Gigabyte G-Max NB-1401

Gigabyte G-Max NB-1401

Uvereni smo da kompaniju Gigabyte ne treba posebno predstavljati našim posetiocima, ali njihov novi proizvod svakako treba. Razlog tome leži u činjenici da Gigabyte do sada u svom proizvodnom portfoliju nije imao ovaj tip uređaja. Da se poznata kompanija nije obrukala ulaskom na tržište prenosnih računara najbolje pokazuje njihov novi notebook računar koji smo za vas testirali...

    Sadržaj

       

      Delimir Tasić

      Opšte je poznat trend koji je na snazi poslednjih par godina, a po kome su mnogi IT proizvođači, koji su ranije proizvodili samo dva-tri tipa proizvoda, proširili svoje polje delovanja manje ili više uspešno i na ostale segmente perspektivnog IT tržišta. Među prvim trend-setterima bio je Shuttle sa svojim barebone sistemima, a sledili su ga MSI, iWill, ASUS, Abit… Pojedine kompanije su u poslednje vreme posebno aktivne na polju mrežne opreme, što je dodatno dobilo na značaju promovisanjem wireless (bežičnih) mrežnih rešenja. Po tim proizvodima se posebno izdvajaju MSI i ASUS. Da ni to nije bilo dovoljno u trci za novim kupcima svedoči kompanija MSI koja se uključila i na tržište MP3 plejera, prenosnih MPEG video plejera itd…

       

      Sa druge strane kompanija Gigabyte, kojoj posvećujemo ovaj tekst, nije ostala u zapećku svojih rivala. Uvek je bila agilna i nudila je ili promovisala trenutno aktuelne proizvode. Među prvima su ponudili Radeon grafičke kartice kada je ATi otvorio mogućnost participiranja u „Powered by ATi“ programu. Danas su, kada je reč o grafičkim karticama, u „suparničkom taboru“, ali to ne utiče na kvalitet njihovih grafičkih kartica koji je na visokom nivou. Ploče ne treba posebno komentarisati, a posebno se izdvajaju modeli namenjeni Intel platformi unikatnim rešenjima kao što je npr. šestostepena filtracija napona procesora, ali i veoma atraktivan izgled. GA u ponudi ima i veoma kvalitetne i lepo dizajnirane barebone sisteme, a ne zaostaje se ni na ostalim poljima.

      Ipak, tržište prenosnih računara je očigledno najperspektivnije, a o tome posebno svedoči i činjenica da je prodaja prenosnih računara u neprekidnoj ekspanziji, pa se tako procenat tržišnog učešća, po kome su pre par godina prenosnici činili 30% prodatih računara, danas značajno uvećao. I dok na tržištu prenosnih računara suvereno vladaju velikani poput IBM-a, Toshibe, Sony-ja, HP-a i drugih, ni novajlije nisu preterano inferiorne, jedan od dokaza je i kompanija Gigabyte.

      Već smo vam predstavili paletu ASUS notebook računara, a sada je na redu Gigabyte sa svojim G-Max Centrino modelom koji je pokazao na najbolji način, da se višegodišnje iskustvo u proizvodnji kompjuterskih komponenti može lepo pretočiti i u druge segmente tržišta. Notebook koji je stigao na test je na nas ostavio svakako pozitivan ustisak, malim dimenzijama, solidnom autonomijom, ali pre svega veoma visokim kvalitetom izrade i završne obrade koje se ne bi postideo ni neki proizvođač sa mnogo dužim stažom na tržištu notebookova. Pa pogledajmo šta je to Gigabyte ovog puta „zakuvao“…

      G-Max NB-1401 – kvalitena spoljašnost

      Iako u ponudi ima još nekoliko modela, ovoga puta smo od kompanije Gigabyte dobili na test Centrino platformu. Više puta smo napomenuli da jedino prenosni računari bazirani na nekom rešenju koje je u potpunosti podređeno mobilnosti omogućava da se napravi računar koji je u potpunosti portabilan. G-Max NB-1401 je tipičan predstavnik te grupacije proizvoda.

      Prvo što će vam skrenuti pažnju kada pogledate poklopac na kome se nalazi ekran je jedno veliko i par manjih kineskih slova. Mi smo bili vrlo znatiželjni da saznamo šta znači natpis na kineskom, ali nam se nije išlo do novobeogradskog Bloka 70 sa notebookom kako bi iz prve ruke zaznali o čemu se zapravo radi :). Zbog toga smo konsultovali Internet i na par mesta saznali da to slovo reprezentuje reč „extreme“ čime je GA želeo da u najkraćim mogućim crtama da deskripciju svog novog čeda. Veoma efektno, slobodni smo primetiti, ali ne radi se samo o običnom šminkanju proizvoda. Sam materijal na kome je dotični simbol iscrtan, je aluminijum u kombinaciji sa magnezijumom što se ne sreće tako često kod prenosih računara. Najčešće za, ne tako mali novac, dobijemo neuverljivu plastiku koja se ugiba pod prstima i koja ne odaje baš utisak robusnosti. Gigabyte nije hteo da to uradi na takav način. Dve signalne diode su replike istih takvih dioda sa druge strane poklopca (ispod ekrana) i imaju za cilj da vam prezentuju da li su računar i wireless adapter operativni.

      Možemo reći da je ovaj deo računara nesvakidašnji i da ćete biti primećeni ukoliko na nekom javnom mestu koristite prenosni računar. Planove da budete upadljivi bi mogao da vam pokvari jedino neki ACER Ferrari notebook, ali budimo optimisti – kolika je verovatnoća da na jednom mestu sretnete prenosni računar sa iscrtanim velikim kineskim slovom na sebi i prenosni računar ofarban u jarko crvenu boju ? Sigurno ne velika! Šalu na stranu, prijatno smo iznenađeni kvalitetom izrade na ovom delu računara.

      Otvaranjem poklopca ukazaće se poznata Gigabajtova plava boja (plave boje su im i matične ploče, grafičke kartice, barebone sistemi…) kombinovana sa silver bojom koja je odlično uklopljena sa aluminijumskim poklopcem, a koji je takođe srebrnkaste boje.

      Ispod 14.1 inčnog TFT-LCD ekrana nalazi se par osrednjih zvučnika. Ovakva pozicija zvučnika kod prenosnih računara je povoljnija u odnosu na zvučnike smeštene u delu gde se oslanjaju dlanovi iz razumljivih razloga. Najubedljiviji dokaz koji ide u korist ovoj tvrdnji je taj da kada se dlanovi oslone na računar tokom kucanja to može uticati na kvalitet reprodukcije zvučnih zadržaja, mada od zvučnika ovog tipa ne treba očekivati čuda. Između spomenutih zvučnika nalazi se set kontrolnih dioda kojima ćete biti obaveštavani o tome da li je računar uključen; o stanju baterije; aktivnosti hard diska; aktivnosti wireless mrežnog adaptera; caps/scroll/number lock indikaciji…

      Dugme za uključivanje prati dizajnersku liniju, pa je tako taj taster, kao i dva dodatna tastera koja služe za pokretanje WEB i mail aplikacije, takođe u srebnkastoj boji. Možemo dati sebi slobodu da prenesemo ponovo svoj subjektivni utisak po pitanju dizajna i kažemo da nam se ova kombinacija boja čini kao veoma prikladna – bilo da je reč o notebook-u za kućne ili korporativne korisnike…

      Tastatura je jedan od tri ulazna uređaja koja je GA isporučio uz svoj G-Max NB-1401 notebook. Sama tastatura je još jedno iznenađenje kada je ovaj računar u pitanju. Tasteri su solidne tvrdoće i ne preterano plitkog hoda, a sam materijal od koje je tastatura izrađena je kompaktan tako da se tastatura ne „talasa“ tokom kucanja i ne ugiba (što može itekako da smeta tokom kucanja). Deo na koji bi trebalo da se oslanjaju dlanovi je izrađen od veoma čvrste plastike, pa to upotpunjuje sliku o spoljašnjosti računara koji smo testirali i u ovom segmentu ga postavlja visoko na lestvici kvaliteta. Treba napomenuti i da je računar veoma tanak, a oštre linije dodatno naglašavaju ovu osobenost GA notebook-a.

      Touch pad je prosečan, a nedostatak posebnog dugmeta za isključivanje je još jedna zamerka. Skrol taster je izveden preko klasične „klackalice“ što je lošije rešenje u odnosu na npr. poseban skrol deo touch pada koji smo videli kod HP NX9000 notebook-a ili čak skrol točkića koji postoji kod pojedinih modela…

      Po broju priključaka G-Max NB-1401 spada u zlatnu sredinu. Sa desne strane je poklopac ugrađenog DVD/CD-RW combo uređaja.

      Na levoj strani smešteni su audio priključci, jedan IEE1394 port (Firewire kako ga naziva Apple), PCMCIA Type II slot. Zameramo postojanje samo jednog PCMCIA slota mada, imajući u vidu da se većina periferija može priključiti na USB, naša zamerka gubi na težini.

      Za zadnje strane zatekli smo priključak za telefonsku liniju, LAN priključak, tri USB 2.0 porta, DSub konektor za dodatni displej, priključak za strujni adapter i ventilacioni otvor. Kada već spominjemo rashladni sistem nije loše reći i da se, pored ventilacionog otvora na zadnjoj strani, dodatni otvor nalazi sa donje strane računara, a GA notebook je kao i većina Centrino mašina, izuzetno tih tokom rada.

      Pošto smo već spomenuli da je GA ponudio čak tri ulazna uređaja uz svoj notebook, dužni smo da otkrijemo koji je to treći uređaj. Naravno, reč je o optičkom mišu interesantne spoljašnosti i malih dimenzija primerenih prenosnom računaru. Miš je prosečan, kako po ugrađenoj optici, tako i po kvalitetu plastike od koje je izrađen, ali „šta je (nadamo se) džabe i Bogu je drago“… Adapter izuzetno malih dimenzija je imperativ kod računara kojima je mobilnost primarna osobina, pa je GA i u ovom delu ostao na visini zadatka – isporučeni adpater je kompaktan, a kablovi kojima se povezuje sa računarom i utičnicom u zidu su dovoljne dužine. Ostaje još da spomenemo i to da se uz računar isporučuje praktična torba za nošenje što je stvar koja nam se uvek dopada.

      Hardverska specifikacija

      Pre nego što se upustimo u komentarisanje ugrađenih komponenti u G-Max NB-1401 notebooku predstavićemo vam ih pregledno u vidu tabele…

      Procesor

      Intel Pentium M 1400 MHz, 1 MB L2 keš memorije

      Čipset i BIOS

      Intel i855GM / Intel ICH4-M

      Memorija

      256 MB DDR266 (max. 2 GB)

      Ekran

      14.1″ TFT-LCD 1024×768 @ 24bit

      Grafika

      Intel Graphics Extreme 2 (max. 64 MB memorije)

      PCMCIA

      1 x PCMCIA Type II, Ricoh, CardBus interfejs

      Hard Disk

      Toshiba 40 GB, 4200 RPM, 2 MB keš memorije

      Floppy Disk

      IrDA

      Optički uređaj

      Toshiba DVD-ROM SD-R9012 (24x10x24x8x)

      LAN

      Intel 100 Mbps LAN Adapter

      WLAN

      Intel ® PRO/Wireless 2100 (802.11b)

      Modem

      Agere 56k Fax/Modem

      Tastatura

      82 tastera, Windows tasteri, funkcijski tasteri, dodatni tasteri

      Audio

      Realtek AC 97 2.2 3D S/W audio

      Batterija

      Li-Ion type, 8 ćelija

      Upravljački uređaj

      Touch pad sa dva tastera i skrol tasterom

      Dimezije

      316mm x 274.5mm x 27.1mm

      Masa

      2.2 kg (bez baterije)

      Kao što smo već više puta u ovom tekstu spomenuli, Gigabyte je igrao na sigurnu kartu i nije hteo da eksperimentiše sa raznim “desktop replacement” rešenjima, pa je odabrao proverenu Centrino platformu kao osnovu svog prenosnog računara koji nam je ustupio na test. Centrino sklop u ovom slučaju sačinjen je od Intel Pentium M procesora radnog takta 1400 MHz; Intel i855GM čipseta, koji je sačinjen od istoimenog northbridge-a i Intel ICH4-R southbridge-a, a wireless adapter je poznati Intel 2100 koji je po, još uvek, dominantnom “b” standardu (tj. 802.11b specifikaciji). Kako su prenosni računari sa modernijim 802.11g adapterima još uvek “retke zverke” nećemo zameriti nepostojanje jednog takvog adaptera. Standard “a” tj. 802.11a je isključen iz razmatranja, jer postoji problem u pojedinim zemljama oko zakonske regulative kojom je uređena upotreba frekvencija na kojima komuniciraju ovi mrežni adapteri. Bilo kako bilo, WiFi je kod GA notebooka sa testa jedini način za bežično povezivanje! Dakle, nema ni IC porta ni Bluetooth podrške. Podrška za klasične („kablirane“) mreže je izvedena po 100 Mbps standardu što je dovoljno za većinu, ali ne i za najzahtevnije primene kao što je video konferensing i sl.

      Ugrađeni grafički adapter je poznati Intel Graphics Extreme 2 i ujedno je najjači adut koji Intel trenutno ima na tržištu prenosnih računara. Radi se, naravno, o mobilnoj varijanti koja ima napredni „power management“ sistem, ali koji krase i “ekstremno slabe” 3D performanse („seckao“ nam je čak i Quake III u 800×600). Ko se ne igra imaće i višak „grafičke akceleracije“, a kome su igre prioritet ionako neće da se odluči za prenosni računar. Dok Intel ne promoviše naslednika Intel Graphics Extreme 2 grafičkog jezgra (koji se neće zvati Intel Graphics Extreme 3, već će akcenat biti na akceleraciji video materijala) ovo je grafika koju ćemo najčešće susretati kod prenosnika slične namene. Imali smo prilike da vidimo i prenosne računare bazirane na Centrino tehnologiji koji kao grafički adapter koriste rešenja bazirana na čipovima iz kompanija ATi i nVidia, ali „kada nema kiše dobar je i grad“, pa ne ostaje ništa drugo nego da se 3D aplikacije zaobiđu kada radite sa Intel Graphics Extreme 2 grafikom.

      Ako je deo vezan za Centrino sklop bio sasvim korektan to se ne može reći za izbor memorije. DDR266 memorija nije memorija koja će omogućiti Pentium M procesoru da „diše punim plućima“ što ćete jasno videti ukoliko pogledate memorijski transfer koji je ostvario G-Max NB1401, a to se odrazilo i na ostale rezultate, ali ne u prevelikoj meri – najviše su afektovane 3D aplikacije koje i nisu primarno polje koje su projektanti imali u vidu kada je ovaj računar u pitanju. Ako smo nekako i našli opravdanje za upotrebu DDR266 memorije, onda za ponuđenih 256 MB nikako nemamo razumevanja. Iako postoji mogućnost lakog proširenja, apsolutni standard je 512 MB, a u segmentu desktop mašina polako se kao standard nameće upotreba 1 GB sistemske memorije. Windows XP operativni sistem koji pogoni ovaj računar neće biti preterano živahan sa tolikom količinom memorije, pogotovu ako vam je aktivna WiFi konekcija i sl. Dakle, preporučujemo vam da odmah u startu nadogradite memoriju na 512 MB kako biste mogli znatno komotnije da radite na svom novom notebook računaru.

      Toshiba hard disk kapaciteta 40 GB, je korektna ponuda, a svojim specifikacijama se ne izdvaja iz mase, pa je tako brzina rotacije ploča 4200 obrtaja u minuti (RPM), a veličina keš memorije 2 MB. Kapacitet diska je uskraćen za kapacitet skrivene particije na kojoj se nalazi backup operativnog sistema i instaliranih programa, ali čija korisnost opravdava gubitak par gigabajta prostora. Poverenje koje je ukazano kompaniji Toshiba je udvostručeno, jer je i optički uređaj izašao iz istih pogona, a odlikuje ga upisivanje po CD-R diskovima brzinom 24x, a po CD-RW medijima brzinom od 10x. Sasvim u skladu sa trendovima. DVD naslove čitaće na primerenih 8x brzinske specifikacije. Sve u svemu tih combo uređaj koji je solidno čitao i oštećene diskove.

      Realtek AC97 rešenje je poznato sa brojnih matičnih ploča, pa se na komentarisanju istog nećemo zadržavati. Ugrađena litijum jonska baterija je obezbedila solidnu autonomiju u radu, ali bismo voleli da vidimo poseban GA softver za power managment, jer nam iskustvno sa IBM i ASUS notebookovima govori da je na taj način autonomiju moguće i duplirati!

      Rezultati testova

      Kako se ceo hardverski sklop G-Max NB-1401 notebook-a ponašao na testovima možete videti u narednoj tabeli…

      SiSoft Sandra 2004

      CPU

      4373/1899 (2483)

      Multimedia

      13093/14664

      Memory

      1597/1601

      PC Mark 2002

      Battery test (50%)

      1h 1min 37sec

      PC Mark 04

      System

      2157

      CPU

      2556

      Memory

      1783

      Graphics

      589

      HDD

      2240

      3D Mark 2001SE

      640x480x16

      2825

      1024x768x32

      1740

      PC Magazine testovi

      Business 2004

      15.9

      HDD Tach 2.7

      Transfer (max/min), mb/s

      29.1/8.2

      Transfer (prosek), mb/s

      23.8

      Vreme pristupa, ms

      24.1

      Opterećeja procesora, %

      6.8%

      Ako uperedimo ove rezultate sa rezultatima skoro prikazenog Toshiba Tecra S1 računara vidimo da se naša opaska oko softvera za kontrolu power managmenta pokazala ispravnom, jer je Toshiba na našem battery testu postigla tačno duplo bolji rezultat. Naravno, uvek ručno možete podesiti slabije osvetljenje na ekranu i sl, ali je to mnogo bolje i jednostavnije preko unapred predefinisanih profila. Nije ostao nezapažen ni hard disk koji je pokazao nešto bolje performanse u odnosu na slične diskove kod drugih prenosnih računara.

      Možemo rezimirati da je Gigabyte uspeo da se na pravi način izbori sa kompromisima i ponudi Centrino platformu solidnih performansi. Ovom prilikom napominjemo da ubuduće nećemo testirati performanse prenosnih računara kada kao izvor napajanja koriste bateriju. Razloga je više i nadamo se da ćete ih uvažiti kao adekvatne i relevantne. Naime, kada je reč o Centrino ili Athlon XP-M modelima oni imaju „nezgodnu osobinu“ (ili zgodnu – zavisno sa kog aspekta posmatrate) da variraju brzinu procesora u zavisnosti od trenutnog opterećenja i stanja baterije. Tako se uvek dobija veći rezultat testiranja kada je baterija na npr. 90% svog kapraciteta u odnosu na testove koji su izvršeni na 20% kapaciteta baterije.

      Sledeća situacija koja obesmišljava proces testiranja računara, koji kao izvor napajanja koriste bateriju, je ona koju smo u zadnje vreme često susretali kod „desktop replacement“ računara, a tiče se potpunog odsustva bilo kakvog variranja performansi u zavisnosti od tipa izvora napajanja. I na kraju, treći razlog zbog kojeg smo doneli pomenutu odluku tiče se toga da, po istraživanjima proizvođača, preko 90% vremena prenosni računari provode povezani na električnu mrežu, a mobilnost je primarna za korisnike kojima performanse nisu u fokusu interesovanja.

      Naravno, trudićemo se da u budućim testovima proširimo lepezu benchmarking alata i prilagodimo je konkretnom tipu računara. Tako ćemo desktop replacement računare nastojati da istestiramo u većem broju naslova igračke industrije, a poslovne mašine u softveru koji je primereniji “poslovnoj primeni” (Adobe Photoshop, 3dsmax, DivX encoding i sl.) i takvi rezultati će imati veću težinu prilikom formiranja zaključka i (ne)davanja preporuke. Nadamo se da će tako dobijeni rezultati bolje reprezentovati stvarnu snagu testiranog računara.

      Softver, ostala oprema i zaključak

      Kada je softver u pitanju posebno nas je oduševio restore sistem koji se odlikuje izuzetnom praktičnošću i jednostavnošću. Naime, prilikom uključivanja računara pojaviće se beli boot logo. Tada možete tasterom F2 ući u BIOS ili pritiskom na taster F9 pokrenuti XPress Recovery sistem. Verujemo da vas ovaj sistem podseća na čuveno IBM rešenje, ali se po brzini ova dva sistema ni u kom slučaju ne mogu porediti. Svako ko je bar jednom vršio povratak nekog IBM računara u „fabričko stanje“ bio je zapanjen načinom na koji je to izvedeno. Naime procedura bi pokrenula skript fajl, koji bi potom pokrenuo instalaciju operativnog sistema, a po instalaciji bi instalirao pojedinačno sve programe, pa čak i izvršio podešavanja operativnog sistema, postavio wallpaper i sl! Taj proces traje veoma dugo (više od dva sata).

      GA je odlučio da, umesto instalacija OS-a i softvera, na skrivenoj particiji ponudi image fajl koji se pomoću XPress Recovery sistema vraća na C: particiju veoma brzo (manje od 10 min. – nalik na Symantec Ghost ili PowerQuest ImageDrive). Dakle, možete da „brljate“ po sistemu koliko vam je drago – „undo opcija“ je tu (zlu ne trebalo). Naravno, na pratećim diskovima nalazi se i instalacija operativnog sistema, ali i sav prateći sofvter. Paket pratećeg softvera sačinjavaju PowerDVD 5, CD sa drajverima i korisničkim programima. Narezivanje diskova obavljaćete, ako koristite sofver koji ste dobili uz GA notebook, pomoću Easy CD Creator-a.

      Ne možemo na kraju reći da nismo zadovoljni onim što smo videli kod GA notebook-a. Prostora za poboljšanje u domenu performansi i softvera, svakako ima, ali kompromisi nisu toliko bolni, i nadamo se da će adekvatno biti iskompenzovani kroz konkurentnu cenu. Kada je kvalitet izrade u pitanju tu kompromisa nije bilo i ona je na zaista visokom niovu. Da ne bi bilo po onoj narodnoj: “Spolja gladac, a iznutra jadac“ zaslužan je pametan izbor Centrino platforme za osnovu računara. Ne možemo, a da još jednom ne spomeneno i veoma dobar XPress Recovery sistem, ali ni podršku na sajtu proizvođača koja je lako dostupna i tiče se kako novih BIOS-a za notebookove (!) tako i dostupnosti novih verzija pratećih programa i tehničke podrške. Nadamo se da će domaći distributer formirati povoljnu cenu za ovaj model, jer su svi ostali preduslovi za uspeh na tržištu definitvno ispunjeni.

      Notebook za potrebe testiranja ustupila kompanija “Gigabyte

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test