Delimir Tasić
Na našem tržištu ASUS je izgradio zavidan brand awareness čak i kada su notebook računari u pitanju. To ne treba posebno da čudi, ako se ima u vidu da su loši modeli ovog proizvođača bili veoma retki, pa osim nekih predstavnika starije A2 serije i L3 serije nismo imali previše zamerki na ostale prenosne računare poznate tajvanske kompanije, a probali smo ih zaista mnogo u šta se možete uveriti, ako prelistate bazu testova notebook računara na sajtu Bench-Market.com. ASUS je uvek na našem tržištu prednjačio sa novitetima po pitanju konstrukcijskih, a delimično i tehničkih rešenja. Tako, je baš iz ASUS-a stigao prvi Centrino model (još u vreme Banias platforme) koji je koštao manje od „magičnih“ 1000 eura. ASUS W1 je bio prvi notebook koji je imao ugrađen TV tjuner. Modeli koji su stizali sa obogaćenom pratećom opremom kao što su torbe, dodatni miš i sl. nisu bili retki i obuhvatali su čak i modele iz srednje klase.
Nakon svega toga, stigli su i prvi modeli koji imaju integrisanu Web kamericu što je koncept koji je pre izvesnog vremena promovisao Sony u svojoj VAIO liniji prenosnih računara koji su, nažalost, nedostupni na našem tržištu. Po ugledu na druge velike proizvođače predstavljena je pre, sada već dosta vremena, ASUS S5 serija računara koja nije imala u sebi ugrađen optički uređaj, već je koristila eksterni drajv. Reč je o najlakšem prenosnom računaru koji ipak obezbeđuje komfor upotrebe koju nude njegova veća braća. Problemi sa kojima se susreću proizvođači ovakvih računara nisu baš mali kao što to na prvi pogled možda izgleda. Pre svega, potrebno je dizajnirati nekonvencionalni, a samim tim i dosta skuplji sistem hlađenja, a ceo hardver smestiti u neko kvalitetnije kućište koje se odlikuje neretko i obilatom upotrebom metala kako se računar ne bi oštetio tokom rada van kancelarije. To je svakako veoma bitno, pošto se ovakvi računari najčešće i kupuju zbog takve primene, jer čemu onda npr. ekran od 12 inča, ako će se računar koristiti isključivo u kancelariji povezan na struju. W5 serija je novitet u ponudi kompanije ASUS i po mnogo čemu se razlikuje od dosada predstavljenih modela.
Moguće je kupiti model koji u nazivu ima sufiks „B“ i koji je smešten u kućište na kome preovlađuju crni tonovi, a ukoliko preferirate neuobičajene kombinacije, odlučićete se za beli model koji ćete prepoznati po sufiksu „A“ u nazivu.
Prateći paket
Zagledajući prateći paket koji stiže uz ASUS W5 računar nismo primetili ništa neuobičajeno što do sada nismo viđali kod ASUS notebookova. Pohvalno, kao i uvek, uz računar stiže kvalitetna sintetička torba, ali i veoma korisna futrola za nošenje koje će kod računar ovako malih dimenzija posebno dobiti na smislu. Sama futrola je izrađena od materijala koji predstavlja „sendvič“ sunđera i dva sloja platna i sasvim izvesno zaštitiće vaš notebook od svih vrsta habanja.
Miš, pomalo neuobičajenih dimenzija, za prenosne računare je po tradiciji proizveo švajcarski Logitech. Novina kod ovog bežičnog miša je u tome što ne postoji poseban risiver koji bi zauzeo jedan dragoceni USB port, već je taj element implemeniran unutar kućišta računara. Veoma zanimljivo rešenje, mada se to moglo postići i implementacijom Bluetooth modula unutar računara i obezbeđivanjem podrške za Bluetooh periferije kao što je to rešeno kod Apple PowerBook računara na koje je bez problema moguće povezati Logitech ili Microsoft BT ulazne uređaje bez potrebe da koristite USB bazu koje dolazi uz ove komplete. Ipak, potez ASUS-a je svakako vredan truda, a pored fabričkog miša, uz W5 radiće i neki drugi modeli kompanije Logitech. Logitech V500 koji autor teksta koristi uz svoj notebook je nažalost odbijao poslušnost sa ASUS W5 notebookom.
