Fujitsu-Siemens Amilo A7645

Fujitsu-Siemens Amilo A7645

AMD Turion tehnologija za prenosne računare nije podigla toliku prašinu na tržištu kao što se možda očekivalo. FSC je jedan od značajnijih partnera kompanije AMD, a njihov model iz Amilo serije pokušaće da doprinese boljoj afirmaciji novih tehnologija kompanije AMD. Pogledajmo kako se Fujistu-Siemens snasao sa implementacijom novih tehnologija za prenosne racunare.

    Sadržaj

      Delimir Tasić

       

      Fujitsu-Siemens Computers nudi veliki broj modela prenosnih računara. Počev od onih skupih koji su pozicionirani u okviru “Lifebook” serijala, pa do “Amilo” modela koji ciljaju na niži tržišni segment. Sveukupno posmatrano, računari kompanije Fujitsu-Siemens odlikuju se solidnim kvalitetom izrade i velikom brojem ponuđenih opcija što uostalom i karakteriše velike brendove kakav FSC, neosporno, jeste. Velika podrška koju je AMD dobio od strane kompanije Fujitsu-Siemens delimično leži i u tome što je kompanija AMD veoma značajna za nemačku privredu iz koje potiče i Siemens deo grupacije FSC. AMD je skoro promovisao svoju Turion 64 Mobile Technology koja treba da “pomrsi konce” Intel-u i njegovoj Centrino kampanji vrednoj više stotina miliona dolara. To se naravno, neće tako lako desiti, ali je dobro što se pred korisnika postavlja širi izbor nego do sada. To će naravno pozitivno uticati i na cene, pa će rezultat svega biti nastavak trenda sve povoljnijih notebook računara.

      AMD u ponudi, kada su prenosni računari u pitanju, trenutno ima tri tipa procesora u po dve klase: “low end” i “high end”. Za klasu DTR računara predviđeni su Athlon 64 i Sempron procesori, u klasi tzv. full-size notebookova gledaćemo Athlon 64 Mobile i Sempron Mobile, a u klasi laganih prenosnih računara nalaze se Turion 64 i Sempron Mobile procesori. Glavna prednost AMD Turion 64 Mobile Technology koncepta nad Intel Centrino rešenjima leži u modularnosti i mogućnosti izbora, mada ruku na srce ta prednost lako može da se pretvori u ozbiljan nedostatak ukoliko kvalitet pratećih elemenata koje AMD ne kreira ne bude na očekivanom nivou. Naime, kako AMD nema snagu koja stoji iza Intel-a, nije kreirao sopstvene čipsetove i WiFi adaptere. Umesto toga, AMD je sa svojim partnerima, kao i u desktop segmentu, kreirao ove prateće elemente. Ipak, svi proizvodi AMD-ovih partnera morali su da zadovolje odre đ ene kriterijume, a takve uslove kada je reč o čipsetovima do sada su ispunili ULi, SIS, ATi, nVidia i VIA. Re š enja za klasi č no umrežavanje, kada je AMD Turion 64 sistem u pitanju, nude: Realtek, Marvell i Broadcom. Ono što je najzanimljivije bilo, kada je predstavljen Centrino, svakako se ticalo integracije Wireless mrežnog adaptera u osnovni Centrino sklop. AMD je ovog puta, kada us WiFi adapteri u pitanju, poverenje poklonio kompanijama Broadcom i Atheros.

      Svi Turion 64 procesori su po pitanju arhitekture jako slični socket 754 Athlon 64 procesorima. Naime najveća prednost Athlon 64 procesora, uz 64-bitni set instrukcija, svakako je integrisani memorijski kontroler. Ta karakteristika će i Turion 64 procesoru obezbediti veoma dobre performanse u multimedijalnom softveru. Pored uobičajene razlike u radnom taktu, AMD je Turion 64 modele podelio i po pitanju veličine L2 keša, pa tako postoje modeli sa 1 MB L2 ke š memorije, ali i modeli sa 512K L2 ke š memorije. Ne treba zaboraviti ni na tehnologiju zaštite od buffer overflow pojave koju AMD naziva „Enhanced Virus Protection“, a koja takođe karakteriše sve AMD K8 procesore. Kako su AMD Turion 64 procesori izrađeni u najnovijem AMD 90nm DSL+SOI proizvodnom postupku skup 3DNow! instrukcija obuhvata kompatibilnost sa MMX, SSE, SSE2 i SSE3 instrukcijama kompanije Intel. Dakle, reč je o E revizijama procesora, veoma sličnim Venice (E3) odnosno San Diego (E4) jezgrima. Očigledno je da će AMD pokušati da dobro kapitalizuje svoju saradnju sa IBM-om, Toshiba-om i Sony-jem po pitanju razvoja DSL tehnologije.

