HP Compaq 615

HP Compaq 615

Sećate li se Compaq računara? Danas nove serije pod ovim brendom HP-a možemo pronaći još gotovo samo u pojedinim linijama biznis računara. Takav je slučaj i sa Compaq 615 notebook-om, koji je predmet našeg testa. Koliko nudi ovaj računar i kakvo je naše mišljenje o njemu, pročitajte u nastavku teksta.

    Sadržaj

      Filip Majkić

      HP Compaq 615

      Compaq računari su izbor brojnih firmi, ali da li će to još dugo ostati? Kompanija HP kao da je odlučila da “odrodi” ovu seriju računara, pošto sa jedne strane nudi raznovrsnu ponudu poslovnih mobilnih PC uređaja, dok sa druge strane iz generacije u generaciju uređaji oznake Compaq imaju sve manje i manje zajedničkog sa ostalim linijama biznis računara. Konačno, HP računari Compaq serije nemaju na sebi ni logo HP-a, već poseban logo, koji i  vizuelno i simbolično diferencira ovu seriju od ostatka ponude. Tu je i kraći garantni rok. Da li sluti na dobro, procenite sami, ali jedno je sigurno – već u startu se treba odreći pomisli da se mogu očekivati vremena u kojima će se ponovo moći naći luksuzni modeli sa ovim brendom ili pak računari na kojima će vam kolege zaviditi. No, ostavimo budućnosti da donese odgovore na ta pitanja, a mi se posvetimo modelu na testu.

      Do nas je stigao Compaq 615, najnoviji predstavnik serije biznis računara donje klase kompanije Hewlett-Packard. HP je prilično jasan kada se radi o biznis računarima. Neka vrsta mainstream uređaja namenjenog srednjim i malim preduzećima jeste ProBook serija, ko želi nešto više i naprednije može se opredeliti za EliteBook, a oni kojima trebaju uređaji bazičnih mogućnosti kod kojih je sve sekundarno u odnosu na cenu se mogu opredeliti za – Compaq liniju. Ipak, i najpristupačniji računari moraju ići u korak sa vremenom, pa je to slučaj i sa Compaq 615 modelom. On donosi 15,6-inčni ekran u 16:9 formatu, nečemu što je do sada bilo rezervisano praktično samo za multimedijalne uređaje. Pri tome, ekran podržava LED pozadinsko osvetljenje. Nema naprednih aplikacija za podešavanje parametara sistema, recovery i slično. Uz njega ne dolazi operativni sistem niti prateći softver, kako bi se inicijalni troškovi nabavke maksimalno spustili. Na taj način će firme biti usmerene više ka korišćenju svojih starijih licenci uz apgrejdovane Compaq 615 modele (u odnosu na uređaje kojima su do tada raspolagali) nego prema kupovini ovih računara u vidu gotovih rešenja sa preinstaliranim operativnim sistemom, što je varijanta za koju se firme uglavnom opredeljuju. To već u startu dosta smanjuje ciljnu grupu, makar u teoriji. Sa druge strane, ovakav računar bi baš zbog svog koncepta mogao biti primamljiv određenim grupama korisnika van biznis tržišta, onima kojima trebaju pristupačni notebook-ovi, kao i oni koji “vole da imaju svoj OS”. Pogledajmo čime u hardverskom smislu raspolaže Compaq 615.

