Delimir Tasić
Intel Centrino platforma je apsolutni vladar u mobile segmentu tržišta koje je uzgred budi rečeno veoma profitabilno. Industrija desktop PC računara, posebno njen OEM segment, je već dugi niz godina u krizi, pa se veliki broj proizvođača sve više sa npr. matičnih ploča i grafičkih kartica preorientiše na prenosne računare. Prve tri kompanije koje nam padaju napamet kada je ovakav vid proizvodne diversifikacije u pitanju svakako su ASUS, Gigabyte i MSI. Međutim, sasvim opravdano, postavlja se pitanje, mogu li ovi „novi“ brendovi da se nose sa veteranima na ovom polju kao što je Fujitsu-Siemens Computers. Dosadašnje iskustvo je pokazalo da i mogu i ne mogu. Snaga brenda ne leži samo u šarenom logotipu koji se ponosno šepuri na ambalaži ili se prikazuje na kraju živopisne reklame na TV-u. Brend je mnogo više od toga.
Jedino veliki proizvođači mogu da odgovore po pitanju obima isporuke i količina uz kvalitet koji nije ispod nekih kriterijuma koje masovno tržište očekuje. Baš zato u ponudi domaćih distributera i preovlađuju prenosni računari velikih kompanije koje su u ovom poslu dugi niz godina. FSC je veoma poznat po svojoj Amilo seriji prenosnih računara, koja je za razliku od Lifebook linije notebookova pozicionirana kao pristupačnije rešenje za većinu korisnika. Kao takav FSC Amilo je mnogo bolji izbor za tržišta kao što je naše koje karakteriše niska platežna moć. Kao veliki proizvođač Fujitsu-Siemens Computers je među prvima ponudio tržištu AMD Turion 64 notebook, a isto važi i za, sada već ne tako novu, Sonoma platformu.
Da podsetimo, Sonoma platforma predstavlja drugu generaciji Intel Centrino kompleta. Pod kodnim imenom Sonoma razvijen je Centrino sklop koji prenosnim računarima donosi PCI Express magistralu, DDR2 memoriju. Intel je ponudio i915 familiju čipsetova za prenosne računare koji su značajni po tome što donose solidno Integrisano grafičko jezgro u revizijama sa sufiksom „G“. Iako, ova grafika nije predviđena za igranje, njena DirectX 9 specifikacija omogućiće rad i sa dolazećim operativnim sistemima kompanije Microsoft. Sam FSC navodi da je Amilo Pro V 2040 „Windows Vista capable“.
Intel GMA900 grafika je logičan sled događaja nakon velikog uspeha Intel Graphics Extreme 2 integrisane grafike. DDR2 memorija implementirana u Intel Centrino sklop novije generacije uklapa se u priču kroz koju Intel nastoji da potisne staru DDR memoriju koja će kraj svog tržišnog života doživeti promocijom AMD M2 socketa u koji će se postavljati Athlon 64 procesori novije generacije čiji će memorijski kontroleri raditi sa DDR2 memorijom. Kod prenosnih računara DDR2 ima i jednu veoma praktičnu prednost, a koje se tiče značajno manje potrošnje. Priču o nižoj potrošnji Sonoma platforme upotpunjuje i 90nm jezgro Pentium M procesora, poznatije kao Dothan, a koje je nasledilo Intel Pentium M „Banias“.
Amilo Pro V 2040
Računar koji smo ovom prilikom dobili na test ljubaznošću kompanije Pakom iz Niša, se vizuelno ne izdvaja previše iz onoga što smo već imali prilike da vidimo. U pitanju je klasičan i pomalo dosadan dizajn. Tržište diktira uslove, pa je računar u potpunosti izrađen od plastike kako bi cena bila što je moguće povoljnija. Ipak, kako je u pitanju Amilo Pro V serijal, upotrebljeni su nešto kvalitetniji materijali, pa je kućište veoma kompaktno i čvrsto što znači da uliva poverenje po pitanju trajnosti i izdržljivosti.
Set signalnih dioda smešten je sa prednje strane računara i svojom veličinom one nisu preterano nametljive što je u ovoj klasi pohvalno. Prednja ivica je veoma tanka tek tolio da se na njoj nađu još i audio konektori koji su u ravni sa Touch Pad-om. Sa desne strane nalazi se optički uređaj, a duž leve ivice smešteni su video izlaz, monitorski izlaz, konektori za mrežni i telefonski kabl (modem i mrežni adapter), dva USB porta, četvoro pinski Firewire konektor, PCMCI Type I/II slot i čitač SD/MMC/MS(Pro) kartica. Sa zadnje strane nalazi se uobičajen set konektora: 2x USB 2.0 (dakle, ukupno četiri USB porta), priključak za napajanje i Kensington sigurnosni priključak.