U kutiji na kojoj preovlađuju beli tonovi, u skladu sa opštim dizajnom ASUS W5 prenosnog računara, nalazi se i set pratećeg softvera u koji spadaju: ASUSDVD XP 5.0,CyberLink Power Director V3.0 DE, CyberLink Medi@Show V2.0 SE, Symantec™ Norton AntiVirus™ 2005, Adobe Acrobat Reader 5.1, NERO Express V6.0. Od ASUS-ovog pratećeg softvera paket uključuje uobičajene programe kao što su: ASUS Probe, ASUS Live Update, ASUS ChkMail, ASUS Hotkey i ASUS Power4 Gear+ .
Ne treba posebno komentarisati prateći softver osim možda navesti da je Power4 Gear aplikacija sa oznakom „Plus“ donela dodatne profile uštede energije u odnosu na svoje prethodnike. Iako se operativni sistem ne isporučuje u paketu sa računarom kod domaćeg distributera, odnosno posredstvom njegovih dilera, kao rezultat kampanje „Budite Legalno Mobilni“, možete se opredeliti za Microsoft Windows XP Professional ili Home Edition. Doplata na cenu Windows XP Home paketa ukoliko želite Professional verziju je 50 eura, a pored toga uz doplatu od 150 eura možete dobiti legalni MS Office Basic ukoliko ste već odabrali Windows XP Home Edition uz vaš novi ASUS notebook. Doplata za Office 2003 Serbian Edition je 195 eura, a treba imati u vidu da je u pitanju nešto kompleksnija verzija Office-a u odnosu na Basic, a pored toga je kompletno prevedena na srpski jezik i ima ugrađenu proveru gramatike na srpskom. Cena samog notebooka je relativno povoljna imajući u vidu mogućnosti i dodatnu opremu. Preporučena maloprodajna cena je 1415 eura bez PDV-a. Punjač je sličan onome koji se isporučuje uz sve novije ASUS Centrino modele, kao što je npr. skoro prikazani ASUS V6.
Male dimenzije
Dimenzijama ASUS W5 najviše podseća na DTK 12W koji smo testirali pre dosta vremena. Tome posebno doprinosi ekran WIDE proporcija koji zbog prirode oblika, omogućava konstrukciju notebooka nešto manjih dimenzija nego što je to slučaj da je odabran, kao kod S5 serije, uobičajeno 4:3 ekran iste dijagonale. Pored toga WIDE ekrani imaju obično i nešto veću rezoluciju u odnosu na 4:3 modele, kada su u pitanju paneli dijagonale 12“. Ekran koji je ugrađen u ASUS w5 notebook odlikuje se WXGA rezolucijom i osrednjim uglom gledanja. Nešto bolji uglovi gledanja postignuti su zahvaljujući specijalnom premazu preko ekrana, pa tako panel W5 notebooka dosta podseća na one koje smo viđali kod SONY VAIO modela sa Onyx Black tehnologijom. Doduše vertikalni ugao je mogao biti i bolji, ali imajući u vidu dimenzije ekrana to i nije preveliki hendikep, kao što se na prvi pogled možda čini.
Najzanimljivija stvar kod ASUS W5 prenosnih računara, nekima će biti 1.3 MP kamerica koja se može rotirati za 180 stepeni oko svoje horizontalne ose. Na taj način možete snimati sebe dok vizuelno komunicirate sa prijateljima npr. posredstvom MSN Messenger-a, a možete ukoliko rotirate kamericu snimati ambijent koji se nalazi ispred vas, mada ne vidimo veliku korist od takve mogućnosti. O kvalitetu ugrađene kamere moći ćete pročitati u posebnom delu teksta.
Na samom ekranu, duž desne ivice smeštene su kontrole kojima možete zumirati sliku koju snimate posredstvom kamere (digitalni zum, naravno) i uhvatiti statični ili video snimak. Ovi tasteri rade samo kada je instaliran ASUS softver za kontrolu WEB kamere. Odmah iznad grupe tastera za kontrolu kamerice, nalazi se i mikrofon, pa se može reći da je ASUS W5 u potpunosti opremljen za video konferensing ili bar video chat.
