Flybook V33i

Flybook V33i

Da li ste se ikada našli u problemu i da vam je internet preko potreban a nigde nema raspoložive konekcije? Flybook V33i predstavlja pravo rešenje za one koji se mogu naći u takvoj situaciji, koji su uvek u pokretu...

    Sadržaj

      Petar Gredelj

      Večita dilema onih koji mnogo vremena provode u pokretu i računar im je neophodan u svakom momentu, jeste odabir pravog uređaja uz pomoć kojeg na pravi način mogu odgovoriti svim svojim obavezama. Verovatno da se i mnoštvo naših čitalaca našlo na takvim ili sličnim mukama: notebook uz svu svoju funkcionalnost ponekad ume da bude preglomazan jer ga ne možemo staviti u džep, onda pribegavamo nekim polurešenjima u vidu kombinacije PDA uređaja i mobilnog telefona, ili je možda notebook u kombinaciji sa ovim uređajima rešenje, ili možda notebook u saradnji sa „jačim“ mobilnim telefonom, ili možda…
      Uz svo poštovanje mogućnosti današnjih smartphone uređaja i njihovu sve veću upotrebljivost u raznolikim situacijama, vrlo često smo u situaciji da nam je pravi računar jedino rešenje – možda je to rešenje subnotebook? Da li je ova vrsta računara dobitna kombinacija?

      Od pre nekih godinu dana, poznati domaći distributer IT opreme, beogradski „Direct Link“, zvanični je distributer Flybook računara; ovaj proizvođač u svojoj ponudi ima upravo uređaje koji objedninjuju sve one potrebe o kome smo pisali na početku ovog teksta; prave notebook računare minijaturnih dimenzija koji su u stanju  da zadovolje sve kriterijume onih najzahtevnijih korisnika.

      Potražnja za ovakvim tipom računara na srpskom tržištu je, moramo to priznati, nevelika; što opet, sa druge strane ne mora da znači da je neće biti. Jer, i ponuda u ovom segmentu moramo to takođe napomenuti, do dolaska Flybooka, nije bila mnogo veća od i onako slabe poztražnje. Verujemo međutim, da će saznanjem korisnika o postojanju ovakve ponude, i potražnja rasti. Jer onaj kome je vreme novac, za cenu ne pita…i bitno mu je, da je uvek, u ama baš svakom momentu, blizu svim svojim podacima. A ovaj računar koji danas predstavljamo upravo može sve to…a staje u žensku tašnicu, ili veći džep od jakne! Pogledajte dalji tok testa, uvereni smo da vas može zaintrigirati…

      Pakovanje, oprema

      Toliko je hardvera i raznolikih uređaja prošlo kroz naše ruke tokom prethodnih osam godina; nijedan međutim nije dostigao ovakav nivo „fenseraja“ kako to čini Flybook. Moramo se koristiti ovakvom rečenicom jer ceo proces tokom testa ovog uređaja nam se zaista dopao već od samog starta, momenta kada smo otvorili brižljivo dizajnirano pakovanje.

      Malo je možda reći brižljivo spakovano, ako postoji reč prebrižljivo onda sada koristimo kviska da je upotrebimo. Upakovano, utegnuto, do granice pucanja… Ovako lep računar treba svakodnevno nositi sa sobom jer to je svakako i mali modni detalj; naravno, tu je prikladna torba u kome će Flybook sniti dubokim snom. Pa ipak, reći ćemo odmah, namenjena je ipak ženskoj populaciji, mada je, istini za volju, svakim danom sve više onih kojima to uopšte ne predstavlja problem 🙂

      U torbici ćete pronaći izuzetno lepo napisano i osmišljeno uputstvo, krpicu za čišćenje računara, te tri medije (recovery disk, drajveri i utility). Posebno treba istaći uputstvo, koje čak služi i kao mali priručnik za servisere: kako zameniti tastaturu, hard disk ili promeniti (dodati) memorijski modul. Naravno, tu su još i dve rezervne „olovke“ koje koristimo kada V33i upotrebljavamo kao Tablet PC. Flybook dolazi i sa adekvatnim optičkim mišem…

      Kada je u pitanju optički uređaj, zbog minijaturnih dimenzija samog (sub)notebooka, moralo se pribeći externom rešenju. Ono stiže u vidu LaCie DWD RW „rezača“: ovaj brend se tek razvija na domaćem tržištu iako na zapadu već poodavno uživa vrlo dobru reputaciju. Dizajn ovog uređaja osmislio je Porsche-ov dizajnerski studio a u paketu se nalazi i prateći Roxio softver…

       

       

      I na samom optičkom uređaju vidimo da pripada paketu opreme uz notebook, što dodatno govori u prilog do sada iznešenoj tvrdnji da se u pitanju ovog računara, o svemu vodilo računa.

