ASUS ZenBook UX32A

ASUS ZenBook UX32A

Nakon prvih serija ultrabook računara, red je došao na dalju razradu koncepta i na pojavljivanje brojnih “varijacija na temu”. Razni proizvođači nude svoje uređaje, pri čemu mnogi predstavljaju tek svoje prve ultrabook modele. ASUS, koji je bio veoma agilan od samog starta, međutim, počinje da izbacuje neke nove iteracije ultrabook koncepta, jer je već bezmalo šest meseci na tržištu prisutan sa svojim osnovnim modelom. Upoznajmo ZenBook UX32A, koji je došao na naš test...

    Sadržaj

      Filip Majkić Nakon premijere ZenBook računara, bili smo veoma zadovoljni njihovim mogućnostima i benefitima koje su donosili krajnjim korisnicima koji žele tanke i elegantne mašine na svojim stolovima ili u svojim krilima. No, prošlo je gotovo pola godine, i ASUS želi da demonstrira da je u stanju da diversifikuje svoju ponudu ultra-tankih prenosnih računara. Stoga nakon premijerne serije, dolazi red na UX32A, koji na papiru deluje veoma obećavajuće. U suštini, neizbežno je poređenje novih ZenBook UX32A sa prethodnim ZenBook UX31 modelima.

      Kažemo na papiru, budući da nove ultrabook računare odlikuje prisustvo FullHD IPS ekrana, diskretne grafike i hibridni storidž. Međutim, ZenBook UX32 koji se našao na našem testu nosi A sufiks, tako da ništa od FullHD ekrana (naprotiv, imamo 1366 x 768 ekran naspram 1600 x 900), diskretne grafike nema već je tu Intel HD 3000 integrisana u procesor, CPU je slabiji nego kod prethodnog modela (Intel Core i3-2367M na 1,4 GHz naspram Intel Core i7-2677M na 1,8 GHz), ali je zato tu – hibridni storidž, umesto isključivog korišćenja SSD-a u prethodnim modelima. Međutim, da li je osnova iskustva i dalje tu? Rekli bismo da itekako jeste. No, pođimo redom…  

       
      Dizajn, konektori Računar se dobija u vrlo luksuznom pakovanju, koje podseća na kutiju za cipele. U njemu, osim prospekata i garancije, zatičemo adaptere za LAN i VGA, kao i elegantnu torbu za nošenje, krpicu za brisanje ekrana i trakicu za povezivanje kablova.

      “Savršeni balans elegancije i energije”, slogan je pod kojim ASUS reklamira svoje najnovije kreacije, a sve što u dizajnerskom smislu važi za stari ZenBook, u suštini važi i za nove ZenBook modele, koji su izuzetno slični, da ne kažemo praktično isti. Ovo su ultra-elegantni, tanki, sofisticirani prenosni računari, ivica tankih poput žileta, koji potpuno impresioniraju svojim eksterijerom. Tanko, lako, elegantno, moderno, šik, sve u jednom izdanju, i po tom pitanju se novajlije nisu nimalo promenili od prethodnika. Uostalom, i zašto bi…

      ASUS UX32A je izrađen od metala. Poklopac sive boje sa ASUS logom ima efekat presijavajući efekat “elipse”, poleđina je potpuno ravna i bez ikakvih izbočina bilo tu, bilo sa strana (na donjoj površini se nalaze i četiri gumirane nožice za prijanjanje), nema nikakvih “štrčanja” niti odstupanja od sjajnih linija. Kada smo prvi put došli u kontakt sa ZenBook računarima, rekli smo da je teško pronaći adekvatne reči da se opiše užitak gledanja, a kamoli korišćenja ovakve mašine. Iako smo sada ovu stavku “već videli”, i ovo je treći ASUS ultrabook koji testiramo, i dalje uspevamo da ostanemo neravnodušni na fantastično dizajnersko rešenje.

