Dell Inspiron 3541

Dell Inspiron 3541

Naći dobar balans između tako puno različitih parametara nije lako. AMD se dobro snalazi po mnogim pitanjima na polju laptopova i ima šta da ponudi, ali nije samo AMD taj koji odlučuje šta će i u kojoj formi korisnici dobiti. Puno toga zavisi od partnera i načina na koji će oni pozicionirati svoje mašine. Neki će izaći sa tako reći kompletnom ponudom prenosnih računara, dok će neki odabrati da koriste AMD-bazirane računare da “popune rupe” u svojoj ponudi. Neki će koristiti AMD i njegov hardver da uvećaju svoju profitnu marginu ne prenevši ništa od ušteda na korisnika, dok će drugi ipak to (makar donekle) učiniti. Drugim rečima, sve što AMD u teoriji ponudi partneri mogu da realizuju ili upropaste.

    Sadržaj

      Šta je stoga Dell učinio sa svojim Inspiron 15 3000 računarima? Reč je o seriji 15,6-inčnih laptopova koja se uglavnom bazira na pristupačnim AMD APU-ima, o čemu smo već puno pisali na ovim stranicama. Kako se radi o izuzetno pristupačnim računarima, čija se cena kreće od nekih 250 do 450 evra, ne čudi da nema puno prostora za eksperimentisanje.
      Prvi test računara sa novom Beema hardverskom platformom kompanije AMD
       
      Na test smo dobili u suštini najjaču varijantu koja se nudi u Srbiji, sa A6-6310 čipom, diskretnom Radeon R5 M230 grafikom, te diskom od 500 GB i 4 GB memorije. Naravno, postoje i brojne varijacije, koje uglavnom idu nadole, sa slabijim APU-ima, bez diskretne grafike, diskovima manjeg kapaciteta i manje memorije. Da li će vam puno značiti ako vam kažemo da se koriste APU čipovi nove generacije, kodne oznake Beema? Tome ćemo morati da posvetimo nešto više pažnje, budući da se radi o prvom laptopu sa ovom AMD platformom. No, više o tome u nastavku…
      Dizajn
      Kako se radi o pristupačnom proizvodu, ne čudi što je pakovanje spartansko. U njemu ćete zateći samo strujni ispravljač i pokoju propratnu knjižicu. Nema čak ni diska sa drajverima i tu imamo prvi problem. Naime, kako bi se troškovi zadržali na što nižem nivou, Dell Inspiron 15 3000 računari se isporučuju sa Linuxom (Ubuntu). Sa te tačke gledišta, razumemo da se proizvođač odlučio da ne isporuči disk sa Windows drajverima. Ali, to istovremeno znači da se morate naoružati strpljenjem dok ujurite drajvere za svoj primerak računara po vrlo konfuzno organizovanom sajtu, i za vaš konkretan primerak (preporuka – skinite sve pa instalirajte šta je kompatibilno), a pogodno je znati i koji su čipovi/adapteri smešteni ispod haube vašeg Inspirona. Drugim rečima, ako želite Windows na vašem računaru, moraćete pokazati malo snalažljivosti.
      dell_3541_4_s.jpg
      Kad otvorite pakovanje, naći ćete laptop čiji će vas dizajn verovatno iznenaditi. Naime, bez obzira na boju, Inspiron 15 nudi veoma lepu i pod prstima prijatnu hrapavu gornju površinu. Ovakvi reljefni dodaci su veoma dobrodošli i deluju podjednako lepo bez obzira da li na test dobijete plavu, sivu ili crnu varijantu računara.
      Nemojte pomisliti da se radi o nekakvom luksuzu, budući da je ceo računar izrađen od plastike. U suštini, to je i očekivano u ovoj cenovnoj kategoriji. Donja površina je izrađena od nešto grublje plastike u odnosu na gornju, tako reći standardno. Na njoj se nalaze i četiri gumirane nožice koje olakšavaju prijanjanje, a tu je i baterija kojoj korisnik ima pristup što nažalost imamo potrebu da naglašavamo i na ovakvim, većim, praktično standardnim modelima, budući da to više nije podrazumevani slučaj čak ni na “petnaesticama”.
