HP Envy 4

HP Envy 4

Upoznali smo HP Spectre ultrabuk više klase, a sada je došao red da se polako upoznajemo i sa ostatkom HP ponude u sferi najaktuelnijih prenosnih računara na tržištu. Danas vam donosimo pregled HP Envy 4 ultrabuka, koji može da se pohvali nekim rešenjima koja ga čine veoma privlačnom kupovinom, i to ne samo zbog vrlo povoljne cene. U svakom slučaju, sama činjenica da se radi o ultrabuku najvećeg svetskog proizvođača računara je dovoljna da isti privuče puno pažnje. Pogledajmo šta sve donosi HP Envy 4 ultrabuk...

    Sadržaj

      Filip Majkić HP je, realno govoreći, poprilično čekao da krene sa ultrabukovima. Da li je to specifično za srpsko tržište, ili nije, tek nismo bili u prilici da viđamo njihove ultrabukove u prvoj polovini godine. Poput dobrog trkača, koji zna da mora da maksimalno ubrza u određenom trenutku, HP je procenio da je ovo taj trenutak, kada će korisnici biti zainteresovani za kupovinu budući da je treći kvartal pravo vreme za tako nešto. Istovremeno, znao je da mora da bržim tempom izbacuje raznorodne modele, budući da je ultrabuk koncept već otišao u nekoliko pravaca i da nema više vremena za gubljenje.

      Stoga smo i dobili nekoliko različito pozicioniranih ultrabukova. Envy 4, koji HP naziva još i “Sleekbook”, spada u donji deo ponude, ako nešto što košta gotovo trocifreni iznos dinara (u hiljadama) možete nazvati nižim segmentom. Šta to zapravo znači? Radi se o ultrabuku sa relativno skromnim hardverom, koji se oslanja na hibridni storidž (hard disk velikog kapaciteta u kombinaciji sa relativno malom količinom fleš memorije koja služi za keširanje zahvaljujući Intelovoj tehnologiji SSD keširanja. U teoriji, ovaj pristup korisniku donosi i veliki kapacitet za skladištenje (Envy 4 sa našeg testa ima 500 GB hard disk) i veoma malo vreme pristupa, što je odlika SSD-ova. No, pođimo redom, od stavke koja nas u startu veoma impresionira kada je Envy 4 u pitanju.
       

       
      Dizajn, konektori Računar se dobija u relativno klasičnom pakovanju. Iako je spolja kutija maksimalno lepo islikana, ipak se i dalje radi o tipičnom pakovanju od tvrđeg kartona sa ručkom. Unutra se nalaze samo najosnovnije stvari, to jest sam laptop, ispravljač sa potrebnim kablovima, kao i garancija, uputstvo i par pratećih prospekata. U startu zapažamo da nema nikakvih konvertora, dodatnih mini-HDMI-to-HDMI ili mini-VGA-to-VGA kablova, USB-to-LAN konvertora, i to nas unapred raduje, sa razlogom.

      Naime, Envy 4 koristi standardne konektore, u svakom smislu te reči. Neki od njih su koncepirani tako da se prošire (na primer, LAN konektor) prilikom upotrebe, ali u svakom slučaju ne treba vam nikakav dodatni kabl za njihovo korišćenje u bilo kom smislu. Pohvale za HP, koji je ovim putem odmah stekao velike simpatije sa naše strane. Niti se mora vezivati konvertor da bi se koristio HDMI izlaz, niti je broj USB portova ispaštao – naprotiv, mašina ima tri USB porta (dva 3.0 i jedan 2.0). Isto tako, ima odvojene priključke za audio (slušalice i mikrofon), te ugrađeni čitač kartica 2-u-1 tipa.

      No, kada se odmaknemo od čistog nabrajanja šta sve ima Envy 4, dolazimo do frapantnog zaključka – metalik sivi računari su definitivno demode, čak i za vašeg autora. Sećate li se vremena kada smo svi bežali od toga da nam ne samo računari, već i kućni aparati budu bele ili slične boje? Envy 4 stiže u fantastičnoj kombinaciji crne i crvene boje. Crvena je boja poleđine, kao i nekih detalja (Beats Audio oznaka, na primer). Preciznije rečeno, radi se o grimiznoj boji, boji koja je negde između trule višnje i crvene. Na zadnjem delu poleđine nalaze se brojni prorezi za hlađenje.

