Gericom Notebook računari

Gericom Notebook računari

Nemačka kompanija GERICOM (German Industry Computers) je jedna od vodećih u oblasti telekomunikacija i mobilne IT industrije. Na testu smo imali tri notebook računara ovog proizvođača, različita kako po ceni i ciljnim grupama kojima su namenjene, tako i po karakteristikama i performansama.

    Sadržaj

      Branko Maksimovic

      Nemačka kompanija GERICOM (GERman Industry COMputers) je jedna od vodećih u oblasti telekomunikacija i mobilne IT industrije. U poslednjih dvanaest godina, ova kompanija je uspela da izraste u pravog giganta, čak i izvan granica Nemačke i Austrije, te da se postavi kao veoma konkurentna i na veoma probirljivom američkom tržištu. Veći broj nagrada iz industrijskog dizajna govori o inovacijama koje ova kompanija postavlja kao standard u nekim od mnogobrojnih od podkategorija IT industrije. GERICOM je kompanija koja je spremna da odgovori na zahteve potrošača – u svakom trenutku je moguće postaviti kvalitet ili odnos cene i kvaliteta na prvo mesto kada je pozicioniranje nekog proizvoda na tržište u pitanju. Ovo je moguće zbog činjenice da Gericom ima odlično koncipiran lanac kompanija sa kojima sarađuje, a koje su u svakom trenutku spremne da svom partneru isporuče najrazličitiji hardver.
      Jedan od najinteresantnijih podataka kaže da se ogroman procenat prodaje računara obavlja upravo preko online prodavnica, smeštenih širom Evrope. Gericom, takođe, računa na rast prodaje notebook računara, sasvim logično, jer velika većina kućnih korisnika i dalje ima desktop mašine. U bližoj budućnosti, ova velika nemačka kompanija će pokušati da se nametne kao izbor i za manje zahtevne korisnike računara, dok će SO-HO i Workstation notebook računari biti sve realniji konkurent pravim desktop rešenjima. Nije previše nerealna tvrdnja, ako znamo da se cena prenosnih računara dosta spustila u poslednjih pet godina. Pored toga, konkurencija je veća, LCD panel monitori su sve savršeniji i jeftiniji, pa možemo očekivati da se u narednih pet godina, prodaja laptop računara izjednači sa prodajom desktop verzija. Na našem tržištu to svakako neće biti slučaj, mada se popularizacija ovih prenosnih lepotana odvija iznenađujuće brzo. Za nešto više od 1000 evra, može se kupiti laptop računar poslednje generacije, sa ekranom od 14 inča, 256MB memorije i hard diskom od barem 30GB. Još lepše od toga je što ovi računari sve češće imaju i DVD/CD-RW kombo uređaje, pa čak i 3D akceleratore, pa je igranje velikog broja novih igara itekako moguće.
       

      Na testu smo imali tri GERICOM notebook računara, različita kako po ceni i ciljnim grupama kojima su namenjene, tako i po karakteristikama, što je i razumljivo. Pošto se ne radi o uporedom testu računara koji pripadaju istoj klasi, ovaj tekst treba posmatrati više kao prikaz i predstavljanje jednog brand-a na domaćem tržištu.

      GERICOM Webshox Per4mance

      Gericom u proizvodnom portfoliu ima više serija laptop računara, i pored toga što proizvode CRT, TFT i plazma monitore, kao i opremu za telekomunikacije. Webshox je spada u jednu od najpristupačnijih familija, čija cena ne prelazi cifru od 1200 evra uz osnovnu opremu. Pri prvom susretu je jasno da se radi o laptopu niže srednje kategorije. Webshox Performance je lepo dizajniran, pretežno tamno plave nijanse, iznenađujuće lepe, pogotovo što je sada tamno siva / metalik / crna kombinacija u modi.
       

      Spolja, ovaj računar deluje i pomalo konzervativno; na spoljnem poklopcu se nalazi samo logo kompanije, a nema nikakvih noviteta u dizajnu, odnosno ničega što već nije viđeno. Između zvučnika, nema dodatnog LCD displeja, dok su statusne LE diode smeštene tačno na sredini i signaliziraju samo rad IDE uređaja, bateriju i mod rada (sleep mode, hibernation). Plastika je solidnog kvaliteta, uzevši u obzir klasu računara do 1400 evra, a isto važi i za završnu obradu.
       