Ekran ugrađen u Amilo Pro V 2040 odlikuje se dijagonalom od 15“ i XGA rezolucijom tj. 1024×768. Nažalost karakteristike ugrađenog panela i nisu baš u vrhu, pa je tako vertikalni ugao lošiji od proseka na koji smo navikli u poslednje vreme, a i osvetljenje je neravnomerno – gornja, odnosno donja ivica su svetlije u odnosu na ostatak panela. Prikaz boja je usled lošijeg osvetljenja i ugla gledanja pomalo ispran, pa sveukupno posmatrano nismo zadovoljni ekranom Amilo Pro V 2040 modela. U ponudi je i nešto jači Amilo Pro V 2045 koji ima ekran dijagonale 15.4 inča WXGA rezolucije. Ugrađena tastatura osim što svojom bojom doprinosi nešto boljoj ergonomiji ne uklapa se u klasu kojoj Amilo Pro V serija računara pripada. Iako, je tastatura kod FSC notebooka bolja nego u slučaju jeftinijih notebook računara i dalje je par svetlosnih godina iza IBM ili čak i HP prenosnih računara. Touch pad pomoću priloženih drajvera može da skroluje vertikalno i horizontalno, a odlikuje se dobrom osetljivošću i komfornim radom. Po pitanju touch pada nemamo većih zamerki, osim što ćemo opet napomenuti da nedostaje taster za isključivanje koji je dobrodošao ukoliko dosta koristite tastaturu. Iznad tastature implementirani su stereo zvučnici. Već smo konstatovali da je ovo najbolja pozicija za zvučnika kada su prenosni računari u pitanju, pa to ponavljamo opet. Kvalitet zvuka koji se emituje sa ugrađenih zvučnika je prosečan.
Dakle, sveukupno posmatrano Amilo Pro V 2040 se izdvaja iz mora jeftinih mašina, ali diše za vratom modelima afirmisanih proizvođača u ovoj klasi. U pitanju su sitnice, ali su one veoma bitne u ovom cenovnom rangu, jer je reč o klasi u kojoj se ne može zažmuriti na sitnije nedostatke koji su imanentni jeftinijim računarima.
Hardver
Hardverska specifikacija je u slučaju Amilo Pro V 2040 modela više nego pametno odmerena. Slobodno možemo konstatovati da je testirani računar po pitanju hardverske osnove prototip modernog poslovnog notebooka za kraj 2005. godine. Ugrađen je brzi Pentium M 740 procesor radnog takta 1733 MHz. Kako je reč o Dothan jezgru procesor raspolaže sa 2 MB L2 keš memorije što će Office aplikacije umeti da iskoriste. FSB od 533 MHz je uobičajen za Sonoma platformu, a FSC se odlučio da korisnicima podari komfor ugradnjom 512MB radne memorije. Zanimljivo je da je FSC ugradio veoma brzu DDR2-533 memoriju, za razliku od konkurencije koja još uvek u ovoj klasi nudi DDR2-400 memoriju. Rezultati testova pokazaće da je reč o pravom potezu koji se reflektuje na performanse celog sistema.
Integrisana grafika unutar i915GM čipseta o kojoj smo već pričali je više nego dovoljna za zadatke koje će poslovni korisnici postavljati pred ovaj računar. Smatramo da je upotreba GMA900 grafike, pravi izbor kako zbog povećane autonomije koju obezbeđuje ovakvo rešenje u poređenju sa dodatnim grafičkim čipom, tako i zbog uštede koju podrazumeva odsustvo posebnog grafičkog adaptera. Šlag na torti je SATA disk koji do sada nismo imali prilike da viđamo kod prenosnih računara. Naime, ICH6-M južni most koji je ukombinovan sa spomenutim i915GM severnim mostom donosi mogućnosti rada i sa SATA150 diskovima. Ugrađeni hard disk ima solidan kapacitet od 60 GB i brzinu rotacije ploča od 5400 RPM. Uz ugrađenih 8 MB keš memorije ovo je sam vrh kada je specifikacija hard diskova za prenosne računare u pitanju. Ipak, primetili smo da pokušaj instalacije uobičajene Windows XP distribucije nije uspeo na ovom računaru usled nedostatka drajvera za SATA kontroler. Ipak, Windows XP Professional sistem koji stiže uz računar ima u sebi potrebne drajvere. Ostatak hardverske specifikacije je uobičajen, pa je tu Intel Pro 2200BG WiFi adapter koji radi po 802.11g standardu, a neophodan je kako bi se na kućište mogla nalepiti Centrino nalepnica.
