Dell Inspiron M5110

Dell Inspiron M5110

Dell je definitivno postao sve prisutniji na domaćem tržištu sa sve većim brojem modela u ponudi. Prošlog meseca smo imali priliku da testiramo model u okviru velikog testa koji se bavio skupljim modelima koji pripadaju grupi od oko 800 evra, u kom smo našli nekoliko sitnih zamerki na samom kućištu, jer je konkurencija bila jaka. Sa druge strane, kada se Inspiron smesti u klasu od oko 500 evra, dolazimo do drugačije situacije, jer za ovaj novac Inspiron M5110 postaje jako zanimljiv izbor. Uz sve to, ovaj model se zasniva na AMD-ovom APU-u sa kojim smo se već susretali kada su desktop komponente u pitanju, a kao što i sami znate imali smo vrlo pozitivno mišljenje o APU-u uopšte

    Sadržaj

      Nebojša Todorović U povećem pakovanju, nećete naći mnogo toga, već samo kratku dokumentaciju, punjač, bateriju i sam notebook. Nažalost drajveri za Windows OS su izostavljeni, što je po nama nešto što bi Dell morao da promeni, jer ovakva politika kompanije otežava korisnicima instalaciju Windows-a i softvera potrebnog za rad komponenti. Istina, putem servisnog koda, možete im vrlo lako pristupiti, međutim za to vam je potreban još jedan računar preko koga bi se download izvršio, a nakon toga je uz to potrebno i prebacivanje istih. Kada bi makar bio isporučen neki vid automatizovanog sistema stvari bi bile mnogo drugačije, jer je u 2011. godini zaista nepotrebno terati korisnike da stvari završavaju “pešaka”.

      Dell Inspiron M5110 ima interesantno rešenje zamenljivih površina poklopca, sa sistemom sličnim kao za zamenu maske na mobilnom telefonu. Uz svega par poteza možete skinuti gornju površinu i zameniti je nekom drugom bojom ili teksturom i time personalizovati vaš računar. Naravno, ovakva rešenja uvek povlače za sobom to da je veći deo računara izrađen od plastike, mada se za N5110 može reći da je kompletno izostavljen metal na bilo kojoj vidljivoj površini. Ovo za sobom povlači nešto niži nivo kvaliteta izrade, ali je to cena koja je morala da se plati za mogućnost “customizacije” vašeg prenosnika.

      Ukoliko vam deo sa plastičnom izradom nije problem, ostatak priče o N5110 je prilično pozitivan. Tastatura je prostorna i ugodna za kucanje, ne toliko čvrsta i otporna na ugibanje kao ona kod L502x, ali sasvim zadovoljavajuća. Tačpedom je sasvim korektan i iako možda ne pruža najbolje iskustvo, njegova veličina i ugodni levi i desni klik to nadokanđuju u velikoj meri. Prostranost mu je jača strana, a koristi se Synaptics sa prilično dobrim odzivom i laga ima jako malo, može se reći sasvim zanemarljivo.
       

       
      Ekran dijagonale 15,6 inča poseduje rezoluciju od 1366×768 i iako nismo preveliki fanovi ovog odnosa rezolucija/dijagonala, moramo prihvatiti da je kod praktično svih modela sa nižom cenom ovo pravilo koje se očigledno u skorije vreme neće menjati. Uglovi gledanja su manje-više standardni i tu nema mnogo priče, horizontalni je nešto bolji od proseka, a vertikalni vrlo osetljiv na pomeranje, jer se kontrast drastično menja pri promeni vertikalnog ugla. Na okviru ekrana se nalazi i web kamera rezolucije 1mpx, upotrebljivog kvaliteta, ali se kao i kod ostalih javlja dosta šuma u slabije osvetljenim uslovima.

      Zvučnici nisu brendirani, ali to nije sprečilo M5110 da bude prilično glasan uz očekivano manje niskih tonova, što je uobičajeno zbog nedostatka akustičnog prostora u kućištu laptopa. Treba pomenuti, da ukoliko M5110 stavite u krilo, zbog orijentacije zvučnika “na dole”, vrlo verovatno ćete ih prilično zagušiti. Inače treba pomenuti da se ovi zvučnici kao i kod ostalih Inspiron-a vode pod SRS Premium Sound oznakom.