Set flat zvučnika, ne baš velike snage, pozicioniran je ispod donje ivice ekrana, a više puta smo napominjali da je to verovatno najbolja pozicija za zvučnike prenosnog računara. Proizvođači se ponekad (npr. kod ASUS W1 notebooka) odlučuju da iskoriste prostor sa leve i desne strane tastature pošto se tu mogu smestiti kvalitetniji zvučnici, ali to zahteva kućište znatno većih dimenzija.
Posebno je izdvojen taster za uključivanje i isključivanje ugrađenog Intel Pro/Wireless 2200BG mrežnog adaptera, a nedaleko od njega smešten je i Power4Gear+ taster kojim kao i kod ostalih ASUS notebook računara menjate raspoložive profile za uštedu energije. Da ste odabrali odgovarajući profil obavestiće vas grafički OSD na ekranu koji se iscrtava u gornjem desnom uglu. Do ostalih specijalnih tastera dolazi se kombinacijom funckijskog tastera i pritiskom na jedan od F tastera kojih ima ukupno dvanaest. Tastatura se odlikuje tasterima normalnih dimenzija i veoma je prijatna za rad čemu doprinosi i uobičajeni raspored tastera kada su prenosni računari u pitanju. Samo će najzahtevniji korisnici imati zamerke u ovom delu. Touch pad je, sa druge strane, lošiji element ASUS W5 notebooka. Pored toga što je znatno manje osetljivosti nego što je to slučaj sa ASUS V6 notebook računarom koji smo skoro prikazali, dva dodatna tastera su veoma tvrda i otežavaju upotrebu. Kako nije obezbeđen dodatni taster za isključivanje touch pada, isti se može staviti van funkcije pritiskom na kombinaciju tastera FN + F9 što će opet biti propraćeno iscrtavanjem odgovarajućeg simbola na OSD-u.
Na prednjoj ivici računara nalazi se i set signalnih dioda uobičajene namene, a najbitnije diode iz ove grupe smeštene su i na poklopcu kako bi bile uočljive i kada je računar zaklopljen.
Sama plastika od koje je izrađeno kućište ne odaje utisak visokog kvaliteta i osim eventualno prijatnog vizuelnog utiska koji odaje ovakav računar ne vidimo svrhu odluke da se jedan ovakav računar smesti u uslovno rečeno ne baš preterano kvalitetno kućište. Istini za volju plastika je veoma čvrsta, pa nema ugibanja i „krckanja“, a sveukupnom konstrukcijom ASUS W5 podseća na Gigabyte NB203 prenosni računar.
Sa zadnje strane računara smešten je USB 2.0 port, Kensington lock, priključak za adapter i S-Video izlaz. Na izgled ovog dela računara dobrim delom utiče baterija koja, po običaju kada su ovakvi računari u pitanju, malim delim izlazi izvan linije kućišta.
Na levoj strani našlo se mesta za po jedan IEEE1394A i USB 2.0 port. Računar ćete integrisati u mrežno okruženje priključivanjem mrežnog kabla posredstvom priključka koji se takođe nalazi sa leve strane računara nedaleko od modemskog porta. Optički uređaj odlikuje se upotrebom tray mehanizma i u našem slučaju računar je stigao sa DVD snimačem sličnim onome koji smo imali prilike da vidimo kod ASUS V6 modela. Iznad optičkog uređaja nalazi se i čitač SD/MMC/MS/MS PRO kartica.
I na kraju sa desne strane smešteni su audio priključci, još jedan USB port, monitorski izlaz i PCMCIA slot. Dobra odluka je da se potenciometar za reglažu jačine zvuka smesti nedaleko od audio portova, ali nam se uopšte ne dopada odluka da se po jedan USB 2.0 priključak smesti sa svake strane računara. Bolja bi varijanta bila da su svi USB portovi dostupni na jednom mestu.