      Izgled uređaja

      Konačno dolazimo do samog uređaja: bojim se da bih preterao kada bih rekao da je u pitanju čudo minijaturizacije, ali da se već na prvi pogled ovom mališanu sa ekranom dijagonale 8.9 inča mora odati priznanje – mora! I naravno, prigodan aplauz za dizajnera ovog Flybooka, jer model V33i zaista predstavlja notebook koji u svakom svom segmentu sam daje odgovor na pitanje, zašto je nešto urađeno baš na ovaj način…

      O respektu s kojim govorimo kada je reč o modelu V33i, najbolje govori komentar svakoga ko se u našoj redakciji našao „oči u oči“ sa njime… ne, ne radi se ovde ni o kakvom spektaklu za oči, već jednostavno, ovaj subnotebook odiše ozbiljnošću svakim svojim delom. Spoljašnjost računara izrađena je od neke vrste gumiranog materijala što bi, obzirom na sklonost plastike ka habanju, trebalo da posluži kao idealno rešenje u pogledu trajnosti računara. Jer, kada kupimo notebook, samo u prvo vreme se prema njemu ophodimo kako treba, s pažnjom; jednog dana shvatimo da to više ne liči na istu spravu. Vlasnici Flybooka bi za razliku od ostalih, toga trebalo da budu pošteđeni…

      Unutrašnjost računara izrađena je od plastičnih ali vrlo solidno izrađenih materijala i sam notebook deluje vrlo kompaktno i pouzdano. Vrlo je interesantno rešenje sa baterijom čija gornja strana u suštini kompletira vizuelni utisak i predstavlja (neveliki) oslonac za ruke. Na tastaturu je potrebno navići se, naravno, zbog njenih malih dimenzija; no nakon što to učinite, unos teksta ide sasvim zadovoljavajućom brzinom.

      Za touchpad naravno nije bilo dovoljno prostora, pa se moralo posegnuti za rešenjem u vidu track pointa: interesantno je izvedeno rešenje levog i desnog tastera „virtualnog miša“ – ukoliko pretpostavimo da ćete srednjim prstom desne ruke (ovo rešenje na žalost ne postoji za levake) upravljati track pointom odnosno kursorom, kažiprstom možete upotrebljavati levim, odnosno desnim klikom. Proizvođač je pretpostavio i drugačiji način upotrebe, pa je takav set tastera dostupan korisniku i na levoj strani računara.
      Desno od track pointa nalazi se takozvano pan dugme koje korisniku uz istovremenu upotrebu track pointa, olakšava pregled dokumenata i lakšu navigaciju kroz izabrane sadržaje.

      Pošto Flybook V33i nije samo notebook računar, več ujedno i Tablet PC, sasvim je logično da se i LC panel može zarotirati za 180 stepeni i preklopiti – onako kako se tablet i najčešće koristi. Posebno raduje taj utisak solidnosti; iako je ovo uređaj malih dimenzija o kome posebno treba voditi računa, ipak je taj osećaj kvalitetne izrade ovog računara vidljiv na svakom koraku.

      Kada je u pitanju vizuelna signalizacija, sve što nam treba je „na oku“ a kao i ostatak računara, i ovo je izvedeno izuzetno elegantno  i efektno: neposredno iznad tastature nalaze se dve LE diode koje signaliziraju status caps locka odnosno uključene „numeričke tastature“ (ovo je malo teže za upotrebu ali korisnik se može navići, iako su sitne brojke označene plavom bojom i stapaju se sa tastaturom pri slaboj svetlosti).

