Blueberry NetCat tablet

Blueberry NetCat tablet

Pod Blueberry brendom stiže uređaj koji je, rekli bismo, pravljen tako da u startu bude prilagođen potrebama srpskog tržišta. Pred nama je Blueberry NetCat uređaj, Android tablet koji je istovremeno i najpristupačnije rešenje tog tipa. Nismo mogli da odolimo, a da ne ispitamo mogućnosti uređaja čija cena gotovo da je simbolična. Da li je NetCat idealan tablet po meri srpskog potrošača? Ne zaboravimo da govorimo o zemlji u kojoj prosečna plata sve više stremi cifri ispod tri stotine evra, te da je za široke slojeve stanovništva priča koju ponekada toliko obožavamo da pričamo, prilično bespredmetna

    Sadržaj

      Filip Majkić Očigledno je da je za šire slojeve pogodno kreirati značajno, višestruko jeftiniji uređaj, koji bi imao šansu da bude naširoko prihvaćen. Možda je upravo pristup kakav imamo priliku da vidimo u NetCat tabletu ono što treba Srbiji kako bi se omasovila i popularisala ova vrsta uređaja. Višestruko jeftinije u svakom slučaju – ali koliko upotrebljivo i funkcionalno? To pokušavamo da ispitamo u ovom prikazu uređaja čija maloprodajna cena iznosi svega oko 200 evra!  

      O konceptu tableta ste već mnogo puta imali priliku da čitate na ovim stranicama. Nema nikakve sumnje da je pred ovim uređajima budućnost. Oni će u dogledno vreme dopuniti spektar računara koje koristimo u domovima, ali i van njih, “zagrabivši” svoj udeo i od notebook i od netbook računara, iako su u principu kategorija za sebe. Prema njima će, vrlo osnovano nagađamo, veliki broj korisnika u nekom trenutku preusmeriti svoja novčana sredstva, želeći da stekne mogućnost udobnog korišćenja koju oni nude u svemu onome što u ovom trenutku nazivamo “nezahtevna primena računara”. Blueberry NetCat je baš takav model. Sa kolikim uspehom će on proći na tržištu, ostaje da se vidi. Radi se o tabletu koji karakteriše dijagonala od 7 inča, kao i mnoge veoma zanimljive mogućnosti na papiru. Cilj ovog prikaza jeste da ispitamo šta on sve može i koliko je udoban za korišćenje. Pakovanje Blueberry NetCat M-01, kako glasi puna oznaka ovog modela, dolazi u stilizovanoj kutiji crne boje, sa “mačkom” koja je i motiv po kome je uređaj dobio ime (“Net” deo, naravno, asocira na konektivnost i mogućnost priključivanja na internet). U samoj kutiji zatičemo sam tablet, zatim slušalice, USB kablić za direktno povezivanje sa računarom, kao i strujni adapter – ništa čudno. Prijatno iznenađenje nas dočekuje kada shvatimo da se u paketu nalaze još dve interesantne stvari. Tu je mini USB – to – USB kabl/adapter, koji omogućava direktno priključenje fleš drajvova i drugih uređaja sa USB interfejsom i povezivanje sa tabletom. Tu je i mala, elegantna torbica za nošenje, koja će svakako dobro doći prilikom nošenja ovog uređaja. Kako je autor ovih redova imao priliku da koristi i nosi sve tablete koji su do sada na ovaj ili onaj način došli u Srbiju (iPad, Galaxy Tab, ViewSonic ViewPad), vrlo je dobro upoznat sa ovom “sitnicom” i korisnošću njenog prisustva.  

      To bi bio sadržaj standardnog pakovanja. Opciono, korisnici imaju još jednu varijantu za koju se mogu odlučiti. To je kupovina dodatka koga možete videti na donjim slikama. Njegova tačna oznaka je NCLKB Case with Keyboard, a kao što možete videti, radi se o kožnoj futroli sa tastaturom. Tastatura se na uređaj povezuje preko USB konektora i na taj način možete pretvoriti Blueberry NetCat u svojevrstan mini-laptop sa Android operativnim sistemom, ako to želite.  