      Ukratko rečeno, radi se o snazi Athlon 64 procesora prenetoj u segment prenosnih računara uz optimizaciju po pitanju potrošnje. Sve to bi trebalo da obezbedi performanse koje su iste ili bolje u odnosu na referentni Pentium M sistem uz povoljniju cenu. AMD Turion 64 donosi sve napredne tehnologije koje smo videli kod Athlon 64 procesora, a tiču se integrisanog memorijskog kontrolera, sistema zaštite od izvršavanja malicioznog koda koji izaziva buffer overflow pojavu (naj č e šć e virusi), podrške za PowerNow! redukciju potrošnje (u desktop segmentu Cool and Quiet), 3DNow! skup instrukcija koji sada uključuje čak i podršku za SSE3…

      Amilo na testu

      Amilo A7645 koji vam ovom prilikom prikazujemo stigao je u uobičajenoj amabalaži za ovaj tip računara. Preteća oprema je, uobičajeno za velike brendove, pomalo siromašna, ali ništa ne nedostaje. Opciono (dakle, uz doplatu) se može dobiti torba ili neki sličan komad opreme koji je kod nekih, manje afirmisanih, proizvođača uključen u standardan paket opreme, a ponuda ovih dodataka zavisi od snabdevenosti domaćeg distributera.

      Testirani Amilo računar stiže u kućištu osrednjih gabarita. Kako je reč o modelu koji ima ekran dijagonale 15 inča   to je uslovilo osrednje dimenzije celog kućišta. Debljina je na nivou Centrino mašina. Sam ekran je zlatna sredina i posebno nam se dopao dobar prikaz boja. Uglovi gledanja su solidni, što se posebno odnosi na horizontalni ugao koji je i bitniji u ovom slučaju, jer se logično ekran može podešavati po vertikalnom uglu kao i kod svih drugih notebookova. Nažalost, odziv je slaba tačka panela ugrađenog u FSC Amilo A7645.

      Ispod ekrana pozicionirani su tasteri pomoću kojih je moguće brzo pokretanje npr. mail klijenta, internet pretraživača ili podešavanje zvuka. Sa leve i desne strane spomenute grupe tastera nalaze se, diskretno skriveni, zvučnici uobičajenog kvaliteta za ovu klasu računara. Kvalitet zvuka je zadovoljavajući kada je rad u Windows-u u pitanju, ali za audio repordukciju i slične zahtevnije primene dobro će doći dodatni set zvučnika.

      Duž leve ivice smešteni su priključci za telefonsku liniju i mrežni kabl, a pomalo neuobičajeno na istoj strani smešten je i optički uređaj. Sa desne strane nalazi PCMCIA slot, audio priključci, firewire port, tri USB 2.0 priključka, konektor za adapter i S-Video izlaz. Pohvaljujemo prisustvo S-Video izlaza, ali i prisustvo tri USB porta. Loša praksa koja je bila prisutna kod pojedinih modela, a odnosila se na smeštanje USB portova sa svih strana računara samo je otežavala upotrebu. Smatramo da je mnogo bolje kada su svi ili bar najveći broj USB portova na na istoj strani računara.

      Sa zadnje strane računara nalazi se samo Dsub konektor što je odlična pozicija ukoliko se koristi eksterni monitor. Ne treba zaboraviti ni Kensington lock port koji je koristan ukoliko se računar koristi na javnim mestima. Sa prednje strane nalazi se set signalnih dioda koje služe kao indikatori Wireless komunikacije, Caps lock, Num Lock, Scroll   Lock, rada hard diska, stanja baterije i slično. Na desnoj strani prednje izvice računara smešten je i taster kojim se uključuje ili isključuje ugrađeni WiFi adapter. Ne treba zaboraviti ni diskretno skriveni čitač četiri tipa kartica.

