je upotrebljen aluminijum, ali je u ovom delu on finije ispoliran.

      Ceo dizajn izgleda jednostavno, ali lepota i leži u jednostavnosti, zar ne? Baš to daje celom računaru poseban šmek i istovremeno ga čini pogodnim za poslovne i kućne korisnike. Jednostavno rečeno, u pitanju je “univerzalna mašina”. Set zvučnika nalazi se na monitoru, prednjoj strani kućište, a otvor subwoofera je, kao i u slučaju W1 notebooka, sa donje strane kućište. Kvalitet audio reprodukcije je vrhunski, ako se ima u vidu da je u pitanju audio sistem integrisan u notebook, pa je to još jedna od stvari koje idu u prilog multimedijalnom karakteru W2 serije. Sa desne strane tastature nalazi se spomenuti set signalnih dioda, a na desnoj strani su tasteri: Power, E-mail, Browser, TouchPad ON/OFF, Bluetooth/WiFi ON/OFF, Power4Gear+. Smatramo da je svrha spomenutih tastera jasna, a posebno bismo pohvalili prisustvo tastera za isključivanje touchpad-a i menjanje profila za uštedu energije posredstvom Power4Gear+ softvera. Pritiskom na ovaj taster, na ekranu će se u gornjem levom uglu iscrtati ikonica koja vas obaveštava koji je trenutno aktivan power profil i svaki naredni pritisak na dotični taster dovešće do promene aktivnog profila. Veoma, jednostavno i veoma efikasno rešenje. Sa prednje strane smešteni su audio priključci, risiver za daljinski upravljač kao i replike signalnih dioda sa leve strane tastature, koje se koriste kada je računar zaklopljen.

      Kvalitet tastature je veoma dobar i iako nema pozadinskog osvetljenja, upotreba ove tastature moguća je i u zamračenim prostorijama, jer će veliki TFT-LCD panel emitovati dovoljnu količinu svetlosti. ASUS nije mnogo eksperimentisao sa rasporedom tastera, a pohvalno je što je deo sa kursorima malo izvučen iz bloka koji čine ostali tasteri. Dakle, u pitanju je tastatura koje će ponuditi zavidan nivo komfora i tokom dugotrajnije upotrebe. Ista priča važi i za touch pad. Iako površina osetljiva na dodir nije previše hrapava, osetljivost je skoro savršena, pa se kursor kretao po ekranu veoma precizno. Duž desne i donje ivice implementirane su skrol površine koje nisu posebno obeležene. Ipak, kada je skrol u pitanju i dalje je neprikosnovena Apple-ova patentirana tehnologija za ovu namenu. Naime, ukoliko na touchpad-u PowerBook-a prevlačite jedan prst tada pokrećete kursor. Ukoliko prevlačite dva prsta tada vršite skrol u bilo kom pravcu! Ono što nam je zasmetalo kod W2 notebooka, jesu ipak malo tvrđi tasteri touchpada koji otežavaju upotrebu.

      Ekran koji je implementiran u ASUS W2 je najbolji koji smo do sada imali na testu nekog notebook računara. Naime, u pitanju je ekran dijagonale 17.1” i WSXGA+   ( Wide Super eXtended Graphics Array Plus) rezolucije od 1680×1050 piksela. Iako je u pitanju TN+Film panel, uglovi gledanja su nešto bolji zahvaljujući glare premazu, ali je u slučaju rada u osvetljenim prostorijama upotrebna vrednost ovakvog ekrana dovedena u pitanje usled velike refleksije, koja je veća čak i od klasičnih CRT ekrana. Prikaz boja je i pored toga što je u pitanju TN+FILM panel, odličan čemu je zaslužan glare premaz preko ekrana. Odziv je sasvim zadovoljavajući i samo će najzahtevniji korisnici imati zamerke po tom pitanju. Kako TN+Film tehnologiju karakteriše i nešto slabiji vertikalni ugao gledanja, takva je situacija i kod ASUS W2 notebook-a, ali nije u pitanju veliko odstupanje.