      Na donjoj slici možete videti kako izgleda NCLKB Case with Keyboard kada je preklopljen, sa tabletom u njemu. Cena ovog dodatka iznosi oko 2,500 dinara i u suštini ga možemo toplo preporučiti, ako ste se već odlučili da kupujete vrlo pristupačan NetCat tablet. Neće puno povećati cenu, niti preterano “smanjiti razliku” u ceni u odnosu na druge tablete, a može prilično da koristi.  

      Polako dolazimo do onog dela prikaza koji će pretežno biti u znaku sintagme “…ali, za te pare…” Dopalo se to nekome ili ne, ali ovaj tablet je rezultat brojnih kompromisa koji su načinjeni, i kao takav zahteva određeno vreme za privikavanje. Što se dizajna tiče, on naizgled nije upitan, pošto na prvi pogled deluje sasvim pristojno i dopadljivo, ali sa “kvakom” koja je u startu očigledna – ekran je nešto drugačiji od onoga na šta smo navikli na tabletima. No, o ekranu nešto kasnije. Kao što možete videti i na priloženoj fotografiji, NetCat ima crni okvir oko ekrana, koji je možda naizgled debeo, ali je važno da bude prisutan kako bi omogućio korisniku prostor za držanje tableta (ovo nije telefon minimalnih dimenzija). Bokovi i poleđina su metalik sive boje Naprava je izrađena od plastike i po izradi zaostaje za drugim tabletima koje smo isprobali – ali, za te pare…Bitno je da je sve ukomponovano na korektan način, nema nekih uočljivijih problema sa izradom, ništa “ne krcka” (sve dok ne krenete da pritiskate ekran, ali to je zbog koncepta ekrana, a ne zbog izrade), tako da je sa te strane tablet sasvim korektan. 

      Ivice su primetno zaobljene. Gornja površina, uključujući i ekran, je prevučena staklom. Ispod ekrana su standardni Android tasteri, ali ne tasteri osetljivi na dodir neprimetno integrisani u površinu uređaja, kao što smo navikli kod telefona i drugih Android tableta, već pravi pravcati fizički tasteri. Iznad ekrana je smeštena web kamera od 1.3 megapiksela, koja je kao stvorena za komunikacije i video pozive. Na levoj ivici se ne nalazi ništa, dok su na desnoj ivici smešteni tasteri za paljenje i pojačavanje zvuka. Na gornjem delu je smešten priključak za slušalice. Međutim, donja ivica je ono što izaziva posebnu pažnju.  

      Idemo redom sleva nadesno, kao što možete videti na priloženoj slici. Mini HDMI je prava blagodet i prijatno iznenađenje. Nažalost, kabl ćete morati dokupiti jer nije deo paketa, ali ovaj priključak pretvara NetCat u interesantan plejer, koji možete očas posla priključiti na eksterni displej ili televizor i koristiti ga za gledanje video sadržaja, filmova, spotova. Odmah pored je mesto za memorijsku karticu. Između dva šrafa, čije vidljivo prisustvo nije baš pohvalno, smeštena su dva USB priključka. Od njih je jedan univerzalan i na njega možete priključiti bilo šta što ima mini-USB konektor (ili bilo koji USB konektor ako koristite mini-USB – to – USB adapter koji stiže u pakovanju), a drugi ima posebnu namenu. Na njega možete priključiti tastaturu koja dolazi u sklopu dodatka. Još jedna stvar se može priključiti na njega – USB modemi. Blueberry NetCat ne podržava GSM modul, ali je omogućeno korišćenje USB modema koje možete nabaviti npr. kod Telekoma ili Telenora putem ovog porta. Iskreno, za sumu koja se traži za NetCat, nismo ni očekivali direktnu podršku za 3G, već samo Wireless, što smo i dobili. Desno od USB portova su priključak za strujni adapter, kao i mono zvučnik. Hardver
      Ispitajmo sada hardver Blueberry NetCat tableta. Spomenuli smo da ekran ima dijagonalu od 7 inča, a zanimljivo je da je njegova rezolucija 1280 x 720 piksela, sa 16 : 9 odnosom stranica. Sa jedne strane, to je više nego na bilo kom tabletu koji smo do sada isprobali. Nažalost, mišljenja smo da 16:9 odnos stranica nije baš najsrećniji, pošto se tableti mahom drže uspravno. Takav odnos strana je možda primereniji ekranu računara, koji se (praktično uvek) drži vodoravno, a to smo sve spominjali u prikazima tableta sa ovim ekranima. Druga vrsta problema stiže iz prilagođavanja aplikacija rezoluciji 800 x 480 piksela, tipičnoj za telefone, na kojoj Google insistira, pa će sasvim sigurno dolaziti do skaliranja i deformacija. Srce sistema čini ARM11 procesor, koji radi na 800 MHz. Kao takav je sposoban da pusti YouTube HD snimke, što smo i proverili u praksi i sasvim smo zadovoljni rezultatima. Ipak, svima je poznato da procesori na 1 GHz predstavljaju neku vrstu standarda prema kome se vrše optimizacije platformi.  

