ASUSPro Advanced B551, biznis laptop više klase

ASUSPro Advanced B551, biznis laptop više klase

Učestvovati u tržišnom nadmetanju u biznis sektoru nije nimalo lako, iz mnogo razloga. Posebno je teško ukoliko kompanija nije tradicionalno prepoznata u biznis segmentu, ili da se drugačije izrazimo, ukoliko korporativni upravnici već nisu naručivali tone kompjuterskih zaliha od dotične kompanije i nemaju razvijene veze i poznanstva u tom smislu.

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Nije nimalo lako ući u tržišni segment gde apsolutno gospodare velikani PC tržišta, kao što su HP ili Lenovo. Tu je i uvek poslovnim korisnicima okrenuta Toshiba, a rukovodioci su već uveliko, priznali oni to javno ili ne, navikli na Apple. Stoga, šta može da učini neko ko pokušava da se probije u takav segment? Da napravi dobar proizvod i da se nada najboljem, te da puno radi na marketingu, promociji i korporativnom imidžu. ASUS je svakako jedno od najvećih imena industrije, ali je reputaciju stekao na nekom drugom delu tržišta, radeći uglavnom sa krajnjim korisnicima. Kako bi na pravi način “udario” na biznis segment, ASUS je kreirao posebnu liniju laptop računara, oznake ASUSPRO. Ona se sastoji od dve osnovne linije, B serije i P serije, gde je prva okrenuta višoj klasi, dok je druga namenjena nešto bazičnijim potrebama. Danas pred sobom imamo model B551 sa sufiksom LG, koji ima čime da se podiči.
      asus1.jpg
      Dizajn Pre svega, moramo da istaknemo da smo dobili sempl od lokalne kancelarije, a ne prodajni primerak, tako da u tom pogledu moramo da se ogradimo od sadržaja pakovanja i onoga što će korisnici dobijati uz prodajnu verziju. Verovatno je najznačajnija stavka prisustvo docking station-a, o kome ćemo posebno nešto više govoriti ubrzo.
      b551_1_s.jpg
      Laptop je…prelep. Taman, neupadljiv ali izuzetno elegantan i lako dopadljiv, da ne govorimo kako će se lako uklopiti u korporativno okruženje. Pri tome, nije tradicionalno siv, kao što je to slučaj kod velikog broja poslovnih laptopova. Fantastičan dizajn upotpunjuje fenomenalno kućište, izrađeno od ugljeničnih vlakana. Jednostavno, B551GL je divan i za oči i za prste, i zaista nam se dopada.
      Taman, neupadljiv ali izuzetno elegantan i lako dopadljiv
      15,6-inčni ekran je IPS tipa i podržava Full HD rezoluciju, i o njemu će biti još reči u nastavku teksta. Unutrašnjost laptopa je u istom stilu kao i spoljašnjost, i veoma smo zadovoljni kako izgledom, tako i funkcionalnošću. Jedina razlika je što su nasloni za dlanove izrađeni od aluminijuma, umesto od ugljeničnih vlakana. Nema nepotrebnih nabijanja i detaljisanja oko čiklet tastature, tačped je solidnih dimenzija, a jedini detalji koji se izdvajaju su skener otisaka prstiju na desnoj strani naslona za dlanove, taster za paljenje u gornjem desnom uglu (koji svetli belom bojom kada je računar uključen), te indikatori rada smešteni napred, pri levom boku.
      b551_4_s.jpg
      Konektori Laptop ima sasvim solidnu količinu konektora, koja se dodatno može uvećati upotrebom docking stationa. Ipak, ovde razmatramo samo one konektore koji se direktno fizički nalaze na laptopu. Na zadnjoj strani ne nalazimo nikakve konektore, već se svi konektori nalaze na bokovima. Nemamo nikakvih zamerki na njihov raspored.
