HP Beats Special Edition

HP Beats Special Edition

Kompanija HP je puno radila kako na svom imidžu, tako i na broju dostupnih modela. Danas gotovo da više ne možemo da pratimo gamu, naročito usled ogromnog broja veoma specifičnih modela, posebno ukrašenih, drugačije opremljenih, sa specifičnim mogućnostima. Među svim tim Special Edition modelima, jedan je naročito interesantan zbog kombinacije svojih mogućnosti i specifičnog, elegantnog dizajna. Reč je o HP Beats Special Edition modelu, koji nosi sufiks 15-p058na, ali će vam biti sasvim dovoljno da zapamtite prvu odrednicu...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Saradnja HP-a i AMD-a je stara stvar, o kojoj smo pisali još u trenucima kada je uspostavljena pre toliko godina, i kada je filmski festival u Kanu prštao na sve strane od HP-AMD reklama. Ova alijansa se pokazala profitabilnom za obe kompanije i u međuvremenu je prodat veliki broj HP računara sa AMD hardverom. HP je možda i jedini partner koji ima dovoljno sluha za AMD, odnosno koji neće automatski asocirati AMD-ovu ponudu sa jeftinim mašinama. Rezultat toga jeste da itekako možemo pronaći računare koji se baziraju na AMD hardveru, ali koji su u kvalitetnim kućištima, izrađeni od dobrih materijala, i tome slično. Ne preza se ni od luksuznijih/prestižnih modela. Rezultat takve saradnje je i relativno pristupačni HP Beats Special Edition laptop, nesumnjivo okrenut prema multimedijalnim sadržajima.
      uvod_s.jpg
      HP Beats Special Edition je poseban primerak HP 15 laptopa, modernog dizajna i posebnih karakteristika. Reč je o mejnstrim računaru okrenutom multimediji, koji raspolaže AMD Richland hardverskom platformom i Beats audio sistemom. Sve to stiže u atraktivnom crveno-crnom pakovanju, sa tastaturom sa crvenim pozadinskim osvetljenjem i sa ekranom osetljivim na dodir Full HD rezolucije (1920 x 1080 piksela). Pogledajmo šta nudi ovaj model notebook računara…
      HP Beats Special Edition je sličan HP 15 seriji, ali sa specifičnom kombinacijom boja i nekih elemenata izrade
      Dizajn, konektori
      Primerak smo dobili u obliku sempla, od kompanije AMD. Stoga ne možemo dati egzaktnije informacije o samom pakovanju, ali je ipak najbitnije ono što možemo iskusiti vezano za sam laptop. U torbi smo dobili strujni ispravljač i to bi bilo to.  Na laptopu je bio preinstaliran Windows 8.1 Professional operativni sistem.
      hp_beats_5_s.jpg
      Odmah po vađenju laptopa iz torbe, stavljeno nam je do znanja koliko je HP-ov laptop zapravo – lep. Jednostavno i prosto lep, bez ikakvih specifičnih dodataka na tu stavku. Lep u onom starom smislu elegantnog dizajna i kombinacije boja, pre nego nekakvim izrazitim istanjivanjem ili implementacijom bombastičnih/skupih materijala. HP Beats Special Edition u tom pogledu ima veoma jednostavan, ali i veoma efikasan nastup. Njegova crveno-crna kombinacija vas, sigurni smo, neće ostaviti ravnodušnim (čak i ukoliko ne navijate za Milan, prim. ur.)
      hp_beats_1_s.jpg
      Budući da se radi o varijaciji na temu HP 15 laptopova srednje klase, silueta i figura laptopa su upravo identične ovoj seriji računara. Međutim, specifična je kombinacija boja. Crna boja poklopca sa kontrastnim delovima bokova i poleđine crvene boje, te HP logotipom koji je takođe sa primesama crvene nije tako jednostavna. Kada se bolje zagledate, videćete da ta crna zapravo raspolaže premazom “zvezdane prašine”, sa malim svetlucavim elementima koji odaju veoma prijatan utisak luksuza na ovom računaru. Sam laptop je izrađen od kvalitetne plastike. Uopšteno, ostavlja se utisak unibody laptopa – iako sam laptop nije baš takav – koji je iznad svoje klase.
      hp_beats_10_s.jpg
      Unutrašnjost laptopa nam daje sličnu sliku, premda je crna boja ovde posve dominantna, izuzmemo li same bokove, koji su takođe crvene boje. Crvene su i oznake tastera po tastaturi, a i ona sama raspolaže crvenim pozadinskim osvetljenjem, koje upotpunjuje “šmek” celog laptopa. Na velikom tačpedu dominira Beats logotip. Isti takav logotip, ali u daleko većem izdanju, zatičemo na donjoj strani laptopa, koja je potpuno crvene boje. Dva zvučnika i subwoofer koji tvore “Beatsaudio” sistem ovog računara svakako upotpunjuju ugođaj za svakog ljubitelja multimedijalnih sadržaja.