      Blueberry NetCat ne podržava direktno 3G konekciju, već je omogućeno korišćenje 3G USB modema koje možete nabaviti kod domaćih operatera, o čemu smo već govorili. Sistemske memorije ima 256 MB, a radi se o DDR2 memoriji. Kada je interna memorija u pitanju, nje ima 2 GB, a ona se može proširiti putem kartice. Maksimalan kapacitet kartice koju možete koristiti na NetCat tabletu iznosi 16 GB. Specifikacija:  

      Blueberry NetCat

      Ekran
      7″, 1280 x 720, LCD, glossy, rezistivni

      Procesor/grafika
      ARM11, 800 MHz

      Skladišna memorija
      2 GB proširivo za do 16 GB preko kartice

      Sistemska memorija
      256 MB

      WiFi
      Wi-Fi (802.11a/b/g/n)

      Kamera
      Frontalna 1.3 mpx za video pozive

      Čitanje
      Podržane e-reader funkcije

      Baterija
      3200 mAh (oko 6 i po sati kontinualnog rada)

      Audio
      Mono zvučnik na donjoj strani, 3.5-mm konektor, mikrofon

      Senzori
      G-Sensor, E-Compass sensor, Ambient light sensor

      Audio formati
      MP3, WMA, OGG, FLAC, WAV, ACC, APE

      Video formati
      AVI, WMV, RM, RMVB, 3GP, MKV, MP4, ASF, VOB, MPG, TS, TP, DVIX, MOV

      E-Book formati
      PDF, TXT, CHM, DOC, EXCEL, EPUB, RTF, FB2

      Operativni sistem
      Android 2.1

      Dimenzije
      203 x 132 x 12 milimetara

      Masa
      415 grama

      Cena
      19,499 dinara (od 1. januara zbog promene PDV-a cena se menja na 21,290 dinara)

      Garancija
      1 godina

      WiFi je neizostavan na uređajima ovog tipa, pa ga tako i ovde zatičemo. Bluetooth i GPS moduli nisu ugrađeni. Mnogi su kao zamerku na ranije tablete isticali nedostatak kamere (to se prevashodno odnosi na iPad), i to ne zadnje kamere za slikanje, koliko odsustvo prednje kamere za video pozive. Tablet sa našeg prikaza raspolaže frontalnom kamerom od 1.3 megapiksela, dok zadnje kamere nema. Uređaj se isporučuje sa Li-Polymer punjivom baterijom od oko 3200 mAh, koja je dovoljna za oko šest i po sati kontinualnog rada u praksi, makar je sa nama bio takav slučaj. Imajte u vidu da će trajanje baterije umnogome zavisiti od načina na koji koristite uređaj, nivoa osvetljenja i slično. Masa uređaja iznosi 415 grama. Blueberry NetCat stiže sa Android 2.1 operativnim sistemom, ali se ističe da će vrlo brzo biti omogućen apgrejd na Android 2.2, koji će, naravno, biti besplatan. Ekran je verovatno najkontroverznija stavka NetCat računara. Nažalost, zaboravite na neke od raskošnih ekrana koje koriste višestruko skuplji konkurenti. Blueberry NetCat ima rezistivni LCD ekran, sa svim svojim manama. Osvetljenje ekrana je slabo, uglovi gledanja jednostavno loši, a nema ni multitač podrške! Međutim, vraćamo se na spomenutu sintagmu – “…ali, za te pare…” Ove stavke drastično utiču na kvalitet ugođaja i iskustva koje nudi NetCat. Ekrani su izuzetno bitna stavka kod tableta i odlučujuće utiču na iskustvo u korišćenju. Za razliku od, recimo, netbook računara i drugih uređaja sa ekranima, ovde se radi o uređaju koji se drži u rukama, prevlači, menjaju se uglovi gledanja, i jako je bitno da ekran bude kvalitetan, sa dobrim uglovima gledanja i osvetljenjem. NetCat prosto obavezno morate držati na maksimalnom osvetljenju prilikom korišćenja uređaja. No, odsustvo multitač podrške vrlo direktno utiče na korišćenje, pošto su vam brojne operacije koje Android i njegove aplikacije nude jednostavno nedostupne. OS i aplikacije Blueberry NetCat stiže sa Android 2.1 operativnim sistemom. U pitanju je klasičan Android OS sa pratećim interfejsom, što je sa jedne strane dobro, a sa druge strane već smo puno govorili o neadekvatnoj pripremljenosti Androida i njegovih aplikacija za upotrebu u tablet računarima čija je rezolucija iznad podrazumevanih 800 x 480 piksela. Imate pristup Android Marketplace-u, odnosno tonama i tonama najrazličitijih aplikacija raznovrsnih namena. Tablet dolazi sa dvadesetak bazičnih aplikacija, što će vam biti sasvim dovoljno da započnete druženje sa NetCat-om…ne zaboravite da svako putovanje počinje običnim korakom. Uređaj ima podršku za 40 jezika među kojima, nažalost, nema srpskog jezika. 