      Neposredno ispod ekrana, nalazi se svetlosna grupa sa LE diodama koje signaliziraju redom: priključenost notebooka na externo napajanje, status baterije, rad hard diska, te tri „lampice“ za konekcije: WAN, WLAN i Bluetooth.

      Osim power tastera i slota za GSM karticu koji se nalaze sa leve strane računara, svi ostali priključci nalaze se na njegovoj stražnjoj strani. Iako malenih dimenzija, ovaj računar korisnika neće lišiti bilo čega; posebno impresionira način na koji je sve to tehnički gledano, rešeno. Osim priključka za napajanje, tu su redom modemski i mrežni konektor, dva USB porta, VGA i TV izlazi, zatim čak dva firewire-a što se ne sećamo da smo na ijednom drugom notebooku ikada videli, audio priključci, a svoje mesto je čak pronašao i PCMCIA slot. Za računar ovakvih dimenzija, fascinantno!

      I odvod toplog vazduha iz računara izveden je na zadnjoj strani – prosto je neverovatno kako je ceo posao odrađen. Za svaku pohvalu…

      Sa donje strane računara nema ničeg posebnog: baterija kompletira računar, a tu je još i poklopac čijim podizanjem jednostavno pristupamo memorijskim slotovima radi eventualnog upgrade-a, odnosno „olovka“ …

      Za kraj predstavlja vizuelnog izgleda ovog računara pomenućemo još dva važna parametra; prvi je svakako težina i ona iznosi samo 1230 grama. Druga stvar je boja u kojoj kupac može dobiti ovaj računar – na raspolaganju je osim crne još i crvena, pa kome i kako odgovara…

      Hardverske specifikacije, konekcije

      Od ovako malog računara ne može se očekivati neki hardverski spektakl jer uostalom, on nekim zahtevnijim poslovima nije ni namenjen. Standardno, kada su u pitanju računari ovog tipa, koriste se procesori sa što je moguće manjom potrošnjom; u Flybooku V33i startnu poziciju zauzeo je Intel Pentium M ULV 733 procesor na 1.1 Ghz.

      Veznu logiku u slučaju ovog računara obezbeđuje ATi-jev RS450 čipset a memorije ima sasvim dovoljno – 1 GB.  Naravno, integrisano je i grafičko rešenje, u pitanju je ATi Radeon Express 200M koji nudi do 64 MB video memorije. Kada je slika na 8.9 inčnom LCD panelu u pitanju, ne možemo biti previše oduševljeni prikazom na, no obzirom na namenu ovog računara i maksimalnu rezoluciju 1024×600 piksela – sasvim korektno. Međutim, odlučite li se da tokom upotrebe ovog računara isti povežete na externi monitor, maksimalna podržana rezolucija biće sasvim solidnih 1800×1440 pix.

      Pravi specijalitet ovog računara ipak su konekcije; na prethodnoj stranici ovog testa pominjali smo već raspoložive konektore sa zadnje strane uređaja. Naravno, standardne konekcije nećemo pominjati jer “connectivity” je drugo ime ovog računara 🙂 Poseban specijalitet jeste pristup internetu sa svakog mesta, u svakom momentu. To znači da možete da odete na neko vaše usamljeno mesto, brdo ili planinu, i da na miru – surfujete! V33i naime poseduje mogućnost pristupa internetu putem EDGE – GPRS – GSM protokola. Da, to ništa nije specijalno novo ako zaključimo da je većina nas to već odavno radila povezivanjem računara na internet uz pomoć mobilnog telefona, i njegove konekcije sa računarom putem bluetooth ili infrared protokola.
      Međutim, V33i je prvi računar ikada prispeo na naš test kojem mobilni telefon kao externi modem, uopšte nije potreban. Jednostavno vam ostaje da GSM karticu ubacite u računar i na vrlo uprošćen način korišćenjem adekvatne aplikacije pristupite online sadržajima. To korisniku omogućava da uvek zna koliko je od svoje mesečne potrošnje usluga mobilne telefonije potrošio na internet pristup, omogućava vam da koristite usluge drugog operatera koji možda nudi jeftinije GPRS “impulse”…

      Kada je o softveru reč, osnovu svega čine brojni pomoćni programi koji će praktično pospešiti rad ovog računara i olakšati njegovu upotrebu.  Jedini praktično externi program kojeg korisnik dobija (na tromesečno korišćenje) uz Flybook V33i jeste Norman (ne Norton) Anti virus. Operativni sistem je Windows XP Pro a kod domaćeg distributera možete se raspitati i za nabavku Flybooka uz koga ćete dobiti i onaj najnoviji – Windows Vista.