      Kada su konekcije u pitanju na bočnim stranama se nalaze čitač kartica, eSATA/USB 2.0 kombo, USB 3.0 i HDMI na levoj stranici. Na desnom boku su smešteni USB 3.0, dva audio jack-a i optički uređaj, a radi se o klasičnom DVD-RW-u. Na pozadini se nalazi još i LAN, USB 3.0, VGA konektor i na kraju priključak za strujni adapter. Moramo priznati da je ovo prilično veliki broj portova koji su korisnicima ostavljeni na raspolaganju. WiFi modul sa N standardom i integrisani BlueTooth su osnovni deo opreme za ovaj notebook, pa ste pokriveni i u smislu bežičnih veza.
       

       
      U suštini, dopada nam se što je prednja stranica ostala “čista” i bez ikakvih izlaza ili ulaza, a napred se nalaze samo bele diode koje služe kao indikatori rada računara i njegovih delova koji su aktivni. Pozadi nalazi i litijum-jonska baterija. Njen kapacitet iznosi 48Wh, a poseduje šest ćelija, što je najčešće korišećeni tip baterije u laptopovima ove klase. U smislu hardvera, možemo reći da je u skladu sa niskom cenom Dell pribegao AMD-ovim komponentama koje su poslužile kao osnova ovog računara. Mozak čini A8 APU koji nosi oznaku 3500M, a radi se o Llano-u koji smo više puta opisivali kada je desktop u pitanju. Mobilna verzija ovog APU-a poseduje četiri jezgra u CPU delu nazivnog takta 1500MHz, koja rade na maksimalnom taktu od 2400MHz pri TurboCore režimu, dok u štedljivom režimu idu do minimalnih 800MHz. Naravno, L3 keš je izostao kao i u slučaju desktop verzije, dok je L2 prisutan u povećih 4MB ukupno. Naravno sve ovo je izvodljivo zbog 32nm proizvodnog procesa.
       

       
      Naravno, GPU deo je takođe prisutan unutar APU jedinice, a grafika nosi naziv Radeon HD6620G. Njeno jezgro nosi naziv Sumo, a poseduje impresivnih 400 Stream procesora, 8 ROP i 20 teksturnih jedinica. Kao i ostatak APU-a karakteriše je 32nm litografija. Za razliku od jačih modela, ovaj ima nešto niži takt koji iznosi 444MHz, dok su snažniji modeli podešeni na 600MHz, mada je to manje bolno rešenje od smanjenog broja Stream procesora. Interesantno je to što ovaj pristupačni notebook poseduje i drugu grafiku, a radi se o HD6470M koji radi u CrossFireX režimu sa integrisanim rešenjem.
       

       
      Ovo stvari čini jako zanimljivim i čini nam se da u ovom domenu CrossFireX zaista ima šta da ponudi. Nažalost HD6470M je dosta slabiji od HD6620G, jer njegov 40nm Seymor čip poseduje svega 160 Stream procesora, 4ROP-a i 8 teksturnih jedinica. Ipak, kada imate notebook, svaki dodatni atom snage mnogo može da znači, kada su igre u pitanju. Problem oba ova čipa je komunikacija sa memorijom putem uskih memorijskih magistrala što je nažalost uvek bio problem koji se javljao kod integrisanih rešenja. Naravno, po potrebi broj čipova se menja u radu u zavisnosti od potrebe za šta je zadužena tehnologija “Switchable graphics” koja se bavi problemom energetske efikasnosti.
       

       
      Ni u bilo kom drugom smislu se ne može reći da je Inspiron M5110 “zakinut”. Za smeštanje podataka zadužen je hard disk od 640GB, koji je doduše štedljive prirode i njegove magnetne ploče se vrte na 5400 obrtaja u minuti i poseduje 8MB keša. RAM memorije ima u količini od 4GB, a upotrebljeni su DDR3 moduli sa čipovima koji su deklarisan na radni takt od 1333MHz. Ovo čini rad ugodnim u svakom pogledu, jer su i količina RAM memorije i kapacitet hard diska prilično veliki i dovoljni za komforan rad na duže staze.
       