      Tastatura je slaba tačka testiranog modela i osećaj tokom kucanja je lošiji nego što bi trebalo da bude, čak i u ovoj klasi računara. Tokom kucanja tastatura vibrira i ugiba se pod prstima što svakako nije pohvalno. To je šteta, jer je raspored tastera dosta dobar, a tasteri kao što su Enter, Shift i Space su većih dimenzija što nije čest slučaj kod prenosnih računara. Touch pad je uobičajen Synaptics-ov proizvod što podrazumeva upotrebu solidnih drajvera ove kompanije koji omogućavaju najfinija podešavanja o kojima smo pisali tokom ranijih prikaza notebook računara. Pored toga, obezbeđena je skrol provršina osetljiva na dodir. Touch pad tasteri su nešto tvrđi nego što je to uobičajeno, pa upotreba može biti pomalo i zamorna.   

      Sveukupan utisak o izradi Amilo M7645 računara nije baš na visokom nivou. Tako se i poklopac ekrana koji je izrađen od glatke plastike silver boje dosta ugiba pod pritiskom. Poželjno je dokupiti zaštitnu torbu u slučaju da se odlučite za Amilo M7645 računar. Adapter je manjih dimenzija što je karakteristika modela koji imaju u sebi procesor koji je mali potrošač. Do sada su ovakvi modeli bili rezervisani uglavnom za Centrino bazirane mašine, ali se to očigledno menja.

      Hardverska specifikacija

      Kao što smo već naveli testirani računar zasnovan je na AMD Turion 64 tehnologiji. Ovom prilikom u pitanju je procesor radnog takta 1.6 GHz, dakle model MT-30 sa smanjenom potrošnjom. Radi se o Lancasrer 90nm jezgru, koje podrzava i SSE3 set instrukcija. Deklarisana potrošnja kreće u o okviru vrednosti od 25W što je veoma pohvalno.

       

      Kako integrisana grafika koristi sistemsku memoriju za svoje potrebe, 512 mb je sasvim pristojna količina. Sve manje od toga bi bilo malo iz razloga što grafički adapter korsiti za svoje potrebe deo sistemske memorije. Ugrađeni grafički adapter je skromnih mogućnosti kada je 3D primena u pitanju što će se videti i iz testova. Kako Socket 754 procesori iz AMD-a ne podržavaju dual channel rad, uteha leži u ugradnji nešto brže, kada su u pitanju prenosni računari, DDR333 memorije. Hard disk je veoma velikog kapaciteta, opet kada su u pitanju prenosni računari, i iznosi 80 GB. Nažalost brzinska specifikacija ugrađenog diska nije baš zavidna i reč je o disku brzine rotacije ploča 4200 RPM i 2 MB keša.

      WiFi adapter je potpisao Broadcom i reč je o uređaju koji komunicira posredstvom 802.11g standarda ili slabijeg. Već smo pričali o saradnji AMD-a i njegovih partnera, a ugradnja Brodacom adaptera je plod upravo te saradnje. DVD dual layer snimači su polako postali uobičajena oprema prenosnih računara, a FSC se odlučio za model kompanije Nec solidne brzinske specifikacije. Snimanje DVD diskova brzinom 8x je do skoro bilo uobičajeno i u sferi desktop računara, a imajući u vidu rasprostranjenost i cenu 16x DVD medija sva je prilika da je 8x specifikacija i dalje “mainstream”.

      Podržani su, naravno, “plus” i “minus” standardi, ali i snimanje dual layer diskova 2.4x brzinom. Sve to spakovano je u kućište mase 2.75 kg što je manje od klasičnih desktop replacement mašina, ali ipak postoje modeli namenjeni korporativnim korisnicima koje karakteriše značajno manja masa.

