Fujitsu Siemens Amilo M4438G

Fujitsu Siemens Amilo M4438G

Koncepcija notebook računara sa 17" panelom još uvek nije jasna onima kojima je mobilnost na prvom mestu. Pa ipak, ovakvi računari su na zapadu sve popularniji; konačno imamo računar koji ispunjava skoro sve zahteve, pa i onih naprednijih korisnika. Igranje? Zašto da ne...Amilo M4438G stiže sa GeForce Go 6800 "karticom" i WUXGA ekranom sa sjajnih 1920x1200 piksela...

    Sadržaj

      Petar Gredelj

      Ima već skoro dve godine od kako sam moj (nekada vrlo snažni 🙂 kućni računar izmestio u Benchmark kancelariju. Dosta je obaveza van radnog vremena, i onako previše vremena svakog dana posvećujemo radu na računaru – treba ponekad i odmoriti glavu od svega. No živimo u vreme koje sobom nosi strahoviti tempo, vreme u kome praktično ne postoji slobodno vreme koje su možda naši roditelji nekada imali. I ako telefon posle 17h u kancelariji uzalud zvoni, onaj ko vas u poslu treba, lako nalazi način da vas ipak pronađe.
      Šta se dešava ako podhitno morate poslati mail u 10 uveče a svi vaši kritični dokumenti nalaze se u kancelarijskoj “mašini” gde uostalom treba držati sve ono što je bitno? Svakoga dana na USB disk kopirati Outlook-ov pst fajl sa svim neophodnim podacima? Ideja se odbacuje: moj .pst fajl je težak preko pola giga a to je 15-ak minuta exporta i isto toliko importa na kućnoj mašini. Pa ujutru sve to u kontra smeru? Ne dolazi u obzir…
       

      Već duže vreme u glavi mi se vrzma ideja da pronađem način kojim bi jednostavno tokom vikenda preselio kancelarijski računar kod kuće, zlu ne trebalo. Tegliti desktop baš i nije tako lako a jednostavno dogodi se da se nešto konkretno mora uraditi. Nije niti malo prijatno sesti u kola vikendom kako bi se skočilo do “ofisa” i završilo nešto neophodno…slobodnog vremena i onako imamo jako malo; gužvu u saobraćaju ne smem ni da računam… Postoji vrlo logično rešenje po imenu notebook…sve je to super, sve je to lepo, ali ja ni uz svu dobru volju jednostavno ne mogu da radim na malom ekranu, da čekam spori hard disk da “iščangrlja nešto”, tastatura mi uvek nešto mala, nemam gde sa rukama, skučeno mi je sve. Za rad mi je jednostavan neki komfor a volim ponekad i da se poigram; nisam nikada bio neki ljubitelj nekih “pucačina” ali i današnje strategije su ponekad vrlo zahtevne. Sve to znači da nekako kod kuće i mogu nešto da uradim ali da se igram ne; a na poslu može i igranje ali to već nije lepo…

      Ali eto, vreme čini svoje, tehnologija napreduje, ideje se rađaju a sa njima i apetiti rastu…počeše proizvođači lagano da nude i notebookove pod imenom desktop replacement. Ovaj naziv rasprostranjen je već nekih par godina i uglavnom je bio korišten u situacijama kada su proizvođači masovno “gurali” desktop procesore u notebook računare kako bi dobili adekvatne performanse. No pojavom Centrina i njegovim odličnim performansama, naziv desktop replacement počinjemo da koristimo za visokogabaritne računare opremljene velikim panelima čiji je zadatak da nam ponude komfor u kome smo (do skora) imali prilike da uživamo samo u radu na klasičnim desktop računarima…

      Kompaniji Fujitsu Siemens Computers moramo odati sve počasti za ono što je (ovde prvenstveno mislimo na domaće tržište) urađeno za svega nekoliko godina. Visoka pouzdanost, sjajna fleksibilnost u prilagođavanju potrebama kupca, široka lepeza proizvoda, spremnost da se i novim tehnologijama pruži prilika….pa da vidimo šta to FSC ima da nam ponudi u ovoj klasi…

      Model koji smo ljubaznošću jednog od domaćih distributera, kompanije “Pakom” dobili na test, nosi oznaku Amilo M4438G i predstavlja izdanak prvobitnog modela M3438 koji se na našem tržištu pojavio pre par meseci: naravno, reč je o Intel Centrino platformi…Praktično jedina razlika između ova dva računara ogleda se u kvalitetu TFT panela; dok 17“-ni WXGA+ ekran kod modela M3438G može da pruži sliku u maksimalnoj rezoluciji 1400×1050 piksela, dotle WUXGA panel na modelu 4438 nudi prikaz u fantastičnih 1920×1200 piksela!