Dizajn ASUS W5 podseća na ASUS S5, ali se nama nije dopalo to što je usled implementacije WEB kamerice na okvir ekrana isti dosta proširen pa računar u tom delu ne deluje previše atraktivno. Takođe, bela boja se može pokazati kao uspešno dizajnersko rešenje samo, ako je izrada računar vrhunska (npr. Apple iBook), a to nije slučaj kod ASUS W5 notebooka. Sveukupno gledano dizajn testiranog računara nije nam se previše dopao, ali je to subjektivna ocena. Na vama je da pogledate slike i da odlučite da li ćete i sami formirati takav utisak.
Hardverska specifikacija
ASUS-ov proizvodni portfolio kada su prenosni računari u pitanju bazira se prevashodno na Intel Centrino tehnologiji uz nekoliko modela koji su zasnovani na Celeron D i AMD Athlon/Sempron procesorima uglavnom u DTR segmentu. Većina modela koji stižu sa Intel Centrino stikerom može se dobiti sa ugrađenim Celeron M procesorom, ali tada nema ništa od „prestižne“ Centrino nalepnice. Ovog puta dobili smo računar sa procesorom pomalo prevaziđene specifikacije tj. radnog takta 1600 MHz sa 2MB L2 keša. Dakle u pitanju je 90nm Dothan jezgro koje je postalo standard kada su Centrino notebookovi u pitanju. Intel je veoma agresivno izvršio tranziciju na PCI Express čipsetove u mobile segmentu, pa je tako testirani model, kao i velika većina notebookova koje smo testirali u poslednje vreme stigao sa Intel Alviso G čipsetom tj. i915GM koji donosi integrisanu GMA900 grafiku koja za svoje potrebe koristi sistemsku memoriju. Međutim tu dolazimo i do prvog problema. Testirani notebook računar imao je ugrađenih samo 256 MB DDR2 memorije radnog takta 400 MHz. Ako mislite da je 400 MHz sporo i da nije napredak u odnosu na DDR1 memoriju imajte u vidu da je retko koji notebook imao DDR1 memoriju na 400 MHz, dok je minimalna DDR2 specifikacija 400 MHz. Pored toga DDR2 memorija troši i manje struje. Međutim, iako je dobra odluka da se implementira DDR2 memorija, ne možemo reći da je 256 MB dovoljno posebno, ako se ima u vidu da je Windows XP SP2 zahtevniji od osnovne ili SP1 verzije. Dodajte tome i slabu dostupnost DDR2 memorije za notebook na tržištu i eto problema ukoliko želite naknadno da proširite memoriju. Ostatak hardverske specifikacije je uobičajen, a izdvojili bismo u pozitivnom smislu implementaciju DVD snimača, a u negativnom pogledu osvrnuli bismo se prevashodno na sporiji hard disk koji radi pri 4200 obrtaja u minuti što je specifikacija koja krasi low end notebook računare u koje se ASUS W5 cenom ne svrstava. Po običaju specifikaciju možete videti sublimiranu u preglednoj tabeli…
Detaljna specifikacija
Model
ASUS W5G00A
Procesor
Intel Pentium M 730, 1.6 GHz, Dothan, 90nm
Cipset
i915PM (Alviso-G) + ICH6M
Memorija
256MB DDR2-400, proširivo do 768MB
Hard disk
60 GB, 4200 RPM, 2 MB Cache
Graficka karta
Intel Graphics Media Accelerator 900
Zvucna karta
Intel High Definition Audio
DVD-RW uredaj
Dual Layer DVD-R/RW: 8X/4X or 4X/2X, DVD+R/RW: 8X/4X or 4X/2.4X, CD-R/RW:24X/10X or 16X/10X, DVD-ROM:8X, CD-ROM: 24X
Povezivanje
Intel Pro/Wireless 2200BG, 802.11g, GB LAN, 56k V92 Modem
IrDA
FastIR port
Bluetooth
Bluetooth Class 2 + Toshiba Bluetooth stack
Citac kartica
SD/MMC/MS/MS PRO
Ekran
TFT-LCD 12.1″ 1280×800
Video Kamera
1.3 Mega Pixel web camera
Tastatura