      Svi konektori ovog računara su smešteni na bokovima, i to na zadnjem delu koji je i najdeblji, što je i razumljivo. U odnosu na ZenBook, koji je imao jedan USB 2.0 i jedan USB 3.0 port, novajlija je unapređen, pa tako imamo tri USB 3.0 porta, što je veoma lepo videti. I dalje nemamo klasične VGA i LAN portove, koje je veoma teško implementirati na uređaje ovako male debljine, pa su tako tu za ispomoć mini-VGA-to-VGA adapter, kao i USB-to-LAN adapter. Sa druge strane, sada je tu HDMI izlaz pune veličine za koji nije potrebno korišćenje nikakvog adaptera, što toplo pozdravljamo. Unutrašnjost Unutrašnjost je isto tako bez naročitih izmena. Metalne površine sive boje, veliki tačped, čiste linije i površine, čiklet tastatura sa tasterima plitkog hoda, sve usklađeno i objedinjeno u elegantnu celinu. Tastatura je takođe pretrpela sitnu (ili možda ne baš tako sitnu, zavisno od tačke gledišta) izmenu, u tom smislu što sada podržava pozadinsko osvetljenje (bele boje).

      Konačno, ispod ekrana, u njegovom ležištu, nalaze se Ice Power zvučnici koje je dizajnirao Bang & Olufsen i koji zaista zvuče sasvim dobro. Prosto, ASUS nije imao naročitih potreba da pravi dramatične izmene kod novog računara. ZenBook ćete po svemu prepoznati kao ZenBook, odnosno ASUS ultrabook, a sitnije izmene u spoljašnjosti se prevashodno tiču konektora i blagih modifikacija uzrokovanih korišćenjem internog diska. I dalje je ZenBook UX32A fantastična celina u stilskom smislu.
       Već svi znaju da se u ultrabook računarima, iz objektivnih razloga, koristi poseban hardver. Svojevremeno je to bio uglavnom neki čip iz ULV (ultra low voltage) ponude, izuzetno štedljiv, ali i sa primetno slabijim performansama u odnosu na konvencionalna rešenja. Današnji hardver je negde na pola puta između ULV-a i mejnstrim hardvera kada je snaga u pitanju, dok je po pitanju potrošnje takođe negde između, ali ne na sredini, već bliže ULV čipovima. Slično se pokazuje i u novom ZenBook ultrabooku.

      Naime, on koristi Intel Core i3-2367M procesor. Reč je o 32-nanometarskom procesoru (dakle, ništa od Ivy Bridge-a, makar za sada), sa dva jezgra, 3 MB keš memorije i podrškom za Hyperthreading (odnosno, četiri threada). On radi na 1,4 GHz i to fiksno, bez ikakvog Turbo Boost-a koji bi mu privremeno podigao frekvenciju. Potrošnja mu je deklarisana na 17 W. Kao što vidite, radi se o sporijem procesoru, koji međutim može biti sasvim dovoljan za nezahtevnu upotrebu.

      Slično važi i za grafiku. Kao što smo rekli, u UX32 seriji će se pojaviti i diskretna grafika (konkretno, GeForce GT 620), ali u modelu sa A sufiksom zatičemo samo Intel HD 3000, grafički čip integrisan u procesor. On radi u rasponu od 350 MHz do 1 GHz, u zavisnosti od opterećenja. Maksimalno je podržano do dva displeja, tako da nećete biti u prilici da simultano koristiti i VGA izlaz i HDMI izlaz zajedno sa slikom na laptopu.
       

       

      ASUS ZenBook UX32A

      LCD

      13″, 1366 x 768, mat

      Procesor

      Intel Core i7- 2367M, 1,4 GHz

      Grafika

      Intel HD 3000 (integrisana u CPU)

      RAM

      4 GB DDR3 1333 MHz

      Hard disk

      320 GB, 5400 RPM, SATA interfejs SSD mSATA 32 GB (keširanje)

      Optički uređaj

      Bez optičkog uređaja

      Konekcije

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth, WiDi

      Dodatno

      3xUSB 3.0, miniVGA, HDMI, čitač memorijskih kartica, web kamera 2 mpx, audio konektori