      Raspored i način korišćenja su vrlo logični i sa te strane poznati svakome ko je ikada radio u Androidu. Pretpostavljamo da ste već čitali naše brojne prikaze u ovom domenu, pa vas nećemo zadržavati preteranim objašnjenjima vezanim za Android tastaturu, Home ekran, panes, načinima preraspodele, dodavanjem novih radnih površina i slično. Samo nebo je granica, ali i rezistivan ekran bez multitač podrške. Prosto, budite spremni da određene aplikacije ili ugrađene mogućnosti Androida nećete moći da iskoristite jer nema multitača. Da li bi interfejs mogao biti tečniji i brži? Moguće, odnosno verovatno. Opet, ne znamo ni sami da li je to na dušu procesora koji ipak radi na 800 MHz, ili na račun ekrana koji ne može da “prati” pokrete prstom na adekvatan način, ili možda nečeg trećeg, a verovatno je kombinacija više ovih parametara. Web Browsing bi svakako bio prijatnije iskustvo na NetCat tabletu, kada bi postojala podrška za multitač. Opet, ekran ima visoku rezoluciju i ona pomaže donekle, pošto je web optimizovan za prikaz u nižim rezolucijama. Snalaženje će stoga ići nešto sporije, a period navikavanja će biti nešto duži, pošto ćete umesto jednostavne multitač opcije za zumiranje morati da koristite druge metode. Pinch-to-zoom ne radi baš najbolje zbog ekrana, pa ćete verovatno “peške” morati da zumirate sajtove kako biste udobnije čitali njihov sadržaje, skrolujući prstom preko njih. Za slabije upućene, kada kliknete na neko polje u koje se može unositi tekst, pokrenuće se virtuelna tastatura. Ceo internet na dohvati ruke i to je svakako prednost ovog uređaja. Doduše, prepreke sa ekranom i interfejsom nas sprečavaju da damo direktnu prednost NetCat tabletu u browsingu u odnosu na telefone. Sa jedne strane, ekran je veći i sadržaj se može lakše gledati, ali sa druge strane, interfejs je nezgrapniji. Sve zavisi od vaših prioriteta. U svakom slučaju, uvek je lepo imati web na dlanu.  

