Delimir Tasić
Na Bench-Market.com sajtu imali ste prilike da čitate o mnogim novim modelima iz nove linije prenosnih računara kompanije HP. Notebook računari iz, uglavnom, nc i nx serije koji se prodaju na našem tržištu neodoljivo podsećaju na IBM ThinkPad prenosne računare. To ni u kom slučaju nije nedostatak, jer je ThinkPad sinonim pouzdanog prenosnog računara, a nadamo se da će tako i ostati i pored toga što je ovu diviziju IBM-a otkupio kineski Lenovo.
HP je jedan od retkih proizvođača koji posvećuje veliku (tj. zasluženu) pažnju AMD mobilnim tehnologijama. Već smo imali prilike da pišemo o nx9105 prenosnom računaru koji je bio jedan od prvih Athlon 64 prenosnih računara, a u okviru serije 9000 sada se nude, pored Athlon 64 DTR procesora i Sempron Mobile čipovi. Ipak, HP Compaq nx6125 je mnogo portabilnija mašina. Već smo pisali o prenosnicima iz 6110 6120 serije, a 6125 se ne razlikuje previše od dotičnih. Reč je o izuzetno dobro dizajniranom prenosnom računaru (ne samo u estetskom nego i u funckionalnom smislu). Svaki kvadratni inč kućišta nx6125 prenosnog računara jasno stavlja do znanja da je u pitanju poslovni računar namenjen zahtevnim korisnicima.
U susret tim zahtevima izaći će i bogata oprema integrisana unutar kućišta testiranog računara, ali o tome će biti više reči kasnije. Ipak, promena u odnosu na npr. model 6120 ima i neke nisu pozitivne. Ako ste čitali naše prethodne testove HP notebook modela novije generacije onda se sećate da nismo krili oduševljenje tastaturom i touchpad uređajem. Tastatura integrisana u model 6125 nije na kvalitativno istom nivou kao npr. kod modela 6120, ali su male šanse da vam ista neće odgovarati. Nešto mekši hod tastera je pomalo odvaja od čuvene IBM ThinkPad tastature.
Tastatura se tokom kucanja, naravno, ne ugiba. Kažemo „naravno“ je ipak reč o prenosnom računaru renomiranog proizvođača kakav je HP. Pomalo nas je razočarao i TouchPad koji nema one IBM-olike meke tastere, već su implementirani tasteri sa klikom koji su malo teži za upotrebu. Ipak, površina za skrol je posebno obeležene diskretnom tamno sivom bojom.
Spolja gledano, male su razlike između modela 6125 i 6120. Duž gornjih ivica, uobičajeno za HP, označeni su portovi kako ne biste nagađali sa koje strane ćete uključiti koji uređaj. Kada smo već kod portova sa leve strane nalaze se monitorski izlaz, Firewire, dva USB priključka i audio portovi. Projektanti HP-a su sa prednje ivice implementirali par stereo zvučnika (doduše čim su stereo moraju biti u paru 🙂 i čitač kartica koji je u stanju da radi sa SD/MMC/MS(Pro)/SM/xD karticama. Posebno pohvaljujemo mogućnost rada sa xD karticama pošto je u ne tako dalekoj prošlosti bilo teško naći čitač kartica sa podrškom za memorijske kartice Olympus/FUJI tabora.
Pored optičkog uređaja, smeštenog sa desne strane, našao se još samo priključak za telefonski kabl, a sa zadnje strane našli smo još jedan USB port (ukupno, dakle, tri), video izlaz i priključak za mrežni kabl. Dakle, greška koja se dešava manje agilnim proizvođačima, a koje se tiče izostavljanja video izlaza ovde se nije ponovila, a odlični ATi Catalyst drajveri omogućiće zavidan stepen kontrole prikaza slike na TV ekranu. Iznad tastature nalazi se set dodatnih tastera koji omogućavaju uključivanje WiFi adaptera, Bluetooth modula, kontrolu jačine zvuka i sl. Identičan set dodatnih tastera nalazi se i na nc6120 modelu. Zvezda testiranog prenosnog računara svakako je fingerprint reader koji u saradnji sa HP Credential Manager softverom omogućava da se ulogujete u Windows prevlačenjem prsta preko spomenutog čitača. Potrebno je pre upotrebe ove tehnologije izvršiti konfigurisanje koje se sastoji od prevlačenja više prstiju preko čitača, što je nepohodno ukoliko npr. povredite kažiprst, a želite da i dalje koristite računara – tada ćete se ulogovati uz pomoć palca ili nekog drugog, prethodno definisano u spomenutom softveru, prsta. HP ističe da nova Fingerprint reader tehnologija ne čita površinu prsta već nekoliko slojeva ispod pokožice, što omogućava da sistem radi čak i kada imate sitnije posekotine na jagodicama prstiju i sl.
Dodatna oprema
Kada je dodatna oprema u pitanju, HP Compaq nx6125 se ne može svrstati u red proizvoda sa “idašnim” pratećim paketom. Naime, uz računar se dobija samo najosnovniji set opreme koji uključuje: strujni adapter, modemski kabl, set upustava na više jezika među kojima je i srpski, diskove sa pratećim softverom… Od dodatnog softvera ponuđen je InterVideo WinDVD Creator, a softversko paket je upotpunjen tradiocionalno dobrim HP aplikacijama, kao što je spomenuti program za praćenje otisaka prstiju prilikom logovanja u sistem i sl. Iako, pojedini proizvođači uz svoje računare nude torbe za nošenje, periferisjske uređaje i sl. HP je više okrenut korisnicima, pa tako mogućava kupovinu tzv. CarePack-a koji garantni rok produžava sa jedne na tri godine. Naime, troškovi servisiranja računara u vreme kada se nerpekidno izbaciju novi modeli raste značajno nakon prve godine, pa su veliki proizvođači uveli ovakav sistem. Reč je dakle o slilnom principu na kome funkcioniše npr. osiguranje stvari i sl. Ipak, pojedini, skuplji, modeli dolaze sa standardnim garantnim rokom od tri godine, pa samim time nema preke potrebe za dokupljivanje CarePack-a. Samim tim treba proveriti kod lokalnog dilera HP proizvoda o garantnim uslovima i dužini garantnoig roka pre kupovine….
Unutrašnjost
Testirani računar zasnovan je na, kao što smo već napomenuli AMD Turion 64 tehnologiji. Implementiran je AMD Turion 64 ML-28 procesor. Reč je o procesoru koji radi na taktu od 1.6 GHz ima 512 MB L2 keš memorije. Turion modeli iz serije 30 podrazumevaju identičan radni tak, ali i 1024k L2 keš memorije. Ipak, po pitanju autonomije u radu izbor procesora iz ML serije nije nagoveštavao sjajne rezultate. Naime, za razliku od serije MT koje troši maksimalno 25W, serije ML ume da povuče do 10W više struje što znači da je maksimalna potrošnja ovih procesora oko 35W. Zato i ne čudi nešto lošiji rezultat testa baterije koji smo dobili na nx6125 računaru. Implementirano je 512MB DDR33 memorije koja radi u single channel modu što je još uvek uobičajeno kada su prenosni računari u pitanju. Integrisana grafika za svoje potrebe može da odvoji do 128 MB memorije, a mi za uobičajenu primenu ne preporučujemo da za grafiku odvojite više od 64MB. ATi Radeon Xpress 200M čipset je poznat kao pouzdano rešenje, a naše zamerke idu ka nešto lošijem radu sa USB portovima što je posledica upotrebe dve PCI Express linije za vezu između južnog i severnog mosta. Ipak, teško da ćete u praksi imati problema sa ovim, jer retko koji USB uređaj obezbeđuje transfer veći od 17 MB po sekundi koliko smo maksimalno izmerili na Radeon Xpress 200 pločama. Fujitsu MHT2060AH kapaciteta 80 GB sa brzinom rotacije ploča od 5400 RPM i osam megabajta keš memorije predstavlja, svakako, jaku stranu specifikacije HP nx6125 notebooka. Naravno, kao što je to uobičajeno omogućen je izbor između diskova različitih kapaciteta, ali HP u modele iz 6125 serije ugrađuje isključivo modele brzine rotacije ploča od 5400 RMP sa 8 MB keša. Ugrađen je i optički uređaj i to 8X DVD Dual Layer snimač kompanije LG. Ekran dijagonale 15“ u stanju je da prikaže samo XGA rezoluciju tj. 1024×768. Pun, 24-bitni, prikaz boja na ekranu ugrađenom u HP nx6125 nije podržan, pa je ekran u stanju da prikaže samo 16 miliona boja. Ipak, u praksi se ovaj nedostatak teško primećuje usled dobrog dithering algoritma. Ugao gledanja je sasvim solidan bilo da je reč o horizontalnoj ili vertikalnoj osi, pa smo i po tom pitanju veoma zadovoljni.
Valja napomenuti da HP za iste „novce“ nudi i model nx6110 zasnovan na Centrino tehnologiji. U spomenutom notebooku nalazi se Pentium M procesor na 1.6 GHz, ali nema finger print reader, ima svega 256MB memorije i Windows XP Home Edition operativni sistem za razliku od nx6125 modela na čijem je hard disku instaliran fabrički Windows XP Professional, što je još jedna karakteristika koje ga svrstava u Biznis klasu računara. Baterija kapaciteta 4800 mAh bila bi i više nego dovoljna za dugotrajan rad da je kojim slučajem u računar implementiran neki MT Turion procesor. Ovako je PCMark Battery test dao rezultat od ne baš sjajnih 42 minuta što smo viđali uglavnom kod Desktop Replacement računara. Glavni krivac za loš skor je ponavljamo Turion 64 ML procesor čija je potrošnja oko 40% veća nego u slučaju modela iz MT serije. Međutim na to treba dodati i činjenicu da, pored značajno veće potrošnje procesora iz ML serije, dodatni razlog niske autonomije svakako je i brz hard disk čije ploče rotiraju 5400 puta u minuti. Očigledno da brzina i autonomija ne idu zajedno. Šta je tu je, barem performanse neće biti loše, jer je praktično u pitanju Athlon 64 procesor radnog takta 1.6 GHz.
Specifikacija
Model
HP Compaq nx6125
Procesor
AMD Turion 64 ML-28 (1.6G, 512k L2, 35W)
Cipset
ATi Radeon Xpress 200M
Memorija
2x SO-DIMM, 512MB DDR333
Hard disk
Fujitsu 60 GB, 5400 RPM, 8 MB
Graficka karta
ATi Mobility Radeon X300 (do 128 MB VRAM kroz HyperMemory sistem)
Zvucna karta
Conexant AC '97 CODEC, Integrated 16-bit Sound Blaster Pro-compatible
audio, Integrated microphone, Integrated stereo speakers, External volume
up, volume down, and mute buttons, Stereo headphone/line out, Stereo
microphone in
DVD-RW uredaj
LG DVD-RW GWA-4082N
Povezivanje
56K Fax/Modem
Integrated NetXtreme Ethernet Controller (10/100/1000 NIC)
Integrated Wireless Broadcom 802.11a/b/g WLAN
Bluetooth CLASS II
Bluetooth
Bluetooth Class 2
Citac kartica
6 in 1
Ekran
TFT-LCD 15.” XGA, 1024x768x16
Tastatura
101/102-key compatible keyboard
Baterija
Li Ion, 8 cells, 4800 mAh
Konektori
3 USB 2.0
VGA
IEEE1394
external microphone, headphone/line out,
power connector
RJ-11 (modem)
RJ-45 (NIC)
S-video TV out
travel battery connector
1 type I/II PC Card slot supports
digital media
slot: 6-in-1 media reader
Dimenzije
32.8 x 26.7 x 3.1
Masa
2.72 kg
Operativni sistem
Windows XP Professional
Dodatni softver
Software on CD: InterVideo WinDVD Creator – DVD Authoring; Software
available from Internet: HP Client Manager Software, Smart Card Security for
HP ProtectTools
Cena
1156 eur (sa uračunatim PDV)
Kontakt
Rezultati testova
SiSoft Sandra 2005 SR2
CPU Benchmark
6694/2513(3276)
Multimedia
15115/16344
Memory
2196/2193
Cache Index
3625
HDD
31 mb/s
PC Mark 05
System
1692
CPU
2262
Memory
2273
Graphics
714
HDD
3347
3DMark03
Default Test
1035
CPU Test
478
3D Mark 2001SE
1024x768x32
3802
PC Mark 2002
Battery Test (50%)
41min 17sec
Unreal Tournament 2003
botmatch
28.43
flyby
48.07
Content Creation Winstone 2004
Average transfer (MB/s)
21.4
Rezime
HP Compaq nx6125 je prenosni računar koji pleni visokim kvalitetom izrade i bogatstvom integrisane opreme. Izdvojili bismo svakako ugrađeni Bluetooth modul i DVD snimač visokih performansi. Kada su performanse u pitanju ne treba ispustiti iz vida da je Turion 64 procesor sposoban, kao što mu i ime kaže, za rad pod 64-bitnim operativnim sistemom. Nažalost izbor ML serije Turion 64 procesora za 6125 liniju HP prenosnih računara dovelo je do niske autonomije što u ovom stadijumu tržišnog prisustva nove AMD mobilne tehnologije ni u kom slučaju Turionu ne ide u prilog. Poslovni notebook sa ovako niskom autonomijom ni u kom slučaju neće biti omiljen među korporativnim korisnicima. Sa druge strane veliki stepen bezbednosti omogućen je integracijom čitača otisaka prstiju, ali i na taj sistem imamo par zamerki. Naime u praksi se dešavalo da npr. čitač nije u stanju da očita pravilno otisak prstiju u slučaju da su jagodice prstiju vlažne (znoj, voda…) ili da su prsti zaprljani. Iako HP tvrdi da ovaj sistem očitava par slojeva ispod površine prsta ne možemo se oteti utisku da smo ga zbunili isuviše lako i onemogućili mu pravilno očitavanje i identifikaciju korisnika.
Kao što smo već spomenuli kod domaćeg distributera se za sličnu svotu novca može dobiti npr. HP nc6120 koji je zasnovan na štedljivijoj verziji Intel Centrino tehnologije, ali sa druge strane nema dovoljno memorije za normalna rad pod Windows XP SP2 niti je opremljen čitačem otisaka prstiju. Ipak, mišljenja smo da je za veliku većinu korisnika izbor nekog Centrino poslovnog prenosnog računara srećnije rešenje, pa stoga preporučujemo da obratite pažnju i na nc6120 model. Reč je o računaru koji dolazi u praktično identičnom kućištu kao što je ono kod 6125 modela, pa priča o besprekornom kvalitetu izrade može se ispričati i u slučaju Centrino zasnovane mašine iz HP-a.
Sve u svemu, AMD Turion 64 tehnologija polako je stigla na naše tržište kroz veći broj modela renomiranih i manje agilnih proizvođača. Međutim, ukoliko AMD želi da ostvari neki veći uspeh sa svojim procesorima za prenosne računare, moraće da privoli proizvođače da ponude tržištu nešto bolje modele od ovih postojećih – do tada Intel Centrino će i dalje biti suvereni vladar na tržištu prenosnih računara…
Zahvaljujemo se kompaniji Pakom Computers na ustupljenom notebooku za potrebe testa.