HP EliteBook 850 G3

HP EliteBook 850 G3

HP je u sklopu nove ofanzive na polju mobilnih PC računara osvežio čitave linije svojih proizvoda, a jedan od najinteresantnijih novih modela, koji je namenjen poslovnim korisnicima, jeste HP EliteBook 850 G3. Inspirisan tankim i lakim računarima, ovaj model uspešno kombinuje nove tehnologije i implementira novitete u elegantno skrojenom kućištu 15.6-inčnog formata. Šta je HP pripremio i kako implementacija izgleda u praksi? Pogledajmo...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Niko neće odbiti tanke i lake računare, ali šta ukoliko korisnici ipak žele neke standardnije forme, bez prevelike želje za promenom? Veoma dugo su 15.6-inčni računari dominirali. Štaviše, i dalje su to najprodavaniji laptopovi na svetskom tržištu. Stoga postoji veliki broj korisnika koji se ne bi odrekli ove forme, iako ne bi imali ništa protiv da računar bude malo tanji, malo lakši, moderno dizajniran. Tako je i nastao EliteBook 850 G3, namenjen prevashodno biznis korisnicima, sa težinom od samo 1.84 kilograma.

      On nije samo dobio dorađeni eksterijer, budući da je njegov hardver baziran na najnovijoj Skylake mobilnoj platformi. Istovremeno, HP je unifikovao dizajn EliteBook linije, pa tako ovaj model jeste veoma nalik na nedavno prikazani EliteBook 1040 G3, sa kojim i deli deo usmerenja i ciljne publike, tako da preporučujemo da pogledate i test tog 14-inčnog modela.
      Test: HP EliteBook 1040
      Uređaj
      Računar smo dobili u sempl pakovanju, sa nešto prateće dokumentacije i Restore diskom. Finalno izdanje za korisnike će se sasvim sigurno razlikovati. Recovery disk u suštini i nije neophodan, budući da na samom uređaju postoji Recovery particija, a svejedno biste morali da pronađete neki eksterni optički drajv. EliteBook 850 G3 ne raspolaže optičkim drajvom.
      850g3.jpg
      Kada stavite računar pred sebe, shvatite da je reč o jednostavno kvalitetno izrađenom i dizajniranom all-round modelu, pred kojim možemo zamisliti praktično svakog korisnika. Zadržava 15.6-inčnu formu, uz maksimalno izraženu “utegnutost”. Poklopac, unutrašnji i bočni delovi su izrađeni od legure aluminijuma i magnezijuma, dok je donji deo od plastike. Sasvim razumno i korektno, što se nas tiče.
      U stilskom smislu, definitivno se može videti sličnost sa drugim modelima. 850 G3 ne spada u top liniju ekskluzivnih varijanti, ali kada imate iskustva sa drugim EliteBook modelima, što smo mi imali proteklih meseci, vrlo jasno prepoznajete zajedničku temu i nit koja ih prožima. Dizajn je minimalistički, klasičan, sa velikim, čistim metalik sivim površinama i HP logom koji dominira računarom. Nama se veoma dopada.

      Druga benefit unapređenja u izradi jeste spuštanje težine. Ona sada iznosi tačno 1.84 kilograma, i premda to nekome ne deluje malo u eri računara čija težina ide i ispod jednog kilograma, svakako je veliki uspeh za “petnaesticu” i predstavlja spuštanje ispod magične cifre od dva kilograma, kao i pomak u odnosu na prethodnika, ali i na većinu konkurenata. Ta razlika ne deluje značajno, ali kada nosite još neke stvari sem računara na svom ramenu, svakih stotinu grama olakšanja puno znače.,

      Unutrašnjost je podjednako kvalitetno odrađena, i stilski i funkcionalno gledano. Okviri oko mat ekrana su crne boje, nasloni za dlanove su veliki i masivni, a tastatura je prostrana, sa velikim prorezima između tastera i dobrom dubinom hoda, te našim slovima. Prisutan je trackpoint, za lakše upravljanje računarom u pokretu, a sa desne strane naslona za dlanove se nalazi i skener otiska prsta. Iznad tastature su Bang & Olufsen zvučnici. Sve u svemu, računar je estetski i kvalitativno zaokružena celina, te je u liniji sa ostatkom ponude u premium kategoriji, što je uvek dobra stvar.Baš kao i u drugim EliteBook modelima, i 850 G3 koristi Intelovu mobilnu platformu poslednje generacije. Koristi se segment za ultra-mobilne uređaje, što ima itekakvog smisla na poslovno orijentisanim mašinama poput ove. Jednostavno, performanse su veoma slične mejnstrim modelima, ali je zbog korišćenja štedljivih čipova baterija osetno trajnija. Dobitna kombinacija za sve koji su u čestom pokretu.

      Sve u svemu, šesta generacija Intelovih Core procesora u varijanti optimizovanoj za ultra-mobilne uređaje donosi veoma dobre performanse. Model Skylake procesora koji zatičemo u konkretnom računaru jeste Core i5-6300U, ali treba znati da će računar biti dostupan i sa snažnijim Core i7 i slabijim Core i3 modelima u zavisnosti od generacije, tako da je ovo neka zlatna sredina. Naravno, u skladu sa time će se kretati i cene konkretnih modela kada budu postali dostupni u prodaji…

      Pomenuti Intel Core i5-6300U procesor radi na 2.4 GHz podrazumevano, a u stanju je da uveća svoj radni takt sve do 3 GHz u slučaju potrebe, aktiviranjem Turbo režima. Reč je o dvojezgarnom procesoru, koji podržava i Hyperthreading, odnosno izvršavanje do četiri simultana threada istovremeno. Ima 3 MB keš memorije, 1 MB manje od Core i7 varijante. Izrađen je u 14-nanometarskoj izradi. Potrošnja je deklarisana na 15 W, sa Up i Down varijantama od 25 W, odnosno 7.5 W.
      [modul]specifikacija=9005 [/modul]
      Procesor u sebi sadrži integrisanu Intel HD 520 grafiku, ali za razliku od “integruše” prava zvezda ovde je AMD Radeon R7 M365X. Naime, laptop se isporučuje sa diskretnom grafikom. Iako ona u teoriji može imati do 4 GB GDDR5 memorije, u konkretnom modelu se koristi varijanta sa samo 1 GB GDDR5. GPU radi na maksimalnih 825 MHz, a sa memorijom komunicira preko 128-bitnog interfejsa.
      RAM zaslužuje da se posebno istakne. Ponovo, moguće su razne konfiguracije, ali za koliku god količinu memorije da se opredelite, dobićete DDR4-2166 memoriju! U 850 G3 laptopu smo zatekli 8 GB, za šta mislimo da je dovoljno za sve potrebe i zahteve koje realistično možete imati od ovakvog računara. Voleli bismo da dolazi u dual-channel režimu, ali je ovde RAM ugrađen u 1 x 8 GB konfiguraciji.

      Za skladišni sistem laptop koristi brzi SSD. Reč je o veoma brzom Samsungovom modelu, koji donosi veoma dobar nivo performansi, i zahvaljujući kome se sve operacije odvijaju izuzetno brzo i živahno. On nudi i kapacitet od 256 GB, tako da korisnicima neće nedostajati prostora na ovom računaru.
      Ostatak specifikacija možete videti u priloženoj tabeli. Skrenuli bismo pažnju na stavku USB konektora. Naime, HP stiže sa dva standardna USB 3.0 konektora, kao i jednim USB 3.1 Type-C konektorom. Ovakvo rešenje pozdravljamo, jer nudi maksimalnu kompatibilnost sa starom, kao i ulaz u svet nove tehnologije. Takođe, jedan od dva USB 3.0 porta nudi Always-On tehnologiju punjenja USB uređaja. Ukoliko budete imali problem da locirate čitač kartica, potpuno ćemo vas razumeti. On je pozicioniran direktno ispod DisplayPort izlaza i zaista je teško uočiti ga.

      Da je EliteBook 850 G3 prevashodno usmeren ka poslovnim korisnicima vidi se i po “sitnicama koje mogu život značiti”. Tu su TPM implementacija, ranije pomenuti čitač otiska prstiju, baš kao i SmartCard Reader na levoj strani računara. Dodatno, valja istaći i NFC implementaciju, kao i slot za SIM kartice, koji će omogućiti večitim putnicima da permanentno budu u vezi putem interneta. Uz doking port, na računaru ovih dimenzija je neizostavno i prisustvo LAN konektora. Sve u svemu, reč je o – ponavljamo se već – veoma zaokruženoj celini koja će odgovoriti na svaki zadatak poslovnog tipa.Kao što se i očekuje od ovakvih modela, uređaj stiže sa Windows 10 Pro operativnim sistemom u 64-bitnom izdanju.Da bismo uporedili mogućnosti novih računara, direktno smo suprotstavili EliteBook 850 G3 sa 14-inčnim rođakom EliteBook 1040 G3. Veoma sličnih karakteristika, manji model stiže sa blago snažnijim procesorom, dok 850 može da se osloni na diskretnu grafiku, što se vidi i na rezultatima. U svakom slučaju, računari su veoma slični i možete jasno videti šta donose…
      [modul]test=467[/modul]U realnom korišćenju EliteBook 850 G3 praktično i nema mana. Naravno, imamo u vidu da se radi o prevashodno poslovnoj mašini, ali ona može sasvim fino poslužiti i za multimedijalne primene, pa čak i nezahtevno igranje. Sveukupno je računar veoma dobro balansiran i kao takav korisniku nudi veoma puno.

      Da sve bude još bolje, tu nema nekih nedostataka koje bismo isticali. Sve se izvršava brzo, SSD je odlična podloga za sve aktivnosti računara, ukoliko vam je potrebna grafička snaga (naravno, uz razumne prohteve), tu je Radeon R7 M365X da odgovori. Tu je i dosta memorije, a kako je DDR4 memorija u pitanju, opet je i sa te strane celokupan hardver dodatno napredovao.
      EliteBook 1040 je odličan poslovni računar. U skladu usmerenjem ka korporativnim okruženjima on stiže sa mnoštvom softverskih i hardverskih tehnologija koje to podržavaju. Najpre, tu je ugrađen AMT modul (Active Management Technology), koji omogućava daljinsku kontrolu i popravku računara, zatim standardna TPM 2.0 enkripcija zarad zaštite, te HP Client Security softver koji objedinjuje nekoliko alatki koje pomažu ili omogućavaju zaštitu podataka i identiteta, enkripciju i slično. Tu je čak i alatka koja čuva BIOS u vidu rezervne kopije istog (BIOSphere), za slučaj da neželjena lica i tim putem uspeju da dopru do vašeg računara.

      Kada sve spomenuto objedinite sa činjenicom da je utisak o fizičkom kvalitetu računara na visokom nivou, postaje jasno da je korišćenje pravo uživanje. Sve u svemu, utisci su izuzetno pozitivni. No, to ne znači da nemamo nikakvih zamerki.
      Ekran
      Računar stiže sa FullHD ekranom, dijagonale 15.6 inča. Na ovakvoj dijagonali i u ovoj cenovnoj kategoriji, moramo reći da bismo verovatno želeli nešto kvalitetniji ekran. To ne znači da je ekran loš, ali em bismo voleli malo veću rezoluciju, em bismo želeli jasniji prikaz boja, a takođe ne bi škodili ni nešto bolji uglovi gledanja.
      ekran_elitebook_850.jpg
      Ovde imamo ekran solidne osvetljenosti, ali na kome boje deluju bledo. Takođe, može se uočiti pojava deformacije usled promene uglova. Bez obzira što na gomili sve ove primedbe deluju ozbiljno, intenzitet tih mana je zapravo veoma mali. Ukupno gledano, korisnici će biti zadovoljni ekranom i on je daleko iznad nekih jeftinih rešenja sa TN tehnologijom koja se mogu videti u raznim modelima prenosnih računara i dalje.
      Tastatura, tačped
      Za tastaturu imamo samo reči hvale. Čiklet tastatura stiže sa odličnom dubinom kucanja, te našim slovima i belim pozadinskim osvetljenjem. Iznad nje se, osim zvučnika, nalaze i tasteri za potpuno gašenje zvuka, kao i aktiviranje Flight Mode režima rada. Zanimljiva je odluka kompanije da izradi po jedan fizički taster za ove potrebe, ali ako je laptop namenjen čestim putnicima, sve deluje sasvim logično. Tastatura je i otporna na prolivanje tekućina. Tačped ne spada u klikped modele. Njegova površina je izrađena od stakla, a pošto je fiksirana i ne može se pritisnuti čitavom površinom, imamo i dva tastera sa donje strane, kao i iznad tačpeda, budući da je u centru tastature smešten i trackpoint.

      Buka
      Buka – ili bolje reći tišina – je na sasvim pristojnom nivou. Kada računar nije opterećen, kuler praktično ne možete čuti. Kada ga opteretite, možete čuti kuler, ali nijednog trenutka to ne prerasta u neprijatan zvuk. Nema nikakvih neprijatnih zvukova, pištanja, ili naglog Odlična vest za korisnika, ali i njegove kolege iz kancelarije…
      buka_elitebook_850.jpg
      Zagrevanje
      Zagrevanje je zaista minimalno, što se i moglo očekivati, imamo li u vidu štedljivi hardver i 15.6-inčnu formu računara. Konkretne rezultate sa minimalnim (tokom kuckanja i kancelarijskog rada) i maksimalnom zagrejanošću (tokom testiranja) koju smo izmerili možete videti na priloženim fotografijama. Sveukupna kultura rada računara je na zaista visokom nivou.
      temp_min_elitebook_850.jpg
      temp_max_elitebook_850.jpg
      Baterija
      Baterija je ponovo izvanredna, kao i sa drugim HP računarima koje smo ovog proleća i leta imali na testu! Na našem standardnom testu izmerili smo preko 12 sati, što je zaista impresivno! U pitanju je HP Long Life Li-ion polymer troćelijska baterija kapaciteta 46 Wh. Naravno, pomenuta brojka bi se drastično redukovala kada bi se računar opteretio više, ali svejedno se radi o veoma impresivnom rezultatu.EliteBook 850 G3 jeste izuzetno zaokružen proizvod, kako u hardverskom smislu, tako i u smislu izrade i kvaliteta u svakodnevnoj upotrebi. Odličan je izbor za sve koji često putuju, za one koji žele moderan i kvalitetan računar, za sve kojima trebaju solidne performanse u poznatom, isprobanom 15.6-inčnom formatu. U 850 G3 se možete potpuno pouzdati, bez obzira da li želite da ga koristite za posao ili za zabavu.

      Mane koje smo naveli bi zaista mogle biti i svojevrsno traženje igle u plastu sena. Više su produkt naših želja i percepcije šta bismo želeli. Proverena forma donosi zaista puno, a ovo je verovatno najusavršenija “petnaestica” u ovom trenutku. Sa minimalističkim pristupom dizajnu i malom masom koja iznosi ispod dva kilograma, HP-ov računar je zaista odličan izbor.
      award_hp_elitebook_850g3.jpg
      Kada na sve to dodamo veoma dobar hardver, diskretnu grafiku, odlične performanse, kao i tastaturu i tačped, kao i veoma dobru bateriju, ostaje nam samo da zaključimo da se radi o odličnom izboru, ne samo za kategoriju poslovnih korisnika kojoj je izvorno namenjen. Šlag na torti predstavlja trogodišnja garancija koja će učiniti da budete još bezbrižniji prilikom korišćenja EliteBook 850 G3 modela. Imajući sve to u vidu, budući da ispunjava potrebe gotovo svih grupa korisnika, ovaj laptop nagrađujemo Benchmark Approved priznanjem.
      Prednosti:
      – Odlična izrada i dizajn- Odnos mobilnosti i upotrebljivosti- Dobre performanse- Veoma dobra tastatura i tačped- Odlična kultura rada- Baterija- 3 godine garancije
      Nedostaci:
      – Voleli bismo još bolji ekran u ovom cenovnom rangu- Bez pristupa bateriji
      Cena: Oko 1250 evra
      Računar na test ustupio HP.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test