      Sa leve strane, nalazi se DVI i CD-RW uređaji (naravno, u jednom), a što je zanimljivo i pohvalno, u pitanju je slot-in tip mehanizma za ubacivanje diska. Ovo je posebno praktično na notebook računarima pa je pravo čudo da su slot IDE uređaji prava retkost. Pored njega su smešteni konektori za slušalice i mikrofon, kao i za standardni LAN kabal. Konektor za modem se nalazi na desnoj strani.
       

      Sa druge strane je smešten samo konektor za napajanje, a nazad su standardna dva USB-a i PS/2 za miša ili tastaturu. Može se primetiti i otvor za IR port i S-Video konektor za TV izlaz ali oni nažalost nisu iskorišteni. Tu je izlaz za eksterni monitor, kao i paralelni port. Mišljenja smo da bi ovom računaru više koristila još dva USB porta, jedan FireWire i IR, nego paralelni port, koji, znamo i sami, zauzima dosta mesta.
       

      Na start dugme, Webshox Performance reaguje trenutno, ali nije odmah jasno da li račuanar radi, pošto se može reći da je tih kao i modeli sa Pentium III-M procesorima (i to oni sporiji). Svakako, moguće je pristupiti lite verziji AMI BIOS-a, u kojoj nećete moći da uradite gotovo ništa, osim sitnica vezanih za uključivanje/isključivanje periferija. U pitanju je notebook računar, ali malo slobode oko podešavanja ne bi bilo na odmet.
       

      Tastatura je prilično udobna, hod tastera vrlo ubedljiv, a sastoji se od njih 88 osnovnih, pa je jasno da mnogi od njih imaju različite uloge. Tu ne mislimo na uloge koje mogu da imaju pod operativnim sistemom, već one koje prepoznaje sam hardver. Tako se preko funkcijskih tastera mogu podesiti kontrast i osvetljenje ekrana, jačina zvuka i tako dalje. Kada smo već pomenuli zvuk, možemo dodati da su ugrađeni zvučnici standardnog kvaliteta, ali im je mana što su prilično tihi, pa verujemo da ćete uglavnom koristiti slušalice.
       

      Licencni Windows XP Home Edition Service Pack 1 je preinstaliran, kako je već i red, a vama ostaje samo da ga podesite prema potrebama i navikama. Već prilikom ovog procesa, mogli smo da primetimo da je touch pad nešto lošijeg kvaliteta, te da je ili preosetljiv (ako se osetljivost podigne u opcijama), ili da ne može da “shvati” gde se nalazi pointer i da ga postavi u nultu poziciju. Tasteri ispod njega su tvrdi i malo neudobni, a gore-dole tasteri između levog i desnog ni u jednom scenariju ne mogu da zamene točkić. Štaviše, sumnjamo da ćete ih koristiti.
       

      Pošto ćemo detaljnu specifikaciju Webshox Performance notebook-a dati na kraju ove strane, nećemo nabrajati od čega se sastoji sama konfiguracija, redom, već ćemo se samo zadržati na osnovnim podacima. U srcu ovog računara se nalazi Celeron procesor sa 128kB keš memorije, na magistrali od 400MHz (Quad Pumped). Osnovna kontrolerska logika je poverena SiS-u, popularnom čipsetu sa oznakom 650. Na istih osnovnih 100 MHz radi i 256MB DDR memorije, koliko je ima u varijanti sa testa. Za ovu priliku, čini se, sasvim dovoljno.
       

      Ultra tihi Hitachi disk od 40GB, vrti se na približno 5000 obrtaja u minuti, a DVD/CDRW uređaj je potpisala malo poznata firma QSI, koje nema na retail tržištu. Ovaj uređaj ima specifikacije 24x8x8x24, pa je izuzetno tih, te se čuje samo pomeranje lasera. Pored toga, može se okarakterisati kao veoma dobar čitač starijih, izgrebanih medija, sa kojima i čuveni Pioneer 106s DVD uređaj zna da se pomuči.
       