      Hardver, specifikacija

      AMD Business Class Solutions čini osnovu ove platforme, odnosno uređaj se bazira na AMD Puma mobilnoj platformi. Ovakav izbor ne čudi, imajući u vidu da se radi o računaru koji veliki akcenat stavlja na odnos cene i performansi. Zatičemo dvojezgarni Turion X2 oznake DualCore Mobile RM-74. On radi na taktu od 2,2 GHz. Ovaj 65-nanometarski procesor procesor raspolaže sa 256 KB L1 i 1 MB L2 keš memorije (512 KB po jezgru) i u teoriji bi trebao da omogući relativno udoban multitasking. Njegov Thermal Design Power, odnosno prosečna potrošnja, je deklarisan na 35 W. Čipsetovi su RS780MN northbridge i RX781 southbridge, mobilni čipsetovi, od kojih prvi donosi integrisanu ATI Radeon HD 3200 grafiku. ATI Radeon HD 3200  podržava DirectX 10.1, HD video akceleraciju, omogućavajući čak i donekle upotrebljivo igranje. GPU radi na 500 MHz, dok memorija radi na 400 MHz. Memorija se “otkida” od sistemskog RAM-a, kao i kod svih drugih integrisanih grafičkih čipova. U suštini, notebook se bazira na AMD Puma mobilnoj platformi, najavljenoj još tokom prošlog leta, i koja se vremenom pokazala kao sasvim korektan izbor za potrebe poslovnih računara. Računar koristi 2 GB DDR2-800 memorije, a uvek treba računati da će deo toga otići za potrebe grafike.

      Specifikacija:
       

       

      HP Compaq 615

      LCD

      15.6″, 1366 x 768, glossy

      Procesor

      AMD Turion X2 DualCore Mobile RM-74, 2,2 GHz

      Čipset

      AMD RS780MN northbridge, AMD RX781 southbridge

      Grafika

      ATI Radeon HD 3200

      RAM

      2 GB DDR2

      Hard disk

      160 GB, 2.5-inčni, 5400 RPM, SATA interfejs

      Optički uređaj

      DVD RW

      Konekcije

      10/100 Ethernet, Broadcom 802.11b/g, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, ExpressCard/34

      Operativni sistem

      FreeDOS

      Softver

      Dodatno

      Web kamera, 2-u-1 čitač kartica (SD, MMC), audio konektori

      Težina

      2,5 kg

      Dimenzije

      32 x 371.8 x 254.3 mm

      Cena

      Garancija

      12 meseci

      Compaq 615 raspolaže pomenutim 15.6-inčnim ekranom sa LED pozadinskim osvetljenjem, rezolucije 1366 x 768 piksela, odnosno odnosom stranica od 16:9. Radi se o BrightView ekranu sa glossy refleksivnim slojem. Hard disk ima kapacitet od 160 GB, 8 MB bafera, u 2,5-inčnom je formatu i vrti se na 5400 obrtaja u minutu. Smešten je u specijalan montažni mehanizam, koji HP naziva Drive Guard. Za razliku od 3D Guard-a, ovde nema akcelerometra. Optički uređaj je prisutan u formi DVD pisača. Laptop ne podržava Gigabit Ethernet, niti Draft N standard za WiFi, već samo 10/100 LAN i 802.11 b/g WiFi, a tu je i Bluetooth. Ima 3 USB 2.0 porta i VGA izlaz. Kao što smo rekli, ne isporučuje se sa operativnim sistemom.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Laptop stiže u kartonskoj kutiji u kojoj ćete pronaći notebook, strujni adapter, ali i veliku količinu knjižica sa uputstvima. Uz njega se dobija neizostavan pratilac poslovnih korisnika – torba za nošenje notebook računara. Compaq 615 je izuzetno jednostavan laptop, potpuno crne poje. Ima sjajan finiš, usled čega će na poklopcu (ali i u unutrašnjosti, na naslonima za dlanove i okviru oko ekrana) ostajati otisci prstiju. Kvalitet izrade je „tanak“. Laptop je izrađen od plastike, a gornja površina se poprilično ugiba. Na gornjem delu se nalazi simbol metalik sive boje koji predstavlja simbiozu slova C i q, odnosno brend Compaq. Da se radi o HP računaru reći će vam samo mala nalepnica sa donje strane računara gde je oznaka serijskog broja. Sa donje strane se nalaze i pristupi za memoriju i hard disk. Ivice su blago zaobljene. Sve u svemu, radi se o uređaju koji vas sigurno neće učiniti popularnim u društvu, odnosno koji se ne izdvaja po previše pozitivnim stavkama u smislu dizajna ili kvaliteta izrade.