      Set priključaka je manje-više uobičajen, pa se tako sa desne strane nalaze:

      •  DSub

      •  IC port

      •  čitač kartica (SD/MMC/MS(Pro)/xD

      •  PCMCIA Tip I/II

      •  IEEE1394

      •  3x USB 2.0

      Sa leve strane svoje mesto našli su…

      •  USB 2.0 port

      •  DVD-RW uređaj (slot loading)

      •  RF ulaz, video izlaz, RJ-11 modemski priključak, RJ-45 ethernet priključak, koji su smešni ispod plastičnog poklopca

      •  Priključak za AC/DC adapter

      •  Kensington bravica

      Veoma pohvalno je prisustvo čak četiri USB 2.0 porta, čitača kartica sposobnog za rad i sa xD memorijama (Fuji, Olympus…), ali i set audio priključaka sa prednje strane posredstvom kojih je moguće povezati 7.1 sistem zvučnika. Takođe je zanimljivo da na ASUS W2 notebook-u nema paralelnih i serijskih portova, ali je to savim razumljivo i pitanje je vremena kada će ovi priključci biti izmešteni u “muzeje računarskih tehnologija”.
      Specifikacija

      Specifikacija koja sledi preuzeta je sa zvaničnog sajta proizvođača i reprezentuje sve ASUS W2 prenosne računare. U posebnom delu pozabavićemo se specifičnostima modela kojeg smo mi imali na testu.

      Specifikacija

      Specifikacija koja sledi preuzeta je sa zvaničnog sajta proizvođača i reprezentuje sve ASUS W2 prenosne računare. U posebnom delu pozabavićemo se specifičnostima modela kojeg smo mi imali na testu.

       

      Hardver

      Kao što smo već napomenuli u pitanju je moćna Centrino platforma organizovana oko Sonoma revizije Intel-ove tehnologije za prenosne računare. Trenutno je u fokusu Intel-ovih marketinških napora treća generacija Centrino platforme: Centrino Solo i Centrino Duo, koju karakeriše novi mobilni i945 čipset sposoban za rad sa Core Duo procesorima (Yonah, Dual-Core) i DDR2 memorijom.

      Ipak, kako je u ASUS W2 ugrađena druga generacija Centrino platforme, za čipset je odabran i915PM što znači da je upotrebljen dodatni grafički adapter (čipset sa sufiksom “PM” nema integrisanu grafiku). Ovog puta u pitanju je ATI Mobility Radeon X700 čije jezgro radi pri taktu od 350 MHz, a memorija na 330 MHz. Ukupno je implementirano 128 MB memorije koja se ne deli sa sistemskom DDR2 memorijom. Ukupno je ugrađeno čak 1024 MB brze DDR2-533 memorije u dual chanell režimu što se pozitivno odrazilo na performanse. Dobrim performansama doprinosi i Intel Pentium M 760 procesor radnog takta 2 GHz, koji je baziran na Dothan jezgru izrađenom upotrebom 90nm proizvodnog procesa.

      Hard disk na 5400 RPM sa 8 MB keša i kapacitetom od 100 MB ugrađen je u testirani notebook, a izašao je iz pogona japanskih Fujitsu-a. Pored toga, japanska Matshita potpisala je i slot-in optički uređaj koji je u stanju da radi i sa Double Layer diskovima. U CD režimu poštuje se 40x32x32x brzinska specifikacije, u DVD režimu na snazi je 8x DVD-R/+R, 4x DVD-RW/+RW i 2.4x DVD-DL specifikacija. U pitanju je uređaj sa podrškom i za DVD-RAM standard.

      Mogućnosti povezivanja su na zavidnom nivou zahvaljujući Marvel gigbitnom LAN adapteru, Intel 802.11g (Pro Wireless 2200BG) i Toshiba Bluetooth modulu. Zanimljivo je da je implementirano čak osmokanalno AC97 audio rešenje iz kompanije Realtek koje smo često bili u prilici da viđamo na najnovijim matičnim pločama. TV tjuner je proizvela za potrebe ASUS-a, AverMedia i u pitanju je model FlyDVB-T.  