      Specifikacije:
       
       

      Ekran:
      15,6″; 1366×768

      Procesor:
      AMD A8-3500M 2,4GHz 4MB (APU)

      Memorija:
      2x 2GB DDR3 1333MHz

      Čipset:
      AMD A75

      GPU 1:
      Radeon HD6620G (APU)

      GPU 2:
      Radeon HD6470 1GB GDDR3

      HDD:
      2,5″ 640GB 5400RPM 8MB

      Konekcije:
      Wifi 802.11 b/g/n; Bluetooth 2.0

      Izlazi:
      3x USB 3.0, 1x USB 2.0, eSATA, LAN, CardReader, 2x audio 3,5mm

      OS:
      Ubuntu OS

       
       
      Rezultati:

      Futuremark 3DMark 11 [Performance preset]
       

      Final Score:
      P1078

      Graphics Score:
      1043

      Physics Score:
      2271

      Combined Score:
      704

      Futuremark 3DMark Vantage [Performance preset]
       

      Final Score:
      P2855

      GPU Score:
      2482

      GPU Score:
      5199

      Aida Extreme 2.0 Memory benchmark
       

      Read / Write / Copy [MB/s]
      6818 / 6499 / 6103

      Latency [ns]
      70.7

      Cinebench 11.5
       

      OpenGL [fps]
      14.36

      CPU [pts]
      1.85

      CrystalMark 3.0 – Sequntial Read / Write [MB/s]
      85.1 / 84.48

      x264 Benchmark HD v4.0 [fps 2pass]
      9.79

      7zip Benchmark Compressing / Decompressing [KB/s]
      5083 / 68998

      WinRar 4.01 Benchmark
      1444

      F1 2010 Medium [fps]
      17

      Resident Evil 5 Medium Benchmark [fps]
      39.5

      World in Conflict High [fps]
      18

        
      Moramo da primetimo jako tih i kulturan rad Inspiron-a M5110, koji tokom kompletne baterije testova nije ni u jednom momentu pokazivao muku da temperature zadrži u okvirima radnih granica. Tokom rada u nezahtevnim uslovima, primetili smo da se ventilator uopšte ne vrti. Ovo nas je u startu zabrinulo, da bismo shvatili da je sve tako predviđeno, što nam se zaista jako dopalo. Kao što možete videti temperature nisu zalazile u zabrinjavajuće granice. Maksimalnih 66 stepeni celzijusa za procesorsko i svega jedan stepen više za grafičko jezgro je zaista odličan rezultat.

       
      Što se performansi tiče, one su takođe na veoma dobrom nivou i moramo priznati da smo iznenađenji radom hibridnog CrossFire-a kod koga je bila uobičajena pojava karakterističnog “štucanja”, dok se sada može reći da je gotovo u potpunosti eliminisana. To jasno govori da je AMD vršio unapređenja na ovom polju, što je zaista pohvalno. Takođe, drajveri lepo prepoznaju grafički intenzivne aplikacije i nakon prvog pokretanja će konsultovati korisnika za mod u kom želite da radi, što je jako dobro zamišljen koncept.
       

       
      Sve u svemu, Dell Inspiron predstavlja zaokruženo i kompletno rešenje koje čini četvorojezgarni procesor, velika količina memorije, kao i jako pristojan grafički podsistem, a sve je to upakovano u veoma dobro kućište koje je namenjeno i modelima više klase. Drago nam je da je AMD konačno napravio dobro mobilno rešenje koje se može nazvati konkurentnim, a ostaje samo pitanje pristunosti u većem broju proizvoda, sa čim Intel i NVIDIA očigledno nemaju problema, kako se već pokazalo u ranijim testovima, kada su upravo njihovi proizvodi bili apsolutno dominantni. Naravno, od grafike ne treba očekivati čuda, jer za razliku od klasičnih modela srednje klase poput HD6630 ili GT540M, ova integrisana rešenja imaju usku memorijsku magistralu koja se ni na jedan način ne može nadoknaditi.

      Ocena: 84%
      Prednosti: – Nizak nivo buke i zagrevanja – Kultura rada  – Dobre performanse u odnosu na cenu Mane: – Grafičke performanse slabije od klasičnih 128bitnih rešenja  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test