      Multimedija U ovom domenu tablet briljira, imamo li razumevanja za ekran nešto slabijih karakteristika. Čitanje knjiga? Čitanje stripova? Sve se to može sa ovom napravom, i mnogo više od toga. Sve zavisi od vas, vaše volje da malo istražujete i eksperimentišete sa aplikacijama. Verujte, isplati se. Ništa ne može opisati osećaj kada shvatite da vam je spravica koju držite u rukama ispunila dan. Tada ćete biti ponosni na to što ste odabrali taj uređaj, a u ovom slučaju, i na to što ste prošli prilično jeftino. Možemo pričati da bi rukovanje bilo lakše sa nekim skupljim uređajem, ali ako su vam ti uređaji nedostupni, vi od toga nemate ništa. Sinhronizaciju vršite nikad prostije – putem direktnog povezivanja na USB računar (prepoznaće se kao Mass Storage Device), ili putem korišćenja memorijske kartice. Isto tako, možete na već opisani način preko mini USB – to – USB adaptera povezati tablet sa eksternom memorijom ili hard diskom, nakon čega će vam biti omogućeno rukovanje i reprodukcija. Zahvaljujući ES File Explorer fajl menadžeru, vrlo ćete se lako snaći. Naravno, tu je i opcija skidanja nekog drugog fajl menadžera. Što se tiče reprodukcije video fajlova, sve dobija neki novi smisao korišćenjem mini HDMI konektora. Ovaj tablet bukvalno možete koristiti kao plejer! Povežite ga na veliki televizor i jednostavno puštajte video sadržaje sa njega ili njegove memorijske kartice. Alternativno, povežite ga preko HDMI-ja na televizor, a na USB povežite eksternu memoriju ili eksterni hard disk! Jednostavno sjajna stvar, i uživancija može da počne. Što se ovoga tiče, Blueberry NetCat je zaista uređaj koji možemo toplo preporučiti. Puštali smo razne video formate, uključujući i YouTube HD video. Nažalost, kada je u pitanju 720p/1080p MKV koji verovatno veoma zanima naše čitaoce, nismo uspeli da ga pustimo, već smo dobili poruku “Can’t play this video file”. No, ne treba previše žaliti za tim – setimo se, “za te pare…” Mogućnosti puštanja videa su pozamašne i zaista za taj aspekat rada tabletu možemo uputiti pohvale.
      Zaključak Nema potrebe previše pametovati kada je u pitanju Blueberry NetCat. Za te pare drugog ničeg nema! Ukoliko želite da uđete u svet tablet računara, možda na ne tako magičan način, onda je ovo pravi uređaj za vas. Sa vrlo povoljnom maloprodajnom cenom koja u trenutku pisanja ovog teksta iznosi ispod 200 evra, utisak je da nema puno razmišljanja. Njegovi konkurenti koji isto tako spadaju u tablete – iPad, Galaxy Tab, ViewPad, su svi, otvoreno govoreći, bolji uređaji. Istovremeno, svi su višestruko skuplji. I pored mana, NetCat tablet je, rekli bismo, veoma dobro prilagođen ne samo i ne toliko potrebama, već pre svega mogućnostima prosečnog korisnika na teritoriji Srbije. Stoga od nas može dobiti zeleno svetlo, a mi se nadamo da će NetCat podstaći tražnju za ovakvim tipom uređaja u širim slojevima stanovništva. Veoma pristupačan, on je to zaista u stanju da učini, zahvaljujući solidnoj upotrebljivosti u raznim vidovima primene. Za kraj vas podsećamo da će nakon Nove Godine zbog poreza uređaj poskupeti, što znači da ako ste zainteresovani bilo bi (po vas) najbolje da prelomite do 31. decembra. Za razliku u ceni možete priuštiti dodatak sa tastaturom i torbicom, o kome smo govorili još na prvoj strani. Ukupno gledano, uopšte ne sumnjamo u odličnu prodaju.
       

      Prednosti: – Izuzetno povoljna cena i dostupnost u domaćim maloprodajama – Mnoštvo aplikacija najrazličitijih namena koje omogućavaju lako personalizovanje uređaja – Toliko primena u vašem džepu – od videa, preko surfovanja, do muzike, radija, čitanja knjiga, gledanja fotografija… – Ekran visoke rezolucije… Nedostaci: – …ali slabih karakteristika i performansi; pride, rezistivan ekran – Sporost pojedinih operacija; akcelerator sporo radi, a interfejs je nedovoljno tečan – Bez podrške za multitač, što zajedno sa prethodnim pobrojanim manama utiče na korišćenje – Android sa svojim problemima i neoptimizovanošću za 1280 x 720 rezoluciju – u trenutnoj verziji – Mono zvučnik dosta tih Uređaj na test ustupio PiN Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test