Dell Studio XPS16

Dell Studio XPS16

Iz kompanije Dell stiže multimedijalni notebook nove generacije koji naizgled nudi sve što se poželeti može. Spisak mogućnosti je vrlo zanimljiv, a tu je i podrška za neke od najnovijih tehnologija, koje su egzotika čak i u svetu. Proverili smo kako to sve radi u praksi…

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Dell Studio XPS16

      Oznaka računara može da kaže puno toga upućenijim korisnicima. U slučaju kompanije Dell, tri “magična” slova XPS označavaju da se radi o računaru koji se u svojoj kategoriji može smatrati tako reći vrhom ponude. Takav računar nove generacije je stigao do nas. Radi se o 16-inčnom Dell računaru koji se bazira na Studio seriji, ali za koji sufiks XPS garantuje da nudi i nešto više. Radi se o multimedijalnom notebook računaru, baziranom na Intel Centrino 2 mobilnoj platformi najnovije generacije, što garantuje visoke performanse u kombinaciji sa odličnom autonomijom. Uređaj stiže sa specifičnim dizajnom, sa detaljima od prave kože, anodizovanog aluminijuma, kao i konstrukcijom izrađenom od magnezijuma, što uređaju daje natprosečnu čvrstinu, ali i eleganciju pri dodiru. Takođe, novi računar nudi i tastaturu sa pozadinskim osvetljenjem, kao i ekran koji ima odnos stranica od 16:9, razvučen i “neprimetno integrisan” u poklopac. Opciono se nudi i ekran koji podržava Full HD rezoluciju, ali na našem testu se našao pristupačniji model sa ekranom rezolucije 1366 x 768 piksela. Srećom, to ne znači da se štedelo na nekim drugim tehnologijama, pa tako laptop na našem testu, kao i svi laptopovi Studio XPS 16 linije, podržava LED pozadinsko osvetljenje.

      Za grafiku je zadužen AMD grafički čip, koji donosi podršku za akceleraciju video sadržaja, uključujući i sadržaje visoke definicije, ali omogućava i vrlo udobno igranje nezahtevnih PC igara. Da bi upotpunio multimedijalni doživljaj, Dell uz ovaj laptop isporučuje digitalni TV tjuner, ali i zvučnike natprosečnog kvaliteta. Radi se o zvučnicima sa subwoofer-om, ukupne snage 7 W. Web kamera sa dual array mikrofonom podržava tehnologiju prepoznavanja lica i logovanja na računar pomoću nje, a korisnik u svakom trenutku može kontrolisati stanje baterije preko svetlećeg indikatora statusa. Tu su i multimedijalni tasteri osetljivi na dodir, potpuno integrisani u površinu računara. Tu je i combo USB 2.0/eSATA port (Dell ga označava kao PowerShare). Podržan je i najnoviji standard za video izlaze PC industrije – DisplayPort. Zainteresovani ste svime ovim što smo do sada nabrojali? Pridružite nam se dok detaljnije razmatramo specifikacije, doživljavamo laptop u praksi i sležemo utiske…

      Hardver, specifikacija

      Kao što smo pomenuli u uvodu, mašina se zasnima na Intel Centrino 2 mobilnoj platformi, odnosno kombinaciji Intel procesora i čipseta. Osnova platforme je Intel PM45 čipset. Koristi se Core 2 Duo P8600 procesor, koji radi na 2,4 GHz. Radi se o 45-nanometarskom procesoru, koji radi na 1066 MHz FSB-u, ima 3 MB L2 keš memorije, kao i termalnu disipaciju od  25 W. Grafika je diskretnog tipa. Radi se o ATI Mobility Radeon HD 3670 grafičkoj karti sa 512 MB sopstvene memorije. Ona podržava DirectX 10.1, dekodiranje WMV9 i h.264 video sadržaja, HD akceleraciju i tako dalje. U svakom slučaju, radi se o rešenju koje je daleko bolje od bilo kakve “integruše”. Notebook raspolaže sa 4 GB sistemske memorije. Ona je DDR3-1066 tipa.

