Delimir Tasić
Fujitsu-Siemens Computers (u nastavku teksta skraćeno – FSC) ima u ponudi veoma širok asortiman računara. Pored poznate Scaleo serije desktop radnih stanica, u ponudi su i serveri kao i kompletna hardversko-softverska rešenja za velike korporativne korisnike, rešenja za e-government i sl. Dobre pozicije koje FSC ima na domaćem tržištu nisu stečene bez razloga – evidentan je kvalitet koji je FSC sposoban da pruži uz relativno povoljnu cenu što je kombinacija koja neku ponudu čini veoma primamljivom i atraktivnom.
Kada su prenosni računari u pitanju, na našem sajtu prikazano je nekoliko FSC proizvoda. Da je reč o zaista velikom proizvođaču svedoči i to da u svojoj ponudi imaju egzotične uređaje kao što su TabletPC računari od kojih je model Stylistic 4121 prikazan i na našem sajtu.
Klasični notebook računari čine značajan deo portfolia kompanije FSC. Svi prenosni računari unutar ponude svrstani su u tri kategorije. Prva kategorija sačinjava klasu „home“ prenosnih računara. Kao što joj i ime kaže predviđena je za kućne korisnike i tu je kako bi zamenila klasični stoni računar, ali i da obezbedi mobilnost ukoliko se za njom ukaže potreba. Računari iz ove serije se prepoznaju po Amilo logotipu i imaju nekoliko sufiksa u zavisnosti od tipa hardvera koji ih pogoni. „M“ serija bazirana je na prefinjenoj Centrino tehnologiji i kao takva nudi veliku autonomiju u radu. „D“ serija se može naći u dve varijante – “običan” Amilo D kao što je ovaj koji ovog puta prikazujemo i WideScreen model. Jasna je namena WideScreen modela kada je kućna zabava u pitanju – gledanje DVD naslova (a mi bismo dodali i poneki DivX 😉 ). Da se ni proizvođač procesora broj 2 ne bi osetio zapostavljenim u ponudi FSC-a nalazi se i „Amilo A“. Baziran je na AMD Athlon XP-M procesoru baš kao i ASUS L3 notebook koji smo nedavno predstavili. Nadamo se da je FSC obezbedio jednak kvalitet pratećih komponenti bez obzira da li se radi o računaru baziranom na Intel ili AMD tehnologiji.
„Professional“ serija većim delom počiva na LifeBook modelima mada je u nju „zalutao“ i jedan Amilo, ovog puta sa oznakom Pro V. Radi se o interesantno dizajniranom prenosnom računaru plavo-crne kombinacije boja, ali i povoljne cene, ako je verovati marketingu kompanije iz koje taj računar dolazi.
Lifebook serija se proizvodi onako kako i dolikuje prenosnim računarima koji treba da služe za profesionalnu primenu (ma šta to značilo u praksi). Dakle, svi do jednog bazirani su na proverenoj Intel Centrino tehnologiji. Postoje modeli „C“, „E“, „S“ i „T“. Proizvođač ponosno ističe, kada je serija „E“ u pitanju, da je prosečno vreme trajanja baterije u uslovima uobičajene upotrebe čak 5h i 20min. Zaista respektabilna autonomija. Serija „T“ je ustvari posustali koncept TabletPC računara koji je Microsoft intenzivno forsirao tokom protekle godine. Da li je TabletPC koncept propao ili ne, ipak je neka druga tema…
Najslađe, kao i uvek, ostaje za kraj, a kada su FSC prenosni računari u pitanju to je svakako „Mobile Workstation“ serija. Sigurno niste očekivali notebook na kome će se raditi CAD i 3D modeling-rendering. E, pa FSC je baš takve korisnike imao na umu kada je u svoj Celsius Mobile H notebook ugrađivao nVidia Quadro 4 Go GL grafičku karticu. Više nego zanimljiv koncept.
