HP Envy 17 3D

HP Envy 17 3D

Iz kompanije HP dolazi mnoštvo modela najrazličitijih formata. Ovaj put imamo zadovoljstvo da predstavimo jedan od modela iz vrha ponude, koji podržava mnoštvo novih tehnologija, ali koji takođe prati i sasvim solidna cena. No, za kvalitet treba platiti. Radi se o modelu Envy 17 sa sufiksom 3D, što jasno indicira kakve su udarne stavke ovog notebook računara. Izrada, dizajn, performanse, kvalitet, tehnologije, sve stiže u miksu koji naizgled deluje fantastično. Pogledajmo zajedno kako se u realnom radu ponaša jedan od najboljih notebook računara koji se danas može kupiti...

    Sadržaj

      Ivan Todorović Na šta prvo pomislite kada se spomene “desktop replacement”? Verovatno na prenosnik nešto većih gabarita, malo snažnijeg hardvera koji se donekle primiče snazi prosečnog desktop računara, i povrh svega slabijoj mobilnosti kao posledici većih dimenzija i težine. A šta ako se radi o zameni za dekstop koja se može koristiti kao punokrvni igrački računar, sa hardverom na kome bi mu pozavidela velika većina vlasnika kućnih desktop računara u našoj zemlji, kao i ekran pune rezolucije sa mogućnošću stereoskopskog 3D prikaza? Vlasniku takvog laptopa možemo samo da pozavidimo, šta drugo. Iz HP-a stiže upravo jedan takav “teškaš” koji se zove nikako drugačije do Envy.

      Ovo nije prva verzija HP Envy-ja dostupna na našem tržištu, već se radi o osveženom izdanju obogaćenom 3D ekranom i pratećim naočarima. Ono što karakteriše ovaj računar je veoma, veoma visoka cena koja je dodatno podignuta implementacijom 3D sposobnosti, ali kako se već kaže, kad je bal – nek je maskenbal. Envy i te kako ima čime da se pohvali i opravda ime, kako vizuelno, tako i kvalitativno. Na početku, spoljašnjost. Da li preterujemo ako kažemo da je ovo jedan od najkvalitetnije i najimpresivnije napravljenih laptopova sa kojima smo se do sada sreli? Teško, jer već prvi dodir sa Envy-jem ostavlja bez daha. Kombinacija magnezijumskog “skeleta” i ploča od brušenog aluminijuma eliminiše svaku mogućnost ostavljanja „jeftinog“ utiska pri kontaktu sa ovim računarom, a kao šlag na tortu, tu je elegantni minimalistički dizajn koji prosto ne može a da se ne dopadne najvećem delu publike. Prostor za dlanove je više nego prostran, uz prijatan osećaj koji pruža brušeni aluminijum, dok je tastatura čiklet tipa, poseduje i numerički deo i sasvim je prijatna za korišćenje. Minimalistički dizajn obuhvatio je i ovaj segment, pa iznad tastature postoji samo taster za uključivanje i ništa više – čak su i zvučnici sakriveni – što nam se izuzetno dopalo.  

      Tačped je malo drugačija priča. Cela površina, uključujući tastere za levi i desni klik, napravljena je od jednog komada glatke plastike. Iako glatka površina posle nekog vremena neke korisnike može početi da iritira, preko toga se i može preći, ali je problem u pomenutom monolitnom dizajnu, koji se manifestuje prečestim „preskakanjem“ kursora i pogrešnom detekcijom levog i desnog klika. Ne možemo reći da je ovaj tačped neupotrebljiv za bilo kakav rad, ali će za iole složenije operacije poput drag-and-dropovanja ikonica držeći desni klik (primera radi, pri izvlačenju prečica na desktop ili kopiranju fajlova) biti potrebno dosta vežbe i strpljenja. Takođe, taping koji simulira levi klik traži nešto jači „udarac“ nego što je to slučaj sa drugim prenosnicima. Kako se već radi o zameni za desktop računar, preporučujemo nabavku i korišćenje miša kao primarnog pokazivačkog uređaja. Ekran je još jedna svetla strana računara. Radi se o 17,3-inčnom panelu pune HD rezolucije (1080p) i sa pozadinskim LED osvetljenjem, koje pritom omogućava vertikalno osvežavanje od čak 120 herca, čime se obezbeđuje podrška za stereoskopski 3D prikaz. Kako se radi o relativno maloj dijagonali za ovoliki broj piksela, slika je veoma oštra i precizna, ali su pikseli mali, pa podrazumevana veličina fonta u Windowsu može biti previše sitna za veliki broj korisnika. Toga su bili svesni i u HP-u, pa je u preinstaliranom Windowsu veličina fonta podrazumevano podešena na „Large fonts“, čime se postiže praktično idealan odnos veličine fontova i drugih grafičkih elemenata sa jedne strane, i oštrine i kvaliteta slike sa druge strane. Treba spomenuti da „Large fonts“ podešavanja povlače skaliranje prozora i drugih vizuelnih elemenata, što u pojedinim aplikacijama može izazvati čudne efekte (pozadinske slike koje nisu razvučene na punu veličinu prozora i slično), ali se radi o jako retkim slučajevima koji ne utiču na funkcionalnost i upotrebljivost. Ono što je bitno je da će ekran ove rezolucije savršeno pokriti sve multimedijalne i poslovne aktivnosti, bilo da se radi o video igrama, grafičkom dizajnu, projektovanju ili tabelarnim proračunima.  