      Performanse

      SiSoft Sandra 2005 SR2

      CPU Benchmark

      8484/2754(3521)

      Multimedia

      18885/20796

      Memory

      2930/2927

      Cache Index

      5444

      PC Mark 05

      CPU

      3201

      Memory

      2828

      Graphics

      3089

      HDD

      3695

      3DMark03

      Default Test

      6065

      CPU Test

      865

      3D Mark 2001SE

      1024x768x32

      17032

      PC Mark 2002

      Battery Test (50%)

      2h 4min

      HDD Tach 3

      Average transfer (MB/s)

      32.3

      Softver

      Pored uobičajenog seta softvera koji smo imali prilike da vidimo uz ASUS notebook računare par godina unazad, svaki ASUS notebook sa ugrađenim TV tjunerom dolazi sa ASUS Mobile Theater softverom koji je mnogo više od softvera za gledanje TV programa. Osim što je omogućeno gledanje analognog i DVB-T televizijskog programa, ASUS je kroz Mobile Theater omogućio i pregled slika, slušanje muzike, gledanje DVD filmova kao i snimanje DVD i CD medija posredstvom ugrađenog DVD snimača. Korisnički interfejs karakterišu krupni meniji pogodni za full-screen prikaz, pa ceo sistem veoma podseća na Windows XP Media Center Edition 2005. Ipak, primenjeno grafičko rešenje kod ASUS Mobile Theater softvera se dizajnom uklapa uz spoljašnost računara. Nažalost, ugrađeni TV tjuner nema hardverski MPEG enkoding, pa nije moguće koristiti ga pod Windows XP Media Center Edition 2005 sistemom. Nadamo se da će u budućnosti ASUS predstaviti neki notebook iz “W” serije sa novom Intel ViiV tehnologijom tj. računar koji će biti kompatibilan sa Windows XP MCE 2005. sistemom u potpunosti. Ako se ima u vidu da drugi proizvođači već imaju u ponudi prenosne Media Center računare (npr. Toshiba Qosmio koju ćemo takođe uskoro prikazati…) za očekivati je da će i ASUS krenuti u tom pravcu.

      Sve u svemu…

      …iznenađenja i nije bilo previše kada je ASUS W2 u pitanju. Ono što nam se dopalo kod W1 modela prisutno je i kod W2. Ipak, dizajnom nam se svojevremeno više dopao W1, ali je to subjektivan utisak autora teksta. Iako je neosporno u pitanju moćan računar osim nešto drugačijeg dizajna, promene u odnosu na W1 i nisu toliko dramatične. ASUS je odlučio da ne povećava dodatno dimenzije celog računara u nameri da implementira još jači grafički adapter i eventualno RAID niz diskova. ASUS W2 donosi, u poređenju sa W1 modelom, nove tehnologije kao što su: PCI Express, DDR2 memorija, poboljšani ekran, mogućnost prijema DVB-T signala, naprednije audio rešenje…

      Dakle, i ovog puta akcenat je stavljen na multimedijalne mogućnosti i glavna poboljšanja su u tom domenu. I pored velike računarske moći kojom W2 raspolaže, autonomija je na izuzetnom nivou što je posledica i veoma dobrog Power4Gear+ softvera za regulisanje potrošnje. O ovom softveru smo već pisali ranije, pa vas savetujemo da pogledate naše prethodne testove ASUS notebook računara.

                  Da zaključimo. ASUS W2 je izuzetan proizvod, koji na najbolji način miri dve krajnosti: veliku računarsku snagu i mobilnost. Izuzetan kvalitet, do sada neviđen u ovoj klasi računara (verovatno PC notebook računara uopšte), nameće ASUS W2 računar kao toplu preporuku Bench-Market.com sajta, a preporuka stiže u vidu naše Highly Recommended nagrade!

      ASUS W2 notebook – Bench-Market.com Highly Recommended

      ASUS notebook za potrebe testa ustupio Pakom Computers zvanični distributer ASUS proizvoda za SCG.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test