      dell_3541_6_s.jpg
      Na gornjoj površini se nalazi Dell logotip metalik srebrne boje, utisnut u hrapavu površinu računara čija boja zavisi od verzije koju ste kupili. Desno se nalaze optički uređaj, USB 2.0 port i čitač kartica, dok su levo smešteni strujni konektor, otvor za hlađenje, HDMI izlaz, LAN konektor, još dva USB porta (po jedan USB 2.0 i USB 3.0) i audio priključak. Pomalo nas je iznenadilo odsustvo VGA izlaza, koji smo nekako očekivali na ovakvoj mašini. Premda, iskreno, možda je i vreme da polako proizvođači forsiraju prelazak na digitalne konekcije. Na prednjoj i zadnjoj strani se ne nalazi ništa od konektora. Na prednjem delu su dva zvučnika (pri dnu), a pri desnoj ivici je veliki indikator statusa rada.AMD je za 2014. godinu spremio apdejt za Kabini u vidu Beema platforme. Kao i Kabini, Beema cilja entry level laptopove, te ne iznenađuje što upravo Beema platformu zatičemo u Inspiron 15 3000 laptopovima, i to u raznim izdanjima. Kombinacija do četiri jezgra niske potrošnje i grafičkog jezgra se dobro pokazala i u prošlosti, pa nema razloga da se zazire od unapređene varijante, zar ne?
      beema7_s.jpg
      Ideja je jasna, korektan procesor u kombinaciji sa upotrebljivom integrisanom grafikom sa 128 “Radeon GPU jezgara” zvuči sasvim solidno za jedan pristupačan laptop i omogućava mu svestranost, to jest upotrebljivost u raznim scenarijima, od običnog rada, preko browsinga do multimedije i nezahtevnog igranja. AMD je koristio iskustva (ne samo svoja) na mobilnim platformama kako bi “utegao” čipove u potpunosti. Prisutni su nešto strožiji kriterijumi vezano za interfejse, korišćene memorije i slično. AMD je uspeo da drastično smanji potrošnju svojih platformi u prethodnim godinama, i po tom pitanju se može reći da stoji rame uz rame sa konkurentom u segmentima u kojima je prisutan.
      beema2_s.jpg
      Inspiron 15 na našem testu koristi A6-6310. Reč je o 28-nanometarskom mobilnom četvorojezgarnom SoC rešenju namenjenom najjeftinijim notebook i sub-notebook računarima. Najavljen u aprilu 2014. godine, ušao je u upotrebu u letnjim/jesenjim osvežavanjima i koristi četiri jezgra koja rade na taktovima od 1.8 do 2.4 GHz po potrebi. Kako se radi o APU modelu, prisutno je integrisano grafičko jezgro Radeon R4.
      [modul]specifikacija=6666[/modul]
      Što se tiče specifičnih karakteristika, A6-6310 koristi 256 KB L1 i 2 MB L2 keš memorije, odnosno 512 KB po procesorskom jezgru. Maksimalna termalna disipacija je deklarisana na 15 W, a proizvodi se u 28-nanometarskoj mobilnoj tehnologiji. AMD je proizvodnju ovog čipa poverio kompaniji Globalfoundries, da ne kažemo svojim bivšim fabrikama. Broj tranzistora na čipu iznosi 930 miliona, a površina čima je 107 mm2.
      Adut računara je i njegova diskretna Radeon R5 M230 grafika
      Baziran na Puma+ arhitekturi, nasledniku Jaguara, A6-6310 okvirno govoreći donosi performanse u rangu Intela Core i3-4010 procesora. To ga čini veoma pogodnim za svakodnevne nezahtevne zadatke, nešto što Dell pretpostavlja da je glavna poenta u ovoj cenovnoj klasi. I sasvim je u pravu.
      beema3_s.jpg
      Što se tiče integrisanog grafičkog jezgra, već smo spomenuli da nosi oznaku Radeon R4. Sadrži 128 Radeon GPU jezgara, bazira se na GCN arhitekturi i radi na taktu od 800 MHz. Performanse ovakvog jezgra su otprilike u rangu Intel HD 4200 grafike, što je sasvim korektno. Grafika nema sopstvenu memoriju, već pozajmljuje po potrebi memoriju od sistemskog RAM-a. Treba imati u vidu da je Beema projektovan da radi sa jednokanalnom DDR3L memorijom, tako da to utiče na performanse.
      beema4_s.jpg
      Radeon R4 nije predviđen za iole zahtevnije igranje, već mu je glavni adut multimedija. Zahvaljujući UVD dekoderu, moguć je hardverski dekoding 4k sadržaja. U čipu je integrisan i poseban VCE video enkoder. Podržana su do dva eksterna displeja, na koje je moguće povezivati se svim standardnim interfejsima.
      beema5_s.jpg
      No, Inspiron 15 3541 ima još jedan adut u rukavu. On se ne oslanja (samo) na integrisanu grafiku, pošto je tu i Radeon R5 M230. Radeon R5 M230 je diskretan grafički čip, kodne oznake Sun, namenjen prenosnim računarima. Predstavlja nižu kategoriju generacije Radeon R5. Bazira se na AMD-ovoj tehnologiji GCN (Graphics Core Next) i proizvodi se u 28-nanometarskom tehnološkom procesu. Unutar čipa nalaze se 320 šejderskih jedinica. Jezgro radi na 885 MHz, dok je memorijski interfejs 64-bitni. Podrazumevani tip memorije je GDDR3, a karta koristi do 4 GB memorije (u konkretnom laptopu se koristi 2 GB). Memorija radi na 1800 do 2000 MHz.