      Broj dodatnih priključaka naročito je bogat. Pošto grafički čip spada u sam vrh ponude gledano po tehnološkim sposobnostima, nisu izostala oba interesantna video izlaza (analogni D-Sub i digitalni HDMI), kao i mini DisplayPort kao rezerva za budućnost, kada će zasigurno biti više DP-kompatibilnih monitora. Kako računar ove cene pod obavezno mora imati podršku za USB 3.0, tu je odgovarajući konektor lociran u donjem levom uglu, odmah pored kombinovanog USB/eSATA priključka. Druga dva USB konektora su „samo“ verzije 2.0 i postavljena u donji desni ugao – ne bismo imali ništa protiv ni da se neki našao u gornjem levom ili desnom uglu čime bi se smanjila „gužva“ prilikom povezivanja žičanog miša, ali ni ovaj raspored nije problematičan. Valja spomenuti i da se u čitaču kartica podrazumevano dobija kartica kapaciteta 2 GB na kojoj se nalazi dokumentacija i promo materijal, a nije izostao ni optički drajv, i to kombinovani DVD RW snimač i Blu-ray čitač, čime ovaj računar predstavlja potpuno zaokruženu HD multimedijalnu mašinu. Hardverski deo računara ne zaslužuje ništa drugo osim klanjanja. Srž sistema čini platforma Intel Calpella, i to procesor Core i7 u mobilnoj varijanti. Navikli smo na slabije dvojezgarne Core i7 modele za laptopove, koji se zahvaljujući hyperthreading tehnologiji u operativnom sistemu prijavljuju kao četvorojezgarci, ali ovde o tome nije smelo biti ni govora. Osnovu Envy-ja čini punokrvni četvorojezgarac sa hyperthreadingom (osam „virtuelnih“ jezgara), koji se pri opterećenju samo jednog ili dva jezgra (što je najčešći slučaj u video igrama i starijim aplikacijama) automatski overklokuje na 2,8 GHz, čime se bez problema može izboriti sa bilo kakvom primenom koja vam može pasti na pamet. Uz 6 MB trećestepene keš memorije, ovaj procesor predstavlja sjajan izbor za svaki ozbiljniji posao, bilo da se radi o audio-video produkciji, renderingu i sličnom. Specifikacija: 

      HP Envy 17 3D

      Ekran
      17,3“, 1920 x 1080, glare (3D Ultra BrightView Infinity LED)

      Procesor
      Intel Core i7-720QM 1,6 GHz, 6MB L3 keša, četiri jezgra, osam threadova

      Grafika
      ATI Mobility Radeon HD 5850 (800 Stream procesora, 128-bitna magistrala, 1 GB GDDR5, GPU @ 500 MHz, VRAM @ 3,6 GHz)

      Sistemska memorija
      6 GB (4+2GB) DDR3 1333 MHz Micron

      Hard disk
      Hitachi Travelstar 500 GB (2,5“, 16 MB keša, 7200 obrtaja)

      Optički uređaj
      HP CA21N (Blu-ray čitač i DVD RW čitač/snimač, slot-in)

      LAN, Bežične konekcije
      Gigabit LAN, Broadcom 802.11b/g/n, Bluetooth

      Konektori, Ostalo
      3 x USB 3.0, eSATA/USB, HDMI, mini DisplayPort, Ethernet, VGA, audio konektori, čitač kartica ( + kartica od 2 GB), web kamera (HP TrueVision, 720p)

      Operativni sistem
      Windows 7 Home Premium 64-bit

      Masa
      3,4 kg (sa šestoćelijskom Li-Ion baterijom)