99 full size tastera, numericki deo, dodatni tasteri, 19 mm full size 86 key with MS-Windows function keys, 2.5mm hod taster
Dodatni tasteri
Instant launch tasteri
2 tastera: Power4 Gear +, Wireless ON/Off
Funkcijaki tasteri
Fn+F1 Suspend switch
Fn+F3 Access to the E-mail
Fn+F4 Access to the Internet
Fn+F5 Brightness down
Fn+F6 Brightness up
Fn+F7 LCD on/off
Fn+F8 LCD/CRT switch display
Fn+F9 TouchPad Lock
Baterija
8 cells / 4800mAh
Konektori
1 x Type II / I PCMCIA 2.1
1 x Microphone-in jack
1 x Headphone-out jack (SPDIF)
1x VGA port/Mini D-sub 15-pin
1 x TV Out (S-Video composite)
3 x USB 2.0, 1x IEEE 1394 port
1 x RJ11 Modem jack
1 x RJ45 LAN
Adapter
19V, 7.11A
Input: 100— 240V AC, 50/60Hz universal
Dimenzije
275 x 235 x 29.8mm
Masa
1.55kg bez baterije / 1.8kg sa 4800mAh Lithium-ion baterijom
Operativni sistem
Opcija
Dodatni softver
ASUSDVD XP 5.0
Power Director V3.0 DE
Medi@Show V2.0 SE
Symantec™ Norton AntiVirus™ 2005
Adobe Acrobat Reader 5.1
NERO Express V6.0
ASUS Probe
ASUS Live Update
ASUS ChkMail
ASUS Hotkey
ASUS Power4 Gear+
Preporučena MP cena
1415 EUR + PDV
Kontakt
Kamerica
Softver za kontrolu kamere je za prosečnog korisnika sasvim dovoljan. Broj podešavanja kamerice je solidan, pa je tako moguće podesiti ekspoziciju, kontrast osvetljenje itd… Pored toga obezbeđen je i zum mod. Naravno, sve kontrole su softverske, kao i zum (digitalni), a kamerica je CMOS tipa.
Testiranje
SiSoft Sandra 2005 SR1
CPU Benchmark
6523/2183(2825)
Multimedia
156271/16833
Memory
2751/2750
Cache Index
5060
PC Mark 04
System
2705
CPU
3099
Memory
3005
Graphics
2121
HDD
2189
PC Magazine Benchmarks
Business Winstone 2004
18.6
Content Creation Winstone 2004
19.1
3DMark03
Default Test
801
3D Mark 2001SE
1024x768x32
4533
PC Mark 2002
Battery Test (50%)
1h 09min
HD Tach 2.7
Average transfer (MB/s)
23.3
Šta reći na kraju?
Iako na prvi pogled deluje veoma atraktivno ne vidimo po čemu bi se ASUS W5 izdvojio i nametnuo kao preporuka za kupovinu. Izrada je tek osrednja što nije dovoljno kada možete za dvesta eura manje kupiti S5 notebook koji se odlikuje sličnom hardverskom specifikacijom i boljom izradom. Pored toga ugrađeni hardver je na nivou low-end modela, ali cenom od 1415 eura bez poreza koji se obavezno plaća, ASUS W5 izlazi dosta iz klase računara koji se mogu dobiti u zamenu za iznos koji je manji od hiljadu eura. Iako ima WIDE ekran, osnovna svrha takvog ekrana kod računara ovakvih dimenzija ne može se u potpunosti ispuniti, ali je specifičan oblik WXGA ekrana omogućio konstrukciju kućišta manjih dimenzija nego što je to uobičajeno. Povrh svega, iako ASUS W5 masom dosta manjom od 2 kg cilja i na grupu korisnika koji preferiraju mobilnost, test baterije je pokazao da se nećete previše usrećiti po tom pitanju. Sa druge strane, slabija baterija se toleriše samo u slučaju da je računar zamišljen kao multimedijalni desktop replacement što ASUS W5 definitivno nije.
Sve u svemu ASUS u svom proizvodnom portfoliju ima zaista mnogo modela i serija prenosnih računara, pa ne treba da čudi postojanje i jednog ovakvog računara. Mi bismo definitivno preporučili da pogledate ostatak ponude ASUS notebookova i presaberete još jednom svoj budžet za kupovinu računara i dobro razmislite šta očekujete od prenosnog računara.
Računar na test ustupio Direct Link zvanični zastupnik ASUS proizvoda za SCG.