      b551_2_s.jpg
      Desno su smešteni audio port, jedan USB 2.0 port, Kensington lock, kao i modularni drajv, u kome se može nalaziti dodatna baterija ili optički uređaj. Potonji je i dalje veoma bitan u preduzećima i ne treba po svaku cenu insistirati na njegovom uklanjanju, posebno u računaru mase 2,5 kilograma. Sa leve strane su smeštena tri USB 3.0 porta (dva su odvojena, dok je treći odmaknut, a videćete i zbog čega uskoro), VGA i mini-DisplayPort izlazi, LAN konektor i SmartCard čitač. Čitač kartica je pozicioniran na levom delu prednje strane, ispod statusnih indikatora.Asusov dock zaslužuje posebni segment. Pre svega, impresionira svojom masom, za koju postoji veoma dobro obrazloženje. Naime, njegova masa iznosi preko 3 kilograma, dosta nadmašujući i masu samog laptopa. No, ASUS se potrudio da svojim korisnicima omogući i neke funkcije koje nisu baš standardne za klasične dock-ove. Docking podržava sve ASUS laptopove iz ASUSPRO serije, veličina od 12 do 15 inča.
      asus10_s.jpg
      Dock se povezuje priključivanjem laptopa na donje postolje i povezivanje na levi istureni deo. Potrebno je gurnuti prekidač do kraja, čime zapravo dock ostvaruje konekciju sa laptopom upravo putem maločas pomenutog izdvojenog USB 3.0 porta sa leve strane. To faktički znači i da se laptop puni preko USB porta kada je priključen na dock. U dnu te izdvojene sekcije sa leve strane se nalazi i prekidač kojim se “podešava” ta izdvojena sekcija u zavisnosti od toga da li se na nju priključuje laptop od 12, 14 ili 15 inča. Srećom, bio je u pravom položaju za model sa našeg testa, pošto smo tu funkciju tek naknadno otkrili.
      asus11_s.jpg
      Kad smo kod punjenja, dobili smo dva punjača, jedan veći koji isporučuje 6,32 A struje i manji koji isporučuje 3,42 A struje. Oba imaju kompatibilne vrhove i mogu se uključiti ili u laptop ili u dock. Logično, sa jednim će se baterija brže puniti, ali treba imati u vidu i njihove mase. Logično je da na poslu gde je masivan dock standardno držite veliki konektor priključen, pošto se to ionako neće “šetati”, a da kod kuće držite drugi adapter. U suštini, cela ideja ide oko toga da ne morate da nosite adapter sa sobom kada nosite notebook, što vam omogućava i njegova solidna autonomija.
      Postolje se izdvaja po nesvakidašnjim ergonomskim funkcijama
      No, da se vratimo Ultra Docking Station postolju. Kao što smo rekli, ono je masivno i raspolaže mnoštvom konektora. Tu je i bravica koja se može zaključati pomoću ključeva koji stižu u pakovanju, kao i statusni indikator koji sija plavo kada je dock priključen na struju,  te statusni indikator napunjenosti baterije na levom kraju. Od dodatnih konektora, tu su četiri USB 3.0 porta, LAN konektor, VGA izlaz, veliki (standardni) DisplayPort, kao i HDMI i audio priključci.
      asus7_s.jpg
      Međutim, skrenuli bismo posebnu pažnju na ergonomske funkcije postolja, koje možete videti ilustrovane propratnim slikama. Naime, zahvaljujući snažnim konektorima i velikoj masi koja čvrsto drži uređaj prikovanim za sto, moguće je – i toga se ASUS odlično dosetio – da se laptop povezan na dock “obrće” oko svoje horizontalne ose. Drugim rečima, moguće je ceo laptop zabaciti unazad kao da otvarate poklopac od laptopa. Ovo je genijalna ideja, jer vam oslobađa radni prostor na brz, lak i efikasan način ukoliko vam je odjednom potrebno da nešto uradite na stolu i laptop vam smeta.
      asus8_s.jpg
      Rešenje je posebno efikasno imamo li u vidu da ne zahteva odvajanje od konektora ili neke slične operacije. Sve je vrlo jednostavno. Uhvatite laptop tamo gde je postolje za dlanove, i dižete ga celog, kao da se radi o poklopcu laptopa. I okrećete, zabacujući ga unazad koliko vam to odgovara (rotacija je moguća do, otprilike, 100-110 stepeni, čime se radna površina na kojoj je do tada bio laptop potpuno oslobađa).
      asus16_s.jpg
      Sve u svemu, ASUS je napravio pun pogodak sa ovim postoljem, ne samo po pitanju standardnih funkcija u vidu proširenog broja priključaka, već i po pitanju ergonomije. Na tome im zaista moramo odati priznanje. Sa druge strane, treba imati u vidu da je ovo dodatak koji je potrebno dokupiti. Kada se na ne tako malu cenu laptopa od nekih 1500 evra doda trošak od 220 evra za docking station, dolazimo do poveće sume novca. Opet, cena ovog dockinga nije ni manja ni veća od postolja koje nude konkurentske kompanije, koja pri tome nemaju nikakvu ergonomsku funkciju, već samo povećan broj portova…ASUS B551 dolazi (nimalo iznenađujuće) sa dobro poznatom Haswell platformom. To je praktično i jedini izbor za poslovne računare više klase, budući da Intel implementira i podržava mnoštvo tehnologija bitnih za korporativna okruženja. No o tome nešto kasnije, sada se bavimo hardverom.
