HP EliteBook 8460p

HP EliteBook 8460p

Na tržište pristižu naslednici prethodne generacije poslovnih računara kompanije HP, koji nekako uspevaju da uvek deluju sveže i moderno, bez obzira na odrednicu "poslovni", koja bi valjda trebala da ukazuje da se radi o tradicionalistički usmerenim prenosnim računarima. Za to moramo odati priznanje HP-u i njegovim dizajnerima. Ipak, da nije sve u dizajnu, već i da ima dosta toga "ispod haube", potvrđuje se i sa ovim modelom. Danas na testu imamo model EliteBook 8460p, a ukoliko vam sama oznaka ne govori puno toga, znajte da se radi o vrlo interesantnoj četrnaestici…

    Sadržaj

      Filip Majkić HP nam donosi novu seriju EliteBook mobilnih računara, čiji je jedan predstavnik na našem prikazu. U suštini, njega možete da posmatrate kao tipičnog predstavnika nove serije, imajući u vidu da se radi o zajedničkoj platformi, istom ili sličnom dizajnu, kvalitetu izrade, izgledu, mogućnostima, karakteristikama…Manje-više, menjaju se veličine (14, 15,6, 17 inča) i poneka karakteristika u skladu sa tim. No, jedna stvar je zajednička – radi se o poslovnim računarima okrenutim upotrebi u korporativnim okruženjima, savršeno kreiranim da zadovolje tu vrstu standarda i potreba. Za naš prikaz smo odabrali vrlo zanimljiv 14-inčni model, oznake EliteBook 8460p.
       

       
       
      Korporativni elitista EliteBook je od glave do pete poslovni računar. To se vidi u svemu, od robusnog “ćoškastog” dizajna, preko vrhunskih materijala upotrebljenih u njegovoj izradi, do sitnica i “sitnica” kao što su ojačanja na pojedinim mestima, implementirane tehnologije, softver…Uz ugrađeni TPM 1.2 (Trusted Platform Module), Anti-Theft tehnologiju, skener otisaka prstiju i slične stvari, tehnologije kao što su 3D Drive Guard i hardverska enkripcija diska, sasvim je jasno da HP ovaj računar usmerava prema korporativnim korisnicima. Računar je izrađen od metala i pod rukom deluje vrlo elegantno. Na dijagonali od 14 inča zatičemo masu od tih iznad dva kilograma, što je sasvim u skladu sa očekivanjima. Uz sjajan dizajn (za jedan poslovni računar) i mnoštvo portova, najprijatnija iznenađenja zatičemo u unutrašnjosti. Ekran je mat tipa, a nešto kasnije ustanovljavamo i da se radi o ekranu 1600 x 900 rezolucije, što toplo pozdravljamo. Tastatura je odlična, a radi se o tastaturi koja je otporna na manje količine prolivene tečnosti, što ovaj računar čini sigurnim i u nepredviđenim situacijama. Slično važi i za tačped, koji ima tastere i ispod i iznad površine za kretanje prstiju. Takođe, ugrađen je i pointstick u centralnom delu tastature, za one koji preferiraju ovakav sistem kontrole. Uz pomenuta ojačanja držača poklopca, napomenimo i da se ekran otvara čak do 180 stepeni, što može biti pogodno u nekim situacijama.
       

      Hardver Ako imamo u vidu da se radi o vrhunskoj poslovnoj mašini, šta očekivati od onoga što se nalazi pod haubom osim najboljeg? EliteBook 8460p donosi mnoštvo stvari koje potvrđuju da se radi o vrhunskom uređaju za korporativne korisnike. Upotrebljen je čitav niz tehnologija i čipova koji su ugrađeni u Intel QM67 čipset, namenjen ozbiljnim poslovnim mašinama. Upotrebljen je čitav niz tehnologija koje mnogo znače za firme. Možda ne i krajnje korisnike, ali oni i nisu ciljna grupa EliteBook modela. Procesor koji se koristi u mašini je Core i7-2620M, dvojezgarni čip sa Hyper-Threading podrškom, koji podrazumevano radi na čak 2,7 GHz! Sa 4 MB keš memorije i Turbo taktom koji po potrebi može dostići čitavih 3,4 GHz, jasno je da je uređaj spreman za najveće izazove.
       

       
      RAM memorije ima 4 GB. Grafike dele opterećenje i rad, pošto zatičemo kombinaciju Intel HD 3000 grafike ugrađene u CPU i diskretne Radeon HD 6470 grafike. Od potonje ne treba očekivati performanse koje će obezbediti udobno igranje, ali OpenGL ili 3D aplikacije će sasvim fino biti ubrzane ovim hardverom, dok laptop možete upotrebiti i za malo uživanja u multimediji…
       

      HP EliteBook 8460p

      Ekran

      14“, 1600 x 900, matte, LED backlit

      Procesor

      Inte Core i7-2620M, 2,7 GHz

      Grafika

      Intel HD 3000 (integrisana u CPU) AMD Radeon HD 6470 (diskretna)

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      320 GB (2,5“, 8 MB keša, 7200 obrtaja)

      Optički uređaj

      DVD RW

      LAN, konekcije

      Gigabit LAN, WiFi Draft N, Bluetooth 2.1, modem, EV-DO/HSPA

      Konektori
      2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, eSATA, FireWire, čitač kartica, ExpressCard slot, audio konektori, web kamera

      Operativni sistem

      Windows 7 Professional

      Masa

      2,07 kg

      Dimenzije

      338 x 231 x 32 mm

      Cena

      Sample

      Garancija

      2 godine

       
      Hitachi disk radi na 7200 obrtaja u minutu. Ima ugrađen šok senzor, kao i podršku za enkripciju. Njegov kapacitet iznosi 320 GB. Dostupno je još nekoliko varijanti, uključujući i modele sa SSD-ovima, ali njihova cena je (očekivano) značajno viša. Ostatak hardvera čine svima dobro poznate stavke – gigabitni Ethernet, b/g/n wireless modul i Bluetooth 2.1. Interesantna stavka je podrška za 3G, zahvaljujući čemu možete koristiti internet bilo gde i bilo kada. DVD RW je takođe standardan deo opreme. Spisak konektora možete videti i sami, a zanimljivo je da nema HDMI izlaza, već da EliteBook model podržava samo video izlaze IT industrije (VGA, DisplayPort), ne i multimedijalne industrije (HDMI). Jasno je da je računar poslovnog tipa, ali HDMI port je zaista korisna stvar i šteta je što je na ovom modelu izostavljen.
       

       
      Za operativni sistem se koristi Windows 7 Professional, i tu nema mnogo iznenađenja. Uz njega se isporučuje i dodatni softver sa mnoštvom namena. O svemu tome više možete pročitati na narednoj strani… Evo i rezultata koje laptop ostvaruje u bitnim testovima. Rezultati su odlični za poslovni računar i ukazuju da će se on lako izboriti sa svim tipovima zadataka koje postavite pred njega, zahvaljujući snažnom procesoru i drugom hardveru ugrađenom u njega.
       

      HP EliteBook 8460p

      Cinebench 11.5 – OpenGL

      17,56 fps

      Cinebench 11.5 – CPU rendering

      3,04 pts

      NucleaRUS 2.0

      11969

      Fritz Chess Benchmark
      6089

      PC Mark 7

      1976

      Resident Evil 5 (1600 x 900, High)
      25,0 fps

      wPrime (32M)

      17,348 s

      HDTune HDD average transfer

      84,7 MB/s

      Battery Eater 2.70 Pro

      1h 28min

      Ekran, konektori Ekran je fenomenalan, kada govorimo o laptop uslovima! Rezolucija mu je 1600 x 900 piksela, a karakteriše ga i LED osvetljenje. Dakle, dobijate rezoluciju veću od sada već standardnih 1366 x 768 (na gotovo svim laptopovima), što je u startu dovoljno da nas oduševi. Tu, međutim, nije kraj. Ovo je mat ekran, bez presijavanja, bez odsjaja! Na većini biznis laptopova (makar onih pravih) danas se upravo takvi ekrani koriste, a mi samo čeznemo zašto to nije standard na svim laptopovima, bez obzira na usmerenje, klasu ili cenovnu kategoriju. Od mana, mogli bismo da tražimo ne&ˇto veću osvetljenost, ali to bi bilo traženje igle u plastu sena. Boje su dobre, prikaz vrlo dobar, u svakom slučaju ekran je među (naj)boljima u laptop svetu.
       

       
      Broj priključaka i konektora je pozamašan, naročito za jednu četrnaesticu. Ukupno imamo četiri USB-a, od toga dva USB 3.0 i jedan eSATA/USB combo port, zatim čitač kartica, audio konektore, te ExpressCard slot. Tu je i FireWire! Takođe, zatičemo VGA i DisplayPort izlaze, dok HDMI konektra – nema. LAN konektor je takođe standardno prisutan, ali i još jedna stvarčica koju davno nismo videli – modemski konektor, čije je prisustvo logično, imajući u vidu da EliteBook 8460p ima, zlu ne trebalo, ugrađen standardni modem. Raspored konektora je zadovoljavajući. Softver EliteBook dolazi sa Windows 7 Professional operativnim sistemom. Na prvi (a i svaki drugi) pogled, sasvim logičan izbor za laptop koji je jasno usmeren prema poslovnim korisnicima. Specifičnosti ovog operativnog sistema i pojedini servisi koji su u njemu aktivirani omogućavaju laku upotrebu računara u korporativnim okruženjima. Takođe, postoji mogućnost i naručivanja laptopa bez operativnog sistema, što je nekada izbor firmi koje žele da redukuju troškove prilikom nabavki značajnih količina, a pri tome već imaju sopstvene licence i sopstveni softver, pa im nije neophodno prisustvo operativnog sistema na samom laptopu.
       

       
      HP isporučuje (na konkretnom modelu) sopstvene alatke, odnosno paket upravljačkog i kontrolnog softvera koji je objedinjen u okviru HP Protect Tools paketa, a čije su pojedine delove razvile ili partnerske kompanije, ili sam HP. Moramo reći da je ceo mehanizam dosta dobar i lak za korišćenje, sa intuitivnim interfejsom koji omogućava da se brzo podese parametri rada i specifični servisi koji se staraju o bezbednosti podataka, uklanjanju (brisanju) fajlova, Theft recovery zaštiti i slično. Tu je i HP Support Assistant čiju funkciju ne treba naročito objašnjavati. Slede HP Power Assistant za power management, kao i HP Connection Manager za manipulisanje svim tim silnim opcijama konektivnosti koje laptop nudi. Jedan broj korisnika ne voli prisustvo ovakvih softverskih paketa na laptopu, ali ako se radi za firmu, ima da se koristi šta firma kaže i zahteva, zar ne? U svakom slučaju, bitno je da softver koji je prisutan zaista ima smisla, ma za kako “retko desivu” i naizgled neočekivanu situaciju da se koristi. Najzad, tu je i Microsoft Office 2010 u Starter varijanti. Uz njega, zatičemo još nekoliko softverskih alatki i paketa, među kojima je najznačajniji Norton Internet Security. U principu, po tome se laptop ne razlikuje previše od drugih modela koji stižu sa preinstaliranim softverom… Baterija, termalne karakteristike Moramo reći da samom baterijom nismo preterano zadovoljni, pošto smo očekivali da će ista doneti još veću autonomiju u uslovima nešto ozbiljnije eksploatacije. Daleko od toga da je 5 časova malo, ali nije ni naročito puno, imajući u vidu da se radi o “stadijumu mirovanja”. Na Battery Eater Pro testu, uređaj nije izdržao ni punih sat i po u modu (blagog) opterećenja procesora i grafike. Koristi se šestoćelijska 55 Whr baterija, a na raspolaganju su još dve (snažnije) opcije za one koji bi hteli nešto više. Sa druge strane, tu je Fast Charge funkcija, koja puni 90% kapaciteta baterije u roku od 90 minuta, što je izvanredna stvar! Termalne karakteristike laptopa su fenomenalne, baš kao i kultura rada. Potpuno hladan u praktično svim uslovima eksploatacije, bez ikakvog pojačanja rada kulera ili “puštanja zvukova” iz unutrašnjosti. Zaista možemo da preporučimo laptop u tom smislu i najvećim skeptičarima po pitanju tišine rada notebook računara. EliteBook 8460p zadovoljava maksimalne standarde po tim pitanjima!
       

      Zaključak HP ovaj model reklamira pod sloganom “Corporate Elite”. Iako nismo dočekali ovaj slogan otvorenog srca, nakon svih obavljenih testiranja i druženja sa laptopom, u potpunosti ga podržavamo. Nova HP EliteBook serija je pun pogodak. Bazirana na modernom hardveru, sa dorađenim dizajnom, izvanrednog kvaliteta izrade i generalno odličnog ponašanja u radu, ova serija je zaista to – korporativna elita. Na raspolaganju je veliki broj opcija i mogućnosti, a sada od vas zavisi da li ćete tražiti model sa ekranom od 14, 15 ili 17 inča, sa nešto bržim ili sporijim procesorom, SSD-om ili hard diskom, da li ćete tražiti i neke dodatke kao što su torba ili docking station, koji je takođe opcija. No, najbitnije je da je cela priča veoma dobro osmišljena, odnosno da je računar, koji je podloga svega, veoma dobro koncepiran.
       

       
      HP EliteBook 8460p nije podjednako primamljiv svim korisnicima, ali onima kojima je namenjen će verovatno predstavljati jednu od najpoželjnijim varijanti za kupovinu. Biznis notebook teško da može bolje od ovoga, mada nas nekako u takvoj tvrdnji svake godine neka kompanija razuveri. U praksi, 8460p je izuzetan računar, možda ne toliko pogodan za sve korisničke profile, ali koji odlično izvršava ono što se postavlja pred njega – svakodnevne poslovne obaveze, uz maksimalnu bezbednost i pouzdanost. Zbog toga dobija zasluženu nagradu i priznanje našeg sajta.
      Ocena: 90%
      Prednosti: – Mat ekran velike rezolucije – Razne bonus tehnologije i osobine karakteristične za biznis notebook – Odlična tastatura, gomila portova i – Izvanredno zadovoljava potrebe svoje ciljne grupe… Nedostaci: – …ali nije podjednako primamljiv širem krugu korisnika – Autonomija je mogla biti malo veća… – (Uslovno) Sa ovakvom cenom, ali i zbog određenih karakteristika, nije za mejnstrim kupca

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test