Delimir Tasić
Kompanija HP bila je poznata po tome što je predstavljala jednog od najznačajnijih ekskluzivnih partnera kompanije Intel. To se manifestovalo kroz zatvorenost za konkurentna rešenja na desktop segmentu. Tako u ponudi, do integracije sa Compaq-om, nije bilo AMD baziranih mašina. Stvari su se definitivno promenile, a NX9105 je jedan od pokazatelja napretka AMD-a na polju prenosnih računara.
Do skoro tj. u vreme Athlon XP-M procesora, gotovo po pravilu AMD notebookovi su zauzimali najniže pozicije u cenovnim tabelama. To znači da su notebookove koje su pokretali mikroprocesori drugog proizvođača na Svetu bili zakinuti po mnogim karakteristikama. Ono što je nama najviše smetalo su bile katastrofalno loše performanse prouzrokovane ćudljivim radom čipsetova za prenosne računare sa AMD procesorima. Naravno, izuzetaka je bilo, a nama prvo pada na pamet Acer Ferrari koji je nastao uz sponzorstvo AMD-a i kao odraz saradnje AMD-a sa F1 Ferrari timom.
Kako je Intel ozvaničio rečima svojih najviših zvaničnika da je lutanje sa NetBurst arhitekturom bilo jedan od većih promašaja kompanije i da se taj koncept „uskoro“ napušta, zgodno je videti koja je alternativa u DTR (Desktop Replacement) segmentu vrućim i neštedljivim P4 procesorima.
A64 više nego uspešno tuče P4 na desktop segmentu, pa nema razloga da ga ne potuče i u domenu prenosnih računara namenjenih korisnicima koji traže visoke performanse nauštrb autonomije u radu. Iako smo se pribojavali da ćemo i ovog puta biti svedoci loše izvedbe kontrolerske logike odahnuli smo pošto smo u specifikaciji ugledali natpis – nForce3 Go 150. Spisak ostale opreme koja krasi ovaj HP DTR računar jasno stavlja do znanja da vreme AMD notebookova „za studente“ prolazi i da će ubuduće AMD bazirane mašine vrlo uspešno parirati Intel mašinama makar u DTR segmentu.
„Debeljko“
Računar stiže u pakovanju koje je uobičajeno za srednju klasu proizvoda kompanije HP. Kutija bez dodatnih ručica za nošenje i vrlo siromašna prateća oprema ipak neće pokvariti upotrebnu vrednost samog računara.
Svoje mesto u pakovanju našao je veoma obiman štampani materijal iz HP-a i Microsoft-a. Zanimljivo je da se pored operativnog sistema i Recovery diskova, te diskova sa pratećim drajverima, jedan CD izdvojio za set kritičnih bezbednosnih zakrpa za „bušni“ Windows XP operativni sistem. Upozorenje je da pre nego što izađete na Internet obavezno instalirate softver sa tog CD-a. Izgleda da Internet nije uopšte prijateljsko okruženje za korisnike Windows XP operativnog sistema. Naravno, računar stiže preinstaliran u potpunosti, pa se pored SP1a paketa u Add/Remove sekciji našao veliki broj dodatnih zakrpa koje svoje mesto imaju u kumulativnoj zakrpi poznatoj pod imenom Service Pack2. Nesumnjivo je da će uskoro biti ponuđen u okviru standardnog softverskog paketa i WinXP SP2, a do tada pohvalno je da se vodi računa o bezbednosti korisnika. Takve stvari i odvajaju velike o malih kompanija.
Spolja gledano, prva impresija je bila vezana za izuzetno velike dimenzije računara. Samo kućište je sa donje strane izrađeno od nešto mekše plastike, pa nismo uvereni da će odoleti habanjima koja su neminovna kada se računar premešta. Dva osrednja otvora ispod kojih se kriju veoma tihi ventilatori jasno stavljaju do znanja da je unutra moćan, ali i po pitanju potrošnje zahtevan procesor. Tokom rada se to potvrdilo, pa je računar bio sve vreme topao, ali ne preterano bučan.