      [modul]specifikacija=6136[/modul]
      Koristi se Intel Core i7 4650U procesor, namenjen ultrabukovima i sličnim sistemima niske potrošnje. Procesor je zapravo veoma sličan Core i7 4600U modelu, samo što mu je osnovni takt spušten kako bi se omogućilo da 4650U bude ponuđen i u visoko-integrisanoj varijanti (da bude isporučivan ugrađen na ploče u specijalizovanim sistemima male potrošnje). Radi na 1,7 GHz, dok u Turbo režimu može gotovo udvostručiti radni takt na 3,3 GHz. Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 4 MB keš memorije, izrađen je u 22-nanometarskoj izradi i maksimalna termalna disipacija mu je deklarisana na 15 W.
      b551_3_s.jpg
      Njegova karakteristika jeste i prisustvo Intel HD 4400 grafičkog čipa. Intel je obećao bolje performanse u novoj generaciji, ali i podršku za displeje veće rezolucije. Grafika radi na 200 MHz bazno, a njen radni takt se penje do 1,1 GHz. Ne treba zaboraviti ni Intel WiDi (Wireless Display) tehnologiju, koja je takođe prisutna i podržana i koja može slati sliku bežično na sliku kompatibilnih televizora (noviji modeli imaju ugrađen WiDi risiver) ili bilo kakav displej koji ima priključen eksterni risiver.
      Odličan hardver u vrhunskom pakovanju
      Ipak, ne treba izgubiti iz vida da B551 zapravo dolazi sa ugrađenim diskretnim grafičkim čipom. Reč je o GeForce GT 840M, jednoj od prvih grafičkih karti nove generacije izrađenim na bazi nove Maxwell arhitekture. Ona je negde između starih GeForce GT 740M i 750M po performansama. Ima 384 šejder jedinice, koje (baš kao i jezgro) rade na 1029 MHz. Raspolaže sa do 2 GB DDR3 memorije, pri čemu se sa memorijom komunicira putem 64-bitnog memorijskog interfejsa, što je pomalo šteta. Međutim, kao što ćete videti u rezultatima igara, sasvim se korektno može koristiti za igranje naslova u nižim rezolucijama na srednjim, pa katkad i višim detaljima…premda, naravno, ne podstičemo igranje na radnom mestu, naravno. Kad razmislimo, upravo ćemo i sami ugasiti alt-tabovani Insurgency…
      skrin1_s_1.jpgskrin2_s_1.jpg
      Kada je memorija u pitanju, radi se o DDR3-1600 tipu memorije. ASUSov poslovni laptop dolazi sa 8 GB RAM memorije, što je i za očekivati od mašine koja ipak treba da bude natprosečno spremna za korišćenje u biznis okruženjima i sa biznis aplikacijama, a pozicionirana je u višem cenovnom rangu.
      asus2.jpg
      Kao što se može očekivati u ovakvoj mašini, koristi se SSD, koji omogućava i velike brzine i izuzetno malo vreme odziva. Konkretan model ima SSD kompanije Liteon. Njegov kapacitet iznosi 256 GB. To istovremeno znači da ćete imati preko 200 (i kusur) GB dostupno za svoje podatke (ostatak naravno otpada na operativni sistem). Odlična vest, naročito ukoliko morate da uskladištite puno fajlova za poslovne potrebe.