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium SP1

      Masa

      1,45 kg

      Dimenzije

      299 x 196 x 17 mm

      Cena

      93,000

      Garancija

      24 meseca

       
      Kada je skladišni prostor u pitanju, otišlo se u nekom drugom pravcu, zarad spuštanja troškova, ali i omogućavanja većih kapaciteta. Naime, umesto korišćenja SSD-ova (UX31 smo imali sa SSDom od 128 GB), ovde se koristi tehnologija SSD keširanja u kombinaciji sa hard diskom. To u praksi znači da je u računaru mali hard disk kapaciteta 320 GB (kompanije Hitachi), a da se za keširanje koristi mSATA SSD. Na taj način bi u teoriji računar trebalo da ponudi korisniku više upotrebnog prostora, u kombinaciji sa zadržavanjem prednosti malog vremena pristupa karakteristične za SSD-ove, a sve skupa po povoljnijoj ceni nego da se implementira samo jedan SSD većeg kapaciteta. Za keširanje se SanDisk SSD i100 32 GB.

      Ekran je “standardn” HD rezolucije od 1366 x 768 piksela. Istovremeno, radi se o mat ekranu sa antirefleksivnim slojem. Optičkog uređaja, naravno, nema. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth. Pohvaljujemo i to što je računar spreman za WiDi, ne samo po ugrađenim čipovima, već i softverski. Da biste dobili LAN, morate povezati adapter u jedan od USB portova.

      Uz računar se isporučuje Windows 7 Home Premium u 64-bitnom izdanju. Zajedno sa njim dolazi više aplikacija koje će nekim korisnicima biti prilično zanimljive, a neke imaju opštu upotrebnu vrednost, ali više o tome u utiscima. Baterija je šestoćelijska, s tim što je ugrađena tako da joj se ne može pristupiti, baš kao i kod većine drugih ultrabook računara. Podsetimo da je sve ovo zapakovano u mašinu mase ispod 1,5 kilograma… Evo nas i kod rezultata testova. Ilustracije radi, uporedili smo novi ZenBook UX32A sa modelom UX31, premijernim ASUS ultrabookom. Nakon pregleda rezultata u tabeli i međusobnog poređenja, stvari su više nego jasne…
       

       

      ASUS ZenBook UX32A

      ASUS ZenBook UX31

      Battery Eater – Reader test

      6:52

      6:15

      PC Mark 7

      1791

      3158

      Cinebench 11.5 OpenGL

      8,6 fps

      8,26 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      1,34 pts

      2,23 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      21,6 fps

      22,4 fps

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      9,1 fps 230 poena

      Nije mereno

      Nuclear MC

      5411

      9591

      wPrime 32M (sec)

      39,066

      19,767

      HD Tune Transfer (MB/s)

      59,9 – HDD 42,8 – SSD

      214.6

      HD Tune Access Time (ms)

      23,6 – HDD 2,1 – SSD

      0,2

       
      Utisci Generalni utisak u radu u Windows okruženju je prilično pozitivan i tu dosta doprinosi solidna količina memorije u kombinaciji sa SSD diskom koji kešira najbitnije fajlove (premda je potrebno koristiti računar nekoliko dana kako bi inteligentni kontroler došao do izražaja i obavljao predikciju na adekvatan način). Windows 7 Home Premium je u ovom računaru dostupan i na srpskom jeziku, ukoliko korisnik poželi da ga tako koristi.

      Od ostalih stavki, uvek smo voljni da u maksimalno pozitivnom kontekstu pomenemo Power4Gear softver, koji vam omogućava da vršite detaljna podešavanja i najsitnijih aspekata potrošnje, kako biste optimizovali bateriju, ne samo putem različitih profila, već i podešavanjem “sitnih” parametara rada. Već smo spomenuli da je naprava u startu spremna za Intel WiDi u softverskom smislu. O ovoj tehnologiji smo već pisali na našem sajtu, a reč je o bežičnoj transmisiji slike između laptopa i velikog ekrana, odnosno televizora. Doduše, da biste to mogli da koristite, trebaće vam i uređaj-prijemnik na strani televizora, ali više o tome možete pročitati u How To sekciji našeg sajta. Tu je i ASUS Tutor, aplikacija za upoznavanje sa mogućnostima računara, koju svakom preporučujemo. Ko je zelen, naučiće, ko je veteran, iznenadiće se prijatno.

