Vladimir Cerić
Kompanija Fujitsu Siemens je među prvima prihvatila Tablet PC kao novi smer razvoja prenosnih računara i u njegovu promociju je uložila dosta truda i novca, kao uostalom i sam Microsoft koji je kreirao ceo koncept i prateći operativni sistem. Međutim, već na startu se desila svojevrsna podela među proizvođačima. Jedan broj proizvođača je smatrao da Tablet PC treba da sadrži i tastaturu, pa su tako nastali modeli koji su više podsećali na malo neobičniji notebook koji se za tren oka uz par pokreta može pretvoriti u Tablet PC (tzv. convertible tip). Sa druge strane, neki od proizvođači su se slepo držali originalnog koncepta koji je podrazumevao računar koji nema tastaturu već samo ekran osetljiv na dodir (tzv. slate tip), i Fujitsu Siemens je jedan od njih. O njihovom prvom Tablet PC modelu Stylistic ST 4121 ste već imali prilike da čitate na Benchmark-u, i upravo od njega počinje cela priča.
Kao što rekosmo, Stylistic ST 4121 nije imao tastaturu i bio je zasnovan na već tada prilično zastareloj Pentium III Mobile platformi. Kao logičan nastavak nametao se izlazak verzije sa Intel Centrino platformom i to se dogodilo početkom ove godine, ali je pritisak tržišta da se izbaci model koji ima i tastaturu bio preveliki. Pošto je Fujitsu Siemens velika firma koja vodi računa o željama svojih korisnika, razvojni tim je dobio zadatak da od novog modela Stylistic ST serije koji u sebi nosi Centrino platformu napravi model sa tastaturom, i tako je tokom drugog kvartala 2004. na tržište izašla serija Lifebook T i njen prvi predstavnik, model 3010.
Iako na prvi pogled sličan klasičnim modelima iz Lifebook serija, pažljivijem posmatraču će odmah zapasti za oko neke sličnosti sa ST 5010 modelom. Tu najpre mislimo na dodatne tastere oko ivice ekrana, prisutne kod skoro svih Tablet PC računara, dok je posle pregleda spiska ugrađenog hardvera sličnost još uočljivija.
Fujitsu Siemens Lifebook T 3010
Procesor
Intel Pentium M 1.4 GHz (1 MB L2 cache)
Čipset
Intel 855GM + ICH4-M
Memorija
512 MB DDR266 SDRAM
Ekran
12.1″ TFT-XGA (1024×768) aktivni digitajzer
Video adapter
Intel Graphics Extreme 2 (integrisan u čipset)
Hard disk
Toshiba 2.5″ 60 GB (4200 rpm)
Optički uređaj
Nema
Floppy disk
Nema
LAN
Realtek 10/100 Mbps Fast Ethernet
WLAN
Intel PRO/Wireless 2100 LAN (IEEE 802.11b)
Modem
Lucent V.92 56k AC Link modem
Portovi
2x Type II PC Card + Fast IrDA + 2x USB 2.0
Zvučna kartica
ALC 202 SoundBlaster
Zvučnik
1x 0.6W
Ulazni uređaji
Tastatura sa 83 tastera i Alps touchpad
Baterija
Li-ION 3600 mAh
Dimenzije
293 x 236 x 27.4-36.4 mm
Težina
1.88 kg
Osnovu dakle čini Intel Pentium M procesor koji radi na 1.4 GHz, uz koji ide kod notebook-a preko potrebnih 1 MB sekundarne cache memorije. Mada (iskreno rečeno) ni M varijanti Pentium III procesora na 1 GHz koji se nalazio u prethodnom FSC-ovom Tablet-u nije nedostajalo snage, on se oslanjao na čipset koji je radio sa SDRAM memorijom, pa je moralo doći do nekog unapređenja. I ovde je ugrađeno 512 MB memorije, ali ovog puta PC2100 DDR-a, što se značajno odrazilo na živahnost mašine.
Pored ugrađenog modula je ostalo mesto za još jedan SO-DIMM DDR modul, pa oni sa značajnijim prohtevima mogu dodavati još RAM-a. Na žalost, i dalje je najveći ograničavajući faktor kada je brzina u pitanju hard disk i njegova (za današnje pojmove) mala brzina (4200 rpm) i niske vrednosti transfera. Kapaciteta srećom ne nedostaje, jer disk ima sasvim dovoljnih 60 GB, mada postoje i verzije modela 3010 koje dolaze sa diskom kapaciteta 80 GB koji se vrti na već značajno boljih 5400 obrtaja. Ovih 60 GB je dovoljno i u svetlu činjenice da u ovaj računar nije ugrađen optički uređaj, pa je zbog toga poželjno da sve instalacije i potrebne podatke držite stalno na hard disku. Za razliku od Asus-ovog notebook-a koji smo ranije predstavili i uz koji stiže eksterni USB 2.0 kombo uređaj, Fujitsu Siemens je izbor optičkog uređaja ostavio kupcu.
U odsustvu optičkog uređaja, podaci se na ovaj računar mogu prenositi nekim od brojnih načina umrežavanja. Krenimo od najklasičnijeg, a to je lokalna mreža. Za povezivanje sa firminim ili kućnim LAN-om tu je Realtek-ov 10/100 Mbps adapter koji ne bi trebao da vlasniku ovog računara zadaje glavobolje. U slučaju da vam je firma malo naprednija pa je već nabavila bežičnu mrežnu opremu, lakše je upotrebiti Intel-ov bežični mrežni adapter iz serije 2100. On spada u deo kompleta koji Intel naziva Centrino i funkcioniše po 802.11b standardu. Interesantno je napomenuti da ovaj adapter osim mogućnosti softverskog gašenja u Windows-u poseduje i prekidač na spoljnom delu računara, a sve u cilju dodatne uštede kapaciteta baterija. Ako ste kod kuće velika je verovatnoća da vam kao opcija za povezivanje na Internet ostaje samo telefonska linija, pa će vam tu pomoći poslovično kvalitetni Lucent-ov 56k modem. Ako je u pitanju isti model koji se ugrađuje u model ST 4121 (a po svemu sudeći jeste), možemo iz iskustva reći da će sasvim dobro raditi i na našim predratnim centralama. Za slučaj da ste van zatvorenih prostora, a u dometu mreže mobilne telefonije, kao rešenje vam ostaje povezivanje sa mobilnim telefonom preko ugrađenog IR porta. Pošto je u pitanju Fast IrDA model koji funkcioniše na brzinama do 4 MB/s u nekim situacijama može poslužiti i za prenos fajlova između ovog i nekog stonog PC računara opremljenog IR portom.
Kao što vidite, skoro svi bitni protokoli za žično i bežično umrežavanje su ugrađeni na ovaj Tablet PC, tako da budući vlasnici ne bi trebalo da imaju problema da ovaj računar uključe u bilo koji tip mreže. Naravno, popularni Bluetooth sigurno ne bi škodio, kao ni FireWire, no i prisutni adapteri mogu biti sasvim dovoljni. Oni kojima je zabavni segment računara značajan neće sa odobravanjem gledati na slabašni ALC202 zvučni adapter, kao ni na skoro neprimetni mono zvučnik postavljen iznad tastature, mada je teško verovati da bi se na ovako kompaktnom računaru našlo mesta za kvalitetan stereo komplet. Utešno je da postoji 3.5 mm stereo izlaz za slušalice, kao i isti takav ulaz za mikrofon. No, dosta smo se bavili unutrašnjošću ovog računara, pređimo na nešto interesantniju spoljašnjost.
Već prvi pogled na plavičasto kućište upućene navodi na Fujitsu Siemens, mada tek po otvaranju sledi iznenađenje. Naravno, tek tada se uočava da je u pitanju Tablet PC, a ne sub-notebook kao što bi se moglo pretpostaviti na osnovu oblika, debljine i odsustva optičkog uređaja.
Na “gornjoj” polovini se nalazi TFT ekran dijagonale 12.1 inča, koji nije osetljiv na dodir već u svojoj osnovi nosi Wacom-ov sistem zasnovan na njihovim poznatim grafičkim tablama. Na levoj ivici ekrana se nalazi (ne baš tako kvalitetno odabrano) mesto za olovku koja je sastavni deo ovog sistema. Ona u potpunosti podseća na olovke koje se dobijaju uz Wacom-ove grafičke table i ima dodatne tastere kojima se mogu dodeliti razne funkcije u pratećem softveru.
Na donjem delu je taster-klackalica sa dve moguće funkcije, dok je moguće u grafičkim programima dodeliti i funkciju gumice suprotnom kraju olovke, što je opcija koju grafički dizajneri prosto obožavaju. Pošto je u pitanju grafička tabla, a ne ekran osetljiv na dodir, rukovanje računarom preko ekrana je moguće samo uz pomoć olovke, što je dobro jer svi prateći pokreti rukom i povremeno naslonjen dlan bivaju potpuno ignorisani.
U podnožju ekrana se nalazi mali LCD displej koji zamenjuje signalne diode, dok je sa desne strane set od pet tastera koji zamenjuju neke od tastera kada je računar u tablet modu, kao što su Enter, Alt, Ctrl… Moguće su i kombinacije tastera, a njihova funkcija se podešava u pratećem FSC-ovom softveru. Jedna od primarnih funkcija ovih tastera je rotacija slike na ekranu, iz Portrait položaja u Landscape i obrnuto, zavisno od situacije u kojoj upotrebljavate ovaj Tablet PC, kao i brzo gašenje ekrana radi uštede baterija.
Središnje mesto gornjeg dela zauzima jako svetao ekran, koji je zbog zaštitnog sloja koji ga štiti od ogrebotina malo izgubio na oštrini. Slika je u rezoluciji 1024×768 i daleko je od loše, ali nas je njena oštrina ipak malo razočarala – očekivali smo više od FSC-a. Sistem grafičke table radi besprekorno i bez ikakvog kašnjenja, i jedini problem koji se može pojaviti je aktiviranje na pozicijama u samim uglovima, pa je preporuka ne koristiti maksimizovane prozore jer ćete ih teže zatvarati i manipulisati njima u tablet modu (kada vam je olovka jedini način zadavanja naredbi).
O brzini grafičkog adaptera nećemo govoriti jer ovo definitivno nije mašina na kojoj će se igrati UT2004 ili FarCry. Kada je gornji deo računara u pitanju treba pomenuti i malu zanimljivost. Naime, ovaj FSC Tablet ima sigurnosnu bravicu koja osigurava računar od slučajnog otvaranja u transportu. Međutim, u tablet modu ona služi da gornji deo čvrsto veže za donji, inače je vrlo neugodno koristiti ceo računar jer mu delovi “landaraju”. Ipak, ova bravica je dvosmerna i služi i u ovoj situaciji, samo je treba ručno zarotirati za 90 stepeni pri prebacivanju računara iz notebook u tablet mod. Nažalost, ceo ovaj mehanizam, za razliku od “zgloba” koji omogućuje rotiranje ekrana oko donjeg dela, deluje prilično krhko i nesigurno.
U “donjem” delu računara se nalazi srce sistema, kao i tastatura i svi priključci. Tastatura ima 83 tastera standardne veličine i po kvalitetu spada u osrednje, sa nešto plićim hodom od potrebnog, što je verovatno uslovljeno samom konstrukcijom ovako kompaktnog uređaja. Pored nje na gornjoj stranici je i Alps-ov touchpad, koji takođe spada u osrednje, a prate ga tri tastera na čiju se tvrdoću treba navići.
Sa leve strane računara se nalaze audio ulaz i izlaz, otvori za ventilaciju i dva Type II PC Card slota, mada je njihova uloga nejasna s obzirom da nijedan od značajnih uređaja (LAN, modem) nije izostao u osnovnoj opremi. Zato još više čude samo dva USB 2.0 porta koji se nalaze na zadnjoj strani i koje ćete začas popuniti (npr. miš i eksterni CD). Na zadnjoj strani je takođe i LAN priključak, a iza gumenog poklopca se krije D-SUB monitorski izlaz, koji će se najverovatnije koristiti kod prezentacija koje obično prate vlasnike ovakvih uređaja.
Sa desne strane se nalazi telefonski priključak, mesto za priključivanje strujnog adaptera i sočivo IR porta, što je prilično dobra lokacija za njega. Treba reći i da se sa donje strane uređaja osim prekidača za WLAN adapter nalazi i priključak za port replikator, pošto je kod ovog modela zbog prisustva tastature upotreba FSC-ovog docking station -a namenjenog seriji Stylistic prilično izgubila smisao. Što se dimenzija tiče, one su standardne za ovu klasu računara, dok je težina nešto veća (1.88 kg), mada je to i dalje prilično malo za jedan (manje-više) notebook računar (treba imati u vidu da Stylistic serija teži oko 1.5 kg, pa razlika i nije toliko velika). Jedan deo težine otpada na prilično malu litijum-jonsku bateriju kapaciteta 3600 mAh. Ona omogućava autonomiju od 3 (najviše 4) sata rada, što nije loše, ali nije ni senzacionalno. Naime, to je autonomija koju je nudio i stari model, pa smo sa ugradnjom nove platforme očekivali napredak barem na ovom polju. No, baterija se može zameniti (čak i u toku rada), pa ulaganje u dodatnu bateriju koja bi duplirala autonomiju itekako ima smisla (cena joj je ispod 100 evra).
Uz računar dolazi preinstaliran Microsoft Windows XP Tablet edition, kojeg dobijate i na pratećem recovery DVD-u. Sa njime se spisak priloženog softvera manje-više završava, a manje izmene u odnosu na klasični Windows XP Professional se uglavnom odnose na napredne mogućnosti prepoznavanja rukopisa i hvatanja beleški, za šta se koristi aplikacija pod nazivom Windows Journal. Od pratećeg softvera tu je samo još Norton Ghost 2003 i nezaobilazni Adobe Acrobat Reader. Paket prateće opreme koja dolazi uz ovaj FSC-ov računar je jako siromašan, i pored strujnog adaptera uključuje samo još produžni telefonski kabl, koji ima praktični mehanizam za brzo namotavanje.
Finalne impresije
Kada je upotrebljivost ovog računara u pitanju, vrlo je malo prenosnih uređaja koji mogu ozbiljno konkurisati Tablet PC-jevima. Nažalost, sistem za prepoznavanje rukopisa ne poznaje srpski, već samo engleski jezik, ali je već sama činjenica da možete hvatati brze beleške svojim rukopisom ili crtati skice dovoljna za neke kategorije korisnika prenosnih računara. Kada je u pitanju sirova brzina, možemo reći da je ovaj FSC jedna jako ujednačena mašina, naročito na baterijskom napajanju. Aplikacije se lako startuju (za jedan notebook), brzo se odazivaju i rade bez ikakvih zastoja ili poremećaja. Spuštanje u Hibernate mod umesto standardnog Shut Down-a će značajno ubrzati podizanje sistema, pa za tren oka imate spreman računar, što ovaj Tablet PC dovodi u ravan upotrebljivosti PDA uređaja. Za one koji unose dosta teksta tu je i tastatura, a ako se strujom napaja iz gradske mreže ovaj Lifebook ne zaostaje po performansama za braćom iz ostalih Lifebook serija koja poseduju sličan hardver. Nikako ne treba zaboraviti da brzinu ovih računara nikako ne treba porediti sa stonim konfiguracijama, već više pažnje treba obratiti na stvari kao što je kvalitet tastature i touchpad-a i autonomija rada. Ako bi nekako progledali kroz prste malo mutnijoj slici i nešto većoj težini, osrednja autonomija ovaj računar vraća u sivilo brojnih klasičnih notebook-a. Cena od oko 1650 evra ne bi trebalo da odbije potencijalne kupce, jer ovo na kraju krajeva ipak nije običan računar, i u rukama nekog ko je spreman da posveti dovoljno vremena proučavanju njegovih brojnih mogućnosti on može postati isto tako “ubitačna sprava” kao i bilo koji mnogo jači i skuplji klasični notebook. Ah da, i da ne pominjemo ekskluzivnost koju donosi ovakav računar, čak i u inostranstvu.
Računar na testiranje ljubazno ustupila kompanija “Fujitsu Siemens Computers”