       

      Upravo je fantastična slika na ekranu oduševila celokupnu redakciju Benchmark(et) sajta i svi su zdušni u oceni da ako treba „gubiti oči“ uz kompjuterski ekran, onda to treba raditi na ovaj način! 🙂 U pitanju je Crystal View ekran, naravno wide – 16:10, panel visokog osvetljaja kako navodi proizvođač: pravi je osećaj uživati u skoro briljantnoj slici a ne treba previše trošiti reči koliki prostor na desktopu vam se odjednom otvara. Što bi rekli, puca vidik na sve strane… Maksimalnih 1920×1200 piksela…HDTV ready!
      Slika je izvanredno oštra i prijatna oku, bilo da se radi o standardnim office aplikacijama koje svakodnevno koristimo ili kada poželite da se igrate. A i igranje na ovom računaru svakako predstavlja mali spektakl, barem kada su notebook računari u pitanju. Zato ćemo i preskočiti uobičajenu šemu i način prikazivanja notebookova na našem sajtu već ćemo se odmah baciti na hardverske specifikacije ovog notebooka…

      A one su zaista fantastične…celu priču „nosi“ najmoćniji video akcelerator koji smo na ovim prostorima imali prilike da vidimo u jednom notebook računaru. U pitanju je Ge Force 6800 Go koga se ni najokoreliji igrači ne bi postideli u svojoj desktop mašini.  Radi se o PCI Express baziranoj video kartici sa 256 MB interne memorije i ona predstavlja prvi video adapter za prenosne računare koji u potpunosti podržava DirectX 9 Shader Model 3.0.
      Rezultati koje je ovakav jedan računar postigao na 3D testovima govore sami za sebe i time ćemo se detaljnije pozabaviti u daljem toku našeg testa, ovom prilikom ćemo samo dodati da se na ovom notebooku nije samo moguće igrati, već je moguće VRLO LEPO igrati izuzetno zahtevne igre kakve su na primer Doom3, Quake 4, Far Cry… Imati ovakav video akcelerator u notebooku nije samo za igranje danas, već on predstavlja veoma dobar zalog i za budućnost, odnosno igre koje možemo u neko skorije vreme očekivati…

      Uz sjajnu grafiku ide i dobar procesor: Intel Pentium M760 (Dothan core, naravno) na 2 GHz nije najsnažniji procesor u Intel Mobile ponudi ali svakako predstavlja pravi balans dobrih karakteristika i povoljne cene. Amilo M4438G uz sve to opremljen je sa „giga“ memorije čime dobijamo fantastičnu multimedijalnu mašinu za skoro sve zahteve naprednih korisnika. Memoriju je moguće proširiti do maksimalnih 2 GB a pogled na stanje stvari nas je uverio da su zadovoljene najstrožije hardverske specifikacije. FSC je u ovaj računar implementirao dva Samsung-ova 512 MB memorijska modula po PC4300 specifikaciji koji rade u dual režimu i na brzini dvostruko većoj od procesorskog takta. Interesantno je da, kako barem „kaže“ CPU-Z, ovi modeli još uvek nisu proizvedeni :). To se očekuje u nepostojećoj 66 nedelji ovog leta (zime) gospodnjeg…:)

      Iznenađenjima nikad kraja…u stvari, nije iznenađenje uz sve ovo očekivati i dobar hard disk mada u perspektivi to ne mora biti samo jedan! FSC je u ovaj model implementirao Fujitsu MHV2100BH; u pitanju je model sa SATA interfejsom čije ploče rotiraju na 5400 rpm. i koji je opremljen sa 8 MB keša; na našem testu se pokazao izvanredno što ćemo imati prilike da vidimo kada dođemo do rezultata testiranja…Verujemo da su neki od čitalaca sad već sasvim zbunjeni…da, ovaj računar možete dobiti i sa dva hard diska pa sve to uz VIA VT 6421 RAID kontroler! Ovo je doskora bilo neverovatno i zamisliti za jedan notebook računar a iz svega ovoga možete uvideti da notebook od 17“ nudi i neke druge pogodnosti.
      FSC Amilo M3438G odnosno M4438G, moguće je dobiti na domaćem tržištu u obe varijante, zavisno od onoga za šta se neki od distributera odlučio prilikom nabavke. Tu već dolaze u pitanje različiti afiniteti product managera koji je u situaciji da donese odgovarajuću odluku: svaka nova mogućnost naravno nosi i višu cenu. Ovom prilikom, kod modela pristiglog na naš test, nismo dobili dva hard diska ali je RAID kontroler ipak tu. Potencijalnom kupcu ostaje mogućnost da danas-sutra svoj računar vrlo jednostavno unapredi dodavanjem još jednog hard diska i uspostavljanjem RAID 0 režima dobije, za notebook računare, fantastične rezultate u radu sa fajlovima… Naravno, uspostavljanje RAID 1 režima je moguće za one kojima je sigurnost na prvom mestu.
      Kao završetak priče o hardverskoj postavci ovog računara pomenućemo da je FSC model Amilo M4438G opremio NEC-ovim ND-6650A dual-layer “rezačem” koji je česti izbor mnogih notebook računara…

      Kada je o konekcijama reč, moramo izneti primedbu na nedostatatak Bluetooth protokola koji je postao nezaobilazna stavka svakog iole ozbiljnijeg notebook računara a Amilo M4438G i jeste osmišljen sa namerom da to i bude… Intel Pro Wireless 2200BG je tu da zadovolji Intel Centrino zahteve dok je za klasični mrežni adapter odabran Realtek model. Motorolin soft modem se u praksi pokazao prilično loše: ostvarivane brzine bile su jako dobre ali “držanjem veze” nikako ne možemo biti zadovoljni. Čak je i pokretanje određenih aplikacija na računaru dovodilo do njenog pucanja…

      U delu kada treba govoriti o spoljnom izgledu i gabaritima ovog računara, verujemo da će većinu na prvom mestu zanimati težina mada budimo iskreni, kupci ove klase računara to ne mogu nikako postaviti kao jedan od osnovnih zahteva. Težina iznosi 4.1 kg i to je otprilike ono što se i moglo očekivati. Amilo M4438G svakako nije računar koji se drži u krilu već na stolu…

      Dizajn – jednostavan, moderan i odmeren, možda bi i najlakše bilo celokupnu konstataciju po ovom pitanju smestiti u ovih par atributa. Konkurencija u ponudi ima slične modele (Toshiba, Dell, SONY, Acer) mnogo multimedijalnijeg izgleda ali i prilično više cene, pa pretpostavljamo da su projektanti ovog notebooka želeli da se liše zadiranja u blagu ekstravaganciju već su želeli da ponude računar visokih performansi po „pristupačnoj“ ceni. Zašto pristupačno pod znacima navoda? Jednostavno, 2000 evra je jako puno novca ali s druge strane, manje od sličnih pandana konkurentskih modela…

      I tako jednostavan, ovaj Amilo nam se zaista veoma dopao. Srebrna boja uvek predstavlja elegantno rešenje a u kombinaciji sa crnom se i u ovom slučaju pokazala pobedničkom kombinacijom. Amilo M4438G je kompaktan i solidno izrađen računar, što se naročito odnosi na kvalitet upotrebljene plastike oko panela. Pa ipak, situacija je daleko od savršene pa stoga mislimo da se upotrebom laganih legura moglo izbeći neprijatno krckanje i ugibanje na pojedinim delovima „komandne“ table.

      Ono što nam se nije dopalo je tastatura: kada date toliki novac za računar, očekujete da on blista po svim pitanjima. Tastatura bi u ovom slučaju mogla da ima i kraći hod mada nije neudobna za rad. Ono zbog čega joj ne možemo dati nište više od prelazne ocene jeste njen krajnji desni deo koji se vrlo neprijatno ugiba a pritisci na te tastere su izrazito neudobni (ovo se posebno odnosi na ENTER taster i „strelice“). Nije nam se dopalo ni smeštanje većeg broja alternativnih znakova na same tastere.
      Ni kada je touchpad u pitanju ne možemo biti baš oduševljeni preciznošću, mada moramo reći da je samo „polje“ touchpada prilično veliko a tasteri sasvim solidni, bez neprijatnog „klika“. No realno, obzirom da je ovakvim računarima mesto na radnom stolu, verujemo da će većina korisnika uz ovaj računar koristiti miša a touchpad se može isključiti pomoću odgovarajućeg tastera koji se nalazi neposredno iznad.

      M4438G nema na sebi previše „dugmića“: iznad same tastature, osim standardnog power tastera, nalazi se sekcija od četiri tastera kojima pokrećemo određene aplikacije (defaultni internet browser, mail klijent, odnosno InstantOn o kome ćemo nešto govoriti u sledećem pasusu) ili režime rada – gde mislimo na silent mod. U silent modu računar „gasi“ fan-ove na CPU i GPU-u ali smo tokom testiranja imali i neprijatan problem, da se računar zaglavljivao pri pokretanju ovakvog režima rada u momentu kada smo imali više otvorenih aplikacija.

      Rasporedom priključaka na ovom računaru ne možemo biti previše zadovoljni: iako bi korisniku “pod rukom” (desnom u većini slučajeva) trebali da budu lako dostupni svi neophodni priključci, realno je da, kako smo već rekli, ovaj računar koristimo u “stacionarnom” režimu rada, uz upotrebu miša – naravno. U toj nekoj varijanti neposredno uz miša stajala bi prava šuma priključaka i kablova što nikako ne možemo smatrati povoljnim. Tu su Express card slot, pa redom, tri USB konektora, firewire, čitač memorijskih kartica, mrežni priključak i na kraju, Kensington lock..
      Kada smo već pomenuli express card slot…U pitanju je zamena za stari (i nekada dobri 🙂 PCMCIA standard, odnosno njegova logična reinkarnacija. Osnovni cilj za uvođenje novog standarda jeste lakša primena novih, bržih tehnologija prenosa podataka odnosno smanjivanje dimenzija uređaja ovog tipa što za moderne notebook računare nikako nije bezazleno. Evo i korisnog linka za oficijalnu WEB stranicu, gde zainteresovani mogu pronaći više detalja o ovom novom standardu, kao i pregled uređaja koje su proizvođači ponudili zainteresovanim klijentima…Treba istaći da je FSC jedan od prvih proizvođača koji je novi standard implementirao na svoje notebook računare…

      U ovaj slot je FSC “temporary” postavio daljinski upravljač kojim možete upravljati određenim multimedijalnim sadržajima. Naravno, komunikacija se obavlja pomoću infrared konekcije a ovim detaljem i ne možemo biti previše zadovoljni; evidentno je da je upravljivost vrlo loša tj. da se korisnik mora postaviti direktno ispred kompjutera da bi određenu aplikaciju pokrenuo. Instant On softver je transparentan tj. ne može se vršiti nikakvo podešavanje i prilagođavanje potrebama korisnika. Naroćito treba istaći nedostatak vizuelizacije tj. nedostatak OSD-a na ovom računaru…za računar ove klase, i cene – dodao bih, to je ipak evidentan nedostatak.

      Sa zadnje strane računara nalazi se D-SUB monitorski i S-VHS izlaz s jedne, te modemski priključak sa druge strane. Pohvalićemo i ventilacione proreze koji toplotu odvode tamo gde joj je i mesto – tamo gde korisniku neće praviti neprijatnosti u radu… Leva strana računara rezervisana je naravno za optički uređaj, jedan USB port, priključak za napajanje računara, audio izlaz i mikrofonski priključak, odnosno klasični rotacioni potenciometar za podešavanje jačine zvuka ovog računara koji vizuelno gledano, i nije previše dopadljiv.

      Kako prokomentarisati rezultate testova? I iz do sada navedene hardverske specifikacije i slabijem poznavaocu biće potpuno jasno da se radi o ubedljivo najsnažnijem notebook računaru ikada pristiglom na naš test! Moćan procesor, dovoljna količina memorije, impresivni video akcelerator koji je i u desktop varijanti nedosanjani san mnogih od nas… Pravo je uživanje raditi na ovakvom računaru: ovo je prvi notebook računar koji je autoru ovog prikaza omogućio komfor u radu, vrlo, vrlo približan onom koji pruža rad za klasičnim desktop računarom.

      Video sekcija i definitivno zaslužuje najviše ocene i slobodno možemo reći da upravo ove karakteristike “nose” ovaj računar. Razvući nekoliko prozora u 1920 piksela širine pravo je zadovoljstvo, u kome izuzetno mali broj vlasnika TFT panela ima priliku da uživa. Igranje popularnih igara relativno novijeg datuma teče glatko i prosto je neverovatan osećaj spoznati da sve to od sada može i na notebooku. Prava je šteta što ovaj model nije stigao sa dva hard diska kojim bi, njihovim postavljanjem u RAID, postigli još bolje rezultate; mada moramo istaći da odabirom FSC-a kada je hard disk u pitanju, moramo biti apsolutno zadovoljni…

      Evo i rezultata koje smo zabeležili tokom testiranja Amilo M4438G notebook računara…

      PC Mark 2005

       

      Overall

      3078

      CPU

      3197

      Memory

      2815

      Graphics

      3433

      HDD

      3760

       

       

      SiSoft Sandra 2005 SR3

       

      CPU

      8378-3474

      CPU Multimedia

      18608-20525

      Memory

      2859-2857

      Cache MB/sec.

      5305

      HDD MB/sec.

      33

       

       

      HD Tach

      31.5

       

       

      3D Mark 2001

      19029

       

       

      3D Mark 2003

      8852

       

       

      Doom 3

      76.6

       

       

      Far Cry

      64.43

       

       

      PC Mark 2002 Battery test (40%)

      1h 24 07

      I sami se možete uveriti da je FSC prosto briljirao postigavši u svim kategorijama najbolje rezultate ikada viđene u testovima notebook računara na Bench Market sajtu… Skoro da smo dotakli 20 hiljada poena u 3D Marku 2001, rezultati u zahtevnim igrama poput Far Cry i Doom 3 nikoga ne mogu ostaviti ravnodušnim. Čak je i rezultat koji je hard disk postigao najbolji koji smo do sada zabeležili u testovima notebookova a u poslednje vreme smo ih je baš dosta prošlo kroz našu redakciju… I testiranje rada “na baterije” je za ovu klasu računara zaista sjajno prošlo; blizu sat i po rada do 40% ispražnjenosti možemo smatrati odličnim rezultatom – FSC zaista zna znanje…Hardverski gledano, FSC Amilo M4438G se zaista može smatrati snom svakog računarskog entuzijaste koji u svakom momentu, na svakom mestu, traži više, brže, bolje…

      Računar je opremljen Windows XP Home (svi Amilo računari osim onih iz Amilo Pro serije namenjeni su kućnim korisnicima) operativnim sistemom a zamerku FSC-u upućujemo na nedostatak sopstvenih pratećih utility-ja koji su odlika ostalih proizvođača sa reputacijom. Prosto je neverovatno da FSC nema čak ni sopstveni softver za power management a vrlo dobro znamo kakva rešenja u business solution klasi ima ovaj poznati proizvođač, što samostalno, što u saradnji sa znamenitim softverskim kućama…
      Uz ovaj računar FSC nudi solidan paket dodatnog softvera gde bi u prvom redu istakli MS Works 8 a tu su još Norton Internet Security 2005, Nero 6, Liquid View i Power DVD. Tu je naravno i CD sa drajverima i (praktično jedinim – Odisey wireless LAN utility) pratećim softverom. Eventualna reinstalacija operativnog sistema uključuje norm alnu instalaciju Windowsa i pokretanje odgovarajućih drajvera što iziskuje daleko više vremena od rešenja konkurenata koji su pribegli nekom od Ghost-olikih rešenja…daleko brže i elegantnije!

      Utisci…

      Vreme notebook računara tek dolazi i biće ih u svim mogućim varijacijama. Koliko god mnogi od nas ljubomorno čuvali svoje uspomene na “skalameriju” koja zauzima počasno mesto na našem radnom stolu, jasno je da vreme neumitno gazi sve pred sobom…Nije tako daleko dan kada ćemo se sa setom sećati naših ljubimaca ali ćemo se vrlo lako i na to privići: sve svoje ćemo uvek sa sobom nositi. Iako će neki od nas odmahnuti glavom pri pomenu visokogabaritnih notebook-ova, jasno je da njihovo vreme tek dolazi: ima ih na tržištu i biće ih sve više. I ne služe samo poslu, od sada svoj notebook bez problema možete poneti pod miškom i poneti ga na neki LAN ili u igraonicu…da li ste do skora i pomislili na to?

      Fujitsu Siemens je modelom Amilo M4438G zakoračio po prvi put u ovaj segment tržišta. Kažu da se prvi mačići u vodu bacaju ali u slučaju ovog modela FSC ima razloga da bude zadovoljan učinjenim. Ima tu štošta još da se unapredi, doda, ali generalno gledano 4438 je jako dobar notebook – naravno, za one kojima je računar ovog tipa uopšte u sferi interesovanja. Ne verujem da je naše tržište u ovom trenutku previše gladno uređaja ovog tipa ali jasno je da njihovo vreme tek dolazi. Pisano je dosta o tome u ovom tekstu; nisam siguran da sam uspeo da vas ubedim, ali pretpostavljam da je sve ovo što je napisano, makar određeni broj ljudi zaintrigirao i promenio im način dosadašnjeg razmišljanja, makar malo…

      Zahvaljujemo kompaniji “Pakom” na ustupljenom računaru za potrebe prikazivanja

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test