      Ne postoji nikakav pričvršćivač za poklopac, pošto HP nije implementirao ni mehanički ni magnetni pričvršćivač. Na prednjoj strani su smešteni čitač kartica i audio konektori. Desno se nalaze Kensington lock i DVD pisač, a na levoj strani su smešteni priključci za LAN i modem, ExpressCard/34 slot, otvor za hlađenje, VGA izlaz, konektor za strujni adapter, kao i tre USB 2.0 porta. Oni su smešteni tik jedan uz drugi, uz samu prednju ivicu, a iznad njih je ExpressCard slot, te vrlo lako može doći do “sudaranja” između uređaja koje želite da priključite. Pozadi se nalazi samo baterija.

      Unutrašnjost je takođe “totalno crna”. Za naslone za dlanove važi ista priča kao i za spoljašnjost – vrlo ćete se lako “potpisivati prstima”, zahvaljujući završnoj obradi. Touchpad je osrednjih dimenzija, blago pomeren u levu stranu, sa dva tastera koji se spuštaju tako što se rotiraju oko ose na gornjoj ivici tastera, što u praksi znači da je jedini način da bez otpora koristite tastere da ih pritiskate pod uglovima od 45 do 60 stepeni. Istovremeno, pri njihovom pritiskanju otpora gotovo i nema. Nama se ovi tasteri uopšte nisu dopali, posebno jer smo imali situaciju da se levi taster “gubi”, odnosno povremeno ne radi. Tastatura je relativno solidna. I pored minimalnog savijanja možemo je pohvaliti zbog velikih i jasnih tastera, solidnog ugođaja u kucanju, velikog Enter tastera, kao i prisustva naših slova.  Iznad tastature se nalaze zvučnici, taster za paljenje i prekidač za Wireless. Oko ekrana se nalazi stabilan okvir crne boje, koji je glossy baš poput ekrana, a iznad njega je web kamera sa mikrofonom, rezolucije 2 megapiksela.

      Utisci

      Windows Vista Business je logičan izbor za poslovnu mašinu u današnje vreme, pa smo uređaj tako i testirali. AMD Puma obezbeđuje dovoljno hardverske snage, tako da OS radi živahno, ima dovoljno snage za multitasking i komforan rad bez trzavica čak i u zahtevnijim aplikacijama. Nažalost, HP ne isporučuje nikakve softverske aplikacije osim drajvera, a već smo pomenuli da se ne isporučuje ni operativni sistem. Windows Experience Index , iznosi 3,4, odnosno po segmentima 4,7 za CPU, 5,1 za RAM, 3,4 za grafiku, 3,7 za gaming grafiku i 5,2 za hard disk.
      Ekran je korektnih performansi. Možda bismo pre mogli da izreknemo konstataciju da “ne razočarava, imajući u vidu da se radi o glare ekranu”. Uglovi vidljivosti su sasvim solidni, boje i osvetljenost korektni, relativno je živahnog prikaza, a sa refleksijom ćete morati da se izborite kako znate i umete, imajući u vidu da je znatna, čak i za ovakav tip ekrana. Već smo pomenuli da je tastatura sasvim korektna. Nema numerički deo, što je već manje-više trend za računare dimenzija 15,6 inča sa 16:9 ekranima, ali je to sa druge strane kompenzovano veličinom i dobrim rasporedom baznih tastera. Prisutno je minimalno nagibanje, ali u zaista toliko maloj meri da treba biti prava prznica pa to pomenuti kao neku manu. Touchpadom nismo oduševljeni, pre svega zbog tastera, a potom i zbog male površine.

      Zagrevanje prilikom intenzivnijeg rada dolazi do izražaja u centralnom delu i prema levoj strani notebook računara, pri čemu mislimo prvenstveno na površine sa kojima korisnik ostvaruje kontakt. Sam notebook se lako greje, posebno nekvalitetna plastika od koje je izrađen donji deo. Rad kulera se vrlo brzo pojačava čim se mašina iole optereti, pa tako možete doći u situaciju da čujete njegov huk čak i tokom relativno nezahtevne operacije. Dovoljno je da tokom internet sesije naletite na sajt koji malo više opterećuje procesor ili da pustite neki film pa da se odjednom veoma čujno pojača buka kulera, pošto isti prilikom najmanjeg opterećenja pojačava svoj rad. Zvučnici su čist prosek, ako ne i nešto gore.

