HP Compaq nc6120

HP Compaq nc6120

Nova serija poslovnih modela prenosnih računara kompanije HP privukla je dosta naše pažnje. Razlog tome leži u dobrim karakteristikama spomenutih računara, a ovom prilikom, nakon testa NX6110 modela iz jeftinije serije, dobili smo na test i dosta opremljeniji model sa oznakom NC6120. Kako se pokazao model koji je za naredni period HP predvideo za poslovne korisnike pogledaje u narednom tekstu...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      Kategorija poslovnih korisnika od prenosnih računara, pre svega, zahteva robusnost, a dizajn je na nižoj skali prioriteta. Biznis korisnici pred prenosne računare postavljaju i strožije zahteve koji se tiču veka trajanja baterije i sličnih stvari koje možda i nisu primarne za kućne korisnike. Povrh svega, dobar poslovni prenosni računar mora da zadovolji i po pitanju ukupne mase, jer nositi od sastanka do sastanka računar koji je težak preko tri kilograma nije baš prijatno iskustvo. Kada se sve sabere, napraviti dobar poslovni notebook nije baš lak posao, pa nije ni čudo zašto su na ovom ispitu često padali mnogi proizvođači koji nemaju previše iskustva u proizvodnji ovog tipa uređaja. Baš zato u poslovnim krugovima uvek viđamo neke «izvikane» brendove i modele koji možda i nisu na najnižim cenovnim pozicijama u ponudi, ali iza proizvoda takvih proizvođača stoji višegodišnje iskustvo i baskompromisni kvalitet. Konstruisati dobar poslovni notebook u prošlosti nije bilo baš jednostavno, ali je Intel taj «nedostatak» otklonio promocijom Centrino tehnologije koja je danas doživela svoju drugu veliku reviziju (Sonoma). Modularnost Intel Centrino platforme omogućila je da se račuanari dobro profilišu prema potrebam kupaca, a kupcima sa ograničenim budžetom Intel je izašao u susret Celeron M procesorom.

      HP je ponudio na našem tržištu čitavu paletu prenosnih računara. TC serija u kojoj je trenutno aktuelan model tc1100. Tablet koncept je promovisan pre dosta vremena i po svemu sudeći teško da će u skorijoj budućnosti doživeti veću tržišnu ekspanziju od postojeće.
       

      Sledeći korak jeste model nc4200 koji spada u kategoriju ultra-portabilnih računara koji uživaju veliku popularnost kod korisnika koji cene mobilnost. U pitanju su modeli sa ekranima dijagonale 10 i 12 inča. Iako takvi modeli nisu baš najpogodniji za rad u kancelariji bez upotrebe eksternog TFT-LCD ekrana, kada je mobilnost u pitanju – nemaju premca. Slabiji komfor u radu koji je, pre svega, posledica manje dijagonale ekrana, može se elegantno otkloniti dokupljivanjem dodatnog TFT-LCD ekrana koji se može koristiti kada je računar u ofisu.

      U malo veću kategoriju spadaju modeli nc6220, nx6110 i nc6220. Sva tri modela su međusobno vizuelno jako slični, ali razlike itekako postoje. Model nc6220 dolazi sa ekranom dijagonale 14 inča. Integrisani čitač smart kartica dodatno podiže, u kombinaciji sa HP softverom, sigurnost podataka, a isti mehanizan je integrisan i u model sa oznakom nc6120 koji ovom prilikom prikaziujemo. HP je za modele iz ove klase ponudio dodatne baterije koje omogućavaju udvostručenje mobilnosti. Svaki od tri modela iz «serije 6» karakteriše masa dosta manja od tri kilograma. Model nx6110, koji smo već prikazali, karakteriše izuzetno povljna cena. Dodatne mogućnosti koje su inkorporisane unutar modela nc6120 i nx6220 se naravno «ekstra» plaćaju, ali u pojedinim poljima primene te mogućnosti su neophodne.
       

      U «seriji 8» trenutno su aktuelni modeli nx8220, nc8230 i nw8240. Svaki od ovih modela karakteriše nešto veća masa, ali koja istovremeno omogućava bolji komfor u radu, pa HP-ove modele svrstava i u klasu koja je pogodna za svakodnevni rad u kancelariji ili kod kuće. Karakteristika koja ove modele svrstava u grupaciju prenosnih računara koji su pogodni za rad kod kuće, jeste ekran koji je kod sva tri modela sa «wide» proporcijama. Na kraju dolazi model nx9105, koji je prikazan na našem sajtu, a koji pogoni AMD Athlon 64 procesor (nadamo se uskoro i Turion tehnologija).
       

      Kao što ste možda i primetili, dragi čitaoci, neki modeli iz HP-a dolaze sa oznakom «nx», «nc», «tc» i «nw». Glavna prednost modela iz «nx» serijala jeste umerena cena. Pored toga modeli iz nc serije se prodaju samo na pojedinim tržištima tj. ne postoje modeli koji su u istom obliku globalno zastupljeni – omogućeno je prilagođavanje potrebama pojedinih tržišta što je za jeftine mašine veoma bitno. Serija «nc» i «tc» odlikuje se globalnom zastupljenošću i servisom, a i garantni rokovi su nešto bolji tj. moguće je dokupiti međunarodnu garanciju do tri godine. Seriju «nw» karakterišu najbolje performanse i po tom pitanju se ova serija izdvaja od ostalih HP prenosnih računara. Trogodišnja garancija na ovakve modele je još jedna prednost.

      HP Compaq NC6120
       

      Model koji smo ovom prilikom testirali se po spoljašnjem izgledu jako malo razlikuje od prethodno prikazanog NX6110 modela. Nijansa plastike od koje je izrađen NC6120 se razlikuje od tamnije boje koja je karakterisala model NX6110. Nosač ekrana je identičan i teško bi se u situaciji kada je računar zatvoren mogla napraviti jasna razlika između ova dva modela. Na centralni deo poklopca, kao što je to i običaj kod većine prenosnih računara, postavljen je logo proizvođača. Slaba tačka testiranog modela jeste ekran dijagonale 15 inča koji omogućava SVGA rezoluciju tj. 1024×768. Iako je osvetljenje sasvim korektno, to se ne bi moglo reći i za kontrast. Sveukupno gledano reč je o prosečnom ekranu koji bi pre svoje mesto trebalo da nađe na nekom jeftinijem računaru, a ne na modelu kakav je NC6120.
       

      Sa leve strane kućišta smeštena su dva USB porta, VGA izlaz, firewire port sa četiri pina i priključci za telefonsku liniju i mrežni kabl. PCMCIA slot(ovi) Tipa I/II smešteni su sa iste strane. Sa desne strane nalazi se još par USB 2.0 portova, a sa zadnje je i paralelni port. Po starom dobrom običaju HP je na samom kućištu, sa gornje strane, označio gde se koji priključak nalazi što će vas lišiti potrebe da okrećete računar kako biste pronašli npr. USB port i sl. Svi natpisi su ispisani sitnijim slovima, pa nisu previše nametljivi, što se u krajnoj liniji pozitivno odražava na celokupni izgleda računara.
       

      Set signalnih dioda pomoć kojih možete dobiti informacije o aktivnosti WiFi konekcije, rada hard diska, stanja baterije kao i indikator koji pokazuje da li je računar uključen nalaze se sa prednje strane, a diode se, kao i u slučaju NX6110 modela, uočavaju i kada je kućište zatvoreno. Nedaleko od signalnih dioda nalazi se infracrveni port što će korisnici PDA uređaja i mobilnih telefona znati da cene, mada je Bluetooth u ovoj klasi postigao totalnu dominaciju. Ipak, nedostatak integrisanog Bluetooth modula lako će se kompenzovati zahvaljujući velikom broju USB portova u koji se može postaviti bilo koji USB Bluetooth dongle.
       

      Iznad tastature smešten je set tastera za brzo pokretanje aplikacija koji se pomoću priloženog softvera mogu dodatno konfigurisati. Pored tastera za uključivanje računara, nalazi se taster kojim pozivate HP Info Centar; stavljate van funkcije WiFi modul; aktivirate prikaz na drugom izlazu (korisno za projektor); kao i tasteri kojima kontrolišete jačinu audio reprodukcije. Jaka strana testiranog računara, kao i u slučaju NX6110 modela, jeste tastatura koja je veoma kvalitetna. Iako su tastature koje se ugrađuju u IBM modele i dalje najkvalitetnije, HP je svoje modele opasno po kvalitetu ovog elementa približio spomenutom konkurentu. To se može reći i za touch pad koji je jedan od najboljih koji smo imali prilike da probamo, a mekani tasteri koji se nalaze oko donjeg oboda touch pada neće vas zamarati ni posle višečasovne upotrebe. Posebno odvojena skrol površina je već postala tradicionalna za HP modele prenosnih računara i dodatno povećava komfor u radu.
       

      Sa prednje strane smešten je set zvučnika koji se nalaze na dobroj poziciji tako da dlanovima nećete pokrivati otvore iz kojih bi trebalo da se emituje zvuk što bi u krajnjoj liniji trebalo da se pozitivno odrazi na kvalitet reprodukcije. Ipak, stekli smo utisak da je NX6110 imao kvalitetniju audio reprodukciju koje je, imajući u vidu veličinu zvučnika, bila iznenađujuće dobra. Kod modela NC6120 je ovaj element sasvim prosečan. Ne treba zaboraviti ni čitač memorijskih kartica koji je smešten sa prednje strane i koji je u stanju da čita SD, Memory Stick (Pro), MMC, Smart Media kartice i pomalo iznenađujuće XD. Zaista je reč o korisnom dodatku, pogotovu zato što dolazi integrisan u kućište što znači da neće biti potrebe da nosite sa sobom, u slučaju potrebe, dodatni   USB čitač kartica.
       

      Sa donje strane nalazi se veliki broj otvora pomoću kojih je moguće doći do ključnih komponenti kada su prenosni računari u pitanju. To su, pre svih, otvori za promenu hard diska, memorije i sl. Par ventilacionih otvora sa donje strane, zajedno sa onima koji su pozicionirani sa strane omogućavaju pravilno funkcionisanje rashladnog sistema unutar HP NC6120 računara, mada se Pentium M procesor, koji je ugrađen u HP NC6120, ne greje previše pa je ceo računar tokom upotrebe „hladan“. Odozdo je smešten i priključak za docking station koji se posebno dokupljuje, a koji omogućava povećanu funkcionalnost notebook računara. Isti model docking stationa se koristi za veći broj HP prenosnih računara, a reč je o modelu pomoću kojeg se prenosni računar još više približi kućnom računaru.
       

      Hardver

      Kao što smo već naveli hardverska osnova HP nc6120 modela je na zavidnom nivou. Procesorske snage ne nedostaje pošto je ugrađen Pentium M procesor na 1.73 GHz (FSB533 MHz), a 512 MB DDR333 memorije su tu da upotpune pricu o solidnim performansama kada su prenosni računari u pitanju. Fujitsu (bivsi IBM) hard disk kapaciteta 60 GB i brzine rotacije ploca od 5400 RPM uz 8 MB keš memorije je trenutno najbolji izbor za prenosne računare. Iako postoje modeli sa brzinom rotacije ploča od 7200 RPM termalne karakteristike takvih modela nisu baš najpovoljnije za prenosne računare, a pored toga povećana brzina rotacije ploča negativno će uticati na autonomiju.
       

      Iako ne deluje kao da je hard disk veliki potrošač, brzi hard diskovi itekako mogu da skrate autonomiju u radu – i do 30%! Da je reč o višoj klasi računara svedoči i prisustvo LG DVD-RW snimača. U pitanju je model koji radi sa dual layer diskovima, a snima DVD- diskove brzinom od čak 16x. Kompletna specifikacija je sledeća: 40x CD-R/24x CD-RW/40x CD-ROM/16x DVD-ROM/8x DVD-R/16x DVD+R/4x DVD+-RW/2.4x DVD+R DL . Kako je u pitanju noviji tip Intel Centrino platforme sa Dothan procesorom obezbeđen je Intel ProWireless 2200BG adapter koji radi po 802.11b i bržem 802.11g standardu. Pored bežičnog načina umrežavanja obezbeđen je i Broadcom NetXtreme gigabitni LAN adapter.
       

      Car reader je potpisao Texas Instruments, a dobra saradnja HP-a i američkog proizvođača čipova ogleda se i u tome što je IEEE1394A kontroler takođe izašao iz pogona Texas Instruments-a. Kako je reč o i915GM čipsetu grafički adapter je nešto napredniji Intel Graphics Media Accelerator 900 (GMA900) koji je nasledio prethodnika Intel Graphics Extreme 2. Iako je podržan i DirectX 9 API dometi ove grafike dosežu kancelarijsku primenu i reprodukciju multimedijalnih sadržaja. Kada je reprodukcija multimedijalnih sadržaja u pitanju, vredi napomenuti i da je obezbeđen s-video izlaz.
       

      Performanse
       

      SiSoft Sandra 2005 SR1

      CPU Benchmark

      7085/2385(3078)

      Multimedia

      16407/18256

      Memory

      2196/2198

      Cache

      4358

      PC Mark 04

      System

      3005

      CPU

      3393

      Memory

      2777

      Graphics

      656

      HDD

      2845

      AquaMark3

      Graphics

      546

      CPU

      7971

      Score

      5285

      Unreal Tournament 2003

      flyby

      46.43

      Botmatch

      18.287

      HDD Tach 2.7

      Averager transfer

      29.4

      CPU Utilization

      7 %

      Random Access Time

      18.6 ns

      PC Mark 2002

      Battery Test 50%

      1h 36min.

      Battery Eater

      100 – 0%

      3h 48min

      Softver
       

      HP Info centar je zamišljen tako da korisniku na jednom mestu pruži sve informacije koje su potrebene kako bi mogao da u potpunosti iskoristi potencijal svog prenosnog računara. Na samom kućištu postoji poseban taster kojim se poziva HP Info Center i nakon toga se u okviru ove aplikacije može doći do tehničke podrške (potrebna internet konkecija), podešavanja za WiFi adapter, rutine za instalaciju dodatnog softver i sl. Wireless Assistant se odlikuje jednostavnošću upotrebe, što je phvalno, ako se ima u vidu da integrisani Microsoft softver za WiFi konekcije i nije baš najbolje rešenje. Kvalitet implementacije WiFi adaptera unutar nc6120 notebooka je za svaku pohvalu, pošto je na lokaciji na kojoj je testiran spomenuti model retko koji prenosni računar bio u stanju da uhvati signal neke od javno dostupnih bežičnih mreža. HP nc6120 se po tom pitanju bolje pokazao…
       

      Unutar security sekcije nalazi se veoma bogat meni kojim je moguće čak i podešavati parametre BIOS-a i slične elemente.
       

      Rezime

      HP je modelima nx6110 i nc6120 pokazao kako treba da izgleda moderan poslovni notebook računar. Spoj skladnih linija i veoma kvalitetna izrada su ono što karakteriše oba testirana modela. Korisnici kojima je na umu viši nivo performansi, a pri tome su spremni i da adekvatno plate za takve performanse svakako da treba da najuži izbor uključe HP nc6120 notebook. Ipak, iako je projektovan kao model namenjen biznis korisnicima HP nc6120 zahvaljujući veoma jakom hardveru koji je implementiran unutar njega će sasvim korektno obaviti bilo koji zahtev koji se postavlja pred njega. Jedina slabost ovakvog računara jeste lošiji kvalitet integrisane grafike, ali je to kompromis koji se morao prihvatiti kako bi autonomija u radi bila što duža. Naime, dodavanje nekog eksternog grafičkog čipa bi pored veće cene, negativno uticalo na potrošnju.
       

       

      Reč je o veoma kvalitetnom uređaju, koju u kombinaciji sa naprednom Intel Centrino tehnologijom omogućava zavidan stepen autonomije koji je, kao što smo već naglasili, krucijalan kada su u pitanju prenosni računari namenjeni zahtevnim biznis korisnicima. Ne treba zaboraviti ni veoma brz hard disk, dosta memorije i optički uređaj zavidnih specifikacija. Bogat paket pratećeg softvera, mogućnost isporuke računara sa preinstaliranim Windows XP operativnim sistemom su još neke od brojnih pogodnosti koje ovakav računar nudi, pa i sa te strane zavređuje našu toplu preporuku.  

      Računar za potrebe testa ustupio HP.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test