      LCD ekran ima dijagonalu od 14.1 inča, i veoma je dobar u uslovima solidnog osvetljenja. Ipak, kada je samo on izvor svetlosti, primetno je da “lampa” koja predstavlja pozadinsko osvetljenje ne osvetljava dovoljno i gornju polovinu, te ovo zna poprilično da smeta. Kada je u pitanju horizontalni ugao gledanja, možemo reći da je vrednost u klasi prosečnih, dok je vertikalni ugao dosta manji, što znači da ćete često pomerati ekran da bi ga podesili (osim ako niste poprilično ukočeni). Odziv takođe spada u prosečne, ali nije iznad 25ms, što je u ovoj klasi više nego dobro.
       

      Generalno, Webshox performance se ponaša veoma dobro. Živahan je i primetno je da ima solidno brz hard disk. Prilikom rada nije bilo apsolutno nikakvih problema sa standardnim programima (Office, Photoshop, ACDSee) i nekoliko igara (Quake III, Unreal Tournament), čak i kada bi ih naizmenično puštali, ili ih puštali u isto vreme. Stabilnost smo proverili i u čuvenom Prime95 programu koji je radio bez prestanka i nekoliko sati! Uz sve to, ovaj računar je izuzetno tih.

      Processor
      • Intel(R) Celeron(R) 1.7GHz
      • Cache: 128 kB
      • CPU Socket: FC-PGA2 478pins
      • Frontsidebus: 400MHz

      Chipset
      • SiS 650/961

      Display
      • 14,1″ TFT Active Matrix Colordisplay

      Resolution
      • 1024 x 768 32-bit

      Hard Disk Drive HDD
      • Ultra ATA up to 40GB

      Memory
      • 256MB Notebook DDR-RAM 200pin 2.5Volt
      • expandable up to 512MB
      • 2 DDR RAM sockets
      • Configuration:
      • 128, 256, 512 MB

      Floppy Drive
      • 3.5-inch – 1,44MB Floppy Disk Drive

      Digital Drive
      • 24x Variable-Speed CD-ROM
      • 8x DVD-ROM
      • Combo Drive 8/8/8/24
      • CD ROM, DVD, CD-RW in One

      Video Controller
      • SIS NB650
      • Shared Memory System up to 32MB VGA on demand
      • AGP V.2.0 compliant
      • Built-in 128 Double words 3D engine

      Soundcard
      • 16bit full duplex – 3D sound
      • Software wavetable, full duplex
      • 16bit Soundblaster pro compatible
      • Internal microphon & stereo speakers
      • Connectors: Microphon & speakers

      Operating System / BIOS
      • MS(R) Windows XP

      Modem/LAN
      • internal Fax – Data Modem 56k V90
      • internal network card 10/100 MBit LAN

      Battery
      • Lithium Ion Battery (12 Cells)
      • 3.7V, 2000mAh, 88.8 Watt

      Approximate Charge time
      • 2.5 hours (computer ON)
      • 1.5 hours (Computer OFF)

      Apprxmt. Battery Life
      • app. 1.5 hours +/-

      Keyboard
      • 87/88 keys
      • 12 function keys

      Touchpad
      • PS/2(TM) compatible touchpad pointer

      Battery Charger
      • Input Voltage: 100 to 240V

      Power Management
      • Suspend to RAM Mode
      • Suspend to Disk Mode
      • Stand By Mode (Turns Off LED & HDD)

      Interfaces
      • Audio: Speaker Out Phone Jack, Microphone In Phone Jack
      • external VGA out
      • 2x USB Port (Universal Serial Bus)
      • Parallel connector
      • PS/2™ port

      Dimensions
      • Height: 38,5mm
      • Width: 318mm
      • Depth: 258mm
      • Weight: 3kg

      Accessories
      • Power supply 220/110 V

      Driver Download
      • ftp.gericom.com
       

      GERICOM Webgine Force
       

      Model Webgine Force pripada nešto višoj klasi, čija se cena kreće do 1600 evra, ali kada su u pitanju standardi koje je odredio sam GERICOM. Uz njega se, kao i uz prethodni model, dobija licencirani Windows XP Home Edition, kao i PowerDVD i Gericomov CD sa drajverima. Kvalitet materijala od koga je izrađeno kućište je na nivou prethodno opisanog modela, iako bi se očekivalo da bude nešto viši.
       