      Same površine laptopa su besprekorno izrađene, mat, bez ikakvih glossy nanosa, i lako se održavaju. Kombinacija aluminijuma kada je spoljašnjost i unutrašnjost u pitanju, i neodređeno gumirane poleđine karakteriše Envy 4. Kada dodirnete poleđinu računara, očekujete da će se ona saviti, jer pod prstima imate osećaj da se radi o gumi, ali ona ostaje savršeno kruta i otporna na ogrebotine.

      Unutrašnjost
      Slično je i u unutrašnjosti, samo što tu u potpunosti dominira crna boja. Površine su ponovo mat, sa tastaturom sa ćoškastim čiklet tasterima (verzija koju smo mi dobili na test nije imala naša slova), nalepnicama na solidno velikim naslonima za dlanove, velikim Beats Audio zvučnikom iznad tastature…Uz sve to, veliki pravougaoni tačped sa zaobljenim ivicama dominira centralnim delom naslona za dlanove. Ekran je glossy, a o njemu će biti više reči na narednim stranicama…
       Već svi znaju da se u ultrabook računarima, iz objektivnih razloga, koristi poseban hardver. Svojevremeno je to bio uglavnom neki čip iz ULV (ultra low voltage) ponude, izuzetno štedljiv, ali i sa primetno slabijim performansama u odnosu na konvencionalna rešenja. Današnji hardver je negde na pola puta između ULV-a i mejnstrim hardvera kada je snaga u pitanju, dok je po pitanju potrošnje takođe negde između, ali ne na sredini, već bliže ULV čipovima. Slično se pokazuje i u novom Envy 4 ultrabooku.

      Naime, on koristi Intel Core i3-2367M procesor. Reč je o 32-nanometarskom procesoru (dakle, ništa od Ivy Bridge-a, makar za sada), sa dva jezgra, 3 MB keš memorije i podrškom za Hyperthreading (odnosno, četiri threada). On radi na 1,4 GHz i to fiksno, bez ikakvog Turbo Boost-a koji bi mu privremeno podigao frekvenciju. Potrošnja mu je deklarisana na 17 W. Kao što vidite, radi se o sporijem procesoru, koji međutim može biti sasvim dovoljan za nezahtevnu upotrebu.

      Slično važi i za grafiku. U modelu sa našeg testa zatičemo Intel HD 3000 grafički čip integrisan u procesor. On radi u rasponu od 350 MHz do 1 GHz, u zavisnosti od opterećenja. Maksimalno je podržano do dva displeja, će korisnici biti u mogućnosti da koriste opciju HDMI izlaza, ali, kada bi u teoriji laptop imao još neki video izlaz, ne bi se sva tri mogla koristiti simultano.
      Specifikacija:

       

      HP Envy 4

      LCD

      14″, 1366 x 768, mat

      Procesor

      Intel Core i3- 2367M, 1,4 GHz

      Grafika

      Intel HD 3000 (integrisana u CPU)

      RAM

      4 GB DDR3 1333 MHz

      Hard disk

      500 GB, 5400 RPM, SATA interfejs SSD mSATA 4 GB (keširanje)

      Optički uređaj

      Bez optičkog uređaja

      Konekcije

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth, WiDi

      Dodatno

      2xUSB 3.0, 1xUSB 2.0, HDMI, čitač memorijskih kartica (MMC, SD), web kamera 2 mpx, audio konektori

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium SP1

      Masa

      1,8 kg

      Dimenzije

      340 x 236 x 19,8 mm

      Cena

      79,990 dinara

      Garancija

      24 meseca

       
      Kada je skladišni prostor u pitanju, otišlo se u drugom pravcu u odnosu na početak ultrabuk priče, zarad spuštanja troškova, ali i omogućavanja većih kapaciteta. Naime, umesto korišćenja SSD-ova (na primer, od 128 ili 256 GB), ovde se koristi tehnologija SSD keširanja u kombinaciji sa hard diskom. To u praksi znači da je u računaru hard disk kapaciteta 500 GB, a da se za keširanje koristi mSATA SSD. Na taj način bi u teoriji računar trebalo da ponudi korisniku više upotrebnog prostora, u kombinaciji sa zadržavanjem prednosti malog vremena pristupa karakteristične za SSD-ove, a sve skupa po povoljnijoj ceni nego da se implementira samo jedan SSD većeg kapaciteta.