      HP Compaq 615 stiže sa šestoćelijskom Li-ion baterijom snage 47 Wh, odnosno od 4200 mAh. Ova baterija je konfiguraciji koju smo testirali obezbedila tik preko tri sata autonomije u nezahtevnom režimu rada – kuckanje teksta, internet uz uključen WiFi…Nije baš najsjajniji rezultat imajući u vidu skorašnje tendencije, ali nije ni neki podbačaj. Na sajtu HP-a je deklarisana autonomija od tri i po sata. Korisnici koji planiraju da koriste notebook za poslovne potrebe na terenu ili su često u pokretu trebaju da vode računa o tome.

      Rezultati testova

      HP Compaq 615

      PCMark 05

      Score

      3185

      CPU

      4115

      Memory

      2894

      HDD

      3924

      3Dmark 06

      3Dmark score

      1402

      CPU score

      1438

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      1678/3190

      NuclearMC

      5305

      wPrime

      32M (Speed Test)

      40,932 sec

      1024M (Stability Test)

      2532,242 sec

      SiSoftware Sandra 2009 Professional

      CPU Benchmark

      12,14 GIPS/13,11 GFLOPS

      Multimedia

      25,72 Mpx/s / 14,87 Mpx/s

      Memory Bandwidth

      3,88 GBps/4,02 GBps

      Multicore Efficiency

      1,96 GB/s, 203 ns

      HDDDrive Index

      44 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      46,7 MB/s

      Access Time

      16,9 ms

      Burst Rate

      60,1 MB/s

      CPU Usage

      5,3%

      Rezime

      HP Compaq ima nekih pozitivnih osobina. Tastatura je sasvim solidna, pristupačan je, hardverska platforma je relativno “komforna” da bude solidna podloga za svakodnevni rad. Pride, i nije toliko težak za notebook ovolikih dimenzija, pošto je njegova masa zvanično deklarisana na 2,49 kilograma, a i u praksi deluje prilično “nosivo”. No, potencijalni korisnici trebaju biti svesni da se radi o računaru koji odiše “jeftinoćom”, u skoro svakom smislu, što je zaista šteta. Compaq brend je sada sveden na biznis računare nižih klasa, koje gotovo ni po čemu ne bismo na prvi pogled asocirali sa HP-om. Dizajn i kvalitet izrade su jasne, izrazite mane ovog notebook-a, a tu je i veći broj sitnih stavki kojih ćete postati svesni sa vremenom, kao što su loš raspored USB 2.0 konektora ili lako zagrevanje praćeno povećavanjem broja obrtaja kulera, samim tim i povećavanjem buke. No, ne kaže narod džabe “koliko para, toliko muzike”. Sami procenite šta vam je činiti. Ako želite mainstream notebook relativno zadovoljavajućih performansi koji može da ispuni bazične potrebe, a ne dajete puno na dizajn ili kvalitet izrade, ili ako gledate da maksimalno uštedite, možda je Compaq 615 pravi izbor za vas. Postoji korisnik za svaki notebook, i za svaki notebook postoji korisnik.

      Performanse

      7

      CPU

      3

      Grafika

      3

      Hard disk

      2

      Autonomija

      9

      LCD panel

      4

      Količina sistemske memorije

      3

      Izrada računara

      6

      Dizajn

      3

      Tastatura, touchpad

      2

      Konekcije

      2

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      0

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      32

      Prednosti:

      – Solidna tastatura
      – Solidan odnos cene i performansi
      – Relativno mala masa

      Nedostaci:

      – Slab kvalitet izrade
      – Pozicioniranje USB portova
      – Dizajn
      – Ukupan utisak
      – Isporučuje se bez OS-a

      HP Compaq računar na test ustupio CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test