      beema6_s.jpg
      R5 serija podržava automatsko prebacivanje između integrisane i diskretne grafike, oznake Enduro. Takođe, R5 M230 može da se poveže na nekoliko monitora putem Eyefinity tehnologije. Tu je i ZeroCore tehnologija kojom se redukuje potrošnja kada je displej ugašen, kao i Power Gating da smanji isporuku struje delovima čipa koji se ne koriste aktivno. PowerTune omogućava automatski overkloking i anderkloking u zavisnosti od opterećenja čipa.
      beema1_s.jpg
      Performanse koje R5 M230 pruža su na pretežno osrednjem nivou i omogućavaju igranje 3D naslova izašlih do 2014. godine na nižem nivou detalja, pošto su performanse ove grafike tik iznad performansi integrisanih rešenja. Od tehnologija, hardverski su podržani DirectX 11.2, OpenGL 4.3 i OpenCL 1.2. Bez problema se vrši dekodiranje i reprodukcija MPEG2, DivX/Xvid, H.264 i Blu-ray sadržaja uz malu potrošnju energije.Kada je memorija u pitanju, situacija je nešto komplikovanija nego što je to slučaj u standardnim scenarijima. Spomenuli smo da je ovaj put AMD dosta striktnije projektovao svoju platformu, i odredio tačno šta može/sme da radi u kombinaciji sa čime. Tako se za Beema rešenja koristi isključivo jednokanalna DDR3L memorija. To je rešenje kojim se štedi na potrošnji, ali u scenarijima gde je neophodan rad integrisane grafike (doduše, naš laptop koristi i diskretnu pa to kod njega nije izraženo) može doći do “sukoba interesa”, odnosno ispada da ovakvo rešenje nije tako dobro za performanse integrisane grafike. Da stvar bude gora, Dell nije implementirao DDR3L-1866 memoriju po standardu, već DDR3L-1600. Takođe, ne postoje dva slota, već samo jedan, tako da nema nikakve mogućnosti da se doda još jedan modul, već se postojeći mora zameniti (maksimalno je podržano 8 GB). Laptop se isporučuje sa 4 GB memorije.
      dell_3541_2_s.jpg
      Kao što se može očekivati u ovakvoj mašini, koristi se hard disk koji je i dalje jedini izbor za pristupačne mašine, imamo li u vidu cene SSD-ova i uticaj na cenu kompletnog računara koji bi njegova implementacija zahtevala. Hard disk koji se koristi jeste Seagate, kapaciteta 500 GB. Njegove performanse od 88.2 MB/s u proseku su sasvim korektne.
      Osnovni utisak je – koliko para, toliko muzike
      Od ostalih stvari spomenuli bismo još Dell Wireless-N 1705 adapter, odnosno podršku za Bluetooth 4.0 i rad na 2.4 GHz. Takođe, tu je i optički uređaj, što nije više tako čest slučaj u petnaesticama. Iako se u nižoj klasi ovaj uređaj još uvek može naći u većoj količini, uvek postoji pitanje da li uštedeti na njemu. Rekli smo već u uvodu i ponovićemo, laptop dolazi sa Linux Ubuntu operativnim sistemom.
      Utisci
      Performanse koje Dell Inspiron 15 3541 su korektne i za to je zaslužan solidan AMD hardver. U svim realnim scenarijima u kojima ćete koristiti ovakav notebook nismo zatekli nikakva iznenađenja. Ne radi se o uređaju najbrže kategorije u bilo kom smislu, pa samim tim nema posebnih odskakanja od onoga što smo očekivali. Što bi se reklo, koliko para toliko muzike, i kada je hardver u pitanju, AMD je to “doktorirao” u proteklim godinama. Međutim, postavlja se pitanje šta se dešava kada se odmaknemo od hardvera, odnosno kada dođemo do onoga što je zasluga ili “zasluga” samog proizvođača?
      dell_3541_5_s.jpg
      Najpre, imamo situaciju da Dell ne isporučuje Windows ni drajvere za njega sa ovim mašinama, što u startu otežava stvari. Takođe, nema nikakvih utilitija, makar ne nekih koji su izuzetno upotrebljivi u raznoraznim scenarijima, nalik na Asusov Power4Gear softver i slične primere drugih proizvođača.
      inspiron3541_5_s.jpg
      Tastatura i tačped su dve odvojene priče. Tasteri su veoma plitki i premda će nekim korisnicima ovo biti idealna tastatura upravo zbog toga, nama se jednostavno nije dopadalo njeno korišćenje. Posebno je čudno što nam se čini da su neki tasteri još plići od ostalih (na primer, Space) što rezultuje neujednačenim iskustvom. Iako su tasteri dobrog oblika i rasporeda, nemaju nikakve ergonomske osobine (udubljenja za jagodice i slično) što u kombinaciji sa veoma malim hodom rezultuje neubedljivim iskustvom. Numerički deo je prisutan, da ne zaboravimo da to napomenemo. Tačped? Iako je naizgled dopadljiv u stilskom smislu, i može da funkcioniše kao klikped, jednostavno je – loš u pokretima.