Dakle, možemo rezimirati, kada je ponuda kompanije FSC u pitanju, Centrino dominira što je svakako dobro, jer je reč o kombinaciji koja nudi odlične performanse i veliku autonomiju. Nadamo se da će u budućnosti i na našem tržištu biti sve više Centrino modela, a tome u prilog će ići i predstavljanje Celeron-M procesora koji će, za razliku od Pentium-M modela koji ima 1 MB L2 keša, imati „svega“ 512k keša. Znajući internu arhitekturu Pentium-M procesora možemo biti skoro sigurni da pad performansi neće biti toliko značajan kao što je to bio slučaj sa NetBurst arhitekturom i njenim prevođenjem u Celeron klasu. Kod Pentium-M arhitekture možemo očekivati performanse kao što su ih imali Pentium III i njegov Celeron derivat, što je bilo više nego dobro.
Amilo D na testu
Računar koji smo dobili ljubaznošću niške kompanije „Pakom“ na test, već prvim pogledom na specifikaciju otkriva da je reč o zaista jakom računaru kome bi pozavideli i mnogi kućni računari spakovani u neko desktop ili tower kućište.
Pošto Pentium 4-M ne nudi dovoljno brzine, implementiran je procesor koji je do skoro bio najbrži u ponudi američkog proizvođača procesora, sve u kombinaciji sa i845PE čipsetom . Dakle, Intel P4 3.06 GHz radi na magistrali od 533 MHz i nema mobile oznaku, pa tako nema ništa od „naprednih“ tehnika uštede energije. Iako se u realnom radu to i ne primećuje, omogućena je i HyperThreading tehnologija tako da će sintetički testovi izmeriti još koji procenat boljih performansi u odnosu na procesore koji ovu tehnologiju nemaju.
Naravno, veća potrošnja i zagrevanje se podrazumevaju, a HT nije moguće isključiti iz siromašnog BIOS-a koji se nalazi na ploči oko koje je zasnovan Amilo D sa testa. Čipset i845PE je više puta ispričana priča, pa nema svrhe zadržavati se na njemu. FSB533 MHz i asinhroni rad memorije u DDR333 režimu i nisu neke specifikacije koje ostavljaju bez daha, ali kako 128-bitni rad sa memorijom, koji je odavno prisutan kod desktop mašina, na prenosnim računarima još uvek nije debitovao onda je 64-bit DDR333 nešto što i nije toliko loše. Ono što jeste loše je svega 256 MB memorije – jedva dovoljno za npr. Windows XP operativni sistem. Svetla tačka konfiguracije svakako je pored brzog procesora, ATi Radeon 9000 Mobility grafika sa 64 MB posebne memorije koja će pružiti zadovoljavajući nivo performansi kada su skromniji 3D naslovi u pitanju, a sistemsku memoriju će ostaviti netaknutom. U principu radi se o grafici koja je izvedena iz Radeon 9000 akceleratora na osnovu kojeg je napravljen ATi 9200 akcelerator, koji u stvari predstavlja ATi Radeon 9000 sa AGP 8x interfejsom. Pošto je poznato da AGP komunikacija ne igra značajnu ulogu kada su performanse u pitanju, jasno je zašto je ATi Radeon 9000 podjednako brz kao i ATi Radeon 9200.
Veliko iskušenje kada je 3D grafika u pitanju, jeste ekran koji je u SXGA+ rezoluciji tj. sposoban je da prikaže sliku rezolucije 1400×1050 u true color paleti boja. Ekran je sasvim prosečan u svemu ostalom – omogućiće igranje igara, iako nema baš najbolji odziv koji smo imali prilike da vidimo. Ugao gledanja je korektan i ništa više od toga. Kada su prenosni računari koji su testirani na našem sajtu u pitanju, apsolutni vladar po pitanju kvaliteta ekrana ja ASUS L5 sa svojim IPS TFT-LCD panelom koji nas je zaista oduševio. Iako vam rezolucija 1400×1050 piksela verovatno deluje prevelikom za 15.1“ panel, ne morate se brinuti po tom pitanju, oštrina slike koja je svojstvena samo TFT-LCD ekranima obezbeđuje prijatan rad bez zamora očiju što je potvrdio višednevni rad autora teksta sa ovim notebook-om.Ipak, diskutabilno je da li će ugrađeni grafički adapter moći da se izbori sa 3D naslovima u toj rezoluciji. Da bismo to proverili, intenzivno smo eksperimentisali sa Warcraft 3 – The Frozen Throne igrom 🙂
Posle nekoliko dana intenzivnog „rada“ u ovom softveru zaključili smo da u rezoluciji 1400×1050 sa maksimalnim kvalitetom prikaza ugrađena grafika (u kombinaciji sa moćnim P4 3.06 procesoroma) sasvim lepo odgovara zahtevima, tako da smo generalno zadovoljni performansama koje je računar pružio. Naravno, sigurni smo da postoje i mnogo zahtevniji naslovi, ali isto tako smo sigurni da bi ti mnogo zahtevniji naslovi propisno „oznojili“ i bilo koji drugi prenosni računar koji je dostupan na našem tržištu. Dok Radeon Mobility 9700 ne postane uobičajen na prenosnim računarima ove klase ovo će biti neki vrh performansi koje jedan prenosni računar može da vam pruži.