      Specifikacija:
       

      Dell Studio XPS 16

      LCD

      16″, 1366 x 768, LED backlit, glare type

      Procesor

      Intel Core 2 Duo P8600, 2,4 GHz

      Čipset

      Intel PM45

      Grafika

      ATI Mobility Radeon HD 3670 (512 MB)

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3-1066

      Hard disk

      Western Digital WDC WD3200BJK75F4T0, 320 GB, 7200 rpm, 2,5”, 16 MB keša, SATA

      Optički uređaj

      DVD+/-RW 8x, slot-in

      Mreže, bežično povezivanje

      Gigabit Ethernet, 802.11b/g/Draft-N, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije

      3 x USB 2.0, 1 eSATA (combo sa USB 2.0), VGA izlaz, HDMI izlaz, DisplayPort izlaz, ExpressCard, 8-u-1 čitač kartica, S/PDIF

      Ostalo

      Web kamera 2 mpx, TV tjuner

      Operativni sistem

      Windows Vista Home Premium

      Masa

      2,91 kg

      Dimenzije

      385×255×24-34 mm

      Cena

      1035 evra + PDV

      Garancija

      12 meseci

      Studio XPS 16 ima 16-inčni ekran sa LED pozadinskim osvetljenjem, glare tipa. Njegova radna rezolucija iznosi 1366 x 768 piksela, a odnos stranica je 16:9. Vreme odziva je deklrisano na 8 milisekundi, a ugao gledanja na 130 stepeni. Hard disk ima kapacitet od 320 GB, ali je veoma interesantno što se vrti na 7200 obrtaja u minutu, što je atipično za 2,5-inčne mobilne diskove, koji se uglavnom vrte na 5400 obrtaja u minutu. Ima SATA interfejs i natprosečnih 16 MB keša (naspram uobičajenih 8 MB keš memorije). Još jedna pohvala za Dell što je obraćao pažnju na detalje i dizajn računara, imajući u vidu da je brzina rotacije diska jedan od bitnijih faktora u slučaju da korisnik poželi da snima TV program preko tjunera koji se isporučuje uz XPS 16. Kada je optički uređaj u pitanju, radi se o DVD pisaču slot-in tipa. Podržan je WiFi Draft N standard, kao i Bluetooth, te Gigabit Ethernet. Na raspolaganju su tri USB 2.0 porta, od kojih je jedan combo USB 2.0/eSATA port. Spomenimo još i VGA izlaz i HDMI izlaz, ExpressCard slot, 8-u-1 čitač kartica, kao i web kameru rezolucije 2 megapiksela. Tu je i jedan raritet – DisplayPort konektor. Naime, radi se o standardu koji je odgovor PC industrije na HDMI standard multimedijalne industrije. “Još jedan video izlaz”, neko će reći, ali je svakako prijatno znati da je ovaj notebook već sada spreman za eksterne monitore ili displeje koji će se u budućnosti sasvim sigurno omasovljavati u bitnijoj meri. Masa računara je skoro 3 kilograma (konkretno, 2,91 kilogram). Uz notebook se isporučuje Windows Vista Home Premium operativni sistem, što je za očekivati kada se radi o mobilnom računaru multimedijalne kategorije.
       

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Pakovanje sadrži ono što je najosnovnije, ali je sve upakovano ili dizajnirano na takav način da korisniku ipak nije svejedno. Računar stiže u crnoj kutiji, zamotan u crnu presvlaku, koju možete koristiti prilikom nošenja računara. Nažalost, ne radi se o torbi, već samo o presvlaci koja sprečava da se računar isprlja. U pakovanju zatičemo strujni adapter, bateriju, diskove sa operativnim sistemom i drajverima, uputstva i garancije. Sam strujni adapter je posebna priča, sa gumenim kaišem koji je tu da poveže kablove, kao i plavim kružnim indikatorom rada na delu gde ulazi u sam računar.

      Dizajn Studio XPS 16 laptopa je moderan i izuzetno dopadljiv, premda će biti i pomalo zahtevan za „održavanje“. Naime, crna površina na poklopcu je high-glossy boje, što u praksi znači da ima visok nivo refleksije i da će na njoj ostajati otisci prstiju. Notebook je prevashodno crne boje, sa primesama sive. Na poklopcu zatičemo, uslovno rečeno, tri vrste površina. Jedna od njih je kožna, crna površina koja se nalazi na poklopcu uz bazu ekrana. Ona je oivičena metalik sivim okvirom, dok je ostatak poklopca crne boje visokog sjaja. Tu se nalazi i simbol kompanije Dell, a ivice poklopca su primetno zaobljene. Istovremeno, on je i primetno debeo, zbog načina implementiranja ekrana i njega. Ne postoji nikakav pričvršćivač poklopca na prednjoj strani. On je povezan sa ostatkom računara velikim valjkastim umetcima, koji imaju na sebi kružne prstenove koji prema bokovima svetle belim pozadinskim osvetljenjem kada je XPS 16 uključen.