      Ekran
      Ekran je u najbolju ruku prosečan. Radi se o klasičnom TN ekranu, relativno malih uglova gledanja i HD Ready (1366 x 768) rezolucije. Viđali smo i bolje i gore ekrane u ovom cenovnom rangu, i ne bismo rekli ni da nas zadovoljava ni da nas ne zadovoljava. Spada u red onoga što smo očekivali, i nismo bili iznenađeni. Performanse ekrana su korektne, ali nemojte očekivati da ćete ovde potajno naići na natprosečnu komponentu, jer to neće biti slučaj.
      ekran_3.jpg
      Buka
      Buka je jedna od kontroverznijih stavki ovog laptopa. Kada je u leru ili kada nema opterećenja, u praksi je nečujen. Problem nastaje kada se računar optereti. Tada kuler postaje, u nedostatku boljeg izraza, veoma naporan. Naime, radi prilično grubo, i bez obzira na nivo izmerene buke prisutan je subjektivni osećaj tipičan za situacije gde nema adekvatne izolacije. Pride, ubrzanja su veoma nagla i intenzivna, tako da ćete maltene bez upozorenja dobiti ogroman skok u broju obrtaja kulera, samim tim i buke.
      buka_3.jpgZagrevanje
      Što se tiče zagrevanja, nismo uočili nikakve probleme. Laptop se blago više zagreva u onom delu gde se nalazi otvor za hlađenje, što je i očekivano. No, nijednog trenutka se ne može reći da je neprijatno topao ili nešto slično. Veoma dobre termalne performanse su zasluga AMD hardvera koji već nekoliko generacija dokazuje da se uspešno bori sa ovakvim izazovima. Uostalom, potrošnja je spuštena u odnosu na prethodnu iteraciju platforme na svega 15 W, pa se i to jasno reflektuje na računar u celini, čak i uz prisustvo eksterne grafike.
      tempmin_3.jpg
      tempmax_3.jpg
      Baterija
      Baterija ostvaruje korektan rezultat. Iako će mnogi reći da 5 sati i 50 minuta nisu više tako impresivni, opet moramo skrenuti pažjnu da dosta toga zavisi od brenda/proizvođača i njegovog pozicioniranja laptopa. Tako u ovom uređaju zatičemo bateriju od 4 ćelije, snage 40 Wh. Imajući u vidu rečeno, autonomija od oko 5 sati i 50 minuta je sasvim korektna i prihvatljiva.
      inspiron3541_2_s.jpg
      Zaključak Dell Inspiron 15 3541 je uređaj koji ima vrlo jasne prednosti i vrlo jasne mane, i oni koji su tih mana i prednosti svesni, te ulaze u kupovinu proračunato, svakako neće pogrešiti. Laptop je u većini stvari prosečan, što uopšte ne govorimo u negativnom kontekstu, posebno imajući u vidu cenovni razred. Za relativno povoljnu sumu novca možete da sebi priuštite vrlo korektan prenosni računar okrenut multimediji i uopšte dobar all-round laptop.
      dell_3541_1_s.jpg
      Ipak, treba imati u vidu i određene mane koje su svakako prisutne, a koje proizilaze iz cenovne kategorije laptopa. On neće doneti nekakve posebne pomake u svojoj klasi, niti oduševiti nekom posebnom mogućnošću. Pre bismo rekli da je tu da ispuni prohteve korisnika koji tačno znaju šta žele. U ovoj cenovnoj klasi, sve što se dobije preko toga može da se gleda kao na čist ćar. Tako recimo korisnici mogu biti dodatno mirni zahvaljujući trogodišnjoj garanciji na ovaj Inspiron 15. Ekonomik laptopovi su vrlo nezahvalni u tom smislu za ocenjivanje, ali isto tako moramo biti svesni da će upravo ovakvi uređaji biti najprodavaniji u predstojećoj jesenjoj sezoni…
        Prednosti: – Korektan i robustan dizajn – Odnos cene i performansi – Svestran uređaj – 3 godine garancije Nedostaci: – Grub rad kulera – Bez diska sa Windows drajverima – Tačped Računar na test ustupio PiN Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test