Model
Fujitsu-Siemens Computers Amilo Pro V 2040
Procesor
Intel Pentium M 740, 1.733 GHz, Dothan, 90nm
Cipset
i915GM + ICH6M
Memorija
2x 256MB DDR2-533, 2 SO-DIMM
Hard disk
Fujitsu MHT2060BH, SATA150, 60 GB, 5400 RPM, 8 MB Cache,
Graficka karta
Intel Graphics Media Accelerator 900
Zvucna karta
Sound codec chip ADI IC CODEC AD1986A
DVD-RW uredaj
LG GCA-4080N; DVD±RW dual layer (+R) multi-format DVD writer
(double layer support)
Povezivanje
Intel Pro/Wireless 2200BG, 802.11g, Built-in 10/100/1000 Mbps Fast Ethernet LAN (Realtek RTL8110SBL LQFP 128P), 56K V.92 MDC 1.5 MODEM LITEON
Citac kartica
SD/MMC/MS/MS PRO
Ekran
15-inch TFT XGA, 1024 x 768 pixel
Tastatura
Full size keyboard with Windows keys (85 keys)
19 mm pitch, 2.5 mm key stroke
Dodatni tasteri
Instant launch tasteri
2 tastera: Power4 Gear +, Wireless ON/Off
Funkcijaki tasteri
Fn+F1 Suspend switch
Fn+F3 Access to the E-mail
Fn+F4 Access to the Internet
Fn+F5 Brightness down
Fn+F6 Brightness up
Fn+F7 LCD on/off
Fn+F8 LCD/CRT switch display
Fn+F9 TouchPad Lock
Baterija
Li-Ion battery 6 cells: 10.8V, 4400 mAh
Battery life: 5 h – AMILO Pro V2040 Edition
Konektori
1 x type I/II PC Card slot
3in1 Card Reader (SD, MMC and memory stick),
4 x USB 2.0 ports, 1 x SPDIF
1 x S-Video out, 1 x headphone out , 1 x microphone in,
1 x modem RJ-11, 1 x LAN RJ-45, 1 x IEEE1394,
1 x VGA, 1 x DC-in
Adapter
Rated voltage (AC input) 110 – 240 V
Rated frequency 50 – 60 Hz
DC output 19 V, 3.42 A, 65 W
Dimenzije
332 x 273 x 23~37 mm
Masa
2.8 kg
Operativni sistem
Windows XP Professional
Dodatni softver
Microsoft Windows XP Professional,
Windows Vista™ capable
Adobe Acrobat Reader 6.0 or higher, Nero Burning ROM,
Driver and Utility CD including Norton Internet Security 2005,
Easy Guide on-line user documentation,
Microsoft Office BIOS lock certified
Preporučena MP cena
1303 EUR + PDV
Kontakt
Rezultati testova
SiSoft Sandra 2005 SR2
CPU Benchmark
7469/2405(3074)
Multimedia
16940/18156
Memory
2984/3000
Cache Index
4946
PC Mark 05 Pro
System
1674
CPU
2813
Memory
2139
Graphics
599
HDD
3650
PC Magazine Benchmarks
Business Winstone 2004
20.1
3DMark03
Default Test/CPU Score
1020/487
3DMark05
Default Test/CPU Score
250/2160
3D Mark 2001SE
1024x768x32
5071
PC Mark 2002
Battery Test (50%)
55min 49sec.
Unreal Tournament 2003
botmatch/flyby
28.797/57.29
HD Tach 2.7
Average transfer (MB/s)
28.8
Rezime
Amilo Pro V 2040 je računar koji iskorišćava dodatni potencijal Sonoma platforme. Pre svega valja spomenuti implementaciju SATA150 diskova, ali i brzu DDR2-533 memoriju čime se Amilo Pro V 2040 izdvaja iz mora sličnih poslovnih mašina po pitanju performansi. Verovatno je pitanje vremena kada će i ostali proizvođači ponuditi slične računare, ali ono na šta se do sada nismo osvrnuli to je cena. Naime, testirani Amilo Pro V računar sa uračunatim PDV-om ima preporučenu maloprodajnu cenu od 1300 eura što je imajući u vidu performanse i sveukupnu izvedbu testiranog notebook računara veoma povoljna kupovina. Sasvim izvesno jeftini prenosni računari manje afirmisanih proizvođača koji su prosto zapljusnuli domaće tržište početkom leta, dobijaju konkurenciju iz velikih kompanija. Posle veoma uspešne nove linije HP-a koju takođe krasi povoljna cena, stiže odgovor iz Fujitsu-Siemens-a. Iako, smo po pitanju izrade više simpatija imali ka HP modelima, FSC Amilo Pro V 2040 je hardverski napredniji proizvod. Jedini ozbiljniji nedostatak tiče se lošijeg ekrana, ali izgleda da je morao da se napravi određeni balans.
Posle Amilo 7645 računara zasnovanog na AMD Turion 64 tehnologiji kojim smo takođe bili zadovoljni, FSC je ponudio i veoma uspešnu implementaciju Sonoma platforme. Ukoliko performanse stavljate u prvi plan, a potreban vam je poslovni notebook FSC Amilo Pro V 2040 je odličan izbor.
Računar za potrebe testa ustupio Pakom.