Litijum-jonska baterija je u skladu sa dimenzijama celokupnog računara i svojim gabaritima i oblikom razlikuje se od većine agregata koji se ugrađuju u slične računare. Sve to je rezultovalo time da računar ima „zavidnu“ masu kada se u predviđeno ležište postavi baterija. Kako se u paketu isporučuje adapter snage 6.5A računicom dolazimo do podatka da je za punjenje baterije potrebno ne previše vremena. Adapter je, uobičajeno, za DTR mašine velikih dimenzija i mase, a signalna dioda koja je implementirana na kućištu adaptera obaveštavaće vas da li je transformator pod naponom ili nije.
Kućište se, pored velikih dimenzija, odlikuje i veoma interesantni i prijatnim dizajnom, a umesto plavih dioda kakve smo viđali kod NX9xxx Intel mašina, kod NX9105 modela implementirane su narandžaste diode koje u kombinaciji sa pretežno crnom plastikom opet daju interesantan vizuelni doživljaj.
Sa prednje strane nalazi se ogroman taster kojim se „otključava“ mehanizam radi otvaranja poklopca na kome je ekran. Poklopac je izrađen od mekane plastike i nismo previše oduševljeni njime. Mali test koji primenimo da vidimo koliko je kvalitetno izrađen nosač ekrana, retko kada prođe neka jeftinija mašina. Naime, dovoljno je, dok je kompjuter uključen, malo pritisnuti plastiku na kojoj je ekran. Na ekranu će se početi pojavljivati deformacije u prikazu. Samim tim nismo 100% sigurni da je kućište projektovano za intenzivnu upotrebu van kancelarije/radne sobe.
Na prednjoj strani našao se i taster za uključivanje BT/WiFi veze, a na boku računara nalazi se plava dioda u obliku WiFi antene koja veoma atraktivno signalizira da su Wireless veze aktivne. U ovom delu računara svoje mesto našao je i set spomenutih narandžastih dioda, ali i JBL logotip koji bi trebalo da stavi do znanja da, kada je audio reprodukcija u pitanju, ovaj računar nudi više od proseka. Naši utisci su slični – ništa epohalno, ali korektno. Zvuk je jasan, ali niskih tonova nema „ni za lek“.
Ipak, ekran je vrlo kvalitetan. WIDE proporcije slike daju veoma dobar utisak tokom gledanja filmova i multimedijalnih sadržaja, a dodatni prostor na desktopu se može takođe pametno iskoristiti. Ugao gledanja je veoma dobar, a to se može reći i za odziv. Šteta što u računar nije ugrađena bolja grafika, pored ovako kvalitetnog ekrana. Rezolucija 1280×800 je definitivno prava mera za dijagonalu ovih dimenzija, pa se oči neće uopšte naprezati boreći se sa sitnim sadržajem na ekranu.
Ispod ekrana smešteni su HP i Compaq logotipi. U oči su nam upale ogromne spone kojima se ekran fiksira za ostatak kućišta. Već prvi pogled na dimenzije ovih elemenata podsetio nas je na standardne „šarke“ koje većina od nas ima na svojim vratima u stanovima. Ni u kom slučaju se ne uklapaju u dizajn računara i, iako je to subjektivno, dosta su narušile naš utisak o vizuelnom identitetu testiranog računara.
Kao posledica velikih dimenzija celokupnog računara, tastatura je izvanredno prijatna za upotrebu. Tasteri normalnih dimenzija su dobro integrisani u kućište, pa tako nema nikakvih ugibanja tokom kucanja. To će se, naravno, pozitivno odraziti na vašu produktivnost. Tastatura nije mekana i tasteri imaju mali otpor tokom kucanja, pa se zbog toga nameću kao dobro rešenje za unos tekstova. Dakle, u pitanju je još jedan od kvaliteta koji NX9105 smešta kao ozbiljnog kandidata za dobar izbor, ako vam je DTR računar potreban.
Dobar utisak koji je ostavila tastatura upotpunjen je vrlo kvalitetnim touch-pad uređajem u „HP stilu“. To konkretno znači da je pored same površine kojom se pokreće kusor, određen i jedan deo touch pada za skrol. Vrlo kvalitetno rešenje, koje nam se dopalo i tokom testiranja NX9020 računara. Skrolovanje je neuporedivo lakše i brže nego sa uobičajnim tasterom „klackalicom“. Da bi se izbegla nervoza tokom kucanja kada se palcem ili dlanom može pomeriti kursor na ekranu usled nehotičnog dodira touch pad-a, pobrinuo se taster kojim se ovaj ulazni uređaj stavlja van funkcije. Smatramo da bi to trebalo da bude standard kod prenosnih računara, pa HP-u beležimo još jednu prednost. Dobra stvar je i to što je plastika u delu na koji se oslanjaju dlanovi veoma čvrsta, a računar ne škripi pod dlanovima i odaje utisak kvalitetne izrade.
Leva strana kućišta iskorišćena je da bi se smestili DVD+R uređaj Sony-jeve proizvodnje. Uređaj je dual tipa tj. može da reže i po „-„ i „+“ diskovima što je već uobičajeno. Dva USB konektora su smeštena na vrlo nezgodnu poziciju – iznad otvora za ubacivanja diskova u DVD uređaj. Ukoliko se u USB portu nalazi neki kabl ili čak USB disk biće pomalo nezgodno ubacivati diskove. Definitivno propust HP-ovih inženjera! Pohvalili bismo čitač četiri tipa kartica i to: SM, MMC, SD i Memory Stick (Pro). Nažalost, uobičajeno, nema podrške za Compact Flash, ali to je možda i očekivano, ako se ima u vidu da HP digitalni fotoaparati uglavnom koriste SD kartice. Neizbežni PCMCIA slot našao je svoje mesto nedaleko od čitača kartica što opet nije baš pohvalno – veliki prostor koji daje ovakvo kućište mogao je u ovom delu da bude malo pametnije iskorišćen.
Sa desne strane situacija je nešto bolja. Zanimljivo je rešenje audio tastera od kojih ispupčeni služi za pojačavanje, udubljeni za stišavanje, a ravni taster ima funkciju totalnog utišavanja zvuka. Doduše sve to se moglo postići i potenciometrom, ali je ovako neuporedivo lepše. Audio konektori, logično, smešteni su nedaleko od audio tastera. Tu je i priključak za docking station, ali i S-Video konektor.
Na poleđini računara pored velikih ventilacionih otvora nalaze se još VGA, paralelni port i priključak za adapter.
Hardver
Pogled na specifikaciju otkriva da je, kao što smo već rekli, reč o izvanredno koncipiranoj mašini. Snažan procesor utilizuje AMD Cool and Quiet tehnologiju, pa se nije pokazao kao preterano veliki potrošač. NVidia nForce 3 150 čipset je dobro poznat sa prvih Socket 754 ploča, a odlikuje se nemogućnošću rada sa 800 MHz HT magistralom, što će delimično degradirati multimedijalne performanse. Ipak, režimi štednje koje ovaj čipset podržava su primarni naspram performansi, a sam ClawHammer Athlon 64 procesor ima dosta snage. Ceo megabajt L2 keš memorije i radna frekvenca od čak 2.2 GHz su moćno sredstvo u borbi protiv loših performansi.
Na žalost, ugrađeni hard disk je ostao u domenima najslabijih mašina, pa tako 4200 RPM i 2 MB keša ne obezbeđuju adekvatne performanse i „guše“ ostatak sistema. Isto se može reći i za ugrađeni grafički adapter. Ako HDD možete da promenite i kupite neki model na 5400 RPM sa 8 MB keš memorije, onda implementirani GeForce 4 Go 440 grafički čip sa 64 MB dodatne VRAM memorije niste u mogućnosti da promenite. Do pojave MXM standarda za grafičke kartice koje su ugrađuju u notebookove korisnici će biti prinuđeni na ovakve kompromise, a kastomizacija u ovom delu će biti nemoguća nakon što se računar kupi i donese kući. Ipak, multimedijalne performanse zahvaljujući napretku ForceWare drajvera su na zavidnom nivou, a opcije za kontrolu ugrađenog TV izlaza su rame uz rame sa ATi rešenjima.
Pola gigabajta DDR333 memorije potpisala je kompanija Nanya, a zamerka je što se na ploči računara nalazi samo jedan DDR slot što naknadni upgrade čini skoro nemogućim – module od 1 GB je jako teško naći, a dalja perspektiva DDR1 memorije nije sjajna, pa ne treba očekivati veću dostupnost takvih modula.
Nalik Centrino rešenjima, implementiran je WiFi adapter po G standardu što uz Bluetooth adapter čini NX9105 dobrim igračem u mrežnom okruženju. Kako još uvek dominiraju klasične LAN konekcije tu je i Realtek 100 Mbps adapter. Gigabitni LAN nažalost nije obezbeđen, ali je zato WLAN vezu moguće ostvariti po 802.11g standardu koji je prilično brži od 802.11b.
Klasični AC97 codec sa SoundMax setom drajvera nije se pokazao kao dobro rešenje, jer smo priključivanjem slušalica bili u prilici da čujemo dosta preslušavanja i interferencija što nije baš prijatno ukoliko nameravate da slušate muziku. Ta pojava nije toliko izražena kada se zvuk reprodukuje preko ugrađenih zvučnika, ali je to pre pokazatelj kvaliteta ugrađenih zvučnika.
Procesor
AMD Athlon 64 3400+ (2.2GHz, 800 MHz HT, 1 MB L2, ClawHammer)
Čipset
nVidia nForce3 Go 150
Memorija
1 DDR-DIMM Slot, 512 MB Nanya DDR333 CL2.5
Ekran
15.4 inčni TFT-LCD WSXGA+ (1280x800x24)
Grafika
nVidia nForce 4 Go 440 – 64 MB VRAM
PCMCIA
TI PCI-1620 Type I/II
Hard Disk
Hitachi DK23FA-60, 60 GB, 2 MB keš memorije, 4200 RPM
LAN
Realtek RTL8139 Fast Ethernet 10/100 Mbps
WLAN
Broadcom 54g MaxPerformance 802.11g
Čitač kartica
SD/MMC/MS/MS PRO
Bluetooth
Class 2
Konektori
3xUSB 2.0, VGA, S-Video/kompozitni, PCMCIA I/II, IEEE1394, IrDA, LPT
Optički uređaj
Sony DVD+R DW'P54A
Tastatura
Full sized, dodatni tasteri
Audio
SoundMax AC97, JBL zvučnici
Modem
Agere System 56k/V92 AC'97
Baterija
Litijum-jonska, +14.8V, 4400 mAh
Adapter
Output: 18.5V ~ 6.5A
Upravljački uređaj
Alps Touch Pad, dva tastera, skrol površina, on/off taster
Dimenzije
284 × 50 × 362 mm
Masa
3.5 KG
Operativni sistem
Windows XP Professional SP1a
Distributer
Cena
1695 €
Testiranje
SiSoft Sandra 2004 – SP2
CPU
10086/4518
Multimedia
20940/22510
Memory
2367/2366
PC Mark 2002
Battery test (50%)
57min 7sec
PC Mark 04
System
3839
CPU
4070
Memory
3224
Graphics
1309
HDD
2438
3D Mark 2001SE
640x480x16
8944
1024x768x32
6021
PC Magazine testovi
Business 2004
20.6
AquaMark3
CPU Score
9474
XMPEG 5
DivX 5.1.1 kompresija (SSE2)
42.97
Sporija grafika definitivno dolazi do izražaja, ali ipak po svim ostalim pitanjima sistem prosto briljira, ako se ima u vidu da je u pitanju notebook. Odličan rezultat koji je ostvaren u testovima Office aplikacija, ali i test kompresije MPEG2 materijala u DivX pokazuju da je hardverska izvedba na vrlo visokom nivou. Ništa manje od toga nismo očekivali od kompanije koja ima višedecenijsko iskustvo na tržištu, a HP svakako jeste takva kompanija. Posebno je vredan spomena test baterije koji je pokazao da se i DTR mašine mogu optimizovati da štede energiju. Značajno je i to da HP nažalost ne isporučuje nikakav softver za uštedu energije, pa se celokupni Power managment prepušta Windows Power Options delu Control Panela. Ipak, da Cool and Quiet radi odlično svedoči činjenica da smo sa isključenim režimima uštede energije dobili rezultat na testu baterije od svega 30 minuta i 31 sekunde što su vrednosti koje smo dobijali sa P4 DTR mašinama.
Prema informacijama iz AMD-a 90nm procesori ove kompanije disipiraju i troše još manje energije, pa definitivno dolaze bolji dani za AMD u mobile segmentu.
U realnom radu mašina je potvrdila rezultate koje smo dobili na testovima. Prozori su se otvarali gotovo trenutno, a sistem je bio veoma brz. Ipak, svaka operacija koja se više oslanjala na HDD podsistem bi nas podsetila da ipak radimo sa notebook računarom, ali šta je tu je – mnogo brže od ovoga ne može.
Na kraju testa
NX9105 je značajan po tome što je HP njime pokazao da DTR sistemi ne moraju nužno da se identifikuju sa katastrofalno lošom autonomijom. Gabariti kućišta jesu veliki, ali smo se prijatno iznenadili kvalitetom baterije i postignutom autonomijom. Dobar ekran kao i ulazni uređaju će učiniti rad na ovom računaru veoma prijatnim.
Izvesni propusti koji se tiču lošije pozicije nekih priključaka se mogu prevazići navikavanjem. Spisak dodatne opreme je impresivan i po tom pitanju smo veoma zadovoljni. Da stvar bude još bolja nekoliko kompromisa koje smo vam spomenuli su uticali veoma značajno na cenu koja je veoma konkurenta, ako se ima u vidu da ćete sa NX9105 modelom dobiti jedan od prvih 64-bitnih prenosnih računara. To se poklapa i sa skorom promocijom javno dostupne preview verzije 64-bitnog WinXP operativnog sistema koju možete naručiti sa sajta kompanije iz Redmonda.
Ubrzanje koje će se ostvariti u 64-bitnom softver neće biti zanemarljivo, pa će tada prenosni računari kao što je NX9105 dobiti ekstra snage uz minimalna ulaganja. Kako su performanse uvek bile kritične kod prenosnih računara ne verujemo da treba posebno da napominjemo koliko je 64-bitni Windows značajan i u mobile segmentu.
Ako do sada nismo preporučivali DTR mašine, onda su tri velika američka proizvođača: HP, AMD i nVidia uspeli da na pravi način razbiju tu tradiciju. Performanse su na visokom nivou, a niska autonomija kao problem koji je najviše mučio DTR mašine je uspešno prevaziđen. Naravno, ne treba očekivati autonomiju i portabilnost na nivou Centrino mašina. Centrino koncept je okrenut drugim segmentima tržišta i ne bismo, ovom prilikom, pravili paralelu između DTR i Centrino sistema. Mnogi korisnici imaju potrebu za nešto manjom mobilnošću uz visoke performanse, a za njih je NX9105, uz nekoliko kompromisa, solidan izbor. Naravno, prostora za poboljšanje ima i u prvom redu bismo voleli da vidimo modele sa bržim hard diskovima i boljim grafičkim adapterima kao što su 6600 Go ili barem FX5700 Go. Tada, bismo bili u prilici da govorimo o gaming prenosom računaru. Ovako, reč je o solidno koncipiranoj multimedijalnoj radnoj stanici, ne preterano visoke cene, ako se ima u vidu šta se za uloženo dobija.
Notebook računar na test ustupio “Pakom“, distributer HP proizvoda za SCG