      Na prednjoj strani se nalazi panel sa IC portom, audio izlaz i ulaz za mikrofon, a sa gornje, osim “4.1 zvučnog sistema” (dva visokotonca i jedan srednjetonac + dva manja visokotonca smeštena dole), smešten je i red statusnih LE dioda, dok su sa druge strane tasteri za uključivanje, sleep mode, pozivanje internet explorera i mail klijenta. Sa leve strane se nalazi DVD čitač i CD pisač, ovoga puta sa standardnim tray mehanizmom. Analogni potenciometar zapravo određuje jačinu zvuka na ugrađenim speaker-ima, iako stoji tik uz DVD/CDRW uređaj. Na istoj strani je, pored PS/2 konektora, smešten slot za neku PCMCIA karticu, kao i LAN i konektor za modem.
       

      Webgine Force ima ugrađen i floppy drajv od 3.5’’, možemo reći da je prava šteta što se tu nije našao neki zip drajv, s obzirom da su stare dobre disketice sada premale čak i za ozbiljnje Office dokumente ili slike sa digitalnih aparata. Pored AC priključka, tu je i FireWire u dva primerka, a na poleđini su se našli D-Sub konektor i paralelni port.
       

      Rad sa Webgine Force modelom je pokazao da je u pitanju dosta moćniji računar u odnosu na prethodno opisani. Naravno, krivac za to je Pentium 4 procesor na frekvenciji od 2.39GHz (Willamete, nije mobile/Speed Step) koji je ugrađen na ploču sa VIA čipsetom, koji se nije pokazao kao najsrećnije rešenje, pogotovo ako ga poredimo sa nekim Intelovim čipsetom. Može se reći i da je SiS650 dosta bolje rešenje. Stabilnost u radu je izvanredna, međutim, iste ocene se ne mogu dati za performanse koje znatno ostaju za modelom Masterpiece Performance.
       

      Tastatura je nešto lošije izvedena nego kod prethodno opisanog modela, što je gotovo iznenađujuće, mada se može reći da ipak spada u red prosečnih, te da i daleko renomiraniji proizvođači znaju da naprave kiks u ovoj kategoriji. Jedan broj od ukupno 89 tastera takođe ima dvojaku funkciju, a tu je i touch pad koji nas nije nimalo oduševio. Dešavalo se da se kursor totalno “poludi”, te da svaki dodir touch pada počne da ga pokreće po ivicama ekrana neverovatnom brzinom, kada samo Alt+F4 i restart pomažu. Pored toga, osetljivost i materijal od koga je napravljena površina zaista nisu na nivou, a to se može reći i za neudobne tastere koji su “hromirani”, što je veoma čudno rešenje posmatrano sa aspekta ergonomije i estetike.
       

      Ekran od 15 inča ima 1024 piksela u širini i 768 u visini i solidan je kada je prikaz boja u pitanju, kao i brzine odziva. Mane su mu, pogađate, ugao gledanja, koji je lošiji od onoga što smo imali prilike da vidimo na nekim drugim, isto ne tako skupim notebook računarima, pa čak i u poređenju sa modelom opisanim na prethodnoj strani. Takođe, tu je i problem sa razlikom u intenzitetu osvetljenosti (gornji i donji deo ekrana) u slučaju da se nalazite u tamnoj prostoriji. Pozitivna činjenica je da je za sliku zadužen GeForce 4 Go420 video akcelerator koji pruža odličnu sliku i dobru akceleraciju u većini igara koje se nalaze na tržištu. Mi smo, pored standardnih aplikacija i gledanja filmova, probali i nekoliko igara radi testiranja stabilnosti. Need 4 Speed Hot Pursuit 2, Max Payne, Quake III… sve su to igre koje rade odlično i uz maksimalan broj detalja u ciljnoj rezoluciji. CDRW odnosno DVD uređaj nije brz ali radi zaista besprekorno, i vredi pomenuti da se radi o istom QSI modelu sa specifikacijom 24x8x8x8x24.
       

       
      Procesor
      • Intel(R) Pentium(R)4
      • 2.4GHz
      • Cache: Type Willamete 256 kB
      • CPU Socket: FC-PGA2 478pins
      • Frontsidebus: 400MHz

      Chipset
      • VIA

      Display
      • 15″ TFT Active Matrix Colordisplay

      Resolution
      • 1024 x768 32-bit

      Hard Disk Drive HDD
      • Ultra ATA up to 60 GB

      Memory
      • 256MB Notebook DDR-RAM 200pin 2.5Volt
      • expandable up to 512MB
      • 2 DDR RAM sockets
      • Configuration:
      • 128, 256, 512 MB

      Floppy Drive
      • 3.5-inch – 1,44MB Floppy Disk Drive

      Digital Drive
      • 24x Variable-Speed CD-ROM
      • 8x DVD-ROM
      • Combo Drive 8/8/8/24
      • CD ROM, DVD, CD-RW in One
      • DVD Writer 1/1/8/16/10/24
      • CD ROM, DVD-R(W), CD-R(W) in One

      Video Controller
      • Nvidia Geforce 4 Go, 32 MB VRAM (DDR-RAM)
      • Features: AGP 4x, 64bit HW 2D/3D
      • MPEGII/DVD support

      Soundcard
      • 16-bit full duplex – 3D sound
      • Software wavetable, full duplex
      • 16-bit Soundblaster pro compatible
      • Internal microphon & stereo speakers
      • Connectors: Microphon & speakers

      Slots & PCMCIA
      • PCMCIA (16bit) 1x Type2
      • 3,3 & 5V cards supported
      • Supports card bus (32bit)

      Specification
      • High Performance Notebook

      Operating System / BIOS
      • MS(R) Windows XP

      Modem/LAN
      • internal Fax – Data Modem 56k V90
      • internal network card 10/100 MBit LAN

      Battery
      • Lithium Ion Battery (12 Cells)
      • 3.7V, 2000mAh (???) 88.8 Watt

      Approximate Charge time
      • 2.5 hours (computer ON)
      • 1.5 hours (Computer OFF)

      Apprxmt. Battery Life
      • app. 1.5 hours +/-

      Keyboard
      • 87/89 keys
      • Integrated numeric keypad
      • 12 function keys

      Touchpad
      • PS/2(TM) compatible touchpad pointer

      Battery Charger
      • Input Voltage: 100 to 240V

      Power Management
      • Suspend to RAM Mode
      • Suspend to Disk Mode
      • Stand By Mode (Turns Off LED & HDD)

      Interfaces
      • Infrared communication port (IrDA 1.2) 4Mbps
      • Audio: Headphone Line Out, external Mic In
      • external VGA out
      • 2x USB Port (Universal Serial Bus)
      • TV Out (S-VHS)
      • TV Signal: Lumance, Chroma, Composite
      • Firewire IEEE 1394 and 1394a digital jack
      • Firewirestandard: up to 400Mb/sec

      Dimensions
      • Height: 41mm
      • Width: 281mm
      • Depth: 325mm
      • Weight:3.4kg

      Accessories
      • Power supply 220/110 V

      Driver Download
      • ftp.gericom.com

       
      GERICOM Masterpiece Performance
       

      Najjači model sa testa nosi i pomalo pretenciozno ime – Masterpiece (remek delo). Iako je daleko od toga, u pitanju je svakako jak računar, što govori činjenica da ga pokreće Pentium 4 na 2.6GHz (postoje i modeli sa Northwood verzijom Pentium 4 procesora na QP magistrali od 533MHz). Kontrolerska logika je prepuštena proverenom SiS-u 645, na koji je napakovano čak 512MB memorije koja čini da Windows XP prosto poleti u poređenju sa druga dva modela.
       

      Ovo je vrlo veliki notebook računar, poprilično masivan, solidnog dizajna ali sa neravnomerno (ne)kvalitetnom završnom obradom. Naime, tastatura je samo prosečna, kućište veoma dobro i kvalitetno, dok je poklopac napravljen od plastike kojoj se lako skida boja sa površine (metalik siva). Touch pad je za klasu bolji od onih kod prethodno prikazanih notebook-ova, ali i dalje ostaje problem sa tasterima ispod istog.
       

      Spreda se nalazi panel na kome su tasteri za play, stop, pause, i premotavanje, kao i podešavanje jačine zvuka. One automatski rade i unutar PowerDVD softvera i još nekih aplikacija za puštanje audio ili video fajlova. DVD/CDRW uređaj se ovoga puta nalazi sa leve strane, a tu su i USB i FireWire konektori, dok je konektor za mrežnu karticu smešten tik uz PCMCIA slot.
       

      Sa gornje strane, zvučnici su smešteni ispod lepo oblikovane mreže, dok u centru ispod ekrana dominiraju ikonice ispod kojih su statusne diode (ovoga puta, sakrivene ispod providnog materijala, što doprinosi pozitivnom utisku koji se ostavlja na korisnika). Ispod ovih diodica, kao što vidite, nalaze se samo tri tastera. Power, Internet i Mail klijent tasteri. IR port i audio priključci su smešteni na zadnju stranu, a pored njih su CRT konektor i paralelni port. Tu je, zatim, i S-Video izlaz (za koji je priložen i odgovarajući kabal), modem konektor, kao i konektor za napajanje.
       

      Utisci koje je “remek delo performansi” ostavilo na nas su različiti. Od činjenice da je to jedan veoma brz laptop računar, ne može se pobeći. Isto kao što se ne može prevideti činjenica da je on i veoma bučan, te da kuler može da se ubrza tokom zahtevne aplikacije i do te mere da ceo računar postaje znatno bučniji od desktop mašine sa relativno bučnim sistemskim kulerom! Pored toga, dugotrajni rad sa njim je prijatan samo kao je ambijentalna temperatura oko 18 stepeni ili ispod toga, pošto se celokupno zagreva do te mere da smo poželeli da ga testiramo tokom hladnih Januarskih noći. I pored toga što se izuzetno greje, stabilnost u radu nije kompromitovana. Svakako da ćete biti u situaciji da ga postavite na pravu radnu površinu umesto na kolena, ali u čemu je onda draž njegove upotrebe??
       

      Radeon 9000 Mobile, koga su zadužili za grafiku, jedan je od krivaca što se stvara toliko visoka radna temperatura. Međutim, ono što je zaista dobro kod ovog akceleratora, jesu i visoke performanse i Direct X 8 kompatibilnost. Zato smo bili u stanju da igramo i najnovije naslove bez ikakvih problema, u nešto nižoj rezoluciji od one u kojoj radi sam TFT monitor. Rezolucija 1400 x 1050 odlično pristaje dijagonali od 15.1 inča, mada bi i 1280 x 1024 bilo dovoljno za ovaj računar. Slika je, naravno, veoma oštra a sam desktop, Office i Photoshop aplikacije, Internet browser i ICQ se mogu lepše rasporediti nego kod monitora koji podržava samo 1024 x 768. Ovo je, ujedno i jedina prednost pomenute Radeon 9000 M i 1400 x 1050 kombinacije. Prva mana je što se izmena rezolucija može vršiti do fenomenalnih 1600 x 1200 kada Desktop postaje “virtuelan”, tj. fizički, rezolucija ostaje u 1400 x 1050, dok je sam desktop u 1600 x 1200 i ne vidi se ceo odjednom. Pitanje se samo postavlja i glasi: čemu to zapravo služi? Ovaj način izmene rezolucija menja i način na koji monitor “shvata” grafičku karticu, pa ako hoćete da igrate bilo šta u rezoluciji koja je manja od 1400 x 1050, imaćete iskorišten samo određen deo ekrana. Mnoge igre ne podržavaju ovaj nestandardni mod, a već 1024 x 768 ostavlja poprilično velik crni okvir oko samog sadržaja ekrana, pa je dijagonala tada negde oko desetak inča. Pored svega navedenog, LCD se može okarakterisati kao dobar samo u kategoriji odziva i prikaza boja. Ugao gledanja je još lošiji nego kod Webgine Force modela, što je zaista poražavajuće. Čak se dešava da dok gledate film, tamne površine u uglovima postaju invertovane, odnosno počinju da blede (efekat koji vidite kada posmatrate LCD monitor sa strane).
       

      Procesor
      • Intel® Pentium® 4
      • 2.60GHz
      • Cache: Type Willamate 256 kB
      • CPU Socket: FC-PGA2 478pins
      • Frontsidebus: 400MHz

      Chipset
      • SiS 645DX+962

      Display
      • 15″ TFT Active Matrix Colordisplay

      Resolution
      • 1400 x 1050 32-bit SXGA+

      Hard Disk Drive HDD
      • Ultra ATA up to 60GB

      Memory
      • 512MB Notebook DDR-RAM 144pin 3.3Volt
      • expandable up to 1024MB
      • 2 SO DIMM Sockets
      • Configuration:
      • 128, 256, 512, 1024 MB

      Digital Drive
      • 24x Variable-Speed CD-ROM
      • 8x DVD-ROM
      • Combo Drive 8/8/8/24
      • CD ROM, DVD, CD-R(W) in One
      • DVD Writer 1/1/8/16/10/24
      • CD ROM, DVD-R(W), CD-R(W) in One

      Video Controller
      • ATI Radeon 9000 Mobility 64MB
      • Features: AGP 4x, 64bit HW 2D/3D
      • MPEGII/DVD support

      Soundcard
      • 16bit full duplex – 3D sound
      • Software wavetable, full duplex
      • 16bit Soundblaster pro compatible
      • Internal microphon & stereo speakers
      • Connectors: Microphon & speakers

      Slots & PCMCIA
      • PCMCIA (16bit) 1x Type2
      • 3,3 & 5V cards supported
      • Supports card bus (32bit)
      • Re-configuration to smart card
      • smart card adapter necessary!

      Specification
      • High Performance Notebook

      Operating System / BIOS
      • MS® Windows® XP

      Modem/LAN
      • internal Fax – Data Modem 56k V90
      • internal network card 10/100 MBit LAN

      Battery
      • Lithium Ion Battery (12 Cells)
      • 3.7V, 2000mAh, 88.8 Watt

      Approximate Charge time
      • 2.5 hours (computer ON)
      • 1.5 hours (Computer OFF)

      Apprxmt. Battery Life
      • app. 2.5 hours +/-

      Keyboard
      • 87/89 keys
      • Integrated numeric keypad
      • 12 function keys

      Touchpad
      • PS/2(TM) compatible touchpad pointer

      Battery Charger
      • Input Voltage: 100 to 240V

      Power Management
      • Suspend to RAM Mode
      • Suspend to Disk Mode
      • Stand By Mode (Turns Off LED & HDD)

      Interfaces
      • Parallel connector
      • Infrared communication port (IrDA 1.2) 4Mbps
      • Audio: Headphone Line Out, external Mic In
      • external VGA out
      • USB Port 2.0 (Universal Serial Bus)
      • TV Out (S-VHS)
      • Firewire IEEE 1394 and 1394a digital jack
      • Firewirestandard: up to 400Mb/sec
      • S/PDIF Digital Audio out

      Dimensions
      • Height: 38mm
      • Width: 275mm
      • Depth: 332mm
      • Weight:3.7kg

      Accessories
      • Power supply 220/110 V

      Driver Download
      • ftp.gericom.com

      Uslovi testiranja

      Svi računari su testirani u stanju u kome su dobijeni na test. Dakle, drajveri nisu dodatno instalirani. Windows je pretrpeo nekoliko izmena vezanih za pokretanje određenih servisa koji znaju da uspore računar i bez ikakve potrebe zauzmu dragocenu RAM memoriju. I pored toga, nisu isključivani servisi koji narušavaju upotrebljivost računara u mreži ili u radu sa bilo kakvim perifernim uređajima. Uz to, Hibernacija i System Restore su isključeni, a Windows je podešen na “Best Appearance” mod jer smo ipak mišljenja da performanse ipak nisu presudne kada su notebook računari u pitanju.

      Testovi

      Iz nekih nepoznatih razloga, Ziff Davis paket testova (Content Creation, Winstone, Battery Mark) nisu hteli da se završe ni na jednom od računara, iako su svi uslovi bili uredno ispunjeni. Zbog toga smo dali performanse merene u SiSoft Sandri 2001 Proffesional i 3DMark 2001SE programu, koji može da da neku predstavu o tome koliko je računar spreman za igranje igara.

      CPU Tests
       

      Multimedia Tests
       

      Drive Index
       

      Memory Benchmark
       

      3D Performance
       

      Custom Battery Test
       

      Zaključak

      Kada smo pričali o klasama kojima ovi notebook računari pripadaju, govorili smo o tome kako, recimo Webgine Force pripada klasi do 1600 evra. Naravno, za ovu, može se reći dobro odmerenu sumu novca, dobija se zaista jak notebook računar (ako gledamo komponente), koji bi, da je izašao iz IBM-ovih ili Toshibinih pogona, koštao mnogo mnogo više. Trik je u tome, što za ocenjivanje notebook računara nije dovoljno samo pustiti benchmark programe, igre ili pogledati kakav je odziv i ugao gledanja kod TFT ekrana, da bi se došlo do zaključka. U formiranje utiska ulazi i još mnogo drugih kategorija, od onih koji mogu biti više subjektivni, do onih oko čijih bi se zaključka složili i najrazličitiji profili korisnika. Upravo zbog tog utiska Gericom Masterpiece Performance računaru ne možemo dati visoke ocene, čak i ako “progutamo” poražavajuće loš ugao gledanja ekrana, veliku buku i toplotu koju stvara i kratko trajanje baterije. Pored toga, u pitanju je preterano glomazan laptop, čak i za one koji sebe smatraju snagatorima – nosanje skoro 4 kilograma okolo nikako ne može biti prijatno. Ipak, o njemu se može reći i dosta lepih stvari. Neke od njih su izuzetne performanse, mogućnost igranja najnovijih igara u visokim rezolucijama (DX8 kompatibilnost), stabilnost u radu, kao i odličan izbor periferija i dodataka i solidna dodatna oprema (kožna torba, npr.).

      Webgine Force je model prema kome smo ostali ravnodušni. Iako je cena poprilično primamljiva, poneki propust može da natera kupca da se odluči za po specifikacijama slabiji računar sa ThinkPad ili Presario nalepnicama. Performanse su veoma dobre i kao celina, Webgine Force je veoma pouzdan. Ipak, finiš je mogao biti bolje odrađen, dizajn takođe, a kvalitet touch pad-a je mogao biti malo viši. Baterija je zaista mogla biti izdržljivija, TFT ekran malo kvalitetniji u klasi ugla gledanja, a drajveri za video adapter su mogli biti nešto novijeg datuma.

      Notebook koji je reprezentativan u svojoj kategoriji i koji je jedini pogodio zadatu temu sa gotovo stoprocentnom tačnošću, jeste Webshox pe4mance, za koji i možemo dati preporuku. Zanimljivo, ali najjeftiniji model ima i najkvalitetniju završnu obradu i po nama najbolji dizajn. Svakako, koristi procesor koji se najmanje greje, ali moramo pohvaliti činjenicu da je gotovo bešuman. Sve periferije rade veoma dobro, i ako imamo primedbi, one se odnose na nepostojanje IR porta i dodatnih USB i FireWire konektora, kao i nešto slabiji kvalitet touch pad-a.

      Na kraju, slobodno možemo reći da su naši kriterijumi nešto viši zbog toga što smo za referencu uzimali prosek u svetu notebook računara, koji i dalje u velikom broju čine modeli kompanija kao što su Toshiba, Acer, Compaq, Sony ili IBM. U odnosu na prosek onoga što nude modeli pomenutih kompanija, za Gericom notebook računare se može reći da su nešto nižeg kvaliteta izrade, sa manje dodatne opreme, sastavljeni od manje kvalitetnih komponenti, manje prefinjeni, ali, zašto to ne potencirati – daleko jeftiniji. Ako je cena veoma bitan faktor prilikom odlučivanja za kupovinu, a vama su baš potrebne više performanse, možete se odlučiti za dva jača GERICOM modela sa testa.

      Notebook računare na test ustupila firma Mikrodizajn iz Beograda.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test