      Dimenzije
      416 x 275 x 31,7-38,7 mm

      Cena
      175,990 dinara

      Garancija
      2 godine

       
      Osim vrlo snažnog procesora, ovaj računar se može pohvaliti i „igračkim snom“ na polju prenosnih računara, a to je Mobility Radeon 5850. Iako je po specifikacijama solidno slabiji od svog desktop pandana, što je neizbežno kako bi se potrošnja i zagrevanje sačuvali u razumnim granicama, mobilni 5850 je i dalje sposoban da pokreće sve aktuelne video igre u najvišem nivou detalja, čak i sa uključenim antialiasingom, odnosno umekšavanjem ivica 3D objekata. Već smo pomenuli da su zbog visoke rezolucije na 17,3-inčnom ekranu pikseli previše sitni, što može praviti napor pri gledanju u poslovne aplikacije ukoliko se ne poveća podrazumevana veličina fonta. Sa druge strane, u slučaju video igara sitni pikseli predstavljaju samo prednost jer je pikselizacija gotovo nepostojeća, pa nije ni potrebno uključivati umekšavanje ivica pri igranju u nativnoj rezoluciji ekrana. Upravo zbog ovoga će mobilni Radeon svojim vlasnicima ostati svež i sposoban za pokretanje novih igara prilično dugo vremena.  

      Uz računar se dobijaju i active shutter 3D naočare, koje u kombinaciji sa ekranom osvežavanja 120 herca mogu da pruže kućni stereoskopski spektakl. Naočare koriste bežičnu povezivost preko infracrvenog senzora, a korišćenje je izuzetno jednostavno: dovoljno je staviti ih na glavu, pustiti neki 3D sadržaj i naočare će se automatski aktivirati. HP uz ovaj laptop isporučuje 3D trejler za animirani film Megamind koji izgleda sasvim solidno, mada je jasno da se radi o filmu kod koga su 3D efekti ubacivani naknadno i ne pokazuju pun sjaj stereoskopskog prikaza. Verovatno bi stvar bila mnogo bolja da se ovde našao, recimo, trejler za Avatar, „nativni“ 3D film. Iako atraktivnog dizajna i jednostavne upotrebe, naočare se zvanično mogu koristiti samo za Blu-ray 3D filmove i video klipove u formatu koje prepoznaje instalirani HP-ov plejer. Pokušali smo da ih aktiviramo u grafičkom testu Unigine Heaven koji podržava nekoliko stereoskopskih režima, uključujući klasičnu anaglifnu (plavo-crvenu) 3D sliku, ali bez uspeha. Nigde se ne navodi ni podrška za NVIDIA 3D Vision, pa je šteta što je upotrebljivost ovih naočara ograničena samo na filmove. Da bi ovaj laptop u potpunosti opravdao status ultimativnog multimedijalnog prenosnika, morao je biti obezbeđen i adekvatan zvučni sistem. Radi se o HP-ovom sistemu BeatsAudio, koji ima čak i subwoofer ugrađen u donji deo laptopa. Naravno, zvuk se ne može takmičiti sa kvalitetom pristojnijeg kompleta zvučnika za računar, ali je drastično jasniji i dublji od onoga što većina ostalih laptopova može da isporuči. Za gledanje filmova – puna kapa.

      Nije se smelo dozvoliti da hard disk predstavlja usko grlo sistema, pa je ugrađen Hitachijev disk na 7200 obrtaja i sa 16 MB keš memorije, što rezultuje veoma brzim podizanjem operativnog sistema i odličnom odzivnošću u samom radu. Optički Blu-ray/DVD kombinovani drajv je slot tipa i zahteva dodatnu pažnju pri rukovanju diskovima zbog potencijalnih ogrebotina, ali su zato očuvani elegantan izgled i debiljna računara u granicama tolerancije. Mrežna podrška je već uobičajena (b/g/n wireless i gigabitni Ethernet), a nije zafalio ni Bluetooth kao jedan od popularnijih načina komunikacije sa telefonima i sličnim gedžetima.  Iako se platforma Intel Calpella odlikuje odličnom autonomijom, snaga ovog računara povukla je nešto kraće trajanje baterije, koje ni u uslovima veoma umerenog rada sa zatamnjenim ekranom nije uspeo da izvuče dva sata trajanja baterije. Nema mesta iznenađenju jer se ipak radi o zameni za desktop, a ne ultramobilnom laptopu koji je osmišljen da izdrži ceo dan bez utičnice.

      Snažan hardver povukao je i nešto veće zagrevanje, pa je rashladni sistem aktivan najveći deo vremena, što ovaj računar ne čini tako tihim. Čak i na desktopu, temperatura grafičkog čipa kreće se oko pedesetak stepeni, a kada se pokrene neka igra, hlađenje postaje i te kako čujno. U tom slučaju zagrevanje postaje veoma izraženo uz samu levu ivicu laptopa, ali srećom, deo ispod levog dlana ostaće tek mlak. Očigledno su i HP-ovi inženjeri bili svesni da laptop ove snage jednostavno mora da se greje, pa su pametno postavili ključne komponente blizu gornje leve ivice, radi što lakšeg hlađenja i što manjeg smetanja rukama. Ono što najtoplije preporučujemo je neizostavna nabavka pristojnog rashladnog postolja, koje će svakako smanjiti grejanje, a potencijalno i buku. Cena ovih postolja je praktično zanemarljiva u poređenju sa cenom celog računara, pa nema mesta dvoumljenju.

      HP Envy 17 3D

      PC Mark Vantage – Score
      6495

      PC Mark Vantage – Memory
      4837

      PC Mark Vantage – Gaming
      6595

      PC Mark Vantage – Productivity
      5353

      PC Mark Vantage – HDD
      4276

      Cinebench 11.5 – OpenGL
      39,26 fps

      Cinebench 11.5 – CPU rendering
      2,98 pts

      NucleaRUS 2.0
      12059

      Resident Evil 5 (1920 x 1080, High, 0xAA)
      48,6 fps

      Resident Evil 5 (1920 x 1080, High, 4xAA)
      45,2 fps

      Unigine Heaven 2.0 (1920 x 1080, High, 0xAA)
      19,5 fps

      Unigine Heaven 2.0 (1920 x 1080, High, 4xAA)
      15,4 fps

      wPrime (32M)
      23,54 s

      HDTune HDD average transfer
      78 MB/s

      Battery Eater min/max
      58m / 1h 57m

       
      Utisci  
      S obzirom da je laptop opremljen velikom količinom memorije, operativni sistem je morao doći u 64-bitnoj verziji. Radi se o Windowsu 7 Home Premium u pratnji korisnog softvera HP-a i partnera. Interesantno, izostao je Microsoft Office makar u Starter izdanju, ali su tu Adobe Photoshop Elements i Premiere Elements, osiromašena izdanja Photoshopa i Premiera koja će korisnicima biti više nego dovoljna za amaterske obrade fotografije i videa. Preinstalirani su još i Windows Live Messenger, Adobe Reader i CyberLink DVD Suite koji služi za sve poslove sa optičkim diskovima, uključujući i reprodukciju Blu-ray filmova (bilo običnih ili 3D). Antivirusno rešenje je Microsoft Security Essentials – ništa spektakularno, ali svakako manje naporno od Symanteca u probnom izdanju, što je postao čest slučaj na novijim laptopovima.

      HP-ovu paletu programa čine razni launcheri za često korišćene operacije poput puštanja muzike, organizovanja fotografija, kontaktiranja tehničke podrške i sve na šta smo već navikli, a jako je interesantan sistemski softver koji vrši ulogu BIOS-a. Umesto pukog podešavanja bazičnih parametara, „HP Advanced System Diagnostics“ nudi kompletne informacije o sistemu, dijagnostiku problema pri podizanju računara, testiranje stabilnosti sistema i ispravnosti diska, memorije i baterije, kao i detaljno pregledanje svih eventualnih grešaka. Jako praktično i temeljno.

      Iako su vrline ovog računara više nego očigledne, radi se o jako specifičnoj klasi uređaja sa brojem potencijalnih kupaca koji je veoma je mali, pa konačan utisak nije lako dati. Sa jedne strane, ovo je računar vrhunskih karakteristika i besprekornog kvaliteta izrade koji se kupuje da traje i koji će obezbediti više nego dovoljno snage za rad i igranje dugi niz godina. Sa druge strane, neko ko nije navikao na sam koncept „desktop replacementa“ neće biti prijatno iznenađen toplotom i bukom koje je ovaj računar u stanju da razvije, kao ni slabom mobilnošću u poređenju sa klasičnim laptopovima, što je direktna posledica težine ovog računara – gotovo tri i po kilograma nije udobno nosati sa sobom, ma koliko da ste snažni. Ovo je laptop osmišljen tako da najviše vremena provede kod kuće. Ako novac nije problem, bolji prenosnik od ovog (u svakom pogledu) gotovo je nemoguće pronaći. Za sve ostale, Envy je ono što predstavljaju preskupi automobili koji se proizvode u dvocifrenom broju primeraka za jako uzak krug publike, a svima ostalima preostaje samo da uzdišu za takvim komadima tehnike. Ocena reprezentuje naše viđenje kako notebook zadovoljava potrebe kupaca u svojoj kategoriji  i gde je u odnosu na aktuelnu ponudu i konkurenciju, a predstavlja mišljenje autora.
       
      Ocena: 87%
      Prednosti: – Veoma snažan procesor i grafički čip – Odličan ekran pune HD rezolucije – Vrhunski kvalitet izrade – Čiklet tastatura – USB 3.0, HDMI i DisplayPort konektori – Blu-ray čitač Nedostaci: – Neudoban tačped – 3D naočare upotrebljive samo za Blu-ray filmove – Nešto veće zagrevanje – Trajanje baterije – Paprena cena Notebok na test ustupio KimTec.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test