      asus9_s.jpg
      Konektore možete videti u priloženoj tabeli, a o njihovom rasporedu smo diskutovali na prvoj strani. Tu je dosta USB portova, od kojih jedan podržava USB Charger+ tehnologiju zahvaljujući kojoj možete puniti USB uređaje i kada je računar ugašen. Dodatno bismo naglasili prisustvo Dual Band Wireless standarda (2,4 / 5 GHz) od strane Intelovog mrežnog adaptera, što može značiti u današnjim savremenim poslovnim okruženjima. Uz B551 stiže 64-bitni Windows 7 operativni sistem u Professional varijanti.Što se tiče performansi u užem smislu te reči, ne treba da iznenađuje da su nam utisci veoma pozitivni. Nema naročitih iznenađenja, računar raspolaže klasičnom ultrabuk hardverskom platformom, pojačanom solidnom diskretnom grafikom i ponaša se veoma živahno u svakodnevnim zadacima koji pred jednu kancelarijsku mašinu mogu biti postavljeni. No, tu je i veliki broj sitnih i ne tako sitnih implementacija koje olakšavaju život poslovnim korisnicima, ali i svima ostalima.
      asus6_s.jpg
      Najpre, imamo sertifikate o raznim testovima i otpornostima na mehaničke udare, pritisak ili elektromagnetne anomalije, tastaturu otpornu na prolivanje tekućina, simulaciju višegodišnjeg broja otvaranja poklopca kako bi se testirale šarke (20 hiljada ciklusa) i tako dalje. Dual Band Wireless podržava 5 GHz opseg. HD Web kamera obećava da će video konferencije biti kristalno jasne, zahvaljujući podršci za 720p video, kao i dva mikrofona koji će obezbediti da vaše kolege vrlo jasno čuju šta govorite.
      skrin4_s_1.jpg
      Intel Small Business Advantage donosi razne pogodnosti za korišćenje u korporativnim okruženjima, od blokiranja USB portova kako bi se izbegao neželjeni pristup računaru do automatskog bekapovanaj i restora, monitoringa statusa operativnog sistema i pojedinih aplikacija. Istini za volju, mnoge od pobrojanih stvari se mogu naći i na bilo kakvim računarima, ali je bitno da se ovde može sve lako instalirati i daljinski kontrolisati unutar korporativnih sistema. Dakle, ta vrsta integracije je od primarnog značaja u firmama i tu je jednostavno neprihvatljiva situacija da se sistem administrator bakće sa svakom aplikacijom individualno na desetinama ili čak stotinama računara. Naravno, moramo spomenuti i Intel AMT rešenja, koje donosi brojne funkcije potrebne u SMB (Small-to-Medium Business) segmentu, odnosno podršku za razne funkcije koje doprinose lakoći korišćenja, bezbednosti, podesivosti parametara i slično.
      skrin5_s.jpg
      Tu je i podrška za Intel Smart Connect Technology, Wake-on-LAN (WOL) funkcija je takođe tu. ASUS je implementirao i svoju Business Center aplikaciju, koja omogućava laku softversku kontrolu određenih parametara. Svi meniji kroz koje se krećete su laki i intuitivni za korišćenje, samo je potrebno izvršiti inicijalna podešavanja, uneti zaštitne šifre i slično, kako biste dobili pristup svim funkcijama. Tu su Wireless Display, USB Blocker, Software Monitor, Health Center, Data Backup And Restore…Sve u svemu, sve što firmi može zatrebati. Najzad, skener otisaka prstiju se može veoma lako podesiti iz odgovarajućeg softvera.
      Softver takođe jasno naglašava korporativnu prirodu B551 računara
      Konačno, tu je i Power4Gear aplikacija za menadžment potrošnje, koja omogućava fino podešavanje parametara rada sistema kako bi se ostvarila maksimalna prilagodljivost različitim scenarijima korišćenja (maksimalno trajanje baterije, maksimalne performanse, multimedijalni profil i slično). Ne znamo da li ima potrebe da dodatno objašnjavamo i pojašnjavamo njegove mogućnosti i opcije, jer smo se toliko puta bavili njime…
      skrin6_s.jpg
      Sada prelazimo na individualne parametre rada, koje ćete prepoznati po podnaslovima. Ukoliko želite skraćenu verziju, daćemo vam je odmah – sve radi izvanredno, ekran je sjajan, buka nepostojeća, zagrevanje minimalno, input uređaji veoma dobri do odlični, baterija traje očekivano dugo. Ekran Ekranom smo izuzetno zadovoljni. Ne samo da nas IPS ekrani u ASUS računarima svaki put obraduju performansama, već smo jednostavno već navikli da od ovakvih Full HD ekrana očekujemo puno. Tako je i sada, i B551 nimalo ne razočarava ni po pitanju rezolucije, ni po pitanju živahnosti ekrana, ni kada se radi o uglovima gledanja. Posebno bismo istakli izuzetno visok stepen osvetljenosti ekrana – ovo je jedan od retkih uređaja kome praktično na svim mernim tačkama imamo osvetljenost od 300 cd/m2 (dobro de, 299 cd/m2) ili veću. Sjajno!