      Šta bi mogao biti problemčić, u dužem korišćenju? HP se odlučio za implementaciju SSD-a vrlo malog kapaciteta – svega 4 GB. U teoriji, to bi moglo da bude problematično iz sledećeg razloga – sama tehnologija SSD keširanja je predviđena da ubrzava svakodnevni rad tako što bi se keširali fajlovi kojima se najčešće pristupa. Pametni algoritmi to proračunavaju i tako dobijate ubrzan sistem nakon što prođe izvesno vreme i “prepozna se” vaše ponašanje u korišćenju računara. Međutim, iskreno ne znamo šta da kažemo, da li je 4 GB dovoljno. Ne zato što smo zapazili neke probleme, jer nismo, ali ukoliko bi korisnici koristili mnoštvo aplikacija ili često menjali svoje navike, možemo zamisliti situaciju u kojoj bi ovakva stvar bila nedovoljna. Opet, da bismo to eksplicitno potvrdili, trebalo bi da računar ostane kod nas nekoliko nedelja, što nije bilo moguće, a i tada bi dosta toga zavisilo od korisnikovih navika. Stoga, to ostaje mala enigma…Da li je 4 GB dovoljno? Možda. Čak bi moglo biti sasvim dovoljno za ubedljivu većinu korisnika, ali ne možemo da potpišemo da je dovoljno za svakoga, kao što bismo to mogli za SSD-ove od 32 GB, recimo.

      Ekran je “standardne” HD rezolucije od 1366 x 768 piksela. Radi se o ekranu dijagonale 14 inča, sa refleksivnim slojem. Optičkog uređaja, naravno, nema. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth. Osvrnuli bismo se i na masu računara -1,8 kilograma je poprilično za ultrabuk kategoriju. Kako smo se već uverili na Spectre računaru da je isto tako masa solidno veća od proseka, jasno je da ovo nije slučajnost, već da je takvo opredeljenje HP-a, pa komotno možemo reći da on sada ima najteže ultrabukove. Što ne mora da bude tako loše, naprotiv.

      Uz računar se isporučuje Windows 7 Home Premium u 64-bitnom izdanju. Zajedno sa njim dolazi više aplikacija, među kojima standardne aplikacije za kontrolu laptopa i podršku, ali i nekoliko dodatnih aplikacija o kojima ćemo više reći u utiscima. Spomenimo još jednom i Beats Audio zvučnik prilično velike glasnoće. Bateriji se ne može pristupiti, ali to nije naročita novost u ultrabuk svetu…
       Evo nas i kod rezultata testova. Ilustracije radi, uporedili smo HP Envy 4 ultrabuk sa ZenBook UX32A modelom konkurentske kompanije ASUS, koji mu je nekako i najprirodniji protivnik budući da imaju veoma sličan hardver, isti koncept storidž sistema i tako dalje. Pogledajmo rezultate u tabeli…
       

       

      ASUS ZenBook UX32A

      HP Envy 4

      Battery Eater – Reader test

      6:52

      7:50

      PC Mark 7

      1791

      1797

      Cinebench 11.5 OpenGL

      8,6 fps

      8,54 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      1,34 pts

      1,35 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      21,6 fps

      21,8 fps

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      9,1 fps 230 poena

      9,1 fps 232 poena

      Nuclear MC

      5411

      5404

      wPrime 32M (sec)

      39,066

      38,957

      HD Tune Transfer (MB/s)

      59,9 – HDD 42,8 – SSD

      87,8 – HDD

      HD Tune Access Time (ms)

      23,6 – HDD 2,1 – SSD

      17,5 – HDD

       
      Utisci Generalni utisak u radu u Windows okruženju je sasvim korektan. Korisnici sa standardnim prohtevima će se veoma udobno osećati u okruženju koje nudi Envy 4. Pomenimo da se isporučuje Office 2010 i korisnik može koristiti Starter ediciju, ili “otključati” full ediciju ako raspolaže licencom. Takođe, tu je i nekoliko programa, koje HP instalira. Osim aplikacija za podršku i kontrolu laptopa, istakli bismo Skype, kao i još jednu zanimljivu aplikaciju.

      U pitanju je Magic Desktop. Radi se, zapravo, o aplikaciji koja po dizajnu upućuje da je namenjena najmlađima. Praktično, pokrene se drugačije desktop okruženje, sa prostim komandama i deci dopadljivim šarenim skinovima i dizajnom, omogućavajući tako pojednostavljeno korišćenje računara.

      Ekran sa LED pozadinskim osvetljenjem ima rezoluciju od 1366 x 768 piksela. Radi se o ekranu sa refleksijom, ali sasvim solidne reprodukcije boja, i vrlo živahnim prikazom videa. Zahtevniji korisnici bi verovatno želeli da rezolucija bude veća, dok standardni korisnici, koji su i “meta” Envy 4 ultrabuka verovatno neće imati primedbi u tom smislu. Tastatura i tačped ostavljaju mlak utisak – niti razočaravaju, niti naročito raduju. Radi se o suštinski korektnim rešenjima, i to bi bilo to, bez naročitih pohvala ili pokuda. Temperature Idle

      Load

      Buka Idle – 45,2 dBA Load – 69,7 dBA Kultura rada u početku veoma raduje, budući da su temeperature sasvim prihvatljive, da ne kažemo neočekivano niske za jedan ultrabuk. Kao što vidite, tek pokoji stepen iznad 40 C, i to samo na nekim delovima ultrabuka, što je veoma dobar rezultat. No, kada je u pitanju buka, ultrabuk razočarava. Nije naročito rezak zvuk koji smeta, i mi buku merimo pri samom izvoru, ali je iz rezultata više nego očigledno da je nivo buke pozamašan. U iole tišoj sobi ćete jasno čuti ultrabuk, čak i kada je u idle režimu.

      Baterija Baterija od četiri ćelije donosi autonomiju od skoro osam časova! Sasvim je jasno da je to još jedna svetla tačka ovog računara i još jedan primer kako suvoparan podatak o “samo” četiri ćelije Li-Ion baterije ne mora da znači da je u praksi baterija inferiorna u odnosu na standardne baterije od šest i više ćelija.
       

       
      Zaključak
      HP je doneo na tržište ultrabuk koji ima i prednosti i mane, a verovatno je tako sa svim računarima u nižoj klasi ultrabukova. Možemo reći da je računar bučniji od konkurencije, ali i da je hladniji. Jasno je da je nešto teži od većine drugih modela, ali isto tako donosi “full” portove bez ikakvih korišćenja dodatnih kablova, konvertora i sličnih stavki. Stiže sa HD Ready rezolucijom, ali i svi ultrabukovi u ovom rangu cene stižu sa takvim ekranom.

      Envy 4 je ultrabuk koji će sasvim poslužiti nezahtevnim korisnicima. Sa svojom cenom, on zapravo predstavlja značajnu uštedu korisnicima koji žele stilizovan i tanak uređaj za nezahtevnu upotrebu, ali ne žele da plaćaju dinarske sume od šest cifara za tako nešto, što je neminovno ako žele ultrabuk koji ne pravi nikakve kompromise. Sa druge strane, HP Envy 4 jednostavno izvanredno izgleda. Kvalitet izrade je odličan, i osećaj materijala “pod prstima” je izuzetan. Predviđamo mu lepu budućnost na tržištu, a korisnici kojima je dizajn bitan prilikom kupovine bi svakako trebali da stave Envy 4 pri vrhu svoje liste kandidata. Stoga računar dobija zasluženo priznanje Benchmark sajta za dizajn, kojim se zbilja izdvaja u moru računara koji liče jedni na druge kao jaje jajetu.
      Ocena: 85%
      Prednosti: – Odličan dizajn i kvalitet izrade – Ukupan utisak koji računar ostavlja u radu kombinacijom elegancije, performansi i prenosivosti – Tri USB porta i konektori koji ne traže korišćenje bilo kakvih međukablova/konvertora – Odlična autonomija Nedostaci: – Veća masa od konkurencije – Ekran je mogao biti veće rezolucije – Ume da bude bučan, naročito kada ga opteretite Računar na test ustupio HP.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test