Sve je to lepo dok ne dođemo do hard diska (kao i obično). I ovde se nalazi hard disk koji je po specifikacijama pre sličan nekom muzejskom HDD eksponatu izvađenom iz desktop računara nego disku koji se nalazi u najnovijem modelu račuanara. Ova primedba je pre upućena proizvođačima hard diskova nego samom FSC-u, jer su hard diskovi na 4200 RPM sa svega 2 MB keša uobičajeni kada su notebook računari u pitanju. Fujitsu model koji je ugrađen u ovaj Amilo je kapaciteta 60 GB što nije ni previše, ali ni premalo – prava mera. Ostaje samo da se još jednom požalimo što nije ugrađen, po ugledu na npr. IBM T40 hard disk na 5400 RPM sa 8 MB keša ili čak neki disk iz Travelstar serije čije se ploče okreću 7200 puta u minuti. Kapacitet i nije toliko presudan, kao brzina ovog najužeg grla modernih računara.
Optički uređaj koji je ugrađen u testirani notebook je nastao kao plod kooperacije kompanije LG i Hitachi (HL-DT-ST, ako ste se pitali šta znači ova kriptična oznaka otkrićemo vam „tajnu“, znači „Hitachi-LG Data Storage“). Model sa oznakom GCC-4241N je combo uređaj čije je brzinska specifikacija u radu sa CD-R diskovima (čitanje/upisivanje) ista kao i za CD-RW diskove i iznosi 24x. Za CD-R sporo, za DVD-RW solidno. DVD naslovi biće čitani na konzervativnih 8x brzinske specifikacije, što nije neuobičajeno kada su combo drajvovi za notebook računare u pitanju. Sam uređaj je tih i lepo se snalazio i sa oštećenim diskovima kakve smo većinom i koristili (drugačije autor teksta, nažalost, nema 🙂 )
Ostala oprema je manje-više uobičajena, pa se tako za modemsku vezu sa provajderom brine SmartLink 56k modem, a mrežna podrška obezbeđena je u vidu 100 mbps adaptera. Ukoliko vam je potrebna wireless mreža moraćete se odlučiti za neko USB ili PCMCIA rešenje, jer testirani notebook nema inkorporiranu wireless mrežnu podršku, a što je uobičajeno kada je npr. Centrino u pitanju. Još jedna zamerka ide ka samo jednom PCMCIA Type 2 slotu, ali čak 5 USB 2.0 potrova popravljaju situaciju po pitanju proširivosti. Nije izostavljen ni Firewire tj. IEEE1394 i on je izveden u vidu mini 4-pinskog konektora uobičajenog za notebook računare.
Zvučna podrška izvedena je preko VIA AC97 zvučnog rešenja, a prilikom povezivanja slušalica na line-out čuje se tiho krčanje i zujenje kada radi optički uređaj ili kada pokrećete prozore po ekranu. Sa ugrađenih zvučnika takve anomalije nismo primetili, ali su ugrađeni zvučnici jako skromni po pitanju kvaliteta zvuka.
Adapter i baterija su uobičajeni. Baterija je deklarisana na oko 2h rada, a puni se, opet po deklaraciji, za 3-4 sata u zavisnosti od uslova koji vladaju u električnoj mreži. Mi smo naravno istestirali trajanje baterije na uobičajeni način i došli do zaključka da je P4 3.06 izuzetno veliki potrošač.