      Model

      Fujitsu-Siemens Amilo A7645

      Procesor

      AMD Turion MT-28 (25W)

      Cipset

      SiS M760 + SiS963L južni most

      Memorija

      512MB DDR333/PC2700, SO-DIMM

      Hard disk

      Fujitsu MHT2080AT, 80 gb, 4200RPM, 2MB keš memorije

      Graficka karta

      SIS M760 integrisana grafika,
      do 128MB deljene memorije
      Direct X 8.1
      256 Bit 3D-engine
      AGP 8x

      Zvucna karta

      Via Vinyl AC97

      DVD-RW uredaj

      Nec ND-6500A (8x/4x/8x DVD+RW, 8x/4x/8x DVD-RW, 2.4x DVD-DL, 24x/16x/24x CD-RW)

      Povezivanje

      Broadcom 802.11g WiFi, SiS900 100 MBps

      Čitac kartica

      4 in 1 (SD, MS, MMC, MS(Pro) )

      Ekran

      15″ XGA, 1024×768

      Tastatura

      Full size tasteri, dodatni tasteri

      The notebook uses hotkeys or key combinations for the following:    
      Fn-F1   suspend  
      Fn-F3      mute  
      Fn-F4      display toggle 
      Fn-F5    volume up  
      Fn-F6    volume down  
      Fn-F7    increase display brightness  
      Fn-F8    decrease display brightness

      Baterija

      Li-Ion battery, 6 cells, 10.8V/11.1V   / 4400mAH   appr. 2:00 hrs battery runtime, depending on usage 2    Dynamic charge supported, ACPI 2.0 supported

      Adapter

      External universal AC adapter: 110 – 240 V AC, 5060HZ, output: 90W with 20V DC

      Konektori

      1 x IEEE1394,
      3 x USB 2.0 ports
      1 x S-Video  
      1 x CRT
      1 x modem
      1 x LAN
      4 in 1 flash card port SD/MS/MMC/MSPRO  
      1 x type I/II PC Card slot (32 bit CardBus support)  
      1 x line in
      1 x headphone out
      1 x microphone in
         1 x power supply
      1 x SPDIF

      Dimenzije

      333mm x 272mm x 25,3 / 35,7 mm

      Masa

      2.75 kg

      Operativni sistem

      Windows XP Home

      Okvirna cena

      1239 eura

      Kontakt

      Pakom

      Testiranje

      SiSoft Sandra 2005 SR1

      CPU Benchmark

      6730/2527(3290)

      Multimedia

      14972/16416

      Memory

      2216/2218

      Drive benchmark

      25 mb/s

      PC Mark 04

      System

      2449

      CPU

      2986

      Memory

      2628

      Graphics

      507

      HDD

      2692

      3DMark03

      Default Test

      3231

      CPU Score

      789

      3D Mark 2001SE

      1024x768x32

      1767

      640x480x16

      3697

      HD Tach 2.7

      Average transfer (MB/s)

      23.1

      AquaMark3

      Score

      405

      Graphics

      5621

      CPU

      3914

      Unreal Tournament 2003

      botmatch

      24.1

      flyby

      14.26

      Rezime

      Kako je reč o prvim izdancima AMD Turion 64 tehnologije na tržištu smatramo da je potrebno da prođe izvestan period pre nego što stvari kada je ova tehnologija u pitanju dođu na svoje mesto. Pre svega, AMD još uvek nema dovoljno kvalitetan čipset u sferi mobilnih računara, ako se izuzme ATi Radeon Xpress 200 koji smo imali prilike da vidimo u slučaju MSI Turion notebookova koje smo prethodno testirali za vas.

      Dobar čipset ne znači samo kontrolersku logiku, već i kvalitetnu integrisanu grafiku što sveukupno znači i nižu cenu računara zasnovanih na takvoj tehnologiji. Integrisana grafika unutar SiS M760 čipseta nije nas previše oduševila svojim performansama, ali po tom pitanju nismo iznenađeni, jer smo u više navrata testirali prenosne računare sa ovim tipom ugrađene grafike. Mi ćemo u narednom periodu testirati još notebookova zasnovanih na AMD Turion 64 tehnologiji kao bismo stekli kompletniju sliku o potencijlu AMD-ove ponude u mobile segmentu.

      Kako spada u niži cenovni razred Amilo M7645 prenosni računar može biti dobar izbor, ali samo u nedostatku nekog Intel Centrino baziranog notebooka sa integrisanom Intel GMA900 ili sličnom grafikom koja je, neosporno, kvalitetnija od SiS-ovog rešenja.

      Računar za potrebe testa ustupio Pakom.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi