Gericom 1st Supersonic 1780

Gericom 1st Supersonic 1780

Verovatno jedan od notebookova koji imaju najbolje performanse, a može se nabaviti na domaćem tržištu, svako je Gericom 1st Supersonic 1780. Iako smo do sada probali veliki broj prenosnih računara, retko kada smo imali utisak tokom rada ne nekom od njih da takav računar ni po čemu nije inferiorniji od bilo koje moderne desktop mašine...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

       

      Autor teksta imao je priliku da na prošlogodišnjem Pakom Roadshow evnetu razmeni par reči sa predstavnikom kompanije nVidia. Tom prilikom pričalo se o novom GeForce 6600 akceleratoru, njegovom prebacivanju na AGP interfejs, ali i o „Go“ verziji namenjenoj prenosnim računarima. Ovaj tekst nastao je veče pre put na ovogodišnji Pakom Roadshow. Nažalost u proteklih godinu dana nismo imali prilike da vidimo baš puno (tačnije: nijedan 🙂 prenosnih računara sa ugrađenim GeForce Go 6600 grafičkim akceleratorom. Ipak, glavna stavka u specifikaciji testiranog Gericom notebook računara svakako je spomenuti GPU koji je sa ostatkom sistema povezan posredstvom PCI Express magistrale. Za hardversku osnovu mudro je odabrana Sonoma platforma na šta je ukazala Intel Centrino nalepnica i PCI E natpis na okviru ekrana. Kako je u pitanju izuzetno moćan računar, koji po performansama prevazilazi većinu desktop konfiguracija, sasvim je jasno da kompromisi nisu pravljeni. Ugrađeni Intel Pentium M 740 procesor radi na taktu od 1733 MHz i ima 2 MB L2 keš memorije (dakle, 90nm, Dothan jezgro).

      Pošto je ugrađen i915PM čipset i ICH6-M južni most za komunikaciju sa sistemskim komponentama koristi se PCI Express magistrala. Novi čipsetovi iz Intel-a imaju u sebi implementiran DDR2 memorijski kontroler, a Gericom je u Supersonic 1780 ugradio čak 1024 (!) MB DDR2-533 memorije. Napominjemo da karakteristike memorijskog podsistema impresioniraju ne samo velikim kapacitetom već je u pitanju i veoma brza DDR2 memorija koje se ne bi postideli desktop sistemi. Na PCI Express magistralu je posredstvom 16 PCIEx linija povezan GeForce Go 6600 grafički akcelerator sa sopstvenih 128 MB memorije. U pitanju je GPU koji ima 8 aktivnih pipelineova i koji se osim po taktovima ne razlikuje previše od GeForce 6600GT čipova koji su trenutno mainstream.

      Radni takt ovog čipa je u 2D modu veoma skromnih 100 MHz, a u 3D režimu takt se „penje“ na više nego pristojnih 375 MHz. Memorija pri tome radi na solidnih 333 MHz (667 efektivno). Kako je u pitanju akcelerator koji se ponaša kao uobičajena grafička kartica, instalirali smo odmah i Coolbits koji omogućava overklok nVidia 3D akceleratora direktno iz Forceware drajvera.

      Opcija „Detect Optimal Frequencies“ detektovala je takt jezgra od 420 MHz, a memorije nešto manje od 700 MHz. Moramo priznati, da smo se prijatno iznenadili ovakvim mogućnostima. Pored svega, sistem je na povišenim taktovima grafičkog jezgra i memorije uspešno prošao sve 3D testove, pa smo sigurni da overklok potencijala ima još i iznad ovih vrednosti. Ipak, overklokovati notebook i nije baš poželjno, jer je prostor unutar kućišta veoma skučen, a hlađenje sistema dosta otežano u takvim uslovima.

      Kada je u pitanju hard disk opet nas je dočekalo prijatno iznenađenje. Naime, u testirani notebook je ugrađen disk kapaciteta 80 gigabajta što je veoma retka specifikacija kada su notebookovi u pitanju. U pitanju je disk japanske kompanije Fujitsu oznake MHT20800AH. Radi se o disku brzine rotacije ploča od 4200 RPM sa 8 MB keš memorije koji je povezan posredstvom ATA133 kontrolera ugrađenog u ICH6-M južni most. Kako i915 čipsetovi imaju samo jednu PATA granu, na istu je povezan i optički uređaj kompanije Matshita. Zanimljivo je da je u pitanju slot-in uređaj sličan onima koji se ugrađuju u notebook računare kompanije Apple (iBook i Powerbook). Ovaj uređaj ugrađuje se npr. u prestižne Apple Powerbook prenosne računare i podržava -RAM, -RW, +R, +RW, +R DL standarde.

      Nedostaci koje uočavamo u ovom delu pre svega se odnose na to što nije izabran neki SATA hard disk i time se rasteretila IDE grana. Pored toga smatramo da u ovakvoj konfiguraciji se morao naći neki disk brzine rotacije ploča od 5400 RPM. Ipak, 8 MB keš memorije delimično popravlja situaciju. Ostatak specifikacije sublimiraćemo u tabelu na narednoj strani…

      Specifikacija

       

      Model

      Gericom 1st Supersonic 1780

      Procesor

      Intel Pentium M 740, 1.733 GHz, Dothan, 90nm

      Cipset

      i915PM + ICH6M

      Memorija

      2x 512MB DDR2-533, 2 SO-DIMM

      Hard disk

      Fujitsu MHT2080AT, ATA-6, 80 GB, 4200 RPM, 8 MB Cache,

      Graficka karta

      nVidia GeForce Go 6600 128 MB GDDR3 (375/667)

      Zvucna karta

      Realtek HighDefinition Audio

      DVD-RW uredaj

      Matshita DVD-RAM UJ-845S

      Povezivanje

      Intel Pro/Wireless 2200BG, 802.11g, Built-in 10/100/1000 Mbps Fast Ethernet LAN (Realtek RTL8110SBL LQFP 128P), 56K V.92 Motorola Fax/Modem/Voice

      Citac kartica

      SD/MMC, xD, Memory Stick, Smart Media Card

      Ekran

      15.4-inch TFT-LCD WXGA, 1280 x 800 pixel (174 cd/m2; 726:1)

      Tastatura

      Full size keyboard with Windows keys (85 keys)
      19 mm pitch, 2.5 mm key stroke

      Dodatni tasteri

      WiFi, Mail, Internet Browser + FN keys

      Baterija

      Li-Ion battery 6 cells: 14.4V, 4800 mAh

      Konektori

      4 x USB 2.0
      1 x VGA out
      1 x TV out
      1 x FireWire IEEE 1394
      1 x LAN (RJ45)
      1 x Modem (RJ11)
      1 x Line-In/SPDIF
      1 x Infrared

      Adapter

      Rated voltage (AC input) 110 – 240 V
      Rated frequency 50 – 60 Hz
      DC output 18.5V, 4.9A

      Dimenzije

      360 x 265 x 35 mm

      Masa

      ~ 3,0kg

      Operativni sistem

      Windows XP Professional

      Dodatni softver

      Workssuite 2004, Cyberlink DVD-Solution.

      Preporučena MP cena

      1768 eura (cena sa uračunatim PDV)

      Kontakt

      Pakom

      Dizajn

      Spolja posmatrano Gericom Supersonic odaje utisak moćnog računara. Debljina računara nije preterana imajući u vidu šta je smešteno „ispod haube“, a veći ekran WXGA rezolucije uslovio je povećane gabarite celog kućišta. Utisak o kvalitetu izrade je povoljan, jer se plastika od koje je izrađeno kućište tek malo ugiba pod prstima. Ekran je jedan od boljih koji smo u poslednje vreme imali prilike da vidimo kod prenosnih računara i karakteriše ga psecijalan premaz koji povećava ugao gledanja i kvalitet boja. U pitanju je sličan panel kao kod Sony X-Black monitora. Nažalost ovakav premaz osim sto donosi par pozitivnih karakteristika poništava jednu od značajnijih prednosti TFT-LCD panela, a to je nedostatak refleksije. Kod IPS panela refleksija je itekako prisutna, pa ekran po tom pitanju više podseća na CRT nego li na TFT-LCD panel. Ipak, za gaming populaciju ovakav ekran je bolji izbor, a ni gledanja DVD naslova nije ništa manje prijatno na jednom ovakvom ekranu. Ono što narušava estetsku liniju testiranog računara svakako su natpisi na donjem okviru panela koji su ispisani veoma krupnim fontovima. Nedaleko od njih smešten je i mikrofon koji će dobro poslužiti za on-line komunikaciju.

      Ispod ekrana smešten je set dodatnih tastera. Dobra stvar je što je ugrađen poseban taster pomoću kojeg možete da isključite WiFi konekciju, a tu su i tasteri za startovanje mail klijenta odnosno Internet Browser-a.

      Tastatura se odlikuje upotrebom tastera pune veličine, ali i nešto mekšim hodom istih. Iako, renomirani proizvođači čak navode i dubinu hoda tastera na tastaturama koje ugrađuju na svoje notebook računare, Gericom nije toliko ažuran, pa vam možemo preneti samo naš subjektivan utisak po tom pitanju. Tasteri su previše mekani, ali je tastatura veoma kompaktna. Tokom kucanja nema ugibanja cele tastature što ume veoma da iritira. Na mekani hod tastera ćete se verovatno moći navići, pa je sveukupni utisak jako povoljan. Veliki touch pad upotpunjuje priču o kvalitetno urađenim ulaznim uređajima Gericom 1st Supersonic prenosnog računara. Odvojena je i posebna skrol površina što smo prvi put imali prilike da vidimo kod notebook računara američkog HP-a. Set uobičajenih i ne previše nametljivih signalnih dioda smešten je sa prednje strane računara, a na prednjoj ivici pozicioniran je i par osrednjih zvučnika.

      Sa leve strane smešteni su audio priključci, IrDA port, USB 2.0 i IEEE1394A (4 pina) priključci, kao i čitač pet tipova kartica. Na desnoj strani nalazi se spomenuti Matshita slot-in DVD snimač i Kensington lock bravica. Na poleđini su svoje mesto našli priključci za naponski adapter, mrežni kabl i telefonsku liniju, monitorski izlaz, tri USB porta i S-Video izlaz. Pohvaljujemo prisustvo video izlaza, jer se time zaokružuju multimedijalne mogućnosti testiranog računara. Masivni ventilacioni otvori koji se nalaze sa leve strane i na poleđini računara podsećaju nas još jednom da je u pitanju računar veoma snažne hardverske specifikacije. Sa donje strane nalazi se otvor posredstvom kojeg ventilator prečnika četiri cm izbacuje topao vazduh iz unutrašnjosti kućišta. Samim tim nije poželjno koristiti notebook na mekoj površini kao što je posteljina ili kauč. Sa donje strane se može pristupiti i memorijskim slotovima, ležištu za hard disk i sl.

      Utisak o kvalitetu izrade u slučaju Gericom 1st Supersonic 1780 računara je veoma povoljan. Često se dešava da proizvođači mnogo većeg renomea nego što ga ima Gericom predstave pod svojim imenom računare koji su slabijeg kvaliteta u poređenju sa testiranim modelom.

      Performanse

      Nakon prelazne ocene po pitanju dizajna i kvaliteta izrade, priču o Gericom 1st Supersonic 1780 računaru zaokružuju testovi performansi. Zahvaljujući ugrađenom GeForce Go 6600 adapteru, igranje zahtevnih 3D naslova nije nikakav bauk za ovaj notebook. Doom III, koji istini za volju dobro radi na nVidia akceleratorima, je bio veoma igriv čak i u 1024×768 sa isključenim AA i AF modovima. Sledeći naslov koji smo probali bio je Command and Conquer Generals: Zero Hour. Editovanjem konfiguracionog fajla, dotičnu igru smo naterali za rad u rezoluciji 1280×800 pri najvišem nivou detalja. Nikakvih usporenja ili sličnih anomalija nismo primetili. Kako je u pitanju relativno zahtevni DirectX 8 naslov, a reprezent trenutnog talasa DirectX 9 naslova, Doom III, je sasvim pristojno radio na testiranoj mašini možemo reći da je u pitanju dobra gaming platforma spakovana u kućište prenosnog računara. U narednoj tabeli možete videti rezultate testova…

      SiSoft Sandra 2005 SR2

      CPU Benchmark

      7404/2403(3074)

      Multimedia

      16471/18137

      Memory

      3050/3050

      Cache Index

      5055

      HDD

      30 mb/s

      PC Mark 05 Pro

      System

      2613

      CPU

      2801

      Memory

      2655

      Graphics

      2204

      HDD

      3361

      PC Magazine Benchmarks

      Business Winstone 2004

      22.5

      Multimedia Content Creation Winstone 2004

      22.2

       

      Default (375/667)

      Overklok (420/694)

      3DMark03

      Default Test/CPU Score

      5394/770

      6573/768

      3DMark05

      Default Test/CPU Score

      2217/3333

      2588/3379

      3D Mark 2001SE

      1024x768x32

      15017

      16060

      Unreal Tournament 2003

      botmatch/flyby

      228.69/85.16

      239.97/85.83

      Doom III

      Low Quality/High Quality

      82.2/74.7

      83.3/78.7

      AquaMark3

      Default

      5229

      6007

      CPU

      9847

      9760

      Graphics

      41314

      45969

      PC Mark 2002

      Battery Test (50%)

      53min 48sec

      Zaključak

      Povoljnija cena Intel Centrino platforme definitivno je uslovila da moćni Desktop Replacement računari dobiju veću autonomiju, ali da i cena ostane u granicama prihvatljive. Iznos koji je potrebno izdvojiti za Gericom 1st Supersonic1780 računar ni u kom slučaju nije velik, ako se ima u vidu da je reč o veoma moćnom prenosnom računaru, solidne autonomije i kvalitetne spoljašnjosti koji pri tome stiže sa preinstaliranim legalnim Windows XP Home operativnim sistemom što takođe treba imati u vidu. Rad u Windows XP okruženju na sistemu koji je opremljen sa 1024 MB brze DDR2 533 memorije, brzim procesorom i snažnom grafikom se teško može razlikovati u odnosu na rad na bilo kom desktop računaru. Veoma dobre performanse koje ostvaruje Gericom prenosni računar u 3D i igračkim testovima u potpunosti opravdava naziv „Desktop Replacement“ za jedan ovakav računar.

      Gericom 1st Supersonic 1780 – Benchmark Highly Recommended Award

      Zbog svih navedenih jakih strana testiranog Gericom 1st Supersonic 1780 prenosnog računara isti nagrađujemo Benchmark Highly Recommended nagradom, jer je u klasi Desktop Replacement računar ovo sigurno najjači prenosni računar koji smo imali prilike da testiramo u toku 2005. godine. Međutim, u slučaju Gericom-ovog računara nije se sve završilo na dobrim performansama, već je obezbeđen i solidan agregat od 4800 mAh koji je autonomiju testiranog računara podigao na više nego prihvatljiv nivo.

      Računar na test ustupio Pakom, zvanični distributer Gericom proizvoda za SCG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test