Procesor
– Intel Pentium 4 3.06HT
Čipset i BIOS
– Intel i845PE
Memorija
– 256 MB DDR333, max 2 GB
Ekran
– 15.1″ TFT-LCD 1400×1050
Grafika
– ATi Mobility Radeon 9000, 64 MB DDR-SDRAM, AGP 4X, DX8.1
PCMCIA
– 1 x PCMCIA 2.1 O2 Micro O26912
Hard Disk
– Fujitsu MHT2060AT (60 GB, 2 MB cache, 4200 RPM)
Floppy Disk
–
IrDA
–
Optički uređaj
– HL-DT-ST GCC4241N (24x24x24x8x)
Tastatura
– 88 tastera, Windows tasteri, funkcijski tasteri
Audio
– AC 97 S/W audio
Batterija
– Li-Ion type, 8 ćelija, 40000mAh
Upravljački uređaj
– Touch pad sa tri tastera
Dimenzije
– 345mm x 282 mm x 39 mm (3.6 kg)
Performanse
Kao što smo vam već i nagovestili u prethodnom delu teksta, performanse svakako nisu ono na šta ćete se požaliti tokom rada sa ovim računarom. Procesor radi podjednako brzo i kada se sistem napaja preko adaptera i preko baterije. Jedino se grafički adapter prilagođava izvoru napajanja, pa se zbog toga uočava razlika u performansama u zavisnosti od izvora napajanja u radu sa 3D aplikacijama. Spominjali smo Warcraft 3, a da ugrađeni grafički adapter ima respektabine performanse kada su notebook-ovi u pitanju svedoči i 3D Mark2001SE kao DirecX8 i Quake III kako gaming OpenGL test.
Spori hard disk je izgleda usud prenosnih računara, pa ni Amilo nije izuzetak po tom pitanju. Gotovo duplo manji skor u Bussiness Winstone test programu u odnosu na stonu mašinu koju poseduje autor teksta ne ide na čast Amilo-u. To su potvrdili i HDD Tach i PC Mark tako da je HDD definitivno ispod proseka ostatka mašine.
Kada je memorijski transfer u pitanju, jasno je da Intel čipsetovi nude zaista najbolje performanse kada su prenosni račuanari u pitanju, i845PE je dobro poznat i kod desktop konfiguracija, pa odlične performanse u ovom delu ne iznenađuju…
Struja
Baterija
SiSoft Sandra 2004
CPU
9262/3839(6741)
9505/3833(6723)
Multimedia
23493/32558
23473/32953
Memory
2380/2399
2291/2329
PC Mark 2002
Batery test (50%)
26 min. 16 sec.
PC Mark 04
System
4071
4057
CPU
4559
4452
Memory
3043
3031
Graphics
1436
1493
HDD
2117
3079
3D Mark 2001SE
640x480x16
10748
8111
1024x768x32
7393
6654
Ziff Davis Testovi
Business 2004
14.2
13.9
Content Creation 2004
13.1
12.8
HDD Tach 2.7
Transfer (max/min), mb/s
25.9/14.4
37.6/21.2
Transfer (prosek), mb/s
20.7
30.2
Vreme pristupa, ms
22.3
16
Opterećeja procesora, %
1.5%
1.8%
Pošto smo već zaključili da su performanse jako dobre, isto tako valja napomenuti da procesor uopšte ne obara takt kada se kao izvor napajanja koristi baterija. Samim tim u PC Mark 2002 battery testu smo dobili novog šampiona u kategoriji „najkraće trajanje baterije“. Dakle, kao što se to i vidi u tabeli baterija se od punog kapaciteta do 50% ispraznila za nezavidnih 26 minuta i 16 sekundi! Nećete daleko stići sa ovim Amilom, ali teba imati u vidu da mu mobilnosti i nije primarna namena, jer kako drugačije okarakterisati masu od čak 3.6 kilograma!