      hp_beats_7_s.jpg
      Svi konektori su smešteni na bokovima računara. Levo se nalaze strujni priključak, LAN port, otvori za ventilaciju, HDMI izlaz, SD čitač kartica, kao i dva USB 3.0 porta. Na desnoj strani je smešten USB 2.0 port, na pomalo nezgodnoj lokaciji, budući da se nalazi skroz pri prednjem delu, gde bi se kabl povezan na njega mogao sudarati sa mišem. Zanimljivo, tu su i dva indikatora rada, za aktivnost samog računara i za hard disk. Takođe je tu smešten i audio konektor, dok je pri zadnjem delu Kensington lock. Najzad, tu je i optički uređaj, koji je i dalje prisutan u ovakvim računarima, makar u HP izdanju.Platforma na koju se oslanja HP Beats Special Edition je dobro poznata AMD APU varijanta sa čipom Richland generacije. Reč je o A8-5545M APU-u, sa četiri jezgra – ili bolje rečeno dva modula koji donose četiri integer i dve FPU jedinice. Procesor je deklarisan kao četvorojezgaran, i podrazumevano radi na 1,7 GHz, dok u Turbo režimu njegov radni takt može da se ubrza na čitavih 2,7 GHz.
      skrin2_hpbeats_s.jpg
      Ne podržava Hyperthreading, odnosno u stanju je da izvršava do četiri thread-a simultano. Ima 4 MB L2 keš memorije, odnosno 1 MB po jezgru. Proizvodi se u 32-nanometarskom procesu i ima TDP deklarisan na 19 W, što ga čini pogodnim za mejnstrim računare i mobilne uređaje gde je potrošnja nešto bitniji faktor. Ipak, za ultra-mobilne uređaje je pogodno da disipacija bude do nekih 15 W, ali je to u našem slučaju manje-više nebitno, budući da je APU smešten u klasičnu 15,6-inčnu “školjku”, bez ambicija ka ultra-prenosivoj kategoriji.
      [modul]specifikacija=7961[/modul]
      Laptop se oslanja na grafiku integrusanu u APU, odnosno ovde nema diskretne grafike koja bi eventualno unapredila gejming sposobnosti. Ipak, i Radeon HD 8510G ima sasvim dovoljno sposobnosti da odgovori na apsolutno sve potrebe iz domena multimedije. Sa druge strane, to pogodno utiče na potrošnju, kao i na zagrevanje laptopa. Grafika raspolaže sa 384 unificirana šejdera i radi na taktovima od 450 do 554 MHz, uz Boost režim. Podržava DirectX 11 i Shader 5.0 tehnologije. Sve u svemu, ne treba očekvati čuda od nje, ali za svakodnevne operacije, rad u ofis aplikacijama, razne vidove akceleracije sadržaja je sasvim korektna, čak i za poneke nezahtevne igre.
      skrin3_hpbeats.jpg
      RAM memorije ima sasvim dovoljno. Na raspolaganju je celih 8 GB sistemske memorije, u dual channel režimu, što znači da će grafika pružati bolje performanse nego u single channel varijantama gde je dosta “osakaćena” zbog arhitekturnih rešenja. Kako grafika pozajmljuje memoriju od sistemske memorije, sasvim je jasno zašto je efekat takav kakvim smo ga opisali.
      skrin5_hpbeats.jpg
      Diskovni sistem je nešto drugačiji od onog prikazanog u tabeli. U tabeli vidite varijantu koja će se nalaziti u prodaji, sa hard diskom kapaciteta 1 TB. AMD-ov sempl je stigao sa ugrađenim Liteon SSD-om, kapaciteta 128 GB. Interesantan izbor, posebno imajući u vidu da je cena SSD-a od 128 GB zapravo identična ceni 2,5-inčnog hard diska kapaciteta 1 TB. Ne znamo da li će kupcu biti ostavljen izbor u tom pogledu, ali voleli bismo da je tako, budući da SSD zaista blagotvorno deluje na performanse modernih računara u svakodnevnoj praksi.
      hp_beats_8_s.jpg
      Ekran računara koga smo imali na testu je bio sasvim dobar Full HD (1920 x 1080) TN ekran. Budući da se radi o ekranu osetljivom na dodir, imamo staklo prevučeno preko ekrana, koje donosi i glossy efekat. Kad smo kod ekrana, spomenimo i ugrađenu HP TrueVision HD web kameru, koja će vam biti na raspolaganju za razne vidove komunikacija, četovanja i konferensinga.
      hp_beats_9_s.jpg
      Ostatak hardvera čine gigabitni Ethernet, b/g/n wireless i Bluetooth 4.0. Spisak dodatnih portova i konektora možete videti u priloženoj tabeli. HP u Beats modelu isporučuje i klasični DVD uređaj. Računar se, kako smo to već spomenuli u uvodnom delu, isporučuje sa preinstaliranim Windows 8.1 operativnim sistemom.Generalno gledano, AMD sa svojim hardverom kreira sasvim korektnu platformu koja daje sasvim dovoljno performansi za svakodnevne potrebe, a naročito kada je poželjna akceleracija sadržaja, kao u slučaju multimedije, ili pak rada u Photoshop i sličnim aplikacijama koje poseduju odgovarajuću podršku. Logika kojom se AMD rukovodi jeste da danas u principu praktično svi procesori daju sasvim dovoljno performanse za svaki dan. U suštini, nisu daleko od istine, i to moramo da priznamo čak i mi, koji ipak volimo da istestiramo, uporedimo, sagledamo grafik i slično. Jednostavno, danas na performanse daleko više utiču neki drugi faktori.
      skrin1_hpbeats_s.jpg
      Jedan od tih faktora je SSD. Svakako na bilo koju mašinu njegovo prisustvo utiče veoma blagotvorno, pre svega zbog niskog vremena odziva usled čega imate utisak da sve “leti”. Tu nije toliko bitna brzina transfera, naročito pošto ionako nećete kopirati sa diska na disk. Uz 8 GB RAM memorije i solidan APU, Windows 8.1 radi veoma korektno i tu nemamo nikakvih suštinskih primedbi. Performanse su sasvim dovoljne za sve što bi korisnik mogao da zamisli kao realan scenario, izuzmemo li neke specifične, da ne kažemo profesionalne potrebe.
      skrin7_hpbeats_s.jpg
      skrin8_hpbeats.jpg
      Tastatura, tačped, zvučnici
      Tastatura je veoma dobra. Njeni tasteri su veoma odzivni, a sve se bazira na “island” konceptu tastature, jednom od mnogih koncepata tankih tastatura koje “izviru” iz površine unutrašnjeg dela. Hod tastera je srednje dubok, tako da će oni biti sasvim prijatni za kuckanje. Imamo i numerički deo, što nije naročito iznenađenje imamo li u vidu 15,6-inčnu dijagonalu računara. Ono što je međutim nešto veće iznenađenje jeste prisustvo pozadinskog osvetljenja crvene boje, koje deluje veoma atraktivno i dopadljivo, te podiže utisak koji laptop ostavlja na viši nivo, bez obzira da li ovakvu karakteristiku volite ili ne.
      hp_beats_6_s.jpg
      Kad smo kod tastature, tu su i dva zvučnika, smešteni u deo tik iznad nje. Zvuk koji daju je dodatno unapređen integrisanim subwooferom. Iskreno, nismo toliko impresionirani zvukom koliko bi možda trebalo imamo li u vidu da je čitav laptop i dobio ime po audio sistemu, i da se on ističe na svakom mestu, sa zadnje strane, gornje ili donje strane, na “repu” laptopa…Zvuk jeste dobar, verovatno bolji od mnogih laptopova u klasi, ali JBL ili Bang & Olufsen rešenja koja implementiraju Lenovo i ASUS su ili podjednako dopadljiva, ili čak bolja. Sa druge strane, treba imati u vidu da se HP Beats Special Edition 15 ipak svrstava u nižu/nižu srednju klasu multimedijalnih laptopova, pa možda i nije fer porediti ga direktno sa gigantima na ovom polju. Zvuk je dobar i čist,  ostavlja korektan utisak, ali ipak ne treba očekivati čuda u tom pogledu.
      Logika kojom se AMD rukovodi jeste da danas u principu praktično svi procesori daju sasvim dovoljno performanse za svaki dan
      Za kraj nam ostaje tačped. Dokle god ne budete kliktali na njega, bićete zadovoljni njegovim performansama. Multitač komande izvršava bez greške, tap na njemu reaguje instantno i tako dalje. Jedina stavka koja nam se ne dopada kod njega jeste što se mora dosta duboko pritisnuti ako hoćete da ga koristite kao klikped, ili pak ako ste navikli da kliknete na njegove donje delove koji služe kao levi ili desni klik. Ipak, to sve nije naročiti problem, budući da je tu ekran, na koji upravo prelazimo…
      Ekran
      15,6-inčni ekran HP-ovog računara jeste osetljiv na dodir! Samim tim, interakcije sa vašim tačpedom će biti dosta manje nego što je to uobičajeno kod klasičnih modela. Moramo reći da nas je ekran osetljiv na dodir osvojio u godinama koje su za nama, te da smo veoma raspoloženi prema ovakvoj vrsti interakcije, na koju se veoma brzo navikavate i bez koje, nakon određenog perioda navikavanja, gotovo da ne možete.
      ekran_hpbeats.jpg
      Zbog stakla koje je postavljeno preko Full HD ekrana – čije prisustvo pozdravljamo po automatizmu, naročito u mašinama koje ne traže četvorocifreni iznos u evrima – trebate da očekujete određenu dozu refleksije. Osvetljenost je sasvim prihvatljiva, ali boje su mogle biti i bolje, premda je uvek problem kod ovakvih računara proceniti da li je to do same matrice ekrana ili do stakla postavljenog preko njega.
      Buka
      buka_hpbeats.jpg
      Što se buke tiče, možete biti potpuno mirni. AMD je odavno svoju nekada (pre toliko godina) slabu tačku u vidu termalne disipacije i posledične buke sredio i sada se po tom parametru ne odvaja naročito od konkurencije u slično konfigurisanim računarima.
      Temperature
      tempmin_hpbeats.jpg
      tempmax_hpbeats.jpg
      Temperature su takođe sasvim korektne. I ovde važi izrečeno u prethodnom pasusu. Temperature su sasvim prihvatljive, a tome doprinosi i činjenica da se od čipova koji se zagrevaju u laptopu nalazi samo APU, odnosno da HP Beats Audio Special Edition nema diskretnu grafičku kartu. Stoga po tom pitanju ne trebate da očekujete bilo kakve probleme.
      hp_beats_2_s.jpg
      Baterija
      Baterija je ipak slaba tačka računara, ali ne zbog hardvera, već pre svega zbog toga što se HP opredelio da implementira nešto slabiju bateriju. Sa baterijom od 41 Wh, odnosno 2700 mAh, Beats Special Edition isporučuje svega oko 3 sata i 40 minuta autonomije. Možete ostvariti i nešto bolji i nešto slabiji rezultat u zavisnosti od režima rada i opterećenja, ali u svakom slučaju nemojte očekivati da će laptop biti uz vas kroz kompletan radni dan.Ostaje nam da zaključimo našu storiju o HP Beats Special Edition 15 laptopu. Nećemo kriti, računar nam se veoma dopada, po mnogo pitanja. Dopada nam se što je implementiran Full HD ekran, i što je on osetljiv na dodir. Dopada nam se što je HP rešio da implementira AMD hardver u jednu stilizovanu i dopadljivu mašinu, i što se ne libi da forsira AMD-ova rešenja, inače veoma pogodna za multimedijalnu klasu laptopova. Konačno, dopada nam se i izgled računara. Crno-crvena kombinacija, sa svetlucavim elementima, dopadljivim pozadinskim osvetljenjem crvene boje, sve to ostavlja veoma dobar utisak na nas.
      HP Beats Special Edition zaista dosta daje potencijalnim korisnicima i radi se o, prosto rečeno, veoma lepom računaru
      No, da li su i vama pojedine stavke koje smo nabrojali naročito bitne? Ostavljamo vama da procenite. Trebate biti svesni da je laptop u potpunosti izrađen od plastike, kao i da je namenjen ulaznoj kategoriji multimedijalnih modela. Takođe, baterija neće zadovoljiti poklopnike rada bez strujnog priključka.
      hp_beats_3_s.jpg
      Kada se sve sabere i oduzme, HP Beats Special Edition zaista dosta daje potencijalnim korisnicima. Ma koji scenario upotrebe ga svrstava u kategoriju kompetentnih uređaja, sa dovoljno snage i sposobnosti da odgovori na izazove koje će korisnik postaviti pred njega. Na sve to, radi se o, najprostije rečeno, veoma lepom računaru prijatnom za oko. Bez obzira na određene nedostatke, on ima i veoma jasne prednosti, a one su za najveći broj korisnika više nego dovoljne jer je to sve što bi mogli da traže od prenosnog računara. U skladu sa rečenim, laptopu dodeljujemo i Advanced Design nagradu Benchmark sajta.
      award_hpbeats_s.jpg
      Prednosti:
      – Dizajn – Balansiran koncept ulaznice u svet multimedijalnog/gejming računara – Ukupan utisak o računaru – Dobar odnos uloženog i dobijenog – Utisak kompletnog paketa, zahvaljujući Windows 8.1 OS-u koga ne viđamo često u laptopovima sa AMD hardverom – Full HD ekran osetljiv na dodir…
      Nedostaci:
      – …čije boje nisu baš najpreciznije – Baterija malog kapaciteta – Plastika u izradi će neke ipak ostaviti ravnodušnim
      Računar na test ustupio AMD.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test