      Ekran sa LED pozadinskim osvetljenjem ima rezoluciju od 1366 x 768 piksela. Radi se o IPS panelu sa antirefleksivnim slojem. Ekran, najprostije rečeno, puno vuče na plavu boju, i to je prilično izraženo kod ovog računara. Dakle, iako ima neke veoma dobre osobine, ima i neke koje delimično sputavaju užitak, iako se generalno radi o dobrom ekranu.

      Tastatura ima belo pozadinsko osvetljenje i ista je kao na UX31 prethodniku. Tasteri imaju plitak hod. Tačped je velike površine i može i ceo funkcionisati kao “klik”. Tačped možete prilično dobro upoznati kroz ASUS Tutor aplikaciju, koja će vam dati egzaktan spisak mogućnosti tačpeda, sa sve animacijama. Sveukupno, tastaturu i tačped je uživanje koristiti, uz eventualnu ogradu zbog plitkog hoda tastera za one koji moraju duže da kuckaju. Baterija omogućava gotovo sedam časova autonomije, i to je nešto više nego kod prethodnika, tako da je računar i po tom pitanju unapređen.
       
      Zaključak Sveukupno, ASUS je ponovo napravio dobar posao i nakon što je prvi izbacio ultrabook na naše tržište, uspeo i da načini prve korake ka diversifikaciji ultrabookova, dok konkurenti tek uvode svoje prve modele na tržište. UX32 u A verziji predstavlja korak ka omasovljivanju i nuđenju proizvoda po prihvatljivijoj ceni, dok UX32 u svojoj Vd verziji predstavlja korak više ka high-end segmentu, sa FullHD panelom i diskretnom grafikom. Naravno, poređenje UX32A sa prethodnikom ne neminovno.
       

       
      Šta možemo reći? U najkraćem, dobija se nešto slabiji hardver u smislu sirove snage, sa drugačije konfigurisanim storidž konceptom, ali se zato dobija više USB portova (koji su svi 3.0), kao i HDMI konektor pune veličine, koji mogu puno više značiti krajnjem korisniku u smislu lakoće korišćenja uređaja nego da li je procesor par stotina megaherca brži ili sporiji.  Sa druge strane, razlika u ceni ide i preko 20 hiljada dinara, što znači da UX32A može da donese značajnu uštedu korisnicima koji žele stilizovan i tanak uređaj za nezahtevnu upotrebu, ali ne žele da plaćaju dinarske sume od šest cifara za tako nešto.

      Stoga, kada se sve sabere i oduzme, UX32A predstavlja korak u dobrom smeru. Jedva čekamo da isprobamo UX32Vd, koji će nas odvesti u još ambicioznije koncepte, ali za koje će morati i dobrano da se plati. U svakom slučaju, ASUS je uspešno započeo diversifikaciju ultrabook koncepta i sve veći broj korisnika koji su zainteresovani za ultrabook koncept će moći da među njegovim ultrabook proizvodima pronađe pravu stvar za sebe.
      Ocena: 89%
      Prednosti: – Fenomenalan dizajn i kvalitet izrade – Ukupan utisak koji računar ostavlja u radu kombinacijom elegancije, performansi i prenosivosti – Veoma pogodan za prenošenje – Odlična autonomija – Tri USB porta (naspram dva kod prethodnika), i to svi USB 3.0, kao i HDMI konektor pune veličine Nedostaci: – Ekran puno vuče na plavu boju – Ekran je mogao biti veće rezolucije – (Uslovno) Plitke tastatere tastature ćete ili obožavati (ako ne kucate puno) ili ih nećete podnositi (ako kucate puno)
      Računar na test ustupio DirectLink.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test