      Testovi…

      Po prvi put se prilikom testiranja nekog notebooka nismo bavili pokretanjem klasičnih testova koji treba da demonstriraju snagu računara. Odgovor na pitanje “zašto” vrlo je jednostavan – zna se kome je ovaj računar namenjen, zna se da se u prenosnim računarima ovog tipa moraju koristiti ultra low voltage procesori koji brzinom na kojoj rade prilično zaostaju za standardnim procesorima. Potpuno bi nepravedno bilo porediti Flybook sa bilo kojim drugim računarom jer to i nije razlog zbog koga bi se kupac eventualno odlučio za nabavku baš ovog notebooka. Ovo je prvenstveno računar namenjen onima koji su u stalnom pokretu…

      Pa ipak, ono što je bilo neophodno, jeste provera vremena trajanja baterije; dobijeno vreme od 1:23 sata do ispražnjenosti baterije od 40 procenata, što u praksi znači nešto preko 2 sata autonomije, može se smatrati očekivanim i pristojnim rezultatom za ovu klasu uređaja.
      Utisci

      Da se nalazimo u nekom iole razvijenijem delu sveta, da su putovanja svakodnevni deo naših života, verujem da bi i računari kao što je Flybook V33i koji se našao na našem testu, imali daleko veću prođu na našem tržištu. Jer upravo je ovakav računar vaš pravi saputnik na čestim putovanjima, aerodromima…izuzetno moćna spravica minijaturnih dimenzija, koja u svakom pogledu može da obavi neophodne zadatke koji se pred nju postave.

      Ovako, ostaje nam samo da žalimo što nam realnost naših života ne zahteva, niti dozvoljava da se jednom ovakvom spravom koristimo u svakodnevnom radu. Jer, opet ćemo to napomenuti, Flybook V33i je vaš partner na čestim putovanjima, kada ste u pokretu, kada ne morate da razmišljate ima li negde mrežnog kabla ili eventualno, hot spota za pristup internetu – jer za jedan ovakav računar, internet je uvek tu, na dohvat ruke. Ovo jednostavno nije računar koji ćete koristiti u svakodnevnom radu, već onaj rezervni igrač koga ćete uvesti u igru kada tok utakmice to od vas zahteva. Upravo je ovo onaj tas na vagi koji je prevagnuo u korist (što se samog računara tiče, na štetu) odluke da Flybook, na žalost, ne dobije jedno od priznanja našeg sajta, jer on to po mnogo čemu, to zaslužuje…

      Pa ipak, tvorcima ovog računara još jedan put ćemo uputiti sve čestitke; za pristup zadatku i njegovu realizaciju, za kvalitet izrade, propratni materijal i opremu. V33i nam je učnio veliku uslugu, dodatno razvivši svest o našim (ne)realnim potrebama u korišćenju prenosnog računara. Nakon višednevnog druženja sa ovim notebookom – Tablet PC-jem minijaturnih dimenzija, sve naše utiske možemo sažeti u dve reči: svaka čast!

      Za:

      – minijaturne dimenzije, težina
      – mogućnost korišćenja računara kao tablet PC-ja
      – mnogobrojne raspoložive konekcije
      – pristup online sadržajima uz upotrebu GPRS ili EDGE protokola – maksimalna mobilnost
      – vrlo dobra izrada, sjajno pakovanje, kao i prateći materijal i oprema

      Protiv:

      – privikavanje na track point umesto touchpada nije baš jednostavno
      – V33i je ipak samo “drugi” računar, u standardnom radu neće omogućiti ono što iole zahtevniji korisnik očekuje
      – cena ovog prenosnog kompjutera je preko 2000 evra

      Uređaj na test ustupio “Direct Link“, distributer Flybooka za Srbiju
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi