HP Compaq 2510p

HP Compaq 2510p

HP je u ovom trenutku najveći isporučilac računara na svetu. Do velikih visina je moguće doći na razne načine, ali čelna pozicija se ne zauzima lako. Kvalitet i kvantitet su neophodni u podjednakoj meri. Da jedna biznis mašina itekako ume da oduševi, pokazalo se upravo ovom prilikom. Pred nama je još jedan ultra-portabilan notebook računar, namenjen prevashodno poslovnim korisnicima …

    Sadržaj

      Filip Majkić

      HP Compaq 2510p

      Efekti invazije netbook računara se najviše osećaju upravo u ultraportabilnoj klasi latopova. Ovi 11-inčni i 12-inčni računari su na prvoj liniji “odbrane” notebook koncepta od malih, “dovoljnih” i iznad svega jeftinih računara koje veliki broj proizvođača agresivno lansira na tržište. Situaciju im dosta komplikuje njihov sopstveni koncept i pozicija, kao i shvatanje šireg kruga korisnika da su takvi računari i sami plod kompromisa, pa ako se već radi o kompromisnim rešenjima – zašto ne ići do kraja? Odgovor na to pitanje je i jednostavan i težak za predočavanje. Kada se podvuče crta, najviše zavisi od potreba samog korisnika, kojih ipak on treba biti najsvesniji. Dovoljno je pokazati nekom uređaje da bi se shvatila razlika, ali taj neko mora biti u situaciji da ih vidi i opredeli se prema svojim potrebama. Zato smo tu mi, da našim vernim čitaocima ukažemo da i po nekoliko puta veće cene nisu uvek besmislene, naprotiv.

       

      Performanse nisu uvek u primarnom fokusu biznis računara, a naročito kada se radi o ultraportabilnim modelima. Kod njih je fokus na mobilnosti, izdržljivosti i korisnosti, odnosno specifičnom balansu koji neće pogodovati svakom korisniku, ali kada “pogodi u metu” često u kratkom roku postaje nezamenjiva sprava. Compaq 2510p spada upravo u taj krug uređaja, sa određenim manama, ali i velikim prednostima koje nudi. Šta konkretno? Malo, 12.1-inčno pakovanje, fantastičan ekran sa LED pozadinskim osvetljenjem, vrlo dobru tastaturu, optički drajv (stavka koju uvek treba pomenuti kada se govori o napravama ove klase), prednosti Centrino Pro platforme sa podrškom za TPM i AMT (active management technology), trogodišnju garanciju, kao i izvanrednu autonomiju, koju ne srećemo tako često. Malo li je? Krenimo redom…

      Hardver, specifikacija

      Compaq 2510p se bazira na Centrino Pro platformi kompanije Intel i deo je Santa Rosa generacije mobilnih računara. Bazira se na Intel GM965 čipsetu, koji predstavlja svima dobro poznato rešenje. Ipak, kada se radi o procesoru, išlo se na ultra low voltage (ULV, ekstremno niska potrošnja) varijantu. U računaru zatičemo Intel Core 2 Duo U7600 CPU, koji radi na 1.2 GHz. Specifikacije procesora deluju skromno, ali on omogućava izvanrednu autonomiju. Poseduje FSB od 533 MHz i raspolaže sa 2 MB L2 keš memorije. Njegova termalna disipacija iznosi svega 10 W, što je primetno manje u odnosu na “klasične” mobilne Core 2 Duo procesore, kojima se disipacija kreće oko 35 W. Intel GMA X3100 grafika je sada već stari znanac – “integruša” nevelikih performansi, ali i neveliki trošadžija. Podržava DirectX 9 standard i u stanju je da pozajmi do 384 MB sistemske memorije za svoje potrebe. Za biznis računare je sasvim solidan izbor, a u uređajima ovako malih formata praktično i nema mesta za neko diskretno rešenje – praksa pokazuje da čak i da ga ima, toplotna disipacija bi uzela svoj danak…2 GB DDR2 memorije su sasvim dovoljni da izađu na kraj sa gladnicom kakva je Vista, koju na ovom notebook računaru zatičemo u Business izdanju…

      Specifikacija:

       

       

      HP Compaq 2510p

      LCD

      12.1″

      Wide LCD

      da

      Procesor

      Intel Core 2 Duo U7600

      Brzina procesora

      1.2 GHz

      Grafika

      Intel GMA X3100

      Sistemska memorija

      2 GB DDR2

      Hard disk

      Toshiba MK1011GAH ATA (100 GB, 1.8-inčni, 4200 RPM, ATA interfejs)

      Optički uređaj

      MATSHITA DVD-RAM UJ-852S

      Modem

      Soft Data Fax Modem

      LAN

      Intel 82566MM Gigabit Network

      Wireless LAN

      Intel Wireless WiFi Link 4965AG, Bluetooth

      Konekcije

      2 x USB 2.0, VGA izlaz, Firewire, HDMI, ExpressCard, Čitač kartica, LAN konektor, SIM card slot, Fingerprint Reader

      Maksimalna rezolucija

      1280 x 800

      Operativni sistem

      Windows Vista Business

      Softver

      Norton Internet Security (60-days trial), Roxio Creator Basic, WinDVD, HP uslužni programi, PDF Complete Viewer

      Težina

      1.3 kg

      Dimenzije

      282 x 213 x 25 mm

      Cena

      1345 evra

      Garancija

      36 meseci

      Računar raspolaže 12.1-inčnim Illumi-Lite anti-glare ekranom, WXGA (1280 x 800) rezolucije. Autor ovih redova se baš ne oduševljava ekranima sa sjajnim premazom i svaki put kada vidi ovakav ekran to mu dođe kao melem na dušu. Ekran poseduje LED pozadinsko osvetljenje, koje podiže kvalitet prikaza zahvaljujući ravnomernoj raspoređenosti i uniformnosti, ali i doprinosi još više uštedama u potrošnji, omogućavajući duži rad baterije u odnosu na konvencionalna rešenja. Hard diskom, sa druge strane, nismo preterano oduševljeni, pošto se radi o 1.8-inčnom disku kompanije Toshiba, koji se vrti na 4200 obrtaja u minutu. Istina, na kulturu njegovog rada nemamo primedbi – uglavnom se ne čuje ni u ekstremno tihim situacijama (mrkla noć, soba daleko od gradske vreve). Ipak, performanse su mogle biti i nešto ubedljivije, naročito pošto smo se već susretali sa diskovima ovog tipa sa nešto bržim indeksima transfera. Uređaj je zaštićen od udaraca i vibracija, što doprinosi očuvanju podataka (HP objedinjuje sve tehnologije hardverskog i softverskog tipa pod zajedničkom oznakom 3D Drive Guard, a na prednjoj strani se nalazi i jedan LED indikator koji informiše korisnika o aktiviranju). Disk raspolaže kapacitetom od 100 GB, što je sasvim dovoljno za potrebe poslovnih korisnika. Uostalom, retko imamo priliku da vidimo korisnika kome treba puno prostora da bude zadovoljan bilo kakvim hard diskom bilo kog notebook računara. Eksterni diskovi su stvar kojoj se takvi korisnici okreću…Optički uređaj (DVD pisač) potpisuje japanska kompanija Matsushita, koja će uskoro i zvanično poneti ime Panasonic, pod kojim je već duži niz godina, da ne kažemo decenija, poznata na zapadnim tržištima. Nama ostaje još da pomenemo da laptop podržava Wi-Fi i Bluetooth, te raspolaže sa (svega) dva USB 2.0 porta, jednim VGA i FireWire konektorom i priključkom za docking station.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Velika kartonska kutija u kojoj stiže notebook gotovo služi da zavara. U prvi mah smo pomislili da smo uzeli pogrešan notebook. Ipak, nismo pogrešili, već videli da je u stvari mala “dvanaestica” dobro zaštićena velikim oblogama u svom pakovanju. Uz računar se dobijaju uputstva za osnovno rukovanje, strujni adapter, baterija i kabl za modem – iz ovoga je jasno da je u pitanju rudimentarno i bazično pakovanje.

       

       

      Notebook je tamno sive boje sa crnim detaljima / delovima i koristi dizajn koji se sreće na većim uređajima biznis kategorije. Kućište je izrađeno od legure magnezijuma, što je praktično postao standard u notebook računarima biznis klase velikih proizvođača, kao što su HP ili Lenovo. Ono je nešto jače i izdržljivije od standardne plastične ili aluminijumske varijante, a u konkretnom slučaju se može konstatovati da su standardi kvaliteta zadovoljeni. Ne dolazi do savijanja ili pucketanja ni pod jačim pritiskom, i nema nikakvih neravnina ili odvojenih površina – drugo nismo ni očekivali od uređaja koji potpisuje proizvođač sa reputacijom kakvu ima HP.
      Poklopcem dominira HP logo (napisan malim slovima, “hp” se vrlo lako može zameniti za “dy”, posmatrano iz obrnute perspektive). Prednje ivice su blago zaobljene, a prednja strana je “zasečena” prema sredini, čime se postiže efekat postizanja manje debljine notebook-a. Na prednjoj strani se ne nalazi ništa osim LED indikatora. Na zadnjoj strani se pri desnom boku nalazi LAN konektor, a tu je i ležište za bateriju. Računar je dosta lakši bez baterije, a treba reći i da ona “viri” iz zadnjeg dela, utičući na povećanje dimenzija. Takođe, navedimo da je ispod ležišta za bateriju smešten slot za SIM karticu. Bokovi računara su natrpani, što ne iznenađuje kod naprava ovakvih dimenzija, naročito u slučaju kada imaju DVD pisač. Na levoj strani su smešteni upravo pomenuti pisač, USB konektor, te priključci za modem i strujni adapter. Desna strana je rezervisana za ExpresCard slot, čitač SD kartica, mini-FireWire, audio i mikrofon konektore, uz još jedan USB port, VGA izlaz i konektor za dok. Ispod poslednja dva pomenuta je smešten ventilacioni otvor, kakav se sreće na istom mestu sa suprotne strane računara. Na raspored konektora nemamo nikakvih primedbi. Svaki računar ove klase deluje prenatrpano, a za pohvalu je što u HP-u nisu neke konektore iz kojih bi potencijalno mogli da “vire” priključci smestili uz same ivice.
       

       

      Unutrašnjošću računara dominira velika (u smislu procenta površine koju zauzima) tastatura crne boje. Veoma je solidnog kvaliteta i na njoj su utisnuta naša slova latiničnog pisma (Š, Đ, Č, Ć, Ž). Dimenzije tastera su sasvim dobre i osećaj kucanja je vrlo zadovoljavajuć. Najveći kompromis je učinjen u gornjem redu, gde su Escape, F i pg up/pg dn/ome/end/insert/delete tasteri, koji su prilično smanjeni. Naravno, pomoću Fn tastera smeštenog odmah pored levog Ctrl-a se mogu aktivirati alternativni znaci ili funkcije. Mali touchpad ne oduševljava svojim kvalitetom. Za njegove dimenzije imamo razumevanja, ali ne i za prečestu pojavu “bežanja” kursora. Njegovi tasteri su korektni, ali i prelaki za stiskanje, pošto stičemo utisak kao da fali povratni osećaj. Iznad touchpada su smešteni gumeni tasteri koji se koriste u kombinaciji sa pointerom smeštenim usred tastature, čestom pojavom koju srećemo na računarima malih dimenzija. Ipak, nismo oduševljeni ni kvalitetom i performansama ovakvog sistema za interakciju sa računarom. U donjem desnom uglu je smešten biometrijski senzor, dok se iznad tastature nalaze taster za paljenje, indikatori rada, te kontrole zvuka osetljive na dodir. Okvir ekrana je crn i uniforman. Uređaj ne poseduje web kamericu. Iako postoji opšte uverenje da se radi o multimedijalnoj spravici, možda se nije trebao prenebregnuti njen značaj za video conferencing, što će uzimati maha i u našim poslovnim okruženjima.

      Utisci

      BIOS poseduje brojne opcije za podešavanje bezbednosnih parametara, od podešavanja korisničke šifre za hard diskove, preko TPM podešavanja, Disk Sanitizer-a, do mogućnosti za dijagnostikovanje problema sa hard diskom, memorijom ili startovanjem računara. Operativni sistem je pomenuta Vista Business, koja predstavlja standard u ovom trenutku. Nažalost, nema lokalizaciju na naš jezik, ali korisnik može odabrati hrvatski, ukoliko mu je to pogodnije od engleskog jezika (vodite računa da posle ovog odabira nema više kajanja). Windows Experience Index ima vrednost od 2.4, odnosno po segmentima 4.4 za CPU, 4.2 za RAM, 2.4 za grafiku, 3.1 za gaming/biznis grafiku i 3.9 za hard disk. Ukupna vrednost je ekvivalentna minimalnoj po segmentima, a recimo da je maksimalna ocena za neki segment 5.9. Na rad nemamo većih primedbi, pošto se mašina ponaša u skladu sa specifikacijama. Tu i tamo se “oseti” sporiji hard disk, ali računar raspolaže sa više nego dovoljno snage za multitasking kroz poslovne aplikacije. Deo kapaciteta hard diska (oko 7.8 GB) odlazi na Recovery particiju pa treba voditi računa da će to smanjiti prostor dostupan korisniku.

       

      Ekran je jednostavno izvanredan. Živahne boje, ravnomerno osvetljenje, vrlo dobri uglovi garantuju prijatno iskustvo. Menjanje uglova je veoma lako i sa minimalnom upotrebom sile, pri čemu ekran ostaje kao ukopan u bilo kom uglu. Njegov ugao može ići do čitavih 180 stepeni. Grejanje nije problem. U slučajevima kada se uređaj maksimalno optereti, zagreju se desna ivica i desni gornji ugao, ali se ne radi o alarmantnim količinama toplote. Veći deo notebook-a ostaje relativno hladan. Kada nije opterećen, računar je hladan na svim površinama na kojima korisnik može doći u dodir sa računarom. Tastatura je prilično udobna za kucanje, imajući u vidu u kakvim se okvirima nalazimo po pitanju dimenzija.

      Konačno, dolazimo do možda najimpresivnije stavke. Notebook na testu je došao sa 6-cell Li-Ion baterijom od 4800 mAh, koji je omogućio skoro šest sati autonomije! Ukoliko se korisnik opredeli da dodatno smanji osvetljenost ekrana u battery režimu (mi smo stavili na pola) ili isključi Wi-Fi, vrlo lako će sa 5 sati i 58 minuta dobrano prebaciti 6 sati autonomije! Šta reći na ovo, a ne ostati oduševljen? Trajanje baterije za svaku pohvalu, a dobro je poznato koliko to znači biznis korisnicima, a posebno radnicima na terenu!

      Rezultati testova

       

      HP Compaq 2510p

      PCMark 05

      Score

      2463

      CPU

      2954

      Memory

      2602

      HDD

      2791

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      402/2240

      NuclearMC

      3726

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      11268/7720

      Multimedia

      66170/35921

      Memory Bandwidth

      2667/2668

      Multicore Efficiency

      3417 MB/s, 79 ns

      HDDDrive Index

      21 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      22.1 MB/s

      Access Time

      20.6 ms

      Burst Rate

      52.6 MB/s

      CPU Usage

      1.7%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      158 min 04 sec

      Rezime

      HP Compaq 2510p je jednostavno odlična biznis mašina. Njene male dimenzije omogućavaju visok stepen mobilnosti, kome dodatno doprinosi izvanredna autonomija koja može premašiti šest časova! Osetljive informacije se mogu zaštititi u razumnoj meri, a ekran i tastatura pojačavaju utisak zadovoljstva u radu. Utisku doprinosi kvalitet izrade. Da sve ne bude tako sjajno, postarao se najviše spor hard disk, premda ne bi bilo fer reći da se njegove slabije performanse previše osećaju u osnovnim aplikacijama koje koriste poslovni korisnici, čitanju maila ili radu u office-u, a ne bi bilo zgoreg da je prisutan i koji USB port viška. Konačno, dolazimo do pitanja cene. Ona iznosi 1345 evra, što je samo po sebi pozamašna svota. Na korisniku je da prelomi da li mu trebaju mogućnosti “punokrvne” mašine tj. notebook računara u maloj formi u dovoljnoj meri da bi izdvojio traženu sumu novca za ovakav uređaj. Dugo smo razmišljali da li da notebook nagradimo, ali smo na kraju ipak odlučili da odustanemo od toga. Da je makar malo jeftiniji, ili da makar ima brži, 2.5-inčni hard disk, nagrada mu sigurno ne bi izmakla. Ovako, ako vam to nešto znači, ostajemo u utisku da se radi o natprosečnom notebook računaru čije mogućnosti neće svako ceniti, ali čije se osobine od strane određene grupacije korisnika cene iznad svega ostalog. Takav je njegov koncept, takva je njegova ciljna grupa. Ovo nije proizvod za svakoga, ali će oni kojima je namenjen itekako znati da cene njegove mogućnosti.

      Performanse

      8

      CPU

      4

      Grafika

      2

      Hard disk

      2

      Autonomija

      10

      LCD panel

      8

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      19

      Dizajn

      12

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      1

      Softver

      5

      Garancija

      3

       

       

      UKUPNO POENA:

      59

      Prednosti:

      – Izvanredna autonomija
      – Kvalitet izrade
      – Biznis platforma
      – Forma, mala težina

      Nedostaci:

      – Spor hard disk
      – Voleli bismo još koji USB port
      – Uslovno visoka cena

      Notebook na test ustupila kompanija PDS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test