Amilo spolja
Testirani računar odlikuje se solidnim kvalitetom izrade kakav smo i očekivali od velikog proizvođača kao što je FSC. Dizajn, iako jednoličan i „pomalo dosadan“, je veoma funkcionalan, pa su tako USB portovi postavljeni sa leve i desne strane gde je i najlakše tokom rada ubacivati USB diskove, uključivati razne periferije i sl. Ono što zameramo, a tiče se kvaliteta izrade, jeste mekša plastika od koje je izrađen nosač ekrana, pa će se tako slika dosta „talasati“ ukoliko pokušate tokom rada da malo pritisnete poklopac sa zadnje strane prstima. Iako je to prisutno kod velikog broja notebook računara, isto tako to nismo primetili kod skoro prikazanog HP nx9000 i ASUS L5 modela.
Na desnoj strani pored tri USB 2.0 porta imamo i jedan PCMCIA slot, otvor LG combo drajva, ali i potenciometar za regulaciju zvuka meposredno pored mikrofonskog ulaza i linijskog izlaza.
Leva strana je slična i na njoj se nalazi jedan USB port manje, te se ukupan broj ovih esencijalnih priključaka zaokružuje na cifri pet. Univerzalni PS/2 port je tu da priključite neki stariji miš ili tastaturu, a sigurnost na javnom mestu obezbediće Kensington lock port.
Pozadina je mesto za lan i modemski priključak, zatim priključak za adapter i S-Video izlaz. IEEE1394 port na ovom mestu će biti zgodan za povezivanje npr. nekog eksternog optičkog uređaja, a projektor ćete povezati preko dodatnog DSUB 15 pinskog monitorskog izlaza koji se nalazi na ovom delu računara. Arhaični LPT (paralelni) port je tu ukoliko koristite kod kuće neki štampač koji se sa računarom povezuje po ovom (prastarom) standardu.
Tastatura je standardna sa 88 tastera, ali je previše mekana za naš ukus pa tako kucanje na istoj i nije bilo baš previše prijatno iskustvo, ali je to ipak stvar ličnih afiniteta i navike, pa verujemo da navikavanje ne predstavlja veliki problem. Dodatnih tastera nema previše i pozicionirani su iznad pet signalnih LE dioda. Radi se o tasterima pomoću kojih se računar uključuje, i pomoću kojih se pokreću Internet browser i mail klijent.
TouchPad procečnog kvaliteta se nalazi na uobičajenom mestu, ali nam se nikako nije dopalo to što ne postoji mogućnost da se isti isključi bilo iz BIOS-a ili još bolje preko dodatnog tastera na samom touchpadu.
Ono što je verovatno podiglo cenu celokupnom paketu je softverski paket koji je zaista izdašan. Kompanija FSC očigledno ima odličnu saradnju sa Microsoft-om, pa tako pored Windows XP Home Edition operativnog sistema (sa SP1 kompletom zakrpa) nudi i DVD disk na kome se nalaze: MS Works, MS Word 2002, MS Photo Standard, Encarta 2004 Standard i MS Money 2004. Dakle, radi se o „svežem“ i upotrebljivom softveru koji je preinstaliran na računaru. Operativni sistem stiže na uobičajenom Recovery CD-u, a uz njega se isporučuje i disk sa svim potrebnim drajverima za Windows XP operativni sistem tako da korisnik sam može, ukoliko nešto krene po zlu, da vrlo lako računar vrati u fabričko stanje, a što je mogućnost koju smo mi iskoristili kada je računar trebalo vratiti nazad distributeru nakon završenog testa.
Pored softvera koji je potpisao gigant iz Redmonda, na pratećim diskovima smo zatekli čak i Adobe Photoshop Elemensts 2.0 (njegova cena je 70-tak eura), WinDVD 4.0 FSC Edition i Nero 5.5.10.7. Prostim zbrajanjem cena softvera koji se isporučuje uz ovaj Amilo, dolazimo do cifre koja nije baš beznačajna. Da stvar bude još bolja softver je veoma upotrebljiv, a to se posebno odnosi na Encartu i Adobe Photoshop Elements. O Wordu 2002 ne treba trošiti reči, a uz Amilo se isporučuje kompletna verzija ovog veoma popularnog programa. Sve u svemu do sada najbolji paket softvera koji smo dobili sa nekim notebook računarom. Pohvalno.