      ekran_2.jpg Input uređaji Tastatura je odlična, sa čiklet tasterima dobrog hoda. Spomenuli smo vodootpornost, a interesantno je da nema pozadinskog osvetljenja. Ipak, ne isključujemo da će ga biti u finalnoj verziji, pošto je ovo sempl kancelarije, tim pre što su F3 i F4 tasteri vrlo simptomatično ostavljeni bez sekundarnih funkcija (a obično služe da se poveća ili smanji intenzitet pozadinskog osvetljenja tastature), tako da očekujemo da će finalna verzija podržavati i ovu mogućnost.
      asus3.jpg
      Tačped je solidan – bio bi još bolji kada bi funkcionisao kao klikped, ali i ovako sasvim korektno radi posao. Možda će njegova potpuno glatka površina stvarati problemčić ako imate suviše suve prste, ali to je do individualnih iskustava. Buka B551GL nema nikakvih problema sa bukom. Nema krckanja, nema potmulih zvukova, bilo u leru ili pod opterećenjem. Odlični utisci po ovom pitanju.
      buka_2.jpg
      Zagrevanje Slično se može reći i za zagrevanje. Zapravo, istakli bismo da čak i kada je mašina žestoko opterećena, nasloni za dlanove (inače, izrađeni od aluminijuma, za razliku od ostatka računara koji je izrađen od ugljeničnih vlakana) ostaju ledeno hladni! Svaka čast! Korisnici mogu biti mirni i spokojni po pitanju zagrevanja.
      tempmin_2.jpg
      tempmax_2.jpg
      Baterija Baterija ostvaruje korektan rezultat. Od 45 Wh baterije smo dobili oko 6 sati i 15 minuta autonomije, što je sasvim korektno. Sa druge strane, napominjemo da se u sklopu paketa može naručiti sekundarna baterija i sa njom se autonomija produžava za nekih 2 sata, tako da možete puno radno vreme da izgurate bez strujnog punjača. Naravno, imajte u vidu da razni parametri imaju ulogu u potrošnji i da ona može poprilično da varira u zavisnosti od aktivnih čipova i njihovog opterećenja.
      ASUS je učinio puno da razuveri skeptike i da se predstavi u najboljem svetlu
      Zaključak ASUS B551GL nam se veoma dopada. Naravno, poznato je da svako zadovoljstvo košta. Njegova cena iznosiće oko 1500 evra, a za kompletno zadovoljstvo, tj. docking, će trebati da se izdvoji još oko 220 evra. To je dosta, i automatski svrstava računar u model koji prevashodno cilja korporativne osobe na višim pozicijama. Sa jedne strane, to je dobro i za imidž, ali sa druge strane, pitanje je da li će se šefovi odlučivati da idu na ovakav računar jer za tu sumu imaju proverena – sa njihove tačke gledišta – HP i Lenovo rešenja. Pitanje je da li to što im ASUS nudi nešto bolje njih previše zanima, jer oni će teško imati diretknih kontakata sa uređajima.

      Sa druge strane, ASUS je učinio puno da ih razuveri i da se predstavi u najboljem svetlu. Izrada je fenomenalna, ponašanje laptopa u realnom radu takođe, o praktično svemu se možemo izraziti pohvalno. Dodatni faktor jeste što ASUS daje trogodišnju garanciju ne samo na laptop, već i na bateriju, što je svakako plus. Što se nas tiče, nema dileme da je B551 jedan od najboljih laptopova sa kojima smo se susreli, a da li su njegove karakteristike dovoljno dobre da bude prepoznat od strane korporativnih korisnika kao pogodan za implementaciju u razne firme, pokazaće vreme… 
      award_s.jpg
      Prednosti: – Fantastičan dizajn – Kvalitet izrade – Ukupan utisak – Dobre performanse – Veoma dobar ekran – Trogodišnja garancija na laptop i bateriju – Docking, ne samo zbog dodatnih portova, već i zbog ergonomičnosti Nedostaci: – (Uslovno) ASUS nije prepoznat kao brend okrenuti korporativnim korisnicima za razliku od nekih konkurenata – Visoka cena
      Računar na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test