      Na prednjoj strani se ne nalazi ništa osim indikatora rada hard diska, WiFi i Bluetooth konekcija, smeštenih ulevo. Pozadi takođe ne zatičemo nikakve konektore, već samo otvore za hlađenje, ponovo pri levoj strani, dok je desno smeštena baterija. Levo se nalaze audio priključci, uključujući i S/PDIF, dva USB 2.0 porta, HDMI i DisplayPort izlazi, LAN priključak, konektor za eksternu antenu tjunera, te VGA video izlaz. Uz poslednje navedenog je smešten i Kensington lock. Na desnoj strani se nalazi DVD pisač slot-in tipa (nema vratanaca, već postoji samo prorez kroz koji se ubacuju diskovi, dok se izbacivanje vrši preo tastera osetljivog na dodir iznad tastature ili softverski). Tu su i čitač memorijskih kartica, ExpressCard slot, Firewire, te combo USB 2.0/eSATA port i priključak za strujni adapter.

      Unutrašnjost je skoro potpuno crna, sa metalik sivim bočnim i donjim ivicama. Nasloni za dlanove su takođe u high glossy stilu. Zanimljivo je da su na levoj i desnoj strani gde se oni dodiruju sa bokovima računara postavljene dve gumirane trake, koje „umekšavaju“ spuštanje ekrana, ali i sprečavaju rizik od oštećenja prilikom nošenja i „tarenja“, što je još jedan zanimljiv detalj. Tastatura, touchpad, multimedijalni tasteri i taster za paljenje, svi podržavaju belo pozadinsko osvetljenje. Dok taster za paljenje svetli permanentno jarkom belom bojom, multimedijalni tasteri su „zadimljeni“ u neaktivnom stanju, a jarko svetle kada se neki od njih aktivira. Sa druge strane, tasteri touchpada i tastature svetle jarko tokom rada, dok se u slučajevima neaktivnosti osvetljenje potpuno ugasi. Tastatura ne raspolaže numeričkim delom, već je prostor bočno od nje iskorišćen za zvučnike. Multimedijalni tasteri su iznad tastature. Ostaje nam još da spomenemo crni okvir oko ekrana, preko koga je zajedno sa ekranom prevučeno staklo, tako da se odaje utisak da se radi o kontinualnoj površini gde je ekran integrisan u pozadinu, dok su iznad i ispod ekrana web kamera sa mikrofonom i simbol kompanije Dell.
       

      Rezultati testova

      Dell Studio XPS 16

      PCMark 05

      Score

      6266

      CPU

      5878

      Memory

      4644

      HDD

      4012

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      3304/4922

      NuclearMC

      8212

      3Dmark 06

      3Dmarks/CPU score

      2155/4963

      SiSoftware Sandra Professional 2009

      CPU Benchmark

      18,77 GIPS /17,66 GFLOPS

      Multimedia

      43,07 Mpx/s /24,81 Mpx/s

      Memory Bandwidth

      5,41 GB/s / 5,43 GBps

      Multicore Efficiency

      7,10 GB/s, 56 ns

      HDDDrive Index

      64,54 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      64,1 MB/s

      Access Time

      15,2 ms

      Burst Rate

      81,8 MB/s

      CPU Usage

      8,9 %

      Utisci

      Već smo se puno puta sretali sa sličnom ili makar približno sličnom konfiguracijom u našim prikazima. Kao i u tim prilikama, i sada ističemo da je hardverska platforma više nego snažna, i sposobna da se nosi sa izazovom kakav je Windows Vista bez problema. Ovaj osećaj je dodatno podstaknut prisustvom hard diska koji se vrti na 7200 obrtaja u minutu. Uz računar se isporučuje Dell aplikacija analogna Dock aplikaciji sa Mac OS X operativnog sistema kompanije Apple. Tu je i McAfee Security Center, a i nekoliko sitnijih aplikacija, poput Dell softvera za web kameru i slično. Da biste koristili TV tjuner potrebno je da izvršite određena podešavanja u Media Center aplikaciji, o čemu vas uputstvo uredno informiše. Ili, pak da koristite neko druge softversko rešenje po svojoj želji.

      Jesmo li spominjali belo pozadinsko osvetljenje? Tokom teksta ste mogli da vidite da ga spominjemo na nekoliko mesta. Indikatori rada, multimedijalni tasteri, tastatura, touchpad, bočne spone ekrana, sve to svetli belim pozadinskim osvetljenjem. Sasvim je sigurno da će ono izazvati “vau” efekat kod korisnika koji se prvi put susretnu sa nečim ovakvim, ali kada se nakon određenog perioda korišćenja korisnik postepeno navikava, obim upotrebljenog pozadinskog osvetljenja može delovati “preterano”, premda to poprilično zavisi od ukusa samog korisnika. Studio XPS 16 nije hladan, niti preterano tih notebook. Lako se zagreva, prema sredini i gornjoj levoj strani, tačno duž vazdušnog tunela koji vodi prema otvoru za hlađenje. Takođe, deo direktno ispod ekrana se prilično zagreva, tako da o svemu tome treba voditi računa. Mi toplo preporučujemo korišćenje nekog od kulera za notebook računare da bi se izbeglo zagrevanje, ali i značajno pojačavanje rada ventilatora svaki put kada se računar optereti iole zahtevnijom aplikacijom. Takođe trebate da povedete računa o još jednoj stvari – strujni adapter se maltene usija tokom rada! Iako smo navikli da se ova sprava greje, ovde se radi o natprosečnom nivou toplote koji se iz njega emituje. Vodite o ovome računa, da ne biste postavili adapter uz neku površinu koja ne trpi visok stepen zagrevanja.

      Ekran je sasvim dobar. Boje su dosta živahne, a iako uglovi ne oduševljavaju, ipak se radi o jednom od boljih rešenja u ovoj klasi. Kao što smo već pomenuli, preko ekrana je postavljeno staklo koje čini da ono bude integralna celina sa okvirom, a LED pozadinsko osvetljenje primetno pomaže kod uniformnosti prikaza. Odziv je deklarisan na 8 milisekundi. Tastatura i touchopad su odlični. Možda bismo više voleli da su tasteri touchpad-a za nijansu tvrđi, ali to bi bilo traženje igle u plastu sena. Svojevrstan hibrid klasične i chiclet tastature, tastatura XPS 16 modela pruža odlično iskustvo u korišćenju, zahvaljujući dobrom odzivu pri kucanju, adekvatnom rasporedu i veličini tastera i izostavljanju bilo kakvog ugibanja.

      Računar stiže sa šestoćelijskom litijum-jonskom baterijom, kapaciteta 56 WHr. Omogućava 2 sata i 50 minuta autonomije u kombinovanom režimu primene, što je sasvim solidna autonomija koja će zadovoljiti potrebe 90 i nešto procenata korisnika. U principu, ovo nije računar koji se odlikuje velikim stepenom prenosivosti, tako da autonomija ne razočarava, niti oduševljava.

      Rezime
       

      Postoji mnogo toga što nam se dopada kod Dell Studio XPS 16 notebook računara. Sa druge strane, imamo manu da se lako zagreva i da tada kuleri brzo pojačavaju broj svojih obrtaja, ali do ovoga dolazi isključivo kada računar prilično opteretite. Ovaj prenosni računar odlikuje odličan kvalitet izrade, kao i prepoznatljiv dizajn koji modele Studio i XPS linija izdvaja od svih drugih notebook računara. Odlična tastatura, dobar ekran, brz hard disk i živahna platforma, kao i ukupan povoljan utisak o računaru kao celini, koji je u suštini i najbitnija stvar, ukazuju na to da se radi o kvalitetnoj platformi koja ima šta da ponudi korisnicima. Moderan notebook sa 16:9 ekranom je logičan nastavak ranije utabane staze u kategoriji multimedijalnih laptopova, te stoga XPS 16 u potpunosti ispunjava zacrtano i opravdava reputaciju proizvođača kakav je Dell, koji trenutno zauzima mesto broj 2 na globalnoj listi isporučilaca PC računara, a koji je dugo bio broj 1 na istoj.
       

      Performanse

      15

      CPU

      7

      Grafika

      4

      Hard disk

      4

      Autonomija

      9

      LCD panel

      7

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      20

      Dizajn

      12

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      1

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      58

      Prednosti:

      – Kompletna celina
      – Brz hard disk
      – Kvalitet izrade
      – Vrlo adekvatna i moderna multimedijalna platforma
      – Tastatura

      Nedostaci:

      – Lako se zagreje, strujni adapter veoma topao
      – Konsekventno, kuleri se često “oglašavaju”

      Notebook na test ustupio DirectLink.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test