Pored bogatog softvera, obilje priručnika i upustava za upotrebu su još jedan odraz brige kompanije FSC o svojim kupcima, pa i to pozdravljamo.
Zaključak testa
Možemo reći da je FSC napravio dobru desktop replacement mašinu. Kome su preformanse prioritet prilikom izbora notebook računara sa FSC Amilo 8830D računarom na 3.06 GHz će ih i dobiti. Inače, ovaj model se prodaje sa različitom komponentama pa tako i cena može varirati u zavisnosti od trenutne ponude domaćeg distributera.
Dakle, performanse ćete dobiti, ali po cenu autonomije u radu koja je veoma mala. Bespredmetno je porediti ovaj računar sa bilo kojim Centrinom po tom pitanju. Autonomija će jedva obezbediti gledanje jednog filma sa HDD-a. Treba imati u vidu da je onih 26 minuta koje smo izmerili pomoću PC Mark-a za koje vreme se baterija ispraznila do pola kapaciteta ustvari u uslovima ekstremne eksploatacije, jer je PC Mark relativno zahtevan sintetički test. U realnim uslovima nećete toliko intenzivno koristiti IDE podsistem, grafiku i procesor, pa će autonomija biti nešto veća. Naravno, ako se igrate onda nije isključeno da bude i kraća. Ipak, najveći broj korisnika će ovakav računar koristiti nedaleko od izvora struje, pa neće biti problem da se računar poveže na adapter. Dakle, mobilnost u ovom slučaju treba shvatiti samo kao mogućnost da se računar lako prenese sa jednog mesta na drugo, a ko želi da npr. kuca tekst ili gleda film dok putuje avionom/autobusom/vozom/brodom moraće da se odluči za neki Centrino model.
Ono što je na nas ostavilo dobar utisak su pristojne 3D performanse, veoma brz rad u Windows okruženju, mada bismo voleli da računar odmah u startu dolazi sa 512 MB memorije čime bi kupac bio lišen potrebe da posle izvesnog vremena dokupljuje memoriju i nosi računar u servis kako bi memorija bila ugrađena.
Softverski paket, obilje priručnika su posebna priča i to je ono što odvaja velike i poznate proizvođače od onih drugih. Prateći paket nas je veoma podsetio na skoro viđeni HP Compaq nx9000 notebook. Veoma upotrebljiv softver za sve kategorije korisnika (nedostaje samo još neka igrica), a koji je pri tome potpisan od strane giganata kao što su Microsoft i Adobe, definitivno po ovom pitanju postavlja FSC isped drugih kompanije čije smo proizvode iz kategorije notebook računara imali prilike da predstavimo. Preinstaliran Windows XP Home je za ovakvu mašinu idelan izbor.
Ono što nam se ipak nije dopalo je nešto viša cena, tako da je FSC Amilo D na granici isplativosti. Žao nam je što to moramo reći, ali u našim uslovima i pored trenda legalizacije softvera, kvalitetan softver koji se isporučuje uz hardver i ne igra veliku ulogu u odluci kupaca. Ipak, licencirani Windows XP će kupci svakako znati da cene.
Dakle, kada se sve sabere i oduzme možemo reći da je računar koji smo imali na testu vredan uloženog novca. Ekran odlične SXGA+ rezolucije je adut koji nikako ne treba zaboraviti i koji će vam pružiti veliki komfor u radu. Brzi i skupi Intel Pentium 4 procesor na 3.06 GHz sa HyperThreading tehnologijom je još jedan od aduta, zajedno sa solidnom ATi Radeon Mobility 9000 grafikom, koja je u rangu sa široko dostupnim ATi Radeon 9200 grafičkim adapterima. Dakle, ako tražite brz računar, a autonomija u radu vam nije presudna i ne žalite nešto više novca kako biste dobili računar poznatog brenda onda FSC Amilo 8830D 3.06 GHz može biti sasvim logičan i dobar izbor.
Notebook računar Fujitsu-Siemens